•  
  S.....r

  +231

  pokaż komentarz

  Chłop ma rację.

  •  
   5...........a

   -43

   pokaż komentarz

   @StadIer: to nie jest płacenie za ochrone tylko za okupacje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer: c??@% ma racji, jak Polacy mogą w ogóle chcieć wyjścia wojsk USA z Niemiec? Żal mi się robi kretynów, którzy takie rzeczy piszą.

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer: a moze to podpuszczenie aby wyszli jak @El_Duderino pisze. Weszli Trumpowi na ambicje

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer: Zapowiada się bardzo interesujący szczyt NATO

  •  

   pokaż komentarz

   @El_Duderino: Ale te wojska lub przynajmniej ich część może się przemieścić do Polski

  •  
   L...............i

   -19

   pokaż komentarz

   c#$$$ ma racji, jak Polacy mogą w ogóle chcieć wyjścia wojsk USA z Niemiec?

   @El_Duderino: Normalnie, mogą chcieć, żeby te wojsko bazowało się na terenie Polski.

   Niemcy są już za silne, żeby można było coś na nich wymusić tym małym garnizonem.

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer: Przecież to miód na serce Niemców (elity, służb). Wywalić okupacyjne wojska USA i zacząć na poważnie rozwijać własny przemysł zbrojeniowy.

  •  

   pokaż komentarz

   c$!?$ ma racji, jak Polacy mogą w ogóle chcieć wyjścia wojsk USA z Niemiec?

   @El_Duderino: co to zmienia w kwestii racji z amerykańskiego pkt widzenia?

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer: tak ma racje ale jeszcze głupcami podwójnymi bo żydów słuchają :(

  •  

   pokaż komentarz

   @El_Duderino: a kto powiedział, że w takim wypadku USA powinno wyjść z Niemiec? Dlaczego w trójkącie Niemcy-USA-Rosja, gdzie trzeba połaczyć dwa punkty ze sobą, wybrałeś akurat wariatn Niemcy-Rosja?

   Sytuacja jest taka, że Polsce opłaca się współpraca z głównie Europą i Zachodem, a potem z USA. Nie możemy jednocześnie dopuścić do pogłębiania współpracy Niemcy-Rosja. Dodatkowo, USA ma identyczny cel jak my.

   Optymalną sytuacją z naszego punktu widzenia jest granie na taki scenariusz, gdzie Niemcy dystansują się od Rosji (bo współpraca tych dwóch państw to dla nas nadal śmiertelne zagrożenie), podobny scenariusz z punktu widzenia Stanów również jest opłacalny. Polityka USA, niezależnie od tego czy rządzi Clinton, Trump czy Obama, powinna stawiać na osłabianie stosunków Niemiec i Rosji. Ze zgoła innych powodów dla których nam to nie odpowiada, fakt, ale to bez różnicy. My się boimy powtórzenia sytuacji z II WŚ, USA boją się powstania silnego i zwartego Eurazjatyckiego bloku który mógłby pozbawić USA pozycji hegemona światowego.

   Dlatego kierunek jakimi podążają USA i jaki opisał Trump, jest nam jak najbardziej na rękę, tylko że Ty, nie wiedzieć czemu, wyciągasz z niego zupełnie przeciwne wnioski. Przecież nie chodzi o to, żeby Rosja i Niemcy się dogadały i olały USA, tylko żeby grać na osłabienie tej współpracy i porzucanie Moskwy na rzecz Waszyngtonu. Nie chodzi o to, żeby USA wycofały wojska z Niemiec albo Berlin płacił za utrzymywanie wojsk amerykańskiuch, tylko żeby Niemcy i Rosja ograniczały swoją współpracę.To jest dla nas idealny punkt wyjścia, więc akurat Trump ma jak najbardziej rację, a Polska powinna jak najbardziej to akurat wesprzeć.

   W skrócie - Niemcy muszą podjąć decyzję, czy są z Rosją czy z USA. Zarówno USA, jak i nam, pasuje doprowadzić do tego, żeby wybrały USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @RogalFederer: Jedno pytanie: dlaczego wszyscy zakładacie, że Rosja stanowi dla Polski konieczne zagrożenie?
   USA, najsilniejszy gracz, wypowiedziała niedawno wojnę handlową całemu światu, logicznym ruchem w teorii gier w tej sytuacji jest sojusz, a nie wzajemne osłabianie się, pozostałych graczy- Unii Europejskiej, Rosji i Chin;
   To wyłącznie w interesie USA jest dzisiaj konfliktowanie wewnętrzne Unii Europejskiej (na pierwszym planie Polska) i UE z Rosją i Chinami

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer: wszystko fajnie, ale znowu Polske rozjada

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer: ma racje ale skonczy sie to tylko gadaniem. Niemcy chca miec wojska USA u siebie. Zapewnia im to pelna nietykalnosc na wypadek jakiegokolwiek odpału w Rosji (na wypadek gdyby w Rosji do wladzy dorwał sie ktos naprawde szurniety przy kim Putin wygladalby jak grzeczny chłoptas w mundurku szkolnym) i moga ograniczac wydatki na wlasna armie ladujac je w gospodarke. Amerykanie nie chca zas z Niemiec wychodzic. Bo z armia jest tak ze jak juz wejdzie to zostaje. Ale pozniej bylby problem z jej wprowadzeniem z powrotem. W przypadku kiedy jakis szur sie dorwie do wladzy w Rosji i tak USA nie wierza w mozliwosc obrony Polski. Dlatego Amerykanie na serio Polski nie rozpatruja. Polska jest faktycznie skazana na rozjechanie i ma sie bronic tyle zeby byl czas postawic sily amerykanskie w stanie gotowosci do obrony linii Odry. Natomiast strategia Trumpa udawania takiego ktory moze wszystko zrobic ma zmusic Niemcy do zastanowienia sie czy on naprawde nie jest w stanie zrobic wszystkiego i zmusic Niemcy do okreslonych ustepstw.

  •  

   pokaż komentarz

   @50HerbatGreya a widzisz trochę się z tobą zgodzę bo Niemcy nie mają podpisanego traktatu pokojowego do dziś
   Podpisał ja Wermacht  29 kwietnia 1945 roku Adolf Hitler wyznaczył admirała Karla Dönitza na prezydenta Rzeszy, a tym samym głównodowodzącego Wehrmachtu. Ta „prezydentura” nie miała jednak żadnego umocowania prawnego, bo prezydent Rzeszy powinien być wybierany w wyborach powszechnych, a nie wskazywany palcem przez poprzednika. Tym samym wszelkie działania tak „wybranego” prezydenta, w tym wyznaczenie odpowiedzialnych za podpisanie kapitulacji i sam akt kapitulacji, nie są legalnymi dokumentami. Świadczy to, że akt kapitulacji podpisał Wehrmacht, a nie państwo niemieckie

  •  

   pokaż komentarz

   @El_Duderino: z jednej strony masz rację (dałem ci plusa), ale z drugiej - jaki cel ma nawoływanie Trumpa by Niemcy przeznaczali więcej na militaria?

  •  

   pokaż komentarz

   @StadIer US Army zaczęła stacjonowac w RFN w celu bycia zdolnym do zdlawienia w zarodku wszelkich zagrożen ze strony Niemiec. Obrona przed Rosją jest nieformalna

  •  

   pokaż komentarz

   Chłop ma rację.
   @StadIer:
   Większość konfliktów jest z powodu lub przy udziale USA, więc po co Niemcy mają się spinać? Ba, Niemców nikt nie ruszy, bo za silni. To USA liczy na naiwniaków, w tym na PL, a jak przyjdzie co do czego, to mają nas w dupie i stoją po stronie np: Żydów.

  •  

   pokaż komentarz

   Chłop ma rację.

   @StadIer: A zdajesz sobie z tego sprawe ze starterem ktory zostanie jako pierwszy unicestwiony w takowym konflikcie beda takie polaczki jak ty? Przeciez Polska ucierpi jak zwykle najbardziej na konflikcie Niemcy vs USA ktory chce rozpetac najwiekszy guru #4konserwy prezydent Trump.

  •  

   pokaż komentarz

   w innych kontekstach wklejacie obrazki jak to US niesie demokrację bombowcami gdy ma jakiś pilny biznes .. albo że realizuje żydowskie zamówienia.
   u ruskich jest korupcja, ale to nadal kraj który był ważnym elementem europejskiej historii, i jednak jakoś słowański ..
   w US są agencje inwigilujące wszystko co się da, też są oligarchie itd.
   w odróżnieniu od 1914 i 1939 niemcy nie potrzebują już przestrzeni, bo zmieniły się technologie, demografia itd., nie muszą najeżdżać polaków, jak im polaków trzeba, to wystarczy ogłoszenie o pracy

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: A czy Ty spałes na lekcjach historii. Rosyjskie wojska przez ostatnie 300lat atakowaly nas ok 10razy. Dlatego sie ich boimy.

 •  

  pokaż komentarz

  W końcu ktoś otrzeźwiał! Ale i tak za mało Trumpów na tym łez padole.

 •  

  pokaż komentarz

  troche #januszegeopolityki opierajac się na #bartosiak

  Niemcy jako najwiekszy eskporter w EU, sa niebywałym beneficjentem swiatowego ukladu powojennego , jako jedna z najwiekszych gospodarek na swiecie, rozwija sie swietnie, rok do roku notujac wzrost PKB, dochodo etc.

  Chiny dzieki otwarciu morz przez hegemona USA, ktorej na reke bylo wprzegniecie gospodarki Chin do swiatowego wolnego handlu jednoczesnie wypychajac Sowietow, to byla kalkulacja geopolityczna.

  Od upadu Sowietow, zmienil sie uklad postzimnowojenny, to teraz Chiny zagrazaja USA w roli hegemona, to teraz Chiny sa najwieksza gospodarka swiata, to teraz Chiny czerpia niebywale profity z wolnego handlu, nie ponoszac zadnych kosztow, buduja swoja imperialna pozycje, kosztem USA hegemona , wladcy oceanow swiatowych.

  Niemcy chca tylko sie bogacic, od lat 90 probuja wyjsc z pod klosza opieki USA, opanowac Europe, przy pomocy instrumentow EU jak Parlament EU, wspolna waluta, Bank Centralny etc , chca podbic ekonomnicznie, gospodarczo, politycznie Europe , jednoczesnie musza wypchnac wplywy USA z Europy.

  konkluzja wolny handel morski sluzy, bogatym do jeszcze szybszego wzrostu gospodarczego, Niemcy niebywale z tego korzystaja, dlatego ta wojna celna USA- EU/Chiny ma na celu to by Niemcy w koncu poniosili koszty uczestnictwa w swiatowym wolnym handlu. Przeciez te morza i oceany, wolna zegluga istnienie tylko dzieki dobrej woli Hegemona-USA. Do lat 90 swietnie sluzylo USA, ale po roku 90 -Niemcy i Chiny dzieki wolnym oceanom, bogaca sie znacznie szybciej niz USA-hegemon.

  W historii swiata, najwiekszy gracz na oceanach zawsze kontrolowal, co plywa na oceanie, biorac po prostu cla. Taki baltyk to do wybuchu I Wojny swiatowej, mial bariery celne na ciesninie Kilonskiej.

  Ruch USA jest spozniony od ponad 30lat, Chiny dzieki nieskrepowanemu udzialowi w wolnej wymianie handlowej, urosły do hegemona nr 2 na swiecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @nobrainer: Z tymi ambicjami Niemieckimi trochę się zagalopowałeś. Wspólna waluta pozwoliła im lepiej kontrolować swoich kredytobiorców a przyjmując kraje słabo rozwinięte niejako autonomicznie obniżyli jej wartość, co niezwykle przysłużyło się ich eksportowi.
   Bardziej na Unii jako quasipaństwie zależy Francji, która ma dostateczne siły by radzić sobie sama, a której pomysły jak np. uwspólnienie długów byłyby nie do przyjęcia przez Niemcy.

   Co do Chin, to moim zdaniem Trump zaatakował w najgorszym dla nich momencie gdyż kraj powoli wychodzi z modelu taniej produkcji, stawia na automatykę i nowoczesne technologie.
   10 lat temu taka wojna nie miałaby sensu
   Za 10 lat byłoby za późno.

  •  

   pokaż komentarz

   @nobrainer: dodałbym bym Juszczenki to że Trump chce zmusić Niemcy do tego by zaczęły inwestować w swoje wojsko podając za przykład Polskę która przeznacza ponad 2 % PKB. Jeśli Niemcy zdecydują się na takie inwestycje w kraju to będzie to kilkukrotnie więcej niż przeznacza Polska.

  •  

   pokaż komentarz

   @nobrainer: Fajnie tak czasem w temacie politycznym dla odmiany przeczytać jakiś merytoryczny komentarz, który nie sprowadza wszystkiego do bezmyślnej krytyki i sugerowaniu, że potęgi takie jak USA czy GBR są rządzone przez idiotów, którzy w myśl jakichś swoich urojeń i chorych ideałów sabotują własną gospodarkę.

   Co prawda nie do końca się z Tobą zgadzam i nie wydaje mi się, żeby Niemcy były w stanie zdominować Europę, bo jedynym sposobem na takie radykalne "przemeblowanie" jest wojna.

   No i wydaje mi się, że gdyby USA 30 lat temu stawiała EU w niekorzystnej sytuacji, to wtedy znowu Rosja mogła by to wykorzystać i nie byłaby takim trupem jakim jest dziś, co oznaczało by, że zdominowanie bliskiego wschodu i części Afryki mogłoby być niewykonalne. Ale to już taka luźna teoria, której nie mam zamiaru jakoś specjalnie bronić.

   Ale ogólnie szanuję i dla tego typu komentarzy warto się przebijać przez ten cały ściek politycznej agitki.

 •  

  pokaż komentarz

  Większymi głupkami jest jednak polski rząd robiący za pożytecznych idiotów do dojenia przez USA, Izrael i ukrów.

 •  

  pokaż komentarz

  No są głupcami (zwłaszcza Trump), ale nie dlatego. No ale gratulacje "najlepszej" polityki zagranicznej w stosunku do Europy od czasów wojny o niepodległość.