•  

   pokaż komentarz

   @knst: kluczowy fragment

   Nowe zasady sprzedaży ropy
   Podczas trwania wojny państwa OPEC (Organizacja Krajów Eksportujących Ropę Naftową) pod przewodnictwem Arabii Saudyjskiej zmniejszyły wydobycie ropy o 5% w reakcji na amerykańskie wsparcie udzielone Izraelowi. Dodatkowo podniesiono cenę ropy z 2 do 3,65$ za baryłkę (dziś prawie 80$) i zmieniono zasady obliczania cen, tak aby sprzedaż ropy była dla państw arabskich bardziej opłacalna.


   OPEC jeszcze podczas trwania wojny ogłosił embargo na dostawy ropy do USA i Europy Zachodniej. Wskutek dalszych działań państw arabskich cena wzrosła do nawet 15$ za baryłkę (około 159 litrów).

   Ten lokalny na pierwszy rzut oka konflikt okazał się być czynnikiem zmieniającym nie tylko stosunki międzynarodowe, ale i gospodarki całych krajów. W USA na przykład skończyły się czasy paliwożernych 6,5-litrowych silników V8, montowanych niemalże seryjnie w amerykańskich samochodach. Szok naftowy sprawił, że zaczęto szukać sposobów na ograniczenie zużycia ropy oraz pozyskiwanie energii z alternatywnych źródeł. Jednym ze sposobów ograniczenia zużycia miało być na przykład ograniczenie prędkości na amerykańskich drogach do 55 mph (88 km/h) wprowadzone w 1974.

 •  

  pokaż komentarz

  Te wszystkie przygłupy które uważają że Izrael istnieje tylko dzięki militarnemu wsparciu USA powinni przeczytać cały artykuł. Izrael może jest nie ulubionym państwem na świecie dla wielu ludzi, ale nie można im odmówić silnego ducha walki, świetnie wyszkolonej armii która góruje nad przeciwnikami i jeszcze lepszego wywiadu. Armia na poziomie (albo wyżej) nowoczesnych Europejskich i do dziś się to nie zmieniło. Prawie cały sprzęt produkują własny. Dlatego wszelkie marzenia o tym "żeby w końcu kraje Arabskie zrobiły porządek z Izraelem tylko te głupie USA" to popis głupoty. Kiedy w Syrii wały ziemne zdobywa się przy użyciu T-72 i to jeszcze z marnym skutkiem to Izrael buduje Merkavy, drony i reszte hi-techowego sprzetu do walki. No i też jedno z najbardziej zmilitaryzowanych społeczeństw na świecie.

  Sam nie jestem sympatykiem Izraela, ale trzeba im przyznać że ten kraj w wojskowości jest świetny i prawie niemożliwy do pokonania, a ich armia i rząd nie zna strachu i nie ma kompleksów narodowych, żeby brutalnie działać w interesie państwa jeśli jest to potrzebne (silne reakcje na każdy ruch Iranu w Syrii) no i też w polityce międzynarodowej grają bez kompromisów usadzając wszystkich wokół jak dzieci. Kiedy oni używają holokaustu jako swojej najsilniejszej broni to Polacy boją się upomnieć o swoje, a powinni grać w dokładnie ten sam sposób. Izrael może być wzorem do prowadzenia polityki i wojskowości. Już nawet nie wspominam o gospodarce bo Izraelska dolina krzemowa jest nie gorsza od tej Amerykańskiej i całkiem pokaźna ilość współczesnych technologii była opracowana w Izraelu.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina w takim razie zapraszam do kolejnego art, ktory bedzie juz po czesci opisem moich doświadczeń z wizyty w izraelu. Co do reszty wypowiedzi to mamy bardzo podobne poglądy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: Można dodać, że do 1967 r. USA nie chciały mieć nic wspólnego z Izraelem, a Departament Stanu blokował ewentualne kontrakty na broń dla tego państwa żeby nie psuć stosunków z krajami arabskimi, które to przynajmniej do początku lat '60 były wyraźnie wspierane przez USA. Dopiero po wojnie sześciodniowej, kiedy Izrael bez niczyjej pomocy rozbił koalicję arabską i uzyskał po raz pierwszy przewagę strategiczną nad sąsiadami, USA zmieniły front.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina gdyby inne panstwo odwalalo tak jak izrael, to juz dawno byloby zaorane misją pokojową z demokracją.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: nie do końca, doskonale to właśnie pokazuje droga do wojny Yom-Kippur. Izrael miał założenie, że informacja o jakiejkolwiek agresji państw arabskich zostanie dostarczona przez wywiad z około 48-godzinnym wyprzedzeniem. W takiej sytuacji miało nastąpić uderzenie wyprzedzające, jak w przypadku wojny 6-dniowej. Jednak w wyniku tamtej wojny nastąpiła izolacja Izraela na arenie międzynarodowej i jedynym partnerem w tym czasie pozostały USA (państwa europejskie nie chciały z nimi handlować jako agresorem w poprzednim konflikcie). Przywódcy Izraela posiadali informację o planowanym ataku i poważnie rozpatrywali wcześniejsze uderzenie jednak odwiodły ich od tego działania amerykańskiej dyplomacji i depesze Henryego Kissingera (premier Golda Meir podjęła decyzję mimo silnych nacisków MON Mosze Dajana). Sam Kissinger powiedział po wojnie, że gdyby Izrael był odpowiedzialny za rozpoczęcie działań zbrojnych "nie otrzymałby nawet jednej śrubki". Uderzenie wyprzedzające na pewno ograniczyłoby straty jednak zdecydowano się poświęcić ludzi i sprzęt w imię dobrych relacji z USA i lepszego obrazu na arenie międzynarodowej (to my jesteśmy atakowani i tylko się bronimy).

   Tak więc wszystko prawda odnośnie nowoczesnego sprzętu, militaryzacji społeczeństwa itd jednak moim zdaniem bez USA tak daleko by nie zaszli. Ogłosili też, że jako pierwsi bojowo użyli niedawno F-35.

  •  
   L...............i

   -11

   pokaż komentarz

   Sam nie jestem sympatykiem Izraela, ale trzeba im przyznać że ten kraj w wojskowości jest świetny i prawie niemożliwy do pokonania, a ich armia i rząd nie zna strachu i nie ma kompleksów narodowych, żeby brutalnie działać w interesie państwa jeśli jest to potrzebne (silne reakcje na każdy ruch Iranu w Syrii) no i też w polityce międzynarodowej grają bez kompromisów usadzając wszystkich wokół jak dzieci. Kiedy oni używają holokaustu jako swojej najsilniejszej broni to Polacy boją się upomnieć o swoje, a powinni grać w dokładnie ten sam sposób

   @KochanekAdmina: każdy kraj mógłby tak robić, tylko musiałby tak jak Izrael zmarginalizować u siebie lewicę i wszelkie ruchy pacyfistyczno-rozbrojeniowe nazywać wprost szkodliwymi.

   W Izraelu osoby atakujące Izrael nazywa się antysemitami, a w Polsce osoby atakujące Polskę nazywa się "postępową lewicą" i to jest główna różnica.

  •  

   pokaż komentarz

   @greq: Tylko weź pod uwagę że Izrael akurat musiał tak zagrać. Państwa Arabskie też grały nieczysto mając za sobą potęgę ZSRR. Jakby to była walka tylko między krajami Arabskimi i Izraelem to pewnie by zrobili uderzenia wyprzedzające za każdym razem. Wtedy Izrael był jeszcze młodym państwem. Dzisiaj sobie mogą pozwolić na o wiele więcej nie bacząc na Rosje co pokazują chociażby w Syrii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: W Izraelu jest normalna prawica, a w Polsce pato-prawica która jedzie na najtańszym nacjonaliźmie. Izrael nigdy nie atakuje swoich partnerów i krajów z którymi chcą mieć dobre warunki dlatego mało kiedy fikają do Francji, USA czy Niemiec mimo że historia ciężka. Polska pato-prawica najchętniej podzieliła by naszą armie na 3 części i kazała im obrać kierunek Kijów, Moskwa i Berlin, dlatego akurat postępowa lewica która trzyma się blisko europy w Polsce to najlepsze wyjście.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: Tak jest, był to kolejny proxy-konflikt głównych graczy Zimnej Wojny, USA i ZSRR.

  •  
   L...............i

   -12

   pokaż komentarz

   W Izraelu jest normalna prawica, a w Polsce pato-prawica która jedzie na najtańszym nacjonaliźmie.

   @KochanekAdmina: Ta, wiadomo, za to prawica w Izraelu jedzie na nacjonalizmie najdroższym. XD

   Dokładnie przedstawiasz to o czym pisałem, dla naszej lewicy wszystko co polskie, jest najgorsze, a w Izraelu to nawet "prawactwo" jest dobre.

   Izrael nigdy nie atakuje swoich partnerów i krajów z którymi chcą mieć dobre warunki dlatego mało kiedy fikają do Francji, USA czy Niemiec mimo że historia ciężka.

   Nie atakuje, tylko raz po raz rzuca oskarżenia o antysemityzm.

   Polska pato-prawica najchętniej podzieliła by naszą armie na 3 części i kazała im obrać kierunek Kijów, Moskwa i Berlin, dlatego akurat postępowa lewica która trzyma się blisko europy w Polsce to najlepsze wyjście.

   Brednie. A lewica tak bardzo chce być blisko Europy, że wlazi jej pod buta sama z siebie.

  •  

   pokaż komentarz

   A lewica tak bardzo chce być blisko Europy, że wlazi jej pod buta sama z siebie.

   @Lawrence_z_Arabii: I bardzo dobrze. Unia ma być państwem konfederackim jak USA, a to wymaga spójności.

  •  
   L...............i

   -6

   pokaż komentarz

   I bardzo dobrze. Unia ma być państwem konfederackim jak USA, a to wymaga spójności.

   @KochanekAdmina: Ta, a rdzenni Europejczycy skończą jak rdzenni Amerykanie.

  •  

   pokaż komentarz

   Ta, a rdzenni Europejczycy skończą jak rdzenni Amerykanie.

   @Lawrence_z_Arabii: Widze że prawackie zapalenie mózgowe już weszło xD

  •  

   pokaż komentarz

   każdy kraj mógłby tak robić, tylko musiałby tak jak Izrael zmarginalizować u siebie lewicę i wszelkie ruchy pacyfistyczno-rozbrojeniowe nazywać wprost szkodliwymi. W Izraelu osoby atakujące Izrael nazywa się antysemitami, a w Polsce osoby atakujące Polskę nazywa się "postępową lewicą" i to jest główna różnica.

   @Lawrence_z_Arabii: tak zmarginalizowali, że lewicowa Unia Syjonistyczna ma 20% miejsc w parlamencie. Partia ta w swoim programie zakłada wzmożenie dialogu z państwami sąsiedzkimi, głównie z Egiptem, rozszerzenie programów społecznych, zwiększenie aktywności promującej rozwój i wzrost udziału technologii przyjaznych środowisku w gospodarce, legalizację małżeństw jednopłciowych i używania marihuany. Trzecim największym ugrupowaniem jest tam przedstawicielstwo arabskie, a prócz tego w parlamencie obecne są centrolewicowe Kulanu i żydowscy zielony czyli Meretz.

   Ergo p%?%$#@isz jak zwykle. Lepiej słuchać Twojego bliźniaka z sufiksem BDSM.

  •  
   L...............i

   -18

   pokaż komentarz

   tak zmarginalizowali, że lewicowa Unia Syjonistyczna ma 20% miejsc w parlamencie.

   @zavalita: syjonizm to żydowski nacjonalizm, więc to lewicowi nacjonaliści, przynajmniej z nazwy.

   Partia ta w swoim programie zakłada wzmożenie dialogu z państwami sąsiedzkimi, głównie z Egiptem, rozszerzenie programów społecznych, zwiększenie aktywności promującej rozwój i wzrost udziału technologii przyjaznych środowisku w gospodarce, legalizację małżeństw jednopłciowych i używania marihuany.

   Gdzie tam jest krytykowanie zbrodni Izraela, prawdziwych i zmyślonych, oraz mówienie, że Izrael to ciemnogród na tle zachodu?

   A może to tylko specyfikacja polskiej pato-lewicy?

   Lepiej słuchać Twojego bliźniaka z sufiksem BDSM.

   Wypokowa lewica bardzo lubi trolli-multikonciarzy, więc nie wątpię, że go słuchasz.

  •  
   L...............i

   -16

   pokaż komentarz

   Widze że prawackie zapalenie mózgowe już weszło xD

   @KochanekAdmina: napisał typ, któremu marzą się jakieś patologiczne twory, typu "federacja europejska", gdzie głos Polski zostanie sprowadzony do siły powiatu.

   Niech Izrael zrobi federację z ponad setką milionów otaczających ich Arabów, wtedy zobaczymy jak federacje dobrze sobie radzą.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: Ciekawostka: Izrael jest również jednym z wiodących producentów robotów czyszczących baseny.

  •  
   YourShadow9

   0

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina:
   Masz 100% racji.
   W dodatku agresywność ich działań militarnych jest uzasadniona strategicznie - oni muszą działać poza granicami swojego państwa by tworzyć bufor. Gdyby tego nie robili, to by ich czapkami nakryli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: Nie, nie każdy kraj mógłby to zrobić. Przy czym nie wiem co do tego ma lewica, przecież w jakim państwie jak nie w ZSRR ruchy pacyfistyczno-rozbrojeniowe były w zasadzie kompletnie wyłączone? Nie rozumiem tego kategoryzowania na siłę lewica-prawica gdy to jest naprawdę dosyć mocno wyświechtany, kompletnie bezużyteczny i nic nie mówiący podział w dzisiejszym świecie. Gdzie cholera wie jaki socjalizm jest uważany za prawicowy a jaki za lewicowy. I nie, nie jest tak, że każdy to lewica, pokaż mi gazetę która kiedykolwiek pisała o PIS jako o lewicy.

   No i tak, nasza prawica jedzie na wymyślonych wrogach, dlatego jest tania. Prawica izraelska naprawdę nikogo nie musi u siebie przekonywać, że wszyscy dookoła życzą im jak najgorzej.

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina
   @KawiakJones
   Mam podobny poglad na sytuacje. Od Izraela moglibysmy sie wiele nauczyc i chyle czola przed ich zdolnosciami militarnymi, strategicznymi i osaignieciami w dyplomacji mimo iz czasem ta ich polityka bywa sprzeczna z maszymi interesami i w nas uderza (czarny PR). Nie mozna im odmowic niesamotego kunsztu i skutecznosci.
   @KawiakJones Jak dodasz kolejny artykul wolaj bez zastanowienia. Dobrze sie czyta

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: polecam goraco do przeczytania " Izrael - narod startup-ow"

   Jakim cudem w Izraelu – kraju mającym zaledwie 7,1 miliona mieszkańców, pozbawionym bogactw naturalnych, z wrogami na wszystkich granicach i w ciągłym stanie wojny – mogło powstać więcej start-upów niż w Japonii, Indiach, Korei, Kanadzie i Zjednoczonym Królestwie?
   Izrael ma więcej firm na NASDAQ niż Korea, Japonia, Singapur, Chiny, Indie i cała Europa razem wzięte
   Amerykanie kładą nacisk na obyczajność i wyczerpujące przygotowania, natomiast Izraelczycy na pierwszym miejscu stawiają chucpę

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: przecież ty wyznajesz judaizm, to jak możesz mówić, że nie jesteś sympatykiem izraela?

  •  

   pokaż komentarz

   @Draszko bo takie treści są łatwiej przyswajane przez gojów ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @KochanekAdmina: widzisz, chyba masz rację, plusy lecą. Uczciwy chociaż jesteś, a to budzi zaufanie. Dla was Polacy to duży wróg czy średni?

 •  

  pokaż komentarz

  To nie tylko uderzyło w Zachód. Na blok wschodni również. My braliśmy na początku lat 70. kredyty, gdy były niskie stopy %, liczono, że uda się spłacić. Niestety ropa poszła mocno do góry, Zachód ucierpiał. Wielu w krajahc komunistycznych śmiało się, że "kapitalistów dotknął kryzys". Szybko się okazało, że nasze produkty skierowane na zachodnie rynku nie sprzedają się(doszło opóźnienie technologiczne i słaba jakość) a wyższe odsetki spowodowały problemy gospodarcze(stąd podwyżki cen w 1976, strajki w Radomiu), coraz gorszą sytuację i dryf aż do 1980 roku i wybuchu niezadowolenia w postaci Solidarności. A Zachód wtedy zaczął być bardziej energooszczędny.

 •  
  X....D via Android

  +26

  pokaż komentarz

  Krawat ze swastyką tak bardzo przypadkowy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Moim zdaniem tytuł znaleziska trochę błędny, bo wojna w rejonie państw bogatych w złoża ropy, w których po przeciwnych stronach stają najwięksi światowi producenci, a po drugiej największy światowy konsument tego surowca, to konsekwencje są raczej oczywiste i nie mają wiele wspólnego z tzw. 'efektem motyla'. Raczej akcja - reakcja.

  •  

   pokaż komentarz

   @Gunslinger: dzięki za komentarz, jak najbardziej cenie sobie konstruktywną krytykę!
   a czytając Twój koment przypomniał mi się żart zasłyszany w Izraelu, który brzmiał mniej więcej tak:

   - kolega Izraelczyk - wiesz, my mamy straszny problem z Mojżeszem....
   - ja - jak to? przecież wyprowadził z niewoli itp...
   - kolega - tak, ale zaprowadził nas do jedynego miejsca na całym Bliskim Wschodzie, gdzie nie ma ropy