Kraków: Chciała wymienić piec. Straciła dom

Kraków: Chciała wymienić piec. Straciła dom

Pani Beata złożyła wniosek o dofinansowanie do wymiany pieca. Usługę wykonała firma polecona przez Urząd Miasta. I tutaj zaczęły się problemy. Kobieta i jej syn zaczęli się bardzo źle czuć. Pojawiły się poparzenia, wypadały im włosy. Lekarze nie byli w stanie stwierdzić, co może być przyczyną...

 •  

  pokaż komentarz

  Usługę wykonała firma polecona przez Urząd Miasta.

  wiadomo, każdy musi jeść ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  Tymczasem rzecznik magistratu, Dariusz Nowak, podnosi, że wina wcale nie musi leżeć po stronie ekipy, która w mieszkaniu pani Beaty instalowała piec

  nie musi, ale leży

  I chociaż instalacja pieca jest na gwarancji - nikt nie poczuwa się do jej naprawy.

  Polska w pigułce.

  •  

   pokaż komentarz

   @getin:

   Wygląda na to, że w trakcie budowy domu, w momencie kiedy budowano komin, nie został on zbudowany zgodnie z planem budowy tego domu - mówi Nowak

   No to ekipa instalująca piec czy ekipa budująca dom? ¯\_(ツ)_/¯

   Jakby były roszczenia zasadne to poszłaby do sądu od razu... tymczasem dzwoni do eski... hmm...

  •  
   r......r

   +267

   pokaż komentarz

   @HHHHHH:

   Poszkodowana w grudniu zeszłego roku zgłosiła do prokuratury sprawę o narażenie na utratę zdrowia lub życia. Czekamy na odpowiedź prokuratury o tym, na jakim etapie jest ta sprawa.

   Czyli chyba zgłosiła.

  •  
   H....H

   -176

   pokaż komentarz

   @raskater: Ale dlaczego czytam o tym na eska news... ¯\_(ツ)_/¯? Mi raz gościu nie dokręcił śruby w kole, ale wróciłem do warsztatu i dokręcił... nie dzwoniłem do mediów ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @raskater: w grudniu. A prokuratura PÓŁ ROKU bada sprawę. @getin masz absolutna rację. Całkowity brak odpowiedzialności, $urwa, za cokolwiek!

  •  

   pokaż komentarz

   to poszłaby do sądu od razu
   @HHHHHH: Większość Polaków jest "niezaradna prawniczo", pokutuje przesąd ze sądy są dla bogatych itd.

   Polska w pigułce.
   @getin: Raczej eska w pigułce. Wymiana kotła to nie to samo co wymiana kotła z kominem. Trochę inny zakres usługi. Pytanie o szczegóły tej akcji a ich w tekście brak. Może baba w urzędzie szła w zaparte, że ma warunki przyłączeniowe bo jej się stary kopciuch rozleciał, a teraz płacz. Tego nie wiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   Większość Polaków jest "niezaradna prawniczo", pokutuje przesąd ze sądy są dla bogatych itd.

   @ZostaneMistrzem: zasłonią się brakiem ekspertyz (które kosztują) od urzędu nic nie wyciśniesz, od firmy pewnie po kilku latach o ile jeszcze będzie istnieć i to nie sezonówka znajomego z urzędu ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @getin Polska w pigułce albo kolesie kogoś z Urzędu Miasta .

   Kobiecie teraz należy się mega odszkodowanie od firmy Janusz Biznesu za narażenie życia i zdrowia , bo tak się to kończy kiedy to Janusz Biznesu chcę przytulić więcej plnów nie licząc się z tym , że tanim kosztem naraża czyjeś życie

  •  

   pokaż komentarz

   @hartman2 co się dziwisz polskiej prokuraturze gdyby syn posiadał 000000.1 grama Marihuany wyrok byłby w kilka dni ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  
   D..........1

   0

   pokaż komentarz

   @getin: Zrobili lipę, hajs się zgadza i wszystko jasne.

  •  

   pokaż komentarz

   @HHHHHH: trzeba było poczekać aż koło odpadnie na drodze i wtedy dzwonić :)

  •  

   pokaż komentarz

   @mielon: janusz zrobił to, co miał, zamontował piec. Jak baba nie miała wkładu, to jej biznes by go mieć. Jak pojedziesz na wymianę kól na letnie, a klocki są c!%%#we, to mają ci je wymienic w cenie za free?

  •  

   pokaż komentarz

   @getin
   @HHHHHH pamiętajcie że to ten sam Nowak co był rzecznikiem krakowskiej policji . Teraz jest już mundurowym emerytem i dorabia w urzędzie biedaczek. Rzygam na takich ludzi .

  •  

   pokaż komentarz

   @nachuyamitachata: aha... i to usprawiedliwia gównonewsy na eska? Niech sobie dorabia gdzie chce... Teraz mnie utwierdziłeś w przekonaniu, że takie znaleziska trzeba zakopywać... po co przyczyniać się do tej nagonki?

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_ Ale skoro to zagraża zdrowiu i życiu, to nie powinno być dopuszczone do instalacji .
   Skąd niby prosta kobieta ma znać elementy, które zawiera taka instalacja ??
   napewno gdyby wiedziała , że jak będzie kto to pani tak spierdølił to by się nie zgdzodziła na to
   teraz winnych nie ma.
   Apropo klocków , kiedyś pojechałem na wymiane letnich na zimówki i tempe kondony mi tak dokręcili śruby , że można było paluchami dokręcić gdybym zaufał i nie sprawdził to pewnie tego komentarza byś nie czytał...

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: czyli rozumiem, że jak nie masz komina to spece i tak kocioł powieszą?

  •  

   pokaż komentarz

   @jack_: Powinni go powiesić ale nie powinni go uruchamiać ani zostawić możliwości uruchomienia klientowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZostaneMistrzem: urzędnik/firma przed decyzją dokonuje oględzin pomieszczenia. Wiem o tym bo sąsiad musiał powiększyć kotłownię. Brakowalo metrów sześciennych dla kotła gazowego. Także przed montażem musiał doprowadzić kotłownię do zgodności z wymogami.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak pojedziesz na wymianę kól na letnie, a klocki są c#$@@we, to mają ci je wymienic w cenie za free?

   @_komentator_: Ale jej nie kapało z kranu w łazience obok. Oni nie mieli do czego podłączyć pieca, a podłączyli.Idąc za Twoim przykładem - nie masz felg, ale opony założą?

  •  
   a........o

   0

   pokaż komentarz

   @getin:

   dom jest zalany, jest w nim siarka

   Nie rozumiem co to znaczy. Te nieodprowdzone spaliny jakoś osiadły na murach czy był jakiś potop? Nie da się takiego domu jakoś na nowo uzdatnić?

  •  

   pokaż komentarz

   @HHHHHH: pewnie dlatego poszła do eski, bo sprawę zgłosiła w grudniu, mamy już prawie lipiec i nikt jej nie jest w stanie pomóc. Nawet prokuratura od połroku niewiele zrobiła. Poza tym moim zdaniem to dobrze, że poszła z tym do eski, powinna pójść też do innych mediów i tą patologię nagłośnić, bo to woła o pomstę do nieba.

   Nadmienię tylko, że jakbyś przeczytał dokładnie artykuł, to wiedzialbys też, że ekipa polecona przez urząd miasta zainstalowała piec, który nie ma potrzebnych atestów i nie jest na rynek polski. Jednak dalej czepiaj się komina

  •  

   pokaż komentarz

   Ale jej nie kapało z kranu w łazience obok. Oni nie mieli do czego podłączyć pieca, a podłączyli.Idąc za Twoim przykładem - nie masz felg, ale opony założą?

   @shazza: To nie ten to, bo komin był, tylko nie było wkładu kominowego. Montaż wkładu kominowego, to dość spory koszt i jak klient za niego nie płaci, to go nie dostaje. Klient może zamontować sobie wkład sam lub mieć inną firmę do tego montażu, wykonawcy montażu piec nic do tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @HHHHHH: Ale doszedłeś do kolejnego paragrafu? Bo ja tam czytam, że: "zdaniem radnej Teodozji Maliszewskiej wina urzędników jest tutaj oczywista - Zawalił urzędnik, który dokonał odbioru prac podłączających piec i nowy system grzewczy, który został wykonany wadliwie - argumentuje Maliszewska - Ja mam na to dokumenty i nie można powiedzieć, że budynek był źle zbudowany. Mam dwie opinie nadzoru budowlanego."
   To nadal słowo przeciwko słowu, ale chyba zapomniałeś dodać w swoim komentarzu, że są sprzeczne opinie i nie jest jasne kto ma rację. Dodatkowo parę linijek dalej jest napisane, że piec, który jej zainstalowali nie jest dopuszczony to użytku w Polsce.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale skoro to zagraża zdrowiu i życiu, to nie powinno być dopuszczone do instalacji

   @mielon: a nie prawda! Montaż, to nie eksploatacja. Do tego to domek jednorodzinny, więc wiele rzeczy spoczywa na właścicielu. Tu firma zrobiła to, za co dostała pieniądze. Inwestor, czyli ta kobieta, mogła sobie rozdzielić montaż pieca, na który było dofinansowanie i montaż wkładu na dwie roboty. Pewnie tak wielu robi, bo być może dofinansowanie nie może obejmować innych robót (i dobrze). W domku jednorodzinnym, to łwąsiciel ma o wszystkim pamiętać.

   Skąd niby prosta kobieta ma znać elementy, które zawiera taka instalacja ??

   @mielon: ale to jest jej sprawa! Nie rób z ludzi bezradnych idiotów. Z jednej strony ludzie narzekają, że władza icm narzuca pewne rzeczy, ale jak jednak trzeba ponieść konsekwencje swoich czynów czy zaniedbań, to szukamy kogoś, kto za nas nie pomyślał?

   napewno gdyby wiedziała , że jak będzie kto to pani tak spierdølił to by się nie zgdzodziła na to
   teraz winnych nie ma.


   @mielon: Jak nie ma? Ona winna. Firma montowała piec i to też zrobiła. Wkład kominowy mogła sobie zamówić u kogoś innego. często piece montują firmy od pieców, a kominy dostosowuje inna firma, bo tu inny sprzęt potrzebny (jakiś wysięgnik, ludzie do pracy na wysokości itp). Nikt pani nie sp@%@$?%ił, po prostu pani nie wykonała wszystkich prac jakie powinna. Podejrzewam, że jak to zwykle bywa, nie zrobiła sobie projektu CO, bo to trzeba zapłacić ze 3 tysiące, a przecież urząd nie wymaga, to po co. No i masz babo placek.

   Apropo klocków , kiedyś pojechałem na wymiane letnich na zimówki i tempe kondony mi tak dokręcili śruby , że można było paluchami dokręcić gdybym zaufał i nie sprawdził to pewnie tego komentarza byś nie czytał...

   @mielon: czyli jednak się da zadbać o siebie?

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_ Więc nie powinni montować pieca, skoro bez wkładu zagraża zdrowiu i życiu. Ale zamontowali, uruchomili... A to już ich wina.

  •  

   pokaż komentarz

   Więc nie powinni montować pieca

   @shazza: powinni, bo na to mieli zlecenie

   skoro bez wkładu zagraża zdrowiu i życiu.

   @shazza: to już sprawa właściciela, czy dopełni obowiązków i zamontuje wkład.

   Ale zamontowali, uruchomili... A to już ich wina.

   @shazza: uruchomili? Włączyli i kazali tak zostawić? Do pieca masz instrukcję obsługi, jak nie umiesz w piece. Kobieta nie dopełniła obowiązku, nie miała (najprawdopodobniej) dokumentacji projektowej, nie wykonała wkładu kominowego odpowiedniego dla pieca i to ona ponosi winę.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_ Nie włączyli? Nie sprawdzili, czy działa? Przecież podmieniali sterownik. Jedno, co ich może uratować, to że poinformowali kobietę, że w takim stanie instalacja może ją zabić i ma pod żadnym pozorem nie włączać pieca. Jeśli tego nie zrobili, to zamontowali jej bombę w domu i tyle!

  •  

   pokaż komentarz

   @shazza: Mechanicznie piec jest sprawny.
   Z innej beczki. Jak montuje ci hydraulik kibel, to czy na jego barkach spoczywa dokonanie sprawdzenia czy twoja kanaliza jest drożna czy twoje szambo nie jest dziurawe albo coś innego? Nie, montuje, spuszcza wodę i gotowe. Tak samo tu, piec działa dobrze, jest sprawny. Problemem jest nieprawidłowo zabezpieczony przewód kominowy. Tu kobieta mogła wynająć kominiarza albo inżyniera sanitarnego do sprawdzenia i wydania opinii, czy to zrobiła?

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Nie no, ktoś kto montuje kotły powinien to wiedzieć! Już od kilku dobrych lat kotłów gazowych nie wolno montować bez wkładu zabezpieczającego komin! Kotłów olejowych to samo, co do kotłów węglowych to takiego wymogu nie ma, ale też w tej chwili kotły zwłaszcza podajnikowe są tak sprawne, że temperatura spalin jest bardzo niska i się kondensat wykrapla w kominie i niszczy komin, dlatego z tego co wiem dobre firmy obligatoryjnie zalecają komin ceramiczny systemowy, albo specjalny wkład kominowy ze stali kwaso i żaroodpornej np. 1,4404 i grubości min. 0,8mm, tylko że węgiel to specyficzny opał i zawiera tak dużo zanieczyszczeń, z których się tworzą kwasy, że wyżerają nawet te kominy po kilku latach, dlatego do paliw stałych jest najlepszy komin ceramiczny systemowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca: ale wymogi ma spełnić właściciel a nie montujący piec. To właściciel jest odpowiedzialny sa stan przewodów kominowych i on to powinien zamontować sobie wkład.
   No i nie tłumacz mi jak dziala i po co piec, bo jestem inżynierem i spora część mojej działalności to kontrola stanu technicznego budynków. Wiem co powinno być i kto ma o tym pamiętać.

   Btw. Do stałych paliw klinkier, klinkier jest świetny. Mocny, nienasiąkliwy i piękny.

  •  

   pokaż komentarz

   @HHHHHH Kolega to przeczytał ten artykuł w całości czy tylko tez fragment zobaczył i już zdążył wyciągnąć wnioski?

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_ Piec jest sprawny, za to odpowiada producent. Powinni podłączyć piec do wkładu w kominie. Czy to zrobili? Nie, bo nie było wkładu. Więc powinni o tym poinformować i czekać, aż da się podłączyć. Jak hydraulik montuje już ten kibel i nie ma do niego rury kanalizacyjnej, to tak zostawi, bo to nie jego działka? Gówno płynie na terakotę, ale to nie jego działka. Miał ustawić i przykręcić kibel. I tak zrobił. Woda się spłukuje, kibel stoi. Rura to nie jego działka. Nawet nie powie inwestorowi. Brać kasę i sp%%%#??ać, tak?

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Nie, podczas montażu to właśnie instalator odpowiada za poprawne podłączenie urządzenia i ma to zrobić zgodnie z przepisami, np. sprawdzić dodatkowo czy jest wentylacja w pomieszczeniu, jeśli robi inaczej to jest debil z łapanki , a nie instalator!

   A co do klinkieru, owszem jest to najlepszy materiał, ale przesiąki nie są przez cegłę tylko przez zaprawę łączącą ten klinkier :)

  •  
   l........n via Android

   -1

   pokaż komentarz

   @_komentator_ Zamontował i uruchomił. Na instalację gazową trzeba mieć uprawnienia. Nie ma wkładu nie mogę uruchomić i poświadczyc, że wentylacja odpowiednia.

  •  

   pokaż komentarz

   a nie prawda! Montaż, to nie eksploatacja. Do tego to domek jednorodzinny, więc wiele rzeczy spoczywa na właścicielu. Tu firma zrobiła to, za co dostała pieniądze.

   @_komentator_: w przypadku instalacji gazowej firma nie ma prawa dac mozliwosc uruchomienia wadliwej instalacji. Jesli dala taka mozliwosc to wlasciciel moze przypuszczac ze wszystko jest ok. Firma odpowiada za dzialanie instalacji ktora zamontowala a ktora nie dziala zgodnie z normami bhp przykladowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @getin: jeszcze pewnie ta wymiana pieca kosztowala 2x tyle co bez dotacji z urzedu.

  •  

   pokaż komentarz

   ale wymogi ma spełnić właściciel a nie montujący piec. To właściciel jest odpowiedzialny sa stan przewodów kominowych i on to powinien zamontować sobie wkład.

   @_komentator_: to jest nieprawda i farmazon.

   Na instalacje elektryczne i gazowe potrzebne sa specjalne uprawnienia. W sklad instalacji gazowej wchodzi przylacze z gazem, urzadzenia gazowe, oraz instalacja odprowadzajaca spaliny. Jakakolwiek osoba zmieniajaca instalacje gazowa jest odpowiedzialna za jej poprawne dzialanie. Firma ingerowala i zmieniala instalacje gazowa wiec zadbanie o to zeby instalacja byla zdatna do uzytku po ich modyfikacji jest ich obowiazkiem.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: zarzuć przepisami na poparcie tez. Jak wymieniam gniazdo, to też elektryk ma mi sprawdzic skrzynkę rozdzielczą?

  •  

   pokaż komentarz

   Jak wymieniam gniazdo, to też elektryk ma mi sprawdzic skrzynkę rozdzielczą?

   @_komentator_: mowilem o instalacjach z wysokimi napieciami. Powinienes sie domyslic skoro jestes inzynierem i masz stycznosc z budowlanka. Przepisami nie bede rzucac bo wszystkie znasz sam pisales.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca: @karer: @leniwytlen:
   Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290) – dalej pr. bud. wykonanie zamierzenia budowlanego w postaci wymiany starego pieca gazowego (instalacji grzewczej) na nową nie wymaga uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, co więcej, po nowelizacji Prawa budowlanego, która miała miejsce w czerwcu 2015 r., prace polegające na budowie (czyli także wymianie) instalacji cieplnych (a więc także instalacji co – w postaci pieca gazowego), o ile dokonywane są wewnątrz budynku nie wymagają dokonania zgłoszenia

   W związku z powyższym, pani jako właściciel musi czuwać nad procesem montażu/wymiany pieca. Należy pamietać, ze to domek jednorodzinny i tam w zasadzie zawsze są wyłączenia co do wymogów pozwoleń, kontroli czy badań.
   @shazza:

  •  

   pokaż komentarz

   mowilem o instalacjach z wysokimi napieciami. Powinienes sie domyslic skoro jestes inzynierem i masz stycznosc z budowlanka. Przepisami nie bede rzucac bo wszystkie znasz sam pisales.

   @karer: wysokie napięcia w domku? Przepisy znam, stąd moje pytanie o przepisy na jakich bazujesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: no właśnie:

   ... wymiany starego pieca gazowego (instalacji grzewczej) na nową nie wymaga uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę
   w nowelizacji z 2015 nie ma wzmianki o "(w postaci pieca gazowego)"
   większość przypadków to jest zabudowa nowego kotła (wcześniej takiego nie było) i to wymaga pozwolenia na budowę ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca: a potrafisz wskazać przepis z ktorego to wynika? Obecnie nie ma potrzeby wykonywania projektow instalacji wewnetrznych, a co za tym idzie uzyskiwania pozwolenia na budowę.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Pozwolenia na budowę nie wymaga budowa:
   Art. 29.
   19a) **sieci:** - magiczne słowo
   a) elektroenergetycznych obejmujących napięcie znamionowe nie wyższe niż 1 kV,

   b) wodociągowych,
   c) kanalizacyjnych,
   d) cieplnych,
   e) telekomunikacyjnych;
   20) przyłączy: elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, gazowych, cieplnych i telekomunikacyjnych;
   20a) telekomunikacyjnych linii kablowych;
   20b) kanalizacji kablowej;

   Dopiero:
   pkt 27) instalacji elektroenergetycznych, wodociągowych, kanalizacyjnych, cieplnych i telekomunikacyjnych wewnątrz budynku;
   - i zauważ tu nie ma mowy o instalacji gazowej ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca: jakby na sprawę nie patrzył, kocioł i komin nie są instalacją gazową.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: kocioł gazowy jest składową instalacji gazowej, tak jak kuchenka gazowa, bo ich podłączenie lub rozłączenie ingeruje w instalację gazową.
   Komin nie należy do instalacji gazowej, ale już wkład kominowy jest często traktowany jako system z kotłem gazowym, np. wkłady kominowe z PP jako tako są zabronione w stosowaniu, ale kiedy są podciągnięte pod system razem z kotłem gazowym to już można stosować :).
   Co do prac na instalacji gazowej:
   Są miasta np. jak Bytom gdzie nie trzeba robić projektu pod warunkiem uzyskania specjalnej opinii od kominiarza i tylko gdy kocioł gazowy będzie wisiał/zastępował termę gazową i robi się specjalne zgłoszenie do Nadzoru Budowlanego. (nie słyszałem żeby gdzieś indziej można tak zrobić).
   W niektórych miastach Wydział Architektury wydaje pozwolenie (Decyzję) bez prowadzenia Dziennika Budowy, ale rozpoczęcie prac trzeba zgłosić do Nadzoru Bud.
   W większości miast Wydz. Arch. wydaje pozwolenie, że trzeba założyć Dziennik Budowy :(.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca: kocioł, to fragment instalacji co, a nie gazowej, a na taką nie trzeba robić żadnwj procedury.

   No i teraz pytanie. Czy zatem pani z eski miała projekt na inst. gazową?

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: pisz dokładnie "kocioł gazowy" bo są kotły węglowe, kotły elektryczne, kotły na słomę, i to są kotły jako fragment instalacji c/o na które nie trzeba robić żadnej procedury.
   Kocioł gazowy to fragment instalacji c/o i instalacji gazowej, bo nie może działać bez ingerencji w instalację gazową i zmianę jej parametrów pracy takich jak: pobór szczytowy gazu (m3/h) i obciążenia.
   PGNiG chodzi głownie o to żeby mieć kontrolę nad przepustowością sieci (tak sieć to instalacja zewnętrzna).
   Podam Ci przykład z własnej skóry, mam kotłownię 196kW+kocioł 98kW rezerwowy i podpisaną umowę na moc szczytową 200kW, w zimie w tym roku załączył się kocioł rezerwowy dostałem karę 250zł za przekroczenie dwa razy mocy o 10kW (!).
   Jeśli chodzi o instalacje gazowej to niestety, ale przez 20 lat ćwiczyłem wszystko, a wierz mi ludzie wymyślają różne "opcje" łącznie z podobnym przypadkiem jak u tej Pani, instalator chciał zainstalować kocioł gazowy (jeszcze stary wtedy z otwartą komorą spalania) bez wkładu kominowego, bez wentylacji w pomieszczeniu, bez projektu - nie wyraziłem na to zgody, kocioł został zainstalowany -. W pierwszym sezonie grzewczym Pani straciła życie podczas kąpieli w wannie, córka ledwo odratowana, ale już jest "rośliną" i brak z nią kontaktu (uszkodzenie mózgu). Instalator dostał 8 lat więzienia !

  •  

   pokaż komentarz

   @HHHHHH: dlatego jest taka instytuacja jak kominiarz. O ile się nie mylę to najpierw trzeba pójść do firmy która robi plan, z planem do gazowni żeby aby dostać pozwolenie na zmiany, potem istalacja jest robiona przez firmę a potem jest odbiór kominiarski gdzie odpowiednie zaświadzczenie się dostaje a potem to wszystko raz jeszcze do gazowni.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_:

   o i teraz pytanie. Czy zatem pani z eski miała projekt na inst. gazową?
   czort go wie o co chodzi, bo artykuł jest napisany, tak żeby tylko nic nie wiedzieć.¯\_(ツ)_/¯

   Odbierałem instalacje gazowe pod różnymi postaciami, czasami zdarzyło się i bez projektu totalnie przebudowaną, ale znałem instalatora i widziałem, że wszystko było na "tip, top" zgodnie ze sztuką, materiał, prowadzenie instalacji (warunek bez zmiany ilości i typu urządzeń), przymykałem oko na drobiazgi które nie wpływały na bezpieczeństwo.
   Jeśli było coś nie "teges" to takiego delikwenta brało się na bok i tłumaczyło co ma zrobić, żeby było dobrze, większość poprawiała i każdy był zadowolony, ale zdarzały się "oporniki" i tacy nie mieli łatwo ...

  •  

   pokaż komentarz

   @getin Kilka lat temu miałem troche do czynienia z tym tematem, możliwe sie sie cos zmienilo, ale z tego co pamiętam, przed zabudowaniem kotla musi wypowiedzieć się kominiarz - czy pomieszczenie nadaje się do zamontowania kotla (opinia kominiarska), po zabudowaniu kominiarz znowu wystawia swoją opinię - odbiór kominiarski. Wydaje mi się że tutaj trzeba szukać zaniedbań.

  •  

   pokaż komentarz

   Zgodnie z ustawą z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane (Dz. U. z 2016 r. poz. 290) – dalej pr. bud. wykonanie zamierzenia budowlanego w postaci wymiany starego pieca gazowego (instalacji grzewczej) na nową nie wymaga uzyskania ostatecznej decyzji o pozwoleniu na budowę, co więcej, po nowelizacji Prawa budowlanego, która miała miejsce w czerwcu 2015 r., prace polegające na budowie (czyli także wymianie) instalacji cieplnych (a więc także instalacji co – w postaci pieca gazowego), o ile dokonywane są wewnątrz budynku nie wymagają dokonania zgłoszenia

   W związku z powyższym, pani jako właściciel musi czuwać nad procesem montażu/wymiany pieca. Należy pamietać, ze to domek jednorodzinny i tam w zasadzie zawsze są wyłączenia co do wymogów pozwoleń, kontroli czy badań.

   @_komentator_: o k#@@a ale interpretacja. Przeciez tutaj nie chodzi o przepisy ktore zezwalaja na wymiane ale o przepisy ktore mowia jak ta wymiana ma przebiegac. My o gruszce a ty o pietruszce. Odpowiadasz nie na temat.

  •  

   pokaż komentarz

   wysokie napięcia w domku? Przepisy znam, stąd moje pytanie o przepisy na jakich bazujesz.

   @_komentator_: nie pisalem o domku tylko o instalacjach gazowych i instalacjach z wysokimi napieciami. Nie wazne czy w domku czy w bloku czy w fabryce.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: ja piszę nie na temat? A kto wyjeżdża z instalacjami wysokiego napięcia? To jest nie na temat, bo tu tematem jest kocioł podłączony do nieprzystosowanego przewodu kominowego. Najprawdopodobniej baba chciała przyoszczędzić i nie zrobiła dokumentacji, nie przystosowała przewodu do swoich potrzeb, a teraz robi aferę. Spotykam yakich ludzi wiele...

  •  

   pokaż komentarz

   ja piszę nie na temat? A kto wyjeżdża z instalacjami wysokiego napięcia? To jest nie na temat

   @_komentator_: podalem ci to co wiem ze wymaga uprawnien. Fragment o instalacji wysokiego napiecia mogles pominac bo nie ma on znaczenia w kontekscie instalacji gazowej.

   Najprawdopodobniej baba chciała przyoszczędzić i nie zrobiła dokumentacji, nie przystosowała przewodu do swoich potrzeb, a teraz robi aferę. Spotykam yakich ludzi wiele...

   @_komentator_: bo moze baba nie byla w stanie sama zrobic dokumentacji albo przystosowac cokolwiek do czegokolwiek. Od tego sa firmy mantujace pie... ohhh wait ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: firmy montujace piec nie są od robienia dokumentacji. To inwestor ma obowiązek zapewnić projekt i zorganizować proces inwestycyjny. Firma montujaca piec ma ten piec zamontować. To inwestor musi zapewnić odpowiednią infrastrukturę w postaci pomieszczenia i niezbędnych instalacji. Firma montująca jest wykonawcą, który robi to, za co mu zapłacono.

  •  

   pokaż komentarz

   To inwestor musi zapewnić odpowiednią infrastrukturę w postaci pomieszczenia i niezbędnych instalacji.

   @_komentator_: inwestor to ma jedynie obowiazek przeprowadzenia odbioru przez odpowiednia osobe i tyle jest jego obowiazkow. Reszta to wykonawcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Nie bierz tego do siebie, może się komuś przyda.
   Nadzorowałem kiedyś takie rzeczy, teraz robię coś innego i gdzie indziej płacę podatki.
   Robiłem odbiory dla jednej z firm, która istnieje już chyba ponad 20 lat w branży techniki grzewczej,
   zawsze mieli od groma zamówień (chyba mają dalej), a wiesz dlaczego?
   Bo rzetelnie klientowi przedstawiali kosztorys i mówili co trzeba zrobić, żeby było dobrze, większość klientów była z polecenia, nawet czekali byle by ta firma im robiła, nigdy z nimi nie było problemów jeśli chodzi o instalacje. Przygotowują opinie kominiarskie, robią projekty (z uzgodnieniami), jeśli ktoś chciał coś zrobić nie tak jak trzeba, to po prostu odmawiali, ale zawsze klient był poinformowany np.
   jeśli trzeba było zabudować kocioł gazowy c/o, to trzeba zrobić wkład kominowy, przebudować lub wybudować instalację gazową, zgłosić do gazowni, zrobić odbiory końcowe i na wszystko był przedstawiony kosztorys! To nie te czasy, że firma powiesi kocioł i dziękuję resztę rób kliencie sam, tylko skąd klient o tym ma wiedzieć, dobra firma poinformuje i przygotuje tak żeby było wszystko ok.

  •  

   pokaż komentarz

   inwestor to ma jedynie obowiazek przeprowadzenia odbioru przez odpowiednia osobe i tyle jest jego obowiazkow. Reszta to wykonawcy.

   @karer: wykonawca nie jest uczestnikiem procesu budowlanego w myśl prawa budowlanego. Inwestor i to on ma sporo obowiązków.

  •  

   pokaż komentarz

   @czarnaowcabezprochowca: tu nie wiemy co było czego noe było. Być może baba została poinformowana, ale nie słuchala albo nie chciała wydawać kasy, to też bardzo często się zdarza.

  •  

   pokaż komentarz

   wykonawca nie jest uczestnikiem procesu budowlanego w myśl prawa budowlanego. Inwestor i to on ma sporo obowiązków.

   @_komentator_: bardzo malo obowiazkow. Wystarczy ze znajdzie osobe ktora zatwierdzi wszystko i tyle. Jesli znalazl to ta osoba jest odpowiedzialna.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: dużo, w zasadzie to na nim ciąży ciężar przedsięwzięcia. Zajrzyj do ustawy w końcu. No.i czy ta babka zatrudniała takie osoby? Spełniła swoje obowiązki?

  •  

   pokaż komentarz

   dużo, w zasadzie to na nim ciąży ciężar przedsięwzięcia.

   @_komentator_: ciezar? Przeciez to inwestor wiec robi co chce. Po zatwierdzeniu przez kontrolera inwestor ma wyj#$@ne bo kontroler bierze na siebie odpowiedzialnosc. Inwestor ma tylko wydawac pieniadze na odpowiednie osoby i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: jakuego kontrolera?

   Przeciez to inwestor wiec robi co chce.

   @karer: no nie, prawo budowlane naklada na niego obowiazki.

   Prawo budowlane

   Art. 18
   1. Do obowiązków inwestora należy zorganizowanie procesu budowy, z uwzględnieniem zawartych w przepisach zasad bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, a w szczególności zapewnienie:
   1) opracowania projektu budowlanego i, stosownie do potrzeb, innych projektów,
   2) objęcia kierownictwa budowy przez kierownika budowy,
   3) opracowania planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia,
   4) wykonania i odbioru robót budowlanych,
   5) w przypadkach uzasadnionych wysokim stopniem skomplikowania robót budowlanych lub warunkami gruntowymi, nadzoru nad wykonywaniem robót budowlanych – przez osoby o odpowiednich kwalifikacjach zawodowych.
   2. Inwestor może ustanowić inspektora nadzoru inwestorskiego na budowie.
   3. Inwestor może zobowiązać projektanta do sprawowania nadzoru autorskiego

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: wszystkie te rzeczy zostaly wykonane przez inwestora kolego. Mimo ze inwestor palcem nie kiwnal bo nie jest robolem.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: a skąd wiesz? W artykule nie ma nic o projektach, kierowniku, nadzorach itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Czy ty przeczytales to wogole?

   Zdaniem radnej Teodozji Maliszewskiej wina urzędników jest tutaj oczywista - Zawalił urzędnik, który dokonał odbioru prac podłączających piec i nowy system grzewczy, który został wykonany wadliwie - argumentuje Maliszewska - Ja mam na to dokumenty i nie można powiedzieć, że budynek był źle zbudowany.

   Urzednik "odbieral" NOWY piec wiec inwestor mial prawo przypuszczac ze wszystko jest ok.

  •  

   pokaż komentarz

   Zawalił urzędnik, który dokonał odbioru prac

   @karer: ale urzędnicy nie odbierają prac, stary, to jakaś manipulacja albo nieścisłość. Widać, że ty i dziennikarz, który tak napisał nie ma bladego pojęcia jak wyglądają takie roboty. A jak pani ma dokumenty, niech je pokaże, co tam ma.

  •  

   pokaż komentarz

   ale urzędnicy nie odbierają prac

   @_komentator_: wiec kto odbiera wedlug ciebie jesli nie urzednicy? Pamietaj ze urzednikiem nazywamy kazda osobe ktora dziala w imieniu jakiegokolwiek urzedu na podstawie uprawnien nadanych jej przez jakis urzad.

  •  

   pokaż komentarz

   wiec kto odbiera wedlug ciebie jesli nie urzednicy?

   @karer: nie według mnie, a prawa budowlanego. Zobacz w końcu ustawę. Odbioru dokonuje inwestor. Inwestor w imieniu swoim własnym. Ja ci tu cytuje ustawę, a ty dalej swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   Odbioru dokonuje inwestor. Inwestor w imieniu swoim własnym. Ja ci tu cytuje ustawę, a ty dalej swoje.

   @_komentator_: no z przepisu wynika kompletnie inaczej. Dokladnie:

   Do obowiązków inwestora należy (...) w szczególności zapewnienie: (...) 4) wykonania i odbioru robót budowlanych,

   Gdzie tutaj masz napisane ze odbioru ma dokonywac inwestor? Skad ty to wytrzasnales? W przepisach jest napisane ze inwestor ma zapewnic wykonanie i odbior robot budowlanych.

   Jedyne obowiazki inwestora to "zorganizowanie" i "zapewnienie". Nie ma nic o tym ze ma wykonywac cokolwiek innego. Placi i wymaga i na tym jego rola sie konczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: płaci? Urzędnikowi nie płaci się. Poza tym jak wspominałem, urzędnicy nie odbierają instalacji pieca w domku jednorodzinnym. Nie ma takiej procedury. Masz w ogóle jakieś pojecie o procesie budowlanym?

   I komu pani zaplaciła? Miała projekt? Nie. Miala kierownika i inspektora? Nie. W zwiazku z tym nie zapewnila sobie osób do pomocy i wzięła wszystko na siebie. Widać ją przerosło.

   I jeszcze raz, urzędnicy domków nie odbierają. PSP i PIS uczestniczą w odbiorach obiektow wielorodzinnych, przemyslowych i usługowych. W domkach jednorodzinnych tego nie robią. I dobrze, że nie robią.

  •  

   pokaż komentarz

   I komu pani zaplaciła? Miała projekt? Nie. Miala kierownika i inspektora? Nie. W zwiazku z tym nie zapewnila sobie osób do pomocy i wzięła wszystko na siebie. Widać ją przerosło.

   @_komentator_: jesli budowa domu wczesniej nie zostala zamknieta to fakt - nie bylo odbioru. Jesli dom byl odebrany wczesniej ze stara instalacja to w momencie jej modyfikowania plany istnialy i byl ktos kto je potwierdzal.

   I jeszcze raz, urzędnicy domków nie odbierają.

   @_komentator_: a kto odbiera budowe i zatwierdza modyfikacje? Inspektor nadzoru budowlanego nie jest urzednikiem? Daruj sobie.

  •  

   pokaż komentarz

   jesli budowa domu wczesniej nie zostala zamknieta to fakt - nie bylo odbioru.

   @karer: domku jednorodzinnego się nie odbiera. Zgłasza się zakończenie prac i nie ma odbioru z mocy prawa budowlanego. Jak nie było zakończenia robót, to nie można mieszkać, baba mieszkala.

   Jesli dom byl odebrany wczesniej ze stara instalacja to w momencie jej modyfikowania plany istnialy i byl ktos kto je potwierdzal

   @karer: instalacja co nie wymaga projektu, zgody, zgłoszebia itp. Kocioł to instalacja co.

   a kto odbiera budowe i zatwierdza modyfikacje? Inspektor nadzoru budowlanego nie jest urzednikiem? Daruj sobie.

   @karer: inspektor nadzoru budowlanego nie odbiera budowy domku jednorodzinnego. Modyfikacje zatwierdza PROJEKTANT, bo to jego projekt. Stary, ty nie masz bladego pojecia o czym piszesz. Mylisz pojecia, miesz wszystko ze sobą i nie przyjmukesz nic do swojej pustej głowy. Poczytaj ustawę prawo budowlane.

  •  

   pokaż komentarz

   domku jednorodzinnego się nie odbiera. Zgłasza się zakończenie prac i nie ma odbioru z mocy prawa budowlanego. Jak nie było zakończenia robót, to nie można mieszkać, baba mieszkala.

   @_komentator_: Hmm dziwne poniewaz ja musialem latac do urzedu zeby zakonczyc budowe i miec podpis odbiorcy budowy z urzedu. Krecisz i to ostro.

   instalacja co nie wymaga projektu, zgody, zgłoszebia itp. Kocioł to instalacja co.

   @_komentator_: firma modyfikowala instalacje wiec musiala zmodyfikowac tez plany zeby byly zgodne ze stanem faktycznym. Jesli tego nie zrobila to ma problem.

   inspektor nadzoru budowlanego nie odbiera budowy domku jednorodzinnego. Modyfikacje zatwierdza PROJEKTANT, bo to jego projekt. Stary, ty nie masz bladego pojecia o czym piszesz. Mylisz pojecia, miesz wszystko ze sobą i nie przyjmukesz nic do swojej pustej głowy. Poczytaj ustawę prawo budowlane.

   @_komentator_: u mnie odbieral inspektor nadzoru budowlanego. Bylo to jakis rok temu. Moze to ty nie masz pojecia o czym piszesz i nie wiesz ze taki odbior ludzie sobie przeprowadzaja? Dla mnie dyskusja jest skonczona poniewaz ja wiem co robilem i nie ma mozliwosci zebym sie tego wyparl.

  •  

   pokaż komentarz

   Hmm dziwne poniewaz ja musialem latac do urzedu zeby zakonczyc budowe i miec podpis odbiorcy budowy z urzedu. Krecisz i to ostro.

   @karer: kolego, ja jestem inżynierem, ja to robię zawodowo, a ty mi tu chcesz wykladać swoje mądrości. Do urzedu skladamy zgłoszenie, nikt nic nam nie odbiera z urzednikow.

   firma modyfikowala instalacje wiec musiala zmodyfikowac tez plany zeby byly zgodne ze stanem faktycznym. Jesli tego nie zrobila to ma proble

   @karer: nic nie musiała. Używaj poprawnych terminow. Projektu nikt nie musial modyfikować, bo jego moflo nawet nie być. Na instalacje co nie ma potrzeby wykomwyania projektów. Gdyby byl, to problem mialaby... kobieta, bo to jej ibowiazek mieć projekt (patrz prawo budowlane, obowiazki inwestora). Wykonawca nie ma żadnych obowiązków, bo nie jest uczestnikiem wg prawa budowlanego.

   mnie odbieral inspektor nadzoru budowlanego

   @karer: powiatowy inspektor nadzoru budowlanego nic nie odbiera. Kontrole, ktore przeprowadza, nie są odbiorem i nie dotycza domkow l. Dotycza obiektow, gdzie należy uzyskac pozwolenie na użytkowanie.

   Moze to ty nie masz pojecia o czym piszesz i nie wiesz ze taki odbior ludzie sobie przeprowadzaja? Dla mnie dyskusja jest skonczona poniewaz ja wiem co robilem i nie ma mozliwosci zebym sie tego wyparl.

   @karer: jak chcesz dyskutowac, to musisz mieć wiedzę i znać przepisy. Ja ci podalem odpowiednie zapisy w prawie, a ty dalej to pomijasz. Nie masz pojecia, to sluchaj, jak ktos mądrzejszy ci to wyjaśnia. Dobrze wiem jak wyglada zakończenje budowy, bo ja takie budowy prowadze....

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: mowie ci ze latalem ale ty swoje. Papierow ci nie pokaze nie masz co liczyc. Daj se juz siana i przestan bredzic.

  •  

   pokaż komentarz

   @karer: mogleś robić wiele rzeczy, ale nie do końca wiesz co i po co robiłeś. Zrobileś coś raz i masz się za najmądrzejszego. Nikt domku jednorodzinnego nie odbira. Zgłoszenie zakończenia budowy, to nie odbiór.
   Klik tu masz wyciąg z ustawy, ktorej nie chcesz przeczytać.

   A tu masz opisane tak bardziej dla mniej kumatych
   Klik

   Nie nazywaj odbiorem zgłoszenia, bo to tak jakbyś lekarzowi powiedział, że przyszedleś na kolonoskopię kiedy boli cie gardło.

 •  

  pokaż komentarz

  czyli nie założyli w ogóle kwasówki i spaliny leciały na chatę czy zastosowali zwykłą a ta reagowała ze spalinami?

 •  

  pokaż komentarz

  Ten artykuł to dno kompletne:
  - nie piec a kocioł!!!
  - nie wiadomo o co w ogóle chodzi.
  Co mogła sp@%@$$#ić ekipa? Podłączyć kocioł gazowy/olejowy do komina nieprzystosowanego do tego paliwa. Czy mogli o tym nie wiedzieć na etapie montażu? Wątpię, ale to jest możliwe. Oczywiście jeżeli był to w projekcie domu uniwersalny komin systemowy a wykonawca coś "zaoszczędził" to kierbud i ta pani mogli tego nie wyłapać. Ale odbiór kominiarski powinien to był wyłapać. Czy bez odbioru kominiarskiego można odebrać budowę? Wątpię. Ale to Polska więc pewnie jakoś poszło.
  Dlaczego nie może tam mieszkać? Wymienić komin i po sprawie. Za wkład nierdzewki zabuli max 5k.

  Werdykt: dom nie nadaje się do mieszkania
  Rozumiem że to werdykt eski, bo jak to powiedział fachowiec to jest to dramat.
  Tak czy siak to robienie dramatu z jakiejś pierdoły. I ten ulatniający się gaz... ręce opadają...

 •  
  M......r

  +91

  pokaż komentarz

  Następnie zaproponowano jej mieszkanie z 3 obcymi mężczyznami z problemami psychicznymi.

  WTF?

 •  
  j......o

  +56

  pokaż komentarz

  To musiał być kocioł olejowy, skoro jest mowa o siarce.

  Kwasowość skroplin z kotłów gazowych jest stosunkowo niewielka - pH zawiera się w granicach 4 - 5, zatem są one bezpieczne dla tworzywowych rur kanalizacyjnych nawet przy przepływie bez rozcieńczenia.

  Wyższą kwasowością charakteryzują się skropliny wytwarzane w kotłach olejowych - pH może nawet wynosić poniżej 2 - i zależy głównie od zawartości siarki w spalanym paliwie, z której powstaje najbardziej agresywny kwas siarkowy.