•  

  pokaż komentarz

  Google zapewniał swojej porównywarce cen Google Shopping nienaturalnie wysoką pozycję w wyszukiwarce.

  W swojej k!@!a wyszukiwarce xD

  •  

   pokaż komentarz

   @m1chau: jest. Ale Biedronka nie ma monopolu na 95% rynku.

  •  

   pokaż komentarz

   @m1chau: Google to praktycznie monopolista, tu powinny obowiązywać odpowiednie zasady na takie sytuacje. Powiedzmy że to samo stałoby się z marketami, jeśli jeden koncern przejąłby wszystkie pozostałe, a później zaczął wytwarzać własne produkty ograniczając w większości dostęp do produktów innych marek lub ustawiając niekorzystne dla innych progi cenowe. To w praktyce mogłoby oznaczać że po jakimś czasie mógłbyś kupić tylko ich produkty. Jutro google może sobie postanowić że basta, promuje tylko własne treści, a cała reszta jest na dalekim tle (youtube planuje już coś takiego). Niby zawsze może powstać konkurencja, ale stopień przejęcia rynku, potencjał finansowy giganta i przyzwyczajeń klientów robią swoje.

  •  
   Epic00 via iOS

   +43

   pokaż komentarz

   @Anna_: google to monopolista bo ichbwyszukiwarka i ich produkty robią to co potrzebuje użytkownik i jest w tym najlepsza. przecież nikt nie blokuje ludziom dostępu do binga czy yahoo. Nie kojarzę tez aby google reklamowało się w tv lub w windowsie przy każdej okazji aby używać ich przeglądarkę i wyszukiwarkę, tylko pocztą szeptana wszyscy zaczęli to używać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Epic00: @m1chau: Najłatwiej to wytłumaczyć na przykładzie doradcy kredytowego. Wyobraźcie sobie, że doradca kredytowy namówil was na słaby kredyt bo miał w tym jakiś interes np. podpisaną umowę z bankiem. I teraz pytanie czy macie prawo być źli, skoro to jest prywatna firma i doradca ma prawo doradzać sobie jak chce, a poza tym to trzeba było iść do innego doradcy bo przecież na obrzerzach miasta też sobie siedzi taki jeden w małym biurze.

  •  
   Epic00

   -7

   pokaż komentarz

   @kaarp: słabe porównanie imo, bo tutaj żadnego wysiłku nie wkładasz, prócz wstukania adresu. Na tym polega kapitalizm, ten na obrzeżach zawsze może się rozreklamować lub zbierać lepsze opinie, podnosić jakość obsługi i tym przyciągać klientów. Dam Ci inny przykład. Musiałem zabrać psa do weterynarza na pierwsze szczepienia. Żadnego nie znałem i nikt nie mógł mi polecić. Musiałem sięgnąć po opinie ludzi. Mimo tego, że mam weterynarza 5 min od domu, wybrałem takiego, do którego mam 30 min autem, bo ludzie dużo lepiej się o nim wypowiadali na forach i grupach. Ten, 5 min od domu natomiast ma zgodnie opinie starego gbura, chama i personel składający się z samych stażystek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Epic00: Z drugiej strony jeżeli pojedziesz 30 minut autem do tego polecanego weterynarza, a on specjalnie przepisze droższe/gorsze leki twojemu pupilowi, dlatego że ma powiązania z firmą dystrubuującą to masz prawo być zły. Nie mówiąc już o tym, że wiara w opinie internetowe to nie jest najlepszy sposób na życie.

  •  

   pokaż komentarz

   @m1chau ja na miejscu google to powiedziałbym tej komisji że jak komuś się coś nie podoba to niech nie używa google

  •  
   Epic00

   +4

   pokaż komentarz

   że wiara w opinie internetowe to nie jest najlepszy sposób na życie.

   @kaarp: Lepszy niż pójść na ślepo do pierwszego lepszego weterynarza.

  •  

   pokaż komentarz

   @m1chau: no własnie dać im wolną rękę niech zostaną monopolistą na wszystkich polach w końcu tak działa ukochany wolny rynek wykopków a nie jakieś LEWACTWA!!!!! ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Epic00: twoj przyklad ma sie nijak do tego dlaczego google dostalo po dupie.

   Odpowiedz jest prosta: google = reklama. Skoro google pokazuje wyzej jedna strone od innej i mowi przy tym "ta strona jest wyzej bo wiecej ludzi na nia wchodzi", przy czym to zdanie jest nieprawdziwe za co wlasnie ukarala UE, to masz prawo czuc sie oszukany.

   Tak jakbys w reklamie telewizyjnej zobaczyl "maluch jest szybszy od ferrari i ma od niego wiecej koni mechanicznych" to tez mozna zaskarzyc takie reklamy i juz u nas zdarzaly sie kary za takie nieprawdziwe stwierdzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Epic00: O ile się nie mylę to google próbowało podp%$!$!?ić patent profesorowi z Krakowa...

  •  

   pokaż komentarz

   W swojej k!@!a wyszukiwarce xD

   @m1chau: No i co z tego, że swojej. Jeśli rynek ma zdrowo działać, to trzeba skracac łańcuch takim monopolistom

  •  

   pokaż komentarz

   @m1chau: Monopol to zaprzeczenie idei wolnego rynku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: @lastro: a czemu są monopolistami? Niema alternatyw? Przekupują ludzi, żeby korzystali? Stworzyli wygodne produkty, które ludziom odpowiadają. Jak się nie podoba, to są przecież alternatywy, ale jak widać o wiele mniej rozwinięte.
   Skoro to jest ich produkt to nie ważne czy są najbardziej popularni, czy wcale nie znani, każdy ma prawo reklamować siebie na swoim podwórku.

   To tak jakbyś mi zakazał w biurze powiedzić na drzwiach plakatu reklamującego moją inną dziiałalność.... fck logic

  •  

   pokaż komentarz

   @2e9d146875797f1bed81f84d: Z takim głupim podejściem rynek by nie istniał. Mniejsze firmy by sie nie rozwijaly i msuisałbyś wykonywac rozkazy panów gogole, microsoft i facebook

  •  

   pokaż komentarz

   google to monopolista bo ichbwyszukiwarka i ich produkty robią to co potrzebuje użytkownik i jest w tym najlepsza. przecież nikt nie blokuje ludziom dostępu do binga czy yahoo.

   @Epic00: ja p%#$##%e xD

  •  
   Epic00

   -1

   pokaż komentarz

   Odpowiedz jest prosta: google = reklama. Skoro google pokazuje wyzej jedna strone od innej i mowi przy tym "ta strona jest wyzej bo wiecej ludzi na nia wchodzi"

   @karer: I masz jak byk napisane obok zawsze, że sponsorowane jak ktoś za to płaci, a poniżej masz inne wyniki. Jak konkurencja chce być wyżej niech też płaci lub niech robi jak np ceneo, ogłasza się w mediach.

   "maluch jest szybszy od ferrari i ma od niego wiecej koni mechanicznych"
   Przecież cały czas w reklamach aut tak jest. "Nasz jest naj naj naj", "Nie bo u nas jest naj naj naj" . Jako klient idziesz do jednego salonu, jeździsz jednym, jeździsz drugim i sam decydujesz. A jak ktoś jest bułą, że wierzy w reklamy to google może dostać 100mld kary i nic nie pomoże takim ludziom.

  •  

   pokaż komentarz

   @m1chau: To M$ tez powinien dawac mozliwosc uzywania tlyko internet explorer jako przegladarki lol.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaarp: nie ma prawa doradzić jak chce, bo doradztwo finansowe to usługa jak każda inna i powinna być wykonana należycie. Doradca nie powinien świadomie narażać klienta na straty.

  •  

   pokaż komentarz

   @m1chau: KE prowadzi jeszcze śledztwo w sprawie takich ramek z mapami, bo wg. niej promują mapy Google.

   Uważam, że te zarzuty są bez sensu, bo mapy są ważnym elementem wyszukiwarki, który polepsza jakość wyników, a własne mapy są stosowane także w konkurencyjnych wyszukiwarkach.

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Epic00: @2e9d146875797f1bed81f84d:

   Dajcie spokój Panowie, oni nie rozumieją, że Google jest tam gdzie jest dzięki nim ( ͡° ͜ʖ ͡°) po prostu, niewygodną dla siebie prawdę, ludzie będą odrzucać... ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

   pokaż spoiler ...aby zaraz potem poszukać czegoś w Googlach... xD ciekawe ile z tych osób ma ustawionego Wujka jako stronę startową... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Mniejsze firmy by sie nie rozwijaly i msuisałbyś wykonywac rozkazy panów gogole, microsoft i facebook

   @lastro: to też kiedyś były małe firmy i jakoś FB pobił MySpace czy inną Naszą Klasę, Google NetSprinta a microsoft jest najpopularniejszy. Chcąc nie chcąc i niezależnie od mojego zdania na temat tych firm.

  •  

   pokaż komentarz

   @2e9d146875797f1bed81f84d: > ...aby zaraz potem poszukać czegoś w Googlach... xD ciekawe ile z tych osób ma ustawionego Wujka jako stronę startową... ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @MusicURlooking4: Jaki to ma związek?

  •  

   pokaż komentarz

   @Epic00 albo "poczta pantoflowa" albo "marketing szeptany"

  •  

   pokaż komentarz

   @2e9d146875797f1bed81f84d: Co ty w ogole porownujesz. Nasza klasa byla tylko popularna w polsce, o myspasie wczesniej nie słyszałem. Nersprint nigdy nie byl nawet w połowie tak popularny jak google. Kogo pobił microsoft? Odkąd jest, praktycznie nie ma konkurencji

  •  

   pokaż komentarz

   I masz jak byk napisane obok zawsze, że sponsorowane jak ktoś za to płaci, a poniżej masz inne wyniki. Jak konkurencja chce być wyżej niech też płaci lub niech robi jak np ceneo, ogłasza się w mediach.

   @Epic00: no i wlasnie o to sie rozchodzilo ze google nie dawalo takiej informacji. Przeciez za to dostali kare ze reklamowali to tak jakby nie byla to reklama.

  •  

   pokaż komentarz

   Jaki to ma związek?

   @lastro: pieniądze dla Wujka...

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_ to się już dzieje Aniu. Polecam użyć przeglądarki "DuckDuck". Choćby po to żeby sobie porównac wyszukiwania tych samych haseł.

  •  

   pokaż komentarz

   @Anna_: Yahoo kiedyś też było monopolistą, a google wbrew pozorom coraz mocniej odpada na wielu rynkach, w tym np. Chin, Indii czy Rosji, a to tak mniej więcej połowa ludności świata.

  •  

   pokaż komentarz

   To w praktyce mogłoby oznaczać że po jakimś czasie mógłbyś kupić tylko ich produkty

   @Anna_: Nie. Wtedy naturalnie powstaje odpowiedź w postaci innej sieci sklepów gdzie możesz kupować inne produkty. Nikt nikogo nie zmusza do kupowania u monopolisty.

   czy macie prawo być źli, skoro to jest prywatna firma i doradca ma prawo doradzać sobie jak chce

   @kaarp: Nikt nikogo nie zmuszał do podpisania takiej umowy. Skoro warunku przy podpisywaniu im odpowiadały to mogą być źli wyłącznie na siebie, że nie sprawdzili co ma do zaoferowania inny przedstawiciel.

  •  

   pokaż komentarz

   @ziobro2: A komisja na to: Google nie musi istnieć w Europie...

  •  

   pokaż komentarz

   @wigr: Za mapy nie płacisz, a ze rzeczy ze sklepu już tak.

 •  
  A.....e

  -19

  pokaż komentarz

  To nie można we własnej wyszukiwarce promować własnch usług? Co za syf ta UE.

  •  

   pokaż komentarz

   @Amanmae: walka z praktykami monopolowymi to jedno z ważniejszych działań państwa. I zaczęło się na dużą skalę w USA.
   ale wykopki jak zwykle wszędzie były i wszystko wiedzą, złe UE, wolny rynek

  •  

   pokaż komentarz

   @Amanmae: Przecież można, tylko na równych prawach jak inne produkty.
   Przykro mi, że nie doczytałeś nawet opisu do końca, a do tego zgarnełeś tyle plusów.

   Google zapewniał swojej porównywarce cen Google Shopping nienaturalnie wysoką pozycję w wyszukiwarce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Amanmae: To allegro też powinno dostać karę za promowanie własnego sklepu na głównej

  •  

   pokaż komentarz

   Monopol to zaprzeczenie idei wolnego rynku. Długoterminowo prowadzi do gigantycznych szkód.

   @Amanmae:

  •  

   pokaż komentarz

   @buleczkowy_potwor: Bo monopol na wolnym rynku nie ma prawa istnieć

  •  

   pokaż komentarz

   @Amanmae: Już się zaczyna ciśnięcie jaka to zła UE bez znajomości tematu XD

   Nie można nadużywać pozycji dominującej do działania na niekorzyść klienta/konsumenta, np. tworzenia na rynku warunków, które uniemożliwią rozwój konkurencji, tworzenia umów wiązanych które zmuszają do korzystania z jakiegoś produktu jeżeli korzystasz z innego (np. chcesz kupić telefon to musisz też kupić od nas ubezpieczenie, chcesz używać androida to musisz też używać chrome). Umowy wiązane mogą kompletnie zrujnować rynek w przypadku gdy jakaś firma wcześniej zdobyła tak silną pozycję, że jest w stanie kompletnie stłamsić konkurencję. No chyba, że konsumentów się zmusi np. do całkowitej rezygnacji ze smartfonów, androida itp. Wyobraź sobie jednak taką rzecz w kwestii windowsa. Gdyby microsoft zaczął stosować niedozwolone praktyki cały świat mógłby zostać sparaliżowany.

   I nie, to nie jest wymysł UE, takie przepisy są w większości cywilizowanych krajów. I mówią nie tylko o umowach wiązanych czy uniemożliwianiu rozwoju konkurencji. W USA, które wspominam z racji flagi w twoim awatarze, funkcjonuje to od ponad 100 lat.
   W Polsce również by tak było nawet bez UE. Obecnie rynek bez ograniczania nieuczciwych praktyk kartelowych i monopolistycznych nie może praktycznie funkcjonować.

  •  

   pokaż komentarz

   @Amanmae: Yyyyyyy.....monopol, coś ci to mówi?

   Uczciwie promować, tak. Zapewniać 'nianaturalną' (w sensie nie wynikającą z wyświetleń przykładowo) pozycję, nie.

   Wy chyba nie wiecie w jak ciemnej dupie byśmy byli gdyby google zaczęło chować inne usługi niż swoje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Amanmae: UE to syf, ale flaga USA w avatarze XDDDDDDDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Scandalous: No w jak ciemnej dupie? Czy ktoś ci zabrania korzystać z innych wyszukiwarek? Wszyscy korzystają z Googla, bo jest najleoszą wyszukiwarką, nie dlatego, że nie ma alternatyw...bing, yahoo, duckduckgo i wiele innych. Prywatna firma reklamuje swoje usugi w swojej własnej wyszukiwarce...cóż za zaskoczenie. Youtube też rozumiem kary się należą, bo promują swoich partnerskich twórców lub swoje materiały? Allegro za promowanie swoich sklepów i produktów też sądu zaciągniecie?

  •  

   pokaż komentarz

   @gwynebleid: Wolny rynek i zakaz promowania swoich rzeczy na swojej platformie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ingeborg: zakaz nieuczciwych praktyk monopolistycznych
   bez urzędów antymonopolowych bylibyśmy w bladej dupie

  •  

   pokaż komentarz

   @gwynebleid: Może tak, może nie, ale regulacje rynku jest sprzeczna z ideą wolnego rynku. Inna sprawa czy korzystna i dla kogo czy nie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ingeborg: Walka z monopolem to jeden z głównych elementów wolnego rynku i kapitalizmu.

  •  

   pokaż komentarz

   @gwynebleid: Haha, aleś się naćpał! Przecież mamy monopol na urzędy antymonopolowe, więc o czym ty gadasz? Mogę założyć własny urząd antymonopolowy? Czy mogę zdecydować, kto tam będzie pracował? Nie, bo państwo stało się monopolistą, więc należy ten monopol zniszczyć i zlikwidować urzędy antymonopolowe.

  •  

   pokaż komentarz

   tworzenia umów wiązanych które zmuszają do korzystania z jakiegoś produktu jeżeli korzystasz z innego (np. chcesz kupić telefon to musisz też kupić od nas ubezpieczenie, chcesz używać androida to musisz też używać chrome).

   @vind: to dlaczego w takim razie na konsolach jest walled garden gdzie wszystko jest kontrolowane przez firme, ktora jest wlascicielem tej konsoli? czy tam mozesz sobie wybierac jakiej chcesz uzywac przegladarki? chyba tylko na xbox one, ale gdzies czytalem ze na windows store tam i tak wszystkie przegladarki moga byc tylko skinem Edge'a, tak samo jak na iOS przegladarki moga byc tylko skinem Safari (w sensie ze musi uzywac silnika WebKit). abonament tez musisz placic by w pelni uzywac konsoli, i tez nie masz tutaj wyboru, bo placic mozesz tylko firmie, ktora jest wlascicielem konsoli. wiec jak to jest, konsole (i iOS) moga sobie dzialac na takich zasadach, a Windows, wyszukiwarka Google czy Android to juz nie?

  •  

   pokaż komentarz

   @SmugglerFan nie wiem na jakiej zasadzie działają te konsole, podejrzewam że trzeba by wejść w tematy programistyczne o których pojęcia nie mam, więc o tym przykładzie się nie wypowiem. Tłumaczę tylko dlaczego jest tak a nie inaczej. Jeżeli jest jakiś zakaz publikowania tam innych przeglądarek to możliwe, że faktycznie jest to sprawa która powinno się zająć. Ogólnie sporo firm łamie tę zasadę, bo trudno jest znaleźć granice w której jest ona przekraczana i wyegzekwować dostosowanie się.

 •  

  pokaż komentarz

  A to nie jest podobnie jak np. Biedronka sprzedaje swoje "biedronkowe" produkty po niższych cenach w swoim sklepie aniżeli produkty innych producentów?

  •  

   pokaż komentarz

   @VCO1: monopol to nowotwór wolnego rynku. Nie ma wolnego rynku bez regulacji, taka utopia istnieje tylko w głowach co niektórych

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma wolnego rynku bez regulacji,
   @niezwornowazony: Dlatego najgorsi monopoliści powstają przez regulacje. Puknijcie się w łeb socjaliści.

  •  

   pokaż komentarz

   @czynastolatek: Wez wolnorynkowy oszołomie kup sobie książke od historii i poczytaj o monopolistach np. w Stanach w XIX i XX wieku.

   Dziki kapitalizm zawiódł na dłuższą mete i nikt normalny już go nie chce.

  •  

   pokaż komentarz

   @VCO1: Wolny rynek wyboru państw. Nikt im nie karze prowadzić tutaj biznesu.

  •  

   pokaż komentarz

   @czynastolatek: gdyby nie regulacje, to dzisiaj musiałbyś robić zakupy tylko w Lidlach lub Biedronkach, jeździłbyś VW, korzystał z Internet Explorera, płacił 10 zł za litr wody mineralnej, a żarówki wymieniałbyś raz w tygodniu. Tyle miałbyś "wolnego rynku"

   Przeciwko zmowom cenowym i dumpingowi też zapewne nic nie masz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak to zadeklarowany socjalista Pan Owsiak mówił: "róbta co chceta"

  •  

   pokaż komentarz

   monopol to nowotwór wolnego rynku.

   @niezwornowazony: ale monopol mozliwy jest tylko w regulowanym rynku, nigdy nie doszlo do monopolu na wolnym rynku.

   sowo utopia jest idiotyczne, bo mozesz wskazac tysiace monopoli gwarantowane regulacjami panstwowymi i ani jednego na wolnym rynku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mattiopl: Kogo zawiódł? Największy skok cywilizacyjny w dziejach to ma być zawód?

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile: ale rynek nieregulowany to wizja niczym z sielanki. Nie ma racji bytu, bo ludzie to nie zwierzęta i nie ma tutaj szansy na powstanie równowagi, gdyż ludzie rozwijają się technologicznie i społecznie

   Firma która miałaby przewagę niszczyłaby konkurencję na wszelkie możliwe sposoby, m.in. stosując dumping, utrudnianie dostępu do rynku zbytu, nieuznawanie patentów. Tylko regulacje stoją w tym wypadku na straży młodych firm i to pośrednio dzięki regulacjom powstaje zdrowa konkurencja która jest katalizatorem dla rozwoju

   Rynek bez regulacji nie jest wolny, a dziki. Tak jak w naturze - my, konsumenci i nowe firmy stalibyśmy się pożywką dla drapieżników, czyli korporacji

  •  

   pokaż komentarz

   @SharpEdges: "Na dłuższą mete" napisałem, bo nie można utrzymać dzikiego kapitalizmu na zawsze ze względu na monopolistów, którzy często nie mogą się oprzeć pokusie zysków.

  •  

   pokaż komentarz

   gdyby nie regulacje, to dzisiaj musiałbyś robić zakupy tylko w Lidlach lub Biedronkach, jeździłbyś VW, korzystał z Internet Explorera, płacił 10 zł za litr wody mineralnej, a żarówki wymieniałbyś raz w tygodniu.
   @niezwornowazony: Ale ty masz urojenia. Wiesz, że dzięki regulacjom Biedronka rośnie w siłę?
   Wiesz, że dzięki regulacjom VW nie musi się bać konkurencji*
   Woda mineralna jest tania dzięki regulacjom? Jakiś przykład?

   * słaby przykład przyznaję, bo ochrona środowiska to inna sprawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @mobilisinmobile:

   Więć mamy dwie możliwości aby zmusić google do fair play

   - 100% wolny rynek, który rzekomo mamy utrzymać w wielonarodowej demokratycznej EU,
   - regulację,

   biorąc pod uwagę, że libertanie mają żałosny % popracia to jaka opcja wydaje Ci się bardziej realistyczna. Nie zrozum mnie źle, ja też jestem fanem deregulacji ale w międzyczasie też nie się chcę być rąbany przez korporację, szczególnie te które są monopolem.

  •  

   pokaż komentarz

   @czynastolatek: niech rośnie w siłę, mi Biedronka nie przeszkadza. Lidl też nie, Tesco, Piotr i Paweł, Carrefour, Kaufland, Polomarket, ani Żabka. Ani Dino.

   Uważasz, że nie jesteś wolnym człowiekiem, skoro ponad tobą stoi prawo? To rynek nie może być wolny kiedy reguluje go prawo?

   Dzięki regulacjom w branży motoryzacyjnej na przeszkodzie stoi głównie próg wejścia. Jest mnóstwo małych firm które radzą sobie doskonale, bo nikt nie pozwolił koncernom opatentować konceptu czterokołowego pojazdu silnikowego, a na rynku bez regulacji byłoby to możliwe. Wolny rynek to nie tylko handel paróweczkami bez odbioru z Sanepidu, a miliony zagadnień i możliwości których żaden umysł nie obejmie.

   Nie mam urojeń, znam realia. Od 10 lat prowadzę firmę IT, od ponad 4 lat dwa sklepy internetowe i doskonale pamiętam, jak wielokrotnie konkurencja próbowała ubić i udałoby im się, bo ja milionowych obrotów nie miałem i nie mogłem pozwolić sobie na dumping. Najciekawiej było w roku 2013, kiedy w budynku obok (wcześniejszym) powstała firma o prawie identycznej nazwie i zerżniętym logo. Pewne osoby z którymi miałem zwadę zapiekła dupa i uznali, że będą łapać klientów którzy szukają mojego biura. Dzięki Pan Sejm, za ustawę dot. nieuczciwej konkurencji z 1993 roku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   MORZNA? NIE MORZNA

  •  

   pokaż komentarz

   @Mattiopl: A taki socjalizm to miał same sukcesy.

  •  

   pokaż komentarz

   Firma która miałaby przewagę niszczyłaby konkurencję na wszelkie możliwe sposoby, m.in. stosując dumping, utrudnianie dostępu do rynku zbytu, nieuznawanie patentów. Tylko regulacje stoją w tym wypadku na straży młodych firm i to pośrednio dzięki regulacjom powstaje zdrowa konkurencja która jest katalizatorem dla rozwoju
   Rynek bez regulacji nie jest wolny, a dziki. Tak jak w naturze - my, konsumenci i nowe firmy stalibyśmy się pożywką dla drapieżników, czyli korporacji


   @niezwornowazony: kto wam takie farmazony powkladal do glow,
   prawo, dotrzymywanie kontraktu, to podstawa, wolnego rynku i kapitalizmu.

   ok, nich firma stosuje dumping jak dlugo to zrobi? no jak juz usunie konkurencje stosujac dumping, to co bedzie stalo na przeszkodzie konkurencji by wrocila jak juz nie bedzie uzywala dumpingu, cale zydzie firma bedzie dzialala na dumpingu?
   jak moze utrudniac dostep do rynku, a pewnie chodzi ci o to ze kupi polityka by ten wrowadzil regulacje.

   ty komplentie nie rozumiesz z czego zyja korporacje, one zyja ze wspolpracy z panstwem, to dzieki lobbingu wsrod polityków i wykupowaniu regulacji, moga betonowac rynek. Regulacja sluzy korporacji.

   to wlasnie mozliwosc tworzenia regulacji pozwala duzym firma niszczyc male firmy, zwykly ludzik nie ma szans na zakup prawa.

   za kazdym jedbanym razem gdy jakies korpo zblizalo sie do monopolu to wlasnie dzieki regulacja.

   gdyby nie regulacje, to dzisiaj musiałbyś robić zakupy tylko w Lidlach lub Biedronkach, jeździłbyś VW, korzystał z Internet Explorera, płacił 10 zł za litr wody mineralnej, a żarówki wymieniałbyś raz w tygodniu. Tyle miałbyś "wolnego rynku"
   a jak to bys wyegzekwowal, bez regulacji, jak te firmy by to osiagnely, podaj mi metode?

   Przeciwko zmowom cenowym i dumpingowi też zapewne nic nie masz ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jak to zadeklarowany socjalista Pan Owsiak mówił: "róbta co chceta"

   a jak wymusisz zmowe cenowa, ty wiesz jak funkcjonowaly zmowy cenowe, TO BYLY CECHY Z PANSTWOWYM MONOPOLEM< jak chodzby slynne jak nie ma chleba niech jedza ciastaka. Gdyby nie bylo regulacji, to w momencie gdy utworzyli zmowe cenowa przychodzi kolejny i sprzedaje taniej, by mu zabronic musza uciec sie do REGULACJI.

   Wez wolnorynkowy oszołomie kup sobie książke od historii i poczytaj o monopolistach np. w Stanach w XIX i XX wieku.
   Dziki kapitalizm zawiódł na dłuższą mete i nikt normalny już go nie chce.

   @Mattiopl: podaj przyklad tych monopolistów, rockefeller, który spowodowal spadek cen ropy dla konsumenta ponad 10 razy. ok, wiecej monopili nie istnialo.

   moze zamiast sobie cos poczytac, zajmij sie analiza kilku ksiazek ekonomicznych.

   Dziki kapitalizm zawiódł na dłuższą mete i nikt normalny już go nie chce.
   kapitalizmu nikt nie chce, bo pozwala biedny, ugrysc w dupe elity, to kapitalizm, dobprowadzil do najwiekszego skoku cywilizacyjnego w dziejach ludzkosci, to on ciagle miliony ludzi wyciaga z nedzy.
   to wk%!%ia oligarchie, która by zapewnic sobie utrwalenie statusu woli inwestowac w socjalizm, korporacjonizm itp.
   czyli panstwo gwarantuje korporacji odpowiednie warunki na rynku, w praktyce likwidujac konkurencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @niezwornowazony: Ale zgadzasz się, żeby monopol na regulacje i na urzędy antymonopolowe miało państwo? Jakoś nie widzę dziesiątków takich urzędów i nie widzę dziesiątek różnych regulacji, które mogłyby konkurować ze sobą.

  •  

   pokaż komentarz

   ok, nich firma stosuje dumping jak dlugo to zrobi? no jak juz usunie konkurencje stosujac dumping, to co bedzie stalo na przeszkodzie konkurencji by wrocila jak juz nie bedzie uzywala dumpingu, cale zydzie firma bedzie dzialala na dumpingu?
   jak moze utrudniac dostep do rynku, a pewnie chodzi ci o to ze kupi polityka by ten wrowadzil regulacje.


   @mobilisinmobile: xD masakra
   Postaram się prosto, wrecz banalnie, choć wiem, że to i tak grochem o ścianę i zmarnowane kilka minut.
   Mamy rynek: 10 sklepików. Jeden ze sklepików wpadł na pomysł, że będzie dostarczał zakupy klientom dzięki czemu przejal 30% rynku i wykupił 2 sklepiki za grosze, bo znalazły się na skraju bankructwa. Dzięki większemu zapotrzebowaniu na towar wynegocjował niższe ceny na towar, dzięki czemu mógł obniżyć ceny i przejąć kolejne 3 sklepiki. Ponieważ zyski rosną dzięki jeszcze mniejszym kosztom (zatrudnia pracowników za mniejsze pieniądze niż zarabiali właściciele) i ma jeszcze niższe koszty zakupu towarow w krótkim czasie przejmuje pozostałe sklepiki. Stał się monopolista. Ma niskie koszty i cały rynek w garści.
   Na koniec podnosi ceny o 30% w stosunku do wcześniejszych i w szybkim tempie gromadzi ogromny kapitał, który umożliwia zjedzenie jakiejkolwiek startujacej od 0 konkurencji z chlebkiem i z musztardka jeżeli zajdzie taka potrzeba.

   Nie ogarniasz, że monopole nie są zabronione "bo tak" tylko wynika to z historii, ludzkich doświadczeń, ale jak widać są tacy co cyklicznie chcieliby sobie wciskać patyk w koło ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Na koniec podnosi ceny o 30% w stosunku do wcześniejszych i w szybkim tempie gromadzi ogromny kapitał, który umożliwia zjedzenie jakiejkolwiek startujacej od 0 konkurencji z chlebkiem i z musztardka jeżeli zajdzie taka potrzeba.

   @Tzebullaque: o stary z ekonomi 1
   a skad sie biora pieniadze, na start , a no nie spadaja z nieba, a ktos zarabia i inwestuje.
   Wiec wtedy facet któr zajmowal sie fryzjerstwem, widzi ze na rynku zostal jeden sklep i ze swietna marze, ma wiec mysli sobie zainwestuje w sklep, nie musze na poczatku zarabiac, mam pieniadze z innego businessu.
   Wtedy ten monopolista, ma problem, trzymac wysokie ceny albo znowu bawic sie w dumping, gdyby przyjac twoja wersje, ciagle by siedzial na dumpingu i biedowal.
   Bo w momencie gdy jakis inny business zobaczy ze na tym rynku jest swietna marża odrazu bedzie sie tam wbijal.

   po cholere ktos ma startowac z chlepkiem i musztardka, jak ma zrodlo dochodu gdzie indziej, na poczatku nie musi zarabiac, kupi drozej od dostawcow, da mniejsza marze i wejdzie na rynek, oczywiscie rynek wytnie partyzantów, od chlebka z musztarda i zostana zrównowazone firmy, które beda wolaly spokojnie siorbac nie robiac sobie problemów.

   monopole powstaly dzieki korumpowaniu panstwa, nie ma monopolu bez udzialu panstwa, czy to jest bezposrednia ingerencja panstwa, czy tez zalamanie struktur panstwa i bezprawie, gdzie jakis lokalny oligarcha dyktuje ceny, ale wtedy rynek takze dziala, po kilku latach taki magnat dostaje kulke i monopol sie rozsypuje.

 •  

  pokaż komentarz

  Tl;dr tego tematu:
  Wolnorykowcy nie ogarniają, co to jest monopol

  •  

   pokaż komentarz

   @lewoprawo: będą mieli wolny rynek jak powstanie jeden korpo-gigant ogarniający wszystkie sektory gospodarki ( ͡º ͜ʖ͡º) Wygrywa największy.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewoprawo: bo to barany w większości :-)

   Większość ma jedną ideologię iluzorycznej [wybiórczej] "wszechwolności", a ich poglądy gospodarcze to jakaś forma pseudo-darwinizmu. Należy być biernym (ludzie tutaj lubią ten stan, ideologia przegrywu, obarczanie winą innych za niepowodzenia itp.), bo wszystko załatwi wolny rynek. Proste odpowiedzi na trudne pytania, dające poczucie wiedzy i wyższości.

   W dodatku są beznadziejnie niekonsekwentni:
   https://www.wykop.pl/link/3319821/youtube-cenzoruje-flage-iii-rzeszy-na-kanale-historycznym-poswieconym-broni/

   O ciągłych "aferach" związanych z tutejszą moderacją... no ale przecież to prywatny portal nie? Wolny rynek.

   Jak Kali ukraść krowę...

  •  

   pokaż komentarz

   @psi-nos: Monopol to nie jest dominacja jednej firmy na rynku tylko fizyczny brak możliwości założenia konkurencji. Podam Ci dwa przykłady:1. mafia handluje narkotykami na twojej ulicy, też chcesz zacząć ale mafia dowiaduje się o tym i Cię bije/zabije i zabierają towar.
   2. Państwo emituje w PL walutę o nazwie złoty, ty chcesz emitować walutę srebrny ale Państwo wysyła ludzi którzy Cię zamykają a twój towar utylizują.

   Istnieje jeszcze druga forma monopolu, czyli technologiczny, ale on nigdy nie utrzyma się zbyt długo, poza tym istnieją zawsze dobra sybstytucyjne

  •  

   pokaż komentarz

   korpo-gigant

   @psi-nos:
   już istnieje i nazywa się państwo. zmonopolizowało pieniądz, sądy, drogi, policje, emerytury itp.

  •  

   pokaż komentarz

   @Balcerek: tylko władze w państwie w teorii wybierają ludzie, a w prywatnej korporacji - ona sama. Państwo może być przejrzyste dla obywateli w kwestiach swoich działań, wydawania pieniędzy (nie mówię że zawsze jest), korporacja nie musi.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko władze w państwie w teorii wybierają ludzie, a w prywatnej korporacji

   @psi-nos:
   w prywatnej korporacji wybierają akcjonariusze których może być bardzo wiele. konsumenci również mają duży wpływa pośredni na decyzje. wystarczy że przetną kupować.

   Państwo może być przejrzyste dla obywateli w kwestiach swoich działań, wydawania pieniędzy

   jeśli konsumenci nie aprobują danej firmy to mogą z dnia na dzień przestać ją finansować. w przy przypadku złych wydatków państwowych, mogą jedynie poczekać 4 lata na wybory i wybrać partię która ich oszuka i nie wywiąże się z obietnic wyborczych. potem znowu mogą sobie poczekać 4 lata i znowu 4 lata...
   gołym okiem widać w którym przypadku obywatel ma większy wpływ na jakość usług oferowanych przez państwo lub prywatne firmy.

  •  

   pokaż komentarz

   w prywatnej korporacji wybierają akcjonariusze których może być bardzo wiele.
   Chyba że jest ogromna i mało kogo stać na rozsądną ilość akcji. Przypominam, że miałem na myśli skrajny przykład, który nazwałem "korpo-gigantem".

   jeśli konsumenci nie aprobują danej firmy to mogą z dnia na dzień przestać ją finansować
   Chyba że kusi ich cenami znacznie niższymi niż konkurencja i bardziej rozwiniętą technologią. Jeżeli chodzi o ceny - większa firma to większe możliwości optymalizacji i zwykle możliwość zapewnienia najniższych cen. Najprostszy przykład: porównanie małego sklepu i hipermarketu. Albo małego browaru i wielkiej grupy, np. Żywiec.
   Osobiście mam wrażenie że spółki typu facebook czy google tak uzależniły od siebie ludzi, że aktualnie nie muszą się przejmować tym czego ludzie oczekują, tylko sami dyktują jak działają ich serwisy, a klienci grzecznie się dostosowują.
   @Balcerek:

  •  

   pokaż komentarz

   Chyba że kusi ich cenami znacznie niższymi niż konkurencja i bardziej rozwiniętą technologią. Jeżeli chodzi o ceny - większa firma to większe możliwości optymalizacji i zwykle możliwość zapewnienia najniższych cen

   @psi-nos:
   a wiec same korzyści dla konsumentów. a ty chcesz temu przeciwdziałać?

  •  

   pokaż komentarz

   @Balcerek: nie, mi tylko chodzi o wizję, że korporacja staje się tak duża, że w praktyce staje się państwem, ale bardzo mało zależnym od obywateli, bo oni są zależni od niej. To trochę antyutopijna wizja, ale moim zdaniem możliwa. Temu chyba warto by zapobiec.

  •  

   pokaż komentarz

   ale bardzo mało zależnym od obywateli, bo oni są zależni od niej

   @psi-nos:
   tak właśnie jest teraz. jaki masz wpływ na państwo skoro wybrana partia nie realizuje obietnic?

  •  

   pokaż komentarz

   1. mafia handluje narkotykami na twojej ulicy, też chcesz zacząć ale mafia dowiaduje się o tym i Cię bije/zabije i zabierają towar.
   2. Państwo emituje w PL walutę o nazwie złoty, ty chcesz emitować walutę srebrny ale Państwo wysyła ludzi którzy Cię zamykają a twój towar utylizują.


   @qtasiasz_na_solo: Jaki problem? Wymyslam inny biznes, nie handel narkotykami ani srebrne, tylko cos innego. Jesli sie nie da, dolaczam do mafii narkotykowej albo znajduje prace w banku, ktory emituje zlotego. Po co konkurencja? To marnotrastwo zasobow jak 3 czy 10 firm opracowuje bardzo podobny produkt, z czego potem 70% bankrutuje i ich praca poszla na marne. Ze cena skoczy do nieba jak jest monopol? Przestana kupowac wogole. Prawie nie ma rzeczy bez ktorych nie mozna sie obejsc.

  •  

   pokaż komentarz

   @KubaRapid: "Po co konkunrecja?" O_o
   Kiedyś był jeden operator komórkowy. Wolisz 1,30zł za pojedynczego SMSa, spoko twoja sprawa

  •  

   pokaż komentarz

   @qtasiasz_na_solo: Nie wyślę żadnego jak będzie po 1,30. 99% ludzi nie wyśle, więc i w tym wypadku wolny rynek zadziała i cena będzie musiała spaść.