•  

  pokaż komentarz

  Ależ musi być tam fajnie dyrektorem. Wydasz kilka miliardów na gówno, nikt Cię nie rozlicza. Później możesz wydać kolejne kilka miliardów na kolejny projekt taki sam... Którego nikt nie rozliczy.
  Brakuje kasy? Państwo dołoży....

 •  

  pokaż komentarz

  Połowa pójdzie na dyskietki.

 •  

  pokaż komentarz

  Nieeeee ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  Podczas poprzedniego przetargu, gdy go ogłoszono i słyszałem o kosztach zmroziło mnie. Była podobna suma, ponad MILIARD złotych, na coś co nie może działać dobrze.

  Czemu? Bo ZUS od środka nigdy nie działał dobrze, oni sami się plątają i gubią we własnych papierach, dobry system informatyczny powinien się zacząć od środka - i nie mieć nic wspólnego z informatyka. Ot, górnolotnie zwany "porządek"
  Ale zrobili. Ja wiedziałem, ludzie wiedzieli, nawet urzędnicy wiedzieli że to nie będzie działać dobrze. No i nie działało. Ale była myśl, przynajmniej koniec kosztów.

  I co?

  Gówno.

  Nienawiść do ZUS, najgorszej instytucji w Polsce, ktora jest jak każdy czołowy polityk u nas. Obiecuje, robi totalnie inaczej i bez sensu, zżera pieniądze i nikt później z tego nie rozlicza, a wszystkie błędy zamiecione pod dywan.

  •  

   pokaż komentarz

   @bkwas: Używałeś tego systemu? Co konkretnie w nim nie działa mogę wiedzieć? Bo widzę że na pewno masz argumenty na aktualny system skoro jest taki straszny.

   Zanim mnie reszta wykopków zlinczuje, to od razu mówię, że nie twierdzę, że jest jakiś mega dobry, ale nie jest to taka porażka jak Polska repra na Mundialu ( ͡° ͜ʖ ͡°).
   Byłem na praktykach w Zusie i używałem tego systemu (KSI), co prawda pozostawia wiele do życzenia, ale dało się na nim pracować i uwierz mi, nie chciałbyś żeby go zabrakło, bo dzięki niemu sprawy DUŻO szybciej są rozpatrywane.
   Według mnie dobrze, że idzie to w strone automatyzacji bo ręczne prowadzenie spraw jest meeeeeeeega czasochłonne, a urzędnik powinien conajwyzej kontorlować i robić to czego komputer nie może sprawdzić.

   Bo ZUS od środka nigdy nie działał dobrze, oni sami się plątają i gubią we własnych papierach
   Potwierdzam, jak widzę pracownika który ma na biurku 50 teczek, a w szafie drugie tyle to nie ma możliwości żeby się nie gubił. Dlatego albo automatyzacja zadań, albo więcej pracowników. Z tym, że ZUS nie chce zatrudniać więcej osób no i robi się czasem p#!#@$#nik. Tak jest i będzię dopuki nie nastąpi całkowita informatyzacja zadań ZUS.

   dobry system informatyczny powinien się zacząć od środka - i nie mieć nic wspólnego z informatyka. Ot, górnolotnie zwany "porządek"
   Pracowałeś, że wiesz jak tam jest czy stereotypami lecisz? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   No i jeszcze podstawowe pytanie, ile poprzednio kosztowały serwery, a ile samo oprogramowanie? Poza tym FUS oprócz składek na ZUS rozlicza także składki na NFZ, a ostatnio wprowadzili indywidualne konta.

   Ma być wprowadzone E-ZLA, ale nie jest bo lekarze to stary beton i nie będą używać komputerów. Jedyne co w Polsce blokuje rozwój to STARY BETON który się kisi wszędzie. Czy to ZUS, NFZ, czy JANUSZPOL sp. z o.o.

   Trochę się rozpisałem, ale tych co to przeczytali serdecznie pozdrawiam :D

  •  

   pokaż komentarz

   Byłem na praktykach w Zusie i używałem tego systemu (KSI), co prawda pozostawia wiele do życzenia, ale dało się na nim pracować

   @Thilers: Ale to jest właśnie problem - na systemie DA SIĘ pracować, a powinno pracować się łatwo, bezproblemowo i wygodnie.
   Tylko w przetargach na systemy informatyczne cały czas wygrywają te same firmy - więc powstanie kolejny system na którym tylko da się pracować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thilers rozumiem Twój punkt widzenia, rozumiem że to ma być stopniowa ewolucja i wszystkiego się na raz nie da zrobić ale:

   System za ponad dwa miliardy, którego praw do kodu źródłowego ZUS nawet nie posiada.

   System który dla zwykłego zjadacza chleba w wielu przypadkach nie działa, albo działa błędnie
   Albo z gigantycznym opóźnieniem. (Poczytaj komentarze, a tu

  •  

   pokaż komentarz

   @Thilers: Nie pracowałem w ZUS ale mam styczność z wdrażaniem oprogramowania na podobną skalę i wydaje mi się, że 1 MLD to jest jakaś kwota wyssana z kosmosu na ten system.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thilers nie używałem, mogę mówić tylko z perspektywy szarego człowieka który za ten system płaci.

   Frustracja numer 1. Ponad miliard złotych za system, do którego KODU ŹRÓDŁOWEGO ZUS nie ma praw. (!!!!)

   Numer dwa: Dla zwykłego podatnika, nie zmieniło się aż tak wiele:
   - Nadal trzeba w większości stawiać się osobiście, choć mozna by było to zrobić przez internet. Ale wystarczy telefon do oddziału, żeby się dowiedzieć "musi Pan przyjechać, nie, nie wystarczy podpis elektroniczny"

   - problemy pokroju złego stanu konta zusowskiego, niedoplaty które nie istnieją i które przestają istnieć gdy przyjdzie się osobiście do urzędnika, nadpłaty które wisza po dwa miesiące, zmieniają się w niedoplaty by później zniknąć (przypadek firmy mojego ojca, łącznie ponad 10 telefonów z urzędnikami i od urzędników :D)
   - w niektórych okresach problemy ze stroną ale to wybaczam.

   Frustracja największa: przegigantyczne pieniądze są ładowane w twór który te pieniądze przejada (pixrel)
   A najgorsze że są to pieniądze które lądujemy w instytucję która jest bankrutem. Bankrutem totalnym, to pieniądze dosłownie wywalone w błoto ;(

   I tak, rozumiem twój punkt widzenia, punkt widzenia urzędnika wewnątrz. Super że ułatwiło to Wam pracę. Szkoda, że dla normalnego gościa który ma firmę, nadal nie zmieniło się tak tak wiele jak powinno.

   źródło: fromapp.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @bkwas: @xfin:

   Ale to jest właśnie problem - na systemie DA SIĘ pracować, a powinno pracować się łatwo, bezproblemowo i wygodnie.
   Zgadzam się w 100%... Podczas praktyk niejednokrotnie rozmawiałem o tym z współpracownikami, jednak zwykli szarzy pracownicy tylko mogą sobie ponarzekać i nic nie da się z tym zrobić.
   W jednym programie (nazwy nie będę wymieniał, bo i tak nic wam nie powie), trzeba było wpisywać daty okresów ubezpieczenia bądź L4, itp. Po wpisaniu 20 różnych okresów, wyskoczył mi błąd, że data się nie zgadza. Ogółem cięzko jest się pomylić klepiąc non toper daty na numpadzie, więc patrzę i przeglądam gdzie jest błąd. Po 15 minutach wołam innego pracownika i patrzymy razem - po kolejnych 10 minutach stwierdza, że też nie wie. Dopiero 3 osoba stwierdziła że daty dziwnie wyglądają w podglądzie. Okazało się, że żeby pracować na tym programie, trzeba w Windowsie zmienić zapis daty z dd.mm.yyyy na yyyy.mm.dd bo program automatycznie zamieniał to na ten drugi system. No musiałem robić niestety od nowa ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler **Gwoli wyjaśnienia o co chodzi z tym, że musiałem wpisać 20 okresów: zdażało się że osoba była na urlopie bezpłatnym albo chorobowym bardzo często, więc nie wpisywało się że pracowała załóżmy od 01.01.1990 do 01.02.2000 tylko 01.01.1990 do 03.02.1990 i od 03.02.1990 do 28.04.1990 i tak do 2000 z przerwami ¯\\_(ツ)_/¯**


   Tylko w przetargach na systemy informatyczne cały czas wygrywają te same firmy
   Największe firmy ¯\_(ツ)_/¯

   nie używałem, mogę mówić tylko z perspektywy szarego człowieka który za ten system płaci.

   Nie no spokojnie, rozumiem frustracje. Też za to płacę i jestem tego samego zdania co ty. Miałem przyjemność? (albo nieprzyjemność) używać tego systemu. Żebyś widział miny pracowników jak im godzina roboty przepadała w p#!$u przez jakiś błąd, a naczelnik ciśnie z terminami (╯°□°)╯︵ ┻━┻ Tam więcej przekleństw leci niż na budowie xD

   Frustracja numer 1. Ponad miliard złotych za system, do którego KODU ŹRÓDŁOWEGO ZUS nie ma praw. (!!!!)
   Nie wiem nie sprawdzałem, ale czy aby na pewno? W tym roku zmieniła się firma która zarządza systemem, a system pozostał ten sam. Jednak nie jestem informatykiem, więc nie mogę się na ten temat wypowiedzieć. Jeżeli to prawda to faktycznie kicha...

   Dla zwykłego podatnika, nie zmieniło się aż tak wiele:
   - Nadal trzeba w większości stawiać się osobiście, choć mozna by było to zrobić przez internet. Ale wystarczy telefon do oddziału, żeby się dowiedzieć "musi Pan przyjechać, nie, nie wystarczy podpis elektroniczny"


   Co do PUE to akurat, bo wydaje mi się że o to chodzi, to jest to cały czas usprawniane i jest to jedna z lepszych inwestycji. Tak jak można jechać po ZUSie za programy wewnętrzne, tak PUE dosyć dobrze działa, z naciskem na dosyć bo mogłoby działać lepiej z tego co widzę po komentarzach innych osób. Ja osobiście nie miałem z nim problemów, ale nie prowadzę firmy więc sprawdzałem sobie tylko czy mój pracodawca płacił/płaci składki.

   Frustracja największa: przegigantyczne pieniądze są ładowane w twór który te pieniądze przejada (pixrel)
   A najgorsze że są to pieniądze które lądujemy w instytucję która jest bankrutem. Bankrutem totalnym, to pieniądze dosłownie wywalone w błoto ;(


   Administracja ma to do siebie, że nie przynosi zysków niestety. Jedyne co można robić to minimalizować koszty i maksymalizować efektyność procesów (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■). Tzn. pełna automatyzacja systemu odprowadzania składek -> pełna automatyzacja naliczania i wypłacania emerytur -> zmniejszenie liczby urzędników do specjalistów którzy by jedynie kontrolowali procesy zachodzące w systemie.

   ZUS był i będzie bankrutem bo jest coraz mniej osób w wieku produkcyjnym niż w wieku poprodukcyjnym (emeryci/renciści) i przedprodukcyjnym (no ale oni jeszcze będą pracować). Taki stan się będzie utrzymywać niestety, dlatego radzę samemu sobie odkładać, a najlepiej inwestować (ziemię, nieruchomości - coś co będzie istnieć mimo upływu czasu).

   I tak, rozumiem twój punkt widzenia, punkt widzenia urzędnika wewnątrz. Super że ułatwiło to Wam pracę. Szkoda, że dla normalnego gościa który ma firmę, nadal nie zmieniło się tak tak wiele jak powinno.

   Wiesz, ja praktyki skończyłem, raczej urzędnikiem nie będę bo płacą strasznie mało w ZUSie, a żeby awansować to trzeba dużo czasu i nerwów. Co do wynagrodzenia to wiedz tylko, że miałem stypendium (na rękę) wyższe niż niektórzy pracownicy wypłatę (netto).

   Mam nadzieję, że to się jeszcze zmieni bo w przyszłosci też chcę założyć własną firmę ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ

  •  

   pokaż komentarz

   Za interpunkcję i ortografię przepraszam, mam nadzieję że da się przeczytać :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Thilers sorry że trochę wylałem frustrację na Ciebie, nie miałem tego na celu po prostu słysząc o ZUSie gotuje się we mnie, a jestem naprawdę spokojnym człowiekiem ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Sam teraz otwieram firmę i zamiast się cieszyć to mam wielką mieszankę niewiadomej/strachu połączonej mimo wszystko z przyjemnością :D

 •  

  pokaż komentarz

  Przecież mają dobry system, PUE się zwie, po zalogowaniu widzę że mam nadpłatę 400 zł a po konsultacji z człowiekiem za biurkiem okazuje się że jednak nie mam i Hui xD

  •  

   pokaż komentarz

   @PajonkPafnucy: Czyli stabilnie. Pamietam "reformę" z 1999 kiedy wprowadzono te wszystkie druczki które człowiek co miesiąc wypełniał po to by był pełny przegląd wszystkich wpłat. No i składałem do ZUSu jak kazdy a po jakimś czasie kiedy dostałem wezwanie kontrolne, powiedziano mi ze mam ze sobą przyniesc te wszystkie papiery. Na moje pytanie, ze przeciez te same dokumenty składałem u nich cały czas i powinni sie nimi teraz posługiwać pani odpowiedziała ze owszem dokumenty mają ale w centralnym punkcie (kazde wojewodztwo miało takie nowowybudowane centrum w którym mieli trzymać makulaturę) i że za długo trwałoby sprowadzenie do oddziału.

  •  

   pokaż komentarz

   @ocotuchodzi: Ale mam nadzieję, że powiedziałeś im, że Ciebie to ch!@ obchodzi? ( ͡º ͜ʖ͡º)

 •  

  pokaż komentarz

  270 mln USD.

  Za te pieniądze można kupić:
  - Wyrzutnię Patriot z 16 pociskami, z 1/4 radaru i dwoma stacjami kontroli (na podstawie naszego ostatniego kontraktu)
  - 3 F-16 z całym pakietem wg kontraktu z 2003
  - 100.000 najnowszych karabinków GROT z pakietem wg ceny ostatniego kontraktu (czyli można wyposażyć całą armię zawodową, łącznie z sanitariuszami i adiutantami w sztabach)
  - Wysłać łazik na marsa (Pathfinder - 170 mln USD) a różnicę dołożyć do zakupu czwartego F16.

  Nie ma jak rozsądnie gospodarować.

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna