•  

  pokaż komentarz

  Czyli uczucia religijne są mniej ważne niż dewiacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @gawd: Nic nie jest ważniejsze niż dewiacje religijne

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @gawd: Nie. Uczucia religijne są mniej ważne niż wolność osobista. Przypominam, że ta kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność osobista drugiej osoby. Więc jak oferujesz publicznie jakąś usługę to nie możesz sobie ot tak wybierać klientów i odmawiać obsługi gejom, czarnym czy rudym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hound ale to jest właśnie wolność osobista i gospodarcza, że możesz sobie odmawiać wykonania usługi komu ci się podoba.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hound: No ale to ich biznes a nie działanośc publiczna, wiec mogą chyba decydować czy chcą obsługiwać danych klientów czy nie? Ja tam bym osobiście wolał zarobić niż nie zarobić. Ale maja prawo decydować o swoim biznesie?

  •  

   pokaż komentarz

   @bugg: Czy ty rozumiesz co oznacza zasada, że wolność osobista kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność osobista drugiej osoby?

   Czy dalej jesteś na prymitywnym etapie, w którym myślisz, że jak ci wolno, to wolno wszystko bez wyjątku? xD

  •  

   pokaż komentarz

   No ale to ich biznes a nie działanośc publiczna

   @bobek997: Nie rób k@@%y z logiki. Nie żyjemy w XIX-wiecznym USA. Działalność gospodarcza jest u nas działalnością publiczną.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hound: Nikt mnie nie może zmusić, żebym coś dla niego zrobił. To wykonawca usługi ustala zasady a nie klient. Jeżeli klientowi nie odpowiadają zasady to idzie do innego wykonawcy a nie do sądu. Idąc twoim tokiem myślenia to klient mógłby zażądać wykonania usługi za darmo albo poniżej kosztów.

  •  

   pokaż komentarz

   Nikt mnie nie może zmusić, żebym coś dla niego zrobił.

   @jamaall: Prawo Cię zmusza.

   Dla przykładu, jeśli wprowadzasz płatność kartą w sklepie, to nie masz prawa ustalić od jakiej kwoty można. Nie możesz też ustalić, że nie obsługujesz gejów, murzynów, kobiet, mężczyzn, rudych czy zielonych - ponieważ dyskryminujesz ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie rób k#$%y z logiki. Nie żyjemy w XIX-wiecznym USA. Działalność gospodarcza jest u nas działalnością publiczną.

   @Hound: WAAAAT? xD

  •  

   pokaż komentarz

   Więc jak oferujesz publicznie jakąś usługę to nie możesz sobie ot tak wybierać klientów i odmawiać obsługi gejom, czarnym czy rudym.

   @Hound: Selekcjoner przy wejściu do klubu. Seanse w kinie tylko dla kobiet. Sauny tylko dla kobiet. Wymaganie określonego ubioru. Nietrzeźwych nie obsługujemy. A to tylko przykłady z naszego podwórka.

   @bugg ma rację. Jeśli jako przedsiębiorca oferuję jakąś usługę, powinienem mieć pełne prawo decydować o tym, kto jest moim klientem. Oczywiście nie chodzi mi tu o podejście typu 'spadaj, takich jak ty nie obsługujemy', ale o kulturalne odmówienie wykonania usługi bez podania powodu. Ot, nie mam ochoty z tobą robić biznesu. To jest wolność.

  •  

   pokaż komentarz

   Seanse w kinie tylko dla kobiet. Sauny tylko dla kobiet.

   @luk4z: Takie rzeczy też są kontrowersyjne, i też są skarżone

   Jeśli jako przedsiębiorca oferuję jakąś usługę, powinienem mieć pełne prawo decydować o tym, kto jest moim klientem.

   Absolutnie nie powinieneś, ponieważ wprowadzasz swoje uprzedzenia do usług, dyskryminując wedle swojego widzi-mi-się. Inaczej mówiąc, ograniczasz wolność innych

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Ale to na dobrą sprawę nie różni się niczym od prowadzenia np. lokalu z kuchnią wegańską. Dlaczego mi, jako mięsożercy, ogranicza się dostęp do potraw z mięsa? Dalej obstaję przy tym, że prywatny przedsiębiorca powinien mieć pełne prawo do decydowania, z kim chce robić interes. Podkreślam - prywatny.

  •  

   pokaż komentarz

   Czy ty rozumiesz co oznacza zasada, że wolność osobista kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność osobista drugiej osoby?

   @Hound: No i na tym ta wolność polega, że nie można nikogo do niczego zmuszać. Wykonawca usługi nie ma prawa zmuszać do niczego klienta, klient nie ma prawa zmuszać do niczego usługodawcy. Szczególnie, przed zawarciem umowy (w tym ustnej). Nie potrafisz zrozumieć podstawowych implikacji logicznych czy jesteś upośledzony?

  •  

   pokaż komentarz

   Dlaczego mi, jako mięsożercy, ogranicza się dostęp do potraw z mięsa?

   @luk4z: Nie ogranicza się, ponieważ lokal zwyczajnie nie świadczy takich usług (mięsa nie ma w menu). Ograniczałoby się dostęp wtedy, jakby niewegan po prostu nie obsługiwano.

   Dalej obstaję przy tym, że prywatny przedsiębiorca powinien mieć pełne prawo do decydowania, z kim chce robić interes.

   Absolutnie nie, ponieważ to złamanie konstytucyjnego prawa:

   art 32 ust 2

   Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

  •  

   pokaż komentarz

   Czyli uczucia religijne są mniej ważne niż dewiacje.

   @gawd: Po prostu ich działania, żeby rozwalić wypracowany ład gojom są bardzo agresywne.
   Zaczyna się niewinnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Dziękuję za podanie podstawy prawnej. Wychodzi na to, że nasze prawo jest równie kulawe, co amerykańskie. To idealny przykład na ograniczanie prawa jednej grupy, by druga nie poczuła się gorsza. Jak mnie gdzieś nie chcą, to po prostu sobie idę gdzieś indziej a nie robię z siebie ofiarę. Szkoda, że tak mało ludzi ma podobne podejście.

  •  

   pokaż komentarz

   @luk4z: To raczej przykład wprowadzania prawa, które gwarantuje swobodny dostęp do usług dla wszystkich, a piętnuje dyskryminację. To przykład wolności, inaczej mówiąc. Zwolennicy wolności do ograniczania wolności innych zapominają zupełnie o społecznych konsekwencjach takiej postawy. Świetny przykład to USA 50 lat temu, bary dla białych/czarnych, czy nawet krany z wodą tylko dla białych.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Ale taką dyskryminacją jest właśnie wspomniany przeze mnie wcześniej lokal z kuchnią wegańską. Nie świadczą usługi podawania potraw mięsnych z przyczyn ideologicznych/jakichkolwiek innych. Czyli jeśli otworzę drukarnię 'tylko dla heteroseksualnych', wszystko będzie w porządku w świetle prawa?

   Co do podziałów biali/czarni - najwyraźniej brak podziałów pewnej grupie przeszkadza, bowiem na takim Harvardzie wprowadzane są np. uroczystości wręczenia dyplomów tylko dla czarnych.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale taką dyskryminacją jest właśnie wspomniany przeze mnie wcześniej lokal z kuchnią wegańską.

   @luk4z: Nie jest, ponieważ nie odmawiają Ci żadnej usługi. Chyba, że nie świadczenie usługi, która nie istnieje, jest dyskryminacją według Ciebie (huh?).

   Co do podziałów biali/czarni - najwyraźniej brak podziałów pewnej grupie przeszkadza, bowiem na takim Harvardzie wprowadzane są np. uroczystości wręczenia dyplomów tylko dla czarnych.

   Jesteś zwolennikiem segregacji rasowej? Nie rozumiem - brak podziałów rasowych jest czymś pozytywnym dla wolności jednostki.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie jest, ponieważ nie odmawiają Ci żadnej usługi. Chyba, że nie świadczenie usługi, która nie istnieje, jest dyskryminacją według Ciebie (huh?).

   @johny-kalesonny: Ponawiam zatem pytanie. Czy prowadzenie drukarni 'tylko dla heteroseksualnych' jest zatem w porządku? Skoro są lokale tylko dla wegan, tylko dla wegetarian, z kuchnią azjatycką, indyjską, polską itd., to dlaczego nie może być lokal tylko dla heteroseksualnych? Przecież są specjalne miejsca tylko dla osób homoseksualnych. Dlaczego to nie może działać w obie strony?

   Jesteś zwolennikiem segregacji rasowej? Nie rozumiem - brak podziałów rasowych jest czymś pozytywnym dla wolności jednostki.

   Jestem za tym, aby wszyscy byli traktowani jednakowo. Skoro właściciel knajpy chce podawać tylko jedzenie dla wegan, to dlaczego ktoś inny nie może prowadzić usług tylko dla hetero/homoseksualistów?
   Chodzi mi wyłącznie o to, że jedna strona idzie zawsze na kompromis podczas gdy druga chce dla siebie jednocześnie i równego traktowania i specjalnych względów.

  •  

   pokaż komentarz

   Czy prowadzenie drukarni 'tylko dla heteroseksualnych' jest zatem w porządku?

   @luk4z: Nie

   Skoro są lokale tylko dla wegan

   Są? Wyprasza się niewegan w takich lokalach?

   Przecież są specjalne miejsca tylko dla osób homoseksualnych.

   Do których przychodzą także osoby heteroseksualne i nie są wypraszane

  •  

   pokaż komentarz

   @gawd
   @bardzo_lewak
   @Pangalaktyczny-Gardlogrzmot


   zawsze mnie zastanawia jak wyglada taka odmowa i dialog, dzien dobry jestem pedał, proszę wykonać dla mnie pracę. nie wykonam bo jestem wierzący i uważam Pana za zboka niegodnego mojej pracy ?

   @hiperchimera: Możliwe, że to właśnie taka ustawka. Pominąłeś wypowiedzi LG oświeconych, bo to jest bardziej ciekawe. Nikt normalny by nie leciał do sądu z powodu odmowy wykonania jakiejś śmiesznej usługi. Tym bardziej, że w USA bardzo łatwo by znaleźli konkurencję.

  •  

   pokaż komentarz

   @gawd: Nie. Uczucia religijne są mniej ważne niż wolność osobista.

   @Hound: zapytaj żyda, gdzie on ma wolność osobistą gojów

   pokaż spoiler albo nie pytaj, bo i tak skłamie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Są? Wyprasza się niewegan w takich lokalach?

   @johny-kalesonny: Osoby lubiące mięso wiedzą, że nie mają czego szukać w takich miejscach.

   Do których przychodzą także osoby heteroseksualne i nie są wypraszane

   Podobnie jak w przykładzie wyżej - heteroseksualni wiedzą, że nie mają czego szukać w takich miejscach, bo nie są targetem.

  •  

   pokaż komentarz

   Osoby lubiące mięso wiedzą, że nie mają czego szukać w takich miejscach.

   @luk4z: Ponieważ nie ma w menu mięsa. Znowu, czy Ty serio uważasz, że brak mięsa w menu jest dyskryminacją? Nieświadczenie nieistniejącej usługi to przestępstwo?

  •  

   pokaż komentarz

   @sciana ja bym obstawiał właśnie upośledzenie ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Ponieważ nie ma w menu mięsa. Znowu, czy Ty serio uważasz, że brak mięsa w menu jest dyskryminacją? Nieświadczenie nieistniejącej usługi to przestępstwo?

   @johny-kalesonny: Nie, ale zmierzam do tego, że skoro można prowadzić lokal gastronomiczny o takim a nie innym profilu, który wyklucza w ten sposób inne grupy, to dlaczego nie można tego samego zrobić w odniesieniu do orientacji seksualnej/koloru skóry/płci? Czym upodobania kulinarne i ideologia kryjąca się za nie serwowaniem innych dań różni się od orientacji seksualnej?

  •  

   pokaż komentarz

   @luk4z Tym, ze nikt nie odmowi Ci uslugi, ktora juz ktos swiadczy. W takim barze nie odmawia sie uslugi nieweganom, w klubie wpuszcza sie tez hetero. Mozesz z tego skorzystac.

   Natomiast jak jestes homo, i ktos odmowi Ci uslugi, ktora swiadczy, dlatego, ze jestes homo - to jest wlasnie dyskryminacja

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Okej, to już ustaliliśmy. Dalej jednak nie odpowiedziałeś, czy skoro istnieją lokale 'nie dla mięsożerców', to czy istnienie lokali 'nie dla homoseksualistów' również jest w porządku?

   Dzięki temu, że lokal jest oznaczony jako wegański wiem, że nie mam w nim czego szukać. Gdyby oznaczać tak inne działalności, trudniej byłoby o pomyłkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @luk4z Nie istnieja lokale nie dla miesozercow. Mozesz isc do lokalu weganskiego i zjesc tam obiad.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Nie zjem, bo lubię mięso. Dla mnie obiad bez mięsa to nie obiad. Właśnie o to mi chodzi - ktoś prowadzi działalność nastawioną na konkretną grupę odbiorców. Zdaje sobie zatem sprawę, że inni ominą jego biznes szerokim łukiem. Skoro w gastronomii to zdaje egzamin, dlaczego w przypadku orientacji/wiary/czegokolwiek innego nagle staje się tabu?

  •  

   pokaż komentarz

   @Hound: Twoja wolność kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @luk4z: Jeżeli nie zjesz, bo lubisz mięso, to sam sobie odmawiasz usługi (w sensie rezygnujesz z usługi). Nikt Tobie nie odmawia usługi ze względu na Twoje preferencje.

  •  

   pokaż komentarz

   @gawd homoseksualizm to nie dewiacja a orientacja seksualna. Dewiacja jest gdy np. gej lubiłby gwałcić małe dzieci

  •  

   pokaż komentarz

   To wykonawca usługi ustala zasady a nie klient.

   @jamaall:

   źródło: s.tvp.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Hound jeżeli to moja firma i jestem jej właścicielem to mogę komu chcę. Jeżeli to instytucja państwowa - wtedy dostosowuję się do jej zasad.

  •  
   Tentanges

   +1

   pokaż komentarz

   Działalność gospodarcza jest u nas działalnością publiczną

   @Hound: ale faszyzmem od ciebie wali.

  •  

   pokaż komentarz

   @luk4z: Kolega Ci to wyjaśnił na cztery różne sposoby, a Ty dalej idziesz w zaparte. Wyobraź sobie, że wchodzisz do knajpy z ulubionymi stekami, a kelnerka Ci odmawia podania steku, bo jesteś przykładowo niski. Jak się czujesz? Dyskryminowany czy jeszcze nie? Bo wg Twojej logiki to powinno być zupełnie w porządku i nikt nie powinien czuć się przez to gorzej.

   Pozwalając na takie wybieranie sobie klientów można doprowadzić łatwo do sytuacji gdy pewna grupa ludzi w kraju nie będzie mogła niczego kupić czy załatwić, bo wszyscy będą jej, w imieniu własnej wolności, odmawiali usługi. To nadal jest w porządku aby niewinni ludzie z powodu poglądów / wyglądu / orientacji byli traktowani ostracyzmem społecznym? To ma być wolność gdy się komuś czegoś zakazuje? Pokrętne metody.

  •  

   pokaż komentarz

   ale to jest właśnie wolność osobista i gospodarcza, że możesz sobie odmawiać wykonania usługi komu ci się podoba.

   @bugg: Nie możesz decydować bo sklep to miejsce publiczne i tak jak nie możesz postawić w parku państwowym znaku "Zakaz wstępu dla Azjatów" tak nie możesz odmówić komuś wykonania usługi bądź sprzedania tylko dlatego, że ci się ktoś nie podoba. Zgadasz się na to w momencie otwierania dg ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @NosaczZpassata wiem, ale powinno być tak że możesz ;)

  •  

   pokaż komentarz

   Okej, to już ustaliliśmy. Dalej jednak nie odpowiedziałeś, czy skoro istnieją lokale 'nie dla mięsożerców', to czy istnienie lokali 'nie dla homoseksualistów' również jest w porządku?

   @luk4z: Ale zrobiłeś k%@%ę z logiki xD Knajpa sprzedaje inne jedzenie ale nikomu nie zabrania wejść i zjeść nawet jak nie jest veganem. Równie dobrze mógłbyś mieć pretensje do Turka z kebaba, że nie sprzedaje pierogów...

  •  

   pokaż komentarz

   @Hound a gdzie wolnosc osobista uslugodawcy?

  •  

   pokaż komentarz

   a gdzie wolnosc osobista uslugodawcy?

   @Matiszka: co takiego? ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■
   co ma wspólnego wolność osobista ze zlecaniem usługi? ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   możesz sobie zlecać usługę, ale ja nie jestem Twoim niewolnikiem, żeby ją wykonać ;)
   Jak będę rzygał z obrzydzenia, kiedy będę dla Ciebie malował homoseksualne obrazki, to mam to dalej robić, bo Ty masz "wolność by kazać mi to robić"? k#$$a, logiko, chyba się gdzieś minęliśmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hound: Dlaczego nie? Mam tysiąc przykładów, że można z różnych powodów - tutaj fakt moralni mają z dupy argumenty lub nie umieją zbytnio ruszyć głową. Dlatego mała sugestia: gdyby ktoś komu nie chciałbym wykonać zlecenia naciskał dałbym termin na za rok(jeśli pracy jest na tydzień), cenę x50 i 50% zaliczki teraz bo to skomplikowany proces, a zleceń już mam dużo i inni czekają. Przecież przed byle klientem nie będę otwierał ksiąg...

  •  

   pokaż komentarz

   @BaZyL4 k#%?a deklu mylisz uslugodawce z uslugobiorcą xdd

  •  

   pokaż komentarz

   @NosaczZpassata: @Hound: a czy ty rozumiesz ze jak ktoś czegoś nie chce to nie musi tego wykonać bo nie ma takiego obowiązku? Jak hotel nie chce przyjąć pijanego, obszczanego klienta to tez pod swoje poj$!@ne myślenie podepniesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Matiszka k!?$a rzeczywiście.
   A wiesz co jest najlepsze? Od trzech lat prowadzę swoją działalność. Ale jestem poj?@$nym dzbanem. Idę spać. (╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @Matiszka chociaż przyznasz, że mój komentarz całkiem sensowny, tylko bez sensu odniesiony do Twojego (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @KontoOdPierwszegoZalozenia: Ty lepiej zacznij od otworzenia słownika i przeczytania definicji słowa "dyskryminacja" bo widzę, że nawet nie wiesz co oznacza. Nieprzyjęcie klienta umsarowanego gównem na twarzy nie jest objawem dyskryminacji, dlaczego tak jest musisz użyć chociaż 10 szarych komórek.

  •  

   pokaż komentarz

   Czy dalej jesteś na prymitywnym etapie, w którym myślisz, że

   @Hound: Podziwiam przedmówców że tak cierpliwie wysłuchują twoich bredni i grzecznie ci tlumaczą. Ty jak widać nie potrafisz się opanować.

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego mała sugestia: gdyby ktoś komu nie chciałbym wykonać zlecenia naciskał dałbym termin na za rok(jeśli pracy jest na tydzień), cenę x50 i 50% zaliczki teraz bo to skomplikowany proces, a zleceń już mam dużo i inni czekają. Przecież przed byle klientem nie będę otwierał ksiąg...

   @O_V_C: no chyba że oskarży cię o dyskryminację, wtedy otworzysz księgi w sądzie gdzie będą mieli niezbite dowody na "dyskryminację" słaby pomysł.

  •  

   pokaż komentarz

   homoseksualizm to nie dewiacja a orientacja seksualna. Dewiacja jest gdy np. gej lubiłby gwałcić małe dzieci

   @gadpustynny: ciekawe kiedy seks z dziecmi bedziecie uwazac za orientacje seksualna... (nie mowie o gwalcie, chociaz w koncu i gwalcenie nazwiecie niewinnym fetyszem)

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ogranicza się, ponieważ lokal zwyczajnie nie świadczy takich usług (mięsa nie ma w menu).

   @johny-kalesonny: A tam w menu nie było zaproszeń na homoseksualne śluby. Szach mat.

  •  

   pokaż komentarz

   @bugg: już widzę jakby jacyś brytole odmówiły obsługiwania p*lacków

   Hur dur bitwa o Anglię, tempe brytole, rasiści, polska stron!!!!!

  •  

   pokaż komentarz

   @ogtf naucz się poprawnie pisać xD

  •  
   G...u

   -1

   pokaż komentarz

   Czy ty rozumiesz co oznacza zasada, że wolność osobista kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność osobista drugiej osoby?

   @Hound: Nie poznałbyś wolności nawet gdyby kopnęła cię w dupę.
   Nie ma czegoś takiego jak "wolność do czegoś", jest prawo do czegoś i wolność od czegoś i tak oto para homoseksualistów naruszyła WOLNOŚĆ artystek. Artystki z kolei naruszyły PRAWO gejów.
   Geje mieli prawo do złożenia zamówienia.
   Artystki wolność od wykonywania zleceń których nie chcą.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yezdemir

   Wyobraź sobie, że wchodzisz do knajpy z ulubionymi stekami, a kelnerka Ci odmawia podania steku, bo jesteś przykładowo niski. Jak się czujesz? Dyskryminowany czy jeszcze nie? Bo wg Twojej logiki to powinno być zupełnie w porządku i nikt nie powinien czuć się przez to gorzej.

   Jak masz jakiegoś znajomego, który porusza się na wózku inwalidzkim, to go zapytaj, a jak nie to zrób eksperyment, pożycz taki i sam sprawdź, ile firm (a zwłaszcza restauracji) takich nie obsługuje „bo nie”. I co? I nic. Bo niepełnosprawni z tego powodu afery nie kręcą. Zresztą, nawet warszawska parada równości miała w regulaminie zapis, że trzeba się na niej poruszać chodząc.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak mnie gdzieś nie chcą, to po prostu sobie idę gdzieś indziej a nie robię z siebie ofiarę. Szkoda, że tak mało ludzi ma podobne podejście.

   @luk4z: powiedz to murzynom w USA.
   Był ostatnio wykop o czarnoskórej motocyklistce która (jak wszyscy czarni co po USA podróżowali) korzystała ze specjalnego przewodnika który podawał w jakich miejscach znajdziesz nocleg albo chociaż zatankujesz paliwo.

   Bo taka tam wolność byla.

  •  

   pokaż komentarz

   Dziękuję za podanie podstawy prawnej.

   @luk4z

   Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny.

   @johny-kalesonny:

   Dyskryminacja występuje wtedy gdy traktujesz dana osobę mniej przychylnie ze względu na jakąś cechę.
   Odmówienie zawarcia umowy bez podania przyczyny ma znamiona dyskryminacji? Z tego co się orientuję nie ma w Polsce przymusu zawarcia umowy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hound:

   Nie. Uczucia religijne są mniej ważne niż wolność osobista. Przypominam, że ta kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność osobista drugiej osoby. Więc jak oferujesz publicznie jakąś usługę to nie możesz sobie ot tak wybierać klientów i odmawiać obsługi gejom, czarnym czy rudym.

   O, to jest właśnie najlepsze, jak lewak bierze jakąś fajnie brzmiącą, libertariańską zasadę i interpretuje ją po swojemu. XD
   Co to znaczy "oferuję publicznie"? Firma jest moja, prywatna i wybieram sobie klientów, tak jak klienci wybierają firmę. Masz coś przeciwko równości?

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli wprowadzasz płatność kartą w sklepie, to nie masz prawa ustalić od jakiej kwoty można.

   @johny-kalesonny:
   "Osobom, które zwróciłyby się do nas z taką skargą, powiedzielibyśmy, że jest to legalne - wyjaśnia Jerzy Barański, Miejski Rzecznik Konsumentów we Wrocławiu. - Nie ma obowiązku posługiwania się kartami. Jedynym środkiem płatności w świetle prawa są banknoty i monety emitowane przez NBP. Plastikowy pieniądz jest jedynie udogodnieniem. Są przecież sklepy, które nie akceptują go wcale - dodaje. "
   http://wroclaw.naszemiasto.pl/artykul/platnosc-karta-minimalna-kwota-legalna,2885100,artgal,t,id,tm.html

   "Ustawa o usługach płatniczych i inne przepisy nic nie mówią o zakazie ustalania minimalnych kwot, od których można przyjmować płatności kartami."
   https://www.skef.pl/platnosc-karta-powyzej-10-zl-czy-to-zgodne-z-prawem/

   "obowiązującym w Polsce środkiem płatniczym są banknoty oraz monety i taką formę sklep musi przyjąć. Akceptacja kart płatniczych oraz innych środków, takich jak na przykład bony, zależy od dobrej woli właściciela."
   https://www.totalmoney.pl/artykuly/1598,289,minimalna-kwota-transakcji-karta-platnicza,1,1

  •  

   pokaż komentarz

   @Althorion: ze co? jakies restauracje nie obsluguja osob na wozkach? Gdzies ty taka widzial?

   @graf_zero: bo prawicy nie chodzi o wolnosc a o mozliwosc dyskryminowania tych, ktorych nie lubia. Od pewnego czasu falszywie podpinaja swoje chore fantazje o rasizmie i segregacji pod pojecie "wolnosci". I niestety wsrod swoich (konserwtaystow/republikanow) juz dosc skutecznie zrobili k#!%e z logiki ;/

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981 wszędzie. W małych miejscowościach, dużych miastach, bez różnicy. Jest to na tyle popularne, że jak się pierwszy raz gdzieś wybieram, to dzwonię i pytam, bo tak jak pisałem, takich miejsc jest od groma. W innych miejscach też mi się zdarzyło, ale głównie są to restauracje. Uzasadnienie to zazwyczaj „klientów odstraszam”, co ma jakieś podstawy, bo raz zostałem wyproszony po tym, jak klienci się poskarżyli, że dużo miejsca zajmuję (ciasna restauracja, a wózek jest odczuwalnie większy od krzesła).
   Ale nie musisz mi wierzyć na słowo. Nawet jak nie masz znajomych „wózkarzy”, to wózki można tanio pożyczyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Althorion: no wlasnie mam znajomego oraz osobe w rodzinie. Nigdy sie z niczym podobnym nie spotkalismy. Znajomy jeszcze z czasu studiow, takze prawie 20 lat bedzie, ani z baru ani z restauracji nigdy nas nie wyproszono ani nie zakazano wejscia.

   Przyznam ze gdyby ktos sprobowal to nie zostawilibysmy tak sprawy. Tyle ze to sie serio nigdy nie zdazylo.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZRX1100 Nie wiem skąd wziąłeś informacje że popieram pedofilię. Poza tym nie jestem "lewakiem" i nie trzeba nim być by nazywać homiseksualizm orientacją. Orientacja pozwala np. zakochać się kobiecie w innej kobiecie i to to determinuje kto będzie dla niej atrakcyjny gdy dewiacje determinują to co podnieca. W przypadku pedofila jest to ciało dziecka.

  •  

   pokaż komentarz

   @Aster1981 to albo Śląsk (górny i dolny, w obu problemy miałem i ja, i moi znajomi) jest specyficzny, albo Ty masz wielkie szczęście, albo się coś zmieniło w ciągu ostatnich kilku lat (niepełnosprawny jestem od sześciu lat jakoś). Ja na początku jeszcze się tym denerwowałem, ale teraz przywykłem. Jak nie chcą moich pieniędzy, to ich nie dostaną, a ja zjem po prostu gdzie indziej, tyle że się naszukam (we Wrocławiu dwie azjatyckie knajpy mnie nie chciały przyjąć, a trzecia może i, ale nie mogłem się tam dostać, bo mają schody zaraz przy wejściu). Jestem przekonany, że to oni na tym gorzej wychodzą.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie rób k?@$y z logiki.

   @Hound: to ty robisz k?@$ę z logiki i mylisz wolność z przymusem

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: oooo błąd. Mam prawo ustalić od jakiej kwoty płatność kartą. Ja ponoszę wszystkie koszty , to moja dodatkowa usługa , łączy mnie tylko umowa z usługodawcą i tam coś może być wpisane ale oczywiście o tym wiem i to respektuje.

  •  

   pokaż komentarz

   Mam prawo ustalić od jakiej kwoty płatność kartą.

   @dmasterpl: Nie, nie masz prawa - jest to zapisane w umowie, którą zawierasz z Visą lub Mastercard. Umowa zobowiązuje przedsiębiorcę do akceptowania karty wymienionych systemów płatniczych bez ograniczeń. Jeżeli byś wprowadził zasadę "od 10 zł można kartą", to wystarczy Cię zgłosić do Visy lub Mastercard.

   @miken1200: Patrz wyżej

   Odmówienie zawarcia umowy bez podania przyczyny ma znamiona dyskryminacji? Z tego co się orientuję nie ma w Polsce przymusu zawarcia umowy.

   @wykopiem_albo_zakopiem: Pierwsze pytanie - to zależy, ale w myśl panującego w Polsce prawa nie możesz sobie z dupy uznać, że komuś czegoś nie sprzedasz np. w sklepie. O zakazie dyskryminacji wspomina konstytucja.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: jestes kretynem i ide o zaklad ze z prowadzeniem dzialanosci nie masz za duzo wspolnego ba smiem obstawiac ze zyjesz z pieniedzy rodzicow.

  •  

   pokaż komentarz

   @Sengrod prowadze wlasna dzialalnosc, zarabiam gdzies trzykrotnosc sredniej krajowej i nie jestem kretynem - kretyni obrazaja losowych ludzi w dyskusji, jak nie maja argumentow

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: ale ja nie zawierałem umowy z nikim z powyzszych tylko z polskim pośrednikiem ktory także wynajmuje mi sprzet i tam sa kwoty potrąceń , oplaty oraz wymogi. Wlasnie w tej umowie mize cos byc napisane ale jesli nie ma....

 •  

  pokaż komentarz

  Ktos dysponuje jakims źródłem? Bo pch24.pl jak zwykle nie linkuje.

 •  
  D.........e

  +44

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  
  formatA4

  +21

  pokaż komentarz

  Prywatny usługodawca powinien mieć prawo odmówić wykonania usługi komu się podoba. Wyjątkiem powinny być takie sfery w których chodzi o ludzkie zdrowie i życie, jak np. apteki.

  Ciekawe czy gdyby zatrudnić homoseksualistów np. do organizacji spotkania pt. "homoseksualizm jako choroba", to czy by się podjęli wykonania usługi?

  •  

   pokaż komentarz

   Wyjątkiem powinny być takie sfery w których chodzi o ludzkie zdrowie i życie, jak np. apteki.

   @formatA4: a dlaczego?

  •  

   pokaż komentarz

   @formatA4: Prywatny usługodawca powinien wykonywać usługi albo całemu społeczeństwu, albo nikomu.

  •  
   s....a

   -2

   pokaż komentarz

   Ciekawe czy gdyby zatrudnić homoseksualistów np. do organizacji spotkania pt. "homoseksualizm jako choroba", to czy by się podjęli wykonania usługi?

   @formatA4: Myślę że organizacje prawicowe powinny spróbować a następnie procesować się z nimi do skutku. Homoseksualiści nie mają nic przeciwko gnębieniu katolików w ten sposób.

  •  

   pokaż komentarz

   @formatA4: Usłogdawcy nie mają prawa do dyskryminacji klientów. Chcemy bary tylko dla czarnych albo tylko dla białych, jak w USA 50 lat temu?

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @czynastolatek: Prawo zabrania. Czasy rasizmu i tego, by być rasistą, skończyły się już dawno temu :). Czy takie prawo to faszyzm, no to czytelnik sam sobie odpowie

  •  

   pokaż komentarz

   Prawo zabrania.

   @johny-kalesonny: No i? Kiedyś zabraniało związków homoseksualnych. Teraz trzeba poszerzyć zakres wolności i umożliwić dorosłym ludziom spotykanie się w takim gronie jakie im odpowiada.

  •  

   pokaż komentarz

   Usłogdawcy nie mają prawa do dyskryminacji klientów. Chcemy bary tylko dla czarnych albo tylko dla białych, jak w USA 50 lat temu?

   @johny-kalesonny: 3/4 Atlanty to bary tylko dla czarnych założone przez czarnych więc nie p$$!#@?.

  •  

   pokaż komentarz

   @skravek: Zakres wolności jest poszerzony przez równy dostęp do usług dla wszystkich. Prawo do ograniczenia usług i zasobów ze względu na własne widzi-mi-się jest zawężaniem wolności konsumentów.

   @SIerraPapa: Prowadziłeś jakieś badania statystyczne, że wiesz, że 3/4? Odmawia się tam usługi białym?

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Opcji będzie więcej. Oprócz barów mieszanych pojawią się także bary dla czarnych oraz bary dla białych. Konsumenci na tym zyskają. Biali rasiści nie będą musieli spędzać czasu w towarzystwie czarnych rasistów. Zresztą co ci przeszkadza, że grupa dorosłych z własnej woli będzie się spotykać w preferowanym przez siebie gronie, robią komuś krzywdę? Jeśli nie to co ci do tego?

  •  

   pokaż komentarz

   Zresztą co ci przeszkadza, że grupa dorosłych z własnej woli będzie się spotykać w preferowanym przez siebie gronie, robią komuś krzywdę? Jeśli nie to co ci do tego?

   @skravek: W przeciwieństwie do Ciebie, preferuję nierasistowskie społeczeństwo, gdzie każdy jest wolny i ma swobodny dostęp do usług, edukacji i zasobów. Segregacja rasowa jako coś dobrego dla konsumentów, gniję srogo.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Ale jakie znaczenie dla dyskusji mają twoje preferencje? Przypusczam, że w każdym w społeczeństwie są jacyś rasiści. Jeśli ich nie lubisz sam też byś zyskał, gdyby dokonali autosegregacji.

  •  

   pokaż komentarz

   @skravek: Pytałeś o moje zdanie:

   Zresztą co ci przeszkadza, że grupa dorosłych z własnej woli będzie się spotykać w preferowanym przez siebie gronie, robią komuś krzywdę? Jeśli nie to co ci do tego?

   Odpowiedziałem więc, że jestem zwolennikiem nierasistowskiego społeczeństwa, stąd jestem zwolennikiem obowiązującego prawa konstytucyjnego, w którym jest jasno zabroniona dyskryminacja. Jeżeli w społeczeństwie są rasiści, to ich poglądy są po prostu napiętnowane, a przez to w odwrocie. Ale mieszasz też dziedziny, bo swobodny dostęp do usług to inny problem, niż posiadanie jakichś poglądów.

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Pytałem i udzieliłeś wymijającej odpowiedzi. Ty masz swoje preferencje, oni mają swoje, które powinni móc realizować jeśli nie robią tym nikomu krzywdy. Ty w tej sytuacji jesteś zamordystą, które chce im narzucać swoją wizję świata.

  •  

   pokaż komentarz

   @skravek: Segregacja rasowa nie może być preferencją, którą można sobie realizować. Tak samo jak kradzież, morderstwo czy gwałt. Segregacja rasowa nie jest czymś, co nie krzywdzi ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   Segregacja rasowa nie może być preferencją, którą można sobie realizować.

   @johny-kalesonny: Dlaczego?

   Segregacja to "przestępstwo" bez ofiary zupelnie jak korzystanie z marihuany. Nie krzywdzi nikogo, jeśli nie jest narzucana przez państwo.

  •  
   formatA4

   +5

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny:

   Prawo do ograniczenia usług i zasobów ze względu na własne widzi-mi-się jest zawężaniem wolności konsumentów

   A co z prawem do własności i zarządzania swoją własnością? Dla ochrony dostępności usługi (która nazywasz "wolnością konsumentów:), chcesz ograniczyć prawa innym.

  •  

   pokaż komentarz

   Czasy rasizmu i tego, by być rasistą, skończyły się już dawno temu :)

   @johny-kalesonny:

   Keep on dreaming... ( ͡° ͜ʖ ͡°) W "postępowym" świecie możesz być rasistą do woli tak długo jak długo twój rasizm skierowany jest przeciwko białym.

  •  

   pokaż komentarz

   @formatA4 Nie widze tu ograniczania wolnosci, bardziej nakladanie obowiazkow. Sprzedawcy powinni miec obowiazki

  •  

   pokaż komentarz

   Sprzedawcy powinni miec obowiazki

   @johny-kalesonny: Na przykład obowiązek służby wojskowej, ewentualnie odrabiania pańszczyzny ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   formatA4

   +5

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny:
   Obowiązki to może mieć urzędnik państwowy, opłacany przez wszystkich, z obowiązkowych podatków. Prywatna osoba powinna mieć prawo odmówić wykonania usługi z jakiegokolwiek powodu.

   Jeżeli jakiś członek kukluxklanu chciałby wynająć lokal w harlemie, będący własnością czarnych obwywateli, na spotkanie swoich członków, to wg ciebie ci Murzyni nie mieliby prawa odmówić wykonania usługi powołując się na swoje przekonania odmienne wobec tych z KKK?
   Odpowiedz proszę.

  •  

   pokaż komentarz

   Obowiązki to może mieć urzędnik państwowy, opłacany przez wszystkich, z obowiązkowych podatków. Prywatna osoba powinna mieć prawo odmówić wykonania usługi z jakiegokolwiek powodu.

   @formatA4: Obowiązki ma każdy obywatel, a także każde przedsiębiorstwo. M.in.:

   - obowiązek płacenia podatków
   - obowiązek płacenia składek społecznych
   - obowiązek przestrzegania kodeksu pracy
   - obowiązek świadczenia usług bez dyskryminacji ze względu na wyznanie, płeć, kolor skóry etc.

   To ostatnie jest zagwarantowane konstytucyjnie:

   Nikt nie może być dyskryminowany w życiu politycznym, społecznym lub gospodarczym z jakiejkolwiek przyczyny

   Art 32, ust 2

   Jeżeli jakiś członek kuxkuxklanu

   Są pewne poglądy, jak rasizm, które są zbrodnicze i masz prawo odmówić usługi, jeżeli ktoś zmusza Cię do złamania prawa. Np. zleca Ci druk rasistowskich lub homofobicznych plakatów. Albo zamawia lokal pod rasistowski klub.

   Keep on dreaming... ( ͡° ͜ʖ ͡°) W "postępowym" świecie możesz być rasistą do woli tak długo jak długo twój rasizm skierowany jest przeciwko białym.

   Teraz nie ma "a u Was murzynów bijo!" tylko "a u Was białych bijo!"? Rasizm to rasizm, nieważne do kogo jest skierowany. W aktualnym świecie nie możesz być oficjalnie rasistą

  •  
   formatA4

   +4

   pokaż komentarz

   Segregacja rasowa nie może być preferencją, którą można sobie realizować. Tak samo jak kradzież, morderstwo czy gwałt. Segregacja rasowa nie jest czymś, co nie krzywdzi ludzi.

   @johny-kalesonny:

   No popatrz ty się... segregować ze względu na rasę nie wolno, ale np. ze względu na inne cechy to już można?

   No bo jak inaczej nazwać fakt, że grubych nie przyjmują na policjantów i wojska? Dlaczego karzeł nie może być strażakiem? Dlaczego dryblas nie móże być czołgistą? Dlaczego, dlaczego, dlaczego? Przecież to ograniczanie ich wolności! To segregacja, i dyskryminacja!

  •  

   pokaż komentarz

   Są pewne poglądy, jak rasizm, które są zbrodnicze i masz prawo odmówić usługi, jeżeli ktoś zmusza Cię do złamania prawa. Np. zleca Ci druk rasistowskich lub homofobicznych plakatów. Albo zamawia lokal pod rasistowski klub.

   @johny-kalesonny: Z kontekstu wynika wyraźnie, że ma on na myśli USA. Druk rasistowskich i homofobicznych plakatów jest tam legalny, więc nie migaj się od odpowiedzi.

  •  
   formatA4

   +6

   pokaż komentarz

   Są pewne poglądy, jak rasizm, które są zbrodnicze i masz prawo odmówić usługi, jeżeli ktoś zmusza Cię do złamania prawa. Np. zleca Ci druk rasistowskich lub homofobicznych plakatów. Albo zamawia lokal pod rasistowski klub.

   @johny-kalesonny:

   Zaraz, ale my tutj o ameryce piszemyl. Tam możesz mieć takie i owakie poglądy i je szerzyć, o ile bezpośrednio nie nawołujesz do przemocy itp.
   Czy gdyby członek KuKuxKlanu chciał u murzyńskiej drukarni zamówić ulotki zapraszające na wiec (na ulotce nic co łamie prawo), to wg ciebie ma prawo odmówić taki drukarz?

   Z twojej odpowiediz bije hipokryzja i dyskryminacja poglądów innych ludzi. Domagasz się godnego traktowania a sam prezentujesz faszystowskie ciągotki. "stop dyskryminacji! no chyba, ze dyskryminujemy i łamiemy prawa białej heteroseksualnej wierzącej części społeczeństwa."
   Cała ta walka o wymuszanie prawem traktowania innych w taki czy inny sposób, to wszystko się obróci przeciwko pomysłodawcom. Już to widzimy: baseny tylko dla kobiet, ale jak trans chce wejśc do szatni to już raban, to samo z toaletami (wszyscy tacy tolerancyjni, ale jak w usa facet uwazał się za kobietę i chciał do damskiej to wszystkie oburzone nagle). Czarni w Ameryce? Oni też tęsknią za starymi czasami, bo jak inaczej wytłumaczyć, ze domagają się specjalnych uniwersytetów tylko dla czarnych - tak! Tak jak kiedys były krany dla białych i czarnyc, teraz czarni chcą uniwersytetów tylko dla czarnych... oni myślą, że chcą dobrze dla siebie, ale tak naprawdę kopią pod sobą dołek w postaci segregacji.

   Pozdro.

  •  

   pokaż komentarz

   Rasizm to rasizm, nieważne do kogo jest skierowany. W aktualnym świecie nie możesz być oficjalnie rasistą

   @johny-kalesonny: ale organizować na uczelniach "dni bez białych" i przydzielać czarnym dodatkowe punkty za sam fakt, że są czarni to już można - oczywiście nie ma to nic wspólnego z rasizmem. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @formatA4 Przedstawisz jakies argumenty? Czy mozemy skonczyc na Twoich wypowiedziach, ktore nie sa w ogole merytoryczne i bije w nich tylko frustracja?

   @xvovx Nie mam pojecia.

  •  
   formatA4

   +6

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny:

   wystosowałem logiczne przykłady. Jeżeli dla ciebie to nie są argumenty to nie wiem jak tutak dyskutować.
   Jedyne co Ty przywołujesz to slogany.

  •  

   pokaż komentarz

   @formatA4:

   @johny-kalesonny:

   wystosowałem logiczne przykłady. Jeżeli dla ciebie to nie są argumenty to nie wiem jak tutak dyskutować.
   Jedyne co Ty przywołujesz to slogany.


   Porownales segregacje rasowa do kwalifikacji wojskowej xD. Pol drugiego komentarza to sugerowanie co mam na mysli i p@###%$ety o czarnych uniwersytetach. Nie mowisz w ogole na temat, wiec pytam czy chcialbys podyskutowac, no ale dalej marnujesz czas

  •  

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: Zacznij od odniesienia się do jego przykładu z plakatami, który celowo pominaleś, mając na uwadze, że drukowanie treści rasistowskich i homofobicznych jest w USA legalne.

  •  
   formatA4

   +6

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny: _

   Kolego, całe te przykłądy to tylko dygresje w temacie.
   Juz na samym wstepie logicznie udowodniłem, że narzucanie innym obowiązków wobec drugiego człowieka, obowiązków które nie są krytyczne dla życia, jest naruszeniem praw jednostki, np. usługodawcy/sprzedawcy.

   Dwa razy podałem przykłady do których logicznie się nie odniosłeś tylko sloganami pojechałeś typu:

   Są pewne poglądy, jak rasizm, które są zbrodnicze i masz prawo odmówić usługi, jeżeli ktoś zmusza Cię do złamania prawa. Np. zleca Ci druk rasistowskich lub homofobicznych plakatów. Albo zamawia lokal pod rasistowski klub.

   Slogany, slogany, nic więcej. Na dodatek sypiąc paragrafami odnosisz się do (zakładam polskiego) prawa, któro w samo w sobie może naruszać prawa innych ludzi do poglądów i prawa do decydowania o sobie i swoim majątku. A same te prawa też często nie są podparte logicznymi argumentami tylko uczuciami, tak aby komuś uczuć nie skrzywdzić....

   Pisałem o ulotkach nie łamiących prawa - twoja odpowiedź się kupy nie trzyma.
   Pisałem o wynajęciu lokalu na spotkanie KKK - zero odpowiedzi.

   W skrócie: moje prawo do decydowania o sobie i swoim majątku, prawo do śwaidczenia usługi komu chcę, to wszystko jest ważniejsze od cudzych uczuć.
   Jeżeli nie chce upiec tortu dla homoseksualistów to powinienem mieć do tego prawo, bo moje prawo do decydowania o swoim życiu jest ważniejsze niż cudze uczucia.

  •  

   pokaż komentarz

   Juz na samym wstepie logicznie udowodniłem, że narzucanie innym obowiązków wobec drugiego człowieka, obowiązków które nie są krytyczne dla życia, jest naruszeniem praw jednostki, np. usługodawcy/sprzedawcy.

   @formatA4: Zdefiniuj "krytyczne dla życia". Żyjemy w społeczeństwie, więc każdy z nas ma równocześnie prawa i obowiązki, które są zdefiniowane w prawie.

   Dwa razy podałem przykłady

   KKK i rasistowskie slogany w drukarni? A z jakiego punktu widzenia mam Ci to wyłożyć? W Polsce możesz odmówić wykonania takiej usługi. W Stanach nie mam pojęcia

   Na dodatek sypiąc paragrafami odnosisz się do (zakładam polskiego) prawa,

   No, Konstytucja RP. Ostatnio coraz mniej istotny dokument prawny w Polsce. Za to w US Civil Rights Act z 1964:

   All persons shall be entitled to the full and equal enjoyment of the goods, services, facilities, privileges, advantages, and accommodations of any place of public accommodation, as defined in this section, without discrimination or segregation on the ground of race, color, religion, or national origin.

   W skrócie: moje prawo do decydowania o sobie i swoim majątku, prawo do śwaidczenia usługi komu chcę, to wszystko jest ważniejsze od cudzych uczuć.

   Jeżeli żyjesz sam - jasne. Jeżeli żyjesz w Polsce, to nie. Jeżeli żyjesz w US, to również nie. Twoje chore poglądy na temat tego, komu świadczysz usługi, a komu zabraniasz korzystania z tych usług nie mają znaczenia.

   Jeżeli nie chce upiec tortu dla homoseksualistów to powinienem mieć do tego prawo

   Prawdę mówiąc to zależy, ale jeśli samą przeszkodą jest homoseksualizm klientów, to nie - nie powinieneś mieć takiego prawa, i nie masz takiego prawa.

  •  
   formatA4

   +6

   pokaż komentarz

   @johny-kalesonny:

   Zdefiniuj "krytyczne dla życia".

   Już podawałem przykład, np. apteka. Przychodzi murzyn do apteki i prosi o insulinę. Aptekarz nie powinien mieć prawa odmówić sprzedaży, bo wtedy naraża życie klienta.
   PRzychodzi homosekualista do cukiernika zamówić tort: Cukiernik powinien mieć prawo odmówić wg swoich poglądów, najwyżej klient wyjdzie urażony.

   Żyjemy w społeczeństwie, więc każdy z nas ma równocześnie prawa i obowiązki, które są zdefiniowane w prawie.

   Jeżeli prawo jest złe to należy je zmienić lub nie przestrzegać. Jak to robiono w UK w 18 wieku, gdy za kradzież płaszcza wieszali, to sędziowie celowo uniewinniali bo uważali to za zbyt surową karę.

   KKK i rasistowskie slogany w drukarni? A z jakiego punktu widzenia mam Ci to wyłożyć? W Polsce możesz odmówić wykonania takiej usługi. W Stanach nie mam pojęcia

   DLaczego przekłamujesz moją wypowiedź? Wyraźnie zaznaczyłem, ze chodziło o druk ulotek zapraszających na spotkanie; wyraźnie zaznaczyłem, że uylotek nie łamiących prawa w żaden sposób.
   Czemu manipulujesz?

   All persons shall be entitled to the full and equal enjoyment of the goods, services, facilities, privileges, advantages, and accommodations of any place of public accommodation, as defined in this section, without discrimination or segregation on the ground of race, color, religion, or national origin.

   "without discrimination or segregation on the ground of race, color, religion, or national origin." Orientacja seksualna nie podpada pod ten paragraf. Jak to mówią, twój argument jest inwalidą.

   Twoje chore poglądy

   A co jeżeli to Twoje poglądy są chore? Póki co nie potrafiłeś uargumentować swojego stanowiska poza sloganami typu "dyskryminacja jest zła" "rasizm jest zły" "prawo stanowi tak i owak"

   komu zabraniasz korzystania z tych usług nie mają znaczenia.

   I znowu manipulujesz. Nikt nikomu nie zabrania, jedynie odmawia usługi. Jeżeli jeden cukiernik nie che upiec trotu weselnego dla homopary, to można iśc do drugiego cukiernika który to upiecze. Nikt nikomu nie zabrania korzystania z usług. Mylisz pojęcia jak "zabranianie" z "odmową podjęcia się usługi".

   Prawdę mówiąc to zależy, ale jeśli samą przeszkodą jest homoseksualizm klientów, to nie - nie powinieneś mieć takiego prawa, i nie masz takiego prawa.

   No i co znowu imputujesz? Myslisz, ze odmówiłbym obsługi homoseksualiscie? Dlaczego miałbym to robić? Mam kolegę homoseksulistę i sprzedaje mu towar.
   Niezależnie od poglądów, w pracy jestem przede wszystkim przedsiębiorcą, i niezależnie jakie miałbym poglądy to wychodzę z założenia, że "poglądy szkodzą interesom". WIęc sprzedałbym tort homoparze, fotografował ich wesele itp. ale jestem przeciwny narzucaniu na mnie obowiązku podejmowania się takich działań, i będę bronił nawet takich bigotów z USA co nie chcą upiec tortu dla gejów itp.

   Nawet nie odpisuj, bo coraz bardziej się pogrążasz w swoich wypowiedziach. Prezentujesz niestety myślenie zyczeniowe, typu "chciałbym aby świat był taki piękny, każdy każdego kochał i szanował itp". Niestety, życie takie nie jest, ludzie mają odmienne cele i poglądy. W imię utopii nie powinno się łamać praw drugiego człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   PRzychodzi homosekualista do cukiernika zamówić tort: Cukiernik powinien mieć prawo odmówić wg swoich poglądów, najwyżej klient wyjdzie urażony.

   @formatA4: Nie, nie może - ponieważ będąc gejem / hetero / niskim / grubym / wysokim / chudym nie masz swobodnego dostępu do usług, i musisz zgadywać czy trafisz na jełopa, czy nie. W ten sposób tworzy się też podziały w społeczeństwie, to kompletnie idiotyczny pomysł

   Jeżeli prawo jest złe to należy je zmienić lub nie przestrzegać. Jak to robiono w UK w 18 wieku, gdy za kradzież płaszcza wieszali, to sędziowie celowo uniewinniali bo uważali to za zbyt surową karę.

   Takie prawa antydyskryminacyjne zostały wprowadzone ze względu na panujący rasizm / seksizm. To są prawa, które usprawniają społeczeństwo, a nie zabierają wolność. W ten sposób każdy ma zagwarantowany dostęp do usług, a wyborem przedsiębiorcy jest to, czy chce je świadczyć (a nie komu chce je świadczyć). Tutaj nikt tego nie cofnie, chyba, że w Rosji (do której serdecznie zapraszam, skoro lubisz takie homofobiczne klimaty)

   Wyraźnie zaznaczyłem, ze chodziło o druk ulotek zapraszających na spotkanie; wyraźnie zaznaczyłem, że wylotek nie łamiących prawa w żaden sposób.

   A którego prawa?

   " Orientacja seksualna nie podpada pod ten paragraf. Jak to mówią, twój argument jest inwalidą.

   Słusznie - warto zauważyć, że nigdzie nie wspomniałem o homoseksualizmie w tym przypadku, ale o obowiązku świadczenia usług wszystkim ludziom. W US można próbować tego nie robić, ale prawo zmienia się tam nawet teraz gdy o nim dyskutujemy. Już niedawno ichniejszy sąd najwyższy orzekł, że w sprawach zatrudnienia Civil Rights act of 1964 rozszerza się również na osoby homoseksualne.

   A co jeżeli to Twoje poglądy są chore? Póki co nie potrafiłeś uargumentować swojego stanowiska poza sloganami typu "dyskryminacja jest zła" "rasizm jest zły" "prawo stanowi tak i owak"

   Moje poglądy nie dyskriminują ludzi. Moje poglądy nie polaryzują społeczeństwa. Moje poglądy uznają, że wszyscy ludzie są tak samo równi, i tak samo mają prawo do korzystania z usług. I przerzucają decyzję o świadczeniu tych usług w domyśle wszystkim lub nikomu, na przedsiębiorców.

   Za to poglądy, które usprawiedliwiają bary dla czarnych i białych, bary tylko dla gejów, albo tylko dla hetero - są chore.

   I znowu manipulujesz. Nikt nikomu nie zabrania, jedynie odmawia usługi.

   Odmowa wykonania usługi tylko dlatego, że ktoś jest innej orientacji, to to samo co zabranianie tej osobie korzystania z usług, które przecież świadczy się wszystkim. Definicja dyskryminacji. A gdyby wszyscy homofobiczni cukiernicy postanowili nie wykonywać tortów dla jakiegoś geja? Czemu ten gej powinien mieć utrudniony dostęp do usług? Czemu ktoś powinien mieć prawo do nieuzasadnionego dyskryminowania?

   ale jestem przeciwny narzucaniu na mnie obowiązku podejmowania się takich działań, i będę bronił nawet takich bigotów z USA co nie chcą upiec tortu dla gejów itp.

   Spoko. Na szczęście nie możesz tego robić w UE, a niedługo również w USA.
   W obecnym systemie ekonomicznym przedsiębiorcy nie mogą mieć prawa do dyskryminacji. Jak pisałem u góry, to rodzi takie sytuacje, gdzie ludzie musieliby szukać sklepów tylko dlatego, że są homoseksualistami lub są czarni, lub kibicują Lechowi Poznań. To sztandarowy przykład kiedy wolność drugiego kończy się wtedy, kiedy zaczyna się wolność pierwszego - w tym wypadku kończy się wolność przedsiębiorcy do bycia irracjonalnym.

   Prezentujesz niestety myślenie rzyczeniowe, typu "chciałbym aby świat był taki piękny, każdy każdego kochał i szanował itp"

   Nie, to nieprawda - piszę jedynie o prawie, które jest sprawiedliwe dla swoich obywateli. I takie prawo jest w UE, i takie prawo będzie niedługo również w US.

 •  

  pokaż komentarz

  Ciekawe czy muzułmanki też by były ukarane?

1 2 3 4 5 6 7 ... 12 13 następna