•  

  pokaż komentarz

  Dla mnie to jest skandal. Na miejscu kierującego odjechałbym, zadzwonił na 112 i zgłosił się na pierwszy komisariat. Tak swego czasu radzono przy okazji kradzieży samochodów metoda na policjanta.
  Jak policjant może się nie wylegitymować? Sami debile nagłaśniają sprawy żeby uważać na ludzi podszywających się pod policjantów a potem robią taki cyrk? A może już strajkują w ten sposób?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion: Prawo mówi, że jak umundurowany to nie musi ¯\_(ツ)_/¯
   Ale powinien podać stopień i imię i nazwisko.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: przeciętny człowiek nie zna dokładnego umundurowania policjanta. Jestem pewny że nie odróżnilbym munduru fałszywego. Tyle było ostrzeżeń przez lata o różnych metodach kradzieży, oszustw czy rozbojów. Ja mam teraz uwierzyć na słowo że ktoś jest policjantem? Trochę to naciągane. Nie wiadomo tez gdzie akcja miała miejsce. Jeśli to było poza miastem to tym bardziej bym uwazal

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: Czyli jednak przebieraniec. Prawdziwy policjant by podszedl, przedstawil sie i podal powod zatrzymania i dopiero potem grzecznie poprosił obywatela o okazanie dokumentów. Jesli tego nie robi - znaczy sie koło policjanta nawet nie stał. Zreszta wiadomo - takie mundury to mozna kupic w kazdym sklepie z mundurami (o radiowozie nie wspominajac).

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion: Mnie jak kiedyś trzepali tajniacy to z łaską mi legitymacje chcieli pokazać. Machneli mi przed oczami na 5 sekund. Nawet przeczytać nie zdążyłem ;/

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion Problem w tym przypadku jest taki, że istnieje ryzyko, że Ci panowie policjanci mogli by wszcząć pościg z użyciem broni palnej. Także słaba sytuacja...

  •  

   pokaż komentarz

   @fureya07: Ale ty nie zapominaj ze tam jest troszke wiecej artykułów np.:

   Art.14.3. Policjanci w toku wykonywania czynności służbowych mają obowiązek respektowania godności ludzkiej oraz przestrzegania i ochrony praw człowieka.

   :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: wystarczy trochę życzliwości z obu stron. Ostatnio na środku drogi sprawdzali trzezwosc. Nic mi nie szkodziło uśmiechnąć się i życzyć im miłego dnia. Dzieki nim może jakaś rodzina dojedzie na wakacje zamiast być sprasowana przez pijaka.

   Kilka lat temu na studiach siadłem z kolegą z piwem w parku. Podjechali do nas na rowerach. Pogadaliśmy o pogodzie, o tym że przepisy są śmieszne bo w pubie 100m od nas.za 10 zł piwo na ławce wypijemy a tu na ławce swojego za 5 zł nie możemy. Pogadaliśmy o ich rowerach. Sami się śmiali że by się napili piwa w taki upał .Powiedzieli idzcie dalej w las tak aby mieszkańcy nie dzwonili i pojechali. Wystarczy być ludzkim.
   Nie rozumiem dlaczego problemem policjantów było pokazać odznakę.

  •  

   pokaż komentarz

   @buont: Fakt, ale koleś się szarpał o przepis który nie ma zastosowania. Dla mnie to tak jakbyś szedł do lekarza i mu mówił co ma ci podać bo czytałeś w internecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @fureya07: Jasne. Natomiast w imię służby społeczeństwu itd. itp. policjant z odrobina dobrej woli okazałby legitymacje sluzbowa dlatego ze moze to zrobic, a nie dlatego ze musi. W taki sam sposob tysiace kierowcow poddaje sie badaniu alkomatem bez spisywania protokolow itd. Sytuacje jak na filmiku sa skutkiem tego jak policja postepuje i beda sie zdarzaly coraz czesciej.

  •  

   pokaż komentarz

   wystarczy trochę życzliwości z obu stron. Ostatnio na środku drogi sprawdzali trzezwosc. Nic mi nie szkodziło uśmiechnąć się i życzyć im miłego dnia.

   @Grzesion: Jak masz ochotę to mu możesz nawet naśpiewać, żeby mu było miło ale kierujący akurat takiej ochoty nie miał, a miał ochotę wyegzekwować przysługujące mu prawa. Zobacz jak się skończyło.

   Kilka lat temu na studiach siadłem z kolegą z piwem w parku. Podjechali do nas na rowerach. Pogadaliśmy o pogodzie, o tym że przepisy są śmieszne bo w pubie 100m od nas.za 10 zł piwo na ławce wypijemy a tu na ławce swojego za 5 zł nie możemy.
   Zobacz jaki absurd opisujesz. Policja powołana do egzekwowania prawa robi sobie z tego prawa żarty z kolesiem, który właśnie to prawo łamie. Co ci to mówi o rządzie i ustawodawcy?

  •  

   pokaż komentarz

   @biggle: to mowi że wszyscy jesteśmy ludźmi. Ich interwencje można uznać za pouczenie. Gdyby walnęli karę to jaki byłby mój stosunek do policji? Teraz jest całkiem pozytywny. Chyba na tym również powinno im zależeć.

   Nie wiem czemu nacierasz na mnie jak ja piszę o MOICH doświadczeniach. W powyższym filmiku policjanci zachowali się skandalicznie i jak myślisz jakie zdanie o nich będzie miał np. Ten koleś. A to wyrobi mu opinie o całej policji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion: Masz rację. Podszedłem zbyt emocjonalnie i personalnie. Sorry. Po prostu jak widzę takie akcje to za każdym razem uświadamia mi to w jakim państwie żyję.

  •  

   pokaż komentarz

   @biggle: ja zwyczajnie staram się żeby każdego traktować ok. Czy to policjant czy ukraiński pracownik czy urzędnik państwowy. I póki jestem tak samo traktowany to jest dobrze. Dla chłopaków w parku byłem miły i oni byli mili. Jeśli na filmie powyżej chłopak poprosił o dokumenty a oni ich nie pokazali to nie można się dziwić że zmienił ton.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion: Rozumiem Twój punkt widzenia i oczywiście jest on xtra fajny i sam staram się tak zachowywać. Sprawa z policją jest jednak trochę inna. Policja jest powoływana do tego, żeby egzekwować prawo stanowione przez ustawodawcę (w założeniu ma ono chronić obywatela). Zdegenerowany rząd może jednak szybko uczynić z policji aparat opresji. Nawet nieskutecznie nadzorowana policja może stać się bardzo agresywna wobec obywatela. Właśnie dlatego tak ważne jest, żeby każdy mógł skutecznie wyegzekwować swoje prawa w zetknięciu z policją, żeby przypominać policjantom kto tu jest dla kogo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion: Jeszcze odnosząc się do przedstawionej sytuacji. Policjant powinien spisać dane kierującego po okazaniu (co za kretyński rząd uchwalił ten przepis o okazaniu to nie wiem), a następnie przeprowadzić kontrolę. Policjant ma prawo wydawać polecenia kierującemu jeżeli mają one na celu skontrolowanie pojazdu (proszę podnieść maskę itd. itp.) albo zapewnienie bezpieczeństwa kontroli (wskazanie miejsca, w którym kontrolowany ma się zatrzymać) ale nie polecenia od czapy i niczym nieuzasadnione typu porszę wyjść za auta (niby po co?).

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: w przypadku kontroli drogowej, nawet umundurowany policjant na żądanie osoby kontrolowanej musi okazać legitymację służbową.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion: Najpierw się zapoznaj z przepisami a potem psiocz w internetach.

   § 2. 1. Policjant, który przystępuje do czynności służbowych związanych z wykonywaniem uprawnień określonych w § 1 pkt 1-3, 5, 7 i 8, jest obowiązany podać swój stopień, imię i nazwisko w sposób umożliwiający odnotowanie tych danych, a także podstawę prawną i przyczynę podjęcia czynności służbowej.

   @fureya07: ale jestes w błędzie w tego przepisu nie stosuje się do kontroli drogowej - w tych punktach nie ma nic o kontroli drogowej § 1 pkt 1-3, 5, 7 i 8.

   W przypadku kontroli drogowej stosuje się "Rozporządzenie Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji z dnia 18 lipca 2008 r. w sprawie kontroli ruchu drogowego" a tam jest wyraźnie napisane §4.1 pkt 1

   "policjant umundurowany okazuje legitymację służbową na żądanie"

   Dlatego prośba o usunięcie tego wpisu gdyż wprowadza w ludzi w błąd

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: A jak mam zapisać dane policjanta by złożyć na niego skargę?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli jednak przebieraniec. Prawdziwy policjant by podszedl, przedstawil sie i podal powod zatrzymania i dopiero potem grzecznie poprosił obywatela o okazanie dokumentów.

   @buont:
   A skąd wiesz, że tego nie zrobił? Nagranie zaczyna się wtedy, kiedy gościu zaczyna cwaniakować, bo gdzieś w internetach przeczytał, że nie musi dać do rąk dowodu policjantowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: Fakt.

   sek w tym ze on nie jest umundurowany( ͡° ͜ʖ ͡°)
   @turtelian Chyba tylko ten brunet jest nieumundurowany?

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: A skad wiesz ze to zrobil? Nagranie zaczyna sie w momencie kiedy gosciu sie wqurzył bo policjanci cwaniakuja. Poza tym policjant ktory podszedla jako drugi jakos nie odbiega od obrazu ktory widac od samego poczatku nagrania.

  •  

   pokaż komentarz

   A skad wiesz ze to zrobil?

   @buont:
   A skąd wiesz, że nie? Wpis publikuje jakaś zielonka będąca od dwóch godzin na wykopie, wykłóca się niesłusznie z policjantem i mam wierzyć gościowi? Przez szybę mu dowód pokazuje, to normalne zachowanie?
   Gościu nie chce się poddać kontroli i ma pretensje do całego świata.

   Do tego pisze, że jechał z czerwonymi oczami po nieprzespanej nocy, czyli potencjalny morderca drogowy - no ale trzeźwy, że zmęczony to nic.. Daj Panie spokój z takimi "bohaterami".

  •  

   pokaż komentarz

   Machneli mi przed oczami na 5 sekund. Nawet przeczytać nie zdążyłem ;/

   @Jariii: mogłeś poprosić o okazanie jej w taki sposób, abyś przyjrzeć się jego danym xD

  •  

   pokaż komentarz

   @apkwiatosz: Niestety nie da się usunąć ani zmodyfikować co nie zmienia faktu, że nie masz racji. To jest regulowane przez ustawę o policji.

   Funkcjonariusz ma obowiązek wylegitymować się w trybie art.61 jak mówi przepis Art. 61.
   1. W przypadkach przewidzianych w art. 60 ust. 2 policjant (CZYLI W PRZYPADKU POLICJANTA NIEUMUNDUROWANEGO), wykonując czynności
   dochodzeniowo-śledcze(TAKIE JAK PRZESŁUCHANIA,ROZPYTANIA,PRZESZUKANIA PROCESOWE), a także czynności określone w art. 14 ust. 2 (CZYLI czynności na polecenie sądu, prokuratora, organów
   administracji państwowej i samorządu terytorialnego w zakresie, w jakim obowiązek ten został określony w odrębnych ustawach.) i art. 15
   ust. 1 pkt 2-4 (CZYLI: -
   2) zatrzymywania osób w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu
   postępowania karnego i innych ustaw,
   2a) zatrzymywania osób pozbawionych wolności, które na podstawie zezwolenia
   właściwego organu opuściły areszt śledczy albo zakład karny i w wyznaczonym
   terminie nie powróciły do niego,
   3) zatrzymywania osób stwarzających w sposób oczywisty bezpośrednie zagrożenie
   dla życia lub zdrowia ludzkiego, a także dla mienia,
   3a) pobierania od osób wymazu ze śluzówki policzków:
   a) w trybie i przypadkach określonych w przepisach Kodeksu postępowania
   karnego,
   b) w celu identyfikacji osób o nieustalonej tożsamości oraz osób usiłujących
   ukryć swoją tożsamość, jeżeli ustalenie tożsamości w inny sposób
   nie jest możliwe,
   3b) pobierania materiału biologicznego ze zwłok ludzkich o nieustalonej tożsamości,
   4) przeszukiwania osób i pomieszczeń w trybie i przypadkach) , obowiązany jest okazać legitymację służbową w taki sposób, aby
   zainteresowany miał możliwość odczytać i zanotować numer i organ, który wydał
   legitymację, oraz nazwisko policjanta.
   2. Przy wykonywaniu innych czynności administracyjno-porządkowych nie umundurowany
   policjant obowiązany jest na żądanie obywatela okazać legitymację
   służbową lub znak identyfikacyjny w sposób określony w ust. 1.

   CZYLI: Umundurowany policjant NIE MUSI okazywać legitymacji wykonując czynności administracyjno-porządkowe,oraz innych nie ujętych w art.61.

  •  

   pokaż komentarz

   @fureya07: tutaj miejsce miała kontrola drogowa, więc stosuje się do tej cznności rozporządzenie MSWiA w sprawie kontroli ruchu drogowego

   § 4. 1. Policjant, po zatrzymaniu pojazdu, podaje kierującemu stopień, imię i nazwisko oraz przyczynę zatrzymania, a ponadto
   1) policjant umundurowany okazuje legitymację służbową na żądanie kontrolowanego uczestnika ruchu;
   2) policjant nieumundurowany okazuje legitymację służbową bez wezwania.

   Zatem policjant miał mu tutaj obowiązek okazać legitymację na żądanie, wszystkie dalsze przepychanki wynikły z faktu niezastosowania odpowiednich przepisów przez policjanta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion: jak to się kiedyś śmiał Wardęga że obniżają standfardy przy testach sprawnościowych... widać standardy spadają po całości skoro policjant nie wie że ma obowiązek się wylegitymować i podać przyczynę działań rozpoczynając czynności służbowe... ale chyba oszukiwał na egzaminach... ( ͡º ͜ʖ͡º)
   Albo co gorsza ma w poważaniu...

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: No to chyba trzeb prawnika spytać, bo wg. tego co wrzuciłem powyżej ustawa o Policji reguluje co policjant musi a czego nie. Więc wychodziłoby na to, że są ze sobą sprzeczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @terwer358: I tak zrobiłem, ale burczeli i ję czeli. Za drugim razem przeczytałem tylko imiona...

  •  

   pokaż komentarz

   @fureya07: Nie ma tu żadnej sprzeczności, bo ustawa o policji nie mówi nic o tym, że w czasie kontroli ruchu drogowego policjant "nie musi okazywać legitymacji służbowej" natomiast taki obowiązek nakłada na niego szczególne rozporządzenie mające zastosowanie do tej sytuacji.

  •  

   pokaż komentarz

   I tak zrobiłem, ale burczeli i ję czeli. Za drugim razem przeczytałem tylko imiona...

   @Jariii: wtedy prosisz jeszcze raz o okazanie legitymacji. Mają syndrom kowboja, naogladali się pitbulla i innych fajnych filmów, więc warto ich czasem ostudzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: Faktycznie. Szkoda, że nie mam opcji, żeby usunąć albo zmodyfikować. Zgłosiłem do moderacji o wywalenie.

  •  

   pokaż komentarz

   @biggle: Nagrywający to jakiś pieniacz co się za dużo YouTube i wardęgi naoglądał. Film jak to norma bywa zaczyna się w połowie interwencji. Policjanci maja obowiązek okazania legitymacje służbowa, ale tylko i wyłącznie podczas kontroli drogowej i na wezwanie osoby legitymowanej. Tak nawiasem mówiąc podczas interwencji np. w parku gdzie umundurowani policjanci legitymują na spożywaniu alkoholu w miejscu zabronionym to policjant wtedy NIE ma obowiązku okazywania legitymacji służbowej nawet na żądanie. Na tym filmie nie wiadomo czy policjanci okazali legitymacje czy nie bo nie mamy początku filmu, ale wydaje mi się ze nie okazali i tu ich ewentualny błąd. Ponadto nagrywający popełnił wykroczenie tj. nie WRĘCZYŁ POLICJANTOWI DO RĘKI dokumentu - tu jest to ładnie opisane http://prawo.gazetaprawna.pl/artykuly/1059259,podczas-legitymowania-policjant-ma-dostac-dokument-do-reki.html
   Kolejna sprawa nie wykonuje poleceń wydawanych przez policjanta m.in. do opuszczenia pojazdu, gdzie policjant mógłby potraktować to jako zagrożenie swojego bezpieczeństwa i użyć środków przymusu bezpośredniego i np. poprzez chwyty transportowe zglebować gościa i założyć kajdanki na co pozwalaja przepisy zawarte w Ustawie o Policji.

  •  

   pokaż komentarz

   @martinez98 @fureya07 @Jariii sami wykopowi prawnicy jak widzę. Gówno prawda, DO KONTROLI DROGOWEJ UMUNDUROWANY policjant na żądanie MUSI okazać legitymację służbową.

  •  

   pokaż komentarz

   @peery88: Żarty sobie robisz z tym linkiem. Przecież nawet w artykule jest napisane, że to jest stanowisko KSP. Kiedy ostatni raz sprawdzałem to sądy są od interpretacji prawa, a nie policja. Ponadto policja przy okazaniu legmitymacji służbowej obywatelowi interpretuje prawo zupełnie inaczej. Okazanie okazniu wg policji nierówne. Taka policyjna logika. Łap link https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-dajesz-prawo-jazdy-policjantowi-ale-wcale-nie-musisz,nId,2143024 który nie opisuje sytuacji z punktu widzenia policji.

  •  

   pokaż komentarz

   @n1troo: Czyli jednak musiał pokazać. Dzięki za research.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii
   Mi się kiedyś w ogóle nie przedstawili, nieumundorwani, w nieoznaczonym aucie, zabrali dowody mi i znajomemu na jakieś 15 minut. A jak dzwoniłem na policję podając numery auta to powiedzieli ze nie mogą powiedzieć czy tym autem jeździ policja xD

  •  

   pokaż komentarz

   Najpierw się zapoznaj z przepisami a potem psiocz w internetach

   @fureya07: Dokładnie najpierw się zapoznaj z odpowiednimi przepisami. Bo się mylisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion: Tylko jak odjedziesz to będziesz miał przej##@ne bo w komendzie siedzą ich koledzy... wersja będzie taka że wiozłeś broń i narkotyki(w dodatku byłeś pod wpływem), dlatego uciekłeś a zadzwoniłeś żeby przyszykować sobie alibi...

  •  
   j......k

   +3

   pokaż komentarz

   Nic mi nie szkodziło uśmiechnąć się i życzyć im miłego dnia. Dzieki nim może jakaś rodzina dojedzie na wakacje zamiast być sprasowana przez pijaka.

   @Grzesion: nie? a jakby 100m dalej stala druga kontrola tez bys sie zatrzymal i dmuchal? a potem jeszcze kolejnych 5? przy ktorej bys stwierdzil, ze dosyc tego? przeciez to jakis absurd a tacy jak ty z usmiechem sie tym absurdom poddaja. ehhh

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion: Kilka lat temu rozpaliłem grilla jednorazowego na środku osiedla, wiecie odpalone piwka kiełbaska się piecze nie ma chamstwa. 30 minut później policja podjechała bo ktoś z mieszkańców zawiadomił że pijana młodzież itd. Zagadałem do nich(popijając piwko) że zapraszamy na kiełbaskę, że właśnie dochodzi na ruszcie, że dobra jest i wyobraźcie sobie że nas puścili bez mandatu. Tylko mieliśmy skończyć w półgodziny, dopić piwo i posprzątać po sobie.
   Jak trafi się na normalnych ludzi i samemu nie robi się bardachy to wszystkim żyje się lepiej. A swoją drogą to dziś sam wezwał bym bagiety gdyby pod balkonem ktoś robił grilla. ( ̄෴ ̄)

  •  

   pokaż komentarz

   @jaZZjack: a po co mialyby stać? Jechalem z rodziną. Był długi weekend więc duże ryzyko idiotów na drodze. Chwała policji za to ze stali i sprawdzali. Zajęło im to 40 sekund na kierowcę a może kogoś uratowali. A tobie czemu dmuchanie w alkomat przeszkadza?

  •  

   pokaż komentarz

   @superstulej każdy pewno by tak zrobił. Wszystko zależy od konteksty. Jeśli widzą dwóch studenciakow z dwoma piwami to co się będą rzucać.

  •  
   j......k

   +3

   pokaż komentarz

   A tobie czemu dmuchanie w alkomat przeszkadza?

   @Grzesion: w tym, ze marnuje moj czas? nie rozumiem przepisu, ktory daje policjantowi prawo do skontrolowania mnie bez zadnej przyczyny. jesli wszystko z mojej strony jest ok to nikt nie powinien miec prawa mnie zatrzymac chocby na sekunde.

  •  
   j......k

   -1

   pokaż komentarz

   Ponadto nagrywający popełnił wykroczenie tj. nie WRĘCZYŁ POLICJANTOWI DO RĘKI dokumentu

   @peery88: ale p!@!@!#enie. daj link do przepisu a nie jakiegos gowno-artykulu.

  •  

   pokaż komentarz

   @n1troo: Do tego policjant nie jest w pełni umundurowany . Prawidłowy ubiór posiada odznakę z nr. lub naszywkę z nazwiskiem i numerem.

  •  

   pokaż komentarz

   nie rozumiem przepisu, ktory daje policjantowi prawo do skontrolowania mnie bez zadnej przyczyny. jesli wszystko z mojej strony jest ok to nikt nie powinien miec prawa mnie zatrzymac chocby na sekunde.

   @jaZZjack: Dzięki za to zdanie bo już zacząłem tracić nadzieję.

  •  

   pokaż komentarz

   Prawo mówi, że jak umundurowany to nie musi

   @Jariii: Jakie prawo? Konkretnie. Bo Ustawa o Policji stwierdza coś wręcz przeciwnego (art. 61).

  •  

   pokaż komentarz

   @Jariii: I na rządanie okazać legitymację służbową umożliwiając zanotowanie danych.

  •  

   pokaż komentarz

   Żarty sobie robisz z tym linkiem. Przecież nawet w artykule jest napisane, że to jest stanowisko KSP. Kiedy ostatni raz sprawdzałem to sądy są od interpretacji prawa, a nie policja. Ponadto policja przy okazaniu legmitymacji służbowej obywatelowi interpretuje prawo zupełnie inaczej. Okazanie okazniu wg policji nierówne. Taka policyjna logika. Łap link https://motoryzacja.interia.pl/wiadomosci/news-dajesz-prawo-jazdy-policjantowi-ale-wcale-nie-musisz,nId,2143024 który nie opisuje sytuacji z punktu widzenia policji.

   @biggle: Żarty to ty sobie robisz próbując zabłysnąć co najwyraźniej po ilości plusów ci się udaje, a wiedzę chyba czerpiesz z brukowców i komentarzy na forach. Chcesz to masz, proszę. Ja w przeciwieństwie do ciebie potrafię swoje słowa poprzeć, jak nie aktami prawnymi to wyrokami sadów o które tak prosisz. Poniżej masz wyrok Sadu Rejonowego w Bielsku Podlaskim. Widziałem kilka podobnych wyroków, ale nie chce mi się ich szukać.

   http://orzeczenia.bielsk-podlaski.sr.gov.pl/content/$N/150505100523506_VII_W_000535_2014_Uz_2014-11-18_001
   Poleciłbym przeczytać cały wyrok sadu a tu mały cytat wstawiłem

   Drugą kwestią rodzącą problemy z oceną prawną zarzuconego zachowania była istota samej czynności polegającej na legitymowaniu osoby, a mianowicie, czy za wylegitymowanie można uznać jedynie okazanie dokumentu funkcjonariuszowi uprawnionego organu, czy też do osiągnięcia tego rezultatu konieczne jest jego przekazanie do rąk funkcjonariusza (wręczenie). Choć żaden z przepisów prawa kwestii tej nie rozstrzyga, to jednak opowiedzieć należy się za drugim rozwiązaniem. Przekonujące w tym zakresie okazały się wyjaśnienia przedstawione przez przesłuchanych w sprawie funkcjonariuszy policji. Wskazali oni bowiem choćby na konieczność zweryfikowania autentyczności dokumentu, w oparciu o który następuje ustalenie tożsamości osoby legitymowanej. Oczywiste jest, że nie może to nastąpić bez fizycznego kontaktu z dokumentem. Z tego też względu samo okazanie dokumentu, nawet w sposób umożliwiający swobodne i nieskrępowane odczytanie zawartych na nim danych, nie mogło zostać uznane za pełne wylegitymowanie osoby.

   Z drugiej strony zauważyć należało, że w art. 65 § 2 kw mowa jest o „nieudzieleniu” dokumentu. Już potoczne znaczenie słowa „udzielać” wskazuje na czynność przekazania, wręczenia lub innej formy przejęcia faktycznego władztwa nad rzeczą (posiadania)– por. w tym zakresie także orzecznictwo do art. 58 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

   Przesądziwszy powyższą kwestię, zupełnie drugorzędnego znaczenia nabierały okoliczności dotyczące sposobu okazania prawa jazdy przez obwinionego w niniejszej sprawie, w szczególności tego, czy możliwe było odczytanie zawartych na nim danych, czy też nie. Znamiona wykroczenia z art. 65 § 2 kw obwiniony wypełnił bowiem już przez samą odmowę wręczenia tego dokumentu legitymującemu go funkcjonariuszowi policji.

   Ponadto Policjanci na miejscu, którym okazywany dokument z odległości kilkunastu centymetrów mogą mieć uzasadnione podejrzenia, że np. dana osoba może próbować ukryć swoja tożsamość (np. jest osoba poszukiwana lub np. posiada zakaz prowadzenia pojazdów, ponadto zdarza się, że osoba z takim zakazem myśli, że jak nie okaże dokumentu to Policjant go nie zatrzyma, co jest błędne bo i tak informacja ta jest przekazywana do systemu)
   Ponadto kierujący to mam wrażenie, że już jaja sobie robią na maksa. Bo jak można okazywać dokument z kilkunastu centymetrów w dodatku przez zamknięta szybę.

   Dzisiejsza LEKCJA dla biggla, jak nie masz wiedzy to się k@#$%# nie wypowiadaj bo wrzucanie wiadomości napisanej przez redaktora działu motoryzacyjnego portalu interia.pl i jego subiektywne opinie to dla mnie po prostu g^#no a nie źródło informacji.
   Dziękuję Dobranoc!

  •  

   pokaż komentarz

   @peery88: Chociaż byłeś niemiły na koniec to i tak szanuję za research. Trudno polemizować z tym co napisałeś i pewnie masz rację tylko w takim razie po co mi takie prawo, którego nie jestem w stanie poprawnie zinterpretować? Mam ze sobą wozić trzech prawników i sędziego w aucie, żeby przy kontroli tłumaczyli mi, że okazanie to jednak przekazanie?

  •  

   pokaż komentarz

   @biggle policjant z reguły zna się lepiej na przepisach bo raz że miał kilkaset godzin wykładów na ten temat a dwa że ich na codzienne używa. Stąd wynika kolejna lekcja że jak się nie jest w czymś biegłym to się człowiek nie wygłupia obstając przy swoim a zasięga języka u osoby obeznanej w temacie. Żeby zrozumieć jeden głupi przepis z kc potrzeba się czasem przebić przez kilka wyroków sądów gdzie sady okręgowe a najwyższy maja różne wykładnię tego samego cytowanego zdania. Dlatego istnieje zawód prawnika do którego możesz się udać i zapytać czy policjant miał rację żądając od Ciebie dokumenty do ręki.

  •  

   pokaż komentarz

   @Maro88z: A jak jestem w czasie kontroli, a wcześniej nie spytałem albo jestem za biedny i mnie nie stać na prawnika? W takich sytuacjach wg Ciebie powinienem zawsze karnie wykonywać polecenia policjanta nawet jak mi się każe zesrać na środku drogi? Przecież to są jakiś opary absurdu. Jestem jeszcze w stanie to zrozumieć przy bardzo skomplikowanych kwestiach prawnych ale to jest zwykła kontrola drogowa. Jeżeli nie jestem w stanie, czytając kodeks, poprawnie zinterpretować swoich praw, które przysługują mi podczas kontroli drogowej to oznacza, że ten cały ten sejm, sądy i policja są do zaorania.

  •  

   pokaż komentarz

   @biggle: wybacz ale to, że nie potrafisz poprawnie zinterpretować przepisów nie oznacza, że policja i sądy są do zaorania bo nie wiem czy wiesz ale oni nie mają nic do pisania ustaw.

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesion: Raczej nie odjeżdżać, bo zaczną ścigać, skończy się albo na glebie, albo strzałami. Dzwonić od razu na komisariat.

  •  

   pokaż komentarz

   Ostatnio na środku drogi sprawdzali trzezwosc.

   @Grzesion: Na jakiej podstawie ?( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Podaj mi podstawę prawna badania trzeźwości świeczką a obiecuje, wysyłam skrzynkę browara do Ciebie.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   e...........y

   0

   pokaż komentarz

   @Maro88z: Ale jakoś nie wiedział, że musi okazać legitymacje

 •  

  pokaż komentarz

  Dla policjantow nagana, a dla kierowcy nerwosol na zszargane nerwy.

  Brak wylegitymowania sie przez policjantow w zasadzie uniemozliwia mu zlozenie skargi... przeciez nie bedzie jezdzil z nagraniem po komisariatach i pytal czy ten ktos tu pracuje :p

 •  

  pokaż komentarz

  Tu jest cały kawał syfu na raz, na jednym filmie.

  Pierwszy temat to nie do końca precyzyjne prawo, nie specyfikujące co to znaczy "legitymować", ale w zasadzie to bez różnicy czy tu ma rację ma policjant czy osoba kontrolowana.

  Skandaliczna tu jest niewiedza i niepewność policjantów, którzy zbici z tropy tym że kontrolowany jest tak pewien swojej wersji - po prostu nie wiedzą co zrobić.

  I mamy sytuację w której to policjant nie bardzo wie czy ma prawo te dokumenty dostać do ręki, czy może nie ma. Bo nikt go nie przeszkolił z najprostszej i najbardziej powszechnej czynności robionej przez policjantów.
  I policjanci się przekrzykują z kontrolowanym.

  Podczas gdy sprawa powinna być jasno przedstawiona na szkoleniu i zamknięta w ramy prostej procedury.
  Policjant nie musi być badaczem wzajemnie sprzecznych aktów prawnych, ale po to policja ma od tego swoich prawników, którzy powinni ustalić prawny stan faktyczny i opracować prostą procedurę której policjant nie tylko może, ale wręcz ma obowiązek się trzymać.

  I procedura ta powinna jasno mówić co policjant w takiej sytuacji robi, żeby z jednej strony sam działał w ramach prawa i najskuteczniej obowiązujące prawo egzekwować.

  Bo jeśli policjant faktycznie nie ma prawa egzekwować przekazania dokumentów, to procedura powinna mówić o spisaniu danych z dokumentu trzymanego przez kontrolowanego.
  Procedura powinna jasno określać jak prawo egzekwować - czy w ogóle dane z dokumentu trzymanego w ręku policjant ma spisywać, co robić jak kontrolowanemu "drżą ręce", czy wystawić za to mandat, czy skierować sprawę do sądu, czy może jest podstawa do użycia środków przymusu i wzięcia sobie tych dokumentów siłą, oraz jak ostatecznie ustalić personalia osoby która dokumentów nie chce dać (albo nie ma wcale).
  W każdym razie to nie policjant powinien się nad tym zastanawiać na miejscu kontroli, a być z tego przeszkolony. A najlepiej nie tylko przeszkolony, a również przećwiczony praktycznie.

  A tu niestety mamy takich "chłopków roztropków" którzy pewnie pierwszy tydzień służby chodzili ze starszym kolegą, któremu przy kontroli zawsze wszyscy dokumenty dawali do ręki, a młody teraz nie wie czy dawali bo chcieli, czy dawali bo musieli, bo nikt mu nigdy tego nie powiedział.

  •  

   pokaż komentarz

   umundurowany policjant na terenie miasta ma się przedstawić a nie okazywać legitymacji. Jeżeli czujesz się zagrożony - dzwoń na 997czy 112 informując o powyższym zatrzymaniu. Tu ewidentnee przekomażanie, kto ma rację. Obrazek przedstawia: tego co prawo ma w małym palcu z tym, że o tym słyszał a drugi w mundurze, który próbuje pokazać, że on jet panem.

   @hellfirehe:
   mylisz sie policjant wystarczy ze powola sie na art 65kw i ma juz podstawe do ukarania cie za odmowe dania do reki tego dokumentu.
   podstawa prawna do kontroli dokumentow jest :
   art 129PRD i ustepy.
   1) legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu;

   2) sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem, zaświadczenie, o którym mowa w art. 95a ust. 1 pkt 2, a także dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia;

   dodatkowo juz nie raz byl walkowany temat slowa legitymowanie i racja jest po stronie policji bo w skrocie co pamietam z orzeczen sadowych to legitymowanie to urzedowa czynnosc potwierdzenia/sprawdzenia dokumentow i danych osobowych, tozsamosci

   Sam kierowca powoluje sie tez na slowo okazywac a w PRD okazywanie dokumentow nie tyczy sie Prawa jazdy i dowodu rej czy tez OC a tego: art 129PRD

   2a) żądania okazania dokumentu potwierdzającego prawo do używania pojazdu, o którym mowa w art. 71 ust. 5, jeżeli pojazd ten nie jest zarejestrowany na nazwisko osoby nim kierującej;

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: kolego przeczytaj moj wczesniejszy post, kierowca naogladal sie glupot o okazywaniu dokumentow i nie ma racji a policja powinna powolac sie na 65kw i 129prd i masz juz podstawe do tego zeby brali do reki i sprawdzali czy sa prawdziwe te dokumenty itp.
   Trafil sie pseudo znawca prawa za kierownica (ktory jest w bledzie) i policjanci to zamiast mu powiedziec panie przeczytaj sobie 65kw i potem sie zastanow jeszcze raz czy nie dajesz nam tego dokumentu i byloby po temacie.

  •  

   pokaż komentarz

   A tu niestety mamy takich "chłopków roztropków" którzy pewnie pierwszy tydzień służby chodzili ze starszym kolegą, któremu przy kontroli zawsze wszyscy dokumenty dawali do ręki, a młody teraz nie wie czy dawali bo chcieli, czy dawali bo musieli, bo nikt mu nigdy tego nie powiedział.

   @hellfirehe: celnie w punkt ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: dokładnie, ale produkcja gówno prawa ma się dobrze...i to dotyczy wszystkich ekip tej obecnej też

  •  

   pokaż komentarz

   @infi: Dodam, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów, na podstawie par 5.1 policjant może ze względów bezpieczeństwa nakazać kierowcy oraz pasażerom opuszczenie pojazdu.

  •  
   R......w

   0

   pokaż komentarz

   Dodam, że zgodnie z rozporządzeniem w sprawie postępowania przy wykonywaniu niektórych uprawnień policjantów, na podstawie par 5.1 policjant może ze względów bezpieczeństwa nakazać kierowcy oraz pasażerom opuszczenie pojazdu.

   @nickhalden: No tak, jedynym zagrożeniem bezpieczeństwa dla kierującego byli policjanci stojący obok samochodu

   2) sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem, zaświadczenie, o którym mowa w art. 95a ust. 1 pkt 2, a także dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia;

   dodatkowo juz nie raz byl walkowany temat slowa legitymowanie i racja jest po stronie policji bo w skrocie co pamietam z orzeczen sadowych to legitymowanie to urzedowa czynnosc potwierdzenia/sprawdzenia dokumentow i danych osobowych, tozsamosci

   @infi: Czyli nadal nigdzie nie jest napisane, ani w ustawie, ani w tym co piszesz o orzeczeniach - że jakikolwiek dokument obywatel ma OBOWIĄZEK dać do ręki policjantowi.

   Jeśli policjant niedowidzi zza szyby, to nie powinien być w policji (a tym bardziej mieć dostępu do broni palnej)

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: Problem jest inny. Problemem, jest prawo działające na zasadzie "jaki jest koń każdy widzi". Co więcej, instytucje same sobie dopowiadają to prawo "na chłopski rozum", aby nie ulec paraliżowi, a sądy to przyklepują. W tym przypadku policja jako okazanie dokumentów traktuje podanie ich do ręki, a gość traktuje to jako trzymanie w ręce i udostępnianie do wglądu. I obaj mają rację, bo co to znaczy okazywać dokument? Tylko, że teraz policja powie, że do okazania dokumentów nie doszło, bo nie tak rozumieją okazanie dokumentów, a sąd zgodzi się z ich interpretacją i pozamiatane. Zapewne nawet człowiek piszący ten artykuł nie zastanawiał się nad tym co to znaczy okazywać. Pewnie wtedy dokumenty były jeszcze papierowe więc nawet nie było czego sprawdzać, ani na czym. Ot, czysta formalność, po co się wgłębiać, przecież nikt nie będzie się wykłócał z mundurowym o właściwy sposób sprawdzania dokumentów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryzoslaw: w tym przepisie chodzi o bezpieczeństwo policjanta, nie osoby legitymowanej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ryzoslaw: cytując mirka perrego88

   http://orzeczenia.bielsk-podlaski.sr.gov.pl/content/$N/150505100523506_VII_W_000535_2014_Uz_2014-11-18_001
   Poleciłbym przeczytać cały wyrok sadu a tu mały cytat wstawiłem

   Drugą kwestią rodzącą problemy z oceną prawną zarzuconego zachowania była istota samej czynności polegającej na legitymowaniu osoby, a mianowicie, czy za wylegitymowanie można uznać jedynie okazanie dokumentu funkcjonariuszowi uprawnionego organu, czy też do osiągnięcia tego rezultatu konieczne jest jego przekazanie do rąk funkcjonariusza (wręczenie). Choć żaden z przepisów prawa kwestii tej nie rozstrzyga, to jednak opowiedzieć należy się za drugim rozwiązaniem. Przekonujące w tym zakresie okazały się wyjaśnienia przedstawione przez przesłuchanych w sprawie funkcjonariuszy policji. Wskazali oni bowiem choćby na konieczność zweryfikowania autentyczności dokumentu, w oparciu o który następuje ustalenie tożsamości osoby legitymowanej. Oczywiste jest, że nie może to nastąpić bez fizycznego kontaktu z dokumentem. Z tego też względu samo okazanie dokumentu, nawet w sposób umożliwiający swobodne i nieskrępowane odczytanie zawartych na nim danych, nie mogło zostać uznane za pełne wylegitymowanie osoby.

   Z drugiej strony zauważyć należało, że w art. 65 § 2 kw mowa jest o „nieudzieleniu” dokumentu. Już potoczne znaczenie słowa „udzielać” wskazuje na czynność przekazania, wręczenia lub innej formy przejęcia faktycznego władztwa nad rzeczą (posiadania)– por. w tym zakresie także orzecznictwo do art. 58 ustawy z dnia 29.07.2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii.

   Przesądziwszy powyższą kwestię, zupełnie drugorzędnego znaczenia nabierały okoliczności dotyczące sposobu okazania prawa jazdy przez obwinionego w niniejszej sprawie, w szczególności tego, czy możliwe było odczytanie zawartych na nim danych, czy też nie. Znamiona wykroczenia z art. 65 § 2 kw obwiniony wypełnił bowiem już przez samą odmowę wręczenia tego dokumentu legitymującemu go funkcjonariuszowi policji.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @hellfirehe: Dawno nie czytałem tak mądrego komentarza na wykopie.

  •  

   pokaż komentarz

   w doktryny do ustawy Prawo o ruchu drogowym, mianowicie podręcznik: "Prawo o ruchu drogowym Komentarz, Autor: Kotowski Wojciech. Wydaw

   @marianftal: tylko zwroc uwage na wlasnie art 129 ktory rozwija uprawnienia policjana o sprawdzanie dokumentów . a jak masz kontrolowac/sprawdzac dokument (jego legalnosc itp) jesli nie mozesz sprawdzic podstawowych cech jak jakosc druku, material z jakiego wykonano, zabezpieczenia itp tu nawet nie trzeba przepisow prawa a jedynie logicznego myslenia.
   A sam art 129 nadaje uprawnienie do legitymowania a wiec i z automatu przytoczony tez i przez ciebie 65kw. Wiec co z tego ze art 38 zawieca okazywac skoro 129 dodaje szczegolowo uprawnienie w postaci sprawdzania tego dokumentu.

   W sadach ludzie sa karani za takie akcje nie bez powodu, nie jest to czynnosc wykonywana przez parkingowego pod sklepem a f-sza czy to policji czy itd. A ludzie przez swoje niedbalstwo pakuja sie w klopoty. Bo ile razy bylo poruszane juz legitymowanie, dmuchanie w alkomaty na akcjach typu trzezwy poranek itp, i wciaz jakies glupoty sa powielane a ludzie przeswiadczeni o prawidlowosci tych informacji odstawiaja dziwne akcje.

  •  

   pokaż komentarz

   @infi jak na razie jest spektakularna wygrana 4 tys odszkodowania za wywiezienie na krew za odmowę dmuchania

  •  

   pokaż komentarz

   @infi zwłaszcza w dzisiejszych czasach gdy żaden pies nie wypuści nikogo bez usłyszenia biały 00 od dyżurnego bezprawne żądanie przejęcia dokumentów jest tylko tym co RPO przy innej okazji nazwał działaniem w celu uzyskania uległości psychicznej
   Dodajmy uzyskiwanym nielegalnie

  •  

   pokaż komentarz

   @infi art o uprawnieniu podmiotu nie jest źródłem ograniczenia konstytucyjnie chronionych praw obywatela

   Vide orzecznictwo TK

   Konstytucja
   Nikt nie może być przymuszony do tego co ustawa mu nie nakazuje

   Ustawa nakazuje PJ OC DR okazać

  •  

   pokaż komentarz

   @marianftal: z tego co mi wiadomo to odszkodowanie nie bylo za porbranie krwi tylko potem za zatrzymanie mezczyzny juz po samych badaniach. wiec tez nalezy miec to na uwadze bo znow ktos to przeczyta odwrotnie i bedzie miec przeswiadczenie o tym ze nie musi sie poddac badaniu (art 129.3 PRD obowiazek badania w akcjach typu trzezwy poranek)
   No i nie ukrywam, ze liczylem na troche inna odpowiedz a nie jakies hasla typu "psy"
   Jak widzisz art 129 nadaje jednak te uprawnienia aby policja brala do reki te dokumenty i je sprawdzala a 65kw nie bez powodu jest przepisem wspomagajacym egzekwowanie tego zachowania.
   Wyobraz sobie sytuacje ze kazdy kierowca odmawia przekazania tego dokumentu, w takiej opcji przykladowy pan X moglby sobie jezdzic na prawku zrobionym na drukarce i zyc w swietym spokoju zyjac w przeswiadczeniu ze tego dokumentu mu nikt nigdzie nie sprawdzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @infi odszkodowanie było za zatrzymanie bez uzasadnionego podejrzenia Nie było podstaw aby zatrzymać na czas pobrania krwi bo nie uzyskał statusu osoby podejrzanej Nie było faktów przekonujących sąd jako niezależnego obserwatora np ze czuć było alkohol albo mówił bełkotliwie

  •  

   pokaż komentarz

   @infi tak samo jak nieoddanie dokumentów nie przekona że było uzasadnione podejrzenie fałszerstwa

 •  
  u...s

  +63

  pokaż komentarz

  Nie wiem co myśleć o nagrywającemu, ale po zabraniu przez policjanta dowodu osobistego zamknął bym okno i zadzwonił na odpowiednie służby. Ten policjant po tym co odp%?@$??ił powinien mieć przej@@%ne.

 •  

  pokaż komentarz

  Jako autor filmu dodam że zostałem zatrzymany na 48h. Z racji że całą noc wcześniej pracowałem ciężko i podczas rzekomej kontroli miałem czerwone oczy po nieprzespanej nocy to zostałem zawieziony na badanie moczu i krwi. Badanie nic nie wykazało. Byłem trzeźwy w 100%. Podczas gdy byłem badany w szpitalu policjanci nie czekając na wynik zaczęli przeszukiwać mój prywatny samochód w celu znalezienia substancji odurzających. Z czystej złośliwości została wybita szyba i uszkodzone zostały zaczepy plastików. Nawet fotelik dziecięcy został uszkodzony.... link do zdjecia: https://zapodaj.net/1932580ba52c7.jpg.html

  Pod wieczór postaram się pokazać ciąg dalszy. Nie miejcie za złe mi że nie mam od początku do końca nagrania lecz karta pamięci z wideorejestratora jak i telefonu zostały uszkodzone przez policje. I co mi się uda odratować to zapisuje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: a czego teraz beczysz?
   Idziesz na wojne to licz sie ze stratami.
   Dodaje Cie do obserwowanych, informuj o rozwoju sytuacji

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: Zrób zdjęcie z protokołu zatrzymania, rubryki "przyczyna zatrzymania" i wrzuć tutaj to uwierzę.
   Nie sądzę, że zostałeś zatrzymany na 48h przez bagiety, pewnie rzucisz tekstem, że bagiety go Ci nie dały. ¯\_(ツ)_/¯ a to złe bagiety były :P

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: walcz o swoje, tam właśnie czesto pracują takie zera. Nie daj chamom wygrać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: dlaczego nie okazywałeś dokumentów? Wolisz na siłę utrudniać ludziom pracę i siedzieć na dołku? xD

  •  

   pokaż komentarz

   podczas rzekomej kontroli

   @Rexio22: Co to znaczy? Rozwiń

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: hehehehe jak zgniłę mocno bo w pełni na to zasłużyłeś. Co ci szkodziło normalnie się wylegitymować bez tej koguciej walki? Żenujący jesteś. Ten policjant wyrywający dowód również, ale to już osobna sprawa. Powinien wyciągnąć ciebie razem z tym dowodem i to jego najwieszy bląd w tej całej akcji xd

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: dlaczego doszło wogole do tak zenujacej z twojej i policjantow strony sytuacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @widzialem_juz_wszystko: edit - skoro piszesz o wybitej szybie to pewnie właśnie tak to się skończyło, że zostałeś wywleczony xd brawo - pokazałeś im, że hej i teraz możesz błaźnić się dalej publicznie i przed sądem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: I bardzo dobrze ze cie zatrzymali. Oprocz prawa istnieje jego wykladnia stosowana przez sady. Wystarczy przeczytac orzeczenia a nie zgrywac kozaka co niby lepiej zna prawo xD

   pokaż spoiler Mniej "Suits", wiecej pokory

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: Jesli jestes autorem to przeczytaj to i bedziesz wiedziec gdzie nie miales racji:
   mylisz sie policjant wystarczy ze powola sie na art 65kw i ma juz podstawe do ukarania cie za odmowe dania do reki tego dokumentu.
   podstawa prawna do kontroli dokumentow jest :
   art 129PRD i ustepy.
   1) legitymowania uczestnika ruchu i wydawania mu wiążących poleceń co do sposobu korzystania z drogi lub używania pojazdu;

   2) sprawdzania dokumentów wymaganych w związku z kierowaniem pojazdem i jego używaniem, zaświadczenie, o którym mowa w art. 95a ust. 1 pkt 2, a także dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia;

   dodatkowo juz nie raz byl walkowany temat slowa legitymowanie i racja jest po stronie policji bo w skrocie co pamietam z orzeczen sadowych to legitymowanie to urzedowa czynnosc potwierdzenia/sprawdzenia dokumentow i danych osobowych, tozsamosci

   Sam kierowca powoluje sie tez na slowo okazywac a w PRD okazywanie dokumentow nie tyczy sie Prawa jazdy i dowodu rej czy tez OC a tego: art 129PRD

   2a) żądania okazania dokumentu potwierdzającego prawo do używania pojazdu, o którym mowa w art. 71 ust. 5, jeżeli pojazd ten nie jest zarejestrowany na nazwisko osoby nim kierującej;

   Oprocz tego ci policjanci to nie osoby powszechnie znane. wiec sam na siebie bata krecisz wrzucajac film gdzie nie zamazales ich twarzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: Niestety żyjemy w Polsce a nie w USA. Gdybyś stawiał tam taki opór to miałbys przestrzelone drzwi i leżałbyś po paru sekundach na ziemi. A teraz wielki płacz bo...

   pokaż spoiler jak to policeman przeszukuje mnie?Przecież mam prawo nosić to, co chcę To, co moje jest moje, co jara mnie W razie co nie wiem przecież jak i gdzie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jako autor filmu dodam że zostałem zatrzymany na 48h.

   @Rexio22: I dobrze. Dla mnie jesteś zwykłym pieniaczem. Może wyciągniesz wnioski na przyszłość.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: Opisz dokładniej całe zajście od początku co się stało że tak cwaniakowałeś?

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: pisz do TV i innych mediów i kręć gównoburzę. Nie może im to ujść na sucho.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: Z tego co opisujesz wygląda na niezłą aferę z udziałem policji. Tylko czy rzeczywiście tak jest? Na początek powiedz dlaczego nie chciałeś z nimi współpracować i zwyczajowo dać im dokumenty?

  •  

   pokaż komentarz

   Na początek powiedz dlaczego nie chciałeś z nimi współpracować i zwyczajowo dać im dokumenty?

   @s3ba11: niby w jaki sposób nie chciał z nimi współpracować? Okazał im dokumenty i widać to na filmie. Wszyscy wyżej, którzy piszą "hehehe dobrze ci tak, jesteś pieniaczem", to jacyś debile. Autor współpracował z policjantami. Policjanci za to nie chcieli współpracować z autorem i za takie zachowanie, jak opisuje autor, należy im się dyscyplinarka. To że daję dokumenty policjantowi do ręki, to moje własne widzimisię. Tymczasem okazuje się, że działanie zgodne z prawem jest pretekstem do tego, żeby zastosować środki represji wobec obywatela.

  •  

   pokaż komentarz

   Jako autor filmu dodam że zostałem zatrzymany na 48h

   @Rexio22: Bardzo sprytne zakończenie kontroli drogowej, moja ostatnia skończyła się w 48 sekund. Podszedł policjant, nie pokazał legitymacji, dostał do ręki dokumenty, sprawdził je, oddał i życzył miłej podróży.

  •  

   pokaż komentarz

   @krejdd: Dokładnie. Policja kryminalizuje normalne zachowanie wynikające z przepisów, a kretyni się cieszą.

  •  

   pokaż komentarz

   Na początek powiedz dlaczego nie chciałeś z nimi współpracować i zwyczajowo dać im dokumenty?

   @s3ba11: Na początek powiedz mi czy w Polsce obowiązuje prawo zwyczajowe czy to utrwalane w kodeksach?

  •  

   pokaż komentarz

   @ramirezvaca: @widzialem_juz_wszystko: @Tylko_noc: @LDevil: wykopki widzę jak zwykle mentalność niewolnika.

   hurr na ch?# egzekwujesz swoje prawa zamiast wykonywać grzecznie bezpodstawne polecenia Pana Władzy

   co ci szkodzi robić wszystko co ci każą

   ja ostatnio na kontroli op?@%#?#iłem aspirantowi gałę i nawet mnie puścił bez mandatu

   WIĘCEJ POKORY SYNEK

   jak w tym kraju ma być normalnie jak wy nie dość że jesteście zadowoleni że władza was j?$%$ w dupę to jeszcze atakujecie tych, którzy sobie na to nie pozwalają

  •  

   pokaż komentarz

   @Salieri_: nie znasz prawa i jeszcze sie rzucasz xD
   a jak sie zaczyna je interpretowac na wlasna reke to mozna sie grubo zdziwic

  •  

   pokaż komentarz

   e bata krecisz wrzucajac film gdzie nie

   @krejdd: kolego art 65Kodeksu wykroczen przeczytaj i bedziesz wiedzeic jak bardzo sie mylisz, ten artykul to wlasnie grzywna za takie zachowanie jak widac na filmie czyli nie chcesz dac dokumentu uprawnionemu organowi .

  •  

   pokaż komentarz

   jak w tym kraju ma być normalnie jak wy nie dość że jesteście zadowoleni że władza was j?$%$ w dupę

   @Salieri_: W jaki niby sposób? Biorąc mój dokument do ręki?

   to jeszcze atakujecie tych, którzy sobie na to nie pozwalają

   @Salieri_: Nie atakuje nikogo, traktuje to tylko jak przykład do pokazywania dzieciom jak nie należy się zachowywać w dorosłym życiu, bo można stracić 48 godzin z życiorysu i szybę w samochodzie.

  •  

   pokaż komentarz

   @ramirezvaca: Zdziwił byś się jak często nie dają, a właściwie zabierają pod koniec.

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: Ma pan dowód? Protokół, skargę albo cokolwiek innego? Wyczerpałeś drogę prawną, że robisz smród w internecie?

   Ja wiem, że polska policja do elitarnych nie należy, ale nie widzę powodu do zaufania będącej na wykopie od 7 godzin zielonce.

  •  

   pokaż komentarz

   @abitbald: do Prokuratury idzie jeden, to sobie mogę kopię zrobić więc mi tu nie gadaj głupot.

  •  

   pokaż komentarz

   @ramirezvaca: Dzięki za informacje o tym że drugi idzie do prokuratury, sprawdzę to bo możliwe że tak właśnie jest. Ale to co napisałem to fakt potwierdzony przez wielu ludzi, na jakiej podstawie piszesz że to głupota?

  •  

   pokaż komentarz

   @Salieri_: Bo kontrole ruchu drogowego to jest normalna sprawa w cywilizowanym społeczeństwie i jest elementam naszej ze sobą nawzajem społecznej umowy(tzw.prawo). Jeżeli autor nagranie je złamał to został zatrzymany i teraz musi być na tyle odpowiedzialny, żeby przyjąć konsekwencje. On zamiast tego zachowuje się jak urażony dzieciak i słusznie zostaje za to sprowadzony na ziemie przez dorosłych już nie tylko ciałem policjantów. Legitymowanie jest proste i niezbędne, a pajacowanie, że ma się w polsce do czynienia z przebierańcami czy łapanie za słówka w kwestii prostej procedury to jest zwykłe pieniactwo i powód do wstydu.

   Dozgonna bk z mentalnego sebostwa dx

  •  

   pokaż komentarz

   @abitbald: "...potwierdzonych przez wielu ludzi..." (bliżej nie określonych), więc przyjmuję, że np. Prezydenta Korei Północnej a on tak średnio moim zdaniem zna się na prawie polskim. :P
   O ile dobrze pamiętam to jest jeszcze jeden w aktach sprawy więc jak bym chciał to bym zaniósł pismo, że nie dostałem kopii i chcę dostać pewnie dostanę :) Jakoś tak średnio mi się w to chce wierzyć, że nie dają, może w latach 80 tych taki numery kręcili ale teraz chyba Cie koledzy w bambuko robią.
   Druga sprawa zobacz sobie w necie jak ten protokół wygląda tam niema nic rewelacyjnego żeby bagiety miały go jakoś utajniać i chować.

  •  

   pokaż komentarz

   "...potwierdzonych przez wielu ludzi..." (bliżej nie określonych), więc przyjmuję, że np. Prezydenta Korei Północne

   Druga sprawa zobacz sobie w necie jak ten protokół wygląda tam niema nic rewelacyjnego żeby bagiety miały go jakoś utajniać i chować.

   @ramirezvaca: Z tego co wiem jeśli nie masz tego dokumentu a Cie bezzasadnie przetrzymali to nie złożysz "reklamacji". To chyba oczywiste że nie będę tu podawał imion i nazwisk. Masz pewność że istnieje procedura i prawo zobowiązujące prokuraturę do robienie dla Ciebie kopi? Jeśli możesz to proszę wskaż ponieważ to bardzo ciekawy temat. Nawet jeśli by istniała to niewydawanie tego i tak ma sens dla policji bo kto o tym wie?

  •  

   pokaż komentarz

   @abitbald: zobacz protokół tam jest wszystko napisane :)

  •  

   pokaż komentarz

   @ramirezvaca: zabrali mi ( ͡° ͜ʖ ͡°) A tak na serio to znasz takie podstawy prawne czy nie?

  •  

   pokaż komentarz

   walcz o swoje, tam właśnie czesto pracują takie zera. Nie daj chamom wygrać.

   @abitbald: I tak to przegra

  •  

   pokaż komentarz

   @abitbald: Chyba z reguły czyta się to co się podpisuje :) Wydaje mi się, że mnie trollujesz :P albo nie sprawdziłeś protokołu i pouczeń.

   źródło: prot.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   @iRickGrimes: Nigdy nie wiesz, nawet jeśli to przegra z honorem. Gdyby wszyscy Polacy mieli takie podejście jak Ty to dawno byś był niewolnikiem Hansa z Niemiec.

  •  

   pokaż komentarz

   @ramirezvaca: Ale co zmienia ten kawałek papieru? Nic. Masz tam wypisane pouczenia które dostaniesz na drugiej kartce, na dobrą sprawę nawet nie wiesz czy są to dokładnie te pouczenia o których mówi ten dokument - możesz tylko ocenić po tytule dokumentu który w 10 sekund można zmienić w wordzie. Pokaż proszę przepis pozwalający ubiegać się o odpis dokumentu o zatrzymaniu na 48.

   W sytuacjach z których zdawano mi relację to nie było tak że w ogóle nie dostałeś tego dokumentu, tylko wpierw Ci dawali a kiedy pokwitowałeś odbiór zabierali. Co wówczas możesz zrobić kiedy kilku zwyrodnialców których chroni prawo zrobi coś takiego? Mimo tego że w większości są to ludzie zdaniem wielu tchórzliwi, słabi i bez charakteru to w grupie i przewadze kilku osób, będąc dodatkowo uzbrojonymi i chronionymi przez prawo często cwaniakują.

   W każdym razie doceniam czas jaki poświęciłeś żeby to wstawić i dziękuję, bo widzę że w odróżnieniu od wielu ludzi potrafisz prowadzić merytoryczną dyskusję a przynajmniej dokładasz starań.

  •  

   pokaż komentarz

   @abitbald: heheh :) no to cyk obrazek :P podpisujesz, że otrzymałeś.
   Zgubiłeś więc działa jak z każdym innym dokumentem prosisz (piszesz pisemko) o duplikat\kopię. Co do reszty tekstu :) hmmm myślę, że zagalopowałeś się z tą teorią spiskową :)

   źródło: prot2.JPG

  •  

   pokaż komentarz

   @iRickGrimes: To czy bez sensu to kwestia kto na to patrzy. Kiedy ktoś kto nie programuje widzi kod źródłowy wówczas też ma takie wrażenie, ponieważ tego nie rozumie.

  •  

   pokaż komentarz

   Zgubiłeś więc działa jak z każdym innym dokumentem prosisz (piszesz pisemko) o duplikat\kopię
   @ramirezvaca: Nie jestem obeznany w prawie administracyjnym, jesteś w stanie wskazać prawo zobowiązujące do tego ten organ?

   To że kwitujesz odbiór to oczywiste ponieważ opisałem to w komentarzu że podpisujesz ale wychodzisz bez.

   że zagalopowałeś się z tą teorią spiskową

   Z którą teorią? W tym wpisie nie przedstawiałem żadnych teorii a tym bardziej spiskowych

  •  

   pokaż komentarz

   @abitbald: nie znam konkretnego artykułu, ale kwitując ten dokument mam do niego prawo. Nie raz załatwiałem duplikaty innych dokumentów i nigdy nikt ode mnie nie chciał podstawy prawnej, ot dostawałem dokument ewentualnie musiałem uiścić opłatę skarbową.

  •  

   pokaż komentarz

   innych dokumentów i nigdy nikt ode mnie nie chciał podstawy prawnej, ot dostawałem dokument ewentualnie musiałem uiścić opłatę skarbową.

   @ramirezvaca: Przypuszczam że inne urzędy działają na trochę innych zasadach, dlatego jestem ciekaw czy i tutaj tak to powinno działać.

   ale kwitując ten dokument mam do niego prawo

   haha, no wiadomo że masz prawo. W Polsce możesz mieć prawo do wielu rzeczy, ale każdy dorosły wie jak jest ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22: Czy jest opcja abyś podał miasto, w którym toczy się akcja? Trzymam kciuki aby sprawa potoczyła się dla Ciebie jak najbardziej pozytywnie

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @Rexio22

   Jeśli faktycznie byłbys zatrzymany 48 godzin to jestem w stanie wywalczyć między 40 000 a 80 000 zł odszkodowania analogicznie jak w poniższej sprawie za dwie godziny uzyskano 4000 odszkodowania

   Analogicznie jak zaden przepis nie stanowi że masz się poddać kontroli trzeźwości

   Nie ma takiego przepisu bo byłby naruszeniem praw człowieka. Jest na przykład przepis art. 38 PRD masz okazać prawo jazdy OC i dowód rej.
   Odmowa okazania zagrożona jest grzywną z artykułu 95 kodeksu wykroczeń

   Jednak brak jest przepisu o obowiązku dmuchania oraz brak jest sankcji za odmowę dmuchania.
   Przepisy o uprawnieniu podmiotu nigdy nie są źródłem obowiązku po stronie obywatela...
   Jedyny przepisem jest uzasadnione podejrzenie z 74 kpk (można poddać tylko oskarżonego bądź osobę podejrzaną. Tutaj zapisany jest obowiązek osoby podejrzanej poddania się badaniu oraz stwierdzenie o możliwości użycia siły w przypadku odmowy wykonania obowiązku)
   Jednak gdy jest niespełnione to za próby badania przysługuje ci odszkodowanie
   Patrz wyrok w Tarnowskich Górach i Katowicach (1)

   Co to jest uzasadnione podejrzenie wyjaśnia profesor Skorupko z Katedry Postępowania Karnego (2)

   (2)

   "Uzasadnione podejrzenie popełnienia przestępstwa to stan, w którym zebrane w sprawie dowody wskazują na prawdopodobieństwo popełnienia przestępstwa.
   Pojęcie to oznacza istnienie danych, które przekonałyby obiektywnego obserwatora, że dana osoba mogła popełnić czyn karalny.

   Stąd, domysy, mniemania, spostrzeżenia i obserwacje policjantów, choćby najbardziej trafne i przekonujące, a także na gorąco zebrane informacje nie mogą stanowić o uzasadnionym podejrzeniu popenienia przestępstwa."

   Prof. Skorupka, Katedra Postępowania Karnego UWr

   (1)

   Wyrok zdobywa popularność. Tylko lepiej mieć zawsze notarialny odpis prawa jazdy i dowodu rejestracyjnego.
   3000 zł zadośćuczynienia plus pełny koszt postępowania czekają.

   Brudny alkomat, na nim "oślizłe coś". Pan Krzysztof nie chciał dmuchać. Policja go skuła
   nat 12.09.2017 17:5
   Kontrola trzeźwości (zdjęcie ilustracyjne) (Tymon Markowski / Agencja Gazeta)
   Kierowca odmówił dmuchania w alkomat, bo alkomat był brudny. Policjanci skuli go kajdankami i zawieźli do szpitala. Na koniec zabrali prawo jazdy, mimo że był trzeźwy. Sprawa znalazła finał w sądzie.

   Sprawa, którą opisuje katowicka "Gazeta Wyborcza", zaczęła się dwa lata temu. Wówczas mieszkający w Pajęcznie (woj. łódzkie) 64-letni Krzysztof Lis przyjechał na Śląsk na grób żony. Kiedy wracał z cmentarza, zatrzymał go patrol drogówki.

   "Jestem odpowiedzialnym facetem"

   W tym czasie trwała w Tarnowskich Górach akcja "Trzeźwość". Policjanci kazali kierowcy dmuchnąć w alkomat. Mężczyzna jednak odmówił.

   Nie bałem się tej kontroli, bo jestem odpowiedzialnym facetem i nawet nie wącham alkoholu, kiedy mam zamiar jechać autem. Kiedy jednak zobaczyłem, że alkomat jest brudny i coś oślizłego jest przyklejone w okolicy ustnika, a dodatkowo policjant ma brud za paznokciami, to aż mnie otrzepało z obrzydzenia. Powiedziałem, że nie będę dmuchał, ale mogę poddać się badaniu krwi
   – wyjaśnia mężczyzna. I dodaje, że kilkadziesiąt minut później na miejscu pojawiło się policyjne wsparcie. Mundurowi zakuli kierowcę w kajdanki i wsadzili do radiowozu.

   Kajdanki, prawo jazdy, sąd

   Funkcjonariusze odwieźli mężczyznę do szpitala na badania krwi. Stwierdzili również, że muszą zabrać mu prawo jazdy. Dlaczego? "Bo na wyniki badania krwi trzeba poczekać kilka tygodni" - usłyszał. I rzeczywiście prawo jazdy mężczyzna odzyskał dopiero wtedy, gdy analiza wykazała, że był trzeźwy.

   Zaraz potem złożył pozew przeciwko komendzie w Tarnowskich Górach.

   W ocenie sądu funkcjonariusze nie mieli żadnych dowodów na to, że kierowca popełnił przestępstwo w postaci prowadzenia auta pod wpływem alkoholu. Jego styl jazdy nie był dziwny, nie było czuć od niego alkoholu, nie mówił też bełkotliwie
   – wyjaśnia w rozmowie z "Wyborczą" sędzia Robert Kirejew, rzecznik Sądu Apelacyjnego w Katowicach.

   Sąd przyznał Krzysztofowi Lisowi 3 tys. zł zadośćuczynienia oraz zwrot kosztów postępowania. Wyrok jest prawomocny.

  •  

   pokaż komentarz

   Z racji że całą noc wcześniej pracowałem ciężko

   @Rexio22: ...i jeszcze miałeś ochotę się szarpać z psami ?? Trza było dać te durne papiery niech je sobie w dupę wsadzą, a tak to zj#%%łeś sobie noc ciężką pracą i jeszcze 48h na komendzie. Czy ty masz w ogóle mózg ?

  •  

   pokaż komentarz

   całą noc wcześniej pracowałem ciężko

   @terwer358: ....i jeszcze miałem sporo sił aby powalczyć, a do domu nie chciało mi się wracać. Po prostu miszcz.

  •  

   pokaż komentarz

   wnioski na przyszłość.

   @Kopite: tłumacz to Sebie

1 2 3 4 5 6 7 ... 20 21 następna