Przeglądasz archiwalną wersję znaleziska.
Magnum Photos - Chernobyl Legacy

Magnum Photos - Chernobyl Legacy

Wstrząsający reportaż Paula Fusco, reportera Magnum o Czarnobylu. Wielu ludzi nie zdaje sobie sprawy co obecnie dzieje się na terenach, które najbardziej ucierpiały z powodu wybuchu.

 •  

  pokaż komentarz

  To tylko punkt widzenia jednej strony. Po wybuchu piło się płyn lugola, wybuchła panika itd. itp. Jednak wielu fizyków twierdzi, że zagrożenia na skalę regionu nie było, a przedstawione w linku zdjęcia (owszem przerażające) nie dają jednoznacznej oceny tego jaki odsetek ludzi ucierpiał.

  •  
   N.......a

   +7

   pokaż komentarz

   przekroczenie maksymalnej dawki promieniowania nieodwracalnie uszkadza DNA - powiedz chorym, że zagorzenia nie było, a omawiając konsekwencje przesadzono.

   A płyn Lugola działa i owszem absorbując jony pierwiastków promieniotwórczych ale jeśli jest podany natychmiast lub w bardzo krótkim czasie ...

   Co do ostatecznej liczby tych którzy ucierpieli - i owszem nie można jej podać - wadliwe allele przekazane do puli genetycznej populacji będą dawać o sobie znać jeszcze przez dziesięciolecia.

  •  

   pokaż komentarz

   Chce jeszcze przypomnieć, że promieniowanie jonizujące to przecież nie jedyny czynnik kancerogenny.
   Czasem mam wrażenie jakby o tym zapominano...

  •  

   pokaż komentarz

   Jak rozumiem "punkt widzenia jednej strony" nie dotyczy ciebie (tak z małej litery), w końcu ludzie giną każdego dnia... a ty urodziłeś się ze wszystkimi kończynami, więc o co tyle krzyku... Przede wszystkim radzę ci poczytać KIEDY zaczęto podawać ten cudowny płyn i jak wspomniał jeden z moich przedmówców czy to aby jedyne zagrożenie. O elementarnym współczuciu dla ofiar już nie wspomnę -chyba byś podał sobie rękę ze Stalinem -w końcu to "tylko regionalne"... marne kilkadziesiąt /kilkaset tysięcy...

  •  
   w............p

   +2

   pokaż komentarz

   http://klasa.ath.cx/diversity/index2.php?co=czarnobyl&art=3
   tu też kolejna strona twierdząca, że "przecież nic złego się nie stało, to ludzie są sami winni bo wywołali panikę" Jakoś nie mogę uwierzyć, że wszystkie zdjęcia z Czernobyla to odosobnione przypadki. Coś za dużo tych przypadków...

  •  

   pokaż komentarz

   "Raport UNSCEAR jasno mówi, że nie ma żadnych naukowych dowodów, by wśród ludności Ukrainy, Rosji i Białorusi zwiększyła się liczba zachorowań na raka lub wystąpiły inne choroby mogące mieć związek z promieniowaniem. Stwierdzono natomiast ogromny wzrost chorób psychosomatycznych – zaburzeń układów oddechowego, trawiennego i nerwowego. Co to oznacza? Że ludzie panicznie bali się i nadal boją zagrożenia, które nie istniało."

   Wypadałoby to zweryfikować, ale przyznam, że po prostu mi się nie chce :/
   Ale jeżeli to prawda to nie wiem czy polemizowanie z tym jest na miejscu...

  •  

   pokaż komentarz

   Zwolennicy wiary w UFO mają dużo więcej "dowodów" w postaci zeznań świadków, porwanych, zdjęć, filmów, implantów w ciałach i różnych innych bzdur, czy to znaczy, że mamy w to wierzyć? Jak piszesz Coś za dużo tych przypadków...

  •  
   N.......a

   +4

   pokaż komentarz

   Sęk w tym że ktoś próbuje zmierzyć niemierzalne - faktem jest wielokrotne zwiększenie częstotliwości urodzeń dzieci z chorobami genetycznym, których częstotliwość normalna waha się w granicy od 1:8000 do ponad 1:100 000 żywych urodzeń albo i więcej. To co do tej pory pojawiało się sporadycznie ma miejsce na zmasowaną skalę - nagle w jednym pokoleniu na bardzo scentralizowanym obszarze.

   Z biegiem lat mamy tendencję do negowania wszystkiego - dla sławy, dla splendoru, dla zasady - od nowa tworzymy historię. Panika? Nieuzasadniona panika? Doprawdy nie chciałabym widzieć jak teraz my wszyscy mądrzy zachowalibyśmy się w takiej samej sytuacji jak ci wszyscy ludzie lata temu.

  •  

   pokaż komentarz

   właśnie tego szukałem w odpowiedzi, ale myślałem, że to w dzienniku było.

 •  
  L....G

  +12

  pokaż komentarz

  Straszne.. ale też pokazuje, że za błędy dorosłych płacą bezbronne dzieci ;[

 •  

  pokaż komentarz

  zarazem piękne i straszne zdjęcia..