•  

  pokaż komentarz

  Tragedia dla ludzi, którzy powinni we własnym sumieniu rozstrzygnąć te nadludzko trudne dylematy (ciekawe co z zagrożeniem życia matki? czyt. święty+) ... mały (nieporównywalny) plus jest taki, ze ten wyrok może rozsadzić PiS od środka ...

  •  

   pokaż komentarz

   @kaczor: Ucierpia ludzie normalni, ale z drugiej strony moim zdaniem duzej czesci tego zaklamanego wewnetrznie spoleczenstwa taki zimny prysznic sie przyda. Teraz prawicowcy bezkarnie deklaruja niby "konserwatywne wartosci" a w praktyce... no nie sa tacy konserwatywni, w momencie gdy dotyczy to konkretnie ich sytuacji - czyste zaklamanie. Chocby Pieta jak pieknie sie prowadzil...

  •  

   pokaż komentarz

   @pk347: koszt jest przerażająco duży, tragedia wielu ludzi, do tego w machinie już funkcjonuje zastraszenie lekarzy i sądów ... strach zachodzić w ciążę - a potem się dziwią, że maleje przyrost (nie twierdzę, że to przeważający składnik ale atmosfery troski o przyszłość zastanawiających się młodych ew. rodziców nie buduje). Obawa o to aby tylko było zdrowe to naturalna cześć ciąży i towarzyszy przynajmniej do pierwszych badań większości rodziców.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaczor: mnie tego nie tlumacz - ja to rozumiem bez wcielania w zycie takich idiotycznych przepisow. Niestety duza czesc prawicy potrzebuje aby zaznac tego na wlasnej skorze, na skorze bliskich. No ale beda mieli co chcieli i za czym deklaratywnie klaskali. Wincej konserwatyzmu, wincej pisania prawa swieckiego pod "swiete ksiegi" - realne zycie ludzi sie przeciez nie liczy! I to nie tylko chodzi o aborcje, ale tez o invitro, o prawa lgbt itd. Widac Polacy chca tu miec panstwo na wzor jakiegos islamistanu... Co zrobisz.

 •  

  pokaż komentarz

  Ja prawodawcom życzę, aby zakosztowali braku możliwości wyboru oraz wychowali i utrzymali mocno chorego od urodzenia człowieka.

 •  

  pokaż komentarz

  Super, teraz zachodząc w ciążę trzeba będzie to robić tak aby państwo się nie dowiedziało. Tylko wtedy będzie się miało kontrolę nad swoim życiem i prawo do zdecydowania, czy chce się rodzić upośledzonego dzieciaka. Bo wychowywać (czy raczej hodować w wielu przypadkach) niekoniecznie, bo zawsze można oddać i niech państwo się martwi jak takie dobroduszne.

  Problem tylko w tym, że chyba z 80% ludzi jest za tym aby obecny kompromis aborcyjny utrzymać bądź nawet zliberalizować do standardów zachodnich, więc PiS będzie miał teraz masę wrogów. Kościół zresztą też.

  Po takim dokręcaniu śruby będzie sprzężenie zwrotne, które przesunie kompromis aborcyjny w przeciwnym kierunku i ustawi ludzi wrogo do Kościoła. Polska młodzież laicyzuje się najszybciej na świecie, PiS i inni religijni fanatycy doskonale rozwiewają wszelkie wątpliwości czy chce się być częścią tej parady obłudy i hipokryzji. Nikt normalny i posiadający ludzką godność nie chce się raczej z tym identyfikować.

  Kościół i religia przegrają, a im bardziej wierzgają i próbują wepchnąć ludziom swoje poglądy do gardła - tym szybciej i brutalniej przegrają.

 •  

  pokaż komentarz

  Jak PiS niszczy, jak to Konstytucja Kwaśniewskiego?

  A jeżeli w tej Konstytucji można sobie dowolnie uznawać, że jakieś rozwiązanie jest zgodne z Konstytucją a innym razem -- że nie jest zgodne, w zależności od uznającego, to znaczy, że Konstytucja jest do dupy i faktycznie trzeba ją zmienić, żeby nie było dowolności interpretacji.
  Tak czy siak -- pretensje do Kwacha, że nam taki niejasny i niespójny bubel, na podstawie którego wszystko można orzec, zafundował.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polinik: Jak masz w Trybunale upolitycznionych ideologów, którzy na dodatek dostali się tam niezgodnie z prawem, to nie dziw się, że mogą w konstytucji wyczytać wszystko. Powiedzą, że białe jest czarne i nic im nie zrobisz. Trzeba było protestować, jak PiS upolityczniał TK, ale Ty pewnie z tych, co twierdzili, że przecież ponoć zawsze było politycznie, więc po co się czepiać.

  •  

   pokaż komentarz

   @alkan:
   Toteż Konstytucja powinna być tak napisana, żeby pola ideologicznych manewrów powinny być jak najmniejsze.
   A nie górnolotne, aczkolwiek niewiele znaczące przepisy typu "Rzeczpospolita Polska jest demokratycznym państwem prawnym, urzeczywistniającym zasady sprawiedliwości społecznej", na który zazwyczaj się powołują w orzeczeniach TK. ¯\_(ツ)_/¯
   Dla jednego "sprawiedliwość społeczna" będzie znaczyła jedno, a dla innego -- totalnie co innego.
   Więc albo taki bełkot wywalamy z Konstytucji, albo precyzyjnie zapisujemy, czym jest ta "sprawiedliwość społeczna".

  •  

   pokaż komentarz

   @Polinik: No ale właśnie o to chodzi, że sędziowie TK mają ogromną, żeby nie powiedzieć absolutną, dowolność w interpretowaniu konstytucji. Tak naprawdę to oni są konstytucją i tylko ich fachowość, niezależność, standardy moralne i świadomość powagi stanowiska dają gwarancje, że będą swoją pracę wykonywać rzetelnie. No a teraz zobacz, kogo do Trybunału wstawił PiS. Jak napisałem, konstytucja mogłaby mieć bardzo szczegółowe zapisy, ale skoro ostatecznie liczy się widzimisię sędziów TK, to nie ma to najmniejszego znaczenia - a teraz nie mamy sędziów, tylko ideologów, którzy przyszli przeforsować swoje poglądy.

  •  

   pokaż komentarz

   @alkan:

   Tak naprawdę to oni są konstytucją i tylko ich fachowość, niezależność, standardy moralne i świadomość powagi
   To po co nam Konstytucja, skoro zgadzamy się na jej dowolną interpretację (pod warunkiem, że interpretują ją "nasi" sędziowie, tak jak nam się podoba)?
   Prościej byłoby zrobić tylko jeden artykuł "Konstytucyjne jest to co Trybunał Konstytucyjny uzna za Konstytucyjne".

   Serio, Rzepliński ze swoim zadufanym "KONSTYTUCJA TO JA!" wszedł Ci za mocno.

  •  

   pokaż komentarz

   @Polinik: A może Ty nie doceniasz "Konstytucja to my!" w wykonaniu magister Przyłębskiej, agenta wywiadu, adwokata z dyscyplinarką, katolickiego integrysty i reszty "autorytetów wyróżniających się wiedzą prawniczą", którzy za moment z dupy, na podstawie polityczne nakazu, skażą kobiety na tortury, bo tak należy należy nazwać przymus donoszenia ciąży z dzieckiem, które i tak umrze albo będzie się całe życie męczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @alkan: ale ze ten magister to ma być obelga?:D kurła przecież w TVN itp co chwila ekspertami są byli sędziowie TK którzy mając magistra są nazywani profesorami:D