•  

  pokaż komentarz

  Jakos teraz redaktorzy z TV Republika siedza cicho i nie komentuja. Jak wywalali Marka Trele to wrzeszczeli ze Trela nakradl i ze gdyby nie kradl to Janow Podlaski bylby bogaty jak Microsoft i Apple razem wzieci. To ja sie pytam gdzie jest ta kasa patalachy?
  A odpowiedz bylaby w stylu bo pewnie zamiast sprzedawac najlepsze konie zostawiamy je sobie dla siebie. Zeby najlepsze konie narod mial a szejkowie niech maja dolary.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak wywalali Marka Trele to wrzeszczeli ze Trela nakradl

   @zacny_login: A jak wytłumaczysz coś takiego? Firma prywatna wykazuje zyski z pośrednictwa sprzedaży a stadnina koni traci. I to przecież nie ja wymyśliłem ani żadne pisory, tylko to są dane z raportu NIK-u z 2014 r. i raport CBA z 2015. Oba powstały w czasach PO jak obiema tymi instytucjami rządzili ludzie PO. A teraz dawać minusy za pokazanie obiektywnych faktów.

   źródło: wykop.png

  •  

   pokaż komentarz

   Jakos teraz redaktorzy z TV Republika siedza cicho i nie komentuja. Jak wywalali Marka Trele to wrzeszczeli ze Trela nakradl i ze gdyby nie kradl to Janow Podlaski bylby bogaty jak Microsoft i Apple razem wzieci.
   @zacny_login: A ja siedzę z boku i pytam samego siebie czemu tak właściwie stadnina jest spółką państwową? Tak, tak... to nasze dziedzictwo kulturowe. Fajnie, ale co z tego? To, że kiedyś w Polsce koń był ważny... jak i wszędzie, to trochę za mało by urządzać mu skansen za nasze pieniądze.

   Poza tym czemu akurat stadnina? Przecież obok chabet w naszym dziedzictwie kulturowym zawierają się i szable, i nalewki, i gobeliny i, nie wiem, bigos. Je też powinno się podciągnąć pod budżetówkę?W imię historii? Hmm... Państwowy Cech Płatnerski kujący batorówki dla celebrytów, a my wszyscy będziemy do tego dopłacać... dla idei. Tak, to brzmi dumnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill: Jakieś źródło by się przydało :). Będę wdzięczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill pokaż źródło pisowczyku, ofc niezależna i inne prawackie szmatlawce nie są żadnym źródłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill: Z jednej strony zgoda, bo raport NIK nie zostawiał na Treli suchej nitki. Poprzedniego prezesa należało zwolnić, co do tego raczej nie ma wątpliwości jeżeli się poczyta co tam się działo.

   Z drugiej strony pomimo szeregu nieprawidłowości dalej potrafił wypracować zysk, nie przez przypadek pominąłeś tutaj lata 2014-2016 oraz wcześniejsze, przed 2013. Smutna prawda brzmi, że cwanego lisa zastąpiła chciwa kuna.

   BTW samo to zestawienie mi kompletnie nic nie mówi, możesz opisać dokładną charakterystykę aukcji w Janowie prowadzonych w tamtych latach? Na czym polegała ta współpraca? Odkąd Polturf przestał organizować aukcje to konie są sprzedawana znacznie, znacznie taniej i w mniejszej ilości, także samo to zestawienie nie mówi kompletnie nic.

  •  

   pokaż komentarz

   @DiscoKhan: Jak zwykle zapomniał podać ze jednak gospodarstwo ze wszystkich swoich dzialnosci łącznie wypracowywalo zysk.

   Najwyższa Izba Kontroli ocenia pozytywnie mimo stwierdzonych nieprawidłowości realizację zadań hodowlanych i gospodarkę finansową Stadniny w latach 2011-2013 (I półrocze).
   Pomimo, iż hodowla koni prowadzona przez Spółkę była deficytowa to lata obrotowe objęte kontrolą zamknięto dodatnim wynikiem finansowym.
   3.38. Osiągnięty w okresie objętym kontrolą zysk netto Spółki wynoszący: 60.422,05 zł za rok obrotowy 2011 oraz 243.190,52 zł za rok obrotowy 2012


   https://www.nik.gov.pl/kontrole/P/13/188/LLU/

  •  

   pokaż komentarz

   @matowy: No to jest właśnie problem z trollami politycznymi, zawsze o czymś "zapominają".

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill: Poprzedni prezesi, tych dwóch stajni nie mieli nic wspólnego z żadną z pari politycznej. I taki stan był utrzymywany przez wiele lat. Niezła manipulacja. Jako że Pisiory uwielbiają samozaoranie proponuje te dane ( o ile nawet prawdziwe? a na pewno wypisane wybiórczo bez lat z zyskami) podpisać hasłem wyborczym :

   PIS w ciągu jednego roku zrujnuje kraj szybciej, niż inni w ciągu czterech lat!

  •  

   pokaż komentarz

   @Maliszak stulił pysk, bo źródło jest na Nowogrodzkiej

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill a jak wyjaśnisz to, że państwowa firma, teraz gdy jest już naprawiona przez #pis, straciła więcej w ciągu jednego roku niż w ciągu czterech lat wtedy gdy była popsuta?

  •  

   pokaż komentarz

   zapomniał podać ze jednak gospodarstwo ze wszystkich swoich dzialnosci łącznie wypracowywalo zysk.

   @matowy: Ta cała działalność to hodowla krów mlecznych. O ile wiem ona została chyba teraz wydzielone z działalności stadniny. Ale tego nie jestem na 100 proc. pewien.

   Z drugiej strony pomimo szeregu nieprawidłowości dalej potrafił wypracować zysk, nie przez przypadek pominąłeś tutaj lata 2014-2016

   @DiscoKhan: Nie pominąłem żadnych lat. Podałem te dane które były dostępne w raportach NIK i CBA. Trele miał słownie jeden dobry rok to był 2015. A stało się to dlatego że sprzedał swojego najlepszego ogiera rozpłodowego, konia kluczowego dla całej hodowli i stadniny.

   państwowa firma, teraz gdy jest już naprawiona przez #pis, straciła więcej w ciągu jednego roku niż w ciągu czterech lat wtedy gdy była popsuta?

   @pokpok: Wielkim ekspertem od hodowli koni nie jestem ale wiem że:
   1. Na aukcji sprzedaje się konie 3-5 letnie. Skoro Trele zwolniono w marcu 2016 r. to proste rachuby kalendarzowe pokazują że wszystkie te konie które tak słabo sprzedały się w 2017 r. zostały wyhodowane jeszcze przez Trele.
   2. Ciężko nowym zarządzającym będzie osiągnąć dobre wyniki sprzedażowe koni, skoro w 2015 hodowla straciła dwie najlepsze klacze rozpłodowe (obie zmarły) oraz najlepszego ogiera rozpłodowego (został sprzedany na aukcji). Cała hodowle trzeba zaczynać od początku bo nie ma dobrego materiału genetycznego.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill Eee... Cóż firmę poltruf udało się zastąpić profesjonalistami, którzy doprowadzili aukcję do likwidacji...

  •  

   pokaż komentarz

   oni, skoro w 2015 hodowla straciła dwie najlepsze klacze rozpłodowe (obie zmarły) oraz najlepszego ogiera rozpłodowego (został sprzedany na aukcji)

   @Thorkill: Przepraszam lekka pomyłka, w 2015 r. sprzedano kluczową klacz rozpłodową a druga klacz rozpłodowa zmarła a 2016 sprzedano kluczowego ogiera rozpłodowego. W ten sposób cała główna linia chempionów arabskich z Janowa skończyła się.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: zawsze można było z głową sprywatyzować. Choć nie wiem po co, skoro działało to znakomicie, taki wyjątek od reguły.
   Zresztą, przecież gdyby to było prywatne to PIS by to znacjonalizował. Tzn. upaństwowił.
   Zresztą nieistotne, ta władza potraktowała stadniny jak okupant. Nawet komuna nie zabiła hodowli koni. PIS jak zwykle najlepszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Thorkill
   Ja tylko zaznaczę coś. , bo ludzie często nie rozumieją na czym polega działanie NIK.

   NIK ZAWSZE znajduje nieprawidłowości. To taka skubana instytucja. Jednak dopiero gdy NIK widzi przestępstwo, czyli działanie niezgodne z prawem wtedy zawiadamia odpowiednie organy. Tutaj tego nie ma.

   Ponad to na prawdę chciałbym poznać źródło twoich rewelacji. Bo jeżeli to jakieś partyjne broszurki.... to pewnie dałeś się wysterować i lykasz propagandę.

   Mieszkam blisko Michałowa, też Podlasie, też państwowa stadnina w okolicy sporo prywatnych, mniejszych stadnin. Z tego co ludzie plotkuja to chodziło tylko o stołek bo poprzednim nie należał do kasy PIS i był nie na rękę. A trzeba przecież wynagrodzić swoich.

  •  

   pokaż komentarz

   Choć nie wiem po co, skoro działało to znakomicie, taki wyjątek od reguły.
   @przeciwko78: Tajemnicą Poliszynela jest to, że konie same w sobie przynoszą stratę i gdyby nie hodowla bydła przy stadninie to już dawno to wszystko zbańczyłoby ¯\_(ツ)_/¯ Acz prawda, to co odwalił PiS to skandal...

  •  

   pokaż komentarz

   m poznać źródło twoich rewelacji.

   @wcinaster: Przecież podałem: raport NIK i raport CBA. Raport NIK masz zalinkowany wyżej a raport CBA wpisz sobie w wyszukiwarkę Raport CBA janów lubelski i ci wyskoczą linki. Potem musisz te oba dokumenty przejrzeć i wybrać te dane z nich. Robota na 15-20 min. którą wykonałem dwa lata temu przy okazji tej pierwszej fali awantury. Ale zasada z wami jest taka że zawsze jak to wrzucę tutaj to zbiorę po 100 minusów. Ale jeszcze nikt tych danych nie zakwestionował ani nie wykazał że się gdzieś w nich pomyliłem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: No i to jest "biznes" według tych sowieckich idiotów. Zamiast zracjonalizować ceny i koszty to polska biedota dotuje arabskich szejków płacąc więcej za produkty żywnościowe. Typowy socjalistyczny rak...

   Cały ten bolszewicki kołchoz i nasza "wielka duma" powinny dekady temu trafić do prywatyzacji. Z resztą co to za p%@?@%%enie, taki "piękny" przykład bolszewickiego zarządzania i duma na cały świat a trzeba stosować dumping cenowy oparty na drenowaniu rentownych gałęzi tej pseudo "firmy" pełnej pociotów...

  •  

   pokaż komentarz

   @pokpok: teraz trzeba poczekać... odbudowanie trwa... poki co czyszczą to co popsute i dopiero teraz widac jak bylo popsute.... taka retoryka
   Dokladnie jak z sądami- po 'reformie' czas rozpraw wydluzyl się o ok 4msce - Pan wiceminister sprawiedliwości przekonuje, ze zeby reforma zadziałała potrzeba czasu .... i dokladnie jest tak ze stadniną.
   Za jakis (nieokreślony) czas stadnina będzie przynosić zyski na poziomie jaki nawet nam się nie śni. Zobaczycie. Tylko ważne żeby mogli rządzić jeszcze kolejne 4 lata. Bo jedna kadencja to tylko na czyszczenie i naprawianie

  •  

   pokaż komentarz

   @toto22 Jak ktoś uwierzył w Smoleńsk, to we wszystko uwierzy.

  •  

   pokaż komentarz

   @pokpok: a ty wierzysz w pijanego Kaczyńskiego w kokpicie? xD to dopiero...

  •  

   pokaż komentarz

   @murza: Może nie pijany Kaczor w kokpicie, bo on wydawał polecenia i dupy nie chciało się jemu ruszyć z fotela. Za to nachlany Błasik to akurat fakt.

  •  

   pokaż komentarz

   @murza To też teoria z gazety polskiej, że Kaczyński był pijany?

  •  

   pokaż komentarz

   @pokpok: to hiperbola kacapskiej propagandy platformy

  •  

   pokaż komentarz

   fakt

   @pajaceadm: jakieś dowody? Czy to tak... z instrukcji dla ruskich trolli?

   źródło: 2e4h5w.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @murza no chyba od #pis to nikt bardziej kacapskiej natury nie ma...

  •  

   pokaż komentarz

   @murza o qrwa... odkryłeś brakujące ogniwo w dowodzie na to, że Polska w czasach PO była kondominium rosyjsko-niemieckim pod żydowskim zarządem powierniczym.

  •  

   pokaż komentarz

   @pokpok: nic nie odkryłem, to było oczywiste, z żydami przesadzasz

 •  

  pokaż komentarz

  Nigdy nie zrozumiem po jaką cholerę PAŃSTWO hoduje konie. Może jeszcze kury i świnie też powinno?

  •  

   pokaż komentarz

   Może jeszcze kury i świnie też powinno?

   @Dorrek: spokojnie, pracują nad tym: http://agronews.com.pl/artykul/narodowy-holding-spozywczy/

  •  

   pokaż komentarz

   @Dorrek: może jeszcze za kopanie węgla i budowę statków się wezmą? ( ͡€ ͜ʖ ͡€)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dorrek: wiesz, dopóki był to dochodowy interes to czemu nie? W różnych państwach istnieją różne państwowe firmy i czasem to nawet nieźle działa. Ta stadnina była znana, przyciągała hodowców i bogatych właścicieli koni z całego świata. Była czymś prestiżowym i fajnie wyróżniającym nasz kraj. PiS, w charakterystyczny dla siebie sposób, zadbał o to, żeby prestiż poszedł w pi.du.

  •  

   pokaż komentarz

   @Jare_K: Może się jeszcze zajmą hodowlą jedwabników? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Scooterek: nie, oni tylko zajmują się dojeniem dobrze prosperujących przedsiębiorstw. Najpierw ktoś musiałby z jedwabników zrobić dochodowy biznes ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Nigdy nie zrozumiem po jaką cholerę PAŃSTWO hoduje konie.

   @Dorrek: To jest polska zbrojeniówka. Po co nam satelity, świadomość sytuacyjna pola walki, rakiety, antyrakiety, nowoczesne uzbrojenie? Mięso armatnie na konie i wiooo na rzeź. Dopiero co świętowaliśmy rzeź ponad 200 tysięcy Polaków wyruchanych przez zachód i ruskich, więc jak widać, lekcji z tego nie wyciągnęliśmy... taka mała dygresja.

  •  

   pokaż komentarz

   @megawatt: o widzę, że akronimem będzie NHS, a nie PGR ;-)
   Swoją drogą słaby wybó, bo chyba każdy kto był na Wyspach na hasło NHS dostaje drgawek.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dorrek: Dla służb mundurowych. Muszą czymś jeździć na Podlasiu. Jak tam wjadą samochodem to ludzie będą w nich widłami rzucali.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dorrek: A potem hurr durr dlaczego Państwo wyprzedaje interesy. Błędne koło. Ma źle, sprzeda też źle dla was.

  •  

   pokaż komentarz

   @pawntheworld: Ale ja nie narzekam na posiadanie jakis strategicznych interesów przez państwo. Ale hodowla koni? To może jeszcze psów i szynszyli?

  •  

   pokaż komentarz

   Nigdy nie zrozumiem po jaką cholerę PAŃSTWO hoduje konie. Może jeszcze kury i świnie też powinno?

   @Dorrek: A dlaczego nie? Byliśmy w tym dobrzy i znani na całym świecie. Stadnina zarabiała i miała swoje długie tradycje. Została założona niemal równe 200 lat temu!

  •  

   pokaż komentarz

   @Dorrek: bo wspaniale prosperowała.
   Zresztą wyobrażasz sobie ten kwik gdyby ktoś chciał to sprywatyzować?
   Wtedy PIS by ją zrepolonizował i dopiero potem ukatrupił.

  •  

   pokaż komentarz

   @Budo: cóż, jestem raczej zwolennikiem państwa minimalnego, jestem jakoś w stanie przeżyć dziedziny strategiczne jak obronność, energetyka itp. Każda kolejna gałąź w rękach państwa to jedynie kolejne stołki do obsadzenia swoimi ludźmi i dojenia kasy państwowej. Także wcześniejsze zyski, jak się media chwalą, "milionowe" to jest nic przy budżecie państwa. Czy więc na pewno potrzebujemy takich stadnin utrzymywanych ze środków publicznych? Kończy się tak jak widać na załączonym obrazku i to niezależnie od ekipy.

   bo wspaniale prosperowała.

   @przeciwko78:

   dopóki był to dochodowy interes to czemu nie?

   @JudeMasonPolakozerca:

   To jest wspaniałe prosperowanie? Serio?

   źródło: static1.money.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @Dorrek: to pozostałość z XIX wieku kiedy konie były niezbędne w wojsku i państwa dbały o wysoką ich jakość. Jeszcze przed wojną w Polsce konie podlegały mobilizacji w czasie wojny, a w czasie pokoju państwo kontrolowało prywatnych właścicieli czy ich konie, przewidziane do mobilizacji w czasie wojny są prawidłowo utrzymywane. Dzisiaj to ewidentny archaizm.

  •  

   pokaż komentarz

   wiesz, dopóki był to dochodowy interes to czemu nie?

   @JudeMasonPolakozerca: bo nie. zgodziliśmy się na taki model gospodarki w którym państwo nie działa aktywnie tam gdzie nie musi. Dodam od razu że nie jest to jedyny model - bo np. we Francji państwo jest gospodarczo bardzo aktywne, i mnóstwo firm i sektorów jest państwowych.

   Jeżeli uznajemy że hodowla tych koni jest ważna ze względu na wartość kulturową czy prestiżową to państwo może zachować kontrolę merytoryczną nad tym aspektem a kwestie rynkowe ZLECAĆ firmom prywatnym.

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: to nie jest tylko przykład Francji. Od groma państw wspiera czy kontroluje różnego rodzaju przedsięwzięcia komercyjne i - jeżeli robią to z głową - może to być być korzystne. Gdyby w polskim Bantustanie firmy państwowe były wykorzystywane we właściwym celu (czyli zarabianie pieniędzy dla PAŃSTWA, a więc tworzenie dobrobytu OBYWATELI), a nie jako przechowalnie dla wszelkiej maści partyjnych przydupasów to ja doprawdy nie widzę problemu w tym, że państwo posiada te firmy. Problemem nie jest państwowość, ale zj??!na mentalność.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdyby w polskim Bantustanie firmy państwowe były wykorzystywane we właściwym celu (czyli zarabianie pieniędzy dla PAŃSTWA, a więc tworzenie dobrobytu OBYWATELI),

   @JudeMasonPolakozerca: To jest kwestia spojrzenia na model państwa. Bo jest drugie tyle państw które realizują różne zadania z pomocą prywatnej przedsiębiorczości.

   A jeśli uznać że ZADANIEM państwa jest zarabianie na rzecz obywateli za pomocą państwowych firm... To gdzie jest granica tych firm? Dlaczego nie zrobić państwowych producentów pasty do zębów, koszulek, adidasów? Państwowej sieci fryzjerów, kebabów i dyskotek?
   Państwowe taksówki albo uber, państwowy firmy komputerowe i sprzątające.

   To wszystko są branże gdzie firmy ZARABIAJĄ, więc państwo tez mogłoby ZARABIAĆ - jak sam piszesz dla dobra obywateli.
   Powinno tak robić czy nie? A jeśli nie, to co stanowi granicę tego czym państwo powinno a czym nie powinno na rynku się zajmować?

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: sky is the limit ( ͡° ͜ʖ ͡°) ale na poważnie to uważam, że pojedyncze przedsiębiorstwa państwowe w dochodowych czy strategicznych sektorach mają jak najbardziej rację bytu. Mam tu przede wszystkim na myśli przemysł energetyczny. Zbrojeniówka też, czemu nie. Pod warunkiem oczywiście, że nie doprowadzi to do monopolu bo tylko zdrowa konkurencja napędza rozwój.
   Kebabownia czy stadnina nie zalicza się do takich przedsięwzięć, ale tą drugą jestem jeszcze w stanie ogarnąć umysłem (kwestie historyczne, prestiżowe, może placówka naukowo-badawcza, etc.).

  •  

   pokaż komentarz

   ale na poważnie to uważam, że pojedyncze przedsiębiorstwa państwowe w dochodowych czy strategicznych sektorach mają jak najbardziej rację bytu.

   @JudeMasonPolakozerca: Teraz mówisz o sektorach strategicznych, wcześniej było o generowaniu DOCHODU dla obywateli.
   To jest zupełnie odmienna motywacja dla tworzenia firm państwowych.

   Dochodowy sektor w Polsce to np. produkcja mebli, albo transport drogowy. Dlaczego nie ma Panstwowej Komunikacji Samochodowej?, albo państwowej fabryki mebli?

  •  

   pokaż komentarz

   @graf_zero: ale co w tym sprzecznego? Jedna motywacja nie wyklucza drugiej. To, że są jakieś firmy są ważne nie oznacza, że powinniśmy jedynie na nich tracić. Pomijając sektory strategiczne nie widzę wielkiego sensu w tworzeniu firm państwowych w różnych branżach. Polska jest jednak specyficznym przypadkiem bo wyszliśmy z komuny ogromnym balastem firm państwowych. W latach 90. prywatyzowano je bez ładu i składu, często wyprzedając za grosze przedsiębiorstwa o dużej wartości czy potencjale. Z dzisiejszą świadomością błędów można przyjąć, że część dałoby się uratować, czy to przez zachowanie w nich czynnika państwowego i odpowiednią restrukturyzację (w tym usunięcie związków zawodowych, które często przyczyniały się do tragicznej sytuacji firm), czy przez transformację do formy spółdzielczej.
   Poczytaj o tym jak sprywatyzowano Zakłady Celulozowo-Papiernicze w Kwidzynie. Banki też fajnie zostały "sprzedane". Naprawdę wolałbym w tej sytuacji udział czynnika państwowego (ale umiarkowanego, czyli profesjonalny manager, zatrudniony na warunkach rynkowych i dbający o to, żeby firma przynosiła zysk skarbowi państwa). W takiej sytuacji nie zdziwiłaby mnie obecność państwowego producenta mebli czy firmy transportowej. Sam byłbym za tym, żeby takiej drobnicy nie trzymać, ale mówię o ogólnej sytuacji, jaka może mieć miejsce w naszym kraju.

 •  

  pokaż komentarz

  Konie wyścigowe są lewackie. Koń patriota orze w polu.

 •  

  pokaż komentarz

  Wyniki wyborów parlamentarnych w Janowie. Należy ponosić konsekwencje złych wyborów.

  źródło: janow.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: Ciekaw jestem wyborów samorządowych. Mam nadzieję, że PiS nie dojdzie do gminnego koryta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Logytaze: akurat gminne wybory sa najbardziej mandatowe, bo ludzie glosuja na ludzi ktorych rzeczywiscie znają i sa zasłużeni dla lokalnej dzialalnosci. Czesto w gminnach sa wazniejsze sojusze miedzy osobami, a nie partiami ktore pracuja na rzecz polepszenia bytu swoich miejscowosci. Jedynie gminne wybory w duzych miastach sa patologiczne, gdyz duze miasta zapewniaja kandydatom większa anonimowosc.