•  

  pokaż komentarz

  Fajnie, tylko że najczęściej używa się tego "witam" przy zwracaniu się do osoby obcej, która nie ma żadnego tytułu (albo nawet nie jest nam znana z nazwiska!), a jednocześnie używanie wobec niej formy "Szanowny Panie" jest stanowczo zbyt oficjalne. Chodzi np. o kontrahentów na Allegro.

  Zostaję przy "witam", dopóki ktoś nie wymyśli czegoś sensowniejszego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: A dlaczego "Szanowny Panie" jest zbyt oficjalne wobec twojego klienta na Allegro?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: To pisz "odkurzacz". Jest tak samo poprawne jak "witam".

  •  

   pokaż komentarz

   @CanisLupusLupus: Najpierw trzeba znać płeć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: dokładnie, jak pisze do kogoś gdzie nie znam płci, wieku no dosłownie niczego to co mam napisac? pozdrowienia z polski na początku maila? bede uzywał Witam dopoki nikt nic lepszego nie wymyśli acz odkurzacz @n4buchodonozor'a brzmi interesująco

  •  

   pokaż komentarz

   @kwiateusz: Poprawna odmiana ma postać "n4buchodonozora" (bez apostrofu :) ).

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Ja w takim wypadku zaczynam od Dzień Dobry! albo Dobry Wieczór! (Tak, nie boję się wykrzykników!). Witam staram się używać tylko w beznadziejnych sytuacjach - gdy nie wiem czy do kogoś mam mówić cześć czy dzień dobry.

  •  

   pokaż komentarz

   "Witam" jest idealne w tym sensie, że większośc osób uzna to za normalny zwrot, bez względu na to, czy oczekują mówienia na ty, czy jakiś formalizmów. Pewnie, że znajdą się osoby o innym odbiorze tego sformułowania, ale raczej niewiele ich będzie.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Też zawsze stosowałem 'witam' w mailach z kontrahentami z allegro. Do tego nigdy nie wiedziałem czy pisać na ty czy zwracać się per Pan/Pani. W końcu nigdy nie wiadomo czy osoba ma 30, 18 czy 16 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Panią profesor skręca do "Witam", ale nie jest w stanie zaproponować sensownej alternatywy. Typowe dla polskich naukowców :) Nie posłucham się. "Witam" rządzi. Tak samo "Pozdrawiam".

   Ps: A czym zastąpić "Witam ponownie"?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Wg mnie witam też jest bardzo fajne i jakoś wątpię, żeby ktokolwiek czuł się tym poniżony, lub czuł wyższość nadawcy. Może jedynie puryści językowi. Jednak ilu takich jest?

   Jednak wg mnie dość dobrym zamiennikiem może być "Hej". Tęż jest bezosobowe i luźniejsze od witam. Lecz jak na pierwszego maila to chyba jednak i tak zbyt luźny.

  •  

   pokaż komentarz

   @rmrmg: to można podwójnym "Dobry Wieczór/ Dzień Dobry" (w końcu nie wiadomo kiedy to pójdzie, czyli zostanie przeczytane)

  •  

   pokaż komentarz

   @buasinski: Dzień dobry wieczór ;) Często stosuję wśród znajomych ;) O każdej porze dnia i nocy :D

  •  

   pokaż komentarz

   Wszystko ok oprócz 2. spraw:
   1. Brak alternatywy dla większości życiowych zastosowań.
   2. pani w artykule się pod jego koniec jakby lekutko zabezpiecza: wszystko się może zmienić, język ewoluuje, bla bla. Chyba po to żeby za parę lat jej nie było głupio jak sama będzie pisać "Witam".

   Czyli podsumowując: W Moskwie, na Placu Czerwonym rozdają rowery. I wszystko byłoby ok gdyby nie fakt, że nie na Placu Czerwonym tylko pod sklepem, nie w Moskwie tylko w Nowosybirsku i nie rozdają tylko kradną.

   Dziękuję i Pozdrawiam.
   Lk_hc

  •  

   pokaż komentarz

   @evapor: To proste. Zgodnie z logiką tekstu :"Wciąż szanowny Panie" albo "Nieustająco szanowny Panie"

  •  

   pokaż komentarz

   @evapor: Ja zaczynam ,,Moje uszanowanie''...
   Ale do tego ma prawo wyłącznie szlachta z Księstwa Warszawskiego ! Uprzedzam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Spójrzcie na to z drugiej strony, jak się czujecie jako odbiorcy. Jak ja dostaję maila 'Szanowny Panie' czuję się trochę za poważnie, jakby ktoś mnie traktował 'wyniośle'. Jeśli ktoś zaczyna od 'Cześć', mam wrażenie, że pisze do mnie ktoś bardzo młody. 'Moje uszanowanie' - jakby pisał do mnie bardzo poważny człowiek, taki starszy Pan w meloniku ;) 'Dzień dobry' czy 'Dobry wieczór' - nigdy nie wiemy o jakiej porze ktoś przeczyta wiadomość... 'Witam' według mnie jest takie neutralne i sam tego zawsze używam razem z 'Pozdrawiam' i nie widzę nic lepszego... Spotkałem się też z 'Witaj' i to też wydaje mi się ok, chociaż przyzwyczajony jestem do pierwszej formy :)

  •  

   pokaż komentarz

   Mailuję czasem z producentami, firmami i zawsze używam "witam" i jest dobrze, każdy odpisuje bez wyjątku.
   btw. nawet jak dostaję maile od policji to także używają słów "witam" (i na końcu podpisują się nazwiskiem, podają wydział i jeszcze jedną informację).
   "Witam" jest odpowiednie, zostaję przy nim. (i 80% maili, które dostaję zaczynają się od "witam", pozostałe są bez powitania)

  •  

   pokaż komentarz

   W jakich sytuacjach nie macie żadnych danych i adresacie? Przecież na Allegro zawsze są dane kontrahenta po zakończeniu transakcji. Ja tam zawsze piszę "Szanowny Panie", "Szanowna Pani". Gdy piszę do jakiejś firmy, gdzie nie znam osoby odbierającej pocztę piszę "Szanowni Państwo". Proste :P.

  •  

   pokaż komentarz

   @le_vampire: Czy to że mailujesz z policja ma coś wspólnego z twoim avatarem? :)

  •  

   pokaż komentarz

   eee nie ;), czasem chcę uzyskać jakieś informacje (odpowiedzi na pytania) i tyle.
   Tak odpisują do mnie (zamalowałem treść, zostawiłem "witam"):
   http://i34.tinypic.com/29wjqq8.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @le_vampire i inni: Ale kogo wy witacie i gdzie? Siadam w swoim domu na swoim fotelu, loguję się na swoim kompie na swoje konto, odbieram swoją pocztę, a tam gościu do mnie "Witam" (jeszcze po amerykańsku z przecinkiem), ja się pytam GDZIE ON MNIE WITA, bo ja jestem tam gdzie 5 min. temu... Zdecydowanie lepiej użyć zwykłego "Cześć", albo "Serwus".

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: I tak lepiej pisać "Witam" niż "Witaj".
   Właśnie słowo "Witaj" bardziej pasuje do artykułu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tym: Dokładnie! Słowo "witam" jest uniwersalne i może być stosowane praktycznie do każdego w każdej sytuacji. Jest to dużo wygodniejsze, nie muszę za każdym razem zastanawiać się czy pisze do osoby stojącej w hierarchii społecznej wyżej, do osoby starszej, czy do kobiety czy do faceta. Do tej pory pisanie tradycyjnych listów było dość skomplikowane bo trzeba było wziąć pod uwagę wszystkie te czynniki. Język ewoluuje i trzeba się z tym pogodzić. Nawet jeśli wg. językoznawców taka forma jest niepoprawna to nie są oni w stanie tworzyć języka. To społeczeństwo tworzy język. To że ktoś napisze taki artykulik tak naprawdę nie jest w stanie zmienić przyzwyczajeń, które kształtowały się przez wiele lat funkcjonowania e-maila.

  •  

   pokaż komentarz

   Językoznawcy jak zwykle dają czadu. Witam im przeszkadza, że niby wywyższanie się czy coś... Bzdura jakaś wyssana z palca. Ciekawe, że dla witam doszukali się tej bzdurnej genezy o wyższości witającego ale już dla poczty elektronicznej mail/mejl pasuje im bez problemu pomimo iż istnieje 100 razy bardziej poprawna forma email/e-mail. Nie chcę tu tworzyć wywodu na temat wyższości email nad mail ale po pierwsze, mail oznacza po angielsku pocztę tradycyjną, a email elektroniczą. Nie wiem jak tam sytuacja wygląda pośród osób na co dzień używających w pracy komputera na zachodzie ale "u mnie w UK na zmywaku" ci nieliczni miejscowi pracujący w tym typowo imigracyjnym zawodzie używają słowa email. Myślę, że jakby im powiedzieć "I will send you mail" to by się zastanawiali po cholerę chcę im coś wysyłać zwykłym listem. Po drugie, dopóki Internetu używały tylko osoby zaawansowane w obsłudze komputerów funkcjonowała tylko forma email. Mail rozpowrzechnił się dopiero gdy do używania emaila szef przymusił wszystkie stare panie Krysie księgowe i sekretarki - tlenione blondynki, które nie potrafiły zrozumieć, że "e" w angielskim czyta się "i". I nagle słowo mail jest jak najbardziej poprawne dla określenia tak naprawdę emaila. Porażka językoznawców moim zdaniem. Rozumując tym samym torem słowo k##$a powinno zostać uznane za 100% poprawny odpowiednik przecinka lub spacji.

  •  

   pokaż komentarz

   W przedszkolu mówiliśmy "pomidor" i było dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @medevacs: po pierwsze zawsze miałem podobne odczucie jak ten językoznawca - przypadek? po drugie: ta k#%$a jako przecinek to właśnie coś podobnego jak witam jako rozpoczęcie maila, i tu i tu uważam, że język nie powinien czegoś takiego przyjąć za coś normalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   A w ogóle w korespondencji formalnej/biurowej to dla mnie zupełnie OK jest "Dzień dobry" dlatego że, jak wiadomo biura najczęściej pracują w godzinach 8 - 17 (+ -2h od przesunięcia) więc praktycznie zawsze owa forma jest na miejscu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lk_hc: "dzien dobry" w korespondencji? W liscie papierowym też bys tak napisal?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wilk: Nie, ale e-mail, jak zapewne wiesz, nie jest listem papierowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lk_hc: papierowym nie, ale mimo to jest listem jako takim i tak samo głupio w nim brzmi zwrot "dzień dobry". List to nie rozmowa, co będzie normalnie brzmieć w komunikatorze, w mailu już może wyglądać dziwnie.

  •  

   pokaż komentarz

   Witam, witam i o zdrowie pytam ;P

   Też zostaje przy "witam" w mailach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wilk: Według mnie "dzień dobry" wcale nie brzmi głupio. Brzmi odrobinę bardziej kulturalnie niż "Witam" i nie tak bez sensownie wzniośle jak "Szanowny coś tam" Dlatego używam tej formy tam gdzie nie mogę napisać cześć. Tym bardziej że sporą część spraw udaje mi się załatwić poprzez e-mail nawet do południa. Cholera no jak mam pisać "Szanowny panie" do kogoś (z innej firmy co prawda) z kim codziennie współpracuje :D, witam tak jak napisałem - nie jestem przeciwnikiem ale nie lubię. To co? hę?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lk_hc: poziom kulturalności jest identyczny, poziom uniwerslanosci korzystniejszy dla "witam", adekwatnosć do formy kontaktu - w przypadku "dzień dobry" mniejsza. To trochę tak, jakbyś na pożegnanie w czasie rozmowy twarzą w twarz użył "z poważaniem" ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wilk: Niestety - nie przekonałeś mnie. No i nadal mi nie wytłumaczyłeś dlaczego "dzień dobry" jest nie dobre (przy założeniu że nie używam "witam" do czego mam pełne prawo), jeśli założymy że sprawy załatwiam (wraz z odpowiedzią) w godznach 9 - 17 ta? Umówmy się, że argument że w listach pisanych tej formy nie używamy, do mnie nie trafia bo w litach pisanych nie używamy też URLi czy obrazków (na ogół) i to nie znaczy że nie możemy ich w sposób rozsądny wysyłać w e-mailu.

   Podkreślam: nie napisze "witam", albo "cześć" moim kontrahentom. I w takiej sytuacji jest mnóstwo ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lk_hc: nie jest dobre w korespondencji, bo w korespondencji brzmi dziwnie. Jest to zwrot typowy dla spotkania, rozmowy itp. Godzina wyslania w wielu przypadkach nie gwarantuje godziny odczytania. Z kolei tam, gdzie mozesz zalozyc bliskie stu procentom prawdopodobienstwo moze sie okazac, ze mail zostanie odebrany innego dnia (urlop, chorobowe itp), niby wtedy dalej bedzie poprawne z punktu widzenia zasad językowych, ale jakoś tak dziwne mówić dzień dobry, jesli istnieje mozliwosc odbioru w innej dacie ;)

   Czekam na uzasadnienie dlaczego mimo wszystko zwrot ewidentnie charakterystyczny dla języka mówionego, mialby byc zwrotem rownie uniwersalnym jak "witam". Na razie co najwyzej porownales język do tehcnologii, co jest trochę nietrafne ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Mój list otwarty do witających mnie ;-) .

   Po co w ogóle zaczynać e-mail od bezsensownego "witam"? Gdzie mnie witacie? Myślicie, że jak napiszecie do mnie "witam", to posikam się ze szczęścia lub chociaż uznam Was za osoby pełne ogłady? Nie uznam. Wolałbym, gdybyście - jeśli Was zwyczajowe, sensowne formy uwierają - przechodzili od razu do rzeczy, bez niezgrabnych wstępów.

  •  

   pokaż komentarz

   @medevacs : Email? Niedopuszczalne. Tylko i wyłącznie list elektroniczny! Nie można się tak poniżać....

  •  

   pokaż komentarz

   @archetwist: np. sprzedawcy mogą przysyłać krótkie i rzeczowe "płać i sp!%!$$!aj" ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Ciekawi mnie jak by przeprowadzić porządną ankietę na ten temat w kilku grupach "internetowych".

   Osobiście uważam zwrot "Witam" za uniwersalny i kulturalny. To że Pani Profesor uważa to za nie eleganckie i poniżające jakoś mnie nie dziwi ponieważ wśród "naukowców" panuje tytułomania i woleli by zwracano się do nich z pełną "wiązką" pieczołowicie zebranych tytułów.

   P.S. zawsze używam "Witam" i jedynie raz otrzymałem "reprymendę" od Pana Profesora albo Doktora (już nie pamiętam)
   P.S. 2 pracuję na uczelni i jednak 99% osób z którymi piszę nie mają z "Witam" żadnego problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   Spór o wyższości Świąt Wielkiej Nocy nad Bożym Narodzeniem.

 •  

  pokaż komentarz

  Szanowny Panie kontrahencie, dlaczego przysłał mi Pan ziemniaka zamiast telefonu ?
  Z poważaniem,

  •  

   pokaż komentarz

   Przepraszam za pomyłkę. Poważanie proszę odesłać, było przeznaczone dla innego klienta.
   Żegnam.

  •  

   pokaż komentarz

   @zakowskijan72:

   Cześć, zakowskijan72!

   Sk%!$ysynu, zrobiłeś mnie w wała! Jak Cię znajdę to ukatrupię!

   Z poważaniem,
   Eugeniusz

  •  

   pokaż komentarz

   @pencefix:
   Szanowny Allegrowiczu

   Uprzejmie informuję, że oszukujemy wszystkich klientów i nie tylko Pan dostał ziemniaka. Niech się Pan nie czuje wyróżniony. Proszę zajrzeć na negatywne komentarze, może się Pan umówić z innymi allegrowiczami na frytki albo coś.

   Doskonale rozumiem Pańskie rozczarowanie, też bym się wk$$%ił jakby mi ktoś kartofle wysłał.

   Z poważaniem,

  •  

   pokaż komentarz

   @WesleyGibson:
   Szanowny Panie!
   Czuję się w obowiązku powiadomić Pana, iż w razie naszego niechybnego spotkania położę Pana trupem na miejscu. Jednocześnie śpieszę zawiadomić, że w mojej opinii jest Pan biernym homoseksualistą z aktywnym kompleksem Edypa.
   Z poważaniem,

  •  

   pokaż komentarz

   Witam,

   nie piszę do Pana, drogi kliencie, "szanowny panie", bo nie darzę Pana szacunkiem. Może być Pan w końcu pedofilem, mordercą nienarodzonych, albo po prostu jednym z milionów Polaków, którzy chcą mnie okraść. Będzie się Pan musiał zadowolić moją uprzejmością w wersji "na odwal się". Nie napiszę Panu wprost, że "szanowny panie" to dla Pana zbyt wiele, tylko użyję sprytnego "witam", które mnie do niczego nie zobowiązuje. Najchętniej w ogóle pominąłbym wszelkie formy grzecznościowe i napisał "wpłacaj kasę", ale liczę na pozytywa po zakończeniu aukcji, więc coś jednak napisać trzeba.

   Pozdrawiam,
   Gospodarz

  •  

   pokaż komentarz

   Re:
   Witam i o zdrowie pytam!

   A tak naprawdę, mam to gdzieś jak się czuje. Jako kupujący wystawia pierwszy komentarz nawet jeżeli płaci przelewem. Dopóki nie kupi to odpiszę, bo potem już niebardzo mam czas jak pieniążki będą wpłacone. Może zwrócić przedmiot w ciągu 14 dni, ale kasy nie dostanie z powrotem.

   Gracjan-szop-com.

   P.S. Kupi albo nie zawraca już głowy.

  •  

   pokaż komentarz

   dobra skończcie już :)

 •  

  pokaż komentarz

  To mnie dopiero przeraża:
  12:34 Witam. Wygrałem aukcję. Pozdrawiam
  12:50 Re: Witam. Za pobraniem czy wpłata na konto?
  13:15 Re: Re: Witam. Wpłata na konto.
  13:50 Re: Re: Re: Witam. Podaję nr konta.
  14:15 Re: Re: Re: Re: Witam. Dziękuję.
  14:30 Re: Re: Re: Re: Re: Witam. Pozdrawiam

 •  

  pokaż komentarz

  No to teraz, dzieki pani profesor, wiemy, ze mamy czuc sie ponizeni, gdy ktos pisze do nas emaile zaczynajac od slowa 'Witam'. Dziekujemy bardzo za to uswiadomienie, inaczej zylibysmy w nieswiadomosci, ze ktos (tez nieswiadomnie i nie celowo) wywyzsza sie ...