•  

  pokaż komentarz

  Znak ktoś z was osobiście kogoś kto zarabia powyżej 1mln zł rocznie ?
  Ja nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: Na mojej ulicy znam od jakichś trzydziestu lat dwie takie rodziny - jedna od lat produkuje komponenty do butów, druga ma dom handlowy i sieć monopolek. I jedni i drudzy tyrają na to od lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: @tysonic: kolega mojego kolegi mówił, że sąsiad jego sąsiada od strony babci tyle zarabia

  •  

   pokaż komentarz

   @serczynski: To sobie zobacz jakie firmy są na Lisińcu w Częstochowie. I skończ p%%!%%@ić bo nie każdy mieszka w w jakiejś lumpiarni.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: A czy to coś zmienia? Zdradzę Ci pewną tajemnicę, otóż 15 lat temu mało kto znał kogoś kto miałby 85 tys. (II próg podatkowy) dochodu. A dziś znam takich sporo. Nikt tego progu nawet kijem nie ruszył od wielu, wielu lat przez co coraz więcej ludzi jest grabionych progresywnym podatkiem dochodowym. Ludzie mający dochód powyżej 85 tys. już dawno płacą podatek SOLIDARNOŚCIOWY, bo jak inaczej go nazwać (w Czechach drugi próg z 15,25% na 22% powyżej ok. 16 000zł miesięcznie tak właśnie się nazywa)?
   To ile ludzi tam wpada w Polsce nie ma znaczenia, dziś 25 tys. ludzi, jutro 26 a za 10 lat 80 tys.
   Popierać coś takiego mogą tylko ludzie bez perspektyw.
   Pieniądze dla niepełnosprawnych powinny się znaleźć, ale to jest jawne janosikowe. Nie popieram.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: Znam, udzielałem kiedyś takim ludziom kredyty. Najbogatszy był pewien właściciel paru kantorów spod Krakowa który płacił alimenty na dwójkę dzieci w wysokości 20k miesięcznie na głowę + 35k na ex-żonę. Dostał kredyt na 8 milionów na dwa lata z tego co pamiętam a było to jakieś 10 lat temu.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: Będzie z kilku. Z 30 km ode mnie mieszka facet z pierwszej 30. najbogatszych Polaków.

  •  
   W..............0

   +67

   pokaż komentarz

   @eratyk: @tysonic: @serczynski: @tysonic: @Technolust: @kontomierz: @DanielAquarius:
   Powiem wam koledzy tak to jest od podatku dochodowego powyżej bańki ale wbrew pozorom każdemu może się zdarzyć, ceny nieruchomości szybują w górę. Dostanie ktoś po dziadku / babci działkę/dom w dużym mieście i lekko będzie to już parę baniek jakby chciał sprzedać. W ten sposób można rozkraść rodzinny majątek na 32%+4% w biały dzień. Może coś takiego zdarzy się wam raz w życiu ale "kradzież" prawie 2/5 zaboli zwłaszcza jak to majątek wypracowywany pokoleniami. Dodatkowo jak kolega zauważył inflacja realnie szybko się podnosi, a przy zapędach PiS szybko przyspieszy niebawem i się okaże że milionerami zostaną osoby co 84 tys szybko (10-15 lat)

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius ok. Dałem plusa. Ja obracam się w okół biedoty.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: osobiście tylko jednego. Ale też ze 2 zarabiających koło 600-700k, to pewnie za kilka lat przekroczą milion.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: nie chodzi o to czy znasz czy nie znasz. Po prostu powinna być zasada, że się ludzi nie okrada. Dzisiaj im zabiorą a jutro tobie.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: A znam. Choć wydaje mi się że łatwiej takich poznać "na wsiach" niż w dużym mieście gdzie tacy ludzie giną w tłumie, a w mniejszych miejscowościach łatwiej zauważyć i poznać. A już szczególnie w miejscowościach pod wielkimi miastami gdzie często tacy milionerzy budują sobie wille z odrobiną spokoju od zgiełku miasta.

  •  

   pokaż komentarz

   @tysonic: Tyle, że oni prowadzą działalność, więc mają możliwość uciec w koszty. I pewnie tak zrobią, bo zamiast oddawać kilkadziesiąt tys. zł na dodatkowy podatek lepiej będzie to zainwestować w firmę chociażby kupując dodatkowy samochód, czy wymieniając kompy w biurach.

   Podatek bardziej będzie dotyczył ludzi na etacie, ale nie oszukujmy się bardzo mało jest ludzi zarabiających w ten sposób ponad milion zł rocznie. Może dotknie to garstki menedżerów z największych firm. W skali kraju wpływy będą znikome, także ten podatek to typowe zagranie pod publiczkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: A jakie to ma k^#$ znaczenie w ogóle? Ten rząd myśli tylko i wyłącznie o tym jak dowalić nowe podatki. Jak nie ten, to następny dotknie Ciebie albo Twoich znajomych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Technolust: A co jest złego w podatku progresywnym? Bo akurat liniowy rprwadzi do patologi i jest marzeniem oligarchii. Dobrym przykładem jest rosja 13% od każdego. Z biegiem czasu cały majątek zaczyna być kumulowany przez wąską grupę społeczną z coraz większym wpływami. 99,99% społeczeństwa biednieje bez podatku progresywnego a krajem zaczyna rządzić mafia/oligarchia/korporacje.
   Przy podatku progresywnym nie powinno być dyskusji czy go wprowadzić ale jakie progi stosować. No chyba, że marzy wam się życie w bantustanie w imię idę serwowanych wam przez lobbystów i doktrynerów na usługach miliarderów:)

   Ten most/szkoła/szpital za coś trzeba sfinansować. Jak nie za kasę tych kilku milionerów którzy i tak z tego największe korzyści czerpią to z waszej. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   ceny nieruchomości szybują w górę. Dostanie ktoś po dziadku / babci działkę/dom w dużym mieście i lekko będzie to już parę baniek jakby chciał sprzedać. W ten sposób można rozkraść rodzinny majątek na 32%+4% w biały dzień.

   @WeselnyGiermek00: weź mi wytłumacz bo nie rozumiem... podatek od spadków to 36%?

   wołam .. bo zgodnie plusowaliście ten koment @WeselnyGiermek00
   @eratyk: @tysonic: @serczynski: @tysonic: @Technolust: @kontomierz: @DanielAquarius:

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: Znam parę takich osób. Wszystkie zapieprzają jak głupie potem kończąc np. z zawałami przed 50 od stresu i przepracowania.

   Tylko, że nawet jakby nie znał to nie miałoby to żadnego znaczenia. Nie obchodzi mnie czy podatek dotyczy mnie, czy znajomych. Sam fakt okradania ludzi za pracę jest dla mnie obrzydliwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: Znam gościa, mieszka z mamą. Posiada firmę co remontuje drogi powiatowe, wytwórnię asfaltu, hotel i nowo powstałą galerię (w 1/3 jest właścicielem). Jak zobaczyłem cennik w jego współ-galerii to włosy mi wyprostowało na plecach. Od 40euro za m2 miesięcznie, cała galeria to m.in tesco, ccc, rosmany i inne popularne sieciówki.

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk ja znam 2 takie osoby i co w związku z tym?

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: ja znam. Inteligentny skurczybyk jak mało kto, jego syn też ale straszny cwaniak.

  •  
   W..............0

   +17

   pokaż komentarz

   weź mi wytłumacz bo nie rozumiem... podatek od spadków to 36%?

   @ameliniummm: dostaniesz dom w centrum wawy po dziadku ? fajnie nie / brak podatku.
   Chcesz go sprzedać ?wtedy podatek 36% albo czekasz na zwolnienie 5lat i liczysz że prawo się nie zmieni do tego czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @WeselnyGiermek00: jak zwykle dyletanci myla podatek dochodowy z pofatkiem od spadku.

  •  
   W..............0

   +15

   pokaż komentarz

   jak zwykle dyletanci myla podatek dochodowy z pofatkiem od spadku.

   @arbux: to sprzedaj domek/działkę po dziadku bez podatku...( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: Ja znam i nie widzę powodu, by miał płacić wyższe podatki. Wiekszość tych ludzi nie wyjedzie za granicę i nie przeniesie tam firmy (budownictwo, produkcja mebli eksport różnych towarów do Rosji), ale część może to zrobić z dnia na dzień (informatyka).

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: nie wiem ile zarabia dobry przyjaciel mojego ojca ale srednio raz do roku nabywa autko za wiecej niz milion. Dzieki temu mialem kilka razy przyjemnosc przejechać sie z nim (oczywiscie jako pasażer) wynalazkami na które mnie nie stac żeby wynająć nawet na jeden dzień

  •  

   pokaż komentarz

   wtedy podatek 36% albo czekasz na zwolnienie 5lat i liczysz że prawo się nie zmieni do tego czasu

   @WeselnyGiermek00: 5 lat to bardzo krótko, warto poczekać te 5 lat, aż tak często zasadnicze przepisy sie nie zmieniają. Rozumiem że jest tu wykop i szczególnie dzisiaj jest czarnowidztwo ale nie róbmy scen. Jak masz odziedziczyć nieruchomość dajmy na to za 1mlnpln to poczekasz te 5 lat w międzyczasie ją wynajmując. No chyba że przjeba,eś swoje życie i musisz sprzedać cały spadek na już(╥﹏╥) edit. już bardziej oplacałoby się założyć hipoteke niż płacic 34proc.

  •  
   W..............0

   +9

   pokaż komentarz

   Jak masz odziedziczyć nieruchomość dajmy na to za 1mlnpln to poczekasz te 5 lat w międzyczasie ją wynajmując.

   @ameliniummm: bierzesz na siebie wtedy tez ryzyko:
   a) zmiany prawa przy obecnym socjalnym podejściu, jest to wysoko prawdopodobne
   b) decyzje rządowe/samorządowe mogą Ci obniżyć wartość realną nieruchomości np podatek katastralny w przyciśnietej grecji spowodował korektę cen nieruchomości na -50%

   w 5lat to dużo, przez 5lat masz zamrożony kapitał, z najmem jak wiemy w Polce bywa rożnie

  •  

   pokaż komentarz

   bierzesz na siebie wtedy tez ryzyko:

   @WeselnyGiermek00: jak do tej pory życie pokazuje że nieruchomość jest w PL dość pewna chyba najmniej ryzykowna. Wszystko zależy od regionu PL, ale nie róbmy scen jeszcze pare lat będzie w Bolandzie rosło, na kredyt, jeszcze jest na to miejsce.

  •  
   W..............0

   +3

   pokaż komentarz

   ale nie róbmy scen jeszcze pare lat będzie w Bolandzie rosło

   @ameliniummm: maks 5lat, bo wyż demograficzny 82/83 ma właśnie już ok 35/36 lat i dzieci. Za 4-5 lat one dorosną do podstawówek zatem ciśnienie na własne lokum spadnie znacznie.
   Nieruchomości rosną ale tylko w wielkich miastach jak Kraków/Wawa za to mniejsze miejscowości się wyludniają.
   W Pionkach(20tys z 50tys) kupisz mieszkanie za 100k (cen transakcyjna) w większym mieście za 300-400 w zależności od lokalizacji, płacąc za ten sam metraż.

   Jeśli myslisz o mieszkaniu jako inwestycji na emeryturę to proponuję Ci przemyśleć to dwa razy,
   już lepiej opłacać składki kilka lat w jakimś kraju unijnym aby dodatkową minimalną emeryturę tam dostać.
   1000Euro to nie 1000pln

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli myslisz o mieszkaniu jako inwestycji na emeryturę to proponuję Ci przemyśleć to dwa razy,

   @WeselnyGiermek00: no to rozmawiamy o 5 latach czy o inwestycji emerytalnej na 30 lat? bo już się pogubiłem..
   Npisałem przecież ze wszyzstko zależy od regionu. W mojej miejscowości systematycznie maleje liczba ludzi a mieszkania wcale nie tanieją a bym powiedział że mają tendencjię minimialnie ale jdnak zwyżkową! cud? Nie! Kiedyś mieszkaliśmy w 4 osoby na 50 metrach. Teraz mieszka jedna lub dwie...Czyli mieszkania nie stanieją dopóki się nie wyludnimy o połowę... przy obecnych wypłatach.
   W dużych miastach to inny świat.
   Co do wyludniania to na wsiach tak! ale patrząc na duże miasta to w aglomeracjach jest i będzie całkiem odwrotnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @comm0 dokładnie. I pomyśli taki Janusz "zabrali bogatemu, niech ma k#?%a za to że się dorobił j@$@ny złodziej". No i okej bogaty gość dostanie po dupie ale nadal będzie bogaty, za to Janusz będzie j@$@ny tak samo jak przedtem i będzie biedakiem ale będzie się cieszył, że drugi ma mniej. To jest taka mentalność w tym kraju. Ja zarabiam poniżej 85k miesięcznie i chciałbym zarabiać więcej, ale chciałbym żeby każdy zarabiał jak najwięcej, bo stąd się bierze dobrobyt. Ale durniom wspierającym ten złodziejski system nie wytłumaczysz. I dlatego w Polsce nic się nie zmieni, nie dlatego że mamy polityków złodziei ale przede wszystkim głosujących debili, wierzących w socjalizm i w zasadę mam mało to inni też powinni.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl: Po pierwsze nie napisalem, ze podatek progresywny jest absolutnie zly.
   Po drugie wyraznie pisalem, ze problem jest glownie w wysokosci 32% i tego, ze prog nie jest waloryzowany - juz dawno powinien wynosic przeszlo 120 tys. PLN jeśli bylby powiazany np. ze srednia krajowa.
   Podatek liniowy jest najbardziej sprawiedliwy, ale wiadomo, ze budzet sie nie domknie bez dotkliwych reform, wiec klase srednia sie doji bardziej. Nic by sie po prostu nie stalo gdyby ta sruba sie co roku nie dokrecala (niewaloryzowanie progu to rok rocznie wieksze podatki wpadajacych w ten prog).
   Bezczelnoscia natomiast jest na konkretny cel jakiejs grupy spolecznej ustanawianie kolejnego chocby i wysokiego progu (dzis, bo za 20 lat juz wcale taki nie bedzie dla wielu) podatkowego. Co nastepne 5% na lekarzy? 6% na rencistow, 3% na emerytow? Na PIT?

  •  

   pokaż komentarz

   @Technolust:
   Co znaczy, że podatek jest sprawiedliwy?
   Czy podatek sprawiedliwy powinien być naszym celem, którym powinniśmy strać się osiągnąć?
   Czy może podatek jest tylko narzędziem do wypełnienia innych celów i nie powinniśmy się przejmować tym czy jest sprawiedliwy a umiejętnie go używać aby osiągnąć założone cele nadrzędne?

   Wpadłem tu tylko się trochę przekomarzać i już znikam. Nawet artykułu nie czytałem ale można się domyślić jakie lobbysta podatkowy ma zdanie:)

   pokaż spoiler Wykopki w sporej części nawet nie wiedzą jak działają progi podatkowe:)

  •  

   pokaż komentarz

   @eratyk: ja znam, ale ta osoba nie wykazuje podatku dochodowego ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Technolust: klasa średnia zarabia 1mln pl rocznie!?

  •  

   pokaż komentarz

   @kontomierz Dostac prowizje od udzielenia kredytu na 8mln to pewnie ladna sumka na zycie :)
   On to bral na firme czy na siebie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marcinowy: Na siebie, to były kredyty dla zamożnych, negocjowalne było wszystko. Szaraczek o takich warunkach na jakich tacy ludzie dostają kredyty może pomarzyć.
   Ten kredyt załatwiałem bodaj ze 2 miesiące i kilku osobom trzeba było odpalić znaczną część prowizji bo by tego nie przepchnęły wyżej. I tak nie narzekałem oczywiście ale wolałem niższe kwoty bo raz, że szybciej dostawałem kasę, było mniej zachodu i osób z którymi trzeba było się dzielić. Najlopłacalniejsze dla mnie były kredyty do 1-1.5mln, parę osób brało po kilka razy takie kwoty, jak dostawałem cynk, że kredyt spłacony to już wiedziałem, kto będzie niedługo dzwonić. A brali ludzie takie kwoty bo majątek to mieli pozamrażany w nieruchomościach, inwestycjach, papierach, lokatach itd. i po prostu nie chciało im się czekać aż nazbierają te parę baniek do wydania, a spłacenie tego w ciągu roku, dwóch to była pestka zwłaszcza, że koszty kredytu były śmieszne.

  •  

   pokaż komentarz

   @omnadren257: 250 tyś dolarów tyle średnio wynosi majątek przeciętnego Nowo Zelandczyka (pierwsi w rankingu)... myśle że jeśli ktoś uzyskuję w rok 250 tyś dolarów a przeciętny np. Szwajcar buduje taki kapitał całe życie to można spokojnie nazwać ich bogatymi.

  •  

   pokaż komentarz

   @krakers12: No dobrze ale czytaj uważnie, ktoś tam wyżej napisał że jak ktoś zarabia 1mln zł na czysto rocznie to jest to klasa średnia, to kim ja byłem w Polsce pracująć jako rat. medyczny za 1800zł netto msc? Jakimś śmieciem z wysypiska chyba ehhh... Dobrze że wyjechałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @ameliniummm: nie psuj im radości ze srania do własnego gniazda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @omnadren257: Powyżej 85k rocznie - chodziło mi o próg, powyżej którego wszystko co zarobisz jest opodatkowane z tytułu dochodu na 32%.

  •  

   pokaż komentarz

   @omnadren257: Nic takiego nie napisałem - źle odczytałeś mój post, z dokręcaniem śruby chodzi o niewaloryzowanie drugiego progu podatkowego (powyżej 85 tys. PLN rocznie).

  •  

   pokaż komentarz

   nie psuj im radości ze srania do własnego gniazda ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Kuprix no wlasnie zaczynam byc rozczarowany poziomem dyskusji na wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Technolust gdyby tylko chodzilo o te 32proc.. Na uop masz jeszcze zusy srusy bez limitow

  •  

   pokaż komentarz

   Podatek liniowy jest najbardziej sprawiedliwy, ale wiadomo, ze budzet sie nie domknie bez dotkliwych reform, wiec klase srednia sie doji bardziej.

   @Technolust: zgodnie z informacjami przedstawianymi przez MF "bogaci" obywatele płacący podatek w II progu to tylko 3% społeczeństwa: http://superbiz.se.pl/amp/wiadomosci-biz/mf-97-proc-polakow-rozlicza-sie-w-nizszym-progu-podatkowym_908882.html

  •  

   pokaż komentarz

   @ksawery2001: Bo też nikt o zdrowych zmysłach nie siedzi wtedy na umowie o pracę tylko przechodzi na B2B i 19%. Ale może z tym być problem ponieważ ostatnimi czasy zmieniają się interpretacje podatkowe i nie można być pewnym, że będzie to tak proste jak dotychczas.
   Dodatkowo aż 37% - ponad 9 mln Polaków rozlicza się z małżonkiem - wtedy też ten próg można ominąć lub zniwelować, nie jest wyszczególnione w artykule czy gdyby nie ta forma rozliczenia czy nie byoby to wielokrotnie więcej. Pozostają więc nie kombinujący single lub pozostający w nieformalnych związkach -> wtedy te 3% to właściwie zadziwiająco dużo :)

 •  

  pokaż komentarz

  Nie, nie. To jest zupełnie nowy podatek.
  A w dodatku taki słuszny.
  I tym razem na pewno go nie przep..my na głupoty! Obiecujemy!

  •  

   pokaż komentarz

   @hipr: No i to jest jeszcze bardziej wk@?#iające i pokazuje zj@@#nie rządzących.
   Zrezygnowaliby chociaż z tej propagandy - po prostu dorzucili nowy próg. Prawo by praktycznie pozostało tak same.
   Ale ch?? lepiej zrobić nową rubrykę w PIT, no a potem w TVPiS p#?%!%#enie że konstytucja dla biznesu i upraszczanie podatków - właśnie k@?#a widzę jak je "upraszczają".

 •  
  T.........8

  +76

  pokaż komentarz

  OPODATKOWAĆ BOGACZY ZŁODZIEI I DAĆ PRACOWITEMU LUDOWI 500+

 •  

  pokaż komentarz

  Zacznie się parcelowanie dochodów na spółki albo ... przenoszenie swoich centrów życiowych zagranicę - tam gdzie to będzie możliwe. Generalnie jest to ok. 25 tys. osób w całym kraju +/- jednakże tu nie chodzi o to, że problemem są te osoby. One dużego zastrzyku nie dadzą do Skarbu Państwa. Tym samym zniechęcamy do tego aby u nas mnożyć dobrych i doświadczonych menedżerów.