•  

  pokaż komentarz

  Nawiązywanie do jedwabnego szlaku to naduzycie. Siedze w transporcie wiele lat i to tylko szumna nazwa. Nigdy transport lądowy nie będzie konkurencją dla transportu morskiego. Od 500 lat potęgami światowymi sa mocarstwa morskie. Tak było z Hiszpanią, Wielką Brytanią, aspiracje miała Francja, Niemcy i Japonia. Dziś bezsprzecznie jest to USA, które za kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt lat bedą wywołąne do tablicy przez Chiny.
  Być może Europa robi póki co nieświadomie najlepszą rzecz jaką może robić - nie miesza się do konfliktu który pęcznieje. Stanięcie jednoznacznie po czyjejś stronie moze mieć negatywne skutki w przyszłosći.
  Osobiście nie sądzę by Rosja była zdolna w najbliższym czasie do podjecia imperialnych działań. Spróbowali z Ukrainą i w Syrii i wybito im zęby wpędzając na granice kryzysu. To jest gracz walczący o utrzymanie w lidze, a nie aspitujacy do miana mocarstwa.
  Trzeba bardziej patrzeć na Iran bo to oni stoją w opozycji do USA i mają to czego potrzebują Chiny - ropę.
  Przyszły konflikt nie będzie dotyczył Europy i dlatego Amerykanie wycofują się z finansowania swojej obecnosci w tym regionie, bo wiedza, ze ten potencjał musi być przeniesiony na pacyfik. Cisną na Europę by ta stała z bronią u ich boku, ale za własne pieniadze.
  Europa niech patrzy i czeka by po totalnym katakliźmie przyszłej wojny być ponownie zarzewiem cywilizacji i ośrodkiem gospodarczym.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawiązywanie do jedwabnego szlaku to naduzycie. Siedze w transporcie wiele lat i to tylko szumna nazwa. Nigdy transport lądowy nie będzie konkurencją dla transportu morskiego. Od 500 lat potęgami światowymi sa mocarstwa morskie. Tak było z Hiszpanią, Wielką Brytanią, aspiracje miała Francja, Niemcy i Japonia. Dziś bezsprzecznie jest to USA, które za kilka/kilkanaście/kilkadziesiąt lat bedą wywołąne do tablicy przez Chiny.

   @lemonic: Przecież w "jedwabnym szlaku" chodzi tylko i wyłącznie o alternatywę i zabranie USA asa z rękawa w postaci blokady morskiej, zanim Chiny same staną się potęgą morską. Nie musi nawet powstać, ba jeszcze nic konkretnego nie zrobiono w tym kierunku, a już sama koncepcja oddziałuje na relacje pomiędzy Chinami, USA, Europą i krajami azjatyckimi. Gdy Cezar wybudował most na Renie nigdy nie wykorzystał go z militarnego punktu widzenia, a jednak osiągnął dzięki niemu zamierzone cele strategiczne.

  •  
   K.......W

   +230

   pokaż komentarz

   @lemonic: Cytaty wielkich ludzi...

   "Nigdy transport lądowy nie będzie konkurencją dla transportu morskiego."
   lemonic z wykopu, rok 2018

   "Nie ma żadnego powodu, by ktokolwiek chciał mieć komputer u siebie w domu"
   Ken Olson, prezes i założyciel Digital Equipment Corp.

   "Nigdy nie stworzymy 32-bitowego systemu operacyjnego"
   Bill Gates

   "Praktycznie nie ma żadnej szansy, by satelity komunikacyjne zostały użyte do zapewnienia lepszej obsługi telefonów, telegrafów, telewizji czy radia na terenie Stanów Zjednoczonych"
   T. Craven, komisarz Federalnej Komisji Łączności, rok 1961

   "Rakieta nigdy nie będzie w stanie opuścić atmosfery ziemskiej"
   New York Times, rok 1936

   "Latanie maszynami cięższymi od powietrza jest niepraktyczne i nieistotne, jeśli nie całkowicie niemożliwe"
   Simon Newcomb

   "Cięższe od powietrza maszyny latające są niemożliwe"
   Lord Kelvin, brytyjski matematyk i fizyk

   "Nigdy nie powstanie większy samolot"
   inżynier firmy Boeing, po pierwszym locie Boeinga 247, samolotu z dwoma silnikami, z 10 osobami na pokładzie

   "Odkurzacze zasilane energią nuklearną to prawdopodobnie kwestia następnych 10 lat"
   Alex Lewyt, szef firmy produkującej odkurzacze Lewyt Corp. dla New York Times w 1955 roku

   "Energia wyprodukowana poprzez rozbicie atomu to słaby pomysł. Każdy, kto oczekuje, że atomy staną się źródłem energii, mówi brednie."
   Ernest Rutherford

   "Nie ma żadnej, najmniejszej nawet przesłanki ku temu, by energia nuklearna była możliwa do odzyskania. Znaczyłoby to, że atomy mogłyby być rozbite na kawałki na żądanie."
   Albert Einstein

   "Kino to tylko chwilowa moda. To taka zapuszkowana sztuka. To co publiczność naprawdę chce widzieć, to ciało i krew na scenie."
   Charlie Chaplin

   "Koń pozostanie na zawsze, ale automobile to tylko zabawka - chwilowa moda."
   prezes Michigan Savings Bank doradzając prawnikowi Henry'ego Forda

   "Amerykanie mają potrzebę korzystania z telefonów, ale my nie. Mamy mnóstwo posłańców."
   Sir William Preece

   "Muszę przyznać, że nie jestem w stanie wyobrazić sobie, iż łodzie podwodne będą służyły do czegokolwiek innego, niż duszenia załogi i bezwładnego pływania po morzu."
   HG Wells, brytyjski powieściopisarz, rok 1901

   "Promienie Roentgena okażą się jednym wielkim oszustwem."
   lord Kelvin, prezes Towarzystwa Królewskiego, rok 1883

   "Pomysł, że kawaleria zostanie zastąpiona przez te żelazne powozy to absurd. To niemal zdrada."
   komentarz adiutanta do marszałka polowego Haiga podczas demonstracji czołgów w 1916 roku

   "Jak, sir, chciałbyś zmusić statek do żeglowania pod wiatr i pod prąd poprzez rozpalenia ognia pod pokładem? Błagam o wybaczenie, ale nie mam czasu, by słuchać takich nonsensów."
   Napoleon Bonaparte

   "Wygłupianie się z prądem przemiennym to tylko strata czasu. Nikt nigdy nie będzie tego używał."
   Thomas Edison.

   "Telewizja nie przetrwa. To taka "gwiazda jednego sezonu."
   Mary Somerville, pionierka radiowych audycji edukacyjnych, rok 1948

   "Gdy tylko zakończy się Wystawa w Paryżu (1878 rok), światło elektryczne zniknie wraz z nią i nikt więcej o nim nie usłyszy."
   profesor na Oxfordzie, Erasmus Wilson

   "Podróż pociągiem z dużą szybkością jest niemożliwa, ponieważ pasażerowie, niezdolni do oddychania, udusiliby się."
   dr Dionisys Larder (1793-1859)

   "Bezprzewodowe pudełko muzyczne nie ma żadnej wyobrażalnej wartości komercyjnej. Kto zapłaciłby za wiadomość wysłaną tak naprawdę do nikogo?"
   wspólnicy Davida Sarnoffa w odpowiedzi na jego wezwanie do inwestowania w radio, rok 1921

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy
   Jeśli twierdzisz, że jedwabny szlak (czyt. lądowe połącznenie z Europą i Bliskim Wschodem) pozbawia USA możliwosći blokady morskiej to bardzo mi przykro ale nie masz pojęcia o realiach transportu. Chiny mają 200 mln TEU obrotu kontenerowego rocznie!! Przy skutecznej blokadzie morskiej USA zagłodziłoby ludzi i gospodarke Chin w kilka tygodni. Chiny są importerem żywnosci, paliwa i wileu kluczowych surowców.

   @KorneliaW
   Cieszę się, że trafiłem na listę z takimi nazwiskami. Jednak to co piszę to nie jest komentarz dla wydarzeń bieżących, a fakt niezbity od ponad 500 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: A czy przypadkiem gdyby nie zbudowali jedwabnego szlaku to czy nie mogli by zamienic transportu morskiego na ladowy? Bylby on drozszy, ale nie niemozliwy.

  •  

   pokaż komentarz

   @9621517: musisz zrozumieć pewną zależnosć. potęga gospodarcza chin opiera się na transporcie morskim któy jest najtańszy i najefektywniejszy. jakakolwiek próba zamiany transportu morskiego na lądowy podnosi wielokrotnie ceny eksportu produktów, to obniża konkurencyjnosc chinskiej gospodarki a tym samym przekłada się na zmniejszenie siły ich gospodarki. nie da się tego przekoczyc.
   Oczywiscie chiny próbują pchac jakies drobniutkie ilosći towarów droga lądową, ale to jet ułamek procenta i do tego drogi jak cholera. dla porównania: cena transportu kontenera z chin do polski drogą morską to ok 1500 USD a koleją 5000 USD. Drogowo nikt nawet nie wozi.
   pomijam fakt, że USA byłyby w stanie zbombardowac szlaki kolejowe w pierwszych godzinach wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: to ma sens, dziekuje za info :)

  •  

   pokaż komentarz

   @KorneliaW: Kochany, fajne przykłady, ale on ma rację i to nie tylko obecnie ale w ogóle historycznie. W ogóle inna skala kosztów, gdzie w transporcie morskim odpada jeden ważny czynnik, czyli utrzymanie infrastruktury przesyłowej. Same porty to jest nic w porównaniu ile trzeba łądować pieniędzy w utrzymanie dróg czy torów. W przypadku Chin transport lądowy wygrywa pod względem czasu dostarczenia przesyłki ale pod względem kosztów nie ma szans na to żeby cokolwiek się zmieniło.

   Co, wydajniejsze paliwa? Czyli transport morski też skorzysta.

   Bardzo ładnie rozpisany argument ale może jakieś konkrety, bo jednak kolega @lemonic: merytorycznie coś opisał, a tutaj argumentacja typu "wszystko się może zdarzyć". To jedno zdanie zawiera dokładnie to samo co ty pisałeś ale za nie tylu plusów byś nie dostał.

   Zdecydowane TOP 10 populizmów jakie czytałem na Wykopie a łącznie przeglądam go ponad 9 lat, gratulacje. Nie mam aż takiej pamięci, może nawet podium.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: Paliwo może być wydajniejsze, ale mazut zawsze będzie tańszy ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: Cytaty wielkich ludzi...

   @KorneliaW: aha. Rozumiem, nie zgadzasz się z twierdzeniem, że transport lądowy jest wielokrotnie droższy i mniej efektywny niż morski.

   A jakieś konkrety? Przykłady? Albo przynajmniej hipotetyczny, oparty na rzeczywistości, scenariusz pokazujący że tak nie jest?

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: zamiast bawić się z Mierzeją Wiślaną powinniśmy walnąć kanał z Bałtyku przez Rosję do Chin ᕦ(òóˇ)ᕤ ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   musisz zrozumieć pewną zależnosć. potęga gospodarcza chin opiera się na transporcie morskim któy jest najtańszy i najefektywniejszy.

   @lemonic: I jeszcze jedna istotna rzecz - nie wszędzie da się lądem dotrzeć. O ile jeszcze z Chin do Afryki można próbować bo fizycznie jest to wykonalne, o tyle do takiej Japonii, Australii czy obu Ameryk niestety się nie da.

  •  

   pokaż komentarz

   Trump, zgodnie ze swoim doświadczeniem biznesmena, który do milionów doszedł nie z układu, jak nasi królowie z listy "Wprost", tylko dlatego, że kombinował lepiej od innych

   Komediant z tego Ziemkiewicza, czy on nie wie, ze Trump dostal milion dolarow na start od ojca.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: @KorneliaW: ( ͡° ͜ʖ ͡°) W pigułce - dlaczego transport morski jest tańszy od innych form transportu na dalekich trasach:
   https://www.quora.com/Why-is-water-transport-cheaper-than-other-means-of-transport

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic:

   USA byłyby w stanie zbombardowac szlaki kolejowe w pierwszych godzinach wojny.

   Z zainteresowaniem czytam, ale tutaj chyba trochę za daleko poszło

   Sterowaną rakietą / na jeden strzał; Chyba Więcej wyrządzi się szkód po zatopieniu statku niż po trafieniu w tory.

   Co prawda pociągi wtedy stają wszystkie a kolejne statki śmigają ale koszt naprawy mniejszy i krótszy niż budowy nowego statku / naprawy.

   Kolejna kwestia zniszczenia baz załadunkowych, trudno mi oszacować.

   Kolejne kwestia: tory są na obszarze państwa więc teoretycznej bronione z ziemi i powietrza domyślnie , gdzie statki potrzebują obstawy i obudowy obstawy (koszt, surowce ).

   Kolejna kwestia: koszt zniszczonego ładunku.
   Trafiony statek to zatopiony towar, jeśli tylko niszczysz tory to towar poczeka, przy czym zniszczenie ładunku na pociągu powinno być trudniejsze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tytanowy: Jakiego asa?To raczej juz tylko jopek.
   USA i UE sfinansowaly aktualna potege chin i finansuja nadal poprzez nieumiarkowany import z tego kraju.Jakiekolwiek dzialania w druga strone to wygladaja na zwykly teatrzyk dla gawiedzi zwlaszcza ze o jakiejs zmianie politycznej czy gospodarczej nie ma wlasciwie mowy.Cos sie mowi o zagrozeniu ktos pare okretow wyslal gdzie indziej ale import jak trwal tak trwa i sie zwieksza.Cla zaporowe i wymog produkcji na miejscu podniosl by gospodarki usa i ue a zahamowal chinska.Kompletnie nikt nie chce tego robic ani o tym nawet mowic.Cala ta bajka z globalizacja miala stworzyc supremacje zachodniego swiata i gospodarki a wyszlo na to ze posluzyla jedynie chinom.
   I tu cikawostka indie z potencjalem ludnosciowym podobnym do chin, dostepem do zachodnich technologii i rynkow od dziesiatek lat klepia biede i kwotowo eksportuja podobnie co Polska.a chiny, totalny zacofaniec jeszcze w latach 90 teraz sa juz globalna potega.Uuu gdzie tu haczyk zapytacie?Ot rzad ktory pilnuje interesow wlasnego kraju a nie cudzych.Gdybysmy taki kiedys mieli to dzis nasza sytuacja wygladalaby zupelnie inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: Europa jak nie będzie stała przy USA to Rosja wykorzysta to skwapliwie. Zreszta już to robi od dwóch dekad uzalezniajac od siebie Niemcy surowcowo i energetycznie. Europa jest traktowana globalnie jako rynek zbytu, oraz jest częścią globalnego systemy druku pustego pieniądza. Z tego powodu Europa zawsze będzie zaangażowana po stronie USA, gdzie ten system również działa. USA marszczy brwi wobec Niemiec ze wzgledu na ich lizanie jajek Rosji, oraz forsowanie EURO jako waluty konkurującej z dolarem, szczególnie w imporcie surowców do Europy.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZlyCzarodziejRumburak: Niekoniecznie tzw europa to aktualnie niemcy a niemcy zawsze chcieli podbic swiat.Silowo nigdy im sie to nie udalo to teraz beda chcieli gospodarczo.Na to szans tez zadnych nie maja ale to taki narod co niezbyt sie uczy na bledach.rosjanie to podobna historia, chcili sila podbic wszystko tylko z mniejszym rozmachem, pozniej politycznie bo gospodarczo wiedzieli ze nie maja szans.Teraz chca cos surowcowo zdzialac i tez sie zawioda.
   Predzej czy pozniej usa beda musaly calkiem zrezygnowac z wplywow w europie za sprawa niemiec i rosji i wtedy sie okaze ze oba te kraje bez pax americana popadna w ogromne klopoty za sprawa zewnetrznych sasiadow.Tak przynajmniej ja to widze.

  •  

   pokaż komentarz

   @KorneliaW: na sluszne słowa odpowiadasz cytatami z pupy wzięte. Nigdy ale to przenigdy transport lądowy nie będzie tańszy od morskiego w którym masz gotowa infrastrukturę oraz "niezniszczalną bardzo szeroką drogę". kolej przez Azję mozna latwo zniszczyć podkladajac byle kamienie gdzie masz juz opoznienie nawet paru dni+nawet wysadzic torowisko+ na jeden czlon jeden kontener zaladujesz. ogarnij liczby ile kontenerowiec moze kontenerow pocisnac

  •  

   pokaż komentarz

   tencjał musi być przeniesiony na pacyfik. Cisną na Europę by ta stała

   @lemonic: jeszcze nigdy nie przeczytałem tylu zarozumiałych bredni w jednym poście napisanym przez ignoranta

  •  

   pokaż komentarz

   "Gdy tylko zakończy się Wystawa w Paryżu (1878 rok), światło elektryczne zniknie wraz z nią i nikt więcej o nim nie usłyszy."

   @KorneliaW: He he he, no i tyle w temacie. #zaorany

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: I dlatego Nowy Jedwabny Szlak jest geopolitycznie zły dla naszego regionu i EU. Trzeba grać na osłabianie Chin/opóźnianie ich wzrostu

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: a porty nie?
   Po drugie co jeśli kolej uczynimy szybszą z większą przepustowością a tabory będą miały kilometry jak nie setki kilometrów długości ?

  •  

   pokaż komentarz

   Sterowaną rakietą / na jeden strzał; Chyba Więcej wyrządzi się szkód po zatopieniu statku niż po trafieniu w tory.

   @Oklasky: Albo opłacić lokalnych najemników/przesłać specjalsów do wysadzenia jakiegoś mostu. Kilkanaście tysięcy torów kolejowych są nie do upilnowania

  •  

   pokaż komentarz

   Jednak to co piszę to nie jest komentarz dla wydarzeń bieżących, a fakt niezbity od ponad 500 lat.

   @lemonic: tak jak i fakty niezbite dla współczesnych z innych cytatów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: ok, ile trzeba puścić pociągów Chiny - Polska żeby zrównoważyć jeden kontenerowiec i jakie będą koszta przy podanych kwotach 1500/5000 USD?

  •  

   pokaż komentarz

   @Tosca303: pociag zabiera 60-70 kontenerów. Z Chin wychodza 2-3 pociągi dziennie.
   Kontenerowiec to 15.000 kontenerów. Kontenerowców wychodzi dziesiątki tygodniowo.
   Rocznie koleją można przewieźć 100.000 kontenerow. Podczas gdy dziś statki do Europy dostarczają około 30 mln kontenerów.
   Można pewnie usprawnić transport koleją i zwiększyć przepustowość kilkukrotnie, ale skala transportu morskiego jest póki co daleko poza zasięgiem. No i cały czas jest drożej.
   Pociąg jedzie 20 dni do Polski, 23 do Niemiec, 25 do Francji. Statek z Chin płynie 25 do Francji, 30 do niemiec, 35 do polski.

   Kolej to nie alternatywa to tylko uzupelnienie.

  •  

   pokaż komentarz

   @snup-siup: wbrew pozorom kolej z Chin to duża szansa dla Polski właśnie. Jesteśmy pierwszym krajem UE na trasie i optymalnie położonym. Czas transportu morskiego jest znacznie dłuższy niż kolejowego do naszego regionu. Kolej 18 dni, statek 35. Dla Europy zachodniej statek 25 dni kolej 30 dni.
   Dla naszego regionu opłacalne jest sciaganie koleją elektroniki, towarów szybko-rotujacych, towarów wysokiej wartości i małej objętości i wagi.
   Już teraz Polska jest hubem na region.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: Ktoś powiedział, że następna wojna światowa będzie się toczyć o surowce.

   To, co piszesz o Iranie, ma sens.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: ok dzięki wielkie. Nie wiedziałem że statki tyle biorą a pociągi tak mało i rzadko.

  •  

   pokaż komentarz

   @lemonic: zauważ że trochę onucom na północy ostatnio morze rozmarza

  •  

   pokaż komentarz

   USA i UE sfinansowaly aktualna potege chin i finansuja nadal poprzez nieumiarkowany import z tego kraju.Jakiekolwiek dzialania w druga strone to wygladaja na zwykly teatrzyk dla gawiedzi zwlaszcza ze o jakiejs zmianie politycznej czy gospodarczej nie ma wlasciwie mowy.

   @premium122: Przecież wprowadzenie ceł i prawdopodobna wojna celna jest właśnie sygnałem zmian zasad obowiązujących dotychczas w świecie.

   Cla zaporowe i wymog produkcji na miejscu podniosl by gospodarki usa i ue a zahamowal chinska.Kompletnie nikt nie chce tego robic ani o tym nawet mowic.Cala ta bajka z globalizacja miala stworzyc supremacje zachodniego swiata i gospodarki a wyszlo na to ze posluzyla jedynie chinom.

   @premium122: Rynek nie jest grą o sumie zerowej to, że Chiny na tym skorzystały nie znaczy, że USA i EU nie. Jeżeli granic nie przekraczają kupcy robi to wojsko.

 •  

  pokaż komentarz

  no i ma racje... patrzymy na płotki z UE i PO/N.iżonych lewaków zamaist patrzeć kto karty rozdaje i jak

  •  

   pokaż komentarz

   @meserak86 problem jest taki, że Polska na arenie międzynarodowej nie znaczy znowu tak wiele jak byśmy chcieli to widzieć z naszego poletka. Jeśli Stany znowu zamkną się w świętej izolacji i nie będą miały zamiaru wspierać Europy, to co nam zostaje? W sumie nic. Bo z kim możemy się związać? Z Rosją? Bez żartów. Chiny mają tylko interesy gospodarcze i nie dbają o relacje. Turcja na w dupie cała Europę, skupia się na mocarstwowości w rejonie muzułmańskim. Jedynie silna współpraca wewnątrz UE daje jakikolwiek gwarancje. Problem jest taki, że elity UE nieco już odleciały i zamiast zajmować się pogłębianiem relacji gospodarczych i rozwojem, to zastanawiają się nad uchodźcami. Ogólnie sytuacja międzynarodowa staje się coraz bardziej napięta.

  •  

   pokaż komentarz

   zamiast zajmować się pogłębianiem relacji gospodarczych i rozwojem, to zastanawiają się nad uchodźcami

   @alenacomnielogin_: To chyba nie jesteś na bieżąco. Ostatnie miesiące uchodźcy to lawa. Każdy chce ich wyj@$#ć. Nawet statki transportujące ich z dziczy zatrzymali.

  •  

   pokaż komentarz

   @meserak86: gdzie są te leweaki w UE i platformie?

  •  

   pokaż komentarz

   @alenacomnielogin_: "A przecież naszą generalną, jedyną i bezalternatywną strategią jest bycie "przedmurzem (,,,) czyli bycie zadupiem zadupia."

  •  

   pokaż komentarz

   Trump, zgodnie ze swoim doświadczeniem biznesmena, który do milionów doszedł nie z układu,(...), tylko dlatego, że kombinował lepiej od innych

   @meserak86: Jesli przez kombinowanie rozumie odziedziczenie majatku to i owszem. Inaczej to bym oznaczyl #informacjanieprawdziwa

  •  

   pokaż komentarz

   @lobo7626: bycie przedmurzem to nie strategia, tylko stwierdzenie faktu - jesteśmy na granicy cywilizacji zachodnioeuropejskiej. Jeśli chcemy przestać być w tym miejscu, to jedyną możliwością jest rozszerzanie zachodniej europy na wschód; w tym wypadku - gra na oddzielenie Ukrainy i Białorusi od Rosji. Wtedy oni będą przedmurzem, a my się przesuwamy w stronę centrum

  •  

   pokaż komentarz

   Jedynie silna współpraca wewnątrz UE daje jakikolwiek gwarancje**. Problem jest taki, że elity UE nieco już odleciały i zamiast zajmować się pogłębianiem relacji gospodarczych i rozwojem, to zastanawiają się nad uchodźcami.** Ogólnie sytuacja międzynarodowa staje się coraz bardziej napięta.

   @alenacomnielogin_: To zdanie jest wewnętrznie sprzeczne. Aby doszło do przekształcenia UE w siłę o dużej zdolności projekcji siły militarnej (czyli też do zdolności do odstraszania i samoobrony), musi właśnie przejść poziom ponad unię gospodarczą i stworzyć unię polityczną. Czyli coś, czego prawica na wykopie bardzo nie chce.

   Kryzys ws uchodźców wychodzi teraz jako test dla w teorii istniejących mechanizmów federacji politycznej, czyli możliwości kreowania polityki wewnętrznej obowiązującej wszystkich członków UE. Część z nich, w tym Polska, powiedziała "takiego wała, suwerenność!!11".

   Polska nie może z taką polityką względem koherencji politycznej wspólnoty oczekiwać, że doprowadzi do powstania wspólnych sił zbrojnych. Albo geopolityczne bezpieczeństwo, albo folgowanie skrajnemu elektoratowi wewnętrznemu. Obecna Polska niestety wybrała to drugie. Prawica hołubi romantyzm walk niepodległościowych, ale za cholerę zadaje się nie kierować imperatywem narodowego bezpieczeństwa, albo przynajmniej rozumieć konsekwencje swojej europejskiej polityki "suwerennościowej".

  •  
   l......1

   0

   pokaż komentarz

   Jedynie silna współpraca wewnątrz UE daje jakikolwiek gwarancje.

   @alenacomnielogin_: Pytanie tylko jakie gwarancje ? Co gwarantuje ? Moim zdaniem gwarantuje nam, że nasz stan kliencki względem Niemiec będzie tylko rósł, żeby wreszcie osiągnąć stan kolonialny, któremu jesteśmy bliscy. Oczywiście łatwo jest krytykować i być może to jedyna droga do przetrwania, natomiast musimy sobie z tego zdawać sprawę oraz zdawać sobie sprawę, że jeśli staniemy się zupełnie przedmiotem polityki innych krajów, równie dobrze w ramach dogadywań się Rosji z Niemcami w przyszłości zwyczajnie się nami podzielą.Przecież Niemcy dalej mają roszczenia terytorialne względem Polski i robią wszystko, żeby pamięć o tym nie zniknęła. Proszę zobacz dla przykładu jak została odremontowana poczta w Gdańsku, ja osobiście widziałem pruskiego orła w odnowionym budynku w Lidzbarku Warmińskim ...

  •  

   pokaż komentarz

   @meserak86: Zaraz zaraz... Z tym w sedno to nie do konca jednak. Te drwiny z lamania konstytucji i opozycji sa zalosne bo pan RAZ jak zawsze zapomnial wspomniec kto obecnie odpowiada za polska polityke zagraniczna. Nie jest to Mick Jagger ani PO/N. Zabraklo kropki nad "i", ze za obecny brak polityki zagranicznej odpowiadaja prezydent Duda i premier Morawiecki.

   A my? My wybieramy drogę, którą na szczycie w Brukseli symbolizował stan przewodniczącego Junckera. Czyli przeniesienie się w "rajską dziedzinę ułudy". "Łamanie konstytucji", alternatywne "zgromadzenie narodowe" PO i Nowoczesnej bojkotujących Sejm i jego rocznicę, spory, co miał na myśli, jeśli w ogóle coś Mick Jagger, i czy prezes Gersdorf przykuje się z sędzią Tuleyą do biurka, czy się nie przykuje i miękko wyląduje.

  •  

   pokaż komentarz

   @singollo: > bycie przedmurzem to nie strategia, tylko stwierdzenie faktu - jesteśmy na granicy cywilizacji zachodnioeuropejskiej.

   To jest brednia, którą Ziemkiewicz porównał do stanu Junckera na szczycie. Polska należy do cywilizacji wschodnioeuropejskiej, wystarczy pomieszkać kilka miesięcy na Zachodzie by to zrozumieć.

  •  

   pokaż komentarz

   @singollo: po stwierdzeniu tego faktu, Ziemkiewicz wzywa do próby budowy lepszej pozycji przez zaktywizowanie Trójmorza - ten projekt ma głęboki sens w każdym scenariuszu

  •  

   pokaż komentarz

   @lobo7626: "Międzymorze" to projekt który jest przedmurzem w obie strony. Nie ma głębi strategicznej, rozumianej w sposób dosłowny - rosyjskie czy niemieckie człogi przejadą przez Międzymorze zanim udałoby się w takim sojuszu zorganizować jakąkolwiek obronę.

  •  

   pokaż komentarz

   @singollo: przez następnych kilka lat parasol amerykański wystarczy, jest pewniejszy niż wsparcie wojskowe Unii. Poki co to nie jest miejsce na istotne konflikty

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: W kwestii uchodzcow Polska wlasnie kierowala sie imperatywem narodowego bezpieczenstwa.UE moglaby sie sfederalizowac bardzo szybko ale prowadzi polityke na wlasna szkode, zamiast budowac sile tworzy slabosc.Stad i naturalny sceptycyzm u coraz wiekszej ilosci ludzi.Jesli juz mielibysmy w wimie wyzszych celow oddac komus nasza suwerennosc to wypadaloby oddawac ja komus kto zachowuje sie logicznie i kto nie marnotrawi potencjalu.W UE mamy tylko polityczna cenzure stawianie interesu mniejszosci ponad rodzimych obywateli i pompowanie niemieckiego biznesu kosztem pozostalych panstw.
   Widzac taka sytuacja naprawde nie jest nam na reke dazyc do wielkiej intergracji bo efekty bada tu tylko jednostronne.
   Trzeba znow balansowac i korzystac z sojuszu z usa tak dlugo jak trwa bo wstrzymuje on niemcow i rosjan przed zdecydowanymi dzialaniami.

  •  

   pokaż komentarz

   @alenacomnielogin_ : Z Białorusią na pewno (bez sarkazmu)

  •  

   pokaż komentarz

   @lobo7626 trójmorze jest fajna ideą, ale tylko na papierze. Oczywiście, współpracę w tym zakresie trzeba rozwijać, bo każdy sojusznik w ramach unii i poza nią jest dla Polski na miarę złota, ale tu trzeba spojrzeć na liczby. Nawet jeśli zsumuje się gospodarki wszystkich krajów trójmorza, to i tak są one wielkości raptem 2/3 gospodarki Niemiec. O USA czy Chinach nawet lepiej nie wspominać. Do tego jeśli spojrzy się na gospodarki poszczególnych krajów, to nie są one jakoś rozwinięte. Wspomnieć tylko, że gospodarka drugiego kraju po Polsce jest od naszej aż 5-krotnie mniejsza. Na dodatek masz w nim konia trojański Rosji, czyli Węgry, i niezbyt lubiącą Polskę Litwę. Trójmorze mogłoby coś znaczyć na kanwie UE, ale nie wyobrażam sobie, żeby kraje z tak różnymi poglądami i interesami na wszystko się dogadały.

  •  

   pokaż komentarz

   W kwestii uchodzcow Polska wlasnie kierowala sie imperatywem narodowego bezpieczenstwa.UE moglaby sie sfederalizowac bardzo szybko ale prowadzi polityke na wlasna szkode, zamiast budowac sile tworzy slabosc.

   @premium122: A bzdura. W kwestii uchodźców Kaczyński kierował się imperatywem słupków poparcia nie rachunkiem zysków i strat. Polita "nie przyjmiemy nawet jednego uchodźca" nie ma nic wspólnego z racjonalnym kompromisem, to jest tylko i wyłącznie karmienie swojego skrajnego elektoratu.

   Jesli juz mielibysmy w wimie wyzszych celow oddac komus nasza suwerennosc to wypadaloby oddawac ja komus kto zachowuje sie logicznie i kto nie marnotrawi potencjalu.W UE mamy tylko polityczna cenzure stawianie interesu mniejszosci ponad rodzimych obywateli

   @premium122: Urojenia.

   i pompowanie niemieckiego biznesu kosztem pozostalych panstw.

   ... kolejne. To jest mantra prawicowych eurosceptyków, która nie ma żadnego poparcia w rzeczywistości. Fakty są takie, że 14 lat Polski w UE to 4x wzrost polskiego eksportu.

   Widzac taka sytuacja naprawde nie jest nam na reke dazyc do wielkiej intergracji bo efekty bada tu tylko jednostronne.
   Trzeba znow balansowac i korzystac z sojuszu z usa tak dlugo jak trwa bo wstrzymuje on niemcow i rosjan przed zdecydowanymi dzialaniami.


   @premium122: W tym planie jest jakieś miejsce na wyciąganie wniosków z własnej historii? Ostatnim razem taka polityka skończyła się katastrofą.

  •  

   pokaż komentarz

   @singollo: @alenacomnielogin_: Międzymorze pod Polskim przywództwem to bajki. Który kraj się na to zgodzi - Czechy, Litwa, Ukraina, Białoruś, Estonia, Łotwa?

   Jedyna opcja dla nas to budowanie własnej pozycji w ramach silnej UE. UE ma potencjał gospodarczy porównywalny do USA i Chin. Niestety obecne władze działają w przeciwnym kierunku.

  •  

   pokaż komentarz

   @alenacomnielogin_: Z Niemcami. Powinniśmy schować szablę i z Niemcami robić biznes. Nie oszukujmy się ale nasze gospodarki są tak od siebie uzależnione jak nigdy. Moim zdaniem wojna Polsko Niemiecka nam nie grozi bo się po prostu nie opłaca. Sytuacja w której PL jest wasalem Niemiec jest na rękę Niemcom i nie widzę żadnego racjonalnego powodu aby Niemcy mieli robić Polsce kuku.

 •  

  pokaż komentarz

  Nie lubię tego słowa, ale Ziemkiewicz zaorał.
  Tak trafnie i prosto wszystko opisane że idiota zrozumie.
  Trwa wielka batalia o wpływy na świecie, a nasi rządzący się bawią jak dzieci w piasku zamiast się skupić na polityce międzynarodowej gdzie można obecnie najwięcej ugrać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: nasi rządzący czy opozycja totalna, której jedynym programem jest obecnie uskarżanie się za granica na panujący w kraju "nazizm"? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kamien23: typowy oglądacz tvp widzę wyznawca jedynych prawd objawionych przedstawianych przez propagandę partii rządzącej, skąd wy się tacy bierzecie? To chyba rząd prowadzi politykę zagraniczną a nie opozycja. To nie opozycja przyjmowała ustawę o IPN a potem w śmiesznych okolicznościach i w tajemnicy przed wszystkimi ją zmieniała. Generalnie to co PiS odstawia w polityce zagranicznej to jedna wielka amatorszczyzna ale czego w końcu spodziewać się po amatorach?????

  •  

   pokaż komentarz

   nasi rządzący czy opozycja totalna

   @kamien23: jedno i to samo. Ta sama piaskownica, ten sam poziom. A janusze i grażyny kibicują :]

  •  

   pokaż komentarz

   @L_u_k_as: widzę że beton po sie odezwał. No fakt, politykę zagraniczną się prowadzi łatwo, kiedy opozycja skupia się wyłącznie na sabotowaniu wszystkiego. Byle Kaczora dupa piekła ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie lubię tego słowa, ale Ziemkiewicz zaorał.

   @Kargaroth: poważnie? Tylko cześć przeczytałem, dalej nie czytam:

   Trump zaś wycofuje swój kraj z roli gwaranta światowego ładu, bo stwierdził, że dalsze jej pełnienie się Ameryce nie opłaca, i więcej - wręcz jej zagraża podzieleniem losu Imperium Rzymskiego. Trudno odmówić mu logiki i racji. Sama tylko chryja w Zatoce Perskiej, o innych sprawach nie mówiąc, kosztowała Amerykę biliony (po polsku, bilion czyli tysiąc miliardów, nie po angielsku - zaznaczam, bo notorycznie robią się tu nieporozumienia) dolarów i rozdęły do niewiarygodnych rozmiarów deficyt budżetowy.
   Jak to się wojna nie opłaca USA? Przecież Amerykanie robią to ze względu na ich gospodarkę a nie dobre serce. Te biliony USD poszły do lobby zbrojnego, a amerykańskie firmy za pożyczone krajom zatoki perskiej pieniądze odbudowują co sie da i czerpią zyski z czego się da. Prościej: pożyczasz pieniądze w zamian za korzystanie z twoich firm. Zyskujesz dwa razy - kasa na procent i kasa dla firm, bonusem jest jak kraj nie ma z czego oddać to przejmujesz jego infrastrukturę. Nie pierwszy i nie ostatni raz USA to robi. Pamiętasz jak kraje bliskiego wschodu chciały rozliczać ropę w EUR a nie USD? No to już nie chcą

   Trump, zgodnie ze swoim doświadczeniem biznesmena, który do milionów doszedł nie z układu, jak nasi królowie z listy "Wprost", tylko dlatego, że kombinował lepiej od innych, chce zracjonalizować układ, albo, jeśli się go zracjonalizować nie da - ściąć koszty. I właściwie nie tylko chce, ale wręcz musi, bo nawet Ameryka nie wytrzyma takiego deficytu długo.
   Jakie doświadczenie? Przewalił kasę, zbankrutował a swoje nazwisko sprzedaje ludziom aby mogli sobie budynki ponazywać. A w Atlancie zabawił się w prawdziwego januszabiznesu i załatwił wiele firm. Wizerunek zrobił sobie w programie telewizyjnym i dzięki temu już nie musi reklamować fast foodów

  •  

   pokaż komentarz

   @kamien23: jeśli każdy kto nie popiera pis-u jest dla ciebie betonem po, to widzę, że nie pomyliłem się w ocenie.
   Politykę zagraniczną prowadzi rząd a nie opozycja, jest od tego nawet specjalne ministerstwo - tylko, że na czele tego ministerstwa powinien stać fachowiec a nie amator. Jeżeli u nas rząd prowadzi politykę zagraniczną na potrzeby polityki wewnętrznej prowadząc nieustającą kampanię wyborczą to efekty za granicą są takie jakie są nawet nasz "najważniejszy" sojusznik według pis czyli USA ma nas w dupie nie mówiąc już o innych państwach.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie lubię tego słowa, ale Ziemkiewicz zaorał.

   @Kargaroth: Żenada - zaorał. W skrócie: zamiast walczyć z wydumanymi zagrożeniami demokracji, zaplute karły reakcji powinny się skupić wokół przywódcy Narodu i Partii, dzięki którego przewodnictwo Polska na skutek dynamicznego rozwoju znajdzie się w pierwszej dziesiątce najbardziej rozwiniętych państw świata. I najsilniejszym w regionie. To jakiś Werblan, Werfel czy jaki chuj?

  •  

   pokaż komentarz

   @kamien23:
   @Kargaroth:
   @L_u_k_as: polityka zagraniczna to nie jest wcale bieganie do Brukseli na skargę. To jest folklor. Polityka zagraniczna to np wojna na Ukrainie. To tu choćby udowodniliśmy, że polityka zagraniczna wychodzi nam jak reprezentacji występy na MŚ. Polityki zagranicznej to my nie potrafiliśmy uprawiać ani w XX ani w XXI wieku.

  •  

   pokaż komentarz

   jedno i to samo. Ta sama piaskownica, ten sam poziom. A janusze i grażyny kibicują :]

   @Kargaroth: sorry ale właśnie porównałeś Sikorskiego do Waszczykowskiego. Zastanów się jeszcze raz.

   PS Sikorski bardzo słusznie prowadził grę na UE i USA, a o polityce PIS powiedział te słynne "kompletni idioci, skonfliktują się z ruskimi i niemcami i będą myśleli, że wszystko ok bo mamy usa".

   No i co - źle przewidział? Jedynie nie docenił głupoty PIS, bo udało im się na dodatek skonfliktować z USA o gównoustawę pod publiczkę :)

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Ech jakies tam zyski z iraku po jego podbiciu byc moze amerykanie mieli ale wojna nie jest intratnym interesem jesli nie wywozisz z podbitych panstw worów zlota.
   Gdyby ogromne sumy wydawane na uzbrojenie wydawane przez usa przekladaly sie bezposrdenio na sile gospodarcza to patrzac na taka zaleznosc korea poludniowa powinna byc swiatowym krezusem.Podobnie zwiazek radziecki.
   Amerykanie generalnie na swoich wojnach traca fortuny.Starszym przykladem jest wietnam a nowszym np afganistan.W iraku takze watpie aby wychodzili na plus.

  •  

   pokaż komentarz

   @premium122: Pewna gałąź przemysłu mająca ogromne wpływy w Waszyngtonie bardzo cieszy się na słowo Wojna. I pisząc USA miałem na myśli firmy i ludzi gorąco wspierających polityków a nie rząd.
   Za wojnę płaci państwo a zarabiają firmy

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Czyli panstwo traci.W rozumieniu ludnosc usa i skarb panstwa a to jest ta istotna kwestia swiadczaca o sile i mozliwosciach panstwa/gospodarki.

  •  

   pokaż komentarz

   @premium122: Patrząc w ten sposób to tak. Ale przecież to nie administracja publiczna i nie ludzie decydują o działaniach polityków. Tam jest jeszcze gorzej niż u nas.

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Oczywiscie co nie zmienia faktu ze na wojnach usa stracilo a nie zarobilo.Kraj bedzie w przyszlych konfliktach dysponowal mniejsza sila mimo ze pewne konglomeraty zbrojeniowe sie dorobily.

  •  

   pokaż komentarz

   @premium122: Tak, pisząc oryginalną wiadomość nie popatrzyłem na USA jako całość tylko jednostki. Patrząc na całość to masz zdecydowanie racje

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: Widzisz polowa debat bo semantyka nie styka:D

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth: żeby coś ugrać trzeba mieć pieniądze. My budujemy pseudomiędzymorze z 5 bilionami (5000 miliardów) długu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kargaroth:

   Gówno nie zaorał. Bycie "zachodem wschodu"? Wystarczy sięgnąć do danych.... cały ten nasz wschodnio-europejski p?@!!@$nik liczony łącznie ma potencjał gospodarczy pojedynczego średniego kraju zachodniego typu Francja czy Włochy. Trzeba być totalnym kretynem (Ziemkiewiczem) by snuć te mrzonki o międzymorzu rozliczającym się w PLN i podobnych bredniach.

   Celem Polski powinna być ścisła integracja instytucjonalna i gospodarcza z Zachodem, osiągnięcie PKB/głowę poziomy Włoch czy Hipszanii - co nie jest nierealne. Gadanie że jest to skazywanie nas na "bycie zadupiem zadupia" jest p?@!!@$eniem kogoś kto chyba nigdy nie spojrzał w gospodarcze dane makro i nie ma pojęcia o faktach.

 •  

  pokaż komentarz

  Mam nadzieje że zakulisowo ktoś z naszych rządzących patrzy w ten sposób na te sprawy a wojenka polsko-polska to teatrzyk na potrzeby niezorientowanego w geopolityce ludu

  •  
   Epic00 via iOS

   +6

   pokaż komentarz

   @Recpak: ci co patrzą niestety nie chcą się bawić w to lajno, bo wola wykorzystywać ta wiedzę inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Recpak: Nadzieje bledną spoglądając na stan armii i politykę zagraniczną. Wojna i nierozliczony PRL wyprały nas z elit, zdegradowały mentalność społeczną, ustawiły kanalie na szczytach od ustawodawstwa do sądownictwa, być może już jesteśmy w fazie przedzaborowej... A może widzimy tylko tyle, ile chcą nam ukazać inspirowane zewnętrznie narzędzia medialne, narzędzia które ustawiają tory retoryki na autodestrukcyjny kurs, z premedytacją podsycające ogień Januszy i Grażyn w "polskim piekiełku" (dziel i rządź).

  •  

   pokaż komentarz

   @randomlog: O jest wlasnie tak jak mowisz.Jest jednak pewna drobna roznica ktora moze nas uratowac.Dzis nikt sila nas nie bedzie "rozbieral".
   Musi sie to stac od tzw srodka.Jesli odwleczemy ten moment okaze sie ze nasi potencjalni zaborcy maja juz tak wielkie wlasne problemy ze z nas zrezygnuja a wtedy wszelkie niszczace sily wewnetrzne zostana bez wsparcia i wykrusza sie momentalnie.

   Poki co elity zobaczyly ze jakos im nie idzie i mysle ze stad nagle otwarcie granic na ukraine.Jesli (kiedy) naplywowi ukraincy uzyskaja prawa wyborcze beda wyjatkowo proeuropejscy i w slupkach poparcia sceptyczne ugrupowania nie beda mialy juz szans.
   Taki demokratyczny sposob na zlikwidowanie demokracji.

 •  

  pokaż komentarz

  Miejsce w którym się znajdujemy to efekt trwonienia przez gnuśne elity dorobku minionych pokoleń. Kapitalizm stworzył podwaliny stabilnego i dostatniego świata, a oni to marnotrawią na socjal dla terrorystów i emancypowanie 28 płci. Żyjemy w zasadzie w powtórce z fin de siècle. A pomyślcie sobie co się stało pokolenie później...

  źródło: stefanaarnio.com

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Fajny mem, to dlaczego Polska nie miała prosperity po II WŚ? Bo to tylko fajnie brzmiący aforyzm?

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: a co zostało z Polski po IIwś?

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Jest to proces odwieczny, niezmienny. i potrzebny. Tak było i będzie.

   @DiscoKhan: Może dlatego, że Polska została krajem satelickim państwa o księżycowym systemie gospodarczym?

   Państwa, które zachowały kapitalizm i suwerenność gospodarczą wspominają te lata jako okres niebywałego boomu gospodarczego.

  •  

   pokaż komentarz

   @tajek: Niewiele. Zresztą już nawet pomijając to patrz - komunizm. Ale ogólnie to przesłenie, zwłaszcza w przypadku naszego kraju, jest błędne. Mam się do jeszcze wcześniejszej historii odnieść? Mogę to pokazać na przykładzie dziejów od Kazimierza Wielkiego.

   Wiadomo, że kraje czy w ogóle regiony mają lepsze bądź gorsze okresy. Tylko tutaj jest mylenie przyczyn ze skutkami. To nie jest tak, że ten trudniejszy okres nijako automatycznie przekłada się na mądrzejsze rozumowania ludzi, bo istnieją kraje gdzie taki gorszy okres trwa już od stuleci nijak się na ich prosperity nie przekładając. Albo przekładając się z powodu zupełnie innych przyczyn, co niby sami mieszkańcy Afryki zrobili takiego, że żyje im się lepiej niż 200 lat temu? Ano niezbyt wiele, ale korzystają z ogólnych zdobyczy cywilizacynych i zmian ogólnoświatowych trendów.

   Głupawy aforyzm próbujący zmieścić skomplikowane procesy w formie czterech zdań, to jest niewykonalne.

   Lepsze czasy biorą się po prostu ze zmian mentalności wśród ludzi (w przypadku krajów demokratycznych) na bardziej rozsądne. Z tego, że np. przeciwnicy są zmęczeni wojną i mamy w końcu spokój. Albo ze zręcznej dyplomacji. Albo dzięki nowatorskim odkryciom naukowym wykorzystującym zasoby danego kraju.

   @mieszko111: ale to dzięki wojnie ten boom nastąpił? Nie dzięki niebywałemu postępowi naukowemu który się wtedy i teraz odbywa? Gdyby nie wojna to możliwe, że w większości krajów byłoby jeszcze lepiej niż jest obecnie, chociaż to już gdybyanie którego nijak nie idzie sprawdzić. Niemcom pewnie brak wojny wyszedłby faktycznie bokiem tylko w tym przypadku to silni ludzie doprowadzili do ciężkich czasów.

  •  

   pokaż komentarz

   ale to dzięki wojnie ten boom nastąpił? Nie dzięki niebywałemu postępowi naukowemu który się wtedy i teraz odbywa? Gdyby nie wojna to możliwe, że w większości krajów byłoby jeszcze lepiej niż jest obecnie, chociaż to już gdybyanie którego nijak nie idzie sprawdzić. Niemcom pewnie brak wojny wyszedłby faktycznie bokiem tylko w tym przypadku to silni ludzie doprowadzili do ciężkich czasów.

   @DiscoKhan: Jasnym jest, że bez konfliktów wojennych, plag i kryzysów ekonomicznych ludzkość rozwijałaby się szybciej. Z jakiegoś powodu one jednak wciąż wybuchają. Wszystko ma swoje przyczynę i ciężkie czasy również. Wystarczyły dwa pokolenia dobrobytu, by Zachodnia Europa zrobiła się gotowa do popełnienia seppuku. Ciężkie czasy ucza ludzi rozumu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: @DiscoKhan: Mem ma wiele wspólnego z prawdą. Rzymianie znali to pod nazwą Saeculum. Współcześnie mówi się od hipotezie Straussa–Howe'a.
   Cztery pokolenia i wielka wojna...

  •  

   pokaż komentarz

   @N3ur0Manc3r: W ogóle z tego co mi przesłałeś nie wynika, że Rzymianie pod tą nazwą opisywali takie zjawisko.

   Zaś panowie Strausse-Howe opisywali to zjawisko tylko na terytorium USA, tam może i faktycznie jakiś sens to ma, przynajmniej patrząc na jakieś ostatnie 150 lat, jeżeli chodzi o wcześniejsze to ciężko mi się wypowiedzieć, bo jakimś amerykanistą nie jestem i nie znam aż tak dobrze historii tego kraju.

   Jeżeli mieszkasz w USA to spoko ale do Europy to ma się nijak.

  •  

   pokaż komentarz

   @N3ur0Manc3r: Och... dziękuję Miruniu, świetna dawka wiedzy, jakbym mógł to był dał 20 plusików ( ͡º ͜ʖ͡º)