•  

  pokaż komentarz

  Pierwszy dom buduje się dla wroga, drugi dla przyjaciela a dopiero trzeci dla siebie ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy: Cytat z mojego bloga: wierzę, że każdy może się wybudować i że pierwszy dom wcale nie musi być dla wroga Bo taka jest prawda. Jeżeli dobrze się do budowy przygotujemy (co nie jest łatwe!) to wybudujemy dom, z którego będziemy w pełni zadowoleni.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli dobrze się do budowy przygotujemy

   @chafer: No właśnie to jest "słowo klucz". Niestety częściej chyba się obserwuje (osobiście znam takie trzy przypadki), że pada hasło "budujemy się" a potem się okaże co z tego wyjdzie i czy nas w ogóle stać na to, co chcemy zrobić.

   pokaż spoiler A poza tym to Twój blog leci do ulubionych, bo na pewno się przyda.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer: u nas tak jest. Nad domem myśleliśmy bardzo długo,architekci zaprojektowali dom skrojony pod nas. Na płycie,parterowy,bez poddasza z tarasem. Już mieszkamy, i mogę powiedzieć z perspektywy czasu, że znajomość swoich potrzeb to klucz. Za żadne skarby nie chciałam skosów w domu i schodów. Kuchnia i salon połączone,wyspa z palnikami gazowymi,dwie łazienki-w tym jedna w sypialni zamiast garderoby,bo mamy 6szaf wnękowych,podłogówkę w całym domu. Dzieci i tak nie zostaną w domu wiec powierzchnia to „tylko” 110m.kw. Większy dom jest nieopłacalny w naszym przypadku.

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy: sama prawda, tak dokładnie czuję patrząc na to jakie ‚babole’ przepuszczałam za pierwszym razem.

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: jesteś wyjątkiem, ze od razu tak świetnie to przemyślałaś. Niestety większość ‚przestrzela’, albo w jedna albo drugą stronę. Ja do takiego domu jak mówisz dopiero ‚dorosłam’, poprzedni budowałam idiotycznie i bez sensu ‚dla pokoleń’, gdzie na przykład poddasze wylałam, żeby w razie co móc dobudować piętro, oczywiście nigdy to się nie stało i nie stanie, bo już mieszkamy gdzie indziej i zabieram się za kolejną budowę mądrzejsza o doświadczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: i prawdą jest, że dobry kierownik to połowa sukcesu. Nasz nie raz krzyknął po wykonawcach jak mu się coś nie podobało. Był bardzo często na budowie,jak tylko mieliśmy wątpliwości,od razu przyjeżdżał. Dzięki temu byliśmy spokojniejsi.
   I druga sprawa-trzeba być upartym. Wszyscy fachowcy mówili,ze nie da się zrobić wyspy z palnikami gazowymi,że albo to będzie półwyspa albo rury będą puszczone w jakichś kolumnach itd. Ale chciałam wyspę a nie półwysep. Okazało się, że rozwiązanie jest banalnie proste, ale nikt wcześniej na niego nie wpadł i nie wiedział że można tak zrobić. Czasem bycie upartym popłaca.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer: To cytat jeszcze sprzed powstania Twojego bloga i możliwe że Internetu. Dobre przygotowanie to podstawa, ale w życiu zmieniają się nam priorytety, nawyki i podejście do wielu rzeczy, więc często za jakiś czas i ten dobrze przemyślany dom przestanie być dla nas idealny.

   Jednakże jeśli mowa o funkcjonalności i braku wpadek, to fakt jest jeden - sprawdzony i nie rzucający dupą architekt.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer niestety nie zgodzę się. Pewnych rzeczy po prostu nie jesteś w stanie zaplanować, przewidzieć. Wydaje mi się, że nie da się wybudować ideału. Wybudujesz 7 domów i zawsze znajdziesz coś co byś zmienił w kolejnym. Sam wybudowalem dom, według własnych wizji, wymagań, potrzeb i mimo, że było tak jak chciałem to znalazłem rzeczy, które bym zmienił. Jako, że długo i uważam, ze solidnie się do tego przygotowywalem to nie były to jakieś istotne zmiany, bardziej kosmetyka, ale jednak ideał to nie był.

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik hej, jesteś w stanie podesłać rzut? Może być pw

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: Co do dzieci to takie budowanie pod nie może właśnie być zgubne. Mój wujek ze dwadzieścia lat temu zaczął budować do spółki ze swoim szwagrem wielki trzykondygnacyjny bliźniak, bo miał trójkę dzieci i tak mu się wydawało, że to też będzie przynajmniej dla części z nich. Dzisiaj dwie córki mieszkają w Wielkiej Brytanii, a synowi raczej nie w głowie wyprowadzać się z miasta na wieś. Sam dom w większości w stanie surowym, tylko kilka pomieszczeń zrobionych, żeby pomieszkać sobie latem. Na resztę nie wystarczyło pieniędzy i już raczej nawet nikt nie myśli, żeby to skończyć.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @kobiaszu: @Adrian00: nie ciągnęliśmy rur gazowych przez cały dom z pomieszczenia gospodarczego.Zrobilismy drugą skrzynkę gazową przy ścianie kuchni na zewnątrz-czyli mamy jakby dwie instalacje-rury gazowe na zewnątrz- główna rura dzieli się na dwie w pewnym momencie. I teraz z tej rury zewnętrznej, gaz został puszczony w podłodze w korytku,i przykryty kratka liniowa,odpływowa. Można ją pomalować, ja mam czarną i bardzo fajnie to wyglada.

  •  

   pokaż komentarz

   Wszyscy fachowcy mówili,ze nie da się zrobić wyspy z palnikami gazowymi,że albo to będzie półwyspa albo rury będą puszczone w jakichś kolumnach itd. Ale chciałam wyspę a nie półwysep. Okazało się, że rozwiązanie jest banalnie proste, ale nikt wcześniej na niego nie wpadł i nie wiedział że można tak zrobić

   @her_flik: Możesz pokazać jak wyszło?

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik Parterowy jest super do utrzymania, wychodzi nieco drożej za m2 ale i komfort bez porównania. Mam niemal identyczny układ (chociaż m2 więcej), piwnica 2m20 pod całym domem, i poddasze na graty (wejście przez właz ze schodami). Na 4 osoby jest idealnie, a druga łazienka w sypialni robi robotę, nie tylko w celach higieny (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: no to szczere gratulacje, ja bym nie powiedział że znałem swoje potrzeby wcześniej. Poznałem je tak naprawdę jak już było po wszystkim i po prostu widzę co jest dobre, a co złe, co tylko wydawało się fajne, a co pozytywnie zaskoczyło.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomszczyk: przypomnij mi się wieczorem na pw to podeślę.

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: zgadzam się :) tez mam wyłaz ze schodami i mnóstwo miejsca na graty i bibeloty. Nie wiem skąd taka popularność domów piętrowych ze skośnym poddaszem. Ani to ustawie ani wygodne w życiu. I ten upał latem.
   Jest jedna prawidłowość,którą zaobserwowałam w pracy:jeśli ktoś nigdy nie mieszkał w domu,to z dużym prawopodobienstwem wybuduje zbyt duży i niezbyt funkcjonalny dom. To jest jakaś dziwna prawidłowość-ogromne domy,zupełnie niedostosowane do potrzeb rodziny 2+2. Tak jakby postawienie tego domu miało pokazać,ze mnie stać na takiego kolosa.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer w temacie "wykończenie" jest: nie wolno nalegać namowom, powinno być: nie wolno ulegać namowom

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: wrzuć tutaj, więcej osób chce zobaczyć :P

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: dlaczego na płycie? Kiepskie warunki na działce?

  •  

   pokaż komentarz

   @klaun-szyderca: to wyniknęło z obserwacji swoich potrzeb,a raczej z zapamiętywania rzeczy które mnie strasznie w poprzednim mieszkaniu/domu denerwowały. Miałam dość skosów,schodów, złego ocieplenia i zimna. Źle wprawionych, zbyt małych okien. Dużo nam dało mieszkanie w nowoczesnym mieszkaniu przez chwile. Podpatrzyliśmy trochę rozwiązań. Ale chyba głównym sukcesem w tym wszystkim była nasza zgodność. Oboje wiedzieliśmy jaki chcemy dom.
   A już na etapie budowy/wykończenia panowała jedna zasada: nie wpiepszam się tam gdzie się nie znam.
   Zaufałam mężowi w kwestii rozmieszczenia i rodzaju oświetlenia gniazdek,internetow, tv itp. na przykład. I wyszło ok.
   Wiedzieliśmy,ze podłogi w całym domu maja miec jeden kolor-jasny. Bo są bardziej funkcjonalne.
   Pokoje dzieci maja być uniwersalne,tzn meble maja służyć zarówno 5latkowi jak i 12latkowi.

   Jedynie jedna rzecz mnie denerwuje-łazienka ma nie do końca ładne płytki. Ale to moje zdanie,bo wszyscy mówią ze wyglada super.
   Może za 10 lat zmienię:)

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik Ja mieszkałem w domu za młodego, żona także, a aktualny kupiliśmy gotowy kilkuletni, bo był taki jakbyśmy go sobie sami zaprojektowali i nie chcieliśmy się użerać przy budowie ( ͡º ͜ʖ͡º) A te dodatkowe zbędne metry zmieniliśmy w bawialnie dla maluchów, przynajmniej większość bałaganu zostaje z jednym pomieszczeniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @FilipWWL: tak,zrobiliśmy badanie gruntu i zwykłe fundamenty nie wchodziły w grę. Wyszło drożej ale chyba to lepsze rozwiązanie no i dla nas bezpieczniejsze

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: Nie wlatuje tam wszelki syf z podłogi?

  •  

   pokaż komentarz

   @drsadam: nie,codziennie odkurzam, a poza tym ono jest z tej strony,której rzadziej używamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @FilipWWL: plyte polecam nawet na dobre warunki, jest prostsza i tansza w wykonaniu(do zwyklych fundamentow nalezy doliczyc koszt chudziaka na parterze), prostsza w ociepleniu i bez mostków termicznych no i najwazniejsze siada rownomiernie wiec sciany nie pekaja- z minusów: trzeba wczesnie wiedziec gdzie dac przepusty z wentylacji i innych mediow, warto przylozyc sie do gladkiego zatarcia(ja plyte robilem samodzielnie i to zaniedbalem i potem musialem w paru miejscach nadkladac wylewka samopoziomujaca)

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: Rurę gazową można puścić do szafki w podłodze.
   Warunek: Odcinek w podłodze musi iść w prostej linii, bo jest umieszczony w stalowej rurze osłonowej
   początek i koniec muszą być dostępne do kontroli, np rura wchodzi w podłogę szafce przy ścianie zewnętrznej i jest wykonane zagłębienie w podłodze, żeby była widoczna rura osłonowa i wejście przez nią rury gazowej i tak samo w szafce na wyspie. Albo jak napisałaś @her_flik wejście od odnogi przed budynkiem i wykonać w rurze osłonowej i nie trzeba robić kanału kratki na podłodze

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: po kiego grzyba gaz w kuchni? prad do gotowania (indukcja) wychodzi w rachunkach podobnie. Gaz to wiecej syfu i ryzyko pozaru

  •  

   pokaż komentarz

   Zrobilismy drugą skrzynkę gazową przy ścianie kuchni na zewnątrz-czyli mamy jakby dwie instalacje-rury gazowe na zewnątrz- główna rura dzieli się na dwie w pewnym momencie. I teraz z tej rury zewnętrznej, gaz został puszczony w podłodze w korytku

   @her_flik: Pomysł całkiem niezły, ale jest lepsze rozwiązanie problemów z gazem: brak gazu. Po co ciągnąć rurę z gazem dla czterech malutkich palników w kuchni? Lepiej dać po prostu płytę elektryczną. Gaz tylko do ogrzewania. Odpada masa problemów: z wentylacją, z rurami, z bezpieczeństwem eksploatacji. Płyta elektryczna wygląda znacznie lepiej niż gazowa i jest łatwiejsza w czyszczeniu.
   Moim zdaniem gaz do gotowania to średniowiecze.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca: nie mam szafki przy ścianie,bo wtedy to nie byłaby wyspa,a półwysep.miala być wyspa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Brunoxp: gotowanie na gazie a indukcji to IMHO niebo a ziemia. Indukcja się wolno nagrzewa,nie da się nią tak sterować jak gazem. Dla mnie gaz lepszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @slx2000: zależy jaka płyta. Mam ładna,czarna,wpasowana w blat.Bardzo dużo gotuję,wiec dla mnie gaz lepszy. Dom jest wybudowany pod nas i chciałam gaz,bo lepiej minusie na nim gotuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @blaiseblaise: czego?domu?czy rurki z gazem w korytku?:)

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: indukcja się wolno nagrzewa? 1 litr wody średnio na płycie gazowej ogrzewa się 6 minut, na ceramicznej 8 minut a na indukcyjnej 3,5 minuty. Przecież to jest prawie o połowę szybciej niż na gazowej. Dodatkowo jest mega łatwiejsze w czyszczeniu i bezpieczniejsze szczególnie kiedy się ma dzieci

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: czemu palniki na wyspie? ja się nad tym zastanawiam

  •  

   pokaż komentarz

   @prych: korzystałam z indukcji i to nie było dla mnie. Po prostu.Chcialam gaz.

   @seledynowa_panienka: żeby mieć oko na bawiące się dzieci, a nie stać do nich tyłem. Poza tym kiedy ktoś wpada z wizyta, to mogę normalnie uczestniczyć w rozmowie,a przy okazji coś upichcić smacznego, bez stania tyłem czy bokiem. Super się to sprawdza.
   Czasem mąż gotuje,ja siedzę przy wyspie i tak sobie gadamy. Jest to miłe:)

   Tak w ogóle to wyspa to strzał w 10 i jedno z najlepszych rozwiązań w domu. Na pewno serce salonu-kuchni:)

  •  

   pokaż komentarz

   @seledynowa_panienka @her_flik: U mnie jest akurat półwysep - ale płyta jest akurat zasłonięta takim boksem/półką/maskownicą; w środku schowek na podręczne przyprawy itp. Ale największą zaletą jest to, że maskownica ma idealną wysokość, żeby się o nią oprzeć stojąc i rozmawiać z gotującym - i idealną szerokość żeby na niej coś postawić (czytaj piwo).

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik indukcyjna się wolno nagrzewa? XD indukcyjna nie nagrzewa się wcale. Daje od razu moc. Zagotowanie garnka wody na indukcji zajmuje mniej czasu niż na gazie. Mowa oczywiście o indukcji podpietej pod 3'fazy, a nie gruźliku na 230v. Używałas indukcji? Bo chyba mylisz że zwykłą kuchenką elektryczną, która jest porażka

  •  

   pokaż komentarz

   Indukcja się wolno nagrzewa,nie da się nią tak sterować jak gazem.

   @her_flik: Masz rację bo indukcja jest precyzyjniejsza. Na małej mocy jesteś w stanie roztapiać masło i zapomnieć, że to robisz. Dziewczyna wrzuca kostkę masła, ustawia moc na minimum i idzie wieszać pranie bez ryzyka, że masło wyparuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @prych: dodatkowo nie ma tlustego osadu ze spalanego gazu

  •  

   pokaż komentarz

   Ja zacząłem od innej strony. Kupiłem dużą działkę w bardzo spokojnym otoczeniu. Przy pierwszym największym problem nie był sam projekt czy wykonanie - chociaż także sporo rzeczy zrobiłbym inaczej i inaczej dopilnował. Odpowiednie, nieuciążliwe sąsiedztwo jest na wagę złota. Bo co komu po idealnym domu i ogródku jeśli nie można wypoczywać ze względu na immisje z sąsiedztwa...

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: Wyślesz fotę jak wygląda ta wyspa?

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: "Po prostu. Chcialam gaz." - to nie wygląda na takie "po prostu". Piszesz że to wymagało niezłych fikołków żeby zostało zrealizowane. Rozgałęzienie rur, dodatkowa skrzynka, kratka, itd. To spore koszty. Ekonomika eksploatacji też w gazówce nie wypada lepiej niż w indukcji. Widzę same wady tego rozwiązania.

   Wydaje mi się, że masz błędne przekonanie o indukcji. Pytanie czy nie mylisz płyty indukcyjnej z elektryczną. Mam w domu indukcję na 3 fazy i nie wyobrażam sobie żebym kiedykolwiek zmienił to na coś innego, bo to jest po prostu bajka. Najlepsze gazowe, to przy tym średniowiecze. Nawet Solgaz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @KonJakiJestKazdyWidzi: widzisz, Ty sobie nie wyobrażasz gazu a ja indukcji. Najważniejsze, ze mąż ma takie samo podejście jak ja:)

  •  

   pokaż komentarz

   @inXe: postaram się wieczorem na pw

  •  

   pokaż komentarz

   @KonJakiJestKazdyWidzi: aha, za samo gotowanie-a zaznaczam,ze gotuje dużo- za ostatni miesiąc zapłaciłam 25zl gazu. Dużo?Malo?

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: Ale ja przywołuję argumenty, a Ty raczej fałszywe przekonania ;) A ta dyskusja chyba powinna być bardzo merytoryczna, bo mówimy o mądrych decyzjach, przemyśleniu rozwiązań, itd. Chyba, że chcesz przekazać takie podejście: "jak się na coś uprzesz, to rób to mimo wszystko, nawet jak to nie ma sensu".

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: W większości rzetelnych porównań jakie można odnaleźć w internecie, indukcja wychodzi ekonomiczniej. Przy kosztach na gazie rzędu 25 zł miesięcznie to nie ma oczywiście znaczenia, że będzie 5 zł taniej, ale też nie miało by znaczenia gdyby było 5 zł drożej. Natomiast jest wiele innych argumentów za indukcją, jak choćby szybkość nagrzewania, bezpieczeństwo, brak (lub zdecydowanie mniejsza ilość) tłustych osadów, mniejsza awaryjność, mniejsze wymagania techniczne (vide skrzynka i kratka), itd.

   Jeśli montowaliście gaz ze względów ekonomicznych, to jest to moim zdaniem niezła wtopa i nie ma co się tym chwalić. Bystre rozwiązanie z tą skrzynką i kratką, ale bezsensowne.

  •  

   pokaż komentarz

   @MandarynWspanialy dwa lata temu wybudowałem pierwszy i przyznam, że jest on jak dla przyjaciela aczkolwiek drugi już bym postawił dla siebie i z takim doświadczeniem 3 byłby idealny dla wroga ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Niestety częściej chyba się obserwuje .......... że pada hasło "budujemy się" a potem się okaże co z tego wyjdzie i czy nas w ogóle stać na to, co chcemy zrobić.

   @MandarynWspanialy: bo rządzą kobiety. Gdyby ostateczne decyzje (jak dawniej) miał mężczyzna to wszystko byłoby tańsze i lepiej przemyślane. Dziś w każdej branży dominuje to podejście jakie obrazuje szkic zakupów w sklepie przez mężczyznę i kobietę. Tam gdzie ona tam chaos linii - bieganie między półkami itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomszczyk: Nawet indukcja pod 230v daje rady. Jest zdecydowanie szybciej i precyzyjniej niż na gazie.

  •  

   pokaż komentarz

   niestety nie zgodzę się. Pewnych rzeczy po prostu nie jesteś w stanie zaplanować, przewidzieć.

   @tomszczyk: bo my się zmieniamy ( ͡° ͜ʖ ͡°) . Sławni artyści czasem też niszczyli swoje dzieła twierdząc, że to nie to. Był jakiś opiekun malarza, który kradł mu obrazy w pewnej fazie gdy czuł, że ten zaraz go rozwali.

  •  

   pokaż komentarz

   Dodatkowo jest mega łatwiejsze w czyszczeniu i bezpieczniejsze szczególnie kiedy się ma dzieci

   @prych: mniej zdrowe.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo co komu po idealnym domu i ogródku jeśli nie można wypoczywać ze względu na immisje z sąsiedztwa...

   @kierownik_internetu: powiadają, że przy zakupie domu lub działki ważne są 3 rzeczy:
   1. lokalizacja
   2. lokalizacja
   3. lokalizacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @KonJakiJestKazdyWidzi: a na ile indukcja jest zabezpieczona? Myślę tu o np. kobietach w ciąży, takie pole magnetyczne może być bezpieczne dla dorosłego ale dla płodu już niekoniecznie (podobna sprawa z kuchenką mikrofalową, tylko tam akurat inne oddziaływanie)

   A btw. Czy nie potrzebujesz innych naczyń do indukcji niż do gazu, prądu?

   Z innych to np. elektryczna płyta potrafi się porysować dość brzydko od naczyń, zakładam, że indukcyjna podobnie (szkło się rysuje od metalu).

  •  

   pokaż komentarz

   @krzyk2: Na temat pola magnetycznego i płodów nie będę się wypowiadał. Mam nadzieję, że to żart.

   Co do naczyń: racja, część nie działa na indukcji. Część działa, ale nie optymalnie (np. stare babcine garnki emaliowane). Zazwyczaj trzeba uwzględnić to w kalkulacji, ale trzeba też mieć świadomość że garnki odpowiednie dla indukcji nie są z reguły droższe niż "zwykłe". A chyba można przyjąć, że jak ktoś buduje dom, to nowe garnki do tego domu też kupuje.

   Co do rysowania się płyty: nie wiem, ale mam indukcję od 5 lat i nie ma żadnych rys. Moi znajomi też mają płyty indukcyjne i też nie mają rys. W ogóle, nie widziałem nigdy w życiu rys na płytach indukcyjnych. Może to kwestia odpowiedniego szkła? Nie wiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik mylisz indukcję z klasycznymi płytami. Dla pro kucharza to tylko płyta gazowa ale do domu nie ma to zupełnie sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @FilipWWL: na płycie jest mniejsze zapotrzebowanie na ciepło, spory zysk jakieś 20% kosztów ogrzewania. Ja też planuję płytę, a w osobnym budynku gospodarczym małą piwniczkę

  •  

   pokaż komentarz

   @KonJakiJestKazdyWidzi: wiesz,dom to i mądre decyzje i zachcianki. Gaz dla mnie jest mądrą decyzją. Gotowałam na indukcji,sterowanie guzikami na dotyk było fatalne. Nie wiem czy jest indukcja z pokrętłami,nawet nie szukałam.bo miałam złe doświadczenia. W moim przypadku-jeszcze raz podkreślę,że dużo gotuję-gaz wychodzi taniej i wygodniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @nitro_67: ale ja na prawdę lubię gotować na gazie i podkreślam po raz enty-dużo gotuję. Dla mnie gaz był ważny. Dlatego postawiliśmy na takie rozwiązanie,a podałam je tutaj,bo wiem,że są ludzie,którzy maja wyspę i chcieliby mieć gaz,a każdy jeden mówi,ze się nie da. Tym wpisem chciałam tylko udowodnić,ze się da. I dlatego czasem warto być upartym.

  •  

   pokaż komentarz

   Dodatkowo jest mega łatwiejsze w czyszczeniu i bezpieczniejsze szczególnie kiedy się ma dzieci

   @prych: mniej zdrowe.

   @aleksiej-trexlebov: Niby na jakiej zasadzie "mniej zdrowe"?

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer przeczytałem i wychodzi, że dobrze się przygotowałem bo pierwszy dom jest prawie idealny. Żadnych błędów przy budowie.
   Największa wada na całą budowę to za mały właz na wielki strych, który nie był w projekcie (miało być to tylko przejście techniczne na dach).
   Teraz nie mogę tam włożyć dużych rzeczy.
   I skopałem wykonanie trawnika ale to da się łatwo poprawić bo nie mam nawadniania i jest teraz dość suchy.
   Ogród na razie czeka na doinwestowanie i
   nie mam jeszcze docelowego ogrodzenia i żywopłotu.
   Z ekip to największy zawód był przy układaniu kostki brukowej bo przyszły różne odcienie kostki.
   Dom idealny, ciepły, tani w utrzymaniu idealnie usadowiony. Dobrze wykonany bez fuszerek.
   Wszystko przemyślane i wywalczone.
   Podwyższone stropy do 3 metrów.
   Wentylacja mechaniczna.
   Elektryczne żaluzje z sterownikiem nasłonecznienia.
   Idealny taras wyłożony szorstkim granitem z naszej strefy klimatycznej plus część wyłożona w kostce brukowej.
   Duży garaż na dwa samochody i motocykle.
   Okna wyciszone.
   Idealna kuchnia z dwoma zmywarkami co jest super pomysłlem bo po imprezie jest wszystko zmyte za pierwszym razem.
   Dom dosunięty do brzegu działki dzięki czemu jest duży ogród od zachodu.
   I miia ładna elewacja jest dalej ładna. Po dwóch latach dalej jest biała a na boniach i gzymsie nic nie zacieka. Tynk mineralny tylko pomalowany dobrą farbą silikonową
   Mam najładniejszy dom w okolicy.
   Niestety to zwraca trochę uwagę...

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer dobrze wiemy ze to teoria, niebawem będę kupował trzecie mieszkanie a już przy drugim wydawało mi się ze wszystko wiem. Dziś widzę jak niewiele mieszkań spełnia podstawowe normy a do tego jak bardzo ich cena jest nieadekwatna do możliwości i jakości nawet jeśli deweloper twierdzi ze to super lokalizacja i jakość kosztuje. Z drugiej strony mogę kupić korzystnie albo przepłacać i mieć na sile podwyższony standard w przenośni. A szukając optimum i nawet płacąc więcej za spokój to wielkie wyzwanie. Wiec nie, nie da się przygotować do czegoś mając tylko teorie bo i tu trzeba wiedzieć kogo pytać i jak pozyskiwać wiedzę obiektywna. Gro osób odradza mi ogrzewanie podłogowe, podczas gdy ja mam w domu 6 kaloryferów i marzną mi nogi w zimie. Artykuł mega, polowe rzeczy idzie wykorzystać nawet kupując nowe mieszkanie i planując pewne rzeczy jeszcze z developer em. Szacunek.

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: minus tego ze jak gotujesz bigos lub kapuste to w salonie zapach masakra.kuchnia lepiej jak jest oddzielnie i zamykana

  •  

   pokaż komentarz

   @ErroL: uwazaj na zlodziei kolega ma dom 800 metrow w ciagu 5 lat 3 razy go okradli.czasami lepiej nie rzucac sie w oczy

  •  

   pokaż komentarz

   @arturmacho wiem na budowę już mi się włamali. Oraz ukradli sosnę miniaturkę. Podejrzewam człowieka z ekipy budowlanej.

   Teraz jestem przygotowany i też w pewnym sensie nie mam nic czego bym nie żałował. Cennych rzeczy nie mam lub nie trzymam w miejscu gdzie może to ukraść złodziej.
   Resztę zalatwi ubezpieczenie plus oczywiście ochrona i monitoring.
   Większość kradzieży to lokalsi amatorzy.
   Jak będą chcieli wejść za mocno to wtedy użyje tego czego nie chciał bym używać ale to mam nadzieję, że nigdy nie nastąpi. Chyba nie będą tacy głupi.

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: oczywiście, że są płyty indukcyjne z pokrętłami (np. Samsung Chief Collection). Odnośnie kosztów to znalazłem takie porównanie:

   Najmniejszy zmierzony koszt zgotowania 1 litra wody wyniósł (garnek zakryty):

   Płyta gazowa: 4,61 gr.
   Płyta indukcyjna: 5,45 gr.
   Płyta ceramiczna: 7,45 gr.


   Największy zmierzony koszt zgotowania 1 litra wody wyniósł (garnek odkryty):

   Płyta ceramiczna: 9,57 gr.
   Płyta gazowa: 8,95 gr.
   Płyta indukcyjna: 6,68 gr.


   Jak widać średnia wartość jest najlepsza dla płyty indukcyjnej, więc jest duże prawdopodobieństwo że jest ona jednak najbardziej optymalna pod względem kosztów.

   Takie bronienie gazu na siłę to trochę jak przekonywanie, że w podobnej cenie woli się użytkować malucha od mercedesa, poza sentymentem nie ma to jakiegokolwiek sensu.

  •  

   pokaż komentarz

   @chafer: ostatnio rozgladam się za domem, z rynku wtórnego i to jest dokladnie to co tutaj wyczytałem. Łazinka wanna z hydromasażem no prawie 70% domów na sprzedaż ma takie wanny to samo z umywalkami.
   Druga sprawa i to jest dopiero po zapytaniu sprzedajacego. „osoby są juz starsze i nie mają siły już mieszkać same” (duzy dom, za duża dzialka, zły system ogrzewaniaza bardzo obsługowy)
   btw a co z sąsiadami?! czy były opinie że nie wybrali by tego miejsca ze wzgledu na sąsiedztwo?

  •  

   pokaż komentarz

   W ogóle, nie widziałem nigdy w życiu rys na płytach indukcyjnych. Może to kwestia odpowiedniego szkła? Nie wiem.

   @KonJakiJestKazdyWidzi: podesłać Ci zdjęcie? :D Myje kremem specjalnym do indukcji nawet, ale ze 2 większe ryski pod światło widoczne mam.

   Indukcja się wolno nagrzewa

   @her_flik: Przyjmuje argument, że lubisz gotować na gazie - spoko, w końcu Twój dom. :)
   ...ale nie pisz, że indukcja się wolno nagrzewa, może pomyliłaś z ceramiczną? Albo korzystałaś z indukcji jakiejś do była podpięta pod 230V o mocy 2kW na 4 palniki.
   Ja od początku planowałem indukcje, więc zadbałem o więcej mocy, podpięcie 3 fazowe, indukcje mam koło 8kW i żaden gaz nie ma startu do szybkości zagotowania wody - na przykład.
   Ale fakt, że jedno pole ma koło 2000W, włącze booster i wskakuje na 2800W. Czyli czajnik elektryczny też nie dorówna.

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik Mało, u mnie wychodzi jedna butla gazu na miesiąc

  •  

   pokaż komentarz

   codziennie odkurzam

   @her_flik: Różowy w domu, technika i różowy ( ͡° ͜ʖ ͡°) Z tego co piszesz, to wychodzi na to, że to Ty ten dom budowałaś a nie mąż ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale mniejsza z tym, uważaj tylko z tym odkurzaniem rury gazowej ( ͡° ͜ʖ ͡°) bo możesz kiedyś wzbogacić dom, o turbo-odkurzacz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: to masz dokładnie jak u nas.. dom na płycie, parterówka, strych jako strych.. cztery lata już mieszkamy i jest super..

  •  

   pokaż komentarz

   @Brunoxp: gotowanie na gazie a indukcji to IMHO niebo a ziemia. Indukcja się wolno nagrzewa,nie da się nią tak sterować jak gazem. Dla mnie gaz lepszy.
   @her_flik: no tyle że niebo to indukcja a gaz to ziemia.. gaz i ten syf z niego nie jest fajny.. przy indukcji nie mamy okapu w szafkach.. żona nie chciała bo stwierdziła że niepotrzebny, a płyta duża 80cm

  •  

   pokaż komentarz

   @fercompis: ja dom 130m2 na płycie ogrzewam prądem.. czyściutkim czyli kablami, za ten sezon wyszło 2190

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: 110m to i tak dużo jak na 2 osoby. Nie dość, że sprzątaj regularnie, to jeszcze przynajmniej raz na tydzień zajmij się ogrodem. Czyli co weekend zamiast odpoczynku po tygodniu pracy, zapierdzielanie przy opiece nad domem. A teraz patrząc się na to z drugiej strony - nie wiem jak plują sobie w brodę osoby, które mają domy po 300-400m2 i mieszkają w domu we dwójkę, bo dzieci już dawno poszły na swoje. Dobry wybór @her_flik

  •  

   pokaż komentarz

   @her_flik: @KonJakiJestKazdyWidzi: @fercompis: @KonJakiJestKazdyWidzi:
   No ja to widzę tak: jeśli dom jest bardzo dobrze zaizolowany, szczelny z wentylacją mechaniczną z odzyskiem ciepła, najlepiej z pompą ciepła i fotowoltaiką to wybrałbym płytę indukcyjną plus okap (nigdy nie podpina się do wentylacji mechanicznej), ale nie z funkcją wyciągu tylko pochłaniacza (własny filtr węglowy) i do tego dwa palniki gazowe na butle 11kg, natomiast butla poza budynkiem (np. przy ścianie na dworze – na tym samym poziomie co kuchenka – nigdy w nieckach czy zagłębieniach (np. piwnica)). Korzystam z indukcji, ale gdy brakuje prądu, albo w zimie podgrzewam beztłuszczowe potrawy - gaz (zawsze jakieś straty na gazie są – ciepło nie jest w całości dostarczane do garnka, w przeciwieństwie do indukcji - praktycznie cała energia dostarczana jest do dna naczynia). W zimie straty ciepła do otoczenia nie są tak istotne bo pomieszczenie trudniej przegrzać, ale w lecie przy braku zaniku napięcia tylko indukcja.
   Rozwiązanie bezpieczne bo butla na zewnątrz, może być cały czas zakręcona. Czyste, można nawet zaoszczędzić jakiś ułamek na ogrzewaniu. Nie przegrzewamy domu w lecie. Dwa palniki to niewielki koszt, a mamy zapas mocy na wypadek braku napięcia (agregat nie pociągnie np. dwóch pól o łącznej mocy 5 kW, chyba że jesteśmy bardzo bogaci i taki kupimy). W sytuacji podbramkowej można nawet tymi dwoma polami ogrzać dom (przy tak małym zapotrzebowaniu na energię elektryczną 15 kWh/m2/rok).

   INDUKCJA jest szybsza, łatwiejsza w utrzymaniu czystości (o wiele - sama płyta w gazowej to nic - utrzymajcie palniki w czystości i ruszta...). Najlepiej biała płyta bo na czarnej widać cały brud, tłuszcz i kurz.

  • więcej komentarzy(74)

 •  
  c........s

  +159

  pokaż komentarz

  Przede wszystkim nie słuchać baby przy większości rzeczy. Przykład: kabina prysznicowa otwierana na zewnątrz, niby dizajnerska, ładna itd. Oczywiście kobieta wybierała, a ja chciałem z przesuwnymi drzwiami. No i co ...? Za każdym razem trzeba wycierać podłogę papierem albo ścierą jak się wychodzi spod prysznica. Większość kobiet nie myśli czy coś jest praktyczne, ważne że jest ładne i kolorowe.

 •  
  B.......r

  +114

  pokaż komentarz

  Duża piwnica to podstawa każdego domu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Wykop! Naprawdę rzeczowy materiał.
  Jest kilka literówek, ale nie przeszkadzają zbytnio w czytaniu.

  Jedynie przyczepilbym się do tego, że niektóre rzeczy nie zostały wyjaśnione - np czemu drewno na taras a nie płytki? Ja to wiem, ale myślę, że nie każdy się do. Ysli /wie, że płytki po pewnym czasie będą pękac /odchodzić.
  Może przydałby się suplement do tego wpisu?

  Tak czy inaczej, jeden z lepszych artykułów, jakie ostatnio czytalem.

 •  

  pokaż komentarz

  Prawda, wanna z hydromasażem jest mocno przereklamowana.

1 2 3 4 5 6 7 ... 21 22 następna