•  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  
   I........3

   +92

   pokaż komentarz

   @tomekuw: Suwerenne i wolne jest państwo bogate.
   Zniszczenie Warszawy bogactwa nie przysporzyło. Nie oskarżam szarych żołnierzy, ale dowództwo powinno dostać w ryj.

   Tak naprawdę to tamto powstanie powinno służyć za przykład jak nie prowadzić walk na przyszłość...

   PS: z tym gadaniem o prezydencie (stary człowiek, więc można wybaczyć) to niestety ale dużego argumentu nie dał.
   Polska niby tak blisko jest z USA, ale u nich o nas nie uczą. Mają nas w dupie, a o Kościuszko to chyba nikt nie słyszał.
   Trump tak dużo mówi, ale on po prostu gra pod siebie i takie zagrywki emocjonalne najlepiej oddziałują właśnie na podatnych na manipulację starych ludzi...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ink_702963: zgadzam się co do powstania, ale uważam też, że skoro już się stało powinniśmy używać tej katastrofy jako polisy ubezpieczeniowej i wszem i wobec przypominać, jak bardzo jesteśmy poj!!$ni jako naród, kiedy ktoś nas wk!%!i, że jesteśmy w stanie obrócić własną stolicę w perzynę, byle tylko zabrać ze sobą wrogów do grobu ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Chino: Czyli wrog z wieksza ochota przyjdzie bo sami sie zniszczymy i jeszcze sie tym chwalimy¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Ink_702963: Decyzja o PW idiotyczna, ale kazdy uczestnik PW to Bohater. Tak mozna strescic te okrutne lata. Cześć i chwała Bohaterom!

  •  

   pokaż komentarz

   @Ink_702963: zawsze sie znajdzie jakis baran, tak bo inaczej cie nazwac nie moge, decyzja o powstaniu byla jaka byla, ale oni walczyli w dobrej wierze, w obronie swojego kraju i obywateli, nie bylo wykopu, nie bylo internetu, chlopaki nie mogli sobie wejsc na strone ze smiesznymi obrazkami i poczytac opinie takich "ekspertow" jak ty, kto z nich wtedy wiedzial jaka bedzie przyszlosc ich i ich bliskich jesli nie chwyca za bron? wiem, bardzo latwo oceniac siedzac w piwnicy i nie ruszajac palcem w bucie.

  •  
   I........3

   +2

   pokaż komentarz

   @Mrbimbek: Nie śmiesz mnie, nawet głupi wieśniak wie jaki były relacje z Rosjanami, każdy pamięta bitwę Warszawską, wejście na Wilno i wiele innych. Takie p@??!!!enie, że "Rosjanie pomogo" to sobie można wsadzić w dupę, a powstanie było podyktowane jakimś dziwnym widzimisie dowódców.

   "Chłopaki" za czasów PRL potrafili też chodzić i plądrować, powinni opluć taki rząd, który nie szanuje obywateli i każe im zdychać, dlatego bo Piłsudski najpierw sp@??!!!ił relacje z każdym sąsiadem Polski (czy słusznie to trudno mi powiedzieć), a potem zostawił Polskę w sumie bezbronną, bo podzieloną na grupy o różnych interesach.

   I tak potem wspaniały rząd sp@??!!!ił za granicę, skąd bohatersko sterował powstaniem, które zabiło więcej cywili niż wojskowych i zdemolowało całą Warszawę. Naprawdę bohaterstwo 10/10, normalnie wojsko nie ma wywiadu, byli głusi, ślepi i upośledzeni (bo chyba to insynuujesz?)

   PS: W swojej piwnicy pewnie umiałbym zrobić lepszą broń i linię obrony niż ty w swoim normickim apartamencie z pistoletem Niemca w ryju.

   PS2: Wciskanie kitów o męczeńskiej walce sobie daruj. Niemiecki wygłodniały dowódca z bandą Ukraińców z Galicji raczej miał w dupie kto za co i jak walczy. Myślę, że Rosjanie mieliby trudniej jakby Polska była bogata w obywateli żywych, a nie obywateli martwych, między innymi z tego powodu prowadzi się wojny - aby wyniszczyć populację, zniszczyć dobytek kulturowy i wytłuc elity intelektualne. Rosjanie i Niemcy zdali egzamin na 5, ty ich w dodatku wspierasz. Gratuluję.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ink_702963: oczy mydlone przez dowodcow, wiara w siebie i w slusznosc swoich czynow, jestes nikim by ich oceniac, smiem twierdzic ze jak by ci okupant do piwnicy zapukal to nie byl bys taki wyszczekany jak tutaj, pisac glupoty na wypoku potrafi kazdy, jestes tego idealnym przykladem.

  •  
   I........3

   0

   pokaż komentarz

   @Chino: Ehe Rosjanie też spalili Moskwę przed Napoleonem, tylko, że Rosja to wielki k%!$idołek, korupcja w ich państwie wynosi na orbitę moduły do ISS. Nie bez powodu Putin jest agentem KGB, a ich FSB siedzi w każdym państwie dookoła popijając herbatkę. Sami zniszczyli wielką część swojego dobra kulturowego (aka super czerwona rewolucja hurr durr), a potem ich daddy Stalin i jego pieski wysłali 30% własnej populacji na podróż Styksem w jedną stronę.

   Szkoda mi polskich inżynierów, naukowców itd. W sumie to niczemu nie zawinili, a na 100 lat dostali po dupie i musieli emigrować.

  •  
   I........3

   -1

   pokaż komentarz

   @Mrbimbek: Ehe, dziękuję za wartościową opinię. Nie zapomnę pomyśleć o tym następnym razem jak zobaczę na mapie Szwajcarię, USA, czy Hiszpanię, oraz Rzeczpospolitą Rosyjską Jednego Narodu.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomekuw: Większość z nich nie walczyła o Polskę "jak przed wojną" a walczyła o lewacką Polskę demokratyczną i reformę rolną. (Wystarczy przeczytać odezwy powstańcze.)

   pokaż spoiler PS Oczywiście nie NSZ, ci walczyli o totalitarne "katolickie państwo narodu polskiego". Ale ich było 1000 na 50 000 powstańców

  •  

   pokaż komentarz

   @Ink_702963: Znalazł się wykopowy wojownik, sam siedzi na dupie przed kompem ale oczywiście wie najlepiej jak wyglądało powstanie, co powinni robić powstańcy, i kto jest idiotą a kto nie.
   Szkoda słów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Chino: Problem w tym że tych wrogów zabrano nieproporcjonalnie mało w stosunku do strat własnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ink_702963 Decyzja o powstaniu była błędem ale Warszawa już przed powstaniem była mocmo zniszczona, a w planach Niemieckie władze miały zrównanie Warszawy z ziemią i wybudowanie na jej miejscu nowego, sławiącego potęgę nazistów miasta. Budynki w Warszawie były zbyt pospolite i za mało monumentalne aby były w stanie zaspokoić potrzebę wielkości faszystów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Mrbimbek decyzję o wybuchu powstania podejmowali dorośli i doświadczeni ludzie; wojskowi i politycy. rozkaz wydano mimo iż wiedziano o tym, że miasto nie może liczyć na jakąkolwiek pomoc, abraków powstańcom brakowało dosłownie wszystkiego. w powstaniu walczyły i ginęły dzieci. dlatego nie uważam aby te dzieciaki były bohaterami. oczywiście te dzieciaki oddały życie z pobudek patriotycznych m. in chęci zmiany sytuacji w kraju i odzyskania wolności, pozbycia się z kraju tych znienawidzonych szkopów ale walka z tak licznym i dobrze wyposażonym przeciwnikiem była z góry skazana na porażkę. 11 letni strzelec Jasio był za młody i zbyt głupi aby racjonalnie ocenić swoje możliwości bojowe. Jak przyszedł ktoś w mundurze i dał mu broń to chłopiec na pewno był pod dużym wrażeniem i chciał się wykazać przed swoim "dowódcą", w końcu niepodległość, patriotyzm i te sprawy. Niemcy broniąc berlina przed wojskami radzieckimi robili dokładnie to samo. Dawali broń dzieciakom, które ginęły za fuhrera. Uważam, że to największa zbrodnia na własnym narodzie jaką można przypisać nazistom. Kiedyś oglądałem wywiad z pewną Niemką, która mówiła, że praktycznie wszyscy mężczyźni w jej rodzinie zginęli w obu Wojnach Światowych. Dziadek zginął w czasie I wojny, a ojciec i starszy brat podczas II w.

  •  

   pokaż komentarz

   @kissandfly: nie potrafie jednak zrozumiec, skoro powstancy zdecydowali sie na walke i byli swiadomi podjetego ryzyka, to dlaczego pokazuje sie ich jako ofiary a nie jako zolniezy ktorzy zgineli w walce? nie jestes w stanie 100% przewidziec jak potoczyla by sie historia gdyby nie powstanie, tak samo mogli bysmy poddac sie jak belgia, tylko kto wie czy nie skonczyli bysmy podzieleni pomiedzy rosje a niemcy nie stawiajac oporu? wiem jedno, gdybym to ja stawal do walki (a mam nadzieje ze nie bede nigdy musial, bo wojna to jedna z najgorszych rzeczy jakie moga nam sie przytrafic) nie chcial bym by potem ktos o mnie pisal jak o ofierze, wiele w historii bylo bohaterskich opowiesci gdzie ludzie bez szans probowali postawic sie wrogowi, i nawet przegrywajac stali sie bohaterami, bo walczyli za swoja ojczyzne i za swoj lud, a u nas jak zawsze trzeba ich ubabrac w gownie i zrobic z nich przyglupow, to mnie troche boli.

  •  

   pokaż komentarz

   zabrać ze sobą wrogów do grobu
   @Chino: no, około tysiąca zdaje się tych wrogów. 16 x więcej zabitych żołnierzy AK i... 200 x więcej wymordowanych bezbronnych mieszkańców miasta

  •  

   pokaż komentarz

   @Ink_702963: no dobrze - teraz po tylu latach jesteśmy mądrzy jak to wygląda sytuacja ..... ale wyobraź sobie ich óczesną sytuację
   odcięci od świata, zakleszczeni pomiędzy sowietami i szwabami muszą podejmować decyzje - czy rozpoczynać powstanie czy nie.... wyzwolenie stolicy oznaczało by realną obecność wojskową w Polsce i rządy legalnego rządu na wyganiu.... z jednej dtrony nie wiesz jak się sowieci zachowają (że poczekają na wybicie powstania) al ewiesz, że we Lwowie i w Wilnie urządzili zdradę i łapanki
   masz świadomość, że jeżeli nie wyzwolisz stolicy to zostanie zajęta tak jak inne miasta przez sowietów

   nie wiesz też, że niemcy będą uporczywie gnieść Warszawę do samego końca
   nie wiesz nic
   i podejmuj teraz decyzję

   zaczynamy powstanie i ratujemy Polskę przed komunizmem czy siedzimy na tyłku i czekamy aż przyjdą nas aresztować

   dopiero dzisiaj możemy powiedzieć, że ich krew została przelana, warszawa zniszczona.... bo powstanie się skończyło... zanim się zaczęło nikt tego nie wiedział, że tak się skończy

   to czym dla nas jest powstanie to nauczka - żeby nie liczyć na nikogo, ale liczyć na siebie i kalkulować i robić tak aby nigdy to się nie powtórzyło, nie musiało się powtórzyć

  •  

   pokaż komentarz

   @Mrbimbek Chłopcy dojrzewają kilka lat później niż dziewczynki. Dopiero około 13 r. ż. jądra zaczynają produkować testosteron co prowadzi do przyspieszenia wzrostu i w późniejszej fazie rozwoju osiągnięcie dojrzałości płciowej. Nie uważam aby 11 czy 12 letni chłobcy, którzy nie przeszli jeszcze nawet mutacji byli dobrymi kandydatami na powstańców ani tym bardziej byli w pełni świadomi swoich możliwości na przetrwanie czy osiągnięcie zwycięstwa w tej walce.
   Dowództwo składające się z dorosłych mężczyzn od samego początku liczyło na cód, który się jednak nie wydarzył.
   O czym ty w ogóle piszesz. Powstanie wybuchło pod koniec wojny, gdy Niemcy byli w odwrocie. O żadnym podziale między ZSRR i Niemcy nie mogło być mowy. Z resztą to już nastąpiło w 1939 r.
   Co się zaś tyczy ofiar, to podczas walk zginęło bodajże 250 000 cywilów. Część z nich padło ofiarami masowych mordów przeprowadzanych przez oddziały niemieckie inni zginęli wWojska bombardowaniach lub po prostu znaleźli się na linii walk powstańców z wojskami niemieckimi. Wojska radzieckie czekały spokojnie na lini Wisły nie robiąc nic aby nam pomóc. Nasi zachodni sojusznicy nie mogli zrobić zbyt wiele aby nam pomóc bo stlica była odcięta. Niedobitki polskich wojsk (partzantki) nie były w stanie przeprawić się przez Wisłę, a wielu żołnierzy zginęło próbując przedostać się do Warszawy. Sytuacja w jakiej znaleźli się Warszawiacy była naprawdę dramatyczna.

   http://www.sppw1944.org/index.html?http://www.sppw1944.org/powstanie/mlodzi_powstancy.html

  •  

   pokaż komentarz

   @Chino: uuuu... powazne slowa jak na trzynastolatka :D

  •  

   pokaż komentarz

   11 letni strzelec Jasio

   @kissandfly: Wez Ty najpierw poczytaj o czym sie wypowiadasz ;P
   1. ponizej chyba 16 r ż nie brano do czynnej walki (co innego kurierzy itp)
   2. No tak, bo powstancy mieli tyle broni, zeby dawać każdemu...

  •  

   pokaż komentarz

   @Ink_702963: Może i o Kościuszce nikt nie słyszał, ale za to o Pułaskim mówią dość często i jest ważną postacią w historii USA.

  •  
   I........3

   0

   pokaż komentarz

   @szuli12 : Proszę cię. Nawet jak mieli to w planach to wschodnia granica był zaatakowana przez Rosjan. Trzeba być debilem by uważać, że ludzie którzy atakują twoje granice mają pokojowe zamiary.

   "https://pl.wikipedia.org/wiki/Obrona_Grodna"
   Sobie poczytaj. Nie jestem ekspertem, ale jeżeli państwo w dobie radiostacji, szyfrowanych wiadomości i teoretycznie szybkiej podróży (pociągi, samochody) nie potrafiło przez wywiad przesłać tak poważnej informacji, to albo rządzili nim idioci, albo zgadnij co? Po prostu komuniści.

   "Z kolei w dniach 20‒21 września trwały ciężkie walki o Grodno, gdzie na skutek zaciekłej obrony sowieckim czołgom nie udało się zdobyć miasta z marszu. Miasta broniły jedynie niewielkie oddziały garnizonu (większość w składzie 35 Dywizji Piechoty została kilka dni wcześniej przerzucona transportami kolejowymi dla obrony Lwowa przed Niemcami) i ochotnicy, w tym harcerze. Obrońcy butelkami z benzyną i ogniem działek przeciwpancernych zniszczyli kilkadziesiąt czołgów sowieckich. Agresor używał cywilów i jeńców jako żywych tarcz dla osłony natarcia czołgów[25]. "

   To jest k@!?a kpina, by teraz ci p!#$%!#eni pseudo patrioci bronili Sowietów, którzy napluli Polsce w twarz i wyrżnęli oddziały dobrych żołnierzy, którzy po prostu bronili granic. Wszyscy, którzy żyli na wschodzie przewracają się w grobach gdy ktoś tu tak chwali to powstanie warszawskie i wszystko inne mówiąc, że "yyy noo wiadomo trochę jest się autystycznym zawsze nie, no nie wiedzieli, że taka sytuacja miała miejsce"
   Taaa, a Hitler nie wiedział o holocauście.

 •  

  pokaż komentarz

  Czy to ścibor-rylski? Ton podniosły i piękna mowa. Szloda, że za komuny zwykła szuja. Mój pradziadek i dziadek a potem cała rodzina cierpieli przez takich donoscieli - kolegów. Dziadek jako poszkodowany mógł sprawdzić kto na niego donosił. Pełno bohaterów z wojny za parę groszy i posadki donosiło o wszystkim. https://wpolityce.pl/m/polityka/138522-general-scibor-rylski-przyznaje-sie-do-wspolpracy-z-sb-i-przekonuje-ze-wyciagal-informacje-od-esbekow

 •  
  c......1

  +12

  pokaż komentarz

  100 letni powstaniec, który do 1981 roku donosił najpierw do UB, a później do SB. No super bohater. Tfu

 •  

  pokaż komentarz

  CAŁA ŁĄCZKA NA POWĄZKACH pełna jest BOHATERÓW którzy nie chcieli donosić na swoich i nawiązać współpracy z polskimi pachołkami Stalina. Generałowi Emilowi Fieldorfowi proponowano "współpracę" i "lepsze traktowanie" wolał karę śmierci. Pileckiego tak katowali że mówił o Oświęcimiu jak o wakacjach również zamordowany w imieniu "prawa" Polski Rzeczpospolitej Ludowej. Generała Okulickiego i szesnastu innych "kłopotliwych" przywódców Polskiego Państwa Podziemnego bezpieka we współpracy z ruskimi porwali z Polski i przez trzy miesiące "przesłuchiwali" na Łubiance przez NKWD. Na koniec ich zamordowano w imię prawa Związku Socjalistycznych Republik Radzieckich ku uciesze ruskiego tłumu. https://pl.wikipedia.org/wiki/Proces_szesnastu

  A tutaj na wykopie banda jełopów pokazuje fakt byłego powstańca Warszawy ale który po wojnie się zeszmacił doniósł na towarzyszy. No w wersji idiotów on podobnie jak Wałęsa donosił ale jednocześnie walczył z bezpieką i wygrał!!!!. Przechytrzył ich TA BO JUŻ UWIERZĘ. Samo poniższe zdjęcie generała Okulickiego więcej mówi niż jad tego aparatczyka PRL wycierającego sobie mordę miłością do Polski. BTW Wcale nie mówię że powinien walczyć z PRL, czy choćby siedzieć cicho i przedewszytkim nie szkodzić. Ale jak wybrał drogę szmaty nie róbcie teraz z niego bohatera z powodu jednego przemówienia. To jakby usprawiedliwać wąsatego kurdupla Hitlera za to że ładnie mówił na wiecach. Poniżej zdjęcie Okulickiego bohatera Polski i Polaków on nie gadał jego zabili za to że walczył za wolność nas Polaków.

  źródło: upload.wikimedia.org

 •  

  pokaż komentarz

  Czemu on nie siedzi tylko go podtrzymują?