•  

  pokaż komentarz

  Dopiero w 1943 Żydzi stanowili większość uwięzionych. A od początku Auschwitz było przewidziane jako obóz dla Polaków. Czy taka narracja płynie z Izraela? Odnoszę wrazenie ze Żydzi zmonopolizowałi Oświęcim

  •  

   pokaż komentarz

   Dopiero w 1943 Żydzi stanowili większość uwięzionych.

   @iwan_paan: żydzi, nie Żydzi. Wyznawców religii piszemy małą literą. Celowo przestrzegam tego rozróżnienia, bo według mnie największym kłamstwem holocaustu jest pomijanie faktu, że żydzi ginący w nazistowskich obozach, także z prawnego punktu widzenia, byli Polakami. Po prostu Polakami, którzy wyznawali Judaizm, którzy żyli tutaj od stuleci, ale mimo upływu czasu zachowali swoją odmienną religię i kulturę, podobnie jak polscy Tatarzy. Izrael przecież wtedy nawet nie istniał.

   Kim był na przykład Artur Rubinstein? Urodził się w Polsce, wyemigrował do Stanów, był żydem. Niewątpliwie był polskim patriotą, sam uważał się za członka diaspory żydowskiej, a większość życia spędził w Stanach Zjednoczonych. Przypisywanie mu jednej narodowości byłoby tylko częścią prawdy - celowo wybrałem jego, żeby pokazać, że człowiek może być związany z kilkoma społecznościami i nie ma tutaj mowy o jakiejś rozłączności.

   Izrael promuje coś dokładnie odwrotnego, tak jakby ich religia była nieodzownie związana z narodowością. Od takiego myślenia jest tylko jeden krok, żeby czuć się spadkobiercą wszystkich żydów zmarłych w przeszłości i domagać się zwrotu ich straconego mienia. Nas już niestety przekonali, że tamci żydzi Polakami nie byli, teraz jeszcze muszą przekonać opinię międzynarodową, że Polacy współuczestniczyli w zbrodniach na żydach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Detharon: żydzi byli Polakami bo Izrael jescze nie istniał? Nie byli Żydami z polskim obywatelstwem?

  •  

   pokaż komentarz

   @przeciwko78: zalezy jak mordowali Polakow to byli Zydami, jak byli zabijani to Polakami

  •  

   pokaż komentarz

   @Detharon: > Po prostu Polakami, którzy wyznawali Judaizm, którzy żyli tutaj od stuleci, ale mimo upływu czasu zachowali swoją odmienną religię i kulturę, podobnie jak polscy Tatarzy. Izrael przecież wtedy nawet nie istniał.

   Wątpliwe, żeby większość chasydów uważała się za Polaków. Dlaczego przez te stulecia się nie asymilowali, odcinali się od wszelkich polskich zrywów niepodległościowych albo wprost współpracowali wówczas z mocarstwami zaborczymi? Zachowali swą kulturę, ale nie mieli kontaktu z kulturą polską, częstokroć nie znali nawet języka. Nie czuli z Polakami wspólnoty interesów. Tuż po wojnie ćmili o własnej autonomii w obrębie II RP, gdy nic z tego nie wynikło zapoczątkowali akcję szkalowania Polski na arenie międzynarodowej, co z powodzeniem ich duchowi następcy prowadzą do dziś. Żydom zasymilowanych z kolei podejrzanie łatwo przychodziła współpraca z ZSRR po '39. Również przed '41, gdy Polacy byli podludźmi ZSRR, zaś sam bękart traktatu wersalskiego miał na zawsze zniknąć z mapy. Trochę dziwnie traktowali swych ''rodaków''. Żyli w Polsce, ale trudno ich uznać za Polaków, byli obok. Mówię oczywiście o większości, nie o nielicznych i lojalnych elitach pro-patriotycznych i tych paru wyjątkach potwierdzających regułę jak Szymon Askenazy czy Berek Joselewicz.

  •  

   pokaż komentarz

   @iwan_paan a Auschwitz nie powstalo na
   poczatku dla Sowietów?

 •  

  pokaż komentarz

  DOTKNIĘCIE ANIOŁA - Film historyczny

  Czy był możliwy inny scenariusz Holocaustu?
  Czy w Auschwitz - Oświęcimiu można było uratować tysiące Żydów ze Śląska?

  Henryk Schoenker, syn ostatniego przewodniczącego Gminy Żydowskiej w Oświęcimiu ujawnia światu nieznaną historię tragicznej szansy emigracji Żydów. Zanim zrodziła się idea obozu Auschwitz-Birkenau ,jesienią 1939 roku powstało w mieście Biuro Emigracji Żydów do Palestyny. Założył je na rozkaz niemieckich władz wojskowych Leo Schoenker, ojciec bohatera filmu. Tysiące Zydow w nadziei na ratunek ściągały ze Śląska do zwykłego miasteczka Oświęcim.
  Byl problem z zakwaterowaniem przybyszy, w pewnym momencie udostepniono im stary z oboz z czasow pierwszej wojny...

  Schoenker zawezwany do Berlina do Eichmannaskładał sprawozdanie z wielką wiarą i kon- kretnym planem międzynarodowego działania. Niestety , na skutek obojętności świata idea legalnej emigracji legła w gruzach.

  :|

  W skrocie:
  Niemcy na poczatku nie chcieli mordowac Zydow, szukali sposobow, zeby ich sie pozbyc
  W latach 1933-1939 Niemcy uprzykrzali Zydom zycie, zeby sami wyjechali. Wielu wyjechalo do Palestyny lub do swoich rodzin w innych krajach.
  Brytyjczycy jednak nie chcieli duzej ilosci Zydow w Palestynie, podobnie jak kraje zachodnie.
  Przykladem jest historia statku z Zydami https://en.wikipedia.org/wiki/MS_St._Louis, ktory tulal sie po swiecie.

  W 1939 przyszla wojna, blokada morska, brak mozliwosci przetransportowania Zydow poza Europe.
  *Niemcy wpadli na pomysl, zeby Zydow przesiedlic masowo w regionie Generalnej Guberni:
  https://pl.wikipedia.org/wiki/Operacja_Nisko
  * Operacja sie nie powiodla... Zydzi umierali na pustkowiu jak kulacy na Syberii.
  * Probowano ich 'wcisnac' ZSRR, ale towarzysz Molotow grzecznie odmowil (a po co nam te burzuje?)
  * Probowano organizowac wymiany, jednak pozostale panstwa niechetnie patrzyly na przyjmowanie zydowskich imigrantow
  W 1941 przyszla wojna z ZSRR i bombardowania... Ktorys z twardoglowych nazistow wpadl na pomysl, zeby Zydow przesiedlic na wschod, a porzucone mieszkania przekazac Niemcom, ktorzy stracili mieszkania po bombardowaniach. Tymczasowo przesiedlono ich do gett, czekajac no zakonczenie wojny na wschodzie.

  A tutaj zonk, w 1941 grudnia front ugrzazl, Kacapy rozpoczely swoja ofensywe na wschodzie.
  Plan wypedzenie Zydow legl w gruzach. Zydzi tymczasem glodowali w gettach, mozna wiec bylo:
  a) rozpedzic ich z powrotem do domow
  b) pozwolic im umierac z glodu w gettach
  c) unicestwic ich

  opcja b) byla kiepska propagandowo dla miast, w ktorych byly getta + zagrozenie epidemia.

  reszta jest historia :|

 •  

  pokaż komentarz

  Fajnie że akurat transport był z miasta w którym mieszkam. Nadal pełno tu pozostałości żydowskich.

 •  

  pokaż komentarz

  Przed wojna wyprzedawali swoje kamienice ktore potem zostaly zniszczone badz uszkodzone. Po wojnie polak sobie odbudowal ale przyszedl zyd i powiedzial: piekna ta kamienice naprawiles ale niestety przed wojną ona do mojego dziadka nalezala aj waj

 •  

  pokaż komentarz

  Wielka szkoda że tak słabo im poszło. ( ͡° ͜ʖ ͡°)