•  

  pokaż komentarz

  "Jestem w szoku.. naprawdę.... Jestem ukraincem z Ukrainy południowej, bardzo poważam was, znam was jako miłych ludzi i powiem wam tak, że nie wiemy my tu w ogóle tej chistorji, nie wiemy o tym co było na Ukrainie zachodniej w rokach 40-ch, my i nasze dzieci nie uczą nic z tego o czym opowiadasz w tym filmikie. W szkołach wykładają nam chistorję trochę w innym kierunku - że Bandera bronił ukrainców od bolszewickiej Rosji i nic więcej.

  Mam nadzieję że Polacy przeczytają mój komentarz i zrozumieją że nowoczesny ukrainiec nie życzy wam zła.

  Najpierw chcę dziękować wam, drodze polacy oraz Bronisławu Komarowskiemu i Polskiemu rządu za rozumienie nas ukrainców po agresji rosijskiej, więc tyłko wtedy zrozumiałem do końca kto jest moim prawdziwym druhem i kolegą, i kto mnie zupełnie rozumie, dlatego i zaczałem uczyć się polskiego /chociaż i żyję w Kijowie na codzień, w Polsce byłem na wczasach/ żeby poznać więcej o Polsce i o naszej z wami chistorji... i dzięki właścicielu kanału już się dowiedziałem.... To było strasznie... Przykro mi.

  Chcę prosić was żeby rozumieli kiedy spotkacie nie dobrego ukrainca, pamiętajcie że świnia - ona i w Afryce świnia jest. Nawet sam nie wszystkich ukrainców poważam, niektorzy to takie świnie, że nie mam po prostu normalnych słów....
  Są ludzie, kto uciekając od wojny z Donetska, zostawił swój budynek i ziemią i ja nie zazdroszczę im... jedna ż takich rodzin z dziećmi żyje ze mną w bloku, wynajmując mieszkanie, pracuje, i ma nadzieję że wkrótce te szaleństwo się skończe i oni wraca do domu... Ktoś pojechał do was do Polski, zaczął życie znowu, staraje się pracowac na biało, płaci podatki i jest uczciwym normalnym człowiekiem. Takie ludzie nigdy nie będą mówić i robić źle. Oni uczą język Polski i integrują się w społeczeństwo, i taki normalny ukrainiec zawsze będzie poważać kraj w którym żyje, język i tradycji, oraz ludzi.

  Więc ciężka ta chistorija jest, nawet za bardzo ciężka, w szoku jestem i bardzo mi przykro że taki szaleństwa byli w stosunkach między nami. "Majdan" - to jest inny temat i nawet nie znacie co to było naprawdę. Ale nie było to tym o co wielu ludzie myślą...

  Jestem przekonany w tym, że rządu ukraińskiemu zamiast nazywać ulicy imeniem Stepana Bandery najpierw JEST POTRZEBNE pokazać tę części naszej chistorji najpierw nam Ukraincam i prosić przebaczenie u Polski za wszystko co było. I tyłko tak."

 •  

  pokaż komentarz

  \> najpierw walczycie o odzyskanie niepodległości od II Rzeszy
  \> teraz jeździcie do Niemiec wykonywać prace których Niemiec nie tknie a wasze kobiety robią wszystko by się z jakimś Niemcem stąd wyrwać.
  Można i w tą stronę.

  pokaż spoiler Nacjonalizm to choroba umysłowa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: myślę, że szowinizm to choroba umysłowa, nacjonalizm to jest zdrowe zachowanie narodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: Hmm. Wydaje mi się że więcej Polaków jest w UK niż w Niemczech. A obecnie liczba imigrantów stoi w miejscu. Twój wpis to takie gadanie chłopa na polu. I wojna światowa - Polska zrujnowana i cofnięta dobrze kilkanaście lat do tyłu. Front przeszedł przez nasze ziemie dwukrotnie. II RP na poziomie Hiszpanii czy Portugalii. II wojna światowa - Polska zrujnowana i cofnięta kilkanaście lat do tyłu. Front przeszedł przez nasze ziemie dwukrotnie. Ukraina - prowincja Polski. Wymordowanie naszych cywili - Podobny poziom rozwoju - ZSRR, niepodległość, zrobienie gnoju u siebie - poziom Polski sprzed 20 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: Różnica jest taka, że Polacy nie mordowali w bestialski sposób Niemców mówiąc, że "każdego Niemca mniej to metr więcej wolnej Polski."

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: O wiele więcej Polaków jest w Niemczech niż w UK. Oprócz nowej emigracji masz całe masy Polaków które wyjechały tam w latach 80-tych czy 90-tych i wcześniej w liczbie około 2 milionów a do tego obecnie masy Polaków zasiedlających byłe NRD.

  •  

   pokaż komentarz

   @AndrusZgc: Według oficjalnych danych jest to 783k. Jeśli ktoś twierdzi że jest Niemcem to niech nim jest.
   Mirosław Klose to Niemiec pomimo polskiego pochodzenia.
   https://fakty.interia.pl/swiat/news-ilu-polakow-mieszka-w-niemczech-podano-oficjalne-dane,nId,2455694
   W UK Polaków jest koło miliona.

  •  

   pokaż komentarz

   @maciekalien: minusy zbierasz za propagowanie nacjonalizmu, ciekawe czy tak samo byłoby gdybyś napisał, że swoją mamę kochasz najbardziej i jest najlepsza na świecie i chcesz jak najlepiej dla swojej rodziny. Analogicznie- zło nie jest wtedy gdy kochasz swoją rodzinę, tylko wtedy kiedy chcąc poprawić jej byt mordujesz inne.

   pokaż spoiler to do minusujących

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: W tych danych nie masz zawartych Polaków z niemieckim obywatelstwem (od Podolskiego zaczynając ( ͡° ͜ʖ ͡°) ) i całej masy Polaków którzy obecnie zasiedlają choćby Gerlitz czy okolice Szczecina gdzie masz domy tańsze niż w bananowej republice. Cała strefa przygranicza obecnie (patrząc po mojej okolicy to około 50% ludności) robi w Niemczech.

   Sam MSZ w rządowym programie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015–2020 z 2015 roku na stronie 4 określa liczbę Polaków na 1,5 mln, Niemcy określają ją na około 2 miliony:

   https://ergebnisse.zensus2011.de/#dynTable:statUnit=PERSON;absRel=ANZAHL;ags=00,02,01,13,03,05,09,14,16,08,15,12,11,10,07,06,04;agsAxis=X;yAxis=MHGLAND_HLND

   A to i tak liczby zaniżone bo osób o polskim pochodzeniu lub częściowo polskim jest tam cała masa choćby Angela Merkel.

  •  

   pokaż komentarz

   @AndrusZgc: 2011?

   Cała strefa przygranicza obecnie (patrząc po mojej okolicy to około 50% ludności) robi w Niemczech...
   Robi czy mieszka? Bo nie widzę nic dziwnego w tym że osoby mieszkające w pasie przygranicznym idą do pracy gdzie lepiej płacą.

   Sam MSZ w rządowym programie współpracy z Polonią i Polakami za granicą w latach 2015–2020 z 2015 roku na stronie 4 określa liczbę Polaków na 1,5 mln...
   Liczbę Polaków czy osób o pochodzeniu polskim? To tak jakby twierdzić że Polacy emigrują do Kazachstanu bo tam masa osób z polskim pochodzeniem? Daj link do tego raportu

   A to i tak liczby zaniżone bo osób o polskim pochodzeniu lub częściowo polskim jest tam cała masa choćby Angela Merkel...
   Ale ja nie mówię o osobach z korzeniami polskimi a o Polakach.
   Spójrzmy na dane GUS-u
   https://stat.gov.pl/download/gfx/portalinformacyjny/pl/defaultaktualnosci/5471/2/10/1/informacja_o_rozmiarach_i_kierunkach_emigracji_z_polski_w_latach_20042016.pdf
   Całkiem podobne do tych niemieckich.
   Tym bardziej że saldo migracji obecnie wychodzi już na plus
   http://forsal.pl/galerie/1046892,duze-zdjecie,2,ludnosc-w-polsce-gus-2017-migracje-przyrost-naturalny.html

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: > 2011?

   Tak dane z 2011, zresztą wielokrotnie przez Niemców były podawane oficjalnie. Emigracja z lat 90-tych, początkowych 2000 i wcześniejsza miała podobne rozmiary jak obecna.

   Robi czy mieszka? Bo nie widzę nic dziwnego w tym że osoby mieszkające w pasie przygranicznym idą do pracy gdzie lepiej płacą.

   Pół na pół, to raczej świadczy niezbyt pozytywnie o stanie naszego państwa a dwa pokazuje, że ta emigracja zarobkowa jest i to spora a niestety większość Polaków tutaj robi za pensje mniejsze od zasiłków dla uchodźców i jesteśmy postrzegani jak jesteśmy.

   Liczbę Polaków czy osób o pochodzeniu polskim? To tak jakby twierdzić że Polacy emigrują do Kazachstanu bo tam masa osób z polskim pochodzeniem? Daj link do tego raportu

   Polaków i osób pochodzenia polskiego, tak liczbę określa się w przypadku każdego z krajów od UK, Australii, USA po Niemcy.

   https://www.msz.gov.pl/resource/70a7021e-304c-4075-a812-18e5b3410966:JCR

   Ale ja nie mówię o osobach z korzeniami polskimi a o Polakach. Spójrzmy na dane GUS-u

   Osoby które wyjechały w latach 80-tych, 90-tych nie są Polakami? To, że mają obywatelstwo nie implikuje narodowości. Dwa, emigracja zarobkowa do Niemiec istniała przez cały okres PRL-u i III RP, w przeciwieństwie do emigracji zarobkowej do UK. I tak była emigracja zarobkowa do RFN jak i nawet do NRD.

   Dane GUSu pokazują, że w samych tylko latach 2004-2016 wyjechało do Niemiec, kierunku drugiego po UK, 687 tys osób w stosunku do 788 do UK a gdzie jeszcze emigracja do Niemiec z lat wcześniejszych.

  •  

   pokaż komentarz

   Pół na pół, to raczej świadczy niezbyt pozytywnie o stanie naszego państwa a dwa pokazuje, że ta emigracja zarobkowa jest i to spora a niestety większość Polaków tutaj robi za pensje mniejsze od zasiłków dla uchodźców i jesteśmy postrzegani jak jesteśmy.

   @AndrusZgc: A czego się spodziewasz? Mamy 25 lat wolności, Niemcy w zasadzie dwa razy tyle. Saldo migracji się zatrzymało. Nie jest źle.

   Osoby które wyjechały w latach 80-tych, 90-tych nie są Polakami? To, że mają obywatelstwo nie implikuje narodowości. Dwa, emigracja zarobkowa do Niemiec istniała przez cały okres PRL-u i III RP, w przeciwieństwie do emigracji zarobkowej do UK. I tak była emigracja zarobkowa do RFN jak i nawet do NRD....
   Jeśli czują się Niemcami i podają taką narodowość? Nie. Emigracja za okupacji rosyjskiej to inny wątek.

   https://www.msz.gov.pl/resource/70a7021e-304c-4075-a812-18e5b3410966:JCR
   Tak jak pisałem.

   W Europie Zachodniej liczbę Polaków i osób polskiego pochodzenia lub wywodzących się z Polski....

   Dane GUSu pokazują, że w samych tylko latach 2004-2016 wyjechało do Niemiec, kierunku drugiego po UK, 687 tys osób w stosunku do 788 do UK a gdzie jeszcze emigracja do Niemiec z lat wcześniejszych...
   Nie wyjechało a tyle ich było

   liczba osób przebywających za granicą w końcu roku)...

  •  

   pokaż komentarz

   > najpierw walczycie o odzyskanie niepodległości od II Rzeszy
   \> teraz jeździcie do Niemiec wykonywać prace których Niemiec nie tknie a wasze kobiety robią wszystko by się z jakimś Niemcem stąd wyrwać.
   Można i w tą stronę.nacjonalizm to choroba umysłowa.
   @Assailant:
   Wpierw nam Niemcy z Ruskimi zrobili teren swojego starcia uprzednio czyszcząc go z nielicznego przemysłu kapitału w IWŚ, później mimo wielkiego kryzysu doszliśmy w końcówce lat 30tych do poziomu sprzed wojny to nam zrobili drugi armagedon. W ramach rozliczeń po oczywiście nie dostaliśmy żadnej kasy tylko rekompensatę w postaci ruin Wrocławia,Szczecina i Gdańska za oddanie Stalinowi nietkniętych Wilna i Lwowa. I się dziw, że bieda jak co chwilę ktoś majątek pokoleń puszcza z dymem

  •  

   pokaż komentarz

   @AndrusZgc: A czego się spodziewasz? Mamy 25 lat wolności, Niemcy w zasadzie dwa razy tyle. Saldo migracji się zatrzymało. Nie jest źle.

   @ediz4: Niemcy Wschodnie miały tyle samo na odrobienie strat co Polska, nie mówiąc już choćby o Czechach gdzie Polacy również wyjeżdżają za chlebem czy to do Liberca, Mlady Bolesław czy Nachodu/Trutnova gdzie pracują mieszkańcy Kudowy i Nowej Rudy.

   Saldo migracji się zatrzymało bo mamy napływ Ukraińców, emigracja dalej trwa i nie zanosi się żeby emigracja się zatrzymała a, że gospodarka jest w stanie jakim jest to w rejonach przygraniczych ubytek ludności i rąk do pracy jest widoczny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W miastach powiatowych jak Jelenia Góra, Jawor, Zgorzelec, Lubań masz dokładnie te same mechanizmy co dawniej mieli Niemcy w NRD.

   Jeśli czują się Niemcami i podają taką narodowość? Nie. Emigracja za okupacji rosyjskiej to inny wątek.

   @ediz4: Twój problem polega na tym, że oni sami podają w spisach, że mają pochodzenie polskie, co jest zresztą w niemieckim raporcie powyżej a na tych spisach bazują niemieckie dane dotyczące liczby osób danej narodowości.

   Emigracja okresu PRL i początku III RP to dokładnie ten sam wątek, jak duża była to emigracja pokazują zresztą badania, sam 1981 to 93 tysiące Polaków i 46 tysięcy Ślązaków, Warmiaków, Mazurów i Kaszubów którzy wyemigrowali do Niemiec.

   http://doku.iab.de/topics/1997/topics23.pdf

   I kolejne:
   http://www.migracje.uw.edu.pl/wp-content/uploads/2016/12/029.pdf - emigracja do Niemiec o wiele większa w latach 90-tych do Niemiec niż do USA (str. 10)

   W Europie Zachodniej liczbę Polaków i osób polskiego pochodzenia lub wywodzących się z Polski....

   Tak samo określa się liczbę Polaków w UK, Irlandii itd. Porównanie emigracji zarobkowej do wysiedlonych Polaków do Kazachstanu to XD Sama emigracja z lat 1989-1990 do Niemiec to ponad 380 tysięcy ludzi.

   Nie wyjechało a tyle ich było

   Żeby być musieli tam wyjechać...sam opis dokumentu to kierunki emigracji, emigracja = wyjazd.

   Podsumowując nawet same liczby emigracji z lat 90-tych i emigracji obecnej to emigracja do Niemiec z lat 2004-2016 wynosząca 687 tys. osób i sama tylko emigracja zarobkowa z Polski z roku 1990 wynosząca 133,9 tysięcy przewyższa liczbę Polaków w UK. A i tak czekam na dane obecne bo to w 2017 ruszyła fala osadnicza Polaków w Gerlitz, Gubinie, Prenzlau, Frankfurcie zwłaszcza po otwarciu fabryk nastawionych stricte na Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @Assailant: Jeszcze nie widziałem by ktoś ze współczesnych niemieckich polityków gloryfikował nazistów. Na Ukrainie jest to na porządku dziennym. Twoje porównanie ma się jak pięść do nosa.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4: Tytułem dopowiedzenia, liczba samych Polaków będących w Niemczech z polskim obywatelstwem wynosi na 2017 rok 866 855 ( https://www.destatis.de/DE/ZahlenFakten/GesellschaftStaat/Bevoelkerung/MigrationIntegration/AuslaendischeBevolkerung/Tabellen/StaatsangehoerigkeitJahre.html ) tak więc więcej niż w UK, więcej w Niemczech jest tylko Turków.

   Sama liczba osób z podwójnym obywatelstwem, stan na 2005 rok, to 1,2 mln a o takie obywatelstwo to i wśród znajomych obecnie stara się sporo osób.

   https://www.zeit.de/gesellschaft/2014-04/doppelte-staatsbuergerschaft-anteil-bevoelkerung

  •  

   pokaż komentarz

   Saldo migracji się zatrzymało bo mamy napływ Ukraińców, emigracja dalej trwa i nie zanosi się żeby emigracja się zatrzymała a, że gospodarka jest w stanie jakim jest to w rejonach przygraniczych ubytek ludności i rąk do pracy jest widoczny bardziej niż kiedykolwiek wcześniej. W miastach powiatowych jak Jelenia Góra, Jawor, Zgorzelec, Lubań masz dokładnie te same mechanizmy co dawniej mieli Niemcy w NRD.

   @januszniepije: Saldo Migracji Polaków. Spójrz na artykuł co zalinkowałem. Wyjeżdża tyle samo Polaków co wraca.

   Niemcy Wschodnie miały tyle samo na odrobienie strat co Polska, nie mówiąc już choćby o Czechach gdzie Polacy również wyjeżdżają za chlebem czy to do Liberca, Mlady Bolesław czy Nachodu/Trutnova gdzie pracują mieszkańcy Kudowy i Nowej Rudy....
   Niestety nie. Zarówno NRD jak i Czechy były znacznie lepiej rozwinięte przed wejściem pod but rosyjski. Po wyjściu również.

   Twój problem polega na tym, że oni sami podają w spisach, że mają pochodzenie polskie, co jest zresztą w niemieckim raporcie powyżej a na tych spisach bazują niemieckie dane dotyczące liczby osób danej narodowości...
   Pochodzenie a narodowość to dwie różne sprawy. Dziecko wywiezione przez nazistów do Niemiec w czasie drugiej wojny też ma pochodzenie polskie a będzie Niemcem.

   Tak samo określa się liczbę Polaków w UK, Irlandii itd. Porównanie emigracji zarobkowej do wysiedlonych Polaków do Kazachstanu to XD Sama emigracja z lat 1989-1990 do Niemiec to ponad 380 tysięcy ludzi....
   Przypominam że cały wątek tyczy się wyjazdu w czasie niepodległego kraju - Polska 1989 taka nie była.

   Żeby być musieli tam wyjechać...sam opis dokumentu to kierunki emigracji, emigracja = wyjazd....
   Nie rozumiesz co czytasz. Te liczby to ilość obywateli Polski w danym kraju na koniec roku. Jedni wyjeżdżają - drudzy przyjeżdżają. To stan na koniec roku.

   Podsumowując nawet same liczby emigracji z lat 90-tych i emigracji obecnej to emigracja do Niemiec z lat 2004-2016 wynosząca 687 tys. osób i sama tylko emigracja zarobkowa z Polski z roku 1990 wynosząca 133,9 tysięcy przewyższa liczbę Polaków w UK. A i tak czekam na dane obecne bo to w 2017 ruszyła fala osadnicza Polaków w Gerlitz, Gubinie, Prenzlau, Frankfurcie zwłaszcza po otwarciu fabryk nastawionych stricte na Polaków...
   Nie przewyższa bo

   wątek tyczy się niepodległej Polski
   W Uk mieszka obecnie

   Według zaprezentowanych w czwartek danych za 2016 rok w Wielkiej Brytanii mieszkało wtedy 1,02 mln obywateli Polski...

  •  
   G......k

   +1

   pokaż komentarz

   @rzaden_problem: no hahaha, z rodziną czuję się związany ale naród mam w poważaniu, większości Polaków nawet nie widziałem, dlaczego mam się czuć związany bardziej z Polakami a z Niemcami i innymi narodami mniej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Gosiorek: i własnie to jest piękne, bo nie musisz! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Na pytanie na końcu "Po co to było?" odpowiedź jest prosta. Po gówno. Po to samo po co Polska napinka przed IIWŚ i nieoddawanie guzika od koszuli, po to po co powstanie warszawskie itd.
  Polacy tak samo jeżdżą do pracy do Niemiec, które nas napadły i Anglii która zdadziła jak Ukraińcy do Polski.
  Tylko, że to nie ci sami Polacy i nie ci sami Ukraińcy. Jedni dalej pieprzą o historii, dumie narodowej i się napinają, a inni mają wszystko w dupie i jedyne co ich interesuje to standard życia ich i ich rodziny, a nie to w jakim miejscu na mapie się urodzili.
  Od tamtych czasów zmieniło się tyle, że pierwszej grupy ubywa, a drugiej przybywa. Czy to jest takie trudne do zrozumienia? Jprdl jak można wymagać od kogoś żeby spędził życie w syfie zamiast normalnie pracować i zarabiać, bo jego dziadek miał nacjonalityczne urojenia i chciał wolnej Ukrainy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: jest jedna ważne różnica, ani Rosja, ani Niemcy nie zrobili nam ludobójstwa zardzewiałymi piłami i siekierami. Nawet w obozach zabijali z użyciem gazu, w którym ofiara zasypiała. Taki strzał w głowę w Katyniu chyba się różnił od przeżynania piłą na żywca?
   W dodatku oni przeprosili, Ukraińcy gloryfikują.

  •  

   pokaż komentarz

   Polacy tak samo jeżdżą do pracy do Niemiec, które nas napadły i Anglii która zdadziła jak Ukraińcy do Polski.

   @Corranh: I to jest najśmieszniejsze w wywodach tego, faktycznie irytującego historyka. Sam pochodzi z narodu tułaczy, szukających zarobku u sąsiadów (z resztą nie tylko u sąsiadów) ma pretensje do Ukraińców, ze przyjechali do nas zarobić pare groszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Kto nie zna, lub nie rozumie historii zmuszony jest przeżyć ją jeszcze raz.

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502: Tylko z jego wypowiedzi wynika, że mordowali Polaków żeby NIE MUSIEĆ przyjeżdżać tu teraz zarobkowo, a to robią, więc cała ta masakra była zwyczajnie niepotrzebna. Nie wiem jak ty, ale ja tu widzę lekką różnicę.

  •  

   pokaż komentarz

   @wkurzonymaciej To nie jest żadna różnica.
   To wszystko nie ma znaczenia, bo tego nie robili ci sami ludzie.
   W dodatku coraz większa część ludzi i to w większości krajów ma w dupie to do jakiego narodu, a tym bardziej kraju przynależy, bo w dobie globalizacji, Internetu i podróży ludziom coraz mniej się spinają te narody. Masz znaczenie więcej wspólnego z Chińczykiem który ma podobny styl życia i hobby niż z sąsiadem Polakiem, który pije piwo i leje żonę, ale też więcej niż ze swoim dziadkiem który bił się za ojczyznę. Im więcej świata poznajesz tym bardziej oczywiste jest jak głupie jest życie przeszłością i historią.

  •  

   pokaż komentarz

   bkowo, a to robią, więc cała ta masakra była zwyczajnie niepotrzebna.

   @Nilus: Masakra byla niepotrzeban, ale po cholere czepia sie o nia wszystkich Ukraincow, z ktoregos tam pokolenia po masakrze? Co jakis 22 latek, ktory przyjechal do nas za chlebem, ma wspolnego z planami nacjonalistow sprzed 80 lat?

  •  

   pokaż komentarz

   @rezoner: A gdzie ja napisałem, że nie warto znać historii?
   Historia uczy, że ludzie połączeni ideologią są zdolni do robienia okropnych rzeczy. Uczy, że zabijanie i umieranie za ojczyznę, czy naród i wielkie idee zazwyczaj służą ambicjom, czy interesom kogoś kto siedzi bezpiecznie, a jeśli nie służy to na końcu zawsze przyjedzie walec i wyrówna. Na przykład sowiecki jak w przypadku Polski i Ukrainy.

  •  

   pokaż komentarz

   Hmm. Wydaje mi się że więcej Polaków jest w UK niż w Niemczech. A obecnie liczba imigrantów stoi w miejscu. Twój wpis to takie gadanie chłopa na polu. I wojna światowa - Polska zrujnowana i cofnięta dobrze kilkanaście lat do tyłu. Front przeszedł przez nasze ziemie dwukrotnie. II RP na poziomie Hiszpanii czy Portugalii. II wojna światowa - Polska zrujnowana i cofnięta kilkanaście lat do tyłu. Front przeszedł przez nasze ziemie dwukrotnie. Ukraina - prowincja Polski. Wymordowanie naszych cywili - Podobny poziom rozwoju - ZSRR, niepodległość, zrobienie gnoju u siebie - poziom Polski sprzed 20 lat.

   @robert5502: Pozwolę sobie skopiować mój komentarz z góry.

   W dodatku coraz większa część ludzi i to w większości krajów ma w dupie to do jakiego narodu, a tym bardziej kraju przynależy, bo w dobie globalizacji, Internetu i podróży ludziom coraz mniej się spinają te narody. Masz znaczenie więcej wspólnego z Chińczykiem który ma podobny styl życia i hobby niż z sąsiadem Polakiem, który pije piwo i leje żonę, ale też więcej niż ze swoim dziadkiem który bił się za ojczyznę. Im więcej świata poznajesz tym bardziej oczywiste jest jak głupie jest życie przeszłością i historią.

   @Corranh: xD Być może tak jest ale to kretyństwo - obyś nie musiał się tego przekonać na własnej skórze.

  •  

   pokaż komentarz

   Co jakis 22 latek, ktory przyjechal do nas za chlebem, ma wspolnego z planami nacjonalistow sprzed 80 lat?

   @robert5502: On, jeśli nie wyznaje podobnej ideologii- nic. Może tak jednak być, ponieważ to w tej chwili idelogia oficjalna na Ukrainie.

  •  

   pokaż komentarz

   @djtartini1: > Może tak jednak być, ponieważ to w tej chwili idelogia oficjalna na Ukrainie.
   Ale nie musi tak byc. I bardzo czesto tak nie jest. A irytujacy histeryk czepia sie wszystkich. Zamiast sie cieszyc ze ktos- z w miare bliskich kregow kulturowych- chce za nedzne pieniadze dla nas pracowac, on chetnie by ich wygonil, bo plany 80 lat temu mieli takie a takie.. Mam nadzieje ze pierwszy za lopate zlapie jak ukraincow zabraknie!

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: xD Być może tak jest ale to kretyństwo - obyś nie musiał się tego przekonać na własnej skórze.

   @ediz4: Kretyństwo, bo? Bo któregoś dnia przyjdą kretyni i zaczną mordować w imieniu swojego narodu? A może to nawet będą "swoi" kretyni i będą mordować zdrajców narodu, którzy ośmielają się nie czuć irracjonalnej więci z kimś tylko dlatego, że urodził się po tej samej stronie kreski na mapie?

   Otóż nie. Jeśli ktoś się o tym przekona na własnej skórze to ten który w tą zabawę uwierzy. Inni zrobią co mogą żeby ich nie było tam gdzie kretyni się aktualnie bawią.
   Dlatego właśnie jedni Ukraińcy i Ruscy strzelają się w Donbasie, a inni siedzą w Europie i zarabiają pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   Kretyństwo, bo? Bo któregoś dnia przyjdą kretyni i zaczną mordować w imieniu swojego narodu? A może to nawet będą "swoi" kretyni i będą mordować zdrajców narodu, którzy ośmielają się nie czuć irracjonalnej więci z kimś tylko dlatego, że urodził się po tej samej stronie kreski na mapie?

   @Corranh: Bo to kretyństwo ot co - nawet jak się pomalujesz na czarno nie będziesz murzynem. Nawet jak będziesz miły dla japończyków czy chińczyków nie będziesz jednym z nich. Zawsze będą Cię traktować z góry. To samo u Niemców - po prostu czują się lepsi od jednych i nawet jak im wejdziesz w dupę będzie gorszy. Możesz czuć jak idiota że to twój kumpel i ogólnie brak granic blebleble. Jedno wydarzenie może to zmienić i będziesz się krył w piwnicy. A twierdzenie że Chińczycy, Rosjanie, Niemcy czy Amerykanie nie dążą do gospodarczego podbicia innych krajów to już wyższy poziom ignorancji. Chińczyk mu napisał w mailu My Friend i się czuje obywatelem świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @djtartini1 u nas oficjalną ideologią jest teraz Pisizm-Smoleńskizm, ale jaka część Polaków naprawdę to 'wyznaje' 30%?

  •  

   pokaż komentarz

   'wyznaje' 30%?

   @Lipathor: Jeśli nikogo tym nie krzywdzą to może być 2% lub 99 % i nikogo to nie obchodzi. Problem w tym, że banderyzm sam w sobie jest niebezpieczny, więc te 30 % to byłoby już bardzo źle.

  •  

   pokaż komentarz

   @djtartini1 raczej nie ma nawet tyle. Lansują to tylko rządzący, żeby odcinać się od Rosji a nic lepszego nie mają.

  •  

   pokaż komentarz

   nie mają

   @Lipathor: No, wiem. Mieszkałem na Ukrainie. Jeśli to jest oficjalne ile by nie było to jest za dużo.

  •  
   b.............l

   +1

   pokaż komentarz

   Nawet w obozach zabijali z użyciem gazu, w którym ofiara zasypiała

   @wkurzonymaciej: Z chujem się na głowy pozamieniałeś? A może jeszcze Holokaust to był żydowski spisek? Boże jak ja gardzę takimi denialistami, poczytaj cokolwiek o bestialstwach Niemców w trakcie II wś. a potem idź się kompromitować gdzie indziej...

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli to jest oficjalne ile by nie było to jest za dużo.

   @djtartini1: trudno zaprzeczyć. Ale też nie powinniśmy patrzeć na każdego Ukraińca jak na potencjalnego mordercę i wyznawcę Bandery.

  •  

   pokaż komentarz

   @robert5502: Gówno wiesz. Polska zawsze miała potencjał, a USA i UK to są jedni z lepszych manipulantów na arenie międzynarodowej. Ich siła gospodarcza opiera się na latach exploatacji koloni, lub (w USA) braku wojny i silnym rozwoju kosztem braku konkurencji. Porównujesz kraj, który toczył wojny i został napadnięty przez wielkie imperia do jakichś robaków zalęgających się na wyspach, którzy się mało nie zesrali broniąc tej swojej ojczyzny, tak, że potem nawet nie powiedzieli "dzięki" jak inni im pomogli?

   Prześledź kto założył Apple, kto wniósł niesamowity wkład do nauki, oraz kto przed wojną miał prężnie rozwijające się uczelnie. Myślę, że Anglia owszem je miała, ale to kolejna nacja siedząca na wyspach, która wykorzystała tylko i wyłącznie swoje położenie geograficzne. Poza tym są do dupy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ediz4:

   Bo to kretyństwo ot co - nawet jak się pomalujesz na czarno nie będziesz murzynem

   A po cholere mi być murzynem czy kimkolwiek innym?

   awet jak będziesz miły dla japończyków czy chińczyków nie będziesz jednym z nich

   Ja nie chce być jednym z nich.

   To samo u Niemców - po prostu czują się lepsi od jednych i nawet jak im wejdziesz w dupę będzie gorszy.

   Głupi Niemcy mogą się tak czuć. Tak samo jak głupi Polacy.
   I ja mam uczestniczyć w tej zabawie? I co mi to da? Ja wiem od kogo jestem lepszy, a od kogo gorszy i mi to wystarczy. Jak ktoś musi budować swoje poczucie wartości na zbiorowości to ma problem.

   Jedno wydarzenie może to zmienić i będziesz się krył w piwnicy.

   I oczywiście to jest kwestia narodowa. Jedno wydarzenie może sprawić, że będziesz się krył w piwnicy przed polskim sebixem, albo przed polskim narodowcem, który uważa Cię za zakałę narodu, bo nie chcesz brać udziału w jego cyrku. Wystarczy kryzys ekonomiczny i słabość państwa. Co to jest za argument? I jakim remedium jest przynależność do innej grupy takich samych idiotów? Liczysz na to, że po tym jednym wydarzeniu cię obronią w tej piwnicy?
   Na razie to siedzisz w Polsce i razem z doradcą podatkowym kryjesz swoje pieniądze przed rodakami, którzy przegłosowali ci 500+ na swoje gówniaki. Ale zajebiście, bo przynajmniej to nie Niemiec Cię okrada ;)

   A twierdzenie że Chińczycy, Rosjanie, Niemcy czy Amerykanie nie dążą do gospodarczego podbicia innych krajów to już wyższy poziom ignorancji.

   @ediz4: Oczywiście, że dążą. Tak samo jak każdy inny kraj, jak każda firma. A co to oznacza dla normalnego człowieka? Tylko tyle, że lepiej być trybikiem, w lepszej maszynie niż w gorszej. Amerykanie dla tej dominacji drenują kadry z całego świata i nie dyskryminują jeśli jesteś przydatny ich gospodarce.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Kto nie zna, lub nie rozumie historii zmuszony jest przeżyć ją jeszcze raz.

   @rezoner: No nie wiem Japonia ma wywalone na swoje zbrodnie podczas IIWW jakoś się trzyma

  •  

   pokaż komentarz

   Głupi Niemcy mogą się tak czuć. Tak samo jak głupi Polacy.
   I ja mam uczestniczyć w tej zabawie? I co mi to da? Ja wiem od kogo jestem lepszy, a od kogo gorszy i mi to wystarczy. Jak ktoś musi budować swoje poczucie wartości na zbiorowości to ma problem.


   @Corranh: Nie każe Ci uczestniczyć ale naiwnością jest twierdzić że naturalny mechanizm związany z poczuciem wspólnoty kulturowej czy etnicznej nie istnieje.

   Jak ktoś musi budować swoje poczucie wartości na zbiorowości to ma problem....
   Nie ma problemu bo to naturalne.

   I oczywiście to jest kwestia narodowa. Jedno wydarzenie może sprawić, że będziesz się krył w piwnicy przed polskim sebixem, albo przed polskim narodowcem, który uważa Cię za zakałę narodu, bo nie chcesz brać udziału w jego cyrku. Wystarczy kryzys ekonomiczny i słabość państwa. Co to jest za argument? I jakim remedium jest przynależność do innej grupy takich samych idiotów? Liczysz na to, że po tym jednym wydarzeniu cię obronią w tej piwnicy?....
   Na wojnę domową się w Polsce nie zanosi - już prędzej wjedzie ruski i za pochodzenie Cię wybije. To tak jakby będąc Żydem w 38 twierdzić że nie należy się przejmować nazizmem bo inny Żyd Cię może pobić na ulicy.

   Na razie to siedzisz w Polsce i razem z doradcą podatkowym kryjesz swoje pieniądze przed rodakami, którzy przegłosowali ci 500+ na swoje gówniaki. Ale zajebiście, bo przynajmniej to nie Niemiec Cię okrada ;)...
   Nie kryje żadnych pieniędzy i nie wpychaj tutaj swojej oblężonej twierdzy. Jakbyś policzył ile Niemcy pobierają na socjal to byś szybko to skasował.

   Oczywiście, że dążą. Tak samo jak każdy inny kraj, jak każda firma. A co to oznacza dla normalnego człowieka? Tylko tyle, że lepiej być trybikiem, w lepszej maszynie niż w gorszej. Amerykanie dla tej dominacji drenują kadry z całego świata i nie dyskryminują jeśli jesteś przydatny ich gospodarce....
   Możesz próbować być trybikiem w tej lepszej - nikt Ci nie broni. Przypomniała mi się taka historia związana Selbshutzem - może nie wiem co to jest. Tacy Niemcy mieszkający w Polsce. Naziści ich wykorzystali do czarnej roboty po wejściu do Polski a potem Himmler powiedział że jednak są za bardzo spolszczeni i rozwiązał organizację. Zawsze możesz iść tym tropem - skundlić się i iść do silniejszego. Możesz wyjść na tym lepiej albo stać się kundlem dla tych słabszych i dla tych gorszych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Gdyby nie ta napinka i nacjonalizm przed II WŚ, to dawno wszyscy bylibyśmy martwi. I nie byłoby komu mieć wszystkiego w dupie. Teraz masz ten luksus.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma problemu bo to naturalne.

   @ediz4: I głupie.

   - już prędzej wjedzie ruski i za pochodzenie Cię wybije.

   @ediz4: Nawet w latach 40tych ruscy nie wybijali za pochodzenie tylko za antykomunistyczną ideologię i opór przeciwko ich władzy.
   I co mianowicie wtedy dała ta wspaniała narodowość? Można było iść do lasu sobie postrzelać i zginąć. Coś jeszcze?
   Wygrał ten kto siedział cicho i czekał na okazję żeby sp!%#$%!ić na Zachód kiedy jeszcze się dało.

   Jakbyś policzył ile Niemcy pobierają na socjal to byś szybko to skasował.

   @ediz4: Nie zrozumiałeś. Niemcy pobierają od tego kto mieszka w Niemczech, Polacy od tego kto mieszka w Polsce. Liczy się to gdzie osobiście jesteś najmniej okradany i żyje Ci się najlepiej, a nie narodowość tego kto okrada.

   Możesz próbować być trybikiem w tej lepszej - nikt Ci nie broni

   @ediz4: Ależ jestem ;)

   Zawsze możesz iść tym tropem - skundlić się i iść do silniejszego. Możesz wyjść na tym lepiej albo stać się kundlem dla tych słabszych i dla tych gorszych.

   @ediz4: Dalej myślenie kategoriami z połowy XX wieku. Zaraz minie 100 lat a wy swoje.
   O czym ty człowieku pieprzysz? Nie rozumiesz, że przykładasz swoją kategorię do wszystkich, a świat się zmienił? Tak owszem, są na świecie ludize, niestety bardzo wielu, takich jak Ty dla których będę kundlem, bo pracuję i żyję nie tam gdzie się przez przypadek urodziłem. Są i tacy, którzy będą skłonni w imię tych urojeń zabić. W XX wieku było ich bardzo wielu, może i większość. Dzisiaj już nie. Dzisiaj ważniejsza jest pensja na ciuchy którymi można szpanować na instagramie i mało kto w rozwiniętych krajach ma ochotę nap?%@%#!ać się w błocie za marne żołd.

   I tu wracamy do strasznych Ukraińców, fanów Bandery, którzy wolą być w Warszawie i zarabiać na nowego Iphona niż żreć wojskowe racje w Donbasie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Gdyby nie ta napinka i nacjonalizm przed II WŚ, to dawno wszyscy bylibyśmy martwi. I nie byłoby komu mieć wszystkiego w dupie. Teraz masz ten luksus.

   @Roess: Haha no pewnie. Niemcy tak się przestraszyli, że wcale nie robili tego co chcieli i nie zrównali Warszawy z ziemią, a Ruscy tak szanowali, że wcale nie trzymali nas w komunistycznym raju tak długo jak długo sami nie zbankrutowali.

  •  

   pokaż komentarz

   Prześledź kto założył Apple, kto wniósł niesamowity wkład do nauki,

   @Ink_702963: a o wkladzie w motoryzacjie nic nie wspominasz? Toc samym: zderzaczekiem Lagiewki, turbinka kowalskiego, czy syreną.. moglim rzucic porsche czy mercedesa na kolana!

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Kto nie zna, lub nie rozumie historii zmuszony jest przeżyć ją jeszcze raz.

   @rezoner: No nie wiem Japonia ma wywalone na swoje zbrodnie podczas IIWW jakoś się trzyma

   @MrocznaKapibara: Na swoje zbrodnie, na Amerykańskie bomby atomowe i na to, że ich kultura pomieszała się kompletnie z kulturą wrogiego USA.
   Ehhh biedni Japończycy, tak tragicznie na tym wyszli.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet w latach 40tych ruscy nie wybijali za pochodzenie tylko za antykomunistyczną ideologię i opór przeciwko ich władzy.
   I co mianowicie wtedy dała ta wspaniała narodowość? Można było iść do lasu sobie postrzelać i zginąć. Coś jeszcze?
   Wygrał ten kto siedział cicho i czekał na okazję żeby sp!?##$@ić na Zachód kiedy jeszcze się dało.


   @Corranh: He? Operacja Polska nie była czystką etniczną? Po prostu uznali że Polacy nie nadają się na komunistów i brali każdego.

   Nie zrozumiałeś. Niemcy pobierają od tego kto mieszka w Niemczech, Polacy od tego kto mieszka w Polsce. Liczy się to gdzie osobiście jesteś najmniej okradany i żyje Ci się najlepiej, a nie narodowość tego kto okrada....
   Zrozumiałem doskonale. W Niemczech "kradną" więcej na socjal niż Polska. Może warto więc tam jechać.

   Dalej myślenie kategoriami z połowy XX wieku. Zaraz minie 100 lat a wy swoje....
   No tak bo człowiek wyewoluował i już nie ma wojen i czystek etnicznych - rozejrzyj się po świecie. Całkiem niedawno wjechali do klubu i zabili kilkadziesiąt osób z powodu wiary.

   O czym ty człowieku pieprzysz? Nie rozumiesz, że przykładasz swoją kategorię do wszystkich, a świat się zmienił? Tak owszem, są na świecie ludize, niestety bardzo wielu, takich jak Ty dla których będę kundlem, bo pracuję i żyję nie tam gdzie się przez przypadek urodziłem....
   Kompletnie nie zrozumiałeś co napisałem. Fakt pracy za granicą nie robi z Ciebie kundla. Kundlem możesz się dopiero stać.

   Są i tacy, którzy będą skłonni w imię tych urojeń zabić. W XX wieku było ich bardzo wielu, może i większość. Dzisiaj już nie. Dzisiaj ważniejsza jest pensja na ciuchy którymi można szpanować na instagramie i mało kto w rozwiniętych krajach ma ochotę nap#$@!!?ać się w błocie za marne żołd...
   W 39 też niewielu miało ochotę - musieli.

   I tu wracamy do strasznych Ukraińców, fanów Bandery, którzy wolą być w Warszawie i zarabiać na nowego Iphona niż żreć wojskowe racje w Donbasie...
   Nie wiem skąd przekonanie że 100 % Ukraińców musi siedzieć w Donbasie. Zawsze jakaś część będzie uciekać - W 39 roku też były dezercje.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Zasadnicza różnica. Nikt w Niemczech z prominentów nie gloryfikuje nazistów, Ukraina robi co innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @rezoner: A ten kto zna i rozumie jest zmuszony bezsilnie i z niesamowitą frustracją obserwować jak zdecydowana większość tych którzy nie znają ją powtarza.

  •  

   pokaż komentarz

   @januszniepije: Za to polscy prominenci gloryfikują ostatnio kościół i Rydzyka i powiedz co to teraz mówi o mnie jako o Polaku i o moich poglądach?

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: xD idź spać. Jak możesz porównywać gloryfikowanie morderców do czegoś takiego...

  •  

   pokaż komentarz

   @januszniepije porównuję wyciąganie wniosków o członkach narodu na podstawie tego co robią jego prominęci, a mordercy nie mają nic do tego.

   Kiepsko idzie czytanie ze zrozumieniem jak widzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Zachowanie prominentów dyktowane jest nastrojami obywateli. Krytyka UPA na Ukrainie to śmierć polityczna, a nawet nie zdziwiłbym się fizycznej eliminacji. Cywilizowane kraje tak nie postępują, dlatego dla mnie to zawsze czerń kozacka.

  •  

   pokaż komentarz

   @januszniepije Tak samo jak zachowanie polskich prominentów oddaje mój nastrój.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Głoszenie katolickich czy antyklerykalnych treści (często uzasadnionych) to nie jest w Polsce śmierć polityczna.
   Wciąż nie ma najmniejszego porównania do gloryfikowania morderców.

  •  

   pokaż komentarz

   @januszniepije Co mnie obchodzi gloryfikowanie morderców?
   Mnie obchodzi to czy robię z siebie idiotę czepiając się się kogoś za to co chrzani jego rząd.

  •  

   pokaż komentarz

   @Corranh: Hitler i jego rząd też "chrzanili", sami wybrali się w wyborach, sami pracowali w fabrykach w przemyśle zbrojeniowym...
   Nie widzę by na Ukrainie prócz ugrupowań prorosyjskich ze wschodu, ktokolwiek krytykował kult banderowców. Poczciwi Ukraińcy nie reagują, a później słyszymy jak proeuropejska Ukrainka czy historyk Ukrainiec mieszkający w Polsce (konkretne przypadki) rehabilitują morderców.

   Mam żal do Ukraińców i nie widzę bym robił z siebie idiotę z tego powodu.

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko, że to nie ci sami Polacy i nie ci sami Ukraińcy.

   @Corranh: Ale ta sama geografia, ta sama geopolityka, te same interesy, te same uwarunkowania. Historia lubi się powtarzać i uczymy się jej aby taka sytuacja nie powtórzyła się drugi raz.

 •  

  pokaż komentarz

  Trochę tam uogólnia w tym materiale - mordowała to część rodzin obecnych Ukraińców i część poprzejmowała majątki - wschodni Ukraińcy niewiele mają z tą sprawą wspólnego.

  •  

   pokaż komentarz

   Trochę tam uogólnia w tym materiale - mordowała to część rodzin obecnych Ukraińców

   @ediz4: Uogólnia to mało powiedziane. UPA w szczytowym momencie nie miało nawet 50 tysięcy żołnierzy. Mordowali przy pomocy chłopów, ale też przecież nie były to ogromne masy. Mordy odbywały się w zasadzie dwóch województwach II RP. Dla porównania w kampanii wrześniowej po stronie Polski walczyło 100 tysięcy Ukraińców. Wielu zdezerterowało w drugim tygodniu po serii porażek, ale ok. 8 tysięcy zginęło broniąc Polski.
   Pretensje można mieć do obecnych Ukraińców, którzy uważają UPA za bohaterów, ale też trzeba mieć na uwadze ignorancję historyczną i to, że istotna część Ukraińców uważa Banderę za postać negatywną.

  •  

   pokaż komentarz

   mordowała to część rodzin obecnych Ukraińców i część poprzejmowała majątki

   @ediz4: dokładnie tak - gościu się trochę rozpędził. Mówił tak, jakby wtedy wszyscy Ukraińcy zjechali na zachód wymordować Polaków i zabrać im krowy. Przypier...la się też do młodych osób przyjeżdżających do Polski za pracą. Hmmmmm... równie dobrze można się przyczepić do Polaków jeżdżących do pracy do Niemiec (rok 1939 - pamiętamy), do Anglii (sojusznik który nas zdradził), do Szwecji (potop szwedzki)... itd, itp, etc....

   Wyłazi z niego taki mały nacjonalista.

  •  

   pokaż komentarz

   @manekin:

   Pretensje można mieć do obecnych Ukraińców, którzy uważają UPA za bohaterów, ale też trzeba mieć na uwadze ignorancję historyczną i to, że istotna część Ukraińców uważa Banderę za postać negatywną.
   Czy do władz państwowych które nawołują do zaprzestania sporu politycznego i pozostawienia go historykom ale nie pozwalają na ekshumacje polskiej stronie czy też uchwalają ustawy gloryfikujące UPA (zniżki dla weteranów, kary dla ich krytyków).

  •  

   pokaż komentarz

   @Lizbona: Pozostawienie historii historykom to tylko taki wygodny slogan. W praktyce politykę historyczną na Ukrainie kreuje ukraiński IPN, który jest zdominowany przez ludzi o poglądach nacjonalistycznych i w temacie Wołynia forsujących tezę o wojnie polsko-ukraińskiej i powstaniu chłopskim. Za taki a nie inny kierunek UIPN odpowiadają bezpośrednio politycy, więc mówienie o zostawieniu historii historykom to bzdura.

 •  

  pokaż komentarz

  23:20 jedyny moment kiedy zjednoczyli sie i walczyli, walczyli przeciw polakom
  To nie jest prawda. Walczyli też razem z nami przeciw bolszewikom w wojnie 1920 r. Za co im "pięknie" podziekowaliśmy.

  2 kwietnia mija 95 rocznica podpisania umowy sojuszniczej między Polską a Ukraińską Republiką Ludową, która przeszła do historii jako „Pakt Piłsudski–Petlura„. Bezpośrednim następstwem tej umowy była podjęta 25 kwietnia 1920 r. ofensywa przeciwko bolszewikom na Ukrainie, zwana ”wyprawą kijowską”. Armia ukraińska walczyła u boku Wojska Polskiego również w dniach największego zagrożenia dla naszego kraju, będąc jedynym liczącym się sojusznikiem w wojnie z bolszewikami.

  Po zawarciu rozejmu na froncie polsko-bolszewickim strona polska, chcąc doprowadzić do końca negocjacje pokojowe, musiała podjąć decyzje co do swoich dotychczasowych sojuszników. Pod naciskiem Sejmu władze wojskowe nakazały formacjom sojuszniczym opuszczenie terytorium Polski do dnia 2 listopada 1920 r. Jednoczenie wydano oświadczenie, że w razie ich powrotu na tereny polskie z bronią w ręku zostaną one rozbrojone i internowane. W ten sposób wypowiedziano układ sojuszniczy z Ukraińską Republiką Ludową z 21 kwietnia 1920 r.
  "Petlura zdecydował się więc prowadzić dalsze działania wojenne przeciwko Rosji bolszewickiej bez pomocy polskiej, ale w sojuszu z jednostkami rosyjskimi podporządkowanymi Komitetowi Rosyjskiemu Sawinkowa oraz kozacką dywizją Jakowlewa.
  Wykorzystując obecność oddziałów polskich, jednostki rosyjsko-ukraińskie zajęły w początkach listopada 1920 r. całe Podole i skierowały się na Bracław. Kontrnatarcie wojsk bolszewickich z 10 listopada zakończyło się powodzeniem. Jednostki Armii Czerwonej przełamały prawe skrzydło wojsk podporządkowanych Petlurze, co spowodowało wycofywanie się wojsk Ukraińskiej Republiki Ludowej w kierunku polskiej granicy. Odwrót odbywał się w dużym pośpiechu i przy braku ogólnej koordynacji, co prowadziło do dużych strat w ludziach i sprzęcie.
  Granicę polską jednostki ukraińskie, w liczbie ok. 20 tys., przeszły 21 listopada 1920 r. Zostały one rozbrojone nad Zbruczem, następnie żołnierzy zgromadzono w Ramowanym Siole i przewieziono do obozów internowania – przede wszystkim w Kaliszu, Szczypiornie, Aleksandrowie Kujawskim, Strzałkowie, ?ańcucie i Wadowicach, gdzie przebywali do 1924 r.94
  Na ziemie polskie trafiło więc ok. 40 tys. byłych wojskowych i urzędników URL, w tym 65 posłów, 14 ministrów, ok. 1680 urzędników, 3530 oficerów i ok. 11,5 tys. podoficerów i szeregowych. Część z nich udała się na emigrację, część podjęła służbę w Wojsku Polskim jako oficerowie kontraktowi, inni przystosowali się do nowych warunków życia95.
  Jednakże swoistą miarą zawodu, którego doznali co do Polski jako sojusznika, mógł być znaczący udział emigracji ukraińskiej w Polsce w tworzeniu przez Niemców oddziałów zbrojnych i administracji lokalnej na ziemiach dawnej Galicji Wschodniej włączonych do Generalnego Gubernatorstwa w latach 1941–1944."