•  

  pokaż komentarz

  TLDW: Chłopak stwierdza, że wg Nietzschego nauczyciel to tylko lustro w którym odbija się to czego go nauczono, ale ten nauczyciel sam nic nie tworzy. I martwi się jak on może coś stworzyć.
  Peterson bladzi chyba z 4 minuty, zawiesza się i ostatecznie daje mu odpowiedz ze swojej dziedziny psychologa klinicznego. Tyle, że jednak nie odpowiada na pytanie.
  Słabe wystąpienie, szkoda czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wyloguj_Mnie: dobrze podsumowane, az bylo czuc lekkie zazenowanie podczas ogladania :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Wyloguj_Mnie: faktycznie, można odnieść takie wrażenie ale jeśli przyjmiemy że Peterson popełnił lapsus myślowy to ma to sens. Ów lapsus dotyczy tego, że aby być zdolnym do stworzenia czegoś a nie tylko powielania, należy ideę nad którą pracujemy wcielić w swoje jestestwo. Dopiero wtedy będziemy autentyczni w tym co robimy.

   Nie mniej odpowiedź na 3+ ale pytanie na 5

  •  

   pokaż komentarz

   @qluch: moim zdaniem nie idzie odpowiedzieć na te pytanie lepiej choc idzie krócej

   Nauczyciel jest lustrem jeżeli tylko powtarza idee, tezy, argumenty. Nauczyciel tworzy jeżeli nauczone wcześniej i powtarzane przez niego idee, tezy, argumenty nie tylko powtarza ale także konfrontuje ze swoim doświadczeniem, przemyśleniami oraz obserwacjami.
   Po prostu jezeli zdobyte informacje nie sa przetwarzane i nie zyja w danej osobie to gdy ona je przekazuje dalej to staje się tylko lustrem.

   Tak ja bym to widział.

   Bardzo dobrze tez gościa (pytającego) wyczuł bo jezeli on ma taki dylemat i tak mocno go to poruszyło to znaczy ze faktycznie moze mieć predyspozycje do bycia lustrem

  •  

   pokaż komentarz

   Bardzo dobrze tez gościa (pytającego) wyczuł bo jezeli on ma taki dylemat i tak mocno go to poruszyło to znaczy ze faktycznie moze mieć predyspozycje do bycia lustrem

   @PierDacze: A może właśnie ma predyspozycje do zweryfikowania swoich idei i zintegrowania z sobą tylko tych, które są zgodne z nim w 100%? Lustra zazwyczaj nie zastanawiają się nad tym, bo ich to nie obchodzi, a tutaj chłopak dzięki wątpliwościom może zmienić swoją postawę. Może nawet zupełnie porzucić wygłaszane wcześniej idee, jeżeli uzna, że nie jest kompetentny do ich wcielania w życie i dzięki temu przestanie być lustrem (hipokrytą).
   Ja to tak rozumiem.

   Co do odpowiedzi Petersona... spodobało mi się to jego chwilowe zawieszenie, bo rzadko kiedy komuś udaje się go zagiąć. Ale wybrnął z tego tak jak zawsze, czyli odniósł się do dylematu po swojemu, co może niektórych trochę zmieszało, jednak mi się ta druga część wypowiedzi podobała. Przypomniało mi się nawet kilka osób z mojego życia, które w jakiś sposób na mnie wpłynęły i jednym z nich był nauczyciel języka polskiego w liceum, który przy każdej możliwej okazji powtarzał "Memento mori" :) Ale nie był lustrem, dobry nauczyciel z powołania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dobry_Ziemniak: Ok ale nie uważam żeby "lustro" było z definicji hipokrytą i na odwrót.

   Moim zdaniem nie tyle wybrnął co obnażył swoje prawdziwe oblicze czyli mega oczytanego gościa ktory chce uchodzić za inteligentniejszego niz jest.
   Wiele razy mówiłem ze szanuje gościa ale nie trawie tej jego maniery.
   Na taka długa wypowiedz oczytanego gościa kazdy znajdzie cos dla siebie ;)

   To tak jak na studiach. Niektórzy na egzaminie ustnym gdy nie znają odpowiedzi na pytanie to p%??!%#a 15 minut o wszystkim co im sie z pytaniem skojarzy i czasem zdają choc wprost na pytanie nie odpowiadają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dobry_Ziemniak: moim zdaniem on nie wybrnął z tego pytania, tylko je kompletnie przeformułował ratując się tysiącem dygresji.

  •  

   pokaż komentarz

   @PierDacze: W sumie to masz racje, Peterson po prostu potrafi przegadać każdego, sam w tej wypowiedzi się przyznał, że za młodu lubił się kłócić, wchodzić w dyskusje i po prostu teraz wykorzystuje te umiejętności do zdobywania popularności.

  •  

   pokaż komentarz

   @matiit: tylko lekkie? :D ja czuję się zażenowana jeszcze po zakończeniu oglądania :D

 •  

  pokaż komentarz

  Ludzie są bardzo sprytni i biegli w swoich ideach, niż są etyczni, konsekwentni i spójni.
  Codzienność na wykopie pod tagami #4konserwy i #neuropa

 •  

  pokaż komentarz

  "A czy drogowskaz musi pójść do miasta?" A. Schopenhauer ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Cieszę się, że w końcu Peterson wszedł w buty @loginnawykoppl i popularyzuje wśród szerszej publiczności myśl filozoficzną Fryderyka Nickiego! ( ͡º ͜ʖ͡º)

  pokaż spoiler #pdk ( ͡~ ͜ʖ ͡°)