•  

  pokaż komentarz

  już myślałem że nowy odcinek od tego niemego Australijczyka a tu fail :/ chińska podróbka

 •  

  pokaż komentarz

  Kurde, nie piszcie w tytule nazwy kanału która raczej nazwana "kategorią" nią zwyczajnie nie jest. Wszedłem w to tylko dlatego że myślałem że to kolejny odcinek australijskiego niemowy. Piszcie "Azja... albo China... technology" (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■) Kategoria to bardziej "archeologia eksperymentalna".

 •  

  pokaż komentarz

  Problem w tym, że to dla pojedynczej rodziny może być ok, ale na dłuższą metę jest wyjątkowo kosztownym energetycznie procesem. Najtańszy sposób wymaga nieco nowoczesnych materiałów. Zbiornik o relatywnie dużej powierzchni szczelnie przykryty grubą folią budowlaną tworzącą daszek pod skosem. Czarna folia zwiększa temperaturę wewnątrz doprowadzając do intensywnego parowania wody. Woda skrapla się na wewnętrznej powierzchni folii, a z racji tego, że daszek jest pod skosem skropliny spływają do zbiornika z czystą wodą.

  Jako ciekawostkę warto dodać, że podobna metoda (wykorzystująca słońce do odparowania wody) jest intensywnie wykorzystywana na zachodzie Francji nad oceanem. Przy czym pozyskuje się nie wodę, a sól. Istnieją całe hektary tzw. pól solnych. Wygląda to tak, że mamy pole o podłożu nieprzepuszczalnym (glina itp.). Dzielimy je na kwadratowe lub prostokątne areały. Do pierwszego napuszczamy słoną wodę morską. Czekamy aż część z niej odparuje i potem dopuszczamy świeżej. Czekamy aż odparuje i tak ileś razy. Na końcu otrzymujemy wysoko nasycony roztwór solny. Czekamy aż woda odparuje całkowicie i w rezultacie sól wytrąca się na dnie tworząc kryształki. Taka sól jest cholernie droga, ale ma zupełnie wyjątkowy smak nieporównywalny z żadną inną. Co ciekawe kryształy znajdujące się na samej górze są zbierane w pierwszej kolejności. Są to bardzo duże kryształy soli i zwą je kwiatami solnymi. Pod nimi są już mniejsze i te są mniej cenne.

  źródło: youtube.com

 •  

  pokaż komentarz

  mnie się wydaje, że oni tam nie tylko wodę morską destylują ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Ta chłodnica jest za mała, widać jak z tej rurki wylatuje dużo pary, a powinna woda.