•  

  pokaż komentarz

  Najśmieszniejsze ze dzisiaj widzialem , ze w tej sprawie wyciekły poprzez bylego menadzeta Velux maile i dokumenty sprzedazowe ktore potwierdzają, że Velux w Polsce sprzedawał towar poniżej kosztów produkcji, zeby wykonczyc Fakro w tej części Europy. Oczywiście komisja nie wezwała na przesłuchanie owego menadzera który dysponuje faktami w tej sprawie ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Obserwator_z_ramienia_ONZ: taa i od 14 lat cały czas cisną poniżej kosztów na pół Europy aby w końcu zniszczyć to Fakro? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Nie przeczę że nie było takiej chwili, ale Fakro zakłada że tak jest cały czas i chce aby Velux sprzedawał wszędzie w tej samej cenie co jest bzdurą.

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: A czemu nie? Jeżeli mogą sobie odbić monopolem gdzie indziej, to czemu nie mieliby ukraść konsumentów i jeszcze dodatkowo zwiększyć podaży, ponieważ ich niska cena zachęcałaby do inwestycji?

  •  

   pokaż komentarz

   A czemu nie?

   @Ink_702963: bo nie. Dumping cenowy to metoda na chwilową akcję a nie oparcie o sposób ciągłego prowadzenia biznesu.
   Poza tym z tym monopolem to też ściema. Na zachodzie ludzie po prostu wolą swoje i tyle a nie zagraniczne. Mieszkam w Belgii i krzywo patrzę jak schodzą te 2-3x za drogie produkty Belgijskie. I to eksponowanie wszędzie flag, pochodzenia, originu itp. Jakby nie mogłoby być równie dobrych a tańszych Niemieckich albo jeszcze tańszych Polskich produktów ...
   A to już nie wina Unii Europejskiej że Polacy zazwyczaj wolą zagraniczne a nie krajowe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: Ok, to trochę szczegółów z konferencji, na której byłem. Tłumaczone było, że ciągłe prowadzenie "dumpingu cenowego" jest możliwe, bo te kraje, w których się to dzieje (Polska, Czechy, itd. - generalnie kraje Europy Środkowo-Wschodniej) to 5% rynku europejskiego. Czyli na 95% rynku (Zachód Europy) ceny zawyżone, na 5% ciągły dumping.

  •  

   pokaż komentarz

   generalnie kraje Europy Środkowo-Wschodniej) to 5% rynku europejskiego. Czyli na 95% rynku (Zachód Europy) ceny zawyżone, na 5% ciągły dumping.

   @pan_przekorny: ok, na 5% rynku to można prowadzić dumping, ale co to wtedy jest za rynek i konkurencja? Serio Fakro narzeka że tym 5% produkcji ich zgniatają?
   Może tak było w 2004 roku gdy w tej części Europy okna dachowe nie były popularne, bo nie były. Fakro może miało rzeczywiście 30% tego mikro rynku i wtedy wszedł Velux ze swoim dumpingiem i zgniótł polską firmę. Poszła walka w sądzie i może się wydawać to dzisiaj kuriozalne ze względu na to ile czasu minęło.
   Także w 2004 rok mogę uwierzyć że coś takiego się działo, ale nie nieprzerwanie do teraz. No i w ostatnich latach rynek okien dachowych w Polsce był na pewno gigantyczny a nie jakieś procencik. Nigdzie się tak domy nie budowały a okna dachowe są teraz w prawie każdym projekcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: Cóż mogę odpowiedzieć na obserwację z rodzaju "widziałem dużo domów, to rynek musi być duży"? :) odsyłam do statystyk, porównaj sobie wyniki (obrót) np. polskiej i francuskiej oraz niemieckiej spółki Veluxa.
   Polska - ok. 100 mln PLN rocznie.
   Niemiecka - ok. 450 mln EUR (~1 800 mln PLN)
   Francuska - ok. 350 mln EUR (~1 400 mln PLN).

   Więc tak, dla Veluxa sam rynek niemiecki i francuski są 32x większe niż rynek polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @pan_przekorny: bo moze Polacy kupuja okna innych firm?

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: kuriozalna? a rynek francuski? i brak praktycznej mozliwosci wejscia na niego bo jedyny dopuszczony producent szyb twierdzi ze ma umowe z veluxem na wylacznosc (czemu ten ostatni zaprzecza)

  •  

   pokaż komentarz

   @abgaha: no to juz inna kwestia. W takim przypadku to Fakro powinno sadzic sie z producentem szyb a nie Veluksem.

  •  

   pokaż komentarz

   @pan_przekorny: no i Fakro powinno sie cieszyc ze Velux tak zle se radzi w PL

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: polska firma skarzaca firme z usa? tak sie nie dzieje - nie w ta strone :). Zreszta umowa na wylacznosc z ich strony to nic zlego - to velux jest monopolista i to on blokuje w ten sposob dostep do rynku (choc wg nich oficjalnie takiej umowy nie ma).

  •  

   pokaż komentarz

   to velux jest monopolista i to on blokuje w ten sposob dostep do rynku (choc wg nich oficjalnie takiej umowy nie ma).

   @abgaha: to jak velux uwaza ze umowy nie ma to firma id szyb by miala czyste raczki jakby chciala ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   polska firma skarzaca firme z usa?

   @abgaha: we francji dopuszczone sa tylko szyby z usa czy jak xD A gdzie francuscy producenci? xD
   Poza tym nic w necie nie moge znalezc na ten temat. Prezes fakro sam mowi ze okna Velux sa tansze takze w niemczech od fakrowych, ale ich sa lepsze.

  •  

   pokaż komentarz

   A czemu nie? Jeżeli mogą sobie odbić monopolem gdzie indziej, to czemu nie mieliby ukraść konsumentów i jeszcze dodatkowo zwiększyć podaży, ponieważ ich niska cena zachęcałaby do inwestycji?

   @Ink_702963: Ale wtedy podnoszą ceny tam gdzieś indziej i przez to otwierają szersze pole dla polityki cenowej Fakro na tym rynku.

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: jezeli na pozostalych rynkach zarabiaja tyle by nie tylko odrobic straty w PL/wschodniej_europie ale jeszcze zarobic to niby dlaczego nie?
   Po upadku Fakro praktycznie zostaliby monopolistami i mogliby dyktowac takie ceny jakie chca. A to duzo lepsza perspektywa niz konkurencja cenowa.
   Wystarczy myslec troche bardziej do przodu niz przyszly rok.

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK:

   Fakro skarży się, że Komisja nawet nie otworzyła postępowania, mimo że polska firma dostarczyła jej dowody stosowania nieuczciwych praktyk przez Duńczyków. Jako przykład podaje sprawę amerykańskiego producenta szyb Cardinal. Kiedy we Francji wprowadzono wymóg wkładania szyb o wysokim poziomie absorpcji światła słonecznego, Fakro poprosiło o ich dostarczenie firmę Cardinal, czołowego amerykańskiego producenta. Ta najpierw przyjęła zamówienia, po czym odmówiła, powołując się na klauzulę wyłączności w umowie z Veluxem. Stosowanie takich klauzul przez podmiot dominujący na rynku, a takim jest Velux, jest zabronione. Ale KE nie uznała tego za problem, bo Velux pokazał jej umowę z firmą Cardinal, w której takiej klauzuli nie było.

   Szyba spelniajaca francuskie wymagania ponoc byla w tamtym okresie produkowana tylko przez Cardinal - wg Fakro

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: Jak Polacy mają wejść na rynki zagraniczne nie mając kapitału pod inwestycje jak, teoretycznie, ten kapitał trudno zdobyć bo taka firma jak Velux jest oskarżana o zabieranie klientów na lokalnych rynkach?

   Po prostu logicznie rzecz biorąc, najlepiej jest mieć magazyny za granicą, jak je utrzymasz bez stabilnego źródła dochodu? Będziesz wysyłał je transportami z Polski do Hiszpanii? Komu się to opłaca? (Hiszpania jest randomowym przykładem).

   Nie znam się, ale podejrzewam, że nie mając zaplecza logistycznego w Europie Zachodniej trudno jest stanowić ekonomicznie opłacalną konkurencję. Czy ktoś kupowałby z Chin jakby przesyłka kosztowała 50zł za kabelek? Nie
   Podobnie wyobrażam sobie dostawy do Europy Zachodniej. Być może Velux ma tam drożej, ale może totalny koszt jest dalej minimalnie większy, a czas dostawy szybszy i wymiana gwarancyjna sprawniejsza, dlatego bo mają zaplecze logistyczne. Wtedy też bym wybrał Veluxa, a Fakro byłoby w dupie i w dodatku siedziałoby w powijakach, bo ich lokalny rynek byłby przesiąknięty zaniżaną ceną produktów.

  •  

   pokaż komentarz

   @abgaha: Mnie to przypomina takie żałosne próby ruchania Europy Wschodniej przez Zachodnią. Mam nadzieję, ze się ostro zdziwią. Myślę, że Polacy powinni inwestować we własny kapitał, szkodzi to mało innym firmom, a nagradza lokalnych (jeżeli uczciwych) producentów...

  •  

   pokaż komentarz

   Jak Polacy mają wejść na rynki zagraniczne nie mając kapitału pod inwestycje jak, teoretycznie, ten kapitał trudno zdobyć bo taka firma jak Velux jest oskarżana o zabieranie klientów na lokalnych rynkach?

   @Ink_702963: ten kapitał trudno zrobić bo finansowo Polska to mały rynek. W kapitalizmie zawsze tak jest że duży może więcej, a mały g.. może. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Jako były dekarz, tylko Fakro!

 •  
  s......y

  +79

  pokaż komentarz

  "Unia Europejska nie jest dla wszystkich taka sama. Ona jest dla krajów Europy Zachodniej, a Europa Środkowo-Wschodnia ma być skolonizowana"

  Trafny opis "wolnego rynku" Unii Europejskiej.

 •  

  pokaż komentarz

  Unia się kończy w momencie gdy pieniążki uciekają nie tym co miały uciec.

 •  

  pokaż komentarz

  Skarga Fakro zostala odrzucona a nie oddalona. Oddalenie skargi to uznanie stanowiska za niezasadne, natomiast odrzucenie to brqk przyjecia skargk do rozpoznania np. z powodu brakow formalnych, braku wyczerpania drogi krajowej itd. Artykul i slowa Florka to manipulacja. Moze powie dlaczego jego prawnicy nawalil?