•  
  S.....r

  +285

  pokaż komentarz

  Jeszcze powinien trafić projekt likwidacji „tymczasowej” stawki VAT 23%

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer: W dobie Amazona, AliExpress to zastanowiłbym się nad jednolitą stawką VAT na minimalny dopuszczalnym przez UE poziomie -15%. Może udałoby się sprawić, że większość handlu internetowego przeniosłaby się do nas i nasze państwo zarabiałoby na niemieckich, austriackich, czeskich itd zakupach w internecie:) Chociaż pewnie zaczęliby by kombinacje jak ze sprzedażą gier i e-booków gdzie nalicza się podatek kraju odbiorcy:)
   Tylko w sklepach i aptekach ludzie przeżyliby szok-zwłaszcza ci biedniejsi robiąc codzienne zakupy.

   Co do samej likwidacji podatku Belki to jest to idiotyzm. Dlaczego ja zarabiając na giełdzie, na obligacjach, depozytach mam nie płacić podatku od zarobionych w ten sposób pieniędzy? Dlaczego mój dochód z kapitału ma być uprzywilejowany kosztem dochodów z pracy? Wykopkom się zdaje, że oni będą na tym do przodu a prawda jest taka że będą w plecy. Dystans między ludźmi pracującymi a tymi posiadającymi kapitał zacznie się pogłębiać jeszcze szybciej. Kumulacja kapitału zacznie jeszcze szybciej narastać i oni faktycznie staną się biedniejsi.
   Po likwidacji Belki tacy Kulczykowie zaoszczędzą kilkaset milionów, większość wykopków zaoszczędzi kilka groszy, część kilkanaście złotych. W budżecie powstanie dziura i zamrożą wam za te kilka groszy kwotę wolną od podatku i utrzymają VAT na 23 % na kolejne lata- większość będzie w plecy a Kulczyki będą jeszcze bogatsi.

   pokaż spoiler Taki zamaskowany socjalizm dla korporacji i bogaczy.

  •  

   pokaż komentarz

   o zastanowiłbym się nad jednolitą stawką VAT na minimalny dopuszczalnym przez UE poziomie -15%
   toż to raj podatkowy! u nas ma być piekło podatkowe a nie lewackie pomysły.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:

  •  

   pokaż komentarz

   @syn_admina: Lewackie pomysły to właśnie piekło podatkowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vanni: na wykopie jest własna definicja lewactwa. to ogólne i szerokie pojęcie wszystkiego co nam się nie podoba ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   a nisklie podatki są np. lewackie bo powodujo że jest dziura podatkowa
   a wysokie podatki są lewackie bo to hasło komunistów
   wysoki socjal jest lewacki
   albo wysoki socjal nie jest lewacki bo; "zwracamy polkim rodzinom godność" albo " to taki zwrot podatku dla pracujących"
   i tak można do usranej śmierci

  •  

   pokaż komentarz

   @syn_admina: Na szczęście na wykopie tylko garstka pisowskich trolli tak pisze. W realu jest gorzej.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Pomoc_i_FAQ: Jak kupuję na Amazonie/de/uk to płacę chyba niemiecki albo brytyjski VAT-19%. Jedynie gry, e-booki, usługi elektroniczne itp są obciążone VAT-em odbiorcy.
   15% VAT to podniesie VAT-u na żywnośc, leki, komunikację zborową, książki, podręczniki, usługi a obniżenie na auta, elektronikę, energię, gaz paliwa, RTV-AGD itp.
   VAT byłby stosunkowo wysoki jak na warunki europejskie w miejscach gdzie z handlem niezwykle trudno uciec zagranicę-codzienne zakupy spożywcze a niski na wszystko czym da się handlować przez internet.
   Dla biednych byłaby to prawdopodobnie podwyżka podatków. Ale to każdy musiałby sobie sam podliczyć:)

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego mój dochód z kapitału ma być uprzywilejowany kosztem dochodów z pracy? Wykopkom się zdaje, że oni będą na tym do przodu a prawda jest taka że będą w plecy. Dystans między ludźmi pracującymi a tymi posiadającymi kapitał zacznie się pogłębiać jeszcze szybciej. Kumulacja kapitału zacznie jeszcze szybciej narastać i oni faktycznie staną się biedniejsi.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Pewnie, że tak ale zawsze trzeba się cieszyć z likwidacji podatku. Może przez to będzie łatwiej przeforsować zmiany w PIT...

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl już od kilku lat vat naliczany jest zgodnie z rezydencją kupującego. Dotyczy to wszystkich produktów.

  •  

   pokaż komentarz

   @s3ba11: Czyli jednolity VAT nie da żadnych profitów jeśli chodzi o konkurencyjność w handlu internetowym. Nie wiem skąd mi się to wzięło, że tylko "dobra elektroniczne" są rozliczane według kraju nabywcy.

  •  

   pokaż komentarz

   Co do samej likwidacji podatku Belki to jest to idiotyzm.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Wcale nie. Na giełdzie obracasz opodatkowanymi wcześniej środkami, więc wychodzi na podwójne opodatkowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: I popierasz daninę solidarnościową, bo w końcu obciąża najbogatszych? Każdy podatek mniej to lepiej dla każdego. Bogaci inwestują, biedni korzystają. Im mniej podatków tym lepiej, czy czegoś nie wiem i mnie oświecisz?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl Właśnie zrobiono to z tego powodu bo wykorzystywano te różnice i specjalnie otwierało się odziały firmy w krajach z niższym vat.

  •  

   pokaż komentarz

   @westberlin: Ale to jest nowy zysk. Nie płacisz podatku tego samego a od nowych zysków.
   jak obracasz 10 mld, masz 1 mld zysku to nie płacisz od tych 10 mld+1 mld podatku a jedynie od 1 mld. Te wcześniejsze 10 mld zostaje bez podatków.

  •  

   pokaż komentarz

   Bogaci inwestują, biedni korzystają. Im mniej podatków tym lepiej, czy czegoś nie wiem i mnie oświecisz?

   @330CiA: Mity :)

   Właśnie zrobiono to z tego powodu bo wykorzystywano te różnice i specjalnie otwierało się odziały firmy w krajach z niższym vat.
   @s3ba11: A myślałem że taki cwany jestem( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Wcale nie. Na giełdzie obracasz opodatkowanymi wcześniej środkami, więc wychodzi na podwójne opodatkowanie.

   @westberlin: Nie. Opodatkowany jest dochód, a nie środki którymi obracasz.

   Logika taka sama jakby powiedzieć, że podwójnym opodatkowaniem jest CIT ponieważ firma uzyskuje dochód używając sprzętu lub pomieszczeń kupionych/wynajętych za wcześniej opodatkowane środki.

  •  

   pokaż komentarz

   @wolodia: Brzmi logicznie i pewnie z tego klucza opodatkowane są emerytury. A przy wydaniu zarobionych pieniędzy zapłacimy kolejne podatki: Vat, akcyza itp

   Póki co istnieje legalna forma obrotu kapitałem bez podatku Belki ale nie zdradzę bo zaraz wyjdzie stosowna ustawa

  •  

   pokaż komentarz

   Co do samej likwidacji podatku Belki to jest to idiotyzm.

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: A już ci plusa dawałem.

   Podatki to kradzież, państwo nie jest przyjacielem pracującego i uczciwego Kowalskiego, jest jego wrogiem

  •  

   pokaż komentarz

   Brzmi logicznie i pewnie z tego klucza opodatkowane są emerytury.

   @westberlin: Emerytury wypłacane z państwowego ZUS to inna bajka, ponieważ nie odzyskujesz swoich środków; wiele osób pobierze z systemu znacznie więcej niż kiedykolwiek wpłacili, zwłaszcza osoby z prawem do emerytur na podstawie starych przepisów. Jedyne co tutaj zmienia sytuację to reforma z 2013 roku, według którego środki z OFE stopniowo przechodzą do ZUS. Wtedy faktycznie, składki odprowadzone z OFE są wypłacane i traktowane jako opodatkowany dochód. Z drugiej strony, linia orzecznicza SN i TK jest taka że ustawa określa OFE jako podatek a nie prywatne odkładanie środków.

   Jeśli się nie mylę, to nie płaci się PIT z tytułu wypłaty środków zgromadzonych w IKE - to były zawsze Twoje pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer: Pensje rosną jak na drożdżach i zachód nam zazdrości bo wstaliśmy z kolan. Nie ma kasy, trzeba łupić dalej społeczeństwo a im bogatszy (bo ma oszczędności a ZUS wypłaca głodowe emerytury) tym bardziej trzeba go łupić.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl tak, a kulczykowie trzymaja pieniądze na lokatach ( ͡€ ͜ʖ ͡€), daj Pan spokój, ci co obracaja milionami maja ludzi od tego żeby tych podatkow unikać. Podatek belki uderza w tych przeciętnych dla których te kilka stów więcej by coś znaczyło a jest grabione przez panstwo

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli się nie mylę, to nie płaci się PIT z tytułu wypłaty środków zgromadzonych w IKE - to były zawsze Twoje pieniądze.

   @wolodia: Nie mylisz się. Sęk w tym, że środkami IKE zarządzają fundusze i z reguły mają gorsze wyniki niż inwestor indywidualny (pomijając Januszy, którzy kupują na górce), który musi płacić Belkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @westberlin: To prawda, TFI w Polsce wyniki mają bardzo przeciętne ale za to spore prowizje.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: gdy Anglikom chcieli opodatkowac bukmachera to ludzie odpowiedzieli że nikt im nie zwraca podatku za przegrana, więc nie wyciągają ręce po wygraną. Proste banalne i w sedno. Mentalność niewolnicza w Polsce ciągle obecna.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl:

   Tylko w sklepach i aptekach ludzie przeżyliby szok-zwłaszcza ci biedniejsi robiąc codzienne zakupy.

   Na to jest sposób zwany "gotowaniem żaby w coraz gorętszej wodzie". Zamiast z miejsca walić ludzi w twarz podwyżką podatku o 6-10% - podnosić go o 1-2% rocznie, aż do wyrównania stawek.

   Ale należałoby też zmienić inne podatki. Np. zlikwidować PIT, z którego zyski są w olbrzymiej części pożerane przez koszta ściągania i utrzymania urzędników i jest bezsensowny. Urzędnik płaci podatki od pensji, którą otrzymał... z podatków. Błędne koło.

   I przydałoby się uproszczenie przepisów. Nie w sensie "poprawiamy to, co jest". Nie. Należy wykopać do kosza twórczość Modzelewskiego (i jego samego też można dołączyć, jeśli będzie zanadto protestował) i napisać całkowicie od nowa, w maksymalnie prostej i przejrzystej formie. Tak, aby żaden restaurator, dostawca czy przedsiębiorca nigdy nie musiał występować o interpretacje i zastanawiać się, czy na lody dać 5% czy może 8% podatku.

  •  

   pokaż komentarz

   @westberlin: podatek na giełdzie płacisz od tego co zarobiłeś, nie od kwoty obrotu

  •  

   pokaż komentarz

   @jazuu: dzięki za info, tyle lat płacę Belkę nie wiedząc o tym xD

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer: najpierw trzeba jednak zabrać socjal to jest najtrudniejsze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  stawiam 5 zl ze zostanie odrzucony w tzw pierwszym czytaniu jak kazdy inny wniosek o zmniejszenie podatku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Mają mój głos. Jedyna partia która chociaż mówi o obniżce opodatkowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @CampbellPrice: Ile masz kasy na rynku akcji? 2-3 mld zł? Ile będziesz do przodu? A twoja nauczycielka z pracy zapłaci 19% ty z kapitału 0%. Uczciwe jak nic( ͡° ͜ʖ ͡°) Zawód syn, zawód córka też się ucieszą że zwalniamy ich z podatków. A biedaczkom utrzyma się VAT na 23% i zamrozi kwotę wolną od podatku na kolejne lata ale barany będą się cieszyć że od 5 tys lokaty nie muszą zapłacić 60 groszy podatku. Na szczęście się nie połapią, że przy pierwszych zakupach w biedronce zapłacą za zakupy jeszcze więcej a my zaoszczędzimy setki milionów ich kosztem:) Jeszczę będą nam dziękować i na nas głosować.
   Mają głos córek i synów również.

   źródło: static1.money.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Co ma rynek akcji do podatku belki? Jeżeli myślisz że kulczyk trzyma pieniądze na lokacie w Polsce to przemyśl to jeszcze raz.
   Każda obniżka podatku jest dobra.

  •  

   pokaż komentarz

   @CampbellPrice:
   Nie, nie każda obniżka podatku jest dobra. Taka obniżka zwiększy akumulację kapitału zyska grono najbogatszych a efekt kuli śnieżnej w rozwarstwieniu tylko przyspieszy. 99,9% kibicujących tym zmianą zapłaci za nie olbrzymią cenę. Nieświadomie ale zapłaci. Jak już jakiś dochód powinien być zwolniony z podatku do dochód z pracy a nie dochód z kapitału.
   I weź zobacz od czego płaci się podatek Belki. Na początek Wikipedia wystarczy. Te wykopkowe lokaty to pikuś.

  •  

   pokaż komentarz

   @CampbellPrice:

   Za przychody z kapitałów pieniężnych uważa się (art. 17 „Ustawy o pod. doch. od osób fiz.”):

   odsetki od pożyczek,
   odsetki od wkładów oszczędnościowych i środków na rachunkach bankowych lub w innych formach oszczędzania, przechowywania lub inwestowania, z wyjątkiem środków pieniężnych związanych z wykonywaną działalnością gospodarczą,
   odsetki (dyskonto) od papierów wartościowych,
   dywidendy i inne przychody z tytułu udziału w zyskach osób prawnych, których podstawą uzyskania są udziały (akcje) w spółce mającej osobowość prawną lub spółdzielni, w tym również:
   dywidendy z akcji złożonych przez członków pracowniczych funduszy emerytalnych na rachunkach ilościowych,
   oprocentowanie udziałów członkowskich z nadwyżki bilansowej (dochodu ogólnego) w spółdzielniach,
   podział majątku likwidowanej spółki (spółdzielni),
   wartość dokonanych na rzecz udziałowców i akcjonariuszy nieodpłatnych lub częściowo odpłatnych świadczeń,
   przychody z tytułu udziału w funduszach kapitałowych,
   należne, choćby nie zostały faktycznie otrzymane, przychody z:
   odpłatnego zbycia udziałów w spółkach mających osobowość prawną oraz papierów wartościowych,
   realizacji praw wynikających z papierów wartościowych, o których mowa w art. 3 pkt 1 lit. b ustawy z dnia 29 lipca 2005 r. o obrocie instrumentami finansowymi,
   przychody z odpłatnego zbycia prawa poboru, w tym również ze zbycia prawa poboru akcji nowej emisji przez pracowniczy fundusz emerytalny w imieniu członka funduszu,
   przychody członków pracowniczych funduszy emerytalnych z tytułu przeniesienia akcji złożonych na rachunkach ilościowych do aktywów tych funduszy,
   nominalną wartość udziałów (akcji) w spółce mającej osobowość prawną albo wkładów w spółdzielni objętych w zamian za wkład niepieniężny,
   przychody z odpłatnego zbycia pochodnych instrumentów finansowych oraz z realizacji praw z nich wynikających.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Nie rozumiem, dlaczego cały czas trzeba robić wszystko jedynie dla biedaków i poszkodowanych przez los. Trzeba troszczyć się też o klasę średnią. Jej będzie dobrze to i całej reszcie będzie lepiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @anonimek123456: Klasa średnia? Z miliardami na koncie? Klasa średnia zapłaci za te ulgi dla najbogatszych

  •  

   pokaż komentarz

   Nie rozumiem, dlaczego cały czas trzeba robić wszystko jedynie dla biedaków i poszkodowanych przez los. Trzeba troszczyć się też o klasę średnią. Jej będzie dobrze to i całej reszcie będzie lepiej.

   @anonimek123456: Spójrz na średnią stopę zwrotu z lokat, funduszy czy giełdy w Polsce, a potem oblicz z tego podatek i zastanów się jakimi środkami musiałaby obracać w Polsce klasa średnia aby zapłacić tego podatku więcej niż 1000-1500 złotych rocznie. A potem spójrz na statystyki dotyczące oszczędności gospodarstw domowych w Polsce. Ile mamy takiej klasy średniej?

   Sensownym pomysłem jest kwota wolna dla tego podatku, a nie jego likwidacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @CampbellPrice: "Co ma rynek akcji do podatku belki? " Może przestań się już wypowiadać o rzeczach o których nie masz pojęcia.

  •  

   pokaż komentarz

   @CampbellPrice: dlatego głosowali za podniesieniem wielu podaków i rozdawaniem socjala ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   D.........o

   0

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Popieram. Konsumpcja może, a nawet powinna być opodatkowana. Rozbój w biały dzień to nakładanie haraczu w postaci podatków (PIT) i składek na pracę, która jest dobrem najwyższym, bo generuje kapitał i dobra materialne.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam mieszane uczucia co do tej partii Kukiza. Jak oni się za coś biorą to są to tak małe pierdoły, jak w przypadku PiSu refundacja leków dla ciężarnych. Jak nie zmieniają formularza VAT z 5 stron na jedną (co i tak księgowa za mnie robi) to biorą się za zniesienie podatku belki (gdzie sprawdziłem przed chwilą, na rachunku na którym lezy 200 tys. PLN, odsetki śmieszne naliczono 150 zł, a podatek potrącono 29 zł). No ja p#@#?!$ę, od 200 tys. PLN zyskam 29 zł dzięki Kukizowi. No szach mat, zesrałem się ze szczęścia.

  A może by tak VAT na 19%? A może by tak PIT na 10%? To by było, a nie takie pierdelety.

 •  

  pokaż komentarz

  Jeśli już opodatkowywać dochód z kapitału, to jeden warunek: podatek powinien naliczać się od procentu powyżej inflacji. Bo w przeciwnym przypadku jest to po prostu podatek od inflacji, czyli de facto podatek majątkowy (od posiadanego majątku!).

  Jak oprocentowanie lokat jest na poziomie inflacji, to trzymając kasę na lokacie NIC nie zyskujemy... a podatek trzeba zapłacić mimo wszystko! Od czego?

  Podatek Belki w obecnej formie jest jeszcze bardziej niesprawiedliwy niż PCC od kryptowalut. Przy inflacji 10% rocznie i lokacie 11%, muszę zapłacić 2% podatku, czyli mój kapitał wskutek opodatkowania realnie zmniejsza się o 1%! A przecież inflację kontroluje państwo.