•  

  pokaż komentarz

  Ile jeszcze "przypadkowych" pożarów w tym tygodniu będziemy mieli? Biorę po 200kg śmieci z kosza każdej drużyny i słucham Państwa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC ZIELONI ((✌ ゚ ∀ ゚)☞) va bank

  •  
   r.........i

   0

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  
   R............f

   +454

   pokaż komentarz

   @FLAC: różowi 10kg azbestu i 4 opony

  •  

   pokaż komentarz

   @Balcus: to zieloni odpowiadają! Ile jeszcze "przypadkowych" pożarów w tym tygodniu będziemy mieli?

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: wczoraj był w Trzebini, dzisiaj już kolejny... Od początku roku była średnia mniej więcej dwa w tygodniu, ale chyba idzie wysoki sezon.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC:
   Obstawiam, iż tak z 2-3 dziennie, max 5 dziennie. Wydaje mi się, iż teraz będą się szybko pozbywać tych śmieci, ale pewien nie jestem( ͡° ͜ʖ ͡°). Można by zrobić jakieś zakłady na Wykopie, ja obstawiam, że tak średnio dziennie to 2 będą.

  •  
   s......0

   +11

   pokaż komentarz

   @FLAC: mistrzowie 300

  •  
   M...h via Android

   +165

   pokaż komentarz

   @Balcus mamy odpowiedź: pożary ustaną po wprowadzeniu opłaty podpaleniowej ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC:

   źródło: i.imgflip.com

  •  
   siuxior

   +202

   pokaż komentarz

   @FLAC: Jak każdy zdaje sobie sprawę, że te pożary nie są przypadkowe, ale jako były pracownik spalarni odpadów muszę poinformować wszystkich, że odpady dość często potrafią ulec samozapłonowi przez procesy egzotermiczne w nich zachodzące. U mnie w spalarni były dwie kamery termowizyjne cały czas monitorujące składowisko. W przypadku pożaru operator ma dostępne sterowane joystickiem lub automatycznie armatki wodne.

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: @FLAC: Ciekawe ile mają z tym wspólnego rekordowe temperatury?

  •  

   pokaż komentarz

   @phervers: Jak ja bym spalił tak perfidnie śmieci to co najmniej mandat itp a jak firma nic się nie dzieje.A skala nie porównywalna.

  •  

   pokaż komentarz

   @The_Beel: Teraz wywaliło nielegalne wysypiska. Za chwilę Bałtyk wypluje beczki z trucizną. Im cieplejszy się staje klimat tym bardziej będziemy mieć przewalone.

  •  
   siuxior

   +2

   pokaż komentarz

   @phervers: Ciężko szacować bez informacji co tam dokładnie się znajdowało.

  •  

   pokaż komentarz

   odpady dość często potrafią ulec samozapłonowi przez procesy egzotermiczne w nich zachodzące

   @siuxior: Na 111 komentarzy chyba jako jedyny o tym napisałeś... inni kręcą karuzele celowych podpaleń. Wykopowi specjaliści w formie.

   Od siebie dodam, że przed wywózką na wysypiska śmieci powinny przejść badania na wartość energetyczną. Krótko mówiąc na wysypiska nie powinny trafiać odpady, które łatwo lub samoczynnie ulegają pożarom. Jak jest? Nie wiem ale się domyślam.

   Także kontrolować wysypiska i j?!#ć karami do obsrania.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC ZIELONI ((✌ ゚ ∀ ゚)☞) va bank

   @Balcus: zieloni pas ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   siuxior

   +224

   pokaż komentarz

   @puszkapandory: Te wysokoenergetyczne spala się w spalarniach odpadów i otrzymuje się energie elektryczną i ciepło systemowe. Do niedawna pracowałem w najnowocześniejszej spalarni odpadów w Polsce. Filtry mają tam takie, że dym z komina możnaby połączyć bezpośrednio z krakowem, żeby miał dostęp do zdrowszego powietrza.

  •  

   pokaż komentarz

   ale jako były pracownik spalarni odpadów muszę poinformować wszystkich, że odpady dość często potrafią ulec samozapłonowi

   @siuxior: Coś czuję w kościach, że jakby wprowadzić ciężkie kary za dopuszczenie do pożaru, to właściciele szybko znajdą sposób by pożarom zapobiegać (lub gasić je w zarodku).

  •  
   siuxior

   +11

   pokaż komentarz

   @puszkapandory: Ciekawe czy próbował ktoś nałożyć mapkę z temperaturami i wilgotnością na tą z pożarami. Nie licząc Polic k. Szczecina układają się interesująco.

  •  
   siuxior

   +6

   pokaż komentarz

   @ThorinOakenshield: Jeżeli jest tak jak piszą, że to wysypiska na słupa to co to da?

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: Karuzele VAT też są na słupa, ale dało radę z nimi walczyć. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   siuxior

   +12

   pokaż komentarz

   @ThorinOakenshield: Tylko zapytaj się jakiegoś poważnego człowieka jakim kosztem. Bo to co p??$@%@i morawiecki w mediach nie ma wiele wspólnego z rzeczywistością.

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: Uu, widzę ekspert. Ale ja też prowadzę działalność gosp. (i znam wielu ludzi którzy prowadzą dziłalność) i nie widzę tych strasznych kosztów, którym ludzie lubią straszyć tak jak ty teraz.

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: "Od stycznia Chiny nie przyjmują u siebie żadnego gówna z zewnątrz do utylizacji. A wcześniej przyjmowały 70% światowego. To rzeczywiście wstrząs dla biznesu utylizacyjnego, który zobowiązywał się utylizować a odsyłał do Chin. A tu wiele firm prześwietlono, zauważono, że nie mają żadnego sprzętu do utylizacji i cofnięto zezwolenia. I akcja skończyła się na przełomie maja i kwietnia ze wstrzyaniem zezwoleń po maju. I nakazaem utylizacji śmieci do końca maja. No to przypadkiem nieszczęśliwie składowiska zaczęły masowo płonąć."

  •  
   siuxior

   +2

   pokaż komentarz

   @ThorinOakenshield: Ale importujesz lub eksportujesz cos do krajów unii?

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: No i właśnie mam wątpliwości czy te co powinny trafiają do spalarni. Pewnie wypadałoby podwyższyć koszty składowania na wysypiskach aby każdy kombinował jak to upchnąć do spalarni a nie odwrotnie.

   Ogólnie nie wątpię, że problem celowych podpaleń również występuje ale nie zakładałbym, że to jedyna przyczyna (i niekoniecznie główna). Szczególnie, że pożary pojawiają się masowo w krótkim czasie przy określonych warunkach atmosferycznych. Jak ktoś jakieś lewe odpady sprowadza to niekoniecznie potrzebna mu uwaga służb i mediów a pożar z pewnością taką przyciąga.

   Podobnie w okresie letnim zaczną płonąć obory i stodoły, jak zawsze przy wysokich temperaturach po zbiorach siana.

  •  

   pokaż komentarz

   @ThorinOakenshield: Jeżeli jest tak jak piszą, że to wysypiska na słupa to co to da?

   @siuxior: Na wysypiska trzeba jednak więcej pozwoleń i papierów ogarnąć, więc może ten słup nie jest tak powszechny jak w karuzelach Vatowskich.
   A jeżeli są słupy to trzeba je jakoś ograniczyć. Pozostaje nam obserwować co się będzie w temacie działo, i jak władza sobie z tym fantem poradzi ;)

  •  
   siuxior

   +16

   pokaż komentarz

   @iso_e_super: Ja nie neguje tego co tutaj napisano. Wspomniałem tylko, że odpady mogą zapalić się same z siebie, ponieważ widywałem takie przypadki.

  •  
   siuxior

   +7

   pokaż komentarz

   @puszkapandory: Dlatego pisałem, że nie można niczego brać za pewnik. Może w tych odpadach zupełnie "przypadkiem" znalazło się coś w rodzaju akceleratora.

  •  

   pokaż komentarz

   @iso_e_super: Ciekawe informacje. Żeby nie było to też nie neguje celowych podpaleń a chciałem tylko zauważyć, że kontroli wymaga więcej aspektów funkcjonowania wysypisk.

  •  

   pokaż komentarz

   Na 111 komentarzy chyba jako jedyny o tym napisałeś... inni kręcą karuzele celowych podpaleń. Wykopowi specjaliści w formie.

   @siuxior: @puszkapandory: Dobrze, zachodzą procesy egzotermiczne korzystne do wystąpienia samozapłonu. OK.
   Tylko pytanie nie jest "czy to możliwe", ani nawet "jak często do tego dochodzi" -- pytaniem jest "jaka jest różnica pomiędzy częstością kiedyś, a częstością teraz", a to możesz na podstawie obserwacji sobie bardzo ładnie wyliczyć, jako np. odchylenie standardowe poza wartości oczekiwane, z zadanym poziomem istotności oczywiście.

   To jest raz. A dwa to fakt zwołania specjalnego posiedzenia każe myśleć, że jednak ktoś łebski policzył cyferki i wszczął alarm, bo chyba dla przyjemności i ciasteczek Ministerstw różnych się nie zwołuje? Więc jak ktoś kręci karuzele to rząd, nie wykopowi specjaliści. Podsumowując: cenię twoją postawę obrony prawdy i przekonań... ale usuń konto, co?. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @carbyne: Przeczytaj pozostałe komentarz albo chociaż ten który przytoczyłeś do końca. Nie podważam celowych podpaleń i oczywiście nie wiem jak często dochodziło do samozapłonów w innych okresach. Niestety jak przeczytasz te ponad 100 komentarzy to nikt takich danych nie przedstawia, wszystkie powtarzają jedną tezę bez jakiejkolwiek próby zgłębienia tematu ani poruszenia innych aspektów. Po co w ogóle powtarzać coś co napisało kilkanaście innych osób? Na wykopie to standard i ta jedna teza będzie krążyła pod wszystkimi znaleziskami (w każdym temacie na tym portalu tak to wygląda, przez co siedzenie tu to czasem udręka). I to ja mam usuwać konto bo dodaje coś ponad obiegową opinie?

   Poza tym napisałem dość wyraźnie, że nawet ewentualne samozapłony wskazują na składowanie niewłaściwych odpadów, które powinny trafić do spalarni.

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory: Ależ przeczytałem cały tamten komentarz (zawsze tak robię, idiotyzmem jest pisać odp pod wpływem części tekstu; ale też zdaje się widziałem takich geniuszy) i właśnie, że podważasz:

   Na 111 (...) jako jedyny o tym napisałeś... inni kręcą karuzele celowych podpaleń. Wykopowi specjaliści w formie.
   na wysypiska nie powinny trafiać odpady, które łatwo lub samoczynnie ulegają pożarom. Jak jest? Nie wiem ale się domyślam.
   Także kontrolować wysypiska i j?@!ć karami do obsrania.


   @puszkapandory: JEDNOZNACZNIE z tego wynika, że wyśmiewasz "podpalenia" jako rozwiązanie wykopanego tematu i podsuwasz swoją tezę o braku weryfikacji wartości energetycznych.

   nikt takich danych nie przedstawia, wszystkie powtarzają jedną tezę bez jakiejkolwiek próby zgłębienia tematu ani poruszenia innych aspektów.

   No czyli dzień jak co dzień, sam wiesz. Niestety tak to teraz wygląda i nic z tym nie zrobię ani ja, ani ty...

   I to ja mam usuwać konto bo dodaje coś ponad obiegową opinie?

   Niestety... jesteśmy na wymarciu i w odwrocie... :( xD
   Ale wiesz z tym usuwaniem konta to mogą robić tylko ci co coś sobą reprezentują ( ͡° ͜ʖ ͡°) podobnie jak przy np. sepuku haha

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory: JEDNOZNACZNIE z tego wynika, że wyśmiewasz "podpalenia" jako rozwiązanie wykopanego tematu i podsuwasz swoją tezę o braku weryfikacji wartości energetycznych.

   @carbyne: Dobra, faktycznie masz rację. Napisałem nie do końca to co miałem na myśli i prostowałem dopiero w kolejnych komentarzach. Nie chciałem negować teorii celowych podpaleń ale w komentarzach nie znalazłem nic poza tą tezą wysnutą głównie na podstawie liczby pożarów przez co kojarzy mi się to z typowym podejściem "eksperckim". Mnie bardzo ciekawi jak to wyglądało w innych latach i jak duże jest rzeczywiście ryzyko samozapłonów (może jest minimalne, wiem tylko że występuje i należy je również wziąć pod uwagę).

   Ale powtarzanie tego samego we wszystkich znaleziskach na dany temat (od lat te same żarty z czarnych, feministek, wyborczej, żydów i czego tam jeszcze) strasznie męczy mnie już na wykopie. Ciągle nie potrafię zrozumieć idei wykopywania po raz setny podobnej informacji i dodawania po raz dwusetny tego samego co zawsze się w takich znaleziskach piszę. Urabianie tematu aż wszyscy mają go dosyć. Sam nie wiem czasem po co tu zaglądam.

   Btw. ten temat z Chinami o którym trochę wyżej w komentarzach w zasadzie wyjaśnia sprawę płonących wysypisk (oczywiście do weryfikacji i wyjaśnienia przez służby).

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory @siuxior jak już to odpady a nie śmieci, odpady dzieli się na frakcje w sortowni, tak że przestańcie pie#$+ić. Nic nie spala się samo, szczególnie preRDF, czy tworzywa lub opony. To były bezczelne podpalenia wywołane chęcią zysku.

   @siuxior piszesz o spalarni gdzie paliwo z odpadów jest suche i może się zapalić od byle czego, na składowisku taki pożar jest rzadkością.

  •  
   siuxior

   0

   pokaż komentarz

   @Immun: Proszę przytocz mi post, w którym użyłem słowa śmieci, bo jestem już chyba pijany i sam nie potrafię znaleźć. Nikt nie neguje podpaleń. Jedyne co napisałem i będę sie tego trzymał, to fakt, że odpady potrafią zapalić się same.

  •  

   pokaż komentarz

   Ciągle nie potrafię zrozumieć idei wykopywania po raz setny podobnej informacji

   Każda grupa społeczna/polityczna/etc., a właściwie może nawet/też człowiek jako jednostka, szuka i dąży do potwierdzenia własnych przekonań. W szkole lepiej ci jest z kolegami, z którymi można pogadać jaka ta nowa gra jest fajna, w pracy lepiej ci z ludźmi lubiącymi ten sam humor, narzekającymi na tego samego szefa, jedzącymi to samo na obiad (xD) - zdaje się, że to.. ludzkie? i naturalne? Chyba jakoś tak to szło..

   dodawania po raz dwusetny tego samego co zawsze się w takich znaleziskach piszę.

   @puszkapandory: tutaj może efekt jest potęgowany przez plusy i zastrzyk dopaminy przy dużej ich ilości - myślą, że dostaną dużo plusów, gdy wrzucą to co ostatnim razem dostało sporo - i najczęściej się nie mylą. Teraz już afery nie są dla afer, tylko po to żeby móc napisać o "kręceniu Małysza" i wrzucić ciulowo zrobiony gif, który przecież jest nieważny.. ważny jest Małysz! Małysz musi być! Patrz jak kręci tym gościem, który jest do niego całkiem podobny, he he!

   A teraz pośmiejmy się z Janusza, którego bawi "chłop przebrany za babę" tak, że "on nie wytrzymie".

  •  

   pokaż komentarz

   @Mihuh: i podatku od podpalenia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: ja jako zwykły człowiek oddychający powietrzem atmosferycznym muszę poinformować Ciebie że wali mnie to w lewe płuco. Jak ktoś zbiera odpady to powinien wiedzieć że mogą się zapalić. I mieć przygotowane gaszenie. A jak się zapalą wszystkie śmieci, powinien zapłacić za to karę, tak żeby następnej osobie bardziej się opłacało kupić armatkę i kamerę termowizyjna.

  •  

   pokaż komentarz

   @carbyne

   Nie podejrzewam, że ktokolwiek cokolwiek policzył. Prędzej zrobił się szum medialny, a na "specjalnym posiedzeniu" dowiemy się, że "ktoś musi coś policzyć".

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: Dziwnym trafem do tych samozapłonów dochodzi na ścianie wschodniej, wieczorem. Dziwne, że rok temu, ani dwa, trzy lata temu takich sytuacji nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: jako mieszkaniec Krakowa prychłem srogo :D

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory: tak tak i magicznie wszystkie na terenie całej Polski jednocześnie dostały samozapłonu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: Wiesz może ile kosztuje oddanie 1 t odpadów do spalarni?

   Na 111 komentarzy chyba jako jedyny o tym napisałeś... inni kręcą karuzele celowych podpaleń. Wykopowi specjaliści w formie.
   @puszkapandory: Raczej nie chodzi o to, że odpady mogą ulec samozapłonowi. Wszyscy w temacie wiedzą o tym. Chodzi o to, żeby tak składować odpady, żeby w razie pożaru można sobie było z tym poradzić albo go zlikwidować w zarodku.
   Nie sądzisz, że zwiezienie tysięcy ton odpadów w tak krótkim czasie było celowe? Przecież wiedzieli, że zaraz będzie wypowiedziana umowa. Chcieli się nachapać, a problem zostawić właścicielowi terenu. Teraz unieszkodliwienie tego będzie pewnie kilka razy droższe niż wcześniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @puszkapandory Tak tak, składowisko opon też się samo zapaliło.

  •  
   siuxior

   +1

   pokaż komentarz

   @Coyote: W momencie gdy odchodziłem było to prawie 400 zł. Teraz zapewne więcej.

  •  
   s......0

   -1

   pokaż komentarz

   @paruweczka: Żółci przesadzili w tej licytacji, dlatego nie biorą udziału w dalszym licytowaniu w tej rundzie. #pdk #pozdrowieniadowiezienia

  •  

   pokaż komentarz

   @phervers: Ha ! Po krótkiej analizie okazało się, że to sam diabeł. Mamy cie !

   źródło: link_weQQgT5sb5rVS7SSsFm5yFhFFNJy7IDd,w300h223.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: Proszę oświeć mnie jakie to w tworzywach sztucznych zachodzą reakcje egzotermiczne, które powodują ich zapalenie?? Większość wysypisk, które płoną to właśnie składowiska tworzyw sztucznych i jedynym zagrożeniem w tym przypadku to nielegalne przyjmowanie przez właściciela opakowań po chemikaliach, które powinny być klasyfikowane jako odpady niebezpieczne...

  • więcej komentarzy(42)

 •  

  pokaż komentarz

  bedzie walka z mafia śmieciowa tym razem, ciekawe ile tych mafii sie u nas porozsiadało

 •  

  pokaż komentarz

  Zanim coś ustalą, podejmą decyzje, to już wszystko spłonie i problem sam zniknie

  •  

   pokaż komentarz

   @vwb666 aż mi się przypomniał żywot Briana i skuteczność pewnej organizacji ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @vwb666: @stworek_potworek_pokaze_jezorek:
   Co mieli zarobić to już zarobili. powietrze zasyfione, ale to szczegół( ͡° ͜ʖ ͡°).

   Nawet jakby kogoś złapali to będą to słupy/jacyś robotnicy. Czyli i tak to nic nie da, jak szefowie mafii nadal będą sobie dobrze żyli, pewnie za parę lat wpadną na jakiś nowy, dobrze zarobkowy biznes :-}
   Ileż to tych różnych mafii już było, w sumie to mają pewnie jeszcze ogrom innych pomysłów na biznesy, szkoda, że rząd nie chce dostrzec przyczyn powstania takich mafii, każdy skupia się tylko na skutkach.

  •  

   pokaż komentarz

   @vwb666: Teraz jedynym problemem jest wsadzenie do więzienia ludzi którzy zrobili te wałki.

  •  

   pokaż komentarz

   @DonislawDev może rząd lub znajomi ludzi z rządu też mają w niektórych "biznesach" udział... To by wiele wyjaśniało.

  •  

   pokaż komentarz

   @stworek_potworek_pokaze_jezorek:
   Zawsze tak jest :-}
   To samo z różnymi urzędami/służbami, gdy w grę wchodzi forsa, to sumienie potrafi stać się bardzo elastyczne :-}
   Kary w porównaniu do zysków są niskie, więc warto ryzykować, a dodatkowo szanse na złapanie są niskie.

  •  
   siuxior

   -1

   pokaż komentarz

   @DonislawDev: Przyczyna powstawania takich mafii jest taka sama jak każdej innej, więc co tutaj dostrzegać?

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior:
   Troszkę źle się pewnie wyraziłem, ale chodziło mi o to, iż kiedyś (jeśli się nie mylę, to też teraz). Popularne było zakładanie firmy/spółki czy tam czegoś na słupa, troszkę to dziwne, iż ktoś bezdomny nagle obraca milionami/miliardami zysku rocznie, nie wiem dokładnie jak to działało/działa, gdyż nie jestem żadnym ekspertem od takich biznesów (gdybym był, to na pewno bym nie miał tu konta), ale pewnie istnieją jakieś metody, które mogłyby ograniczyć wykorzystywanie słupów w takich biznesach.

   Zawsze też istnieje problem udziału służb/polityków w różnych nielegalnych interesach, sądzę, iż tacy ludzie kalkulują opłacalność biznesu, jeśli udział w takich przedsięwzięciach oznaczałby o wiele wyższą karę, to może część osób by to zniechęciło, choć tutaj dochodzi też kwestia nieuchronności kary. A i jeśli dobrze pamiętam, to podczas działania mafii paliwowej zwiększyła się liczba spółek z koncesjami (potrzebnymi do takiego biznesu), więc jeśli liczba takich spółek ciągle rosła, a dochody z akcyzy spadały/nie rosły, to było to bardzo dziwne.

   Oczywiście nie ma idealnych systemów, nigdy nie osiągnie się 100% skuteczności, gdyż zawsze ludzie będą ryzykowali dla pieniędzy. Bardziej chodziło mi o to, iż każdej takiej mafii towarzyszą zawsze słupy/politycy/służby, można by się skupić na tych elementach. Proszę traktować ten komentarz jako moje luźne przemyślenia, nie jestem żadnym ekspertem, nie siedzę dobrze w tym temacie.

  •  
   siuxior

   0

   pokaż komentarz

   @DonislawDev: Walka ze słupami to walka z wiatrakami. Jak zwykle najbardziej ucierpieliby zwykli przedsiębiorcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior:
   Ależ rządy (już bez różnicy jaka partia) są do tego zdolne, czemu mieliby ich obchodzić jacyś przedsiębiorcy?
   Wybory wygrywa się głosami, chodzi o to, aby przekonać masy, a bez poparcia przedsiębiorców nadal idzie wygrać wybory, a jeśli chodzi o ograniczenia dla zwykłych ludzi, to podam takie dwa proste przykłady:

   - Zakaz zakupu alkoholu na odległość (Ponoć młodzież kupowała kraft z KoczKodanu za 100zł #pdk ).

   - Zakaz picia w miejscach publicznych (w tym roku albo w tamtym zaostrzyli jeszcze przepisy), przecież każdy jak piję to się awanturuje i śmieci, ale ponoć głównie chodziło o to, aby ograniczyć ilość widzianego alkoholu przez dzieci, ale jak wejdziemy do sklepu, to alkohol jest na widoku( ͡° ͜ʖ ͡°).

   Więc i ten rząd jest do tego zdolny, choć zgadzam się z Tobą mirku, iż zawsze zaostrzanie przepisów prawie zawsze kończy się tym, iż cierpią niewinni, a przestępcy znajdują jakieś obejście :(. Ciekawe co wymyślą w związku z tymi śmieciami, mam nadzieje, iż nie ucierpią na tym firmy, które z tym nielegalnym procederem nie mają nic wspólnego.

 •  

  pokaż komentarz

  Pożary mamy dlatego że zwiezione chemikalia na tych wysipiskach leżą jak pijany student na trawniku. Żadnych zabezpieczeń, a temperatury mamy wysokie. To gówno przywożą z Niemiec bo tam ceny składowania są bardzo wysokie. Jak zwykle Polska i jej zapóźnienie w każdej kwestii także i tutaj sprawdziliśmy do Polski tysiące ton trujących odpadów. Co najgorsze pieniądze trafiły do Januszy biznesu a my musimy to wdychać.

  Rząd musi wprowadzić astronomiczne ceny za składowanie śmieci z zagranicy tak aby żaden j$@$ny Janusz nie myślał nawet o sprowadzanoi tego cholestwa do Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   Rząd musi wprowadzić

   @rochudzki: Jak im EU pozwoli - bo każda ustawa musi mieć certyfikat zgodności z prawem EU ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @lonegamedev to nie ma nic wspólnego z UE. Tam ceny są astronomiczne. Polska jako członek UE też takie ceny musi wprowadzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @rochudzki: Na nasz rynek też? Jeżeli tak, to owszem - można tak zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie wiem czy ten syf z wysypisk nie jest bardziej szkodliwy niż czarnobyl.

  •  

   pokaż komentarz

   @phervers: Oczywiście że jest, czarnobyl nie był wcale taki straszny jak się o nim mówi.
   @rochudzki: Takie chemikalia nie są tak łatwopalne jak się o nich myśli. Tzn te które są aż tak łatwopalne są jednocześnie na tyle lotne, że nie zalegają na takich składowiskach. Ryzyko samozapłonu, tylko przez nagrzanie od słońca jest praktycznie żadne. Typowe chemikalia tzn polimery, oleje itd. nie są w ogóle łatwopalne, tzn nie zajmą się ogniem same z siebie, nawet po podpaleniu - potrzebują "zewnętrznego" stałego źródła wysokiej temperatury żeby się rozpalić (np papieru i innych łatwopalnych śmieci), podobnie jak węgiel kamienny i koks. Pożar takiego wysypiska niemal na pewno jest celowym podpaleniem. Jeśli dodamy do tego ile takich sytuacji było w ciągu ostatnich kilkunastu dni, to statystycznie nieprawdopodobne jest, by był to przypadek, spowodowany czynnikami naturalnymi.

  •  
   A..y

   0

   pokaż komentarz

   @neo_1995: Jako ciekawostka tam blok 3 albo 4 dział jeszcze w 2000 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @rochudzki: To się zmieni śmieci "zagraniczne" na "krajowe" jeszcze na granicy ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Takie chemikalia nie są tak łatwopalne jak się o nich myśli

   Pożar takiego wysypiska niemal na pewno jest celowym podpaleniem. Jeśli dodamy do tego ile takich sytuacji było w ciągu ostatnich kilkunastu dni, to statystycznie nieprawdopodobne jest, by był to przypadek, spowodowany czynnikami naturalnymi.

   @neo_1995: Nie zakładaj, że zapłonowi ulegają ciężko palne chemikalia a fakt, że mamy wysyp pożarów w krótkim czasie przestanie być taki podejrzany, a nawet uprawdopodobni wpływ na pożary czynników atmosferycznych. Chemikalia płoną ciężko ale inne odpady w sprzyjających warunkach ulegają samozapłonowi (trochę jak siano).
   A ilość pożarów w krótkim czasie każe wątpić w ich celowość, bo co jakaś zmowa pożarowa? Ktoś dał znak i wszyscy palą? Oczywiście nie wykluczam, że ci co chcą spalić korzystają właśnie z takich sprzyjających warunków gdy samozapłon jest możliwy i ciężej udowodnić celowe działanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @siuxior: "Od stycznia Chiny nie przyjmują u siebie żadnego gówna z zewnątrz do utylizacji. A wcześniej przyjmowały 70% światowego. To rzeczywiście wstrząs dla biznesu utylizacyjnego, który zobowiązywał się utylizować a odsyłał do Chin. A tu wiele firm prześwietlono, zauważono, że nie mają żadnego sprzętu do utylizacji i cofnięto zezwolenia. I akcja skończyła się na przełomie maja i kwietnia ze wstrzyaniem zezwoleń po maju. I nakazaem utylizacji śmieci do końca maja. No to przypadkiem nieszczęśliwie składowiska zaczęły masowo płonąć."

   @neo_1995: Biorąc pod uwagę to powyżej odwołuje wysyp pożarów z powodów atmosferycznych ;)
   Jakkolwiek do takich samozapłonów w zasadzie też nie powinno dochodzić i świadczyłoby to o składowaniu niewłaściwych odpadów, tak uzupełniając co miałem na myśli wcześniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @neo_1995:

   polimery, oleje itd. nie są w ogóle łatwopalne, tzn nie zajmą się ogniem same z siebie, nawet po podpaleniu - potrzebują "zewnętrznego" stałego źródła wysokiej temperatury żeby się rozpalić (np papieru i innych łatwopalnych śmieci), podobnie jak węgiel kamienny i koks.

   Źle składowany węgiel kamienny często ulega samozapłonowi bez zewnętrznego źródła. Wystarczy dostęp powietrza i złe odprowadzanie ciepła. Pył węglowy, którego zwykle trochę jest bo grubsze bloki się kruszą, powoli utlenia się wydzielając ciepło, które nie odprowadzane podnosi temperaturę aż do zapłonu.

   Podobnie oleje - beczka się sama nie zapali, ale zaolejone czyściwo czy trociny w odpowiedniej ilości jak najbardziej.

   Oczywiście możliwość samozapłonu nie wyklucza podpaleń.

1 2 3 4 5 6 7 ... 23 24 następna