•  

  pokaż komentarz

  Że też Niemcom pozwolono w ogóle istnieć po II wojnie światowej to dla mnie niepojęte. Za te wszystkie straty, szkody i krzywdy wyrządzone w czasie wojny to państwo powinno zostać zaorane, a ziemie rozdane poszkodowanym. Teraz jeszcze robią za największą gospodarkę w Europie i sterują polityką innych krajów.
  Masakra.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Niemiaszki nawet po 2 przegranych wojnach swiatowych wyszly lepiej niz polaczky xDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: no takie jest życie, że najsilniejsi przetrwają. Historia pokazała kim są zwycięzcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth Dlatego że Niemcy miały wielki potencjał przemysłowy. Nie oszukujmy się ale gdyby Niemcy zostały zaorane po IIWŚ to komunizm mógłby istnieć do dzisiaj gdyż siła ekonomiczna zachodniej Europy byłaby za słaba że Stanami w walce z Rosją. Niemców zawsze ratowały te tysiące zakładów produkcyjnych które produkowały lepsze i nowocześniejsze produkty niż w calej ówczesnej Europie. Gdyby Niemcy były biedne i zacofane już dawno kraj ten przestałby istnieć. Jest inaczej dlatego USA dofinansowaly Niemców aby to ekonomia walczyła z komuną a nie siła militarna.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Pierdol.enie imbec.yla! Ja mnie wkurw.iają takie upośledzone teksty

   Kur.wa głupota ludzka az boli, szkoda ze nie was, tylko postronnych wrrrrrrrrr

   mogłeś jełopie napisać ble ble ble, bla bla bla

   @text: leków zapomniałeś dzisiaj wziąć? Może meliski trochę?
   Oczywiście że nie da się ot tak "zaorać" państwa i jego ludności. Jest coś takiego jak skrót myślowy. Jeśli nie umiesz porozmawiać bez ubliżania, to może odstaw już komputer na dzisiaj, bo Ci nie służy. Jeszcze zejdziesz na zawał i ZUS się ucieszy bo zaoszczędzi na emeryturze dla Ciebie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth:

   leków zapomniałeś dzisiaj wziąć?
   Siedze na wykopie teraz od 15 min i już przeczytałem z 15 debilnych komentarzy, nie wytrzymam dłuzej XDDDDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @text: wybacz, ciężko brać na poważnie wypowiedź kogoś kto się aż zapluł i zagotował przed monitorem ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   A ty nie musisz mojej wypowiedzi traktowac wcale, bo gówno interesuje mnie twoje zdanie.

   sam cieciu malinowy nie jestes lepszy

   @text: xD

  •  

   pokaż komentarz

   @text: Jedną kwestią jest to, że pozwolono Niemcom na niepodległość ich państwa a inną kwestią jest brak instynktu samozachowawczego niemieckich polityków.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemiaszki nawet po 2 przegranych wojnach swiatowych wyszly lepiej niz polaczky xDDDD

   @CzerstwaBulka: A nawet lepiej niż Francuzi i Anglicy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: przecież wtedy to nie byli Niemcy tylko Naziści

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth Niemcom pozwolono istnieć po 2 WS z tego samego powodu, dla którego przymykano oko na łamanie przez nich traktatu wersalskiego przed wojna.

   W razie ruszenia ZSRR na zachód mieli być pierwsza znacząca przeszkoda. Przed 2 WS obawiano się bardziej Stalina niż Hitlera.

  •  

   pokaż komentarz

   Teraz jeszcze robią za największą gospodarkę w Europie i sterują polityką innych krajów.

   @Kargaroth: Sami Niemcy nie zrobili największej gospodarki ;-)

   źródło: ulubione-auto-husarzy.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Świetnym pomysłem było wskrzeszenie dawnych królestw Bawarii, Saksonii itd. w skrócie - podział Niemiec na kilka równorzędnych państw. Tak by nie było drugich Prus dominujących nad resztą czy RFN o wiele mocniejszego od NRD.

  •  

   pokaż komentarz

   @text: idź na ausgrabung.de niemiaszku XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: ale nic straconego. Teraz niech każdy polak idzie i zadźga swojego baora. Będzie sprawiedliwie?

  •  
   T.........8

   +3

   pokaż komentarz

   Za te wszystkie straty, szkody i krzywdy wyrządzone w czasie wojny to państwo powinno zostać zaorane, a ziemie rozdane poszkodowanym.

   @Kargaroth: A co z Niemcami? Też ich podzielić miedzy zwycięzców? Przecież prędzej czy później niemiecka mniejszość robiła by bałagan.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Niemcy to silny kraj i po wojnie tez sie z nimi liczono, jak widac slusznie, bo kilka lat po totalnym zniszczeniu kraj zostal największą gospodarką w Europie, a teraz cala Europa jest pod ich wplywami

  •  

   pokaż komentarz

   @text: > Tak może myśleć tylko chłopek roztropek, który ni c%@?% nie zna historii. II Wś była właśnie przez to, że niby ich źle potraktowanio po I WŚ! Niemcy to nie jakieś mini państwo, że ich się rozbierze i po 5 latach zapomną, że istnieli! Pierdol.enie imbec.yla! Ja mnie wkurw.iają takie upośledzone teksty, które zbierają jeszcze plusy. Kur.wa głupota ludzka az boli, szkoda ze nie was, tylko postronnych wrrrrrrrrr

   Równie dobrze mogłeś jełopie napisać ble ble ble, bla bla bla i było by równie wiele mądrości w tym co napisałeś.

   Wiesz kogo ty mi zacząłeś przypominać ( ͡º ͜ʖ͡º)

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   idź na ausgrabung.de niemiaszku XD
   @idzpanwuj:

   GIF

   źródło: what1.gif (7.86MB)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: To niezly pomysl na fikcje polityczna ( ͡° ͜ʖ ͡°) 2 WS sie konczy, wszyscy Niemcy zostaja przymusowo wysterylizowani i rozlokowani w pilnowanych rezerwatach, ich teren podzielony sprawiedliwie miedzy sasiadow ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Po pierwsze Wojny Światowe bardzo zaburzają obraz, bo wtedy prawie każdy poważny gracz był z w stanie wojny z całym blokiem państw. Po drugie, myślisz że jak wyglądałaby mapa gdyby to była Francja, UK, ZSRR, Włochy albo USA? Pierwsze dwa to kolonialiści zniewalający inne narody siłą, ale nie osczędzający swoich sąsiadów (to nie jest tak że I WŚ wybuchła bo tylko jedna strona jej chciała). ZSRR nawet nie trzeba przedstawiać. USA od zawsze jest w stanie wojny z kimś innym, po prostu ominęły ich złote czasy wojen w Europie bo się wyniesli na drugi koniec świata. A Włosi to tylko strony zmieniali, więc walczyli z całym światem, bo i po stronie Ententy, i po stronie Osi, i po stron
   ie Aliantów.

  •  

   pokaż komentarz

   @CzerstwaBulka: Niemcy są najpotężniejszym państwem w Europie

  •  

   pokaż komentarz

   Wiesz kogo ty mi zacząłeś przypominać ( ͡º ͜ʖ͡º)
   @tomo1945:
   I dobrze, bo specjalnie uderzyłem na taki wk##% XD
   Ty też masz nick nie od przypadku ;) XDDDDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @text: chcesz to dawaj mu się dymac żeby się nie wk!#!ili bardziej. Żenadą jest to co piszesz.
   Skoro oni potrafili sobie poradzić z cała Europa to Europa spokojnie powinna z nimi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tenisista88: a jak oni dali radę mniejszość żydowska sterroryzować? To samo trzeba było zrobić z nimi.

  •  

   pokaż komentarz

   Skoro oni potrafili sobie poradzić z cała Europa to Europa spokojnie powinna z nimi.
   @Malygrzesio80:
   Ja pier do lę, portal dla niedorozwojów :D

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: A niby jak miały upaść Niemcy, czyli Drugie Państwo Chazarskie, dzięki którym powstało Trzecie Państwo Chazarskie, czyli Izrael? Gwoli przypomnienia: Pierwszym Państwem Chazarskim był Kaganat Chazarski, czyli Ukraina.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth sądzisz, że to przypadek ?? Do dzisiaj istnieją teorie , które twierdzą że Adolf uciekł do argentyny , drugą sprawą są firmy, które przyczyniły się do ludobójstwa wspierały. Rzesze a dzisiaj to są znane światowe marki produktów jak dla mnie to był mega spisek wyglądajacy na skok na kasę europy itd.. dodatkowo experymenty na ludziach a dzisiaj próbują to zmyć z siebie wmawiając nam winne za holocaust

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: najpierw sie zadluzyli u USA, potem dali sie USA pokonac. recepta na sukces

  •  

   pokaż komentarz

   @CzerstwaBulka: akurat to ruscy i ich utopijny komunizm sprawił, że jesteśmy teraz tanią siłą roboczą europy, chociaż gdyby to drugi świat wygrał zimną wojnę, to kto wie czy nie bylibyśmy teraz jakąś potęgą, razem z innymi republikami radzieckimi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Slacky: No tak. Dlatego Niemcy rosną w siłę, a źli naziści zostali pokonani i przepędzeni na 4 strony świata ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Że też Niemcom pozwolono w ogóle istnieć po II wojnie światowej to dla mnie niepojęte. Za te wszystkie straty, szkody i krzywdy wyrządzone w czasie wojny to państwo powinno zostać zaorane, a ziemie rozdane poszkodowanym

   @Kargaroth: I właśnie dlatego, że tego nie rozumiesz polaczki zawsze pozostaną na szarym końcu kiedy świat idzie do przodu. Niemcy jako państwo faktycznie nie istniały do 49 roku (były tylko brytyjska, francuska i amerykańska strefa okupacyjna). Później przyszedł ktoś mądry i stwierdził, że ta wojna się skończyła, nie ma już zagrożenia nazizmu i należy wybrać racjonalny pragmatyzm ponad bezsensowną zemstę.Tym bardziej gdy teraz na wschodzie czai się nowy, równie groźny przeciwnik. Amerykanie dogadali się z Niemcami i pozwolono im istnieć jako względnie niepodległe państwo za cenę funkcjonowania jako nieoficjalna amerykańska marionetka. Zdemilitaryzowano ich (niemiecka armia celowo do dziś jest względnie słaba), wpompowano miliardy dolarów aby naprawić ich gospodarkę i dzięki temu Zachód miał potężnego sojusznika strzegącego ich interesów przy samej granicy z krajami Bloku Wschodniego.Gdzie nad bezpieczeństwem czuwały stałe kontyngenty tysięcy amerykańskich żołnierzy.

   Dokładnie to samo zrobiono z Japonią. Zamiast przykładnie zaorać ten kraj w akcie zemsty za 25 milionów wymordowanych Chińczyków i innych Azjatów postawiono jedynie przed sąd zbrodniarzy wojennych, a sam kraj przekształcono w amerykańską marionetkę najeżoną ich bazami wojskowymi. Amerykanie pomogli japońskiej gospodarce wstać z kolan zyskując bardzo oddanego sojusznika, który przez całą zimną wojnę aktywnie pomagał zabezpieczać interesy zachodu przed komunistycznymi Chinami i ZSRR. Do dzisiaj Japonia to kraj, w którym Amerykanie są postrzegani bardzo pozytywnie, z 90% ludzi uważających ich za sojuszników.

   Dzięki kilku sprytnym ruchom Amerykanie przekształcili swoich najgroźniejszych wrogów w oddanych i podległych sobie sojuszników. W kilka dekad po wojnie byli nie tylko najpotężniejszą gospodarką na świecie, ale i kontrolowali militarnie i politycznie dwie kolejne największe gospodarki. Geopolityczny geniusz ponad wszelką miarę. Gdyby to zależało od Polaków to pewnie w akcie zemsty rozwaliliby oba te kraje, żeby za kilka lat obudzić się z ręką w nocniku, że Chińczycy i Sowieci przejęli całą Eurazję, a komunizm kontroluje 3/4 globu. ALE HURR DURR CHONOR! PRZYNAJMNIEJ JESTEŚMY MORALNYMI ZWYCIĘZCAMI!!!111111 XDDD

   I nie obrażajcie się o tych "polaczków", bo nie adresuję tego do każdego Polaka, a do przedstawicieli naszej stereotypowej mentalności, głupkowatego unoszenia się honorem gdy każdy szanujący się kraj postępuje pragmatycznie. Nasza postawa zawsze kończy się obskoczeniem ostrego wpier... od wszystkich wokół i jedyne co nam później pozostaje to samokoronacja na chrystusa narodów, cierpiącego za grzechy świata.

  •  

   pokaż komentarz

   Niemiaszki nawet po 2 przegranych wojnach swiatowych wyszly lepiej niz polaczky xDDDD

   @CzerstwaBulka: Tak naprawdę nie wyszły. Skala dewastacji Niemiec z powodu wojny była gigantyczna. I ciężko ją zmierzyć tylko liczbami ofiar i zrujnowaniem przemysłu. Przypominam, że od XVIII wieku niemiecka kultura dla Europy Środkowej i Wschodniej była tym samym czym jest dla nas amerykańska kultura dzisiaj: każdy wykształcony człowiek znał niemiecki, najlepsze uniwersytety znajdowały się w niemieckojęzycznym świecie, wszyscy czytali niemiecką literaturę, poezję i filozofię. Słuchali niemieckiej muzyki klasycznej i oglądali niemieckie sztuki. Niemiecka nauka była absolutnym numerem jeden, a miasta takie jak Berlin czy Wiedeń były faktycznymi stolicami kontynentu, gdzie cała elita pobierała nauki i przyjeżdżała na dyskusję. Praktycznie każdy kraj na wschodzie miał znaczącą niemiecką mniejszość, przez którą Niemcy mogli dbać o swoje wpływy. Miliony Niemców żyło w Polsce, ale też w Czechosłowacji, na Węgrzech, w Rumunii czy nawet w Rosji i na Ukrainie.

   Większość naukowców uciekła z kraju zaraz po 33 roku do USA (np Einstein), gdzie zasiliła swoją wiedzą tamtejsze prowincjonalne uniwersytety takie jak Harvard, czy Princeton robiąc z nich światową czołówkę. Niemiecka nauka już nigdy nie podniosła się po tym ciosie. Znienawidzonych Niemców po kolei wypędzano ze wszystkich państw całkowicie redukując ich wpływ na kontynent. Co prawda Amerykanie po wojnie zdecydowali się odbudować kraj, ale zrobili z nich jednocześnie swoją zdemilitaryzowaną marionetkę. Wraz z wybuchem wojny nastał koniec 900 letniego panowania Germanów nad większością Europy. Tego się już nie odbuduje.

   Polacy co prawda ponieśli ogromne straty przez wojnę, ale nigdy nie byli mocarstwem więc ich geopolityczna pozycja ani się poprawiła, ani polepszyła ¯\ (ツ)

  •  

   pokaż komentarz

   @CzerstwaBulka Polacy też przegrali wszystkie wojny. Różnica polega na tym że Niemcy miały wielki przemysł a my słomę w butach.

  •  
   KufDrahrepus

   -1

   pokaż komentarz

   @andriankowalski11: Dlatego jak ktoś p!%!@?$i o jankeskich okupantach i zamianie Moskwy na Waszyngton to krew mnie zalewa.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli nie umiesz porozmawiać bez ubliżania, to może odstaw już komputer na dzisiaj, bo Ci nie służy.

   @Kargaroth: A jeżeli on pisze z telefonu albo tableta??? Widzę że kolegi horyzonty kończą się na kawałku kiełbasy w lodówce.

  •  

   pokaż komentarz

   @andriankowalski11: nie wiem skąd wziąłeś bzdury o mocarstwie niemieckim od 18 wieku. Jeżeli już nim była to od panowania bismarcka czyli lat 70 wieku 19. Dużo ważniejszą rolę zawsze pełniły Paryż i Londyn.
   Ogromnym błędem było pozostawienie Niemców a nawet ich finansowanie. Jak tak dalej pójdzie poczują się ze mogą i znowu zaczną mieszać
   Po 2 wojnie wlasnie Wielka Brytania i Francja straciły najbardziej. W dużej mierze poprzez stratę kolonii ale nie tylko.
   Cały świat mówił chociażby w dyplomacji po francusku, nie wiem skąd wziales niemiecki(-‸ლ)
   Dostałeś plusy bo ludzie nic a nic nie znają historii, zobaczyli długi pseudo mądry wpis i chyba w ciemno.

  •  

   pokaż komentarz

   dlatego pracujesz tu na bycie przodownikiem.
   Moderacjo wnosze o odznaczenie użytkownika

   @Malygrzesio80:
   Kapo bez argumentów, najgorszy typ człowieka, brzydze się tobą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kazik600: jedna z najmadrzejszych rzeczy jaką tu przeczytałem

  •  

   pokaż komentarz

   @CzerstwaBulka @CzerstwaBulka bo Polacy to śmiecie można ich dymac a Polak jeszcze dupę nasmaruje dlatego spaliłem polski paszport gardzę tym krajem

  •  

   pokaż komentarz

   @Kazik600 Ale skądś się te fabryki wzieły. Przecież po pierwszej wojnnie Niemcy byli bankrutami i zostali zaorani w rozmowach pokojowych w Wersalu. A jakoś udało im się stać jedną z największych gospodarek w 20 pare lat. Nie lubie jak ktoś mówi i tłumaczy bo oni zrobili nam to, mieli tamto. Jak by Niemcy mieli by takie podejście to by dawno padli. Ale oni zamiast marudzić zkasają rękawy i robią. Troche to przypomina dzieciaka w piaskownicy któremu zabrali wszystkie zabawki. Albo będzie sie drzeć jakie to nie sprawiedliwe i usidzie w kącie albo zrobi sobie zabawki z niczego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: @CzerstwaBulka: Dzięki planowi Marshalla, którym Polska też była objęta, a nawet zaczął być wprowadzany, ale niestety, w 1949 stanęliśmy po drugiej stronie kurtyny. Plan też ten był wprowadzony w Japonii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: niczego nie nauczyl cie traktat wersalski? Wtedy tez uznano ze niemcy sa wszystkiemu winne, najlepiej zeby nie istnialy, a generalnie maja byc niewolnikami zachodu, to sie wsciekli i miales druga wojne swiatowa. Przykro mi, ale niemcy to potezny narod ktory jest sercem swiata zachodniego. Jesli nienawidzisz niemiec, nienawidzisz europy. Niemal każde panstwo europejskie zostało załozone przez germanów, 3/4 tego co masz dookola siebie to dzielo niemcow, od samochodow po slodycze. Nie zachowuj sie jak murzyn w afryce co nienawidzi bialych a ma od nich buty, jedzenie i dach nad glowa

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: Tylko że opcje byłyby tutaj 2, albo eksterminacja całej populacji, albo rozbiór, który zwiększyłby niestabilność regionu i popularność skrajnych opcji, z jednej strony komunistów (skoro niemiaszki nie zasługują na własny kraj to niech będą częścią wielkiej międzynarodówki) a z drugiej strony separatystów i kolejnych skrajnych nazioli (jako że znowu zostaliby "nieuczciwe potraktowani" i poniżeni jak w 1 wojnie)

 •  

  pokaż komentarz

  Proszę pana, spośród dwóch armii, z których jedna wygrywa wojnę a druga siedzi w pieleszach, ci pierwsi bardziej boją się o swoje życie, ale oni zwyciężają. Bo widzi pan, celem życia, nie jest przeżycie.

 •  

  pokaż komentarz

  czemu Ukraina, Białoruś i kraje Jugosławii kraj są oznaczone na czerwono? przecież powstały po II WŚ lub później
  czemu Islandia nie jest a "uczestniczyła" w II WŚ (kraj wyzwolił się po zajęciu Danii)?

  •  

   pokaż komentarz

   @tlaziuk: Uczestniczyli też w hiszpańskiej wojnie domowej przeciw rządowi republikańskiemu, więc można uznać, że Hiszpania też mogłaby być na czerwono ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @tlaziuk: ogólnie ta mapa coś pomieszana i naciągana, bo dlaczego np. Słowacja jest na czerwono.

  •  

   pokaż komentarz

   @tlaziuk: Bo ZSRR i Jugosławia to były kraje federacyjne.

   Ogólnie mapa nie przedstawia obiektywnie tego okresu, a OP manipuluje danymi, sugerując, że Niemcy byli agresorami przez cały ten czas, gdy chociażby podczas I WŚ odpowiedzialny za to był skomplikowany system sojuszy.

   Nawet Włochy są na czerwono, a jak wiadomo, Włosi lubili zmieniać strony, gdy przegrywali, więc ten tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @tlaziuk: Ukraina, Białoruś i Kaukaz były republikami Związku Sowieckiego (defacto federacji), dwa pierwsze miały po wojnie nawet głosy w ONZ po wojnie. Jugosławia istniała przed II WŚ najpierw jako Królestwo SHS, a potem pod wyżej wymienioną nazwą. Po zajęciu Danii - czyli do zajęcia byli z nimi w stanie wojny.

   Mnie bardziej irytuje umieszczenie Polski w latach 1914-1918, gdzie Polacy walczyli po wszystkich stronach konfliktu.

 •  

  pokaż komentarz

  Dla porównania Wielka Brytania. Co prawda mapa odnosi się do całej historii, ale nadal robi wrażenie.

  https://www.telegraph.co.uk/history/9653497/British-have-invaded-nine-out-of-ten-countries-so-look-out-Luxembourg.html

  źródło: secure.i.telegraph.co.uk

 •  

  pokaż komentarz

  @Kargaroth
  @CzerstwaBulka
  @madry_i_mieciutki
  I tutaj nasuwa się wniosek ,że Niemcy wyszli bardzo dobrze na powojennym układzie. Można by się czepiać worka bez zda z terenów po byłym NRD, ale niech będzie..Wywieźli za w czasu sporo złota,uchronili sporo aktywów w szwajcarskich bankach no i dostali plan Marschalla.
  Niemcy odzyskali po IIWŚ 100x bardziej cenny teren niż te wszystkie wschodnie utracone razem wzięte(może im szkoda Wrocławia tylko),mianowicie obszar Saary, który to nie był tak zniszczony przez Ruskich no i w miarę uprzemysłowiony. Dodatkowo utrzymali Szlezwik-Holsztyn(co by nie było jeszcze niedawno podbity) no i w niezmienionym stanie Bawarię ,która mogła by w części trafić do Austriaków ,albo tworzyć osobne państewko. Naprawdę Niemcy powinny za te wszystkie krzywdy i w ogóle rozpierduchy w Europie (przez kilka dobrych wieków) stać się na zawsze taką niemiecką kongresówką ze stolicą w Akwizgranie. Mówię, Niemców wystarczyłoby osłabić definitywnie poprzez odłączenie Bawarii w ramach tego co pisałem powyżej,przyłączenia Badenii i Wirtembergii po połowie do Austrii i Szwajcarii,oddanie Szlezwiku Danii no i całe NRD do Polski aż do Lubeki(ucinając Niemcom dostęp do Pomorza dzięki któremu dogadują się z Ruskimi). To nie, wielcy mądrzy Alianci przywrócili Niemcy do optymalnych granic(jeszcze chcieli za Odrą im zostawić) a na domiar tego gospodarka została odbudowana przez nazioli co ukrali majątki i przechowywali w Szwajcarii i innych "neutralnych" krajach ehhh.
  Szwajcarski system bankowy był doskonałym odbiorcom kradzionych dewiz złota jak i kosztowności. Wielu nazistów uciekało do Szwajcarii w roku 1945, gdzie czekali na odpowiedni moment aby przedostać się dalej do Włoch i Ameryki Południowej. Do dzisiaj nie zostało wyjaśnione jakie sumy zostały przetransferowane z III Rzeszy do Szwajcarii tak samo jak to ilu nazistów korzystało z gościnności szwajcarskich władz. Dokumenty nie zostały ujawnione praktycznie do dzisiaj. Warto wiedzieć, że Waffen-SS czyli zbrojne oddziały niemieckiej nazistowskiej formacji paramilitarnej, znane również pod skrótem SS zasiliła również Szwajcaria (5 DPanc, 11 DGrenPanc).
  Źródło:
  https://www.youtube.com/watch?v=TUtFyz6H87M&t=2875s
  https://pl.wikipedia.org/wiki/11_Ochotnicza_Dywizja_Grenadier%C3%B3w_Pancernych_SS_%E2%80%9ENordland%E2%80%9D

  •  
   a......a

   -4

   pokaż komentarz

   @kryniow: no to co? mamy po 2-0 , 3-0, 4-0 lat, lobbujmy, oslabiajmy niemcy jak mozemy, a za 60 lat khalifat niemiecki straci bawarie, ktora bedzie chciala bardziej niz niezaleznosci, zaleznosci od Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   no i dostali plan Marschalla.

   @kryniow: a ja standardowo zaznaczę i skoryguję historię, że plan Marshala gówno znaczył dla PKB Niemiec. Co roku Niemcy dostawali jakiś procent z budżetu z planu Marschala ale koszty okupacji i reparacje wynosiły od 11 do 15% dochodu narodowego brutto Niemiec Zachodnich. Praktycznie całe pieniadze z tego planu szły na opłacenie kosztów okupacji i reparacji. Plan służył tylko temu aby uzależnić Niemcy od kredytów USA i temu, aby Niemcy nie odj%!$ły ponownie akcji pokroju III WŚ, bo jeśli mocarstwo jakim była USA miała wojska na terenie zachodnich Niemiec i okupowała je i była w stanie zdławić lokalnomocarstwowe ambicje Niemiec z pomocą Europejskich sojuszników zwłaszcza Wielkiej Brytanii i Francji, które stały sie "mocarstwami" atomowymi to chcąc nie chcąc Niemcy musieli szukać innej drogi na ekspansję i budowanie swojego dobrobytu. Rozsądna polityka rządów Niemiec zachodnich a potem całych Niemiec spowodowała to, że obecnie to Niemcy dyktują warunki całej UE i to bez podboju militarnego i starają się odciąć od smyczy, które nałożyła na nich USA. Nie zdziwię się, jeśli z pomoca nadwyżki budżetowej spłacą większość długość zagranicznych i znowu staną się niezależni.
   Co do mitu plana Marschala, wystarczy chociażby przeczytać ten artykuł:
   http://www.tomaszgabis.pl/2012/07/24/tyler-cowen-%E2%80%9Eplan-marshalla-%E2%80%93-wielka-mistyfikacja%E2%80%9D/

  •  

   pokaż komentarz

   @KorelacjaProkrastynacji:
   Dzięki, czyli Plan Marshalla to bardziej była kapitalistyczna,wolnorynkowa doktryna powojennej Europy, która wygrała z wschodnim socjalizmem aniżeli jakieś pompowanie kasy tak po prostu.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryniow: Oczywiście, że wpływ Planu Marshala na postawienie gospodarki Niemiec (czy szerzej Europy Zachodniej) jest powszechnie i mocno przeceniany. Choćby Polska - w relacji do PKB, ale i w kwotach bezwzględnych - otrzymała po wielo, wielokroć większy zastrzyk kapitału w ramach budżetu unijnego niż powojenne Niemcy Zachodnie. Z tego co pamiętam, to przeliczając kwotę dotacji z Planu Marshala na dzisiejszą wartość pieniądza, było to coś pomiędzy 13 a 16 mld dolarów.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryniow: z tego co czytałem kiedyś to plan Marshalla miał służyć daniu pieniędzy Niemcom tak aby mogli płacić reparacje WB i aby ostatecznie WB mogła spłacać kredyt wzięty od US.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryniow: Niemcy to po prostu najsilniejsza, najbardziej zaradna nacja Europy. Gdyby wysiedlić Polaków i sprosić tu Niemców, to powstałe w ten sposób państwo w krótkim czasie byłoby rozwinięte na poziomie Włoch.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryniow: @asiamasa: @KorelacjaProkrastynacji: @kuxter: @Cieplak: Z tą Szwajcarią to widzę tutaj więcej jakiś wyobrażeń niż konkretów. Miałem przyjemność trochę tam pomieszkać i też poznać sporo lokalsów i w pewnym momencie sam zacząłem się zastanawiać dlaczego w sumie tak im się udało z Niemcami podczas gdy ich aż tak bardzo nienawidzą - już sama ta nienawiść jest ciekawa! W Wielkopolsce i pewnie bardziej zachodnich regionach PL stosunek do Niemców mamy świetny mimo ciężkiej historii więc dziwiło mnie to w Szwajcarii tym bardziej.

   W bardzo dużym skrócie: zawsze wszyscy pomijają co było przed czasami gdy Szwajcaria stała się najbezpieczniejszym 'zamkiem europy'. Oni przez bliskość z Niemcami mają z nimi też ciężką historię ale znaaaacznie starszą niż choćby my. Potrafili zareagować i przewidzieć jakie mają ambicje (Niemcy) i co się tam dzieje, wykorzystali własne uwarunkowania naturalne (Szwajcarzy) i już wcześniej przygotowali cały kraj na wypadek wszelkich kolejnych a zwłaszcza nowoczesnych wojen (lotnictwo, czołgi - najazd Niemiec przy użyciu właśnie tych technologii).

   Przygotowali naród i kraj na wypadek wojny, poszli do Niemców i powiedzieli: atakujcie. Po pierwsze nikt nie zginie, nigdzie się nie dostaniecie a sami będziecie w naszych terenach osaczeni. No i Hitler stwierdził że faktycznie to trochę byłaby przesada, może inaczej da się to wykorzystać i cyk tu Szwajcarzy wyszli z ofertą neutralności i bezpiecznej przystani z której owszem korzystali mocno Niemcy ale nie mniej Żydzi czy wszyscy inni z niestabilnej Europy ...ale najlepiej oczywiście wyszli na tym sami Szwajcarzy :)

   pokaż spoiler Szwecji za to można więcej zarzucić. Też miałem wielką przyjemność poznać ten kraj solidnie :) Szwedzi owszem naciskali na swoją neutralność ale to za cenę niestety silnej współpracy i oddania się hitlerowcom - po pierwsze dostarczali gigantycznej skali ilości surowców, głównie metali, dla Trzciej Rzeszy i robili na tym niesamowity interes a dodatkowo pozwalali też na swobodny przemarsz wojsk.


   pokaż spoiler Mimo wszystko szanuję niesamowicie oba te kraje za właśnie tak pragmatyczne i z historycznej perspektywy najrozsądniejsze dla nich podejście.

  •  

   pokaż komentarz

   @Saeglopur:
   Jasne, ja też Szwajcarów bardzo szanuję za pragmatyczność i wykorzystywanie sytuacji(Szwedów w ogóle bo niby za co), ale jednak ugrali swoje pod koniec IIWŚ. Podałem odpowiednie źródła tak jak na temat wywózki dóbr przez hitlerowców na Szwajcarię i dalej, oraz w Szwajcarii powstały odziały Waffen SS złożone z niemieckojęzycznych Szwajcarów ->5 DPanc, 11 DGrenPanc. Hitler nie zaatakował Szwajcarów ,bo miał zbyt wiele wtedy na głowie, ale podbój Szwajcarii w przypadku udanej operacji Barbarossa to była tylko kwestia czasu. Walczyli by Szwajcarzy zaciekle,wykorzystywaliby tereny jak Finowie z Sovietami(strat byłoby bardzo dużo), ale nie dali by rady machinie Wehrmachtu. Krytykujesz rozumiem Polskę za brak pragmatyczności w działaniu i takie trochę ,że nie byliśmy neutralni wzorując się na Szwajcarii oraz Szwecji, stary geopolityka ma jakieś tam znaczenie i zwyczajnie nasz kraj jest położony w takim miejscu ,że nie możliwe jest ogłosić neutralność. Na zachodzie Polski(czego sam dowodzę) na ogół lubi się Niemców ze względu na wiele czynników, zarabiamy bardzo często w DE,prowadzimy mieszane biznesy,Niemcy nie robią takich problemów dla polskich transportowców jak Francuzi czy Austriacy. Od najmłodszych lat uczymy się niemieckiego i jest bardzo dużo współpracy z przygranicznymi landami, naprawdę ja złego słowa o Niemcach z mojego doświadczenia nie mogę powiedzieć, również starsi Polacy na terenach "odzyskanych" stosunek do Niemców mają na pewno bardziej pozytywny niż do Ruskich. Moja wioska praktycznie pochodzi z dawnego województwa tarnopolskiego ,gdzie ostatnimi którzy robili krzywdę z wrogów byli właśnie Niemcy. Babcia znajomego zawsze opowiadała ,że - "jak masz uciekać to tylko na zachód,choćby to miałby być niemiecki obóz to będzie tam lepiej niż w ruskiej chacie". Z kolei druga babcia,z centralnej Polski, Niemców wspomina bardzo źle,a więc można tu pewną zależność zauważyć. Z mojej obserwacji wynika, że Niemcy po prostu robili przez wiele lat swoje i się dorobili,wiele nakradli przez co niemieckie giganty (pod zmienianą nazwą żeby nie kojarzyć z Hitlerem) mają się coraz lepiej, montownie budują w Polsce,nie szkalują Polaków i nie robią problemów z pracą dla nas tylko konsekwentnie dążą do planu Mitteleuropa.

  •  

   pokaż komentarz

   @kuxter: Tylko, że my za te pieniądze budujemy baseny i karuzele. Oni budowali fabryki.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryniow: Wogóle nie bierzesz pod uwagę kontekstu geopolitycznego. Alinci zdawali sobie sprawę z gigantycznej przewagi wojsk sowieckich (głównie w broni pancernej i podtrzymywanie milionów zmobilizowanych czerwonoarmistów gdy w tym czasie Amerykanie demobilizowali wojska na potęgę do śmiesznych ilości).
   1) Europa była przekonana o nieuchronnym wybuchu IIIWŚ. Szybko okazało się że czerwonoarmiści to główne zagrożenie dla wolnej od wojen Europy. Stalina przytemperował sukces budowy i detonacji bomby atomowej. Niemcy zach.poza 2) buforem bezpieczeństwa dla zachodu musiały zostać wykorzystane do odbudowy i spłacenia kredytów i długów. 3) Ot taka stara zasada w świecie finansjery. Najbogatsi nie mogą upaść i zbankrutować definitywnie, zostając z długami. Zawsze podaje im się pomocną dłoń żeby staneli na własne nogi i spłacili swoje długi. Jako przykład podam Trumpa który kilkukrotnie stawał na skraju bankructwa.

  •  

   pokaż komentarz

   @memento_mori: ta, widac to zwlaszcza po wschodnich niemczech

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: no i co w tych wschodnich niemczech? tam pkb per capita jest właśnie na poziomie Włoch (nawet nie uwzględniając Berlina)

  •  

   pokaż komentarz

   @memento_mori: mhm przy grubych miliardach wepchanych z RFNu i przez niemieckich potentatow przemyslowych

   Czesi produkowali umiarkowanie nowoczesna Skode, Tatre a niemcy cud techniki Trabanta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy:
   To prawda. NRD to cały czas taki worek bez dna dla zachodnich landów, dlatego tez Niemcy nie potrzebują w żadnym wypadku polskich zachodnich terenów. Jakiś sentyment mogą mieć do Wrocławia jak my do Lwowa, ale trzeba pamiętać o wszystkim dookoła tego bagna.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jangcy: Od zjednoczenia pakują jakieś 5-6% wydatków rocznie, czyli nie aż tak znowu dużo. Nie jest łatwo połączyć te dwie części, bo dużo Niemców wyjeżdżało na zachód. Natomiast poziom życia jest tam i tak o niebo lepszy niż w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   @kryniow: nie okroili ich zeby znowu nie wybuchla wojna