•  
  l......1

  +149

  pokaż komentarz

  Teraz polecam w tej perspektywie przejrzeć komentarze z https://www.wykop.pl/link/4394509/nalozylismy-cla-na-stal-niesprawiedliwe-ze-ue-odpowiada-clami-na-cos-innego/ . Dodam tylko, że jak szybko czegoś nie zrobią i kryzys nadejdzie, to wydaje mi się, że będą 2 możliwości. Kryzys potrwa bardzo dłuuuugo, albo wypowiedzą komuś wojnę i to nie tak słabemu jak Afganistan czy Irak.

 •  

  pokaż komentarz

  Cykl koniunkturalny trwa zazwyczaj jakieś kilkanaście lat. Od ostatniej recesji minęło dziesięć, więc należy mieć sie na baczności

 •  

  pokaż komentarz

  Wykopię bo sytuacja dość poważna. Dziwne że tak mało wykopów jest...

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawy komentarz pojawił się pod tym postem, autorstwa p. Roberta Moskala:

  Ameryka to wielki i wyjatkowy kraj, ekonomiczno- militarne globalne imperium - ale trudno nie zauwazyc pekniec na wypolerowanej fasadzie. Nie chce swoja selektywna percepcja potwierdza wlasnych uprzedzen - bardziej obiektywnie jest widziec odcienie szarosci - choc niektore sa bardzo szare. Sposrod krajow rozwinietych G7 USA to najwieksze mocarstwo i ekonomiczna potega, ktora jednak cierpi na : najwieksze ZADLULEZNIE, najwieksze rozwarstwienie, najwieksze koszty leczenia, najbardziej pseudodemokratyczny system polityczny z najwiekszym udzialem pieniedzy w wyborach ( obydwie partie na pasku wielkiego biznesu), najwiesza ilosc osob bez zdrowotnego ubezpieczenia, najwieksza czesc populacji w prywatnych wiezieniach, najwieksza ilosc osob z kliniczna nadwaga, najwieksza smiertelnosc niemowlat, najwieksza liczbe ofiar broni palnej, najwieksza epidemia naduzywania opiatow i antydepresantow. - fakty latwe do sprawdzenia na internecie. Najbogatszy kraj gdzie jedna trzecia populacji jest biedna, a prawie 45 milionow zyje ponizej oficjalnej granicy ubostwa - bez darmowej sluzby zdrowia i edukacji

  •  

   pokaż komentarz

   @salvador_w_dali: Weź pod uwagę, że w USA żyje jakieś 40 milionów murzynów.

  •  

   pokaż komentarz

   @salvador_w_dali >największa śmiertelność niemowląt
   ?

  •  

   pokaż komentarz

   @szzzzzz: krajów G7, sprawa z dostępem do opieki medycznej ( darmowej)

  •  
   g........d

   +44

   pokaż komentarz

   @szzzzzz: umieralność dzieci do 1 roku życia, 2014 rok:
   USA - 582/100 000
   Finlandia - 180/100 000
   Polska chyba orbituje wokół 300

  •  

   pokaż komentarz

   @salvador_w_dali: Naga prawda o USA. Ludzie widzą tylko wieżowce w Nowym Jorku czy San Francisko, widzą Microsoft, Google, Apple, autostrady, wielkie samochody i myślą, że tam życie jest klawe w opór. Jest klawe, jak klawo zarabiasz, ale jeśli jesteś zwykłym, szarym człowieczkiem, to cudownie nie jest.
   Jak ja się cieszę, że urodziłem się w Europie i mój kraj przynależy do lewackiej UE, gdzie mam normalną służbę zdrowia i normalne urlopy, gdzie istnieje work balance pomiędzy pracą i życiem prywatnym, gdzie mam równe drogi i nie czuję strachu, że zaraz ktoś mnie odstrzeli w jakiejś szkole czy zgettowanej dzielnicy.

   Prawdopodobnie do Europy rośnie emigracja z USA.

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius: no jak nie pracujesz to wszedzie jest chu...o

  •  

   pokaż komentarz

   Naga prawda o USA. Ludzie widzą tylko wieżowce w Nowym Jorku czy San Francisko, widzą Microsoft, Google, Apple, autostrady, wielkie samochody i myślą, że tam życie jest klawe w opór. Jest klawe, jak klawo zarabiasz, ale jeśli jesteś zwykłym, szarym człowieczkiem, to cudownie nie jest.

   @DanielAquarius: w USA jest duze rozwarstwienie to prawda, jednak prawda jest tez to ze 'szary czlowiek' zyje zdecydowanie wygodniej w USA niz np. w Polsce.

   Prawdopodobnie do Europy rośnie emigracja z USA.

   Jesli nadejdzie potezny kryzys w USA to raczej z UE i socjalnej europy nie bedzie co zbierac. Juz teraz Deutche Bank balansuje na granicy upadlosci, a jesli on upadnie, to i gospodarka niemiec i cale UE razem z nia. Do tego wystarczy dodac, juz teraz obecne, mocne napiecia kulturowe i religijne w Europie i reszta wydaje sie byc oczywista.

  •  

   pokaż komentarz

   ze 'szary czlowiek' zyje zdecydowanie wygodniej w USA niz np. w Polsce.

   @baidu: Byłem w USA i niechciałbym tam mieszkać na stałe. Jak nie zarabiasz przynajmniej 5k USD na rękę to czeka cię mieszkanie w blokowisku na Brooklynie gdzie biegają szczury wielości psa, wszędzie łażą karaluchy, a ściany w blokach są tak cienkie, że usłyszysz każde pierdnięcie sąsiada. Do tego astronomiczne ceny ubezpieczeń, drogie nieruchomości, zap@?#%?! w robocie 6 dni w tygodniu, dojazdy do pracy to 1.5 - 2h w jedną stronę i pełno p$#%%ów na ulicach i w metrze. Stany Zjednoczone mają swoje zalety, są tam dużo tańsze samochody, ubrania i elektronika niż w Polsce ale samo życie nie jest tam wcale tak różowe jak pokazują to filmy.

  •  

   pokaż komentarz

   fakty latwe do sprawdzenia na internecie
   @salvador_w_dali: No to sprawdźmy:

   najwieksze ZADLULEZNIE
   Kłamstwo: Zadłużenie jako procent PBK stany zjednoczone mają mniejsze niż np. Kanada, Włochy, Niemcy, Słowenia, Szwecja, Finlandia, Belgia.... źródło
   No chyba, że masz jedynie na myśli samą kwotę, jednak to trąci absurdem.

   najwieksze rozwarstwienie
   Kłamstwo: Znajdują się na 59 miejscu na 158 badanych krajów. źródło.

   najwieksze koszty leczenia
   Częściowa prawda: Rzeczywiście USA wydają na leczenie najwięcej. Warto jednak zauważyć, że wykonuje się tam zabiegi o których reszta świata nawet nie może marzyć.

   najbardziej pseudodemokratyczny system polityczny z najwiekszym udzialem pieniedzy w wyborach
   Kłamstwo: Absurd tak ogromny, że aż szkoda słów. Jeżeli uważasz, że w Rosji czy na Białorusi są bardziej demokratyczne wybory, naprawdę szkoda słów.

   najwiesza ilosc osob bez zdrowotnego ubezpieczenia
   Kłamstwo: W sumie 85% Amerykanów ma ubezpieczenie zdrowotne. Są kraje gdzie nie ma takowego w ogóle. Zgodnie z danymi eWUŚ 90% Polaków takie posiada (pomimo konstytucyjnego zapisu o bezpłatnej służbie zdrowia) więc nie jest tak źle. źródło

   najwieksza czesc populacji w prywatnych wiezieniach
   Prawda. Przynajmniej wg wikipedii, jednak z części krajów jak np. Chiny brak danych.

   najwieksza ilosc osob z kliniczna nadwaga
   Kłamstwo niepełne. Są, ale w czołówce. Warto jednak roważyć skąd się nadwaga bierze, z biedy czy bogactwa? Nie bez przyczyny najlepsze wskaźniki pod tym względem mają Etiopia, Erytrea, i Bangladesz. źródło

   najwieksza smiertelnosc niemowlat
   Kłamstwo: Stany zjednoczone są na 57 miejscu na 223 klasyfikowane pod względem śmiertelności niemowląt.
   Czyli znajdują się, w przeciwieństwie do Rosji, Bułgarii czy Rumunii w TOP 25% najlepszych pod tym względem krajów.źródło

   najwieksza liczbe ofiar broni palnej
   Kłamstwo: Największa ilość jest w Hondurasie. USA mają 16-krotnie niższą, i to pomimo faktu, że w US 90% obywateli ma broń a w wspomnianym Hondurasie 9.

   najwieksza epidemia naduzywania opiatow i antydepresantow
   Częściowa prawda: US są na 4rtym miejscu n świecie pod tym względem, za Afganistanem i Ukrainą. źródło

   Co do ilości ubóstwa się nie wypowiadam. Ciężko bowiem ocenić z Polski kraj, gdzie ponad 22.000$ dochodu na rodzinę kwalifikuje poniżej progu ubóstwa, a więc kwoty o jakiej większość polaków ledwie marzy...

   największa śmiertelność niemowląt
   @szzzzzz:

   umieralność dzieci do 1 roku życia, 2014 rok:
   @gwynebleid:
   Macie dane j.w.

   Naga prawda o USA.
   @DanielAquarius: Prawda powiadasz...?

   p.s.
   Tak, nudziłem się :)

  •  

   pokaż komentarz

   @surlin szkoda, że nie widziałeś, że on tam porównuję do innych państw G7, a nie od ogółu świata :-)

  •  

   pokaż komentarz

   Byłem w USA i niechciałbym tam mieszkać na stałe.

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: ciesze sie ze byles ale chyba za duzo nie zobaczyles. Ja mieszkam w USA i podoba mi sie tutaj.

   Jak nie zarabiasz przynajmniej 5k USD na rękę to czeka cię mieszkanie w blokowisku na Brooklynie gdzie biegają szczury wielości psa, wszędzie łażą karaluchy, a ściany w blokach są tak cienkie, że usłyszysz każde pierdnięcie sąsiada.

   Opisujesz USA czy Nowy York. Mimo iz jest to duze i lande miasto to jednak nie sa to cale stany, nawet nie jest to ich znaczacy ulamek.
   A tak w ogole to kiedy ostatnio byles w NYC?
   Ja nie mieszkam w NYC ale czasem wyjezdzam turystycznie do tego miasta i obecnie Brooklyn w wielu miejscach jest na prawde przyjemny. Pomijajac juz to ze jest to bardzo duza dzielnica gdzie sa miejsca jak Brooklyn Heights, Greenpoint czy Maspeth lub okolice Williamstburgh, ktore sa zadbane.

   New York jest bardzo drogim miastem ale w USA jest mnosotwo innych pieknych miast czy miejsc gdzie nie musisz zarabiac tych $100,000 zeby wygodnie zyc.

   Do tego astronomiczne ceny ubezpieczeń, drogie nieruchomości,
   To tez chyba raczej opis NYC a nie USA.

   zap?!?##! w robocie 6 dni w tygodniu dojazdy do pracy to 1.5 - 2h w jedną stronę
   To zalezy gdzie pracujesz i co umiesz robic. Ja pracuje 5 dni w tygodniu, nie mam zadnych nadgodzin, do pracy dojezdzam ok 10 minut.
   Tak jak pisalem, w USA jest duze rozwarstwienie, jesli wykonujesz prace ktora potrafi kazdy, to jest ona opowiednio gorzej platna i ma gorsze warunki. A dojazdy do pracy zaleza od tego gdzie mieszkasz i gdzie pracujesz. To nie USA sa winne temu ze pracowales 2 godziny drogi od swojego mieszkania.

   i pełno p!$$!ów na ulicach i w metrze
   To chyba dalej opis NYC a nie USA.

   Stany Zjednoczone mają swoje zalety, są tam dużo tańsze samochody, ubrania i elektronika niż w Polsce ale samo życie nie jest tam wcale tak różowe jak pokazują to filmy.

   To wszystko zalezy, co robisz i gdzie mieszkasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @surlin szkoda, że nie widziałeś, że on tam porównuję do innych państw G7, a nie od ogółu świata :-)
   @salvador_w_dali: Niemcy, Kanada czy Włosi, z tego co wiem, są w G7. Poza tym, komentarz celowo tak napisany, aby poprzez dopowiedzenie wynikało, że są najgorsze we wszystkich wymienionych rzeczach właśnie na całym świecie - spośród reszty krajów.
   Cyt:

   Sposrod krajow rozwinietych G7 USA to najwieksze mocarstwo i ekonomiczna potega, ktora jednak cierpi na : najwieksze ZADLULEZNIE, najwieksze rozwarstwienie [..uciete wielolinijkowe kłamstwa..]

   Może prościej:
   Adam to wyjątkowy człowiek i spośród blondynów największy chłop i najsilniejszy.
   Jest jednak największym głupcem, ignorantem, najgorzej się ubiera a w ogóle to u niego w domu śmierdzi.

   Odniosłeś wrażenie, że Adam jedynie spośród blondynów jest największym głupcem i ignorantem czy spośród ogółu reszty chłopców?

   Miałbyś rację gdyby, co powinien zrobić, zaznaczył, że "pośród nich", ewentualnie na końcu to dodał. Powtórzę, to jest celowo w taki sposób napisane.

  •  

   pokaż komentarz

   @surlin nie jest celowo, po prostu każdy wie, że należy porównywać się do równych sobie. O USA często mówi się jak o "raju na ziemi" i po prostu warto te mity odklamywac. Oczywiście, że nie jest tam najgorzej na swiecie. I tyle, przeciez w tamtym poście chodziło o zauważenie pewnego problemu, a nie o robienie z Ameryki najgorszego kraju na świecie

  •  

   pokaż komentarz

   @salvador_w_dali: ogólnie będąc Amerykaninem górnej 1/3 półki bardziej bym się martwił kiedy już powstaną nowe elektrownie fuzyjne czy tanie solary na dachu(wiem, Elon z Solaroof) czy lek na raka niż to że Johny na drugim krańcu miasta w biednej dzielnicy ładuję morfinę i nie ma ubezpieczenia a samochód na raty. USA to kraj wyścigu szczurów gdzie ludzie ciężko pracują nawet na emeryturze. Mają wyszczane że komuś dzielnicę dalej jest c%!@!wo. Taka prawda. Każdy tam się ogląda tylko za siebie albo za cały kraj a nie na dół społeczeństwa

  •  

   pokaż komentarz

   @DanielAquarius: Ostatno na lewackim reddicie była o tym deskusja. Weźmy jako przykład super popularny serial "Breaking Bad" - cała fabuła ma sens wyłącznie dlatego że nie stać go na leczenie i musi mieć na uwadze edukację dzieci, coś nie do pomyślenia w lewackiej Europie, nawet tam gdzie studia czy służba zdrowia nie są fundowane w 100%.

   nie czuję strachu, że zaraz ktoś mnie odstrzeli w jakiejś szkole czy zgettowanej dzielnicy.

   @DanielAquarius: O tak. Na wykopie tak często się mówi o tych złych terrorystach i imigrantach, a w USA same szkolne strzelaniny są teraz średnio 1-2 razy w tygodniu.

  •  

   pokaż komentarz

   @pyciak666: Oj tam, oj tam, ale uchodźcy...
   Mój wujek pracował w US jako budowlaniec. W tej samej firmie był przypadek Polaka, który w pewnym momencie dowiedział się, że ma raka. Jak można się domyślić nie miał ubezpieczenia i mu się zmarło. Podobno za jego okresu pracy tam prawie nikt nie miał ubezpieczeń.

  •  

   pokaż komentarz

   @surlin: Przecież nie od dziś wiadomo, że w USA to murzynów biją ;) Ludzie muszą jakoś poprawić sobie samopoczucie.

  •  

   pokaż komentarz

   @surlin: @salvador_w_dali: sorki że się wtrącę Mireczki ale ja podobnie jak @salvador_w_dali zrozumiałem że zostało porównane do G7, a nie do ogółu.
   Prawda jest taka że wszędzie dobrze gdzie nas nie ma... jak nie zarabiasz dobrze to wszędzie jest do dupy, a jak zarabiasz bardzo dobrze to nie wszędzie jest tak super... najlepszy przykład do chyba Norwegowie, zarobki takie że wszędzie gdzie nie pojadę na wakacje w UE to mają taniej niż u siebie :) ale mieszkając w Norwegi można dostać deprechy przez warunki pogodowe, nie mówię piękny kraj do zwiedzenia szczególnie dla osób które uwielbiają zieleń i góry do tego może wdzierające się w ląd, ale pięknie jest tylko w okresie letnim a tak to masakra.

  •  

   pokaż komentarz

   czeka cię mieszkanie w blokowisku na Brooklynie gdzie biegają szczury

   @wyindywidualizowanyentuzjasta: i oczywiście opinie oparłeś o NYC, podczas gdy jest to dość szczególne miejsce gdzie ciężko się żyje o ile nie jesteś bogatym bankowcem. A USA istnieje też poza NYC, gdzie za 5k miesięcznie kupisz duży dom, z dojazdem pół godziny itp. Może musisz zobaczyć też inne miejsca :)

  • więcej komentarzy(9)

 •  

  pokaż komentarz

  Gdybym wiedział z pewnych źródeł że coś ma globalnie jebnąć to pobudowałbym sobie zamek nad jeziorem w środku lasu, zgromadził zapasy na dwadzieścia lat i sącząc Chianti patrzył jak plebs się wybija...oh wait