•  

  pokaż komentarz

  Przypominam że Piłsudski był gospodarczym socjalistą

  •  

   pokaż komentarz

   @hellraiser: To byłoby pół-biedy. Gość był po prostu zapatrzonym w siebie megalomanem, oraz ignorantem.

  •  

   pokaż komentarz

   @hellraiser: swoimi rządami wyrządził Polsce wiele złego

  •  
   J...........z

   -16

   pokaż komentarz

   @4lord: Miał do tego prawo, biorąc pod uwage jego osiągnięcia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: Tylko jakie są te jego osiągnięcia?

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: a jakie to są osiągnięcia? Cenzura? Zamykanie opozycyjnych polityków, dziennikarzy, poetów do obozu koncentracyjnego w Berezie? Obsadzanie na urzędach miernych, biernych ale wiernych (chociażby przykład Rydza-Śmigłego)? Niszczenie utalentowanych oficerów wojskowych tylko dlatego że nie lizali mu dupy gdy przeprowadzał zamach stanu?

  •  
   J...........z

   -7

   pokaż komentarz

   @4lord: O kurde, wyobraź sobie że tak myślałem że zadasz takie głupie pytanie. Klasyka na wykopie. Żadnych osiągnięć, nie było tematu.

  •  
   J...........z

   +9

   pokaż komentarz

   @Jade: Żaden człowiek nie jest idealny, bo nikt nie jest ze spiżu. Osiągnięcia Piłsudskiego i jego rola w historii Polski są niezaprzeczalne i nie ma potrzeby bym je tutaj przytaczał bo znaczyłoby to że zgadzam się na niepoważny poziom rozmowy. Zadaj sobie pytanie co działo się w krajach dookoła i to czy to co Piłsudski robił po maju, bo rozumiem że do tego pijesz, w jakiś sposób odbiega od europejskiej normy. Podpowiem że odbiega, ale in plus.

  •  

   pokaż komentarz

   @4lord: Mało powiedziane. Uważał się za geniusza politycznego i drugiego Napoleona. Jak to się skończyło wszyscy mieliśmy nieszczęście zobaczyć. Wychowankowie Piłsudskiego byli nieudolni doprowadził do katastrofy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: W przypadku Piłsudskiego naprawdę ciężko szukać pozytywów. Na pewno na szacunek zasługuje jego samozaparcie, bo był wojskowym samoukiem. Poza tym nie widze jego zasług. Próba zrobienia powstania ku chwale Kaisera dzięki legionom to był za przeproszeniem debilizm w czystej postaci. Agenturalna przeszłość(to akurat nie musi być jego minus), bitwa warszawska z której uciekł, zamach majowy i późniejsze rządy marnej junty wojskowej, megalomania i zmysł taktyczny który często zawodził(doprowadzenie do bitwy warszawskiej to w dużej mierze zasługa Marszałka. Z lepszym dowodzeniem bolszewicy nie wlaliby się tak głęboko.

  •  
   J...........z

   0

   pokaż komentarz

   bitwa warszawska z której uciekł,

   @4lord: O k$!!a. Ale lądowanie na księżycu było? Wsadź sobie te teorie spiskowe w d... albo je udowodnij, bo nie zamierzam tracić czasu na bzdury. I zakończmy rozmowę na tym, że gdyby nie Piłsudski to miałbyś 50 procent szans na mówienie dzisiaj po rosyjsku, jak połowa Białorusinów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: Przecież jego dymisja nie jest tajemnicą. Załamał się i pojechał do rodziny. Jego udział w chrzcinach w czasie bitwy warszawskiej to nie teorie spiskowe, a fakty.
   "Sam Witos tak wspominał to spotkanie: ,,W ciągu rozmowy wyjął z kieszeni niezapieczętowany list i odczytał go głosem ogromnie niewyraźnym i zmienionym. Na czterech kartkach małego formatu mieściła się dość obszernie umotywowana jego dymisja ze stanowiska Naczelnika Państwa. W piśmie tym zaznaczał między innymi, że nie wiedząc, czy i kiedy będzie mu dane wrócić z placu boju, którego losy uważa za niepewne, mnie prosi i upoważnia do zastępowania go na jego urzędzie. Co zaś do samej rzeczy i pisma, prosi o zachowanie bezwzględnej tajemnicy tak długo, jak tego będą wymagały stosunki, i ja sam uznam za potrzebne".

   Dodać trzeba, że albo Witos niedokładnie zapamiętał lub przeoczył ten fakt, ale dymisja dotyczyła także funkcji Naczelnego Wodza, którą Piłsudski sprawował równocześnie z godnością Naczelnika Państwa. Jak wspomina Witos, marszałek był bardzo poważny, a nawet przybity i niepewny. Tego samego dnia opuścił on Warszawę udając się, jak twierdzą źródła, do Puław. Po latach dowiadujemy się dopiero z książki żony Piłsudskiego, że w istocie udał się do majątku Wieniawy-Długoszowskiego do Bobowa koło Tarnowa na spotkanie z rodziną. ,"Wszyscy byli zdziwieni, a ja pierwszy, widząc, że wódz naczelny porzuca kierownictwo całości bitwy (...)" - pisał gen. Maxime Weygand, szef francuskiej misji wojskowej, który wtedy przebywał w Polsce. "

   Z resztą potem Witos dostał w podzięce od piłsudczyków prezent w postaci berezy. Rozwadowskiemu i Zagórskiemu zrobili tajemnicze śmierci.

  •  

   pokaż komentarz

   @Justycjariusz: ziom, klasyką to jest twój wjazd do dyskusji bez żadnych argumentów. Piłsudski był wielki bo był i gdyby nie był to by nie nazywali jego nazwiskiem ulic i nie stawiali pomników ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ok, stał się rozpoznawalny, miał kilka mniej lub bardziej mądrych pomysłów, ale jako dyktator średnio się sprawdził. Nawet wojnę z bolszewikami o mały włos by przegrał. Gdyby nie mobilizacja i wysokie morale żołnierzy, połączone ze świetnym dowodzeniem Rozwadowskiego, oraz rozpracowaniem radzieckich kodów przez naszych szyfrantów, stalibyśmy się kolejną republiką sowiecką. Większość najważniejszych dowódców tej bitwy została szybko przez marszałka i jego otoczenie strącona z piedestału. Później było jeszcze gorzej bo po przewrocie majowym ustanowiono ustrój quasi-faszystowski, stanowiący w latach późniejszych wyraźną inspirację dla Hitlera. Otoczenie marszałka stanowiło towarzystwo wzajemnej adoracji. Byli to ludzie pozbawieni często jakichkolwiek talentów, ale obdarzeni bardzo dużą determinacją do zrobienia kariery i utrzymania się przy korycie. Z tego otoczenia wywodzili się autorzy katastrofy wrześniowej '39 - Beck i Śmigły. Jak dla mnie to wychwalanie Piłsudskiego i przypisywanie mu wszelkich zasług kosztem chociażby Rozwadowskiego czy Dmowskiego jest niestosowne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jade: To brzmi jakbyś opisywał Hitlera ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Na pewno na szacunek zasługuje jego samozaparcie,

   @4lord: To jest opowieść o nim- Dołęga Mostowicz wzorował swojego bohatera na biografii Piłsudskiego:

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @4lord: Po pierwsze - dymisja była wymuszona przez Ententę. Po drugie - z rodziną widział się tylko przez chwilę, tuż przed wyjazdem do Puław. Bo to w Pułąwach, nie w Warszawie, stacjonował sztab 4 armii która wykonywała decydujące uderzenie na tyły bolszewickie. Piłsudski pozostał w okolicy przez cały okres trwania bitwy - cały ten czas spędził albo w sztabie albo wizytując poszczególne jednostki.

  •  

   pokaż komentarz

   @hellraiser: Można żałować, ze jeszcze nie faszystą. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   J...........z

   -1

   pokaż komentarz

   @zielanna: Daj spokój, korwin powiedział że Piłsudski uciekł do kochanki to elektorat powtarza.

   iom, klasyką to jest twój wjazd do dyskusji bez żadnych argumentów. Piłsudski był wielki bo był i gdyby nie był to by nie nazywali jego nazwiskiem ulic i nie stawiali pomników

   @JudeMasonPolakozerca: A jak mam dyskutować z kimś kto na starcie zadaje głupie pytanie "jakie osiągnięcia", skoro wszyscy wiemy że były, a jak ktoś je kwestionuje to jest ślepy na fakty, a potem wyjeżdza z bajkami które nie są akceptowane przez żadnego, powtarzam żadnego poważnego historyka. I masz na myśli tego Rozwadowskiego który pisała w liście do Piłsudskiego że wszystko idzie po myśli Pana Marszałka? Teraz czekam na ripostę, że list sfałszowany.

   edycja. W kontekście głupiego pytania o osiągnięcia zaznaczam jeszcze, że ja nie zakwestionowałem, że do Piłsudskiego jest się o co przyj!?#ć. Taka jest różnica, pomiędzy zdawaniem sobie sprawy z rzeczywistości, a zaślepieniem i zerojedynkowym myśleniem.

   I w ogóle to patrzę, że ta nieakceptowana przez żadnego poważnego historyka teoria co raz bardziej się rozszerza, lata temu już czytałem że Piłsudski złożył dymisje przez tchórzostwo, a nie że było to wymuszone przez Ententę i miało dać rządowi wolną rękę w negocjacjach z zachodem. Teraz czytam od jakiegoś roku, czyli mniej więcej odkąd korwin się odezwał, że Piłsudski uciekł do kochanki na chrzciny. Za lat 5 przeczytam pewnie że był w komitywie z Tuchaczewskim, ale żołnierze wyklęci go powstrzymali.

  •  

   pokaż komentarz

   @4lord: @Justycjariusz: z historycznymi postaciami jest problem, że ludzie oceniają ich jedno wymiarowo. Tak samo jest z Piłsudskim dla jednych bohater bez skazy, dla drugich zbrodniarz i samo zło. Po prostu ludzie lubią sobie upraszczać rzeczywistość.

 •  

  pokaż komentarz

  Taka ciekawostka.Zamach za którego współorganizacje zostali skazani był kierowany przez Aleksandra Uljanowa, starszego brata Lenina.

 •  

  pokaż komentarz

  Bracia Piłsudscy - jak ja ich k?%?a nienawidzę

 •  

  pokaż komentarz

  co ten majami to ja nawet nie