•  

  pokaż komentarz

  Różnica w uczestnictwie młodszych i starszych w cotygodniowych praktykach religijnych.

  źródło: assets.pewresearch.org

 •  

  pokaż komentarz

  Polskę czeka otrząśnięcie się z otumanienia religijnego na podobną skalę do Irlandii. To tylko kwestia czasu. Mam nadzieję, że obecna ofensywa katolicyzmu, w sojuszu z pisem, przeważy wreszcie szalę i mój kraj będzie wreszcie niezależny od wrogich ośrodków władzy watykańskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Augustin_Pedroza_Espinosa: Nie będzie AŻ tak jak w Irlandii, bo tam Kościół naprawdę trząsł państwem (a Polska PiS często raczej go używa, obie strony - biskupi i PiS są też dość ostrożne w epatowaniu sojuszem). Ale bez wątpienia zwrot narodowokatolicki nie jest bez znaczenia.

   Ja (oraz autorzy raportu) szukałbym głównej przyczyny raczej w tym, że ustały czynniki tożsamościowe. Młodzi coraz mniej pamiętają Jana Pawła II i komunę, zlepka "Polak-katolik" to jest jakaś zaszłość historyczna więcej mająca do czynienia z polityką niż głębszą duchowością.

   No a jako że typowy dla naszego poziomu rozwoju gospodarczego byłby duży mniejszy poziom religijności, to szybko do niego dążymy. Tym szybciej że mamy dużą wymianę ze światem zew. (emigracja), no i formy komunikacyjne są dużo sprawniejsze niż dawniej, więc wszelkie procesy socjologiczne są wielokrotnie szybsze (Internet).

   Ostatnio np. odkryłem że jest coś takiego jak "Stacja ateizm" ( https://www.youtube.com/channel/UCf-7NgaRNxxHCQrroBQH9pQ/videos ), którą może sobie oglądać mający wątpliwości religijne nastolatek na dowolnym zadupiu. Nie do porównania z sytuacją kilkadziesiąt lat temu, gdzie bycie niereligijnym na prowincji nie było do pomyślenia.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie będzie AŻ tak jak w Irlandii, bo tam Kościół naprawdę trząsł państwem (a Polska PiS często raczej go używa, obie strony - biskupi i PiS są też dość ostrożne w epatowaniu sojuszem). Ale bez wątpienia zwrot narodowokatolicki nie jest bez znaczenia.

   @eoneon: To prawda, że dziś w Polsce kościół aż tak nie zdominował życia politycznego i społecznego jak niegdyś w Irlandii, ale ostatnio niezwykle ambitnie do tego dąży. Trudno powiedzieć kiedy nastąpi zwrot, bo dopiero się rozpędzają.

  •  

   pokaż komentarz

   @Augustin_Pedroza_Espinosa: Jeśli sięgną po ten owoc, to zapłacą za to słono. Wywindują jakieś "Razem" do rządu w perspektywie 20 lat i będzie cały pakiet ustaw włącznie z małżeństwami homoseksualnymi, aborcją i eutanazją (kto nie wierzy, niech sobie prześledzi historię pofrankistowskiej Hiszpanii).

   Myślę że oni to wiedzą i ich strategia to nieostentacyjne przeciąganie i spowalnianie procesu laicyzacji (np. do dziś nie wprowadzono w Polsce całego "posoborowego" pakietu, mamy nieznane nigdzie w Europie zaszłości typu post w piątek, szkolna katecheza i kolęda, o zmianach Franciszka jak zezwolenie na komunię dla rozwodników nawet nie wspominając), co (ku mojemu zaskoczeniu) zdaje się absolutnie nie działać - te spadki w statystykach są naprawdę potężne, dość powiedzieć że największe na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   co (ku mojemu zaskoczeniu) zdaje się absolutnie nie działać - te spadki w statystykach są naprawdę potężne, dość powiedzieć że największe na świecie.

   @eoneon: polski KK przeginał od 89, do tego ostatnio zamiast iść w stronę modernizacji (jak Franciszek) - w ostatnich latach popiera najbardziej radykalne konserwy i wynaturzenia (Rydzyk, PIS, Terlikowski, propaganda przeciwna uchodźcom).

   To się nie może skończyć inaczej :) Mam tylko nadzieję, że jak najszybciej, i że Polacy nie ucierpią w międzyczasie.

  •  

   pokaż komentarz

   nieznane nigdzie w Europie zaszłości typu post w piątek

   @eoneon: E, no to już trochę popłynąłeś, w Polsce to zwyczaj, a nie doktryna KK (pytałem księdza, czy katolika obowiązuje post w piątek i zaprzeczył). Pytałem też o to znajomych Włochów i stwierdzili, że w piątek raczej mięsa nie jedzą i też jest to zwyczaj, więc nie tylko Polska.

  •  

   pokaż komentarz

   pytałem księdza, czy katolika obowiązuje post w piątek i zaprzeczył

   @milo1000: To niech się dokształci.

   https://www.deon.pl/religia/kosciol-i-swiat/z-zycia-kosciola/art,32822,czy-w-piatek-obowiazuje-post-od-miesa-sprawdz.html

   W Polsce post jest obowiązkowy i np. na ostatnią majówkę biskupi dawali Polakom dyspensy. Dla mnie - dziecinada. Ale wpisuje się w strategię polskiego Kościoła, którą omówiłem, tzn. nieustępowania w miarę możliwości i konserwowania status quo.

  •  

   pokaż komentarz

   (Rydzyk, PIS, Terlikowski, propaganda przeciwna uchodźcom).

   @tell_me_more: w tym ostatnim akurat mają rację - mówią jako wojujący ateista antyklerykał

  •  

   pokaż komentarz

   To niech się dokształci.

   @eoneon: Ej, ja nie będę księdza uczył dzieci robić...

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: Spoko. No ale niestety - był niedoinformowany jak sam widzisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @haes82: czy ma rację ze względów politycznych, czy nie - to oddzielna sprawa. Ja uważam, że nie ma.

   Ale przede wszysktim jest sprzeczne z nauką KK, papieżem, i Nowym Testamentem. Ciężko nie zauważać tego rozdźwięku :)

  •  

   pokaż komentarz

   Ale przede wszysktim jest sprzeczne z nauką KK, papieżem, i Nowym Testamentem. Ciężko nie zauważać tego rozdźwięku :)

   @tell_me_more: ja już go nie zauważam. Przyzwyczaiłem, się do tego, że księża realizują zawsze interes własny, a nie państwa czy narodu i są oni dla mnie bardzo przewidywalni. Zachowują się w tej kwestii dokładnie tak, jak można się było spodziewać patrząc z tej właśnie perspespektywy.

   Ale faktycznie, człowiek wierzący, oczekujący od Kościoła że będzie się zachowywać jak Kościół Chrystusowy, może mieć zgrzyt w tym miejscu i nie łapać o co chodzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @tell_me_more: nauki koscióła to nie rozkład jazdy autobusów, ze ma sie dopasowywac do potrzeb ludzi, 10 przykazan jest niezmiannych i jesli komus nie odpowiada, to nie musi chodzic, proste. A co twojego wywodu, to przetrwał 2 000 lat przetrwa tez kolejne.

  •  

   pokaż komentarz

   do tego ostatnio zamiast iść w stronę modernizacji (jak Franciszek) - w ostatnich latach popiera najbardziej radykalne konserwy i wynaturzenia (Rydzyk, PIS, Terlikowski, propaganda przeciwna uchodźcom).

   @tell_me_more: myślę że większość polskich katolików się z tobą nie zgodzi.
   Śmieszne jest to, że osoby nie związane z kościołem chcą decydować jak ma funkcjonować.

  •  

   pokaż komentarz

   10 przykazan jest niezmiannych i jesli komus nie odpowiada

   @onet12: Dlatego kościół usunął to przykazanie, aby móc sprzedawać więcej obrazów i posągów z Jezusem? xD

   'Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.
   Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu — tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.'

  •  
   Ortalionowy_Rycerz

   -3

   pokaż komentarz

   polski KK przeginał od 89, do tego ostatnio zamiast iść w stronę modernizacji (jak Franciszek) - w ostatnich latach popiera najbardziej radykalne konserwy i wynaturzenia (Rydzyk, PIS, Terlikowski, propaganda przeciwna uchodźcom).

   @tell_me_more: Zacznijmy od tego że kościół ma w twojej opinii odchodzić od swoich nauk żeby zachęcić potencjalnych wiernych do niego? to jest pozbawione sensu, jeśli ktoś chce być katolikiem to on ma obowiązek dostosować się do kościoła, a nie kościół do niego. Po drugie skąd pomysł że Rydzyk, Pis czy Terlikowski to przykłady radykalnego konserwatyzmu? możemy mówić tutaj o swego rodzaju "konserwatyzmie obyczajowym" lecz w żadnym stopniu o konserwatyzmie w pełnym tego słowa znaczeniu, jakby Robespierre czy Washington żyli w XXI wieku w Polsce to najpewniej głosowaliby właśnie na PIS (ewentualnie na Kukiza) i na odwrót jakby obecni pisowcy żyli w XVIII wiecznej Francji to prawdopodobnie byliby pierwsi to walki z "wrogami rewolucji" , jednakże fakt iż wielu duchownych wspiera takie ugrupowania jak właśnie PIS jest niewątpliwie przejawem pewnego kryzysu w kościele.

  •  

   pokaż komentarz

   @tell_me_more:propaganda przeciw uchodźcom

   A mają popierać propagandę pro uchodźczą?

  •  

   pokaż komentarz

   przeważy wreszcie szalę i mój kraj będzie wreszcie niezależny od wrogich ośrodków władzy watykańskiej.

   @Augustin_Pedroza_Espinosa: Jakie sa te wrogie środki?
   Ps: Nie byłes przypadkiem za przyjmowaniem muzułmanów?

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: > W Polsce post jest obowiązkowy i np. na ostatnią majówkę biskupi dawali Polakom dyspensy. Dla mnie - dziecinada. Ale wpisuje się w strategię polskiego Kościoła, którą omówiłem,tzn. nieustępowania w miarę możliwości i konserwowania status quo.

   I to jest Kościół przez duże K czyli coś co niezmiennie trwa od wieków. Jak chcesz coś pod publiczkę i jak wiatr zawieje to są wspólnoty protestanckie gdzie jak potrzeba rozwodu to okazuje się że słowa PŚ o nierozerwalności tego sakramentu są nieważne tak samo z innymi sakramentami a to że Pismo mówi: "Nie będziesz cieleśnie obcował z mężczyzną jak z kobietą. Jest to obrzydliwością. oraz Nie będziesz obcował z żadnym zwierzęciem, bo przez to stałbyś się nieczysty. Także kobieta nie będzie się kładła pod zwierzę, aby się z nim parzyć. Jest to ohyda." to też już jest pomijane w tamtych zgromadzeniach.

  •  

   pokaż komentarz

   ofensywa katolicyzmu, w sojuszu z pisem

   @Augustin_Pedroza_Espinosa: Przedawkowałeś "Wyborczą" i TVN. xD

  •  

   pokaż komentarz

   @onet12: Dlatego kościół usunął to przykazanie, aby móc sprzedawać więcej obrazów i posągów z Jezusem? xD

   'Nie uczynisz sobie posągu ani żadnego obrazu tego, co jest na niebie wysoko albo na ziemi nisko, lub w wodzie poniżej ziemi.
   Nie będziesz oddawał im pokłonu ani służył. Bo Ja jestem Pan, Bóg twój, Bóg zazdrosny, karzący nieprawość ojców na synach w trzecim i w czwartym pokoleniu — tych, którzy Mnie nienawidzą, a który okazuje łaskę w tysiącznym pokoleniu tym, którzy Mnie miłują i strzegą moich przykazań.'


   @artpop:
   Serio Wy tego nie wiecie o co chodzi z tym przykazaniem i że Dekalog znajduje się w Biblii a to co znamy pod definicją 10 przykazań to wersja skrócona powyższego czego na okoliczność komunii itd uczy katecheta czy ksiądz?
   Jak by za robienie obrazu jak to dosadnie interpretujecie była kara to byś żadnego zdjęcia zrobić nie mógł bo byś pod to podpadł z automatu. O złotym cielcu słyszeli/ czytali? Jak nie to wyszukać sobie to i będziecie znali genezę tego.

  •  

   pokaż komentarz

   Śmieszne jest to, że osoby nie związane z kościołem chcą decydować jak ma funkcjonować.

   @dsvlt: śmieszniejsze jest to, że osoby z nim związane chcą uszczęśliwiać wszystkich, z nim nie związanych, na siłę i mówić nam jak mamy żyć i spędzać czas.

  •  

   pokaż komentarz

   śmieszniejsze jest to, że osoby z nim związane chcą uszczęśliwiać wszystkich, z nim nie związanych, na siłę i mówić nam jak mamy żyć i spędzać czas.

   @MusicURlooking4: to ten sam poziom hipokryzji

  •  

   pokaż komentarz

   @Augustin_Pedroza_Espinosa: "ofensywa katolicyzmu" ta chodza pukaja do drzwi, idziesz do piekarni po drodze mijasz marsz obroncow wiary katolickiej, kupujac papier toaletowy slyszych z glosnikow nawolywanie o niedzlenej mszy swietej, czytane jest tez pismo swiete.

   beke mam z ciebie hejterze, takie cwiercgłaby co napisza puste haselko bez zadnych argumentow a kolejne dziesiatki glabow plusuja to bo sa zbyt tepe zeby myslec.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Warty polecenia jest też kanał Śmiem Wątpić.

  •  

   pokaż komentarz

   @sztywny_pal_azji: Jakoś w Czechach, Estonii i Japonii islam nie zastąpił laicyzmu. Napływ imigrantów z krajów muzułmańskich jest efektem polityki socjalnej (oraz zamożności) krajów Europy Zachodniej, a nie laicyzmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Augustin_Pedroza_Espinosa: Dlaczego w postępowym zachodzie wskaźniki są lepsze?

  •  

   pokaż komentarz

   I to jest Kościół przez duże K czyli coś co niezmiennie trwa od wieków. Jak chcesz coś pod publiczkę i jak wiatr zawieje to są wspólnoty protestanckie gdzie jak potrzeba rozwodu to okazuje się że słowa PŚ o nierozerwalności tego sakramentu są nieważne tak samo z innymi sakramentami a to że Pismo mówi: "Nie będziesz cieleśnie obcował z mężczyzną jak z kobietą. Jest to obrzydliwością. oraz Nie będziesz obcował z żadnym zwierzęciem, bo przez to stałbyś się nieczysty. Także kobieta nie będzie się kładła pod zwierzę, aby się z nim parzyć. Jest to ohyda." to też już jest pomijane w tamtych zgromadzeniach.

   @nonkonformista: Trwa niezmiennie od wieków, zwłaszcza papieska interpretacja Amoris Laetitia w randze nauki magisterium, która pozwala udzielać komunii rozwodnikom, jest tam od zawsze (czyt. od grudnia zeszłego roku).

   https://www.youtube.com/watch?v=WO_yHCQXr9Y

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Skoro o tym mowa: w Polsce bardzo długo był post w Wigilię Bożego Narodzenia, choć w większości krajów go nie było (i nie ma), i w wielu krajach tradycyjnym daniem wigilijnym jest indyk, gęś lub kaczka, a nie ryby. Podobnie, wyłącznie w Polsce jest coś takiego, jak gorzkie żale, rezurekcja, pasterka i Godzinki o Niepokalanym Poczęciu Najświętszej Maryi Panny.
   I ogólnie, polskie religijne zwyczaje obrzędowe z reguły wiążą się ze smutkiem i żałobą, mało jest radości, uniesienia i religijnej ekstazy. Gdy baptyści i chasydzi, a czasem i katolicy z innych krajów, podczas obrzędów chwalą Boga muzyką i tańcem (do czego zachęca Psalm 149 i Psalm 150) i doprowadzają się do ekstazy i transcendentnej radości z bezpośredniego obcowania z Bogiem (w ich subiektywnym odczuciu, bo wydaje im się że czują zmysłami obecność Boga), polscy katolicy klepią modlitwy i formułki pokutne i słuchają księdza i są posłuszni proboszczowi, a ich stan emocjonalny podczas mszy nie różni się od stanu emocjonalnego uczniów siedzących na lekcji w podstawówce i słuchających nauczyciela - czyli jest to brak emocji.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon:
   no OK, ale co to ma do rzeczy? Czy nauczanie KK w związku z powyższym odbiega od tego co w swoim nauczaniu pozostawił na kartach NT Chrystus? Ja powyżej napisałem o rozwodach (nie mylić z unieważnieniem sakramentu małżeństwa) a Ty mi o komunii dla rozwodników. Czy jak ktoś żyje w białym małżeństwie po rozwodzie albo nie ma partnera to dlaczego miał by nie przystępować do tego sakramentu?

  •  

   pokaż komentarz

   Czy jak ktoś żyje w białym małżeństwie po rozwodzie albo nie ma partnera to dlaczego miał by nie przystępować do tego sakramentu?

   @nonkonformista: Tu nie chodzi o osoby w białych małżeństwach, ale o osoby uprawiające seks w nowych związkach. Spowiednik może im pozwolić na przystępowanie do komunii św. Franciszek wpisał to do magisterim.

   Zapoznaj się z tematem Amoris Latitia, np. z wideo, które wkleiłem.

   Ew: https://www.pch24.pl/liberalna-interpretacja-amoris-laetitia-czescia-magisterium--tego-chce-franciszek,56574,i.html

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon:
   Jeśli cudzołożenie bo jak nazwać życie w takim związku nie jest przeszkodą dla takiego spowiednika to... Różni są eksperci w różnych dziedzinach, kler tu na omylność nie ma wyłączności. Jeden lekarz stwierdzi że kończyna nadaje się do operacji inny stwierdzi że do amputacji a szkoły kończyli te same...
   Tworząc ten wpis zapewne miałeś jakieś przesłanie i zapewne jesteś tego świadom że nakręciłeś już kilku Mireczków którzy poprzez swoje wywody bo nie merytoryczną wiedzę mogą doprowadzić do "poprawy" tego wskaźnika względem kilku młodych tu piszących czy czytających. Skoro masz wiedzę o PŚ, KKK itd to pewnie też wiesz co na ten temat głosi słowo zawarte w Biblii względem tych co zwodzą, fałszywie prorokują itd...

  •  

   pokaż komentarz

   śmieszniejsze jest to, że osoby z nim związane chcą uszczęśliwiać wszystkich, z nim nie związanych, na siłę i mówić nam jak mamy żyć i spędzać czas.

   @MusicURlooking4: i jeszcze zmuszają tychże do opłacania swoich zabaw (finansowanie KK z kasy państwowej).

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: Znaczy co, przepowiadasz mi piekło za to co piszę? Nie czuję żebym napisał jakieś kłamstwo. Nie moja wina że papież tak ogłosil. Dla mnie to raczej świadczy o "omylności papieskiej" niż tym że rozwody są OK (o ile małżeństwo było prawdziwe, to jest dla mnie nierozerwalne w tym sensie że nie porzuca się prawdziwej miłości).

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon:
   Broń Boże żadnego piekła Ci nie przepowiadam, jedynie widząc że część nauk KK jak i samo Słowo Boże nie jest Ci obce to przypominam o tych fragmentach, które mogły umknąć twojej uwadze... Zastanawiam się co Tobą powoduje w chwili tworzenia takiego wpisu i nader aktywnej dyskusji w nim tak jak byś czerpał satysfakcję z tego że taka sytuacja ma miejsce? Jak u kogoś ze znajomych w samochodzie słychać nadchodzącą awarię to też zacierasz rączki, podkręcasz radio by zagłuszyć odgłosy siedząc na fotelu pasażera i w myślach już widzisz jakie koszty naprawy pojazdu poniesie? Jeśli dalekie Ci są takie praktyki to zastanów się co się stanie za jakiś czas ze społeczeństwem, które mimo że obecnie jeszcze w większości jest katolickie to już mu daleko do manier naszych dziadków (nawet te 20 czy 30 lat temu ludzie mięchem na ulicy nie rzucali). Większość inteligentnych wykopków co rusz najeżdża na patostreamerów a zdaje się że to oni właśnie są wyznacznikami tych których podlinkowane statystyki obejmują (względem odpływowych wiernych). Czy tego chcesz i temu kibicujesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: Badania wklejam bo są ciekawe i dużo mówią o tym, w jakim kierunku zmierza kraj.

   A co do reszty. Jak dla mnie religia ma dwa oblicza. Z jednej strony przechowuje jakiąś intuicję o tym, że tu i teraz to nie wszystko (choć często w wykrzywionej postaci), z drugiej jest mechanizmem opresji, zwłaszcza w polskim wydaniu ("idź do kościoła bo co ludzie powiedzą", "musisz ochrzcić to dziecko", itp.). Zasadniczo w Polsce potrzeba nam po prostu więcej pluralizmu, hegemonia państwowa Kościoła sprawia, że np. nie mamy w szkołach filozofii czy religioznastwa, co odbija się na każdej sferze życia.

   No i nie wierzę, że odchodzenie od religii to upadek obyczajów. Żadne wskaźniki na to nie wskazują, kraje niereligijne są najbardziej cywilizowane (najmniej przestępstw, itp.). Nie gloryfikowałbym też przeszłości, było zasadniczo gorzej niż teraz na prawie każdym polu. Może i dżentelmeni nie przeklinali, ale było np. więcej przemocy w rodzinach.

   Przede wszystkim: przesłanie Jezusa nie jest pomyślane tak, żeby pasowało do 100% społeczeństwa. Wtłoczenie go w takie ramy spiow aspołecznego szkodzi samym chrześcijanom.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon:
   Wklejasz ale to zawsze ma działanie przyczynowo skutkowe zważywszy że wykop wszedł na główną (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)
   Odnośnie tzw. polskiej wiary to i tak jest lepiej niż z wiarą ludzi na zachodzie gdzie nie ma potrzeby spowiadania się tylko idzie się do komunii z automatu. Oczywiście multum ludzi w Polsce ciągle ma wyobrażenie że zbawienie zdobywa się zbieraniem podpisów pod spowiedzią w pierwszy piątek czy coniedzielną mszą św.To niestety tak nie działa (╯︵╰,)
   Tak jak wiedza ekonomiczna Polaków zakończyła się wraz z edukacją szkolną i przedmiotem zwanym matematykom tak samo jest z teologią czy apologetyką. Ktoś coś usłyszał kiedyś na religii, na kazaniu czy usłyszał w tv i już ma w swym mniemaniu lvl expert.
   Odnośnie tego czy w przypadku zlaicyzowania kultura była by większa czy mniejsza to chyba nie ma wątpliwości. W chwili gdy nie ma już żadnych buforów moralnych to społeczeństwo robi co chce będąc jedynie pod pręgierzem prawa cywilnego. Sytuację ludzi wyjętych spod prawa mamy w korpo gdzie nie ma pojęcia bliźniego i wszystkiego tego co z Biblii zaczerpnięte. Czy tam jest raj...?
   Przesłanie Jezusa jest skierowane do wszystkich ale nie wszyscy tego dotrzymują bo to jest fenomen wolnej woli którą jako ludzie mamy.

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: Powiem tak - nie zgadzam się z Twoją diagnozą, no i sam doświadczałem opresji - łagodnej bo łagodnej - w wydaniu konserwatywnym, nie liberalnym. Ale widzę, że masz dobre serce i chyba rozumiem, czego chcesz bronić, a co jest niewątpliwie czymś cennym - jakiegoś takiego życia po ludzku, godnego. Jest to niewątpliwie wartość i łatwo ją zatracić, ale obawiam się że nie zawsze idzie to po liniach podziału ideologicznego.

   Nasz spór rozwiąże praktyka życia codziennego - kończę prokrastynować i wylogowuję się z wykopu na dłuższą chwilę (w sumie kiedyś już miałem tu konto, ale usunąłem, bo traciłem za dużo czasu - temu znów jestem zielonką, może znowu się wypiszę).

   Dobrej niedzieli!

  •  

   pokaż komentarz

   a za laicyzacją przyjdą inne wartości- islamu

   @sztywny_pal_azji: A jak to się niby stanie? Jak człowiek przestaje być katolikiem to automatycznie jest bardziej podatny na nauki islamu i jest bardziej chętny do wyznawania tej religii? Może wyjaśnij, bo ni cholery nie widzę związku między laicyzacją, a wzrostem wpływu islamu.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon:
   To co napisałem to nie diagnoza to raczej rzeczywistość z jaką mam styczność od kilku dobrych już dekad i to nie tylko na polskiej ziemi...
   Jak dla mnie nie ma lepszej opcji na to co może nas czekać po śmierci jak to co ma do zaoferowania KK (wierzenia na zasadzie że po śmierci jest reinkarnacja i zostaje się muchą czy żuczkiem nie przemawiają do mnie). Idąc za zakładem Pascala praktycznie nic nie stracę żyjąc zgodnie z nauczaniem Chrystusa, a do zyskania jest sporo. Sporo cudów miało już miejsce i to nie takich jak te spod ręki Copperfielda więc to jeszcze bardziej mnie utwierdza w tym że to jest słuszna droga. Ja nie mam problemu ze swoją wiarą z czym niestety nie mogą pogodzić się niewierzący będący zapewne w swym mniemaniu ludźmi nader tolerancyjnymi którzy wszystkich akceptują no za wyjątkiem tych wierzących którzy od wieków są solą w ich oku...
   Również Koledze życzę udanej niedzieli.

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: Myślisz, że Bóg się nabierze na zakład Pascala? ;>>>

   Zakład Pascala jest pozbawiony RiGCZu. To jak ze Słowackim "Jak zachwyca, skoro nie zachwyca?"
   Jak racjonalnie przyjąć zakład Pascala, skoro rozum wie, że bozia to sterta bajek?

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: a, nie ma tolerancji dla religijnej nietolerancji ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @MsChokesondick:
   zgadza się że nie ma bozi bo jest Bóg. Wierząc i postępując zgodnie z nauczaniem Chrystusa nic nie tracę, a dodatkowo taka osoba co by nie mówić jest bardziej pożądana w doborowym towarzystwie no bo chyba nie zaprzeczysz że złodzieje czy cudzołożnicy nie są mile widziani w pracy czy w rodzinie? Chyba nikt nie chciałby mieć za synową k!@#$y co by dziecku rogi doprawiała bez względu na to czy syn z rodziny katolickiej czy agnostycznej, to samo względem wyrodnego zięcia.

   Odnośnie drugiego wpisu to słabe to było oj słabe. Nawet jeśli wszelakiej maści związki jednopłciowych osób są Ci bliskie + kompilacje ze zwierzętami to jeszcze masz w Biblii nie tolerancje wobec złodziei, pijaków, morderców i kilku innych umilaczy życia innym o których nader często można poczytać na gorących na wykopie

  •  
   M.......s

   0

   pokaż komentarz

   @dr3vil: nie, człowiek jest gotów wierzyć w inne rzeczy, bo od wiary nie da się uciec, absolutna racjonalność działań i poglądów nie istnieje. Dlaczego, na przykład, lewica zwalcza religię? Bo religia jest naturalnym konkurentem lewicy. Jeśli wierzysz w ramach religii, nie będziesz wierzyć w socjusowe banialuki. Ideologiczną pustkę po chrześcijaństwie wypełni albo islam, albo lewicowość, albo płaski konsumpcjonizm i hedonizm, promowany przez massmedia.

  •  
   Ortalionowy_Rycerz

   -3

   pokaż komentarz

   @artpop: Dlaczego niektórzy mimo braku jakiejkolwiek wiedzy teologicznej wypowiadają się właśnie na tematy teologiczne? kościół nie usunął żadnego przykazania, jak otworzysz sobie Biblie tysiąclecia, czy jakikolwiek inny katolicki przekład to normalnie ujrzysz te słowa, po prostu nie są one traktowane jako oddzielne przykazanie tylko jako część pierwszego. I nie wiem dlaczego ktoś doszukuję się w tym zakazu tworzenia obrazów przedstawiających Chrystusa, czy też Maryję, po prostu jest tu zakaz oddawania czci rzeźbom czy innym symbolom oraz przypisywania im Boskiej mocy, co niektórzy z ówczesnych żydów jak najbardziej czynili, już przecież pierwsi chrześcijanie tworzyli malowidła w jaskiniach przedstawiające Maryję a także Jezusa, nawet Salomon w swojej świątyni umieścił rzeźby aniołów.

  •  

   pokaż komentarz

   Może wyjaśnij, bo ni cholery nie widzę związku między laicyzacją, a wzrostem wpływu islamu.

   @dr3vil: z którym z poniższych założeń sie nie zgadzasz?
   1. Religie dążą do wzrostu liczby swoich wyznawców.
   2. Styk dwóch religii powoduje powolniejsze rozpowszechnianie każdej z nich, ze względu na przeciwstawne interesy.
   3. Usunięcie jednej religii z danego obszaru powoduje łatwiejszą ekspansję pozostałych, ze wzgledu na brak zorganizowanej opozycji w tym obszarze.
   4. Ateizm jest sprawą indywidualną i nie tworzy wspólnoty, instytucji czy ruchów porównywalnych z religiami, więc jego siła oporu jest mniejsza.

   Cos źle napisałem?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: Chyba za dużo w Civilization grałeś. Jak do cholery, człowiek, który wcześniej był np. chrześcijaninem, odrzucił istnienie jakiegokolwiek boga i został ateistą nagle ma stwierdzić, że jednak nie istnieje tylko bóg chrześcijański, a ten islamski to już całkiem niezły pomysł?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak do cholery, człowiek, który wcześniej był np. chrześcijaninem, odrzucił istnienie jakiegokolwiek boga i został ateistą nagle ma stwierdzić

   @dr3vil: prosto. Miecz na szyi jest dobrym argumentem. Nie czytałeś sprawozdań z wydarzeń w Afryce?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik: A to na chrześcijanina miecz już nie podziała? To musi być ateista?

  •  

   pokaż komentarz

   @Augustin_Pedroza_Espinosa: statystyki są zatrważające! No nic dziś niedziela to trzeba się jednak przejść do kościoła. Do tej pory nie chodziłem z lenistwa, ale jak to takie ważne dla obłąkanej lewicy to zacznę chodzić - nigdy nie myślałem że to właśnie lewica skłoni mnie do uczęszczania na Mszę św. Jednak to prawda, że Bóg potrafi działać w najbardziej nieprzewidywalny sposób a zamiary złych ludzi obraca przeciw nim.

  •  

   pokaż komentarz

   A to na chrześcijanina miecz już nie podziała? To musi być ateista?

   @dr3vil: ależ podziała, tylko gdybyś coś wiedział o islamie, to byś takiego pytania nie zadawał. Chrześcijan się generalnie opodatkowuje i pozwala żyć (to też zależy od odłamu islamu), ateistów się zabija. Poczytaj trochę...

  •  

   pokaż komentarz

   biskupi i PiS są też dość ostrożne w epatowaniu sojuszem
   @eoneon:
   Ale wyraźnie się czuje, że jest duża wymiana barterowa pomiędzy nimi. Już raz kiedyś próbowali skonstruować taki system:

   "od 1989 roku, nastąpiła w Polsce ogromna ofensywa Kościoła katolickiego, który usiłował wejść w rolę partii, zająć osieroconą po niej pozycję przewodników ideowo-politycznych. I wówczas delegował kapelanów dosłownie wszędzie, do każdej komendy policji, tak by obok każdego komendanta swój pokój miał też kapelan. Kapelani w wojsku, w policji i w wielu innych instytucjach pełnili funkcję kadrowych."

   Wychodzi na to, że po 89 kościółek chciał zastąpić partię sobą, po części się udało. Myślę, ze nastąpiła konwergencja kościółka z komuchami. Pod koniec komuny kościół wybudował najwięcej kościołów - bez pomocy państwa, pozwoleń i materiałów budowlanych nie byłoby to możliwe.

   Żródło:

   pokaż spoiler Wywiad z Jerzym Urbanem w "Ojciec nieświęty. Krytyczne głosy o Janie Pawle II" Piotr Szumlewicz
   tam takich kwiatków jest więcej

  • więcej komentarzy(45)

 •  

  pokaż komentarz

  To jest groźne i sterowane z zewnątrz. I nie chodzi tu o religię jako taką. Sam w boga nie wierzę. Groźne jest to że tracimy jakąkolwiek przynależność do większych grup. W imię zasady "dziel i rzadź"

  •  

   pokaż komentarz

   @Japanski: wszystko, co mi się nie podoba - jest sterowane z zewnątrz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Japanski: "Sam nie wierzę, ale inni niech wierzą"? Sorry, nie do utrzymania w demokracji. Tak to można było za Mieszka I :P.

  •  

   pokaż komentarz

   Groźne jest to że tracimy jakąkolwiek przynależność do większych grup.

   @Japanski: Nie tracimy, tylko grupy się zmieniają. Czemu miałbym się bardziej utożsamiać z Januszem z Elblaga, niż z Petrem z Ostrawy?

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: zmieniają na jakie? Podasz przykład? I naprawdę nie chodzi mi o religię, bo to zabobon.

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: zmieniają na jakie? Podasz przykład? I naprawdę nie chodzi mi o religię, bo to zabobon.

  •  

   pokaż komentarz

   zmieniają na jakie?

   @Japanski: Tożsamość narodowa zanika i wbrew temu o czym marzą narodowcy, zaniknie w takiej formie jak jest teraz. globalizacja i szybkie przemieszczanie i natychmiastowa komunikacja na całym świecie, powodują że grupy wspólnych interesów się zmieniają i powiększają. Już często jest opozycja Amerykanin - Europejczyk - Chińczyk, i pojawia się częściej niż Polak, czy Czech. To naturalne, że gdy skolonizujemy Marsa, będą "ci z Marsa" i "ci z Ziemi".

  •  

   pokaż komentarz

   Groźne jest to że tracimy jakąkolwiek przynależność do większych grup. W imię zasady "dziel i rzadź"

   @Japanski: ja katolicyzm zamieniłem na konto na wykopie, fantastyczna społeczność ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   P..........z

   0

   pokaż komentarz

   @Japanski: wierzysz i kłamiesz, jakich grup- głupoli?!

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: zanika bo polscy narodowcy silnie idą w katolicyzm, a na zachodzie rowniez jest nawrot do narodowych tzw korzeni jednak jest to pozbawione tego uslinego nawiazywania do religii, ona jest tam tylko elementem folkloru a nie wyznaczynikem życia jak uslinie chce wmowic onr np

  •  
   d.............n

   -13

   pokaż komentarz

   Czemu miałbym się bardziej utożsamiać z Januszem z Elblaga, niż z Petrem z Ostrawy?

   @milo1000: bo razem z Januszem z Elbląga żyjecie w tym samym państwie, które w teorii powinno wam gwarantować ochronę waszych wspólnych narodowych interesów. Takich interesów nie masz z Petrem z Ostrawy (przynajmniej na ogół się kłócą). Ja nie wierzę w to, że państwa Unii same z siebie postanowią się wyrzec narodowych interesów w imię jakichś mglistych obietnic "wspólnego super-państwa". No chyba, że duet francusko-niemiecki je do tego przymusi, na tej samej zasadzie jak próbował to robić z relokacją imigrantów (chociaż i tutaj Zachód poniósł raczej sromotną klęskę, biorąc cały gnój na siebie). Już bardziej prawdziwa wydaje się perspektywa rozbrajania narodów od wewnątrz, konfliktami różnych grup interesów, masową imigracją, pedagogiką wstydu i niszczeniem instytucji rodziny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Morf: w razie czego ta fantastyczna społeczność potrafi pójść i zaprotestować pod Sejmem. Widziałem zdjęcia :)

  •  

   pokaż komentarz

   @milo1000: ale to właśnie jest sterowane. W ciągu jednej dekady z patriotów Polaków staliśmy się świadomymi ekologicznie obywatelami Unii Europejskiej. Niestety siódmej kategorii.

  •  

   pokaż komentarz

   To naturalne, że gdy skolonizujemy Marsa, będą "ci z Marsa" i "ci z Ziemi".

   @milo1000: wracają NATURALNE podziały na nacje a nie na jakieś tam "państwa" (getta poprzedzielane sztucznymi granicami aby poszczególni zarządcy gett mogli czerpać zyski). Nacja to na przykład ludzie biali - języki to rzecz wtórna, słowiańskie wywodzą się z jednego i do niego wrócą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Japanski: ja tam wole grupy tworzone wokol jakichs prawdziwych wartosci a nie urojonych. spotykam sie regularnie w grupach zwiazanych z kierunkiem studiow, hobby, nauka jezyka obcego oraz praca. religia to spoiwo dla ciemnoty.

  •  

   pokaż komentarz

   @Japanski: Religia nie jest kluczowa. Ciągle pozostajemy Polakami i być nie przestaniemy. A to jaką kto religię wyznaje jest mało istotne. Ważniejsze jest, że jak wyjdziesz na zewnątrz w święto narodowe i widzisz porozwieszane flagi to wiesz, że jesteś u siebie. A i tak nie masz pojęcia w co wierzy twój sąsiad i czy wpuszcza księdza po kolędzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Japanski: Mam nadzieje, że zdajesz sobie sprawę jak bardzo absurdalne są Twoje słowa. Od Kościoła odszedłem w 2007r. zaraz po bierzmowaniu, dlaczego?

   - Ksiądz na religii zabraniał nam czytać/oglądać Pottera, Tolkiena, grać w Pokemony, oglądać Dragon Balla, co dla chłopaków w wieku nastoletnim było debilizmem;
   - Kazania w kościele odrealnione i nudne. Tak naprawdę ani młodzież, ani dzieci nie były wstanie zrozumieć o czym ten "wielki filozof" mówi i co chce nam przekazać;
   - Zadania na religii z filozoficznej analizy ewangelii, kiedy w wieku 14-16 lat, raczej trudno o takie doświadczenie życiowe by rozważać FILOZOFICZNIE to słowa;
   - Gonienie do kościoła w ramach "przygotowań do bierzmowania" - odprawianie mszy po kilka godzin, każdy różaniec, każde roraty, rekolekcje, majówki, odhaczanie w indeksie spowiedzi, rorat
   - Regularne wypracowania na "przygotowania do bierzmowania", które w okresie gimnazjalnym dokładały pracy, gdy raczej w głowie było zdobycie dobrych wyników i pójście do dobrej szkoły;
   - Brak logicznego tłumaczenia takich zjawisk jak aborcja, eutanazja, homoseksualizm;
   - Brak krytycznego podejścia do JP2 - np. w temacie pedofili w kościele;

   Nie sądzę by były to działania inspirowane z zewnątrz, chyba że inspiracją z zewnątrz nazywasz to jakim beznadziejnym księdzem był ten którego opisuje.

   Jako dorosły człowiek (jestem homoseksualistą) zdarzyło mi się 3 krotnie uprawiać seks z osobą, która jest księdzem katolickim - nikt tego mi nie mówił, ale po wrzuceniu telefonu do Google, dostawałem wyniki z parafii. Tym bardziej mnie to utwierdza w przekonaniu, że dobrze zrobiłem.

   pokaż spoiler Moja orientacja nie ma wpływu na wiarę, są osoby LGBT, które wierzą - np. organizacja wiara i tęcza.

  •  
   d.............n

   -7

   pokaż komentarz

   - Ksiądz na religii zabraniał nam czytać/oglądać Pottera, Tolkiena, grać w Pokemony, oglądać Dragon Balla, co dla chłopaków w wieku nastoletnim było debilizmem;

   @Rupertciak: ksiądz zabraniający czytać Tolkiena? Chyba coś zmyślasz. Przecież cała twórczość Tolkiena jest pełna aluzji do biblii i chrześcijaństwa, to jest właściwie jedna wielka apoteoza chrześcijańskich cnót.

  •  

   pokaż komentarz

   @desensitization: Nie zmyślam, normalnie na zajęciach w szkole (lekcja religii) ksiądz proboszcz głosił swoje prawdy, że Harry Potter i Tolkien to siedliska okultyzmu i diabła. Z resztą tak samo jak Pokemony czy Dragon ball (2004-2007).

  •  
   d.............n

   -5

   pokaż komentarz

   @Rupertciak: jestem w stanie uwierzyć, że ksiądz mógł mieć negatywny stosunek do Pokemonów czy twórczości Rowling, ale Tolkien czy Lewis od zawsze byli przez kościół promowani jako alternatywa dla "mainstreamowego" fantasy. Albo przeinaczasz jego słowa, albo wspomniany ksiądz był wyjątkowym ignorantem.

  •  

   pokaż komentarz

   @desensitization: Zastanawiam się jak bardzo chcesz bronić swojej prawdy wiary, że zakładasz iż celowo przeinaczam fakty. Odpisałem gościowi SWOJE doświadczenia z wieku nastoletniego oraz to co spowodowało, że jako nastolatek w czasach gdy nie było "hurr durr uchodźcy, pis, po, wstawanie z kolan" odszedłem od kościoła.

   Doskonale pamiętam nauczania tego proboszcza, który nadal jest proboszczem we wsi w południowej Polsce i który powiedział do mojej siostry na naukach przedmałżeńskich "nie gadaj teraz, to Grzegorz będzie głową rodziny". Więc wybacz, ale będę obstawiać dokładnie przy swoim.

   Nie chcesz wierzyć - nie wierz, przymusu nie ma.

  •  
   d.............n

   -5

   pokaż komentarz

   Zastanawiam się jak bardzo chcesz bronić swojej prawdy wiary, że zakładasz iż celowo przeinaczam fakty.

   @Rupertciak: ale kto mówi o wierze? Dla twojej informacji do kościoła chodzę tylko na śluby, chrzty i pogrzeby. Trudno mi po prostu uwierzyć w coś tak głupiego. To tak jakby Zandberg zabraniał swoim wyznawcom czytać Marksa.

   Jeśli się nadarzy okazja w takim razie, koniecznie porozmawiaj z księdzem i uświadom go, że Tolkien gdyby żył raczej by sprzyjał jemu i jego religii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Nie chcesz wierzyć - nie wierz, przymusu nie ma.

   Dziękuję, to wspaniałomyślne z twojej strony. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @desensitization:

   ale kto mówi o wierze? Dla twojej informacji do kościoła chodzę tylko na śluby, chrzty i pogrzeby.

   Nie interesuje mnie to.

   Trudno mi po prostu uwierzyć w coś tak głupiego.

   Mnie też, daltego po bierzmowaniu przestałem uczęszczać. - rodzice mi odpuścili.

   Jeśli się nadarzy okazja w takim razie, koniecznie porozmawiaj z księdzem i uświadom go, że Tolkien gdyby żył raczej by sprzyjał jemu i jego religii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Nie rozmawiam z takimi ludźmi, nie darzę go delikatnie mówiąc szacunkiem.

   Dziękuję, to wspaniałomyślne z twojej strony. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Proszę.

  •  
   d.............n

   -1

   pokaż komentarz

   Nie interesuje mnie to.

   @Rupertciak: mówiłeś o obronie "prawd wiary" więc przyjąłem, że pijesz do mojej rzekomej religijności.

   Mnie też, daltego po bierzmowaniu przestałem uczęszczać. - rodzice mi odpuścili.

   O głupocie mówiłem w innym kontekście, ale cieszę się twoim szczęściem. Mnie nikt nie zmuszał do niczego, sam uznałem w pewnym momencie, że jest mi to obojętne. Dlatego wisi mi akurat w co inni wierzą i daleki jestem od wartościowania, co jest głupie, a co nie.

   Nie rozmawiam z takimi ludźmi, nie darzę go delikatnie mówiąc szacunkiem.

   Szkoda, bo akurat ci światlejsi ateiści mają za cel uświadamianie ludzi, nawet w tych najmniej istotnych sprawach. Twój wybór.

   Proszę.

   Dziękuję i pozdrawiam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @desensitization:

   O głupocie mówiłem w innym kontekście, ale cieszę się twoim szczęściem. Mnie nikt nie zmuszał do niczego, sam uznałem w pewnym momencie, że jest mi to obojętne. Dlatego wisi mi akurat w co inni wierzą i daleki jestem od wartościowania, co jest głupie, a co nie.

   Nie interesuje mnie to - odnosiłem się do poglądu OPa, że to inspirowana z zewnątrz akcja. Czekam na wypowiedź OPa.

   Szkoda, bo akurat ci światlejsi ateiści mają za cel uświadamianie ludzi, nawet w tych najmniej istotnych sprawach. Twój wybór.

   Dokładnie tak, mój wybór. Ja chcę po prostu cieszyć się życiem i szanuje wybory innych. Jedni wierzą w szamanów, drudzy w Allaha, a trzeci w Boga - ich sprawa. Odnosiłem się stricte do dyskusji, dlaczego następuje postępująca laicyzacja młodego pokolenia prezentując swój przykład.

   Dziękuję i pozdrawiam. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Również.

  •  

   pokaż komentarz

   @Japanski: masz rację, bo religia jest warunkiem koniecznym do zbudowania stabilnej struktury trak dużego tworu jakim jest państwo, nikt od tego nie uciekł, ani Napoleon który wprowadził kult najwyższego rozumu, ani komuniści,którzy odwoływali się do ducha lenina (choć ideologia była przecież materialistyczna) dlatego wojujący ateiści to zwykłe niedouczone cymbały, szkoda na nich czasu.

  • więcej komentarzy(15)

 •  

  pokaż komentarz

  Byłem przez wiele lat wierzący, w gimnazjum byłem ulubieńcem apodyktycznej nauczycielki religii która karała dosłownie wszystkich co nie chodzili do kościła albo nie znali modlitw. Nauki ścisłe w zestawieniu z nauką kanonicznych fragmentów Biblii oraz całych ton bzdur, które głoszą księża i inni reprezentanci KK same mnie przekonały o wzięciu czerwonej pigułki.
  Całe życie chcę dążyć do obiektywnej prawdy a religia, jej przedstawiciele i wyznawcy (jak na przykład ich retoryka w pic relu xD) sami mnie przekonały, że należy odejść od wyznania.
  Nawet studiując przez jakiś czas prawo zauważyłem, że kopiąc głębiej natrafia się na bezsens tego, w co rzekomo wierzy 95% Polaków.
  Niektórzy próbują mnie przekonać, że Bóg istnieje, bo religia jest zbiorem zasad moralnych. Ale co to ma jedno do drugiego? Moralności mogę się nauczyć od rodziców i nie potrzebuję do tego zorganizowanej, scentralizowanej i zinstytucjonalizowanej organizacji religijnej, na którą idzie, wedle różnych szacunków, 5 miliardów złotych rocznie z państwowego budżetu, a nie ma k?!?a na podręczniki dla niewidomych.
  To jest egzystencjalny horror, przed którym zasłaniają się ludzie, którzy chcą mnie "nawrócić" mówiąc, że przecież KK nawołuje do bycia dobrym i miłym. Nie jest on do tego potrzebny.

  źródło: no tak.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @SlenderCzester: a gdy już braknie argumentów, no to hasztag gimboteizm i obrażanie rozmówcy xD

  •  
   W................x

   +88

   pokaż komentarz

   @SlenderCzester:

   Przekleję swój wpis z mikrobloga:

   W Biblii czytasz o:

   -chodzeniu po wodzie
   -zamianie wody w wino
   -zmartwychwstaniu zamordowanego człowieka
   -wskrzeszeniu zmarłego
   -aniołach
   -uzdrawianiu dotykiem ręki
   -macierzyństwie połączonym z dziewictwem
   -proroku, który przeżył 3 doby w brzuchu wieloryba
   -rozstąpieniu się morza na rozkaz gościa
   -opętaniach
   -proroku, który na rydwanie zapierdzielał do nieba

   Widzisz wierzących, którzy:

   -są hipokrytami
   -zabijają
   -kradną
   -wyzywają się
   -narzucają innym swoje poglądy
   -oszukują się nawzajem
   -są religijni na pokaz
   -są księżmi pedofilami
   -są księżmi biznesmenami
   -są fanatykami całującymi zwłoki świętych i oddającymi cześć figurkom

   Ponadto dowiadujesz się, że:

   -masturbacja to zło
   -heavy metal to droga do szatana
   -patrzenie się na atrakcyjne kobiety na ulicy to zło
   -myśli o seksie to zło
   -jedzenie mięsa w piątek to zło
   -antykoncepcja to zło
   -erotyka, pornografia zło
   -edukacja seksualna zło
   -nap@%$!%#ić się wódą w weekend zło
   -in vitro zło
   -z tego wszystkiego powinieneś wyspowiadać się sukienkowym

   I niech się dalej dziwią, że młodzi ludzie odchodzą od Kościoła

   źródło: 1bardzologicznexd.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   a którą idzie, wedle różnych szacunków, 5 miliardów złotych rocznie z państwowego budżetu, a nie ma k?@#a na podręczniki dla niewidomych.

   @SlenderCzester: Dlaczego podręczniki dla niewidomych miałby być ważniejsze?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: bo niewidomi istnieją w przeciwieństwie do boga ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   bo niewidomi istnieją w przeciwieństwie do boga ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Vickers213: A dlaczego nie na ścieżki rowerowe albo pojemniki na kupy dla psów? Nie lepiej po prostu obniżyć podatki zamiast przerzucać kasę od jednych do drugich?

  •  

   pokaż komentarz

   @Wykopus_Mirkus_Rex:
   Co ma na celu to zestawienie? Działasz na zasadzie apologetyka to moje hobby i się wypowiadasz, czy to typowy przejaw ostatnio tu ukazywanego przez twórce włam się do mózgu wujostwa i tego że wiem wszystko na każdy temat?
   Domniemam że jesteś Polakiem a co za tym idzie Patriotą, znasz wszystkich królów polskich, wszystkie zwrotki Hymnu, najważniejsze daty historyczne związane z Polską? Jeśli masz gdzieś braki to co robimy sarkazm i szydzimy?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ignacy_Loyola: lepiej, ale pytałeś dlaczego podręczniki dla niewidomych miałby być ważniejsze od kk

  •  
   W................x

   +11

   pokaż komentarz

   @nonkonformista:

   Co ma na celu to zestawienie?

   Zestawienie ma na celu pokazać przykłady bzdur i absurdów z Biblii, w jakie religia nakazuje ludziom wierzyć pod karą wiecznego potępienia. Ponadto grzechy Kościoła, grzechy wierzących, wypaczenia, konflikty religii z rozumem, czyli ogólnie wszystko to, co odpycha rozumnych ludzi od religii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wykopus_Mirkus_Rex:
   Skąd wiesz że to co nazywasz bzdurami nie jest prawdą? Historycznej bytności Chrystusa dowodzą wszelakiej maści historycy bez względu na przekonania religijne. Potop też jest historycznie dowiedziony i cała masa faktów z Biblii również. Źle pojmujesz rolę religii i to zwłaszcza tej katolickiej. Spójrz na to przez pryzmat tego co robić by doświadczyć życia wiecznego a nie jako to co powoduje potępienie bo nie ma czegoś takiego. Jest sąd ostateczny i tam zapada werdykt. To nie stacja paliw i program lojalnościowy że jak zbierzesz tyle i tyle punktów to masz wkrętarkę a za tyle to tylko kawy się napijesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @SlenderCzester: co do wklejki z fejsa: jak silnymi bóstwami musi być "k%?$a mać" i "ja pierdole"....nikt tak nas nie nauczył tak mówić mówimy tak odruchowo

  •  
   W................x

   -2

   pokaż komentarz

   @nonkonformista:

   Historycznej bytności Chrystusa dowodzą wszelakiej maści historycy bez względu na przekonania religijne.

   O ile istnienie Jezusa jest sporne, tak nie ma żadnych dowodów, że był bogiem.

   Potop też jest historycznie dowiedziony

   Nie. Jeśli już to duża lokalna powódź na bliskim wschodzie, ale nie żaden globalny potop ze śmieszną arką przechowujący wszystkie gatunki zwierząt.

   cała masa faktów z Biblii również

   przeżycie 3 dni w brzuchu wieloryba, latanie na rydwanie...

   Spójrz na to przez pryzmat tego co robić by doświadczyć życia wiecznego a nie jako to co powoduje potępienie bo nie ma czegoś takiego. Jest sąd ostateczny i tam zapada werdykt. To nie stacja paliw i program lojalnościowy że jak zbierzesz tyle i tyle punktów to masz wkrętarkę a za tyle to tylko kawy się napijesz.

   Śmieszne, bo ty, księża i jeszcze inni księża przeczycie sobie nawzajem.

  •  

   pokaż komentarz

   O ile istnienie Jezusa jest sporne, tak nie ma żadnych dowodów, że był bogiem.
   aha...
   Kalendarz datujący czas od narodzin Chrystusa to też nieprawa ( ͡º ͜ʖ͡º)

   Nie. Jeśli już to duża lokalna powódź na bliskim wschodzie, ale nie żaden globalny potop ze śmieszną arką przechowujący wszystkie gatunki zwierząt.

   czyli co to było takie zalanie podobne do tego z 1997 roku...

   przeżycie 3 dni w brzuchu wieloryba, latanie na rydwanie...

   o metaforach słyszałeś? Mickiewicza albo innych poetów czytałeś? Nie każda książka jest poradnikiem typu zrób to sam albo książką historyczną napisaną chronologicznie.
   Fatima i to co widział tam ogrom pielgrzymujących tam ludzi też przyrównasz do odpowiednio przygotowanej w wymiarze odurzenia czy to alkoholem czy innymi specyfikami "jazdy" np. woodstokowej ?

   Śmieszne, bo ty, księża i jeszcze inni księża przeczycie sobie nawzajem.
   Kto komu przeczy? Nikt nikogo do wiary nie zmusza to wolna droga, ale naucz się szanować ludzi mających odmienne poglądy i czasem postaraj się zapoznać z pełnią tego o co w tym chodzi a nie z góry szydzić bo takie podejście jest bardzo płytkie i w powyższej materii szkodzisz głownie samemu sobie zgodnie m.in. z zakładem Pascala.

   @Wykopus_Mirkus_Rex:

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: Nikt nie dowodzi. To same bzdury. Pokaz mi jednego...

  •  

   pokaż komentarz

   TLDR; plusy katolicyzmu dla niewierzących katolicyzm (religia) to jeden z filarów cywilizacyjnych, a ten konkretny to ciekawe rozwiązanie, bo dobrze optymalizuje wolność człowieka (także, albo przede wszystkim drugiego)

   Przekleję swój wpis z mikrobloga:

   W Biblii czytasz o:
   -chodzeniu po wodzie
   -zamianie wody w wino
   -zmartwychwstaniu zamordowanego człowieka
   -wskrzeszeniu zmarłego
   -aniołach
   -uzdrawianiu dotykiem ręki
   -macierzyństwie połączonym z dziewictwem
   -proroku, który przeżył 3 doby w brzuchu wieloryba
   -rozstąpieniu się morza na rozkaz gościa
   -opętaniach
   -proroku, który na rydwanie zapierdzielał do nieba


   W końcu to historia o Synu Stwórcy, a nie dzieci z Bulerbyn więc nie wiem czego oczekiwałeś. Ps. między wierszami, to się dopiero dzieje, wyżej to tylko takie "błyskotki", które choć prawdziwe to mogłyby być podrobione- ja wierze, że akurat w tym przypadku nie są. Z grubsza to trochę jak artysta, który wydaje płytę gdzie w większość utworów trzeba się wsłuchać, ale są topowe radiowe hity, które mają przyciągnąć tłumy i pokazać siłę autora.

   Widzisz wierzących, którzy:

   -są hipokrytami
   -zabijają
   -kradną
   -wyzywają się
   -narzucają innym swoje poglądy
   -oszukują się nawzajem
   -są religijni na pokaz
   -są księżmi pedofilami
   -są księżmi biznesmenami
   -są fanatykami całującymi zwłoki świętych i oddającymi cześć figurkom


   Czyli jak ktoś deklaruje się jako katolik, to już nie popełnia błędów- staje się jednostką nieskalaną. Gdyby tak było, to już dawno katolicy odlecieliby w siną dal na rydwanach i dywanch( ͡º ͜ʖ͡º). I jeszcze ci hierarchowie, tacy to po urodzeniu powinni windą do nieba śmigać, a nie posługiwać i jeszcze prosić o pieniądze na życie! Kto to widział, żeby dorosły chłop w sutannie musiał jeść, tacy to nie powinni musieć!
   W sumie podobnie jest z prawem. Ktoś je ustala, a nie wszyscy przestrzegają, co za hipokryzja!! Po co więc prawo!? Wyrzucić ścierwo xDD Wracajmy do jaskiń i na drzewa, wtedy to było, nie to co teraz...
   Teraz na poważnie. Katole są takimi samymi ludźmi jak wszyscy inni i popełniają te same błędy jak każdy. Abstrahując od tego czy ty wierzysz czy nie, ale załóżmy, że chociaż część z nich (katoli) wierzy, albo próbuje, to poprzez religie i jej moralność wpada kolejny bat poza prawem (wzmacniając też pośrednio ostracyzm społeczny), co dobrze wpływa na porządek społeczny. Przynajmniej część ludzi będzie przestrzegać w ten sposób wolność innych i szanować swoją dając coś od siebie innym, nawet pozostawiając coś po sobie, a to sprawia, że więcej wysiłku może być przeznaczone na budowanie cywilizacji, a nie marnowane sobie samemu czy w relacji do innych ludzi.

   @Wykopus_Mirkus_Rex:

  •  

   pokaż komentarz

   Ponadto dowiadujesz się, że:

   -masturbacja to zło - a jaki nałóg jest dobry?
   -heavy metal to droga do szatana - sam heavy metal nie, ale jak ktoś się wprost odwołuje do tego co kościół niemal od zarania utożsamiał z uosobieniem zła, to jak może dziwić, że dalej tak robi i walczy z propagowaniem xD?
   -patrzenie się na atrakcyjne kobiety na ulicy to zło - to zależy, jakby ci to powiedzieć, ale bocian nas nie przyniósł i może cię to zdziwi, ale kościół też to wie! Właśnie jest to część bata porządkująca społeczeństwo, bo samo ślinienie się na widok kobiety nic ci nie da- tracisz swój czas i nie jest jakoś niewyobrażalnie złe, ale puste samo w sobie, chyba, że planujesz coś więcej wobec kobiety będącej w stałym stosunku, wtedy katolicki bat wchodzi w ruch i stara uchronić niszczenie "spokoju" wielu ludzi powiązanych różnymi relacjami z tą kobietą, bo spowodowany tym nieład i cała zawierucha to właśnie strata czasu => społeczeństwo traci.
   -myśli o seksie to zło - chyba to wyżej wystarcza
   -jedzenie mięsa w piątek to zło - chodzi o poświęcenie się, a że mięso, to utrzymywanie tradycji. Jeśli przyjemność sprawia ci jedzenie czekolady, to od niejedzenia jej w piątek korona ci z głowy nie spadnie, a wyrobisz sobie silną wolę także do innych swoich słabości
   -antykoncepcja to zło - jak się patrzy na obecną demografię europy, to dobrem bym tego nie nazwał. Nie wiem, może się mylę i wskaźnik sugerujący wymieranie europejczyków jest dobry, czy czegoś nie wiem xDD?
   -erotyka, pornografia zło - to 1 chyba wiadomo, że nie zawsze, bo z kapusty nas nie wyciągnęli, 2 to trochę problem masturbacji, a to chyba rzutuje w społeczeństwie na złą demografię (patrz mirko #przegryw)
   -edukacja seksualna zło - jag to? Kościół piętnuje naukę przyrody, biologii i WDŻWR? Chyba czegoś nie wiem...
   -nap@%$!%#ić się wódą w weekend zło - samo dobro, alkoholizm to piękny talent i trzeba go rozwijać, a w dodatku dobrze wpływa na zdrowie, umiejętności rajdowe czy sporty walki. Ćpanie krokodyli, hery czy innych rozpuszczalników też jest dobre, tutaj też nie rozumiem stanowiska kościoła xD
   -in vitro zło - kościół nie jest idealny, nie podoba im się metoda, to powinien prowadzić badania w tym kierunku i wypracować lepszą metodę jeśli tak jest taka zła, też tego nie rozumiem w przeciwieństwie do zła z aborcji czy eutanazji,
   -z tego wszystkiego powinieneś wyspowiadać się sukienkowym - albo psychologom ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   I niech się dalej dziwią, że młodzi ludzie odchodzą od Kościoła - takie czasy, że ludzie od siebie nie wymagają więc po co im coś co truje im w głowie i stawia wymagania.

   @Wykopus_Mirkus_Rex:

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet studiując przez jakiś czas prawo zauważyłem, że kopiąc głębiej natrafia się na bezsens tego, w co rzekomo wierzy 95% Polaków.

   @SlenderCzester: Oczywiście musiałeś podkreślić, że studiowałeś prawo xD

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: No faktycznie tyle ze opisuja go jako wariata. Chrystus oznaczal Pomazanca. Rownie dobrze moza wierzyc w inne bzdury.

  •  

   pokaż komentarz

   @Speed666:
   naście wieków temu tak Go opisywali i dziś tak Go opisują - coś musi być na rzeczy; musiał nieźle zaleźć za skórę tym o których się nie mówi by nie zostać posądzonym o wrogie myśli względem tego narodu. Ja ze swojej drogi jaką obrałem, a którą jest życie zgodne z nauczaniem Chrystusa nie zrezygnuję. Jeśli po śmierci nic nie ma nic nie stracę, ale jeśli jednak tak jak nauczanie Jezusa głosi jest sąd ostateczny i dalsze życie tym razem wieczne to mam wszystko do wygrania. Ty sobie możesz walczyć z wiarą i wierzącymi ludźmi i poświęcić całe życie temu. Jedni budują inni nie mając nic rujnują to co inni postawili.
   Z Bogiem udanego jutrzejszego dnia Pańskiego Ci życzę ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @rzaden_problem: napocileś się nieźle, a wyjasnienie jest proste i wszystkim znane - kościół chce kontrolować ludzi przez dobieraje się im do dupy i tego co robią w łóżku, wpędzanie w poczucie winy a potem czesanie ich z kasy za odpuszczenie grzechów.

   A aborcja i eutanazja to dobro.
   Natomiast jeżeli uważasz inaczej, to moja ateistyczna dusza nie ma problemu z tym, żebyś rodził potwory bez mózgu i umierał w męczarniach przez wiele dni, skoro twój bóg tak wymaga. Ja zaś mam to głęboko.

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: "Jeśli po śmierci nic nie ma nic nie stracę, ale jeśli jednak tak jak nauczanie Jezusa głosi jest sąd ostateczny i dalsze życie tym razem wieczne to mam wszystko do wygrania. "

   Jezus na pewno się ucieszy, że wybrałeś jego nauki bo ci się to bardziej opłaca :D

  •  

   pokaż komentarz

   @MsChokesondick:
   Czasem w życiu odrobina ascezy nie zaszkodzi, po to by nie skończyć jak ci celebryci z pierwszych stron gazet czy portali pokroju pudelek, którzy mimo tego że wszystko mieli to w pewnym momencie postanowili zakończyć swój żywot odbierając swoje życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: Jezus NAJPRAWDOPODOBNIEJ istniał w rzeczywistości, jednak nie ma niezbitych dowodów że NA PEWNO istniał, zauważ że pierwsi historycy wypowiadający się o Jezusie tworzyli jakiś czas po jego śmierci, kiedy istniał już jego kult, więc zapewne jest to bardzo zmitologizowana postać ludzka, albo tylko sam mit. A z tym kalendarzem to też trochę nie tak, całkiem możliwe że Jezus urodził się o parę lat wcześniej i żyjemy w błędzie ze złą datą: https://en.wikipedia.org/wiki/Date_of_birth_of_Jesus
   @SlenderCzester: mi mówienie jezu nie przyszło spontanicznie, a przez "13 posterunek". ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   R...........h

   0

   pokaż komentarz

   @SlenderCzester: to jest genialne! ( ಠ_ಠ) ja na przyklad mowie 'o kurwa' i 'o hui', nikt mnie tego nie nauczyl...a przeciez zarowno k#%$y jak i huie istnieja ヽ(☼ᨓ☼)ノ ave jahwe!

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: ale nie masz rozumu, żeby ascezę uskutecznić? Ja ograniczam alkohol i fajki, bo wiem, ze są złe dla zdrowia i psychiki, a nie dla Jezuska.

  •  

   pokaż komentarz

   @Myrkull:
   Rejestrowanie zdarzeń w czasie rzeczywistym nie jest domenom nawet teraz w XXI wieku (ot taki 9/11 i pentagon, Smoleńsk i niby to co satelity USA widziały itd), a co dopiero mówić o czasie tak odległym jak okres 2000+ przed tym co mamy dziś. Chrześcijaństwo ma to do siebie że jak komuś słowa nie wystarczają to są jeszcze dodatkowe atrybuty takie np. jak całun, chusta, stygmatycy, objawienia w tym te z Fatimy itd, itd.

  •  

   pokaż komentarz

   @MsChokesondick:
   skąd wiesz że te używki są złe dla organizmu? Instynkt? Przecież w naszej populacji jakiś % będzie odporny na marskość wątroby spowodowanej nagminnym piciem jak i znajdą się ci którym nikotyna i substancje smoliste nie zaszkodzą. Zatem dlaczego odstawiasz sobie coś co sprawia przyjemność ( ͡° ͜ʖ ͡°) ?

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: tak czy inaczej nie zarejestrowano istnienia Jezusa za jego życia, atrybuty które podałeś też nie wystarczają bo można je podważyć, co zresztą nie raz robiono, nadal są tylko kwestią wiary.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wykopus_Mirkus_Rex: To jest slabe co wkleiles.
   Dla mnie numerem jeden jest przypowiesc o Locie.
   Pan zesłał aniołów do Sodomy i Gomory, tam tłum chcial anioły zgwałcic.
   Lot niechcac by miasto mialo reputacje gwalcicieli aniołów, wydał swoją córkę tłumowi na gwałt.

   Tak. Lot w Biblii to ten dobry :)

  •  
   W................x

   -1

   pokaż komentarz

   @loczyn: o dobre, zapomniałem o tym xd

  •  

   pokaż komentarz

   @Myrkull:
   i to jest właśnie sedno tego czym jest wiara. Człowiek wierzy, a nie wie na pewno jak ma to miejsce przy wiedzy. Niemniej jednak i wiedza jak to pokazuje codzienne życie nie jedno ma oblicze i z każdym dniem dowiadujemy się czegoś innego a niektóre dotychczasowe fakty z czasów podstawówki są już nieaktualne w trakcie uczęszczania np. na studia.

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: Ponieważ klinicznie udowodniono że jest to szkodliwe. Co jest faktem, dodatkowo istnieją prawa zabraniające lub redukujące spożycie tych substancji, ponieważ ich wpływ jest nie korzystny dla społeczeństwa co też zostało udowodnione.

  •  

   pokaż komentarz

   Fatima i to co widział tam ogrom pielgrzymujących tam ludzi też przyrównasz do odpowiednio przygotowanej w wymiarze odurzenia czy to alkoholem czy innymi specyfikami "jazdy" np. woodstokowej ?

   @nonkonformista: Nie, to zwykła ściema. Albo z powodu załamania się światła koło drzew było widać coś, co przypominało twarz Maryi jakiś czas i ludziska rozkręcili "inbe" taką, że potem sami uwierzyli w to, co nawymyślali.

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: To nie instynkt, to konsensus naukowy. Także obstawiam swoje karty według wyników ich badań, a nie bzdurnego zakładu Pascala.

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: To nie instynkt, to konsensus naukowy. Także obstawiam swoje karty według wyników ich badań, a nie bzdurnego zakładu Pascala.

  •  

   pokaż komentarz

   @czlowiekwybuch:
   Może ludzie mieli zbiorowe halucynacje a może coś było na rzeczy. Niemniej jednak jest to kolejny dowód na to że osoby związane z KK mogą czasem stać się naocznymi świadkami niesamowitych rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: No w Polsce na przykład nie trzeba być Katolikiem by móc zobaczyć wizerunki Jezusa i innych świętych na ścianach. Na przykład na bloku po deszczu może elewacja tak schnąć, że będzie przypominać czyjąś postać. ;) Reszta jest dorabiana przez mózg.

  •  

   pokaż komentarz

   @MsChokesondick:
   o to naukowcom wierzysz, a nawet lekarzom wierzysz? a przecież oni nie są nieomylni i kto powiedział że ten stan wiedzy który dziś posiadamy jest jedynym słusznym? Ile to razy w ostatnim stuleciu diametralnie zmieniano metody leczenia tej samej choroby? Nawet ostatnio na wykopie był wpis o zaniechaniu chemioterapii wobec kobiet mających rak piersi.
   Istnienie Boga chcesz negować, a tak ułomnym stworzeniom jak ludzie życie zawierzasz ( ͡° ͜ʖ ͡°) ?

  •  

   pokaż komentarz

   @czlowiekwybuch:
   z takimi omami to się zgodzę bo co rusz w tzw. innych mediach mają filmy z uwiecznioną eskapadą statków kosmicznych. Co by nie mówić to jednak cudów taki jak ten w Sokółce to już nie tak łatwo zanegować...

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: nie stawiaj zaufania do aktualnego stanu nauki na tej samej półce co jakieś wyssane z palca bajki. To nie są dwie strony tej samej monety, a ten dziwny argument pt. nauka to wiara jest strasznie wyświechtany, żadnego ateisty tym nie zagniesz.

   Nauka polega na nieustannym badaniu, weryfikowaniu i - w razie potwierdzenia tezy innej od obowiązującej - zmianie teorii. Dzięki nauce latamy w kosmos i leczymy kiedyś śmiertelne choroby.

   A to, że naukowcy nie są nieomylni oni sami chętnie przyznają, w przeciwieństwie do religii, która udaje, że ma jakieś info od hehe superinteligencji. Plus, to, że tak wielu księży okazuje się zwyrodnialcami i kryminalistami jest dowodem na to, że Boga nie ma. Skoro jego kapłani mają gdzieś jego zasady, to coś jest na rzeczy :D

   Chętnie też posłucham czym przypowieść o Jonaszu połkniętym przez wieloryba różni się od wyprawy Druzyny Pierścienia, a historia Voldemorta od historii Szatana :D

  •  

   pokaż komentarz

   @MsChokesondick:
   Ja nie stawiam znaku równości między wiedzą i wiarą bo to dwie odrębne sprawy. Ja nie mam problemu z religią tak jak ma to w przypadku Ciebie gdzie musisz się wspomagać przyrównywaniem jej do bajek (z których jak chyba sam wiesz płyną morały więc i tak mają wartość dydaktyczną ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) Jeśli definiujesz się jako ateista a może agnostyk? to czemu jako jedyne wsparcie używasz sarkastycznego ośmieszania swego oponenta? Napisałeś że nauka polega na nieustannym badaniu i weryfikowaniu i wyobraź sobie że w przypadku wszystkich tych cudów zachodzi taka procedura. Całun, chusta z Manoppello, każdorazowe przypadki zamiany hostii w tkankę serca to wszystko badają naukowcy. Mam nadzieję że nie jesteś zatwardziałym ignorantem którego teoretyczna wiedza ogranicza się do subskrypcji i oglądania śmiem wątpić gdzie krzyczący prowadzący podaje łatwe do obalenia banały...
   Finalnie zauważ że masz większy problem z tym że są jeszcze ludzie którzy wierzą i mają dar zrozumienia o co w tym chodzi niż z tym że jesteś już w 100% utwierdzony w przekonaniu że żyjemy tylko po to by zasilić swoimi gnijącymi wnętrznościami glebę i nakarmić robaczki...
   A na koniec jeszcze wypadało by pomyśleć że byli tacy ateiści co na łożu śmierci się nawrócili ( ͡° ͜ʖ ͡°) i komu tu teraz wierzyć ...
   Udanej niedzieli życzę...

  •  

   pokaż komentarz

   @rzaden_problem: Masturbacja jest naturalnym zachowaniem ludzi jak i zwierząt. Owszem, może powodować uzależnienie ale wszystko może je spowodować, nawet siedzenie na wykopie. Poczytaj sobie Wikipedię zamiast świętych ksiąg to możesz się zdziwić.

  •  

   pokaż komentarz

   Historycznej bytności Chrystusa dowodzą wszelakiej maści historycy bez względu na przekonania religijne.

   @nonkonformista: pokaż te historyczne źródła, najlepiej nieodległe w czasie od Chrystusa, tak do AD 80, czyli do ok. 50 lat po jego hipotetycznym wniebowstąpieniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik:
   Kilka wypowiedzi powyżej masz link do strony zawierającej niebiblijne teksty o Jezusie. Zauważ że wydarzenia sprzed 80 lat są niekiedy byle jak udokumentowane a co dopiero te sprzed X czy XX wieków. Jak na tak odległy okres czasu to i tak nadto jest tych wzmianek.

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: a czego mam uzywać do ośmieszania bzdur? To ty twierdzisz, ze Bóg istnieje i na tobie spoczywa ciężar dowodu. Jeżeli powiesz mi, że jest smok w piwnicy i tego nie udowodnisz, to będę tak samo się z tego nabijać.

   prosze link do naukowego potwierdzenia cudu. Potiwerdzenia przez wiarygodne źródła a nie kosciół D:

   Wierzący ludzie są niedojrzali, przerażeni i mają jakieś spore deficyty. Normalny człowiek akceptuje, że są pewne rzeczy, których być może nie rozumie i nie wymyśla bajek, żeby je wyjaśnić.

   Niestety, bęziesz gryzł glebę tak samo jak cała reszta :D

  •  

   pokaż komentarz

   Zauważ że wydarzenia sprzed 80 lat są niekiedy byle jak

   @nonkonformista: popatrz pan, a taki Platon czy inny Sokrates, mimo że nie było internetu, znani byli w całym antycznym świecie (basen M. Śródziemnego i okolice). A narodziny, cuda i zmarchwystanie boga przeszło niezauważenie?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: Ale ja nie walczę, zostawiam Was samych sobie. Zastanawiałeś się kiedyś jak wielkie musi być niebo i piekło, aby zmieścili się tam wszyscy ludzie od tysięcy lat? ;)

  •  

   pokaż komentarz

   a czego mam uzywać do ośmieszania bzdur? To ty twierdzisz, ze Bóg istnieje i na tobie spoczywa ciężar dowodu. Jeżeli powiesz mi, że jest smok w piwnicy i tego nie udowodnisz, to będę tak samo się z tego nabijać.

   Czy czarne dziury istnieją? Mamy na to dowody? A woda na Marsie jest czy jej tam nie ma - byłeś widziałeś; naocznie sprawdziłeś czy bazujesz na zapewnieniach tzw. naukowców? Odnośnie cudów jest sporo linków w necie poszukaj sobie o przemianie hostii w tkankę mięśnia serca np. przypadek Sokółki.

   prosze link do naukowego potwierdzenia cudu. Potiwerdzenia przez wiarygodne źródła a nie kosciół D:

   Kościół sam w sobie nic nie stwierdza w tej tematyce tylko powołuje do tego ekspertów a finalnie może ogłosić albo zanegować cud. Wśród ludzi nie brakuje hochsztaplerów którzy np. napełniali figurki MB farbą tworząc efekt płaczących Madonn i dlatego do zbadania każdego przypadku potrzebują odpowiednich ludzi i czasu.

   Wierzący ludzie są niedojrzali, przerażeni i mają jakieś spore deficyty. Normalny człowiek akceptuje, że są pewne rzeczy, których być może nie rozumie i nie wymyśla bajek, żeby je wyjaśnić.

   Zdarzyło mi się ukończyć dość wymagające studia techniczne i osiągnąć w życiu parę rzeczy...

   Niestety, bęziesz gryzł glebę tak samo jak cała reszta :D

   Mam przekonanie graniczące z pewnością że jednak tak nie będzie...
   @MsChokesondick:

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik:
   OK zgoda tylko ile ci ludzie z filozofii tworzyli i jakie stanowisko w tamtej społeczności mieli? Chrystus publicznie udzielał się w okresie ok. 3 lat i nie był pupilkiem władz. To tak jak byś chciał w dzisiejszej TVP usłyszeć coś od POwców a w TVN od PiSowców, obie frakcje istnieją ale jedna stacja preferuje od wyborów tylko tych a druga od zawsze tamtych....

  •  

   pokaż komentarz

   @Speed666:
   a iluż to ludzi przewinęło się przez kulę ziemską od powstania naszego gatunku? Na dobrą sprawę dzisiejszych ludzi szło by ulokować na niewielkim skrawku Ziemi a co dopiero zrobić coś w bezwymiarowym względem tego co mamy tu świecie. To tak jak by gracz z commodore 64 czy amigi negował to że można zrobić grę video i to 3d. Skoro Bóg umiał stworzyć wszystko z niczego to raczej nie będzie problemu z umiejscowieniem wszystkich dusz w jednym miejscu a właściwie 3 niebie, czyśćcu i piekle po czym z tych 2 miejsce spotkają się razem no a piekło...

  •  

   pokaż komentarz

   @nonkonformista: nie no, gościu, szkoda szczempić ryja. Jesteś jak dziecko. Istnienie czarnych dziur jest wyprowadzone z fizyki i matematyki, a nie z bajkopisarstwa z okresu, kiedy ludzie nie wiedzieli gdzie sie chowa słońce jak idzie spać :D

   miej sobie tę religię. Po co usilnie starasz się dorobić do niej jakieś ręce i nogi? Wiara to wiara. Niczego więcej wam nie trzeba.

  • więcej komentarzy(44)

 •  

  pokaż komentarz

  Dlaczego Francja, Holandia i Belgia są na czerwono?

1 2 3 4 5 6 7 ... 37 38 następna