•  

  pokaż komentarz

  Dodać trzeba, że trzon armii izraelskiej stanowili polscy żydzi, część z nich była dezerterami z Armii Andersa( ok. 2000 żołnierzy zdezerterowało).

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec: Czyli wątpliwości co do ich lojalności wcale nie były takie nieuzasadnione.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: Teraz tak, bo większość to ruscy żydzi przerzuceni z Rosji do Izraela za polskie pieniądze( Afera Art-B). Kiedyś nawet w Knesecie mówiono po Polsku tak jak większość rządzących.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz:

   https://obnt.pl/pl/aktualnosci/zydowscy-zolnierze-gen-andersa/

   poczytaj.

   1:

   Gen. Władysław Anders zabronił jednak ścigania dezerterów, a polskie placówki opiekuńcze nie wstrzymały wypłaty zasiłków pieniężnych dla rodzin zbiegłych żołnierzy. Dekret prezydenta Rzeczpospolitej Polskiej z 12 maja 1944 r. o amnestii za przestępstwa natury wojskowej, dotyczył również dezercji żołnierzy narodowości żydowskiej, co z zadowoleniem przyjęły organizacje żydowskie i zachodnia opinia publiczna.

   2:

   Lecz nie wszyscy Żydzi opuścili w Palestynie szeregi 2. Korpusu Polskiego. Pod rozkazami gen. Andersa pozostało ich niespełna tysiąc. W kampanii włoskiej walczyło ogółem 838 polskich Żydów, w tym 132 oficerów. W walkach poległo 28 żołnierzy i jeden oficer, rannych było 53. Ofiarną służbą odznaczyli się żydowscy lekarze wojskowi, pracujący pod ostrzałem wroga na wysuniętych placówkach. Pod Monte Cassino zginął bohaterską śmiercią por. lekarz Adam Graber [10].

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedyś nawet w Knesecie mówiono po Polsku tak jak większość rządzących.

   @Edek_Niemiec: to stąd im te bolszewickie maniery zostały....

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec

   Kiedyś nawet w Knesecie mówiono po Polsku tak jak większość rządzących.
   Ale w kwestii Żydów z Armii Andersa, którzy w większości zdezerterowali niczego to nie zmienia. Poza tym to jest jakaś bajeczka, bo nawet jidisch nie został dopuszczony w Izraelu jako język pomocniczy a co dopiero mówić o polskim.

   @rolerek: Czytałem i wychodzi, ze 3/4 żołnierzy pochodzenia żydowskiego zdezerterowało z Armii Andersa. Jak to nazwać inaczej niż nielojalnością?

   Szacuje się, że z ogólnej liczby około 4 tys. żołnierzy narodowości żydowskiej opuściło polskie szeregi ponad 3 tys. ludzi[8]. Wielu z nich wstąpiło do podziemnych organizacji żydowskich, których celem było utworzenie państwa żydowskiego w Palestynie. To poważnie osłabiło potencjał 2. Korpusu Polskiego i postawiło polskie dowództwo w niezręcznej sytuacji wobec Brytyjczyków.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: tyle że Anders i tym wiedział a część z tych dezerterów była nawet specjalnie szkolona przez WP do walki O Państwo Izreal.

  •  

   pokaż komentarz

   Dodać trzeba, że trzon armii izraelskiej stanowili polscy żydzi, część z nich była dezerterami z Armii Andersa( ok. 2000 żołnierzy zdezerterowało).

   @Edek_Niemiec: Nieprawda. Wystarczy nawet bez żadnej wiedzy w temacie wejść na artykuł na wikipedii i sprawdzić, że z 12 głównodowodzących w tej wojnie Żydów ani jeden nawet nie urodził się w Polsce. Trzon żydowskiej kadry oficerskiej w owym czasie stanowili ludzie, którzy przed wojną służyli w jednostkach sformowanych przez Brytyjczyków w mandacie Palestyny.

   Polacy uwielbiają sobie powtarzać, że większość dobrych rzeczy w Izraelu to zasługa polskich Żydów (sporo osób słyszało pewnie mit o łączności radiowej w czasie tej wojny po polsku). Ale to tyczy się i wielu innych historii, bo można usłyszeć opinię o naszym decydującym wpływie na kampanie napoleońskie czy wojnę o niepodległość w USA XD

   Kiedyś nawet w Knesecie mówiono po Polsku tak jak większość rządzących.

   No tak było, nie zmyślam. Mądrości z memów nie mogą kłamać... jak stwierdził kiedyś pewien czystej, polskiej krwi Polak Albert Einstein=)

  •  

   pokaż komentarz

   3/4 żołnierzy pochodzenia żydowskiego zdezerterowało z Armii Andersa. Jak to nazwać inaczej niż nielojalnością?

   @zwirz: Na przykład można to nazwać polskim antysemityzmem ¯\_(ツ)_/¯
   Ledwie 2 miesiące temu była afera, bo dla Jerusalem Post był to dowód na antysemityzm w armii Andersa.
   https://wiadomosci.wp.pl/corka-gen-andersa-odrzuca-oskarzenia-o-antysemityzm-w-armii-jej-ojca-zydzi-uratowani-przez-polakow-zakladali-izrael-6225575533057665a
   https://wiadomosci.wp.pl/polacy-traktowaniu-zydow-jak-obywateli-drugiej-kategorii-dokument-z-usa-ujawniaja-szczegoly-6225515620079233a

   antysemityzm w Armii gen. Władysława Andersa osiągnął taki poziom, że żydowscy żołnierze czuli się przymuszeni do opuszczenia jej szeregów i przyłączenia się do innych sił alianckich

  •  

   pokaż komentarz

   a co to za język?

   @lewaq3000: Jak podaje Wikipedia:

   Jidysz (jid. ייִדיש jidisz, dosł. „żydowski” – od pierwotnego określenia w tym języku ייִדיש־טײַטש jidisz-tajcz „żydowski niemiecki”) – język Żydów aszkenazyjskich, powstały ok. X wieku w południowych Niemczech na bazie dialektu średnio-wysoko-niemieckiego z dodatkiem elementów hebrajskich, słowiańskich i romańskich.

   @Tosca303:

   tyle że Anders i tym wiedział
   Trudno, żeby nie zauważył, że mu żołnierzy ubywa.

   Na przykład można to nazwać polskim antysemityzmem

   @gre: Można i nie byłoby to twierdzenie pozbawione dosyć solidnych podstaw. Taka samospełniająca się przepowiednia, nie było zaufania, nie było awansów, więc nie było i lojalności.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: skoro wiedziano że zostaną w Palestynie to po co ich awansować mając na uwadze dalsze kampanie wojenne? Skoro im było tak źle to czemu prawie 900 poszło dalej z Andersem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: No i właśnie między innymi dlatego, że żydowskie motywacje nie do końca były zbieżne z polskimi, to był z nimi w polskiej armii problem. Z jednej strony nie byli darzeni zaufaniem, więc mieli prawo czuć się wyalienowani, z drugiej strony były podstawy, żeby ich zbytnio zaufaniem nie obdarzać.

  •  

   pokaż komentarz

   pinię o naszym decydującym wpływie

   @andriankowalski11: piszesz jako nibypolak czy jako żyd, bo ciężko się połapać

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz zapominasz, ze idea " narodu wybranego* trzymala ich w jednosci narodowej przez tysiaclecia. Najpierw Boh, potem Ojczyzna..tym bardziej gdy po setkach lat i Boh, i Ojczyzna..dosc podobnie Polska powstala 3 dekady wczesniej..

  •  

   pokaż komentarz

   @andriankowalski11: o knesecie i jezyku polskim mozesz poczytac w ksiazkach. Zobacz sobie kim chociazby byl Ben Gurion.

  •  

   pokaż komentarz

   @eduu: W których dokładnie książkach? Podaj mi tytuły i autorów, a chętnie poczytam.

   Na tyle na ile znam historię Izraela, to ten kraj w początkowym okresie był mocno lewicowy. Między innymi za sprawą wspomnianego przez Ciebie Dawida Ben Guriona, który został pierwszym premierem. Mocno zwalczano religijny konserwatyzm i dążono do unifikacji żyjących tam Żydów. Jednym z pierwszych problemów była wzajemna komunikacja, bo w zależności od kraju przyjazdu każdy mówił innym językiem: europejscy i amerykańscy Żydzi w jidysz, bliskowschodni po arabsku, Sefardyjczycy w ladino. Dlatego od początku silnie promowano hebrajski jako język, który miałby zjednoczyć wszystkich.

   Teza o języku polskim w knesecie brzmi o tyle bezsensownie, że zdecydowana większość polskich Żydów mówiła biegle w jidysz, często był to ich pierwszy język.

  •  

   pokaż komentarz

   @zwirz: bardziej chodziło mi o literówkę

  •  
   V...l via Android

   +1

   pokaż komentarz

   @gre masz inne źródła niż brukowiec wp.pl?

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec: dużo gropa tych ruskich zytow to byli agencji KGB i GRU i teraz ci ludzie i ich podopieczni maja wpływ na politykę Izraela.

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec: kolega mi mówił ze bodajże jednym głosem Kneset przegłosował ze językiem urzędowym nie będzie polski tylko hebrajski

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec: dodac to trzeba z izrael rok przed tą wojna wszedl legalnie w posiadanie atomowek jako jedyny w regione, a to zupelnei zmienia wydzwiek tego artykulu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Edek_Niemiec: taaaak, skoro siły Izraela w wojnie 6 dniowej to 264 tys. to jaki jest trzon dla 2tys.? to mniej niż 1%

 •  

  pokaż komentarz

  Wyjaśnienie jest bardzo proste.
  Arabowie mieli sowieckich doradców wojskowych a ci zalecili wypróbowaną strategię.

  pokaż spoiler Wciągnąć przeciwnika na własne terytorium i czekać na zimę.

 •  

  pokaż komentarz

  Moja ulubiona wojna. Żydzi pokazali w niej, że są nadnarodem :) Araby zaś udowodniły, że gorzej chyba tylko Włosi walczą ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Mała dygresja.
  To nie czasy Saladyna, kiedy Arabowie jeszcze potrafili walczyć. Nie muszą być innowacyjni, być twardymi żołnierzami czy w ostatecznośći rozwijać sztukę. Ropa pożarła wszystko co stanowi dzisaj o silnym państwie. Są leniwi i roszczeniowi bo jedyna motywacja jest kopać jak najwięcej czarnego złota. Kupują sobie maszyny których nie potrafia zbudować, doradców którzy wykonują skomplikowane prace za nich (Dubaj jest budowany przez inżynierów z całego świata, na rękach tanich robotników z Azji, ktoś widział wielkiego architekta Araba?). Gdyby nie ropa cały region byłby jak Uzbekistan, niby jest ale nikt tak do końa nie wie co tam się dzieje.

 •  

  pokaż komentarz

  Chcieli im zrobić kolejny holokaust, odgrażali się, że wrzucą ich do morza tam gdzie ich miejsce. Po 6 dniach na 1 zabitego Żyda przypadało 24 zabitych Arabów i 27 rannych, całe arabskie lotnictwo zniszczone, armia w popłochu rozbiegła się po pustyni, Syryjczycy błagają Tel Awiw o pokój, bo żydowskie czołgi zaczynają niebezpiecznie zbliżać się w stronę Damaszku.

  Żydowscy komandosi w niespełna 20 godzin zdobyli arabską Jerozolimę bronioną przez ponad dwukrotnie większy garnizon. Czemu zajęło im to aż tyle? Otóż intencjonalnie zrezygnowali ze wsparcia lotnictwa i artylerii aby nie uszkodzić żadnych świętych miejsc.

  Gdyby ktoś się zastanawiał, to właśnie tu leży główne źródło nienawiści Arabów do Żydów: huk pękających arabskich dup i zdeptanych ambicji nadal hasa nocami po pustyni Synaj. Ten malutki naród górował nad swoimi sąsiadami od początku pod każdym względem i ci nigdy mu tego nie wybaczą, żyjąc od setek lat w nieustannym poczuciu porażki.

  •  

   pokaż komentarz

   @andriankowalski11 dokładnie, można nie lubić Izraela, nie zgadzać się z ich działaniami itp. ale trudno się dziwić że nie mają skrupułów w stosunku do ludzi, którzy chcieli ich zniszczyć, którzy szli nieraz z nowym holokaustem na ustach na wojnę z nimi. Że starają się za wszelką cenę osłabić swoich wrogów, jak np. Syrię.
   Trudno też nie przyjąć ich argumentacji, że potrzebują np. wzgórz golan jako zabezpieczenia, tak samo jak potrzebowali Synaju. W tej drugiej sprawie jednak się pokojowo dogadali gdy tylko Egipt wyraził taką chęć - były inne gwarancje bezpieczenstwa to nie potrzebowali już Synaju.
   Palestyńczycy niestety kontynuują motywację rodem z wojny sześciodniowej i jom kippur więc mi ciężko stawac po ich stronie, w końcu ich "przywódcy wysylaja ludzi na samobójcze ataki np. nożowe przeciwko niewinnym ludziom.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gerard_z_Libii: Ja wszystkim tym, którzy nie rozumieją działań Izraela i uważają je za zbyt brutalne aby przejechali się do tego kraju. Poobserwowali nieustannie patrolujących ulice z długą bronią żołnierzy. Poczytali wiszące wszędzie na ścianach ostrzeżenia co robić w razie ataku terrorystycznego czy ostrzału artyleryjskiego. To nie bezpieczna Polska, gdzie największym zagrożeniem jest gromada pijanych Sebów w piątek wieczór. To miejsce, w którym zaczynasz doceniać życie, bo żyjesz w ciągłym zagrożeniu.

   Palestyńczycy niestety kontynuują motywację rodem z wojny sześciodniowej i jom kippur więc mi ciężko stawac po ich stronie, w końcu ich "przywódcy wysylaja ludzi na samobójcze ataki np. nożowe przeciwko niewinnym ludziom.

   @Gerard_z_Libii: Jak powiedziała kiedyś izraelska premier: Pokój nastanie wtedy gdy arabscy przywódcy zaczną bardziej kochać swoich synów niż nas nienawidzić.

   Ocenia się, że tylko w 2015-16 około 200 arabskich dzieci zginęło kopiąc podziemne tunele pod granicą palestyńsko-izraelską dla przechodzących przez nie terrorystów z Hamasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @andriankowalski11: taaaaa szczegolnie ze im stany daly na chwile przed tą wojna atomówki, innaczej by ich zgnietli jak robaka, straszne przeklamania w arytykule.