•  

  pokaż komentarz

  modelowy prawicowy polityk, modelowy idol prawicowego wykopu XD

  •  

   pokaż komentarz

   @pk347: Nie jest to w gruncie rzeczy takie głupie, poczekaj kilka miesięcy a stalownie w USA się pobudują od nowa i będą mieć swoje i na pewno tańsze niż mają teraz, muszą się pomęczyć, ale wyjdzie im to na dobre, będą mieć pracę, zakłady etc...
   Mimo wszystko to nie jest głupie co on zrobił, na pewno lepsze od przyznawania zasiłków, podnoszenia podatków, stręczenia jakiś homosiów, afrykanerów czy innych arabów, jak to robią modelowi lewaccy politycy.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie jest to w gruncie rzeczy takie głupie, poczekaj kilka miesięcy a stalownie w USA się pobudują od nowa i będą mieć swoje i na pewno tańsze niż mają teraz, muszą się pomęczyć, ale wyjdzie im to na dobre, będą mieć pracę, zakłady etc...

   @Sababukin: To już nie jest XIX wiek. Najsprawniejsze gospodarki to te kóre mają najwięcej powiązań z całym światem.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie jest to w gruncie rzeczy takie głupie, poczekaj kilka miesięcy a stalownie w USA się pobudują od nowa i będą mieć swoje i na pewno tańsze niż mają teraz

   @Sababukin: Tak jak Rosja zaczęła produkować jabłka, sery i wiele innych produktów, które importowali. Oh, wait... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @pk347: A jak nie wyjdzie (bo wiadomo, że nie wyjdzie), winę zwali się na emigrantów :) Kuce i tak to kupią.

  •  

   pokaż komentarz

   @powalonykorwin: Jeszcze jakieś ciekawe porównania z dupy masz?
   @graf_zero: Pożyjemy, zobaczymy jak im to wyjdzie.

  •  

   pokaż komentarz

   Pożyjemy, zobaczymy jak im to wyjdzie.

   @Sababukin: No, na tej zasadzie to wiele rzeczy można testować...

  •  

   pokaż komentarz

   @pk347: On nie jest prawicowy. Praciwocy to jest Ted Cruz, Trump należy do całej bandy układu.

  •  

   pokaż komentarz

   @pk347: Jeśli mamy sprowadzać wybór prawica-lewica do stereotypów to osobiście wolę podwyżkę cen stali niż wzrost liczby zamachów terrorystycznych ¯\_(ツ)_/¯
   @KlapekApokalipsy: No to swoją drogą... Trump do niedawna był Demokratą.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero takie powiazania tworza patologie, przez ktora cierpia i pracownicy i konsumenci

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Nawet jakby ilość zamachów terrorystycznych wzrosła o 1000% to wciąż większe jest prawdopodobieństwo, że umrzesz na raka lub w wypadku samochodowym, także, nie ma co nakręcać sobie spirali strachu ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @pk347: czy ja wiem, coś co krótkoterminowo jest dobre wcale nie znaczy, że długoterminowo będzie dobre. To, że ceny chińskiego towaru są tanie zazwyczaj wiąże się z tym, że Chińczycy dopłacają do biznesu. Gdy padną lokalne firmy wtedy podniosą ceny. Cała filozofia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sababukin: tyle że w USA nie ma technologii produkcji stali. To co do tej pory importowali to była stał średniej jakości od Chińczyków i wysokiej jakości od Hindusow. Jedyne co są w stanie wyprodukować na swój rynek to ta najgorsza stal właśnie, na jakieś gówno szafki i inne syfy. Problem się zaczyna w momencie gdy trzeba zrobić coś ambitniejszego i tutaj już nie przeskoczysz tak latwo wielu lat rozwoju technologi odlewniczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai Patrz Pan a ci wredni imigranci w USA jakoś do zamachów się nie kwapią. Pewnie robią to na złość prawicy :/ Ba jeśli chodzi o liczbę przestępstw to uprawiają ich mniej niż sami Amerykanie. Jak oni śmią!

  •  

   pokaż komentarz

   @Sababukin I podstawowe pytanie z jakich branż wycofaja kapitał oraz pracowników. Świat nie jest taki prosty i zasoby które są potrzebne do hut są gdzieś zaangażowane. Nawet jeśli dotowane cłami Huty się rozrosną to będzie to oznaczać likwidację przedsiębiorstw w innych branżach.

  •  

   pokaż komentarz

   @pk347: no tak przeciez mogl opodatkowac bogatych amerykanow

  •  

   pokaż komentarz

   @Cozzie: jednak zginąć w zamachu to niefart a rak to naturalna smierć. No i chyba trzeba redukować możliwości w ktorych możemy stracić życie , a nie odwrotnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Sababukin: jeżeli usa prą do wojny to chyba logiczne jest, że uzależnienie się od chińskiej stali to nie jest rozsądna strategia ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @pk347: Glupi jest ten kto patrzy tylko tu i teraz ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Sababukin: Afrykanerzy to akurat są biali...

  •  

   pokaż komentarz

   @pk347 wpisz sobie korwin cła ... cła są lewackie ...

  •  

   pokaż komentarz

   @Psianka: eee że jak? Amerykanie nie mają technologii wytapiania dobrej jakośći stali? Za to hinduskie firmy są stulecia przed innym może? Nie wiem czy wiesz ale kiedyś w USA było ogromna ilośc stalowni ale postanowili ten mocno nie-ekologiczną gałąź gospodarki wyrzucić z kraju i przenieść/kupować produkcje z krajów typu Indie/Chiny

  •  

   pokaż komentarz

   stereotypów to osobiście wolę podwyżkę cen stali niż wzrost liczby zamachów terrorystycznych ¯_(ツ)_/¯

   @Nicolai: polaczyc nawalanie clami z islamistami i zamachami... to juz serio trzeba miec mozg zlasowany i wyprany przez propagande. Az zal.

  •  

   pokaż komentarz

   polaczyc nawalanie clami z islamistami i zamachami...
   @pk347: Ale... ale ja tego nie połączyłem. Umiesz Ty w ogóle czytać ze zrozumieniem? Czy to przekracza Twoje zdolności poznawcze? Nie chcę wyręczać Twojej polonistki, ale zaleciłbym Tobie na te wakacje posiedzieć trochę nad książkami ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   modelowy prawicowy polityk, modelowy idol prawicowego wykopu XD

   @pk347: To mówisz, że Ameryka upada?

   Lepiej wam lewaki wychodzą komentarze o tym, na czym się znacie - np. jaki dziś użyć kolor szminki albo o wyższości tamponów nad podpaskami. Taki bełkot przypomina mi, jak ameby wściekle ujadały o upadku Polski pod rządami strasznego PISu zmieniającego Polskę w Wenezuelę. Jakoś się nie sprawdziło xD

   I teraz jakiś random komentuje politykę Trumpa na poważnym portalu xD

   źródło: i.ytimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   kilka miesięcy a stalownie w USA się pobudują od nowa

   @Sababukin: Nie poj?$$ła Ci się stalownia z drewnianym domkiem na działkę? Postawienie banalnego bloku mieszkalnego w dwa lata to jest szybko, chcesz w kilka razy krótszym czasie realizować tysiące razy bardziej złożone inwestycje?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: polaczyc nawalanie clami z islamistami i zamachami... to juz serio trzeba miec mozg zlasowany i wyprany przez propagande. Az zal.
   I pisze to @pk347 ktory polaczyl liczbe kosciolow w Polsce z iloscia patentow buahahahahah
   Ale w sumie to sie zgadza- masz mozg zlasowany przez propagande jak malo kto(ʘ‿ʘ)

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai Ale zdajesz sobie sprawę że murzyni to nie jest efekt imigracji ale biali sami ich siłą tam sprowadzili?

   Ps. Kolor skóry mimo że jest fajnym populizmem przekonującym kretynów to nic nie mówi o imigrantach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: Ale kto mówił o Murzynach? Ja na "Hispanic" patrzałem ¯\_(ツ)_/¯
   @joyko: Oj tam... on je neuropa, onemu wolno ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @OraclePL: no możemy udawać że Arcelor jest europejską firmą jak bardzo chcesz ale to nie zmieni faktu że USA jeśli chodzi o technologię wytopu stali to jest poziom niżej niż Chiny.

  •  
   L...............i

   -9

   pokaż komentarz

   Najsprawniejsze gospodarki to te kóre mają najwięcej powiązań z całym światem.

   @graf_zero: Powiedz to UE, która cła zniosła tylko dla swoich członków, a nie całego świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero

   To już nie jest XIX wiek. Najsprawniejsze gospodarki to te kóre mają najwięcej powiązań z całym światem.
   Pożyjemy zobaczymy. Myślisz, że czemu Chiny powoli przeganiają USA na pozycji największej gospodarki świata?
   Nie liczy się sama ilość ale i rodzaj tych powiązań.
   @Sababukin ma rację w tym, że wzrost cen nie jest tu żadnym zaskoczeniem. Jak na razie idzie zgodnie z planem, także heheszki z Trumpa są przedwczesne. Pozostaje poczekać jak wpłynie to na rozwój lokalnego przemysłu.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @szpongiel: Chiny gonią, ale w żaden sposób nie przeganiają USA - to są bajki dla dzieci. Kolos gospodarczy, który stoi na glinianych nogach i jeszcze do niedawna nie był w stanie wyprodukować kulki do długopisu i musiał je importować ;) No i zupełnie zapomina się o jednym fakcie - Chiny mogą zostać zupełnie zablokowane handlowo, kiedy USA nałoży blokadę wodną na ich handel. Wystarczy zobaczyć jak ładnie rozmieszczone w rejonie są bazy USA. A póki co chińska marynarka wojenna nie ma absolutnie żadnych szans z marynarką wojenną USA.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale kto mówił o Murzynach? Ja na "Hispanic" patrzałem ¯_(ツ)_/¯

   @Herubin: @Nicolai: Weź zajrzyj do badań na ten temat i przestań się kompromitować takimi "analizami" z jednego wykresu - imigranci w USA mają w pierwszym pokoleniu niższy odsetek przestępczości aniżeli miejscowa populacja, wyrównuje się to dopiero w drugim i trzecim pokoleniu.

   Wyjaśniałem to już kiedyś na Wykopie, można pogooglać. A "Hispanic" to określenie grupy rasowo-etnicznej, nie imigrantów. Większość Hispanic mieszka w USA od kilku pokoleń.

   pokaż spoiler Uwielbiam wykopowych ekspertów od problemów i polityki USA, którzy nigdy w Stanach nie mieszkali, a zazwyczaj nawet nigdy tam nie byli.

  •  

   pokaż komentarz

   (...) imigranci w USA mają w pierwszym pokoleniu niższy odsetek przestępczości aniżeli miejscowa populacja, wyrównuje się to dopiero w drugim i trzecim pokoleniu.
   @wolodia: A swoich badań oczywiście nie wrzucisz? Wiesz... trudno dyskutować z danymi, które nie zostały przytoczone. A miałbym do nich jedno pytanie, czy uwzględniają one różne nacje czy wrzucają wszystko do jednego wora z nalepką "imigranci". No i czy odróżniamy nielegalnych od legalnych? Znalazłem takie badania które to biorą pod uwagę i cóż... zonk. Może i imigranci ogółem nie mają zwiększonego ryzyka popełnienia przestępstwa, ale Ci nielegalni już tak.

   Uwielbiam wykopowych ekspertów od problemów i polityki USA, którzy nigdy w Stanach nie mieszkali, a zazwyczaj nawet nigdy tam nie byli.
   A to trzeba być w USA żeby móc przytoczyć tamtejsze statystyki? Co to za erzac logiki?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai Wciąż są to statystyki z dupy nie mające nic wspólnego z tematem. Nawet nielegalni Hiszpanic mają mniejszą przestępczość od miejscowych latynosow.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Jak napisałem wyżej - już kiedyś wrzucałem podsumowanie na Wykop, można poszukać, ja na to w tej chwili nie mam czasu. Badań jest kilka.

   Po drugie, to co znalazłeś to nie jest żadne badanie - to jest polemika redaktora National Review, konserwatywnego periodyku, z dziennikarzem libertariańskiego Reason nt. zasadności wykorzystania pewnych danych do oceny współczynnika przestępstw nielegalnych imigrantów. Wiesz czym jest badanie? Pracą naukową, opublikowaną w recenzowanym i uznanym piśmie naukowym bądź konferencji. To co wrzuciłeś to jest publicystyka, ciekawa, ale przedstawienie jej jako naukowy rezultat i bez zauważenia polemiki z tym artykułem, jest zwyczajną manipulacją.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: A wszedłeś w mój link? Chyba nie... Dobra, może inaczej? Teraz Ty wrzucasz swoje źródła, a ja do momentu jak to nie zrobisz nie odpisuję, OK? Bo tak bawić w ciuciubabkę to możemy się w nieskończość.
   @wolodia: No fajnie, że wrzucałeś, ale ja nie widziałem... i co teraz? Mam Ci uwierzyć na słowo? Wrzucić to pogadamy, bo ja nie mam ani siły, ani czasu, odpowiadać na argumenty istniejące w sferze domysłu. Latynosi nie podnoszą statystyk. Danych Ci nie pokaże, ale tak jest... Wy tak na serio czy sobie w tym momencie kpicie?

  •  

   pokaż komentarz

   @pk347: Zaskoczyć cię jeszcze bardziej? Prawdopodobnie do końca tego roku Stany wycofają się z WTO. Czemu? Ano temu, że Chiny ciągle są uważane, za kraj rozwijający się przez co mają one pełne prawo do nakładania ceł aby chronić swój rynek. To co po drugiej wojnie światowej (Bretton Wood) Dało USA globalną pozycje teraz blokuje ich ruchy.

   @powalonykorwin Ale wiesz, że potencjał gospodarczy USA jest na zupełnie innym poziomie niż Rosji?

   @Psianka Amerykański przemysł stalowy trochę się zakurzył fakt, ale całą infrastrukturę posiadają.

   @deviator Tak jak napisałem, przemysł amerykański jest (był) zakurzony. Faktem jest, że Obama wprowadził wiele ograniczeń ekologicznych przez co stalownie czy kopalnie miały trudności i wiele trzeba było zamknąć, ale Trump już zdjął kilka tysięcy stron przepisów i sprawił, że dotychczas zamknięte huty wznawiają pracę z tygodnia na tydzień.

  •  

   pokaż komentarz

   przemysł amerykański jest (był) zakurzony.

   @arkan997: Przemysł amerykański od lat 70' był ograniczany. I obawiam się, że po pół wieku to przy próbie ruszenia ich z miejsca kurz może pozostać po rdzy z jakiej obecnie się składają :)

   zamknięte huty wznawiają pracę z tygodnia na tydzień.
   A. To o ile w ostatnim miesiącu wzrosła produkcja stali w USA i czy aby wzrost importu nie był... większy?

   https://enforcement.trade.gov/steel/license/documents/execsumm.pdf

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: legalni imigranci są 5 krotniej rzadziej w więzieniach, a nielegalni 2 krotnie rzadziej w USA niż rdzenna populacja: https://www.cato.org/publications/immigration-research-policy-brief/their-numbers-demographics-countries-origin

   Dużo o temacie masz nawet na Wikipedii: https://pl.wikipedia.org/wiki/Imigracja_a_przestępczość

   I nawet jeśli jakieś badanie wykazuje większą przestępczość w niektórych krajach to praktycznie zawsze wynika ona z różnic demograficznych między imigrantami (gdzie jest więcej młodych mężczyzn czyli grupy najczęściej popełniającej przestępstwa). Tak, że najczęściej imigranci popełniają mniej przestępstw od lokalnych a nawet tam gdzie popełniają więcej to porównując z analogiczną grupą społeczną lokalną popełniają mniej.

   W ramach ciekawostki dodam jeszcze, że najwięcej złego o imigrantach mają do powiedzenia zadupia na które i tak nikt nie chce przyjechać. Trochę jak z euro o którego wadach najwięcej do powiedzenia mają kraje które nie mają z nim nic wspólnego a populacja euro landu je jednogłośnie chwali.

  •  

   pokaż komentarz

   legalni imigranci są 5 krotniej rzadziej w więzieniach, a nielegalni 2 krotnie rzadziej w USA niż rdzenna populacja: https://www.cato.org/publications/immigration-research-policy-brief/their-numbers-demographics-countries-origin

   @Herubin Po raz kolejny w swoim wpisie dopuszczasz się manipulacji. Gdy jest mowa o przestepczosci wśród imigrantow ty wklejasz linka do artykulu opisujacego i porownujacego liczbę ludzi uwiezionych (czyli zlapanych, sadownie skazanych i przetransportowanych do wiezienia).
   Oczywistym jest ze liczba przestepstw nie rowna się liczbie skazanych a tym bardziej wtraconych do wiezienia. Nie tylko dlatego ze nie wszystkie przestepstwa sa zagrozone wiezieniem, ale również dlatego ze nie wszystkich przestepcow udaje się zlapac oraz nie we wszystich przestepstwach daje się znalezc winnego, a jesli chodzi o nielegalnych imigrantow to nierzadko sa oni deportowani zamiast wtraceni do wiezienia.

   Nawet w samym artykule który przytoczyles jest to napisane w konkluzji:
   "Those incarcerated do not represent the total number of immigrants who can be deported under current law or the complete number of convicted immigrant criminals who are in the United States, but merely those who are incarcerated."

   Prosto piszac, liczba przestwpstw nie rowna się liczbie osadzonych (liczba osadzonych z kolei nie rowna się tez liczbie skazanych, a liczba skazanych liczbie ludzi ktorzy popelnili przestepstwo).

   Jeśli chodzi o przestepczosc wśród legalnych imigrantow sytuacja wyglada zupelnie inaczej niż w przypadku nielegalnych imigrantow. Tutaj nie można stawiac znaku rownosci. Legalni imigranci w USA sa monitorowani przez rzad. Już popdczas uzyskiwania statusu imigranta pobierane sa odciski palcow i wyrabiane sa dokumenty które pozwalaja na dokladne sledzenie takich osob. Legalni imigranci, w odroznieniu do nielegalnych, nie ukrywaja się przez rzadem czy sluzbami mundorowymi jak policja. Pracuja oni legalnie, posiadaja konta w banku, prawo jazdy, sa zarejestrowanie w IRS, placa podatki, posiadaja ssn a przy zmianie miejsca zamieszkania musza informowac urzad imigracyjny. Za popelnienie przestepstwa, legelnemu imigrantowi grozi natychmiastowa deportacja i pozbawienie statusu imigranta na zawsze. Dlatego przestepczosc wśród legalnej imigracji może być nizsza niż wśród rodowitych amerykanow.

   Zupelnie inaczej wyglada sytuacja wśród nielegalnych imigrantow. Sa to ludzie, którzy zaczeli swoja przygode z krajem od zlamania prawa (przekroczenia nielegalnie granicy i nieuprawnionego przesiadywania na terenie USA). Ludzie ci nie mogą podjac legalnie pracy, nie posiadaja kont bankowych, legalnych dokumentow czy innych rzeczy pozwalajacych na latwe ich zlokalizowanie i wladze wiedza o nich niewiele. Ukrywaj się oni przed sluzbami porzadkowymi a zatrzymanie ich nawet przez funkcjonariusza policji grozi deportacja. Popelniajac przestepstwo nie maja wiele do stracenia, i jeśli to nie będzie zabojstwo, to tak na prawde niewiele im grozi po za sama deportacja, i ew. kroktka odsiadka wczesniej. Zlapanie takiego przestepcy tez nie jest takie latwe, dlatego niewielu z nich siedzi w wiezieniu.
   Stad wynika ten niewielki odsetek w artykule ktory przytoczyles.

   Artykul z wikipedi to calkowity mish-mash gdzie wymieszani sia legalni imigranci z nielegalnymi imigrantami z uchodcami. To sa zupelnie inne zjawiska, charekteryzuja sie innymi cechami i nie nalezy ich laczyc w jedna calosc (chyba ze dla celow propagandowej manipulacji).

  •  

   pokaż komentarz

   @baidu: Nie ukrywam, z niemałym zadowoleniem zobacyzłem, że wyręczyłeś mnie w tej dyskusji, dziękuję ( ͡º ͜ʖ͡º) Bym coś dodał od siebie, al cóż... nie ma co, temat wyczerpany ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Cła mocniej uderzają w Amerykanów niż Chińczyków

  Szok, miliony pytań bez odpowiedzi. Jak to możliwe? Chemtrails i reptilianie za tym stoją.

 •  

  pokaż komentarz

  Cła zawsze powodują wzrost cen na rynku wewnętrznym i jest to oczywista ich konsekwencja. Więc posapywanie do tego faktu jest idiotyzmem. Celem nałożenia ceł nie jest utrzymanie czy obniżenie cen a zmniejszenie konkurencji dla własnych producentów. Mniejsza konkurencja -> wyższe ceny. Nie ma w tym nic dziwnego i zaskakującego.

  •  

   pokaż komentarz

   @rajwyk Oczywiście nigdy się nie mówi tego że zwiększając siłę producentów półproduktów jednocześnie niszczy się przedsiębiorstwa je wykorzystujące. Protekcjonisci zawsze ładnie dobierają fakty pod tezę pomijając to co niewygodne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: Dlaczego zaraz niszczy? Po prostu one też podnoszą ceny. A o ile stal łatwo sprowadzić z Chin o tyle firmy budowlane już nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @rajwyk Nakładanie ceł, może niszczyć mniejsze firmy, które dotychczas wykorzystywały tańszą importowaną stal i oczywiście jest to sprzeczne z interesami konsumenta. Podwyższanie cen również nie jest dobrym rozwiązaniem, przykład:

   Firma zajmująca się produkcją metalowych szafek (powiedzmy że tak jak tutaj), musi podwyższyć ceny swoich produktów, aby było to dla niej opłacalne i nie może robić tego w nieskończoność, ponieważ w pewnym momencie potencjalny klient może stwierdzić że bardziej opłaca mu się kupić szafkę drewnianą.

   Oczywiście dawanie dotacji tym firmą kłóciłoby się raczej z retoryką Trumpa.

  •  

   pokaż komentarz

   Mniejsza konkurencja -> wyższe ceny. Nie ma w tym nic dziwnego i zaskakującego.

   @rajwyk: W zasadzie to i hiperinflacja jest całkiem nie dziwnym i nie zaskakującym scenariuszem, ale to że coś jest wytłumaczalne, nie znaczy jeszcze że jest dobre.

  •  

   pokaż komentarz

   @rajwyk powiedz to samo producentom samochodów, okrętów, samolotów, czy skrzynek z artykułów. Firmy te teraz będą w dupie przez wyższe ceny stali. Zresztą dlatego też Trump zaczął mówić o cłach na samochody. Jeśli zaczniesz wojnę celną w jednym miejscu to musisz ją prowadzić na wszystkich frontach próbując stworzyć autarkie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin: @TheJaster:
   Czy krótkookresowy interes konsumenta to najważniejszy cel? Protekcjonizm może być bardzo skutecznym narzędziem w budowaniu gospodarki. Zresztą Korea czy Chiny są to ładnym przykładem, że w pewnych warunkach to działa. Są koszty ale tak samo koszty ma "wolny handel"-zwłaszcza, gdy "wolny" to on jest z jednej strony.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZapomnialWieprzJakProsiakiemByl To jest osłabianie konsumentów i producentów w branżach za mgliste i bardzo niepewne obietnice jakichkolwiek efektów.

   Kiedyś czytałem wywiad z jednym amerykańskim ekonomistą który na pytanie dlaczego USA mając jedną z najniższych stóp inwestycji na świecie mają jeden z najszybszych wzrostów gospodarczych na świecie odpowiedział że wynika to z dostępu do informacji oraz wynikającej z niego efektywności inwestowania.

   Żeby jednak informacja była dokładna i prosta do uzyskania nie może być zaburzona przez państwo a ingerencja w system cen jest jedną z najbardziej zaburzajacych. Po części cofamy się tu okresu miedzywojnia i wchodzimy tu w dyskusję o niemożliwosci rachunku ekonomicznego w socjaliźmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin:
   I co z tego, że jest to osłabienie konsumentów i jednych producentów z zyskiem dla innych? Gra nie toczy się o dobro konsumenta-zwłaszcza to krótkoterminowe dobro.
   Oczywiście, ze są mgliste obietnice:) Zwłaszcza, ze Trump walczy ze wszystkimi jednocześnie z UE i Chinami a tu juz liczby mówią przeciwko USA.
   Tylko jakie efekt chce osiągnąć Trump? Myślisz, że oni chcą odbudować huty stali i aluminium w 2-3 tygodnie? Czy walnąć w nos Chińczyków aby ci w końcu zaczęli respektować zasady wolnego handlu? Te cła to zwykły straszak -taki sam jak wysłanie lotniskowców aby postraszyć Kima. Jak na razie widać, ze USA tracą pozycje bawiąc się w wolny rynek podczas gdy protekcjonistyczne Chiny rosną na potęgę grając USA i UE na nosie.
   Pytanie czy USA wystarczy sił i czy nie jest to za późno na takie gierki. Zwłaszcza, że bez sensu wojują ze wszystkimi jednocześnie. Bo akurat wspólne uderzenie USA i UE w zagrywki Chin miałoby szansę na powodzenie. Ale teraz-słabo to widzę.
   A wy możecie na to patrzeć z perspektywy pana Mietka spawającego wiaty przystankowe z importowanej stali albo jakiegoś bazaru. IPopierać to wszystko wolnorynkowymi dogmatami, które przegrywają w starciu z rzeczywistością tak jak utopie komunistyczne. Ale to nie o to tu chodzi.( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Zamiast narkotykow beda teowniki przez granice z meksykiem przemycac

 •  

  pokaż komentarz

  Motocykle harley davidson teraz beda sprzedawane w jakis absurdalnych cenach. Juz dzisiaj hd ma problemy ze sprzedaza swoich moto ale za rok dwa lata ta firma bedzie bankrutem