•  

  pokaż komentarz

  No ale jeśli Bruce Jenner przeszedł pełną zmianę płci, włącznie z oficjalną zmianą imienia, no to nazywanie go ciągle "kolesiem" jest po prostu mało uprzejme. I to niezależnie od poglądów jest to po prostu słabe, tak sobie wybrał, chce żyć jako kobieta na emeryturze - co wam do tego? Lepiej wam jak się pośmiejecie że to facet przebrany za kobietę? No nawet jeśli - co z tego? :D Krzywdę komuś wyrządza w ten sposób? Nie, więc jak dla mnie niech sobie robi co chce, mógłby sobie chodzić codziennie w różowych sukienkach i nazywać się Słodka Betty, co mnie to obchodzi XD

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: Dlatego Cie to powinno obchodzić, że to jest część wojny ideologicznej toczonej przez 'inteligencję' z lewej strony. To jest batalia o sposób myślenia o tym czym jest prawda.

   https://www.youtube.com/watch?v=LquIQisaZFU

  •  

   pokaż komentarz

   @KlataJakUPirata WTF? Jaka wojna ideologiczna? Jak mężczyźni w XVII wieku nosili peruki długie do tyłka, krótkie spodenki, rajstopy i buty na obcasie to też była wojna ideologiczna? Ależ się świat stoczył od tego czasu, nie? XD

  •  

   pokaż komentarz

   @KlataJakUPirata: Spoko, widzę, że dostałem minusy w czasie krótszym niż czas trwania filmu, który zalinkowałem. xD W sumie nic nowego.

  •  

   pokaż komentarz

   @KlataJakUPirata no patrz jaki pedał

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: fromapp.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: Ooo, komentarz zupełnie nie związany z moją opinią. No szok. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: Ty ogarniasz, że te Twoje obrazki nie mają nic wspólnego z tym o czym ja i Jordan mówimy?

  •  

   pokaż komentarz

   @KlataJakUPirata no jak nie - "lewacy chcą zepsuć świat mówiąc nam, że mężczyzna przebierający się za kobietę jest normalny"

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: Klikniesz ten link czy uparłaś się robić z siebie idiotkę?

  •  

   pokaż komentarz

   co mnie to obchodzi

   @whiteglove: skoro nie obchodzi, to po cholerę się udzielasz w jego obronie?

  •  

   pokaż komentarz

   @alcest bo denerwuje mnie, gdy obraża się innych ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @KlataJakUPirata kliknęłam. Powiedz mi, dlaczego ktoś prowadzi taką wojnę ideologiczną? Co jest tego celem? Wyglądasz na zorientowanego w temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   Powiedz mi, dlaczego ktoś prowadzi taką wojnę ideologiczną? Co jest tego celem?

   @whiteglove: Musi być jakiś endgame? Ideologie się ścierają, Ci ludzie na pewno święcie wierzą, że czynią dobro. Dlaczego ta konkretna postmodernistyczna ideologia mi się nie podoba? Po prostu wydaje mi się wyjątkowo szkodliwa, bo podciera sobie dupę metodologią szukania prawdy.

   Nie mam zamiaru zabraniać ludziom zmiany płci, ani wyszukiwać ich na ulicy i wyzywać lub atakować - żeby to było jasne. Każdy żyje jak chce. Niepokoi mnie po prostu ideologia która wzięła ich w obronę i to co ona sobą reprezentuje. Rykoszetem obrywają ode mnie przez to (albo wydaje się, że obrywają, zależy jak spojrzeć) transi.

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: Tamte stroje wydają się nam kobiece z punktu widzenia dzisiejszej mody. Natomiast ty masz na myśli przebieranie się dzisiaj za stroje, które dzisiaj są uznawane za kobiece.

   No ale jeśli Bruce Jenner przeszedł pełną zmianę płci, włącznie z oficjalną zmianą imienia, no to nazywanie go ciągle "kolesiem" jest po prostu mało uprzejme.

   Nie da się w pełni zmienić płci. Nie wiem co oznaczać ma tu "oficjalna" zmiana. Wyrażona publicznie? W takim razie ja publicznie dokonuję transformacji na Wielkiego Papieża Wszechświata. Dla wygodny można zwracać się do mnie w formie Jego Wszechświątobliwość.
   A może chodzi o zmianę płci zatwierdzoną przez państwo? W takim razie dajesz argument za tym, że jednak istnieje jakaś walka ideologiczna, wszak jeśli państwo potrafi samym tylko nadrukiem na kartce zmieniać płcie, czego nie potrafi dotąd żaden lekarz, to nagle cały cyrk wokół problemu osób z zaburzeniami osobowości na tle płciowym nabiera pewnego sensu - którego wcześniej był pozbawiony.

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 to ty stwierdziłeś, że uznawanie zmiany płci przez państwo jest częścią jakiejś wojny ideologicznej. Czemu miałaby służyć?

   @KlataJakUPirata no to jest jakaś wojna ideologiczna czy nie? Bo filmik który mi podlinkowałeś mówi o tym jak o jakimś końcu świata, a teraz twierdzisz, że to tylko poglądy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   no to jest jakaś wojna ideologiczna czy nie? Bo filmik który mi podlinkowałeś mówi o tym jak o jakimś końcu świata, a teraz twierdzisz, że to tylko poglądy ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @whiteglove: Co...? Gdzie ja twierdzę, że to 'tylko poglądy'? Jak ja nienawidzę jak ktoś mi odpisuje jakieś randomowe brednie. I jeszcze przy tym jest przekonany, że mnie na czymś złapał. o.O

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove:

   to ty stwierdziłeś, że uznawanie zmiany płci przez państwo jest częścią jakiejś wojny ideologicznej. Czemu miałaby służyć?

   Aby właśnie upaństwowić pojęcie płci, robiąc z niego sprawę urzędową. Tak jak upaństwowiono pojęcie sprawiedliwości, wydzierając go filozofom, tak pojęcie płci można wyrwać biologom. Dzięki temu niektóre osoby będą mogły narzucić innym traktowanie ich tak, jak one by tego chciały, czego normalnie by im się nie udało, tak jak do mnie nikt jeszcze nie zwrócił się moim oficjalnym tytułem związanym z moją papieskością.

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901 skąd ten wniosek? To są twoje przypuszczenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: wojna ideologiczna jest. O co w niej chodzi? O władzę, wpływy, otumanienie ludzi, którymi łatwiej manipulować, o rozwodnienie fundamentalej wartości jaką jest prawda. W przypadku gdy wszystko jest względne, i zależy od czyjegoś widzimisię trudno odróżnić dobro od zła - a od tego już tylko krok do totalitaryzmu i terroru.

   'Pożyteczni idioci' pragnąc zmieniać świat na lepsze wynoszą na piedestał ludzi szkodliwych.

   Natomiast co do osób transpłciowych to niestety dążenia tych pożytecznych idiotów robią im więcej krzywdy niż pożytku. Transseksualizm niestety jest chorobą. Nie jest to zwykłe widzimisię, które 'należy zaakceptować'. Powodów dla których należy uznawać zaburzenia tożsamości płciowej za chorobę jest wiele, jednak jednym z bardziej poważnych jest fakt, że u osób transpłciowych występują również inne zaburzenia psychiczne - głównie skłonności samobójcze. Operacje zmiany płci w przypadku takich osób nie rozwiązują problemu długoterminowo, ponieważ po ustąpieniu chwilowego zachwytu nową sytuacją, problemy powracają. Takie osoby należy odpowiednio leczyć psychologicznie... ale aby takie leczenie było skuteczne, trzeba zdać sobie sprawę z faktycznego problemu a nie utwierdzać te osoby w ich urojeniach. Ruchy socjalistycznych wojowników, które chcą 'tolerancji' oraz odpowiedniego ustawodawstwa (mającego niby chronić osoby trans, homo itd.) powodują, że za przyczynę problemów psychicznych osób transpłciowych uznawany jest 'brak tolerancji' i 'zacofanie', co odwraca uwagę od prawdziwej przyczyny i zmniejsza szanse takich osób na względnie normalne funkcjonowanie w społeczeństwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio nie rozumiem. A jakie masz inne przykłady na potwierdzenie "wojny ideologicznej"? W jaki sposób ludzie mają być otumanieni? Jaki jest ostateczny cel? Jak owi "oni" mają zdobywać władzę i pieniądze poprzez "wojnę ideologiczną"? Po co mieliby to robić?

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: a, i jeszcze jedno. Wojna ideologii nawet nie musi mieć swoich liderów. Pewne zachowanie czy sposób myślenia może po prostu stać się bardziej popularne i wyprzeć inne. Są różne zachowania zakorznione głęboko w różnych kulturach nad którymi się nie zastanawiamy.. natomiast te zachowania z czasem ewoluują, zmieniają się pod wplywem innych kultur - jest to proces powolny ale realny. I tak jak pewne zachowania społeczne się zmieniają, zmieniaja się również postrzeganie świata czy ideologia. Historia natomiast podpowiada, dlaczego pewne ideologie są szkodliwe i dlaczego nie powinniśmy kierować torów w ich stronę.

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: przykładów jest wiele. Od drobnych spraw takich jak cała rzesza 'naukowców' którzy rozpisują się nad wyimaginowanymi problemami i zyją sobie jak pączek w maśle zgarniając kasę na wyższych uczelniach i wydając masę bezużytecznej a jednak dobrze sprzedającej się literatury po sprawy grubsze typu politycy, którzy chętnie dążą do podziału społeczeństwa na 'tych złych' i 'tych dobrych', dzięki czemu mogą prezentować siebie jako remedium na te problemy i zyskać głosy w wyborach.

  •  

   pokaż komentarz

   @bh933901: Ja tego widzę nie jako próbę upaństwowienia pojęcia płci, tylko raczej jako grupę 'oświeconych' profesorów z hermetycznych, uniwersyteckich grup wzajemnej adoracji próbujących sprzedać nam postmodernizm jako właściwy sposób interpretacji rzeczywistości (kiedy nim nie jest). Tylko to jest faktem, i do tego można się bez problemu przyczepić będąc myślącym człowiekiem. Reszta tego co piszesz to przypuszczenia - może błędne, może trafne. Ta sprawa z transami to jest tylko echo większego problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @KlataJakUPirata: ale niestety taki postmodernizm trafia na podatny grunt i można na tym żerować. Łatwo wyprowadzić na ulicę grupkę leniwych studentów pierwszego roku, żeby zakrzyczeć przemówienie osoby o poglądach z którymi się nie zgadzamy. Wystarczy komuś przypiąć łatkę 'faszysty' czy 'zacofanego mizogina' i uwolnić trolle.

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio nie odpowiedziałeś na żadne moje pytanie poza przykładami, które i tak są bardzo ogólnikowe.

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: Ale czego oczekujesz. Że podam Ci przykłady profesorów gównostudiów albo polityków, którzy żerują na podziale ludzi na dobrych i złych?

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio napiszę jeszcze raz, może nie przeczytałeś całości:
   nie rozumiem. A jakie masz inne przykłady na potwierdzenie "wojny ideologicznej"? W jaki sposób ludzie mają być otumanieni? Jaki jest ostateczny cel? Jak owi "oni" mają zdobywać władzę i pieniądze poprzez "wojnę ideologiczną"? Po co mieliby to robić?

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio: a to, że u mężczyzny czującego się kobietą jest mózg "żeński" jak wytłumaczysz jeśli nie właśnie w ten sposób, że czują się oni osobą jednej płci w ciele drugiej?

   Chyba że proponujesz przeszczep jądra łożyskowego prążka krańcowego zamiast operacji zmiany płci?

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: Tak jak mówiłem. Po pierwsze, wojna ideologiczna nie musi mieć liderów i nie musi mieć jakiegoś jednego spójnego celu, dlatego nie ma jakiejś centralnej grupki (przynajmniej nic mi o tym nie wiadomo) o jednolitej agendzie. Są natomiast grupy, które na tym korzystają. Przykładem z lokalnego podwórka może być chociażby Ruch Palikota wraz z pewną panią, która ma w nazwisku dzień tygodnia, są czarne marsze, kolorowe marsze... Jaki ostateczny cel? Nie wiem, każdy ma jakiś - ludzie lubią władzę, sławę, pieniądze a dopóki ludzie będą podatni na kolektywistyczne hasła, dopóty będzie dzielenie na 'złych' i 'dobrych' i żerowanie na tym.

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio: Owszem, tu się zgodzę. I działa to na pewno na korzyść niektórych grup społecznych czy grup nacisku, co jednak nie znaczy, że muszą to być działania koordynowane przez te grupy. Dla mnie niepodważalne jest tylko to, że profesorowie zachodnich uniwersytetów wychowani w epoce dzieci kwiatów (słyszałem, że działała wtedy w USA prężnie sowiecka agentura, ale to też o niczym nie przesądza) wydali wojnę ideologiczną ideom stojącym u podstaw zachodniej cywilizacji.

  •  

   pokaż komentarz

   pełną zmianę płci,

   @whiteglove: tzn ma żeński zestaw chromosonów i może się rozmnażać jak kobieta?

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio no to jest jakaś wojna czy nie? Czy po prostu jest grupa ludzi o poglądach z którymi się nie zgadzasz?

  •  

   pokaż komentarz

   a to, że u mężczyzny czującego się kobietą jest mózg "żeński" jak wytłumaczysz jeśli nie właśnie w ten sposób, że czują się oni osobą jednej płci w ciele drugiej?

   @rybsonk: Ale co tu tłumaczyć. Jeśli ktoś się tak czuje to należy mu współczuć i starać się pomóc, jednak nie należy popierać kogoś w jego urojeniu. Operacja zmiany płci niestety takiej osobie nie pomaga długoterminowo. Leczenie schizofrenii nie polega na potwierdzaniu, że głosy, ktore ktoś słyszy w głowie są głosami osób realnych, leczenie alkoholizmu nie polega na walce o prawo osób pijanych do równego traktowania w pracy czy za kierownicą samochodu i tak samo leczenie zaburzeń seksualności nie polega na utwierdzaniu mężczyzny w przekonaniu, że jest kobietą.

  •  

   pokaż komentarz

   @push3k-pro co ma do tego rozmnażanie? Bezpłodne kobiety nie są kobietami, bezpłodni mężczyźni nie są mężczyznami? A co z dziećmi które rodzą się jako hermafrodyty i rodzice mają wybierać czy chcą chłopca czy dziewczynkę?

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio: ale to nie jest zaburzenie tylko w pełni sprawny, żeński mózg w ciele faceta albo na odwrót. Jeśli założysz lewego buta na prawą stopę to próbujesz zaradzić problemowi tłumacząc sobie że tak musi być?

  •  

   pokaż komentarz

   skąd ten wniosek? To są twoje przypuszczenia.

   @whiteglove: Napisałem że to argument, a nie dowód.

   Reszta tego co piszesz to przypuszczenia - może błędne, może trafne. Ta sprawa z transami to jest tylko echo większego problemu.

   @KlataJakUPirata: Wiem i starałem się zaznaczyć, że to moje przypuszczenia, a nie naciągana do granic śmieszności prawda charakterystyczna dla szurów. Uważam jednak, że wyjaśnienie, iż chodzi tylko o walkę ideologiczną na uczelniach, byłoby naiwne. W walkę ideologiczną na uczelni zaangażowane mogą być jednostki, bo tylko garstkę osób angażuje światopogląd wśród kadry akademickiej. Tutaj zaś mamy do czynienia z dość szerokim ruchem społecznym, dla którego uczelnie są tylko wylęgarnią, a nie celem samym w sobie.

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: Ja Cię wyręczę bez wchodzenia w dyskusję o chromosomach i płodności, bo nie mam na to czasu: nie zmiana, a korekcja płci. Nawet jeśli ja sam bym chciał, żeby to było wykonalne to technicznie płci zmienić się nie da.

  •  

   pokaż komentarz

   no to jest jakaś wojna czy nie? Czy po prostu jest grupa ludzi o poglądach z którymi się nie zgadzasz?

   @whiteglove: A czy wojna musi mieć centralnego lidera? Czy wojna musi być starciem zbrojnym między ludźmi? Chodzi o popularyzację pewnych idei. Szkodliwych idei. I ta właśnie popularyzacja, kosztem spadku popularności innych idei może być nazwana wojną. Czy muzycy jazzowi, rockowi prowadzą otwartą wojnę z gwiazdami hiphopu czy disco-polo? Nie, jednak pewne gatunki stają się bardziej popularne a inne tracą na popularności. I w tym kontekscie można mówić o wojnie muzycznej. I na takiej wojnie też znajdą się jednostki czy grupy, które czerpią z niej bezpośrednią korzyść, natomiast ogół społeczeństwa traci, ponieważ muzyka z biegiem czasu jest coraz głupsza. Oczywiście dominacja ideologii jest czymś innym niż dominacja muzyki, ponieważ ta druga raczej nie prowadzi do terroru i represji muzyków jazzowych ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio jakie idee? Czemu są szkodliwe?

  •  

   pokaż komentarz

   ale to nie jest zaburzenie tylko w pełni sprawny, żeński mózg w ciele faceta albo na odwrót. Jeśli założysz lewego buta na prawą stopę to próbujesz zaradzić problemowi tłumacząc sobie że tak musi być?

   @rybsonk: zdefiniuj czym jest w pełni sprawny, żeński mózg. Bo dla mnie w pełni sprawny, żeński mózg znajduje się w ciele kobiety. Jeżeli mózg w ciele mężczyzny uważa, że jest żeński to nie jest on sprawny żeński tylko niesprawny męski.

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio: nie, gdyby ten mózg znajdował się w ciele kobiety to byłby normalnym, kobiecym mózgiem. Jego jedyna nieprawidłowość to ciało w którym się znajduje, co właśnie starają się rozwiązać terapie zmiany płci. Żeby ułatwić ci zrozumienie posłużyłem się analogią z butem - lewy but nie staje się mniej sprawnym lewym butem przez to że jest założony na prawą stopę - po przełożeniu go na lewą będzie z nią wspaniale dopasowany.

  •  

   pokaż komentarz

   nie, gdyby ten mózg znajdował się w ciele kobiety to byłby normalnym, kobiecym mózgiem.

   @rybsonk: Ale nie znajduje się więc nie jest. O co Ci chodzi? :D

   Jego jedyna nieprawidłowość to ciało w którym się znajduje

   @rybsonk: Użycie słowa 'jedyna' i podkreślenie, że jest to tylko ta jedna jakoś nie umniejsza skali tego problemu. xD

   Żeby ułatwić ci zrozumienie posłużyłem się analogią z butem - lewy but nie staje się mniej sprawnym lewym butem przez to że jest założony na prawą stopę - po przełożeniu go na lewą będzie z nią wspaniale dopasowany.

   @rybsonk: Ta analogia jest do dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   jakie idee? Czemu są szkodliwe?

   @whiteglove:
   chociażby właśnie idea, że ktoś kto jest mężczyzną powinien być nazywany kobietą, która prowadzi do tworzenia ustawodawstwa represjonującego osoby mówiące prawdę. Czy ogólna idea 'tolerancji' w imię której nie można używać określonych zwrotów, żeby kogoś broń boże nie obrazić.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale nie znajduje się więc nie jest. O co Ci chodzi? :D

   @KlataJakUPirata: o to, że właśnie ten kłopot rozwiązać mają terapie zmiany płci fizycznej.

   Użycie słowa 'jedyna' i podkreślenie, że jest to tylko ta jedna jakoś nie umniejsza skali tego problemu. xD

   @KlataJakUPirata: oczywiście, że nie xD dlatego właśnie medycyna stara się jak najlepiej takim osobom pomagać w dostosowaniu płci fizycznej do tej mózgu xD

   Ta analogia jest do dupy.

   @KlataJakUPirata: muszę przyznać, że takim argumentom nie sposób się przeciwstawić.

  •  

   pokaż komentarz

   muszę przyznać, że takim argumentom nie sposób się przeciwstawić.

   @rybsonk: To nie jest argument. To jest tylko stwierdzenie, że wybrałeś naprawdę, naprawdę kiepskie porównanie, które nijak odnosi się do tego o czym rozmawiamy.

   Poza tym założenie, że problem osób z zaburzeniami płci to, po prostu, DOSŁOWNIE, żeński mózg w męskim ciele i wystarczyłoby pozamieniać ciała od razu śmierdzi upraszczaniem tej sprawy do poziomu troglodyty. Na pewno tak nie jest. Mężczyźni którzy chcą być kobietą nie urodzili się po prostu z kobiecym mózgiem. To nie takie proste.

  •  

   pokaż komentarz

   Na pewno tak nie jest. Mężczyźni którzy chcą być kobietą nie urodzili się po prostu z kobiecym mózgiem. To nie takie proste.

   @KlataJakUPirata: a opierasz to na swoich domysłach czy masz jakieś źródło?

   To jest tylko stwierdzenie, że wybrałeś naprawdę, naprawdę kiepskie porównanie, które nijak odnosi się do tego o czym rozmawiamy.

   @KlataJakUPirata: wybrałem naprawdę, naprawdę dobre porównanie które świetnie oddaje charakter tego problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   a opierasz to na swoich domysłach czy masz jakieś źródło?

   @rybsonk: A Ty masz jakieś źródło na swoje rewelacje? To chyba ja tutaj powinienem pytać, bo to ja neguję Twoją opinię? No co za kolo. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @KlataJakUPirata: to ty napisałeś "na pewno tak nie jest" a ja pisałem wyżej o tym, że mózg u np. mężczyzn czujących się kobietami wykazuje typową dla kobiecych mózgów budowę, np. jądro łożyskowe prążka krańcowego (które znacząco różni się między płciami) u wszystkich mężczyzn identyfikujących się jako kobiety miały charakterystykę kobiecą. Podobnie jądra podwzgórzowe śródmiąższowe przednie, we wszystkich przypadkach klinicznych były zgodne z płcią odczuwaną, nie fizyczną.

   Teraz napiszesz, że "na pewno tak nie jest" czy przedstawisz jakieś argumenty podważające medyczne dowody?

  •  

   pokaż komentarz

   @KlataJakUPirata: @rybsonk:

   pomijając już kwestie biologiczne i rewelacje p. @rybsonk o możliwości istnienia męskiego mózgu w ciele kobiety, chciałbym tylko dodać, że mówiąc 'mózg męski w ciele kobiety' wprowadza się do języka pewien sztuczny twór, który powoduje swoisty relatywizm. Coś co zawsze było nazwane mózgiem męskim nagle okazuje się, że już mózgiem męskim nie jest bo pojawiają się 'inne opcje'. Ktoś kto od zarania dziejów byłby nazwany mężczyzną bo wygląda jak mężczyzna okazuje się, że nim nie jest.. a Ty kierując się naturalnymi kryteriami, które zawsze działały w relacjach międzyludzkich, nazwiesz takiego mężczyznę mężczyzną, zamiast kobietą, idziesz siedzieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @rybsonk: No i to jest odpowiedź! Ale źródło byłoby fajne, nawet jak brzmi to mądrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @rybsonk: Ale w takiej sytuacji taki mózg nie jest np. żeński w ciele mężczyzny tylko męski o budowie zbliżonej do mózgu żeńskiego. O samą terminologię spór się toczy.
   Natomiast, jak już wcześniej mówiłem, 'zmiana' płci nie jest remedium na wszystkie problemy danej osoby. Taka 'zmiana' może nawet problem pogłębić.

   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3043071/
   https://www.lifesitenews.com/opinion/gender-confused-persons-are-seeking-a-cure-but-getting-the-wrong-answers
   https://www.theguardian.com/society/2004/jul/30/health.mentalhealth

  •  

   pokaż komentarz

   @KlataJakUPirata: oto źródło, może kolega @xanio: też się czegoś dowie:

   http://sindromebenjamin.tripod.com/sitebuildercontent/sitebuilderfiles/brainsex.pdf
   https://academic.oup.com/jcem/article/85/5/2034/2660626
   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11826131

   Coś co zawsze było nazwane mózgiem męskim nagle okazuje się, że już mózgiem męskim nie jest bo pojawiają się 'inne opcje'. Ktoś kto od zarania dziejów byłby nazwany mężczyzną bo wygląda jak mężczyzna okazuje się, że nim nie jest

   @xanio: to że od zarania dziejów powszechny był błędny pogląd nie sprawia, że staje się on poprawny.

  •  

   pokaż komentarz

   https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3043071/

   @xanio: oczywiście, że porównanie osób z niezgodnością płci odczuwanej i fizycznej z osobami cis da takie wyniki, ta niezgodność jest powodem wielu dolegliwości.

   https://www.lifesitenews.com/opinion/gender-confused-persons-are-seeking-a-cure-but-getting-the-wrong-answers

   @xanio: to artykuł jakiegoś konserwatysty w którym nie ma podstaw naukowych.

   https://www.theguardian.com/society/2004/jul/30/health.mentalhealth

   @xanio: to jest dobry artykuł, należy przykładać większą wagę do przygotowania tych osób do terapii i lepiej tłumaczyć skutki i przebieg takiej terapii.

  •  

   pokaż komentarz

   @rybsonk: zrozum, ja nie dyskutuję z tym, że mózg mężczyzny ma nieco inną budowę niż mózg kobiety (co swoją drogą jest znów niezłym kamyczkiem wrzuconym do piaskownicy współczesnych feministek). Chodzi mi o samą terminologię.

   to że od zarania dziejów powszechny był błędny pogląd nie sprawia, że staje się on poprawny.

   nie chodzi o pogląd. Ludzie tak działają, że widząc osobę dobrze zbudowaną, z zarostem, bez piersi, nazywają ją 'mężczyzną'. Określamy ludzi na podstawie cech zewnętrznych bo to 'działa', tak jest najprościej. Zmuszając na siłę ludzi do nazywania innych kimś innym niż to się na pierwszy rzut oka wydaje zaburzasz naturalne zasady funkcjonowania społeczeństwa. Nie mówiąc już o penalizacji określenia kogoś 'A' czy 'B'.

  •  

   pokaż komentarz

   Zmuszając na siłę ludzi do nazywania innych kimś innym niż to się na pierwszy rzut oka wydaje zaburzasz naturalne zasady funkcjonowania społeczeństwa. Nie mówiąc już o penalizacji określenia kogoś 'A' czy 'B'.

   @xanio: po to właśnie są te zabiegi, żeby wygląd odpowiadał płci mózgu i odczuwanej

  •  

   pokaż komentarz

   @rybsonk: no i jeśli faktycznie ktoś wyda kupę kasy na taki zabieg a do tego miał początkowe uwarunkowania dzięki którym nie trzeba było zbyt wiele zmieniać to na pierwszy rzut oka może zostać przez osoby postronne nazwany kobietą gdy urodził się mężczyzną - bo, tak jak powiedziałem, widzisz kobietę, mówisz 'kobieta'. Natomiast czy taka osoba jest już w pełni kobietą - też nie do końca bo jednak geny ma męskie. Czy jest bardziej kobietą niż mężczyzną - trudno powiedzieć bo musiałbyś zdecydować które części ludzkiego organizmu są bardziej ważne od innych - a chyba każdy inaczej ceni sobie różne części ciała. Uważam natomiast, że niegodziwym jest represjonowanie osób, które nazwą kogoś tak czy inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   Uważam natomiast, że niegodziwym jest represjonowanie osób, które nazwą kogoś tak czy inaczej.

   @xanio: represjonowanie uważam za głupotę, ale jeśli ktoś się czuje kobietą i przeszedł operację zmiany płci, chce by się do niego zwracać per pani - to sądzę, że kwestią dobrego wychowania jest zwracanie się w ten sposób do tej osoby.

  •  

   pokaż komentarz

   to artykuł jakiegoś konserwatysty w którym nie ma podstaw naukowych.

   @rybsonk: może i artykuł konserwatysty ale spójrz na podsumowanie:

   We cannot forget the real tragedy in all of this. People suffering from genuine mental anguish are being promised that with enough surgery, camouflage, social acceptance, legal protection, educational campaigns, and so on, they will finally feel whole as a person. Worse, they are told that the only reason they continue to suffer is due to the intolerance and hatred of those around them. The current method of addressing this concern is only making matters worse. Treatment needs to address the core problem.

   Moim zdaniem ciężko się z tym nie zgodzić.

   że kwestią dobrego wychowania jest zwracanie się w ten sposób do tej osoby.

   @rybsonk: może i tak, natomiast ktoś znów może się czuć niekomfortowo gdy wymaga się od niego nazywania osoby wyglądającej na mężczyznę kobietą... i trudno - zawsze ktoś w takiej sytuacji będzie urażony, nie ma sytuacji win-win. Tylko (zresztą się z tym zgadzasz) nie penalizujmy 'urażania'.

  •  

   pokaż komentarz

   Moim zdaniem ciężko się z tym nie zgodzić.

   @xanio: zgadzam się z zacytowanym fragmentem, ale nie jest on argumentem przeciw zabiegom zmiany płci, jest przemyśleniem na temat tego jak lepiej im pomagać, nie twierdzę że obecne metody są super.

   Tylko (zresztą się z tym zgadzasz) nie penalizujmy 'urażania'.

   @xanio: tak, zdecydowanie nie jestem zwolennikiem karania za takie rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio i to jest wojna ideologiczna? Serio czujesz się zagrożony? To na razie brzmi jak jakieś twoje osobiste obawy.

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio czyli kierujesz się tak zwanym chłopskim rozumem, kompletnie ignorując to co mówią badania medyczne XD

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: nazywaj sobie to jak chcesz, natomiast nie są to moje osobiste obawy tylko obserwacja tego co się dzieje na świecie oraz zatrważająca analogia do czarnych kart historii.

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio jakich czarnych kart historii? Co masz na myśli?

  •  

   pokaż komentarz

   czyli kierujesz się tak zwanym chłopskim rozumem, kompletnie ignorując to co mówią badania medyczne XD

   @whiteglove: ale w jakiej kwestii? O jakich badaniach medycznych mówisz? Ja się odnoszę do ogólnych problemów w tym przypadku. Mam na myśli np. naciski na ustawodawców mające na celu ograniczenie wolności słowa, promowanie kolektywizmu i obrazu ofiary i oprawcy....

  •  

   pokaż komentarz

   jakich czarnych kart historii? Co masz na myśli?

   @whiteglove:
   Mam na myśli reżimy w których państwo ingerowało w każdą strefę życia obywateli, reżimy, które pod pozorem dbania o dobro jednych mordowały rzesze innych ludzi. Reżimy w których ograniczona była wolność słowa, obywatele byli dzieleni na dobrych i złych tylko na podstawie ich pochodzenia, koloru skóry czy kształtu czaszki. Reżimy w których wyimaginowany wróg wyniósł na piedestał dyktatorów.

  •  

   pokaż komentarz

   tak, zdecydowanie nie jestem zwolennikiem karania za takie rzeczy.

   @rybsonk: no i widzisz - w tym rzecz. Jak można ogólnie karać kogokolwiek za to, że ktoś inny 'poczuł się urażony'?
   I teraz aby faktycznie tak karać, musisz stworzyć listę osób, które mogą być urażone i sposobów na które można je urazić. I kto tą listę będzie aktualizował? Czy będą podawać ją w radio codziennie rano, żebyś wiedział jak się w danym dniu odzywać, żeby przypadkiem kogoś nie urazić? Nie mówiąc już o nadużyciach typu 'nie podoba mi się to co mówisz więc mnie uraziłeś i idziesz siedzieć'. I właśnie takiego ustawodawstwa by chciała ta pani z filmu - bo poczuła się urażona.

  •  

   pokaż komentarz

   @whiteglove: zauważ, że ta pani w filmiku powiedziała pod koniec, że jej rozmówca 'is preaching hate' 'szerzy nienawiść' tylko dlatego, że nie zgadza się z nim w kwestii tego czy transwestyta jest bądź nie jest prawdziwym mężczyzną. Rozumiesz? Gość ma inne zdanie, nie namawia nikogo do wyrządzania komukolwiek krzywdy (co więcej, wpominał nawet o możliwych sposobach realnej pomocy osobom transseksualnym) ale został nazwany piewcą nienawiści. Przy odpowiednio skomplikowanym prawie takiego gościa możnaby już posadzić. Za to, że powiedział co myśli.

  •  

   pokaż komentarz

   @xanio: karanie za urażenie uczuć jest bez sensu jak już mówiłem i nie popieram karania za to, aczkolwiek rozumiem że można być dotkniętym słowami.

  •  

   pokaż komentarz

   rozumiem że można być dotkniętym słowami.

   @rybsonk: można. Ale, jak to się mówi, 'life is brutal'. Dopóki sobie człowiek tego nie uświadomi, nie będzie szczęśliwy bo dookoła będzie widział tylko docinki. Dorosły człowiek leje na to co inni o nim mówią, żyje wykorzystując swój potencjał a jedyne czym się przejmuje to osoby mu bliskie. Wszelkie przepisy mające na celu ochronę uczuć tylko potęgują uczucie bycia urażonym a co za tym idzie, przyczyniają się do nieszczęścia ludzi... no i do ograniczenia wolności słowa, która jest podstawą wymiany zdań, rozwoju.

  •  

   pokaż komentarz

   i to jest wojna ideologiczna? Serio czujesz się zagrożony? To na razie brzmi jak jakieś twoje osobiste obawy.

   @whiteglove: z nowszego wykopu. Czy to też nie wojna?
   https://www.wykop.pl/link/4361537/amerykanskie-uniwersytety-skrecily-w-lewo-poniewaz-od-lat-finansowano-te-zmiane/

  •  

   pokaż komentarz

   @rybsonk: Przeczytałem, czy tam przeleciałem (brakuje mi wiedzy żeby wnikliwie analizować te teksty) i na pewno ostrożniej będę wyrażał teraz opinie na ten temat (nawet jeśli nie jestem do końca przekonany). Dzięki! J

  •  

   pokaż komentarz

   @KlataJakUPirata: super, dzięki :) ja staram się traktować wszystkich ludzi z szacunkiem (nie zawsze mi się udaje niestety)