•  

  pokaż komentarz

  To się nazywa reklama, po wyjściu filmu świat kościelny zadrży. Btw fajnie zwiększają zasięg reklamy :)

  •  
   L...............i

   -22

   pokaż komentarz

   po wyjściu filmu świat kościelny zadrży.

   @mietkomietko: Tak jak zadrżał świat medycyny po filmie "Botoks" Patryka Vegi.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii Botoks był troche przekolorowany. Natomiast w tym już padło stwierdzenie które kiedyś na żywo slyszalem "co łaska ale minimum 1000zł"

  •  
   L...............i

   -84

   pokaż komentarz

   Natomiast w tym już padło stwierdzenie które kiedyś na żywo slyszalem "co łaska ale minimum 1000zł"

   @mietkomietko: widzisz, a ja jako człowiek stosunkowo mocno jak na polskie realia, związany z Kościołem nigdy czegoś takiego nie słyszałem, ani osobiście, ani od znajomych. Może dlatego, że wiem gdzie dzwonić w takim przypadku i by się to dla księdza źle skończyło.

   No chyba, że chodziło Ci o ślub, ale wtedy ta cena nie jest podana na sam sakrament, tylko za organistę oraz przygotowanie i późniejsze sprzątanie kościoła, bo ani organista, ani kościelni za darmo nie robią i nie muszą.

   Jak ktoś chce skromny ślub, bez organisty i pajacowania z wystrojem, a potem po sobie posprząta, to nie będzie żadnych obowiązkowych opłat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: organista i kościelny biorą osobno.

  •  

   pokaż komentarz

   To się nazywa reklama,

   @mietkomietko: Tia. No po prostu są tak obrazoburczy, że wszędzie ich zdejmują, rwą plakaty i straszą banicją. Zaraz pewnie Watykan się wypowie o tym genialnym reżyserze i obłoży go anatemą, do drzwi dystrybutorów zapukają bagiety, a reżyserowi ktoś popełni samobójstwo albo nawet rozbije pomidora na głowie. Normalnie Szatańskie Wersety to przy tym filmie małe miki. Na szczęście na postępowym wykopie, na głównej jest codziennie po pięć wysrywów o tym arcydziele, więc istnieje szansa, że jednak pocztą podziemną społeczeństwo dowie się całej prawdy cała dobę. Się czuje jak w jakiejś konspiracyjnej piwnicy. No jakże cudownie być częścią czegoś wielkiego.

  •  
   L...............i

   -38

   pokaż komentarz

   organista i kościelny biorą osobno.

   @WIDOR: Zależy gdzie. U mnie ksiądz bierze 400 na organistę i 500 na kościelnych, bo taki mają tamci ustalony cennik, a potem tylko zgłaszają się do księdza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: Porównanie z Botoksem jest nie na miejscu. Przede wszystkim dlatego, że Vega robi bardziej pastiż i szokuje wymyślnymi historiami, która w dużym stopniu jest mocno przekoloryzowana. Z kolei właśnie Smarzowski robi historie bardziej realne co pewnie jest bardziej niebezpieczne dla księży. Aczkolwiek mam wrażenie, że w przypadku tego filmu kościół będzie zachowywał rezerwę i nie będzie zbytnio atakował ani wychylał się.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak jak zadrżał świat medycyny po filmie "Botoks" Patryka Vegi.

   @Lawrence_z_Arabii: Różnica jest taka, że niemal całe polskie społeczeństwo ma kontakt w ten czy inny sposób z ludźmi kościoła.

   Ja pamiętam z mojego dzieciństwa proboszcza z okolicznej parafii. Jak akurat w danym roku wypadała jego wizyta na kolędzie to wyglądało to tak, że jak zaczynał to był trzeźwy jak szczypiorek. Pod koniec kolędy zazwyczaj prowadzili go już ministranci, bo w każdym domu jaki odwiedził musiał wypić kielicha.

   Z kolei w liceum religii uczył mnie ksiądz (przynajmniej do momentu w którym się wypisałem), który miał dwójkę dzieci (które nie pochodziły bynajmniej z czasów przed święceń kapłańskich).

   Co do kasy to akurat nigdy osobiście się z tym nie spotkałem, ale moja siostra załatwiała mszę w intencji mojego ojca i też było "co łaska, ale nie mniej niż 300 zł".

  •  

   pokaż komentarz

   że Vega robi bardziej pastiż

   @Micho_master: pastisz jest celowy. Vega chciał ludziom "otworzyć oczy" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko: jesteś wolnym człowiekiem. Nie musisz korzystać z kościoła.

   To że raz w piz*e dostaniesz na komendzie to nie znaczy że każdy policjant to zło.

   Polacy kochają szufladkować. A to.juz nudne jest.

   Masz zresztą wolny rynek. Większość jak w jednym nie załatwi to idzie do drugiej parafii.

   No, ale dobra... Kit z tym. Na pewno każdy ksiądz jak w filmie rucha, pije, stosuje przemoc, wola astronomiczna kasę (sarkazm). Na pewno nie jest podkoloryzowane (sarkazm).

   I każdy jeździ Maybachem...

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: U mnie w rodzinie w 4 różnych parafiach jest cennik za chrzest, ślub czy pogrzeb.
   Nikt przy ślubie i pogrzebie nie mówi "co łaska, ale nie mniej niż" tylko od razu podaje stawkę. Tak wygląda rzeczywistość, chociaż znam też 1 parafię gdzie jest faktyczne co łaska ale to raczej wyjątek od reguły a nie standard.

  •  

   pokaż komentarz

   @leonidas84: to dziwne ze nie słyszałeś takich słów, ja jestem agnostykiem a moja rodzina mimo ze wierzy to mało z kościołem chce mieć wspólnego.. ta instytucja jest tak zepsuta od środka ze szkoda gadać, my nie wpuszczamy księdza po kolędzie już dobre 7-8 lat i tego roku zrobiliśmy tak samo i co? I ksiądz sąsiada się pytał co to za rodzina tu mieszka i czemu na kościół pieniędzy nie daję ( ͡° ͜ʖ ͡°)( ͡° ͜ʖ ͡°) a sąsiad tylko zażartował i się spytał czy jest księdzem czy urzędem skarbowym.

  •  

   pokaż komentarz

   Botoks był troche przekolorowany.

   @mietkomietko: trochę? ( ͡º ͜ʖ͡º) ten film był szkodliwy

  •  

   pokaż komentarz

   @Marsoni: wiesz dla człowieka niewierzącego kościół powinien mu latać, ma ważniejsze sprawy niż ta organizacja.

   Ja np. nigdy osobiście się nie spotkałem się z niczym co było w trailerze. A poza tym zawsze traktuje ludzi indywidualnie. Nie każdy Polak jest złodziejem. Stereotypy są dobre dla małych mózgów.

   Dla chorego z nienawiści wszystko będzie powodem do jazdy po kościele.

  •  

   pokaż komentarz

   @kanapeczka_z_kanapa: Niezłe pijaki w tej twojej wsi są, że nawet z księdzem piją. Co za patola.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko: Wymyśliłeś sobie tezę w którą sam wierzysz.

  •  

   pokaż komentarz

   wiesz dla człowieka niewierzącego kościół powinien mu latać

   @leonidas84: Powinien. Ale nie może. Ze wzgledu na to, że działania kościoła wpływają na wszystkich ludzi - także niewierzących. Zakaz aborcji, może i niedługo antykoncepcji, zakaz handlu w niedzielę, niby dobrowolna a de facto nie mająca alternatywy religia w szkole, uroczystości państwowe i szkolne połączone z mszami, wieszanie krzyży w budynkach publicznych, przejmowanie gruntów państwowych przez kościół za półdarmo czy darmo, twierdzenie wszem i wobec że jedyną moralnością jest moralnośc katolicka i utozsamianie ludzi niewierzących ze zgnilizną moralną i patologią i tak dalej.
   Kościół chce doprowadzić do takiej sytuacji, ze owszem, możesz sobie być niewierzący, ale masz się zachowywac w taki sposób, w jaki sobie tego życzy kościół. Usiłuje narzucać swoje zasady ogółowi społeczeństwa, w tym osobom niewierzącym lub wyznajcym inne religie, dlatego niestety nie może być tym osobom obojętny.
   Gdyby kościół zajmował sie tylko swoimi wyznawcami i nie miał ambicji do wpieprzania się w sprawy innych, wtedy byłoby tak, jak piszesz - że człowieka niewierzącego powinien on nic nie obchodzić.

  •  

   pokaż komentarz

   @raj: bzdury.

   Aborcja jest dopuszczona w określonych sytuacjach. A jak ktoś nie chce zajęć niech używa gumek. Proste.

   Nigdy nie było i nie będzie zakazu antykoncepcji. Nawet kościół pokazuje wysokoprocentowe metody (termometr, obserwacja śluzu itd.).

   Zakaz handlu w niedzielę jest w wielu krajach. U nas wprowadzili pod naciskiem związków zawodowych.

   Z religii możesz wypisać dzieciaka bez problemu.

   Krzyż dla ateisty to tylko kawałek drewna.

   Msze święte z uroczystościami państwowymi to norma w wielu krajach. Wciąż ludzie wierzący w różne religie przeważają. Czemu mają być dyskryminowani? Mają prawo wymagać od państwa włączenie się w ich święta. Tak samo policjantki w Szwecji paradują na gej paradach.

  •  

   pokaż komentarz

   @raj: kościół ci coś narzuca? Nie bądź śmieszny. Połowa zadeklarowanych katolików ma wywalone na kościół i jego nauczanie.

   No chyba że chodzi ci o przykazania typu nie kradnij, nie zabijaj?

  •  

   pokaż komentarz

   kościół ci coś narzuca?

   @leonidas84: Podałem przykłady.
   Ty, jak rozumiem, uważasz, że kościół nic a nic nie usiłuje narzucac rozwiazań politycznych dotykających całego społeczeństwa, nic a nic nie ma uprzywilejowanej pozycji w Polsce i nic a nic nie korzysta z nieporównywalnych w stosunku do wszystkich innych organizacji, stowarzyszeń itp. przywilejów?
   W takim razie nie mamy o czym rozmawiać. Albo żyjesz w iluzji, albo swiadomie kłamiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii organista bierze osobno i kościelny też bierze osobno

  •  

   pokaż komentarz

   @raj: bzdury opowiadasz bez argumentów, więc nie dziw się że zostałeś zjechany.

  •  

   pokaż komentarz

   No chyba, że chodziło Ci o ślub, ale wtedy ta cena nie jest podana na sam sakrament, tylko za organistę oraz przygotowanie i późniejsze sprzątanie kościoła, bo ani organista, ani kościelni za darmo nie robią i nie muszą.

   @Lawrence_z_Arabii: Ty, czekaj... To jak to jest, kościelny i organista mają płaconą pensję, czy nie? O ile się nie mylę obsługa uroczystości kościelnych to jest właśnie ich praca, więc za co te dodatkowe pieniądze?

   Może rozszerzymy ten zwyczaj na inne miejsca? Idziesz do lekarza na NFZ, ale musisz zapłacić pani na recepcji i za sprzątanie, bo przecież lekarz jest ze składek, no ale obsługę ktoś musi robić i to nie za darmo, nie?
   Albo zgłaszasz sprawę na policję i panowie przyjeżdżają za darmo, ale musisz oddać za paliwo i na serwis radiowozu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: Na czym polega twoje stosunkowo mocne związanie?

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko real story. Wujek poszedł opłacić ślub syna u proboszcza. Ten mówi ze należy się 1500zl. Czemu tak drogo? Bo twój syn przecież pracuje w Anglii...

   Także ten...

  •  

   pokaż komentarz

   No chyba, że chodziło Ci o ślub, ale wtedy ta cena nie jest podana na sam sakrament, tylko za organistę oraz przygotowanie i późniejsze sprzątanie kościoła, bo ani organista, ani kościelni za darmo nie robią i nie muszą. 
   @Lawrence_z_Arabii: zgadzam się w 100 procentach. Mi ksiądz nawet nie chrumknął, żeby o ofierze przypomnieć. Dałem jak żeśmy się polapali miesiąc po ślubie. Ostatnio spałem u sióstr za darmo gdy byłem z dzieckiem w szpitalu na Prokocimiu.
   Większość tych bajek o złych ksiezach piszą ci co jeszcze niedawno w Marksa wierzyli a dziś siedzą na lewych rentach za zasługi dla systemu. Kościół tworzymy my każdego dnia.

  •  

   pokaż komentarz

   kościół nic a nic nie usiłuje narzucac rozwiazań politycznych dotykających całego społeczeństwa

   @raj: usiłować to sobie może. Ty też możesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: Botoksu nie oglądało wielu osób, bo był gniotem z ludźmi którzy grali ćwierć inteligętów przez ostatnie 3 lata. Tutaj jest inny reżyser inna klasa aktorska. Tak jak nie oglądałem gniotów Papryka Vegety, tak to obejrzę.

  •  
   L...............i

   -7

   pokaż komentarz

   Na czym polega twoje stosunkowo mocne związanie?

   @dzidziaka: chodzę do kościoła.

  •  
   L...............i

   -6

   pokaż komentarz

   Ty, czekaj... To jak to jest, kościelny i organista mają płaconą pensję, czy nie? O ile się nie mylę obsługa uroczystości kościelnych to jest właśnie ich praca, więc za co te dodatkowe pieniądze?

   @jamtojest: ślub to jest dodatkowa praca, więc biorą za to pieniądze.

   Ty za darmo robisz nadgodziny?

   Może rozszerzymy ten zwyczaj na inne miejsca? Idziesz do lekarza na NFZ, ale musisz zapłacić pani na recepcji i za sprzątanie, bo przecież lekarz jest ze składek, no ale obsługę ktoś musi robić i to nie za darmo, nie?

   Czemu porownujesz kościół do szpitala? Tu raczej trzeba go porównać do jakiejś sali balowej, bo śluby robi się poza standardowymi mszami.

   Czy jak chcesz wynająć salę balową w dodatkowy dzień, to robisz to za darmo?

   Albo zgłaszasz sprawę na policję i panowie przyjeżdżają za darmo, ale musisz oddać za paliwo i na serwis radiowozu.

   Idź zgłoś na policję, że nikt nie chce za darmo za ciebie sprzątać, ani ci za darmo grać i śpiewać, zobaczymy co powie policja.

  •  
   j.........l via Android

   +3

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii mi powiedział co łaska minimum 800 to ja mu na to ok.i dalem w kopercie 150.zycie...sklamalem?tak.cxy on skłamał?tak...miał służyć ,nie oszczędzać

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: Gdzie jest napisane, jakie to są standardowe usługi kościoła, a jakie dodatkowe? Chcesz mi powiedzieć, że udzielanie sakramentów to nadgodziny?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii u Ciebie organista za łącznie kilkadziesiąt minut grania na ślubie bierze 400 PLN a kościelny za zbieranie tacy i pozamiatanie kościoła życzy sobie 500 PLN? Dobrze to przeczytałem?

  •  
   L...............i

   -7

   pokaż komentarz

   Gdzie jest napisane, jakie to są standardowe usługi kościoła, a jakie dodatkowe? Chcesz mi powiedzieć, że udzielanie sakramentów to nadgodziny?

   @jamtojest: jakiego sakramentu udziela organista i kościelny, sprzątający kościół? Oni są dla gości, a ci żadnego sakramentu nie przyjmują.

   Jak ktoś chce sam sakrament, to niech idą we dwoje ze świadkami i najbliższą rodziną, wtedy będzie za darmo, o ile nie będą domagać się grania i nie nasyfią.

  •  
   L...............i

   -8

   pokaż komentarz

   u Ciebie organista za łącznie kilkadziesiąt minut grania na ślubie bierze 400 PLN a kościelny za zbieranie tacy i pozamiatanie kościoła życzy sobie 500 PLN? Dobrze to przeczytałem?

   @tynozobacz: u mnie kościelny stroi cały Kościół przy użyciu wstęg i kwiatów, a potem to sprząta.

   A organista jest dodatkowo śpiewakiem, do tego bardzo dobrym i tyle sobie życzy, bo z daleka przyjeżdża.

  •  

   pokaż komentarz

   a ja jako człowiek stosunkowo mocno jak na polskie realia, związany z Kościołem nigdy czegoś takiego nie słyszałem, ani osobiście, ani od znajomych

   @Lawrence_z_Arabii: W tak oczywisty sposób zakłamując rzeczywistość nie przekonasz nikogo do swoich racji.

  •  
   L...............i

   -12

   pokaż komentarz

   : W tak oczywisty sposób zakłamując rzeczywistość nie przekonasz nikogo do swoich racji.

   @Hound: w jaki sposób?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: Poważnie organista dostaje 400zł za godzinę? 500 za posprzątanie kościoła też niezła stawka, nie wiedziałem, że organiści i kościelni tyle zarabiają. Serio pytam to nie jest atak czy hejt, po prostu trochę mnie to dziwi.

  •  
   L...............i

   -10

   pokaż komentarz

   @NotorycznyMiotaczSledzi: wyżej pisałem czemu tak jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: Faktycznie, jak zacząłem pisać to tego posta jeszcze nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: No taa, pod murem kościoła za darmo, a jak zechcą wejść do świątyni, to trzeba tysiaka na sprzątanie. Wracamy do analogii ze szpitalem - mogą zbadać pod drzwiami, ale za wejście się płaci.

   I nie, nie porównuj do prywatnej sali. To jest miejsce posługi, publiczne, jest dla wiernych i z zasady ma być bezpłatne. Mnie to nie interesuje ile proboszcz płaci za sprzątanie, tak jak mnie nie interesuje jakich pracowników poza nauczycielami zatrudnia szkoła.

   Notabene, wychowawcę klasy nikt nie pyta o zdanie, jak ma siedzieć wieczorem na zebraniu albo szkolnej dyskotece i nie dostaje za to nadgodzin. Oficer śledczy jak zostanie wezwany do nagłej sprawy też nie rozlicza godzin.

  •  
   L...............i

   -9

   pokaż komentarz

   I nie, nie porównuj do prywatnej sali. To jest miejsce posługi, publiczne, jest dla wiernych i z zasady ma być bezpłatne.

   @jamtojest: Nie kłam. Nie jest bezpłatne, bo ktoś musi płacić za jego utrzymanie.

   Zachowujesz się jak Janusz, który chce się nażreć za darmo i oburza się, że ktoś go gani.

   Mnie to nie interesuje ile proboszcz płaci za sprzątanie, tak jak mnie nie interesuje jakich pracowników poza nauczycielami zatrudnia szkoła.

   W takim razie nie jesteś katolikiem, bo katolicy mają nakazane, żeby ich obchodziło dbanie o świątynię. A skoro nie jesteś katolikiem, to co chcesz robić w kościele?

   Notabene, wychowawcę klasy nikt nie pyta o zdanie, jak ma siedzieć wieczorem na zebraniu albo szkolnej dyskotece i nie dostaje za to nadgodzin. Oficer śledczy jak zostanie wezwany do nagłej sprawy też nie rozlicza godzin.

   Wychowawca klasy to nie organista, a kościelny to nie oficer śledczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: A obsługa szkoły obecna podczas tych wieczornych wydarzeń?

   Tak, wierni mają dbać o świątynię. Dobrowolnie. A tutaj wracamy do tego, że jednak jest cennik, chociaż się wypierasz. A do kogo te pieniądze trafią to nikogo nie interesuje, ważne że jest cena.

   Nikt nie mówi, że ktoś ma sprzątać za darmo, ale to są rozliczenia między nim a parafią.

   A z tym, że można wziąć ślub za darmo, ale nie w kościele to nie zawsze tak jest, osobiście tego doświadczyłem. Tak jak i księdza, który zaproponował, że pogrzeb może być za darmo, jak wykopiemy sobie sami grób na własnej ziemi. Wtedy on nie weźmie za ceremonię.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii ok, dzięki za odpowiedź. No i dzięki za argumentację cen, ale o tym wolę nie dyskutować. Mam tu zupełnie inne zdanie niż Ty. Po prostu zbliża mi się ślub, będziemy brali kościelny i każda informacja jest dla mnie ważna. Pozdrawiam!

  •  
   L...............i

   -7

   pokaż komentarz

   A obsługa szkoły obecna podczas tych wieczornych wydarzeń?

   @jamtojest: szkoła to nie kościół.

   Tak, wierni mają dbać o świątynię. Dobrowolnie.

   Nie dobrowolnie, tylko obowiązkowo, choć to obowiązek moralny, a nie prawny.

   A tutaj wracamy do tego, że jednak jest cennik, chociaż się wypierasz

   Zwykli ludzie mogą mieć cennik, a zarówno osoby sprzątające kościół, jak i grające na organach to zwykli ludzie.

   Jak chcesz, to sam możesz iść robić u kogoś za darmo.

   A do kogo te pieniądze trafią to nikogo nie interesuje, ważne że jest cena.

   W takim razie ludzie o których piszesz to idioci, skoro ich nie obchodzi, że utrzymanie kościoła kosztuje i liczy się tylko to, że prąd, sprzątanie, muzyka i wszystko inne nie jest za darmo.

   Nikt nie mówi, że ktoś ma sprzątać za darmo, ale to są rozliczenia między nim a parafią.

   Czemu niby z parafią, skoro większość gości jest spoza parafii zazwyczaj?

   A z tym, że można wziąć ślub za darmo, ale nie w kościele to nie zawsze tak jest, osobiście tego doświadczyłem.

   Stworzyłeś chochoła. Można brać ślub za darmo w kościele, tylko pod warunkiem, że nie będzie się syfić i nie będzie grał ani śpiewał organista.

   Tak jak i księdza, który zaproponował, że pogrzeb może być za darmo, jak wykopiemy sobie sami grób na własnej ziemi.

   Ziemia jest droga i za darmo nikt jej nie daje. Nawet państwo musi ją wykupić jeśli chce zrobić cmentarz. Jak chcesz pogrzeb za darmo, to idź pochować nieboszczyka na cmentarzu komunalnym, który do tego powstał, żeby można było chować ludzi, których nie stać na inną kwaterę.

   Jak pisałem, masz w sobie silny gen Janusza.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: mówię o księdzu, który odmówił darmowego pogrzebu właśnie na komunalnym cmentarzu i chodziło o samą modlitwę.

   Ale ręce mi już opadają przy takiej dyskusji, bo cały czas odwracasz kota ogonem. Niby nie ma cenników, a jednak są. Ale jak są, to nie dla księży. Kościół niby darmowy, a jednak z obowiązkiem utrzymywania. A nawet jak utrzymujesz jako parafianin, to potem i tak musisz dodatkowo płacić za wszystko. I tak w kółko.

   Ale nie, żadnych opłat nie ma, a ja jestem Januszem ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  
   L...............i

   -7

   pokaż komentarz

   mówię o księdzu, który odmówił darmowego pogrzebu właśnie na komunalnym cmentarzu i chodziło o samą modlitwę.

   @jamtojest: Nie kłam.

   Pisałeś:

   Tak jak i księdza, który zaproponował, że pogrzeb może być za darmo, jak wykopiemy sobie sami grób na własnej ziemi. Wtedy on nie weźmie za ceremonię.

   Cmentarz komunalny to z jego perspektywy twoja własna ziemia, bo opłaciłeś ją w podatkach.

   Ale ręce mi już opadają przy takiej dyskusji, bo cały czas odwracasz kota ogonem. Niby nie ma cenników, a jednak są.

   To ty na siłę starasz się udowodnić swoje kłamliwe tezy, a ja piszę jaka jest prawda.

   Cennik nie jest za sakrament, tylko za oprawę, która nie jest obowiązkowa i jest twoją fanaberią.

   Nikt twoich fanaberii za darmo spełniał nie będzie Januszu.

   Kościół niby darmowy, a jednak z obowiązkiem utrzymywania

   Ty niby masz mózg, a piszesz jakbyś nie miał. Kościół zawsze trzeba było utrzymywać. Prąd, remonty i konserwacja nie są za darmo.

   A nawet jak utrzymujesz jako parafianin, to potem i tak musisz dodatkowo płacić za wszystko

   Znowu kłamiesz. Parafianie opłacają kościelnego i organistę w główne msze, a poza tym oni nie przychodzą i jeśli się chce dodatkowe rzeczy, to trzeba więcej płacić.

   Jesteś patologicznym kłamcą. A mówi się, że ateiści są tak samo moralni jak inni ludzie.

   Ty na pewno nie jesteś.

  •  

   pokaż komentarz

   @dzidziaka: pewnie bierze na plebanii od kościelnego, organisty i księdza osobno

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii gówno zadrzal. Tylko lekarze to - z drobnymi wyjątkami oczywiście - grupa zawodowa niezrzeszona pod jednym, Najwyższym Lekarzem Świata. Zwyklaki często, choć jest kupa swirow. A Kościół to monolit, z ścisłą hierarchią, potężnymi wpływami, renomą, funduszami i poufnymi stosunkami wewnątrz, dlatego to może być interesujące. Inna rzecz o licentia poetica.

  •  

   pokaż komentarz

   @mietkomietko będą mieli ten film głęboko w dupie..

  •  

   pokaż komentarz

   @jamtojest organista ma płacone w pensji i umowie za mszę i nabożeństwa wynikające z roku liturgicznego. Krótko mówiąc śluby i pogrzeby nie wliczają się w etat dlatego są dodatkowo płatne zazwyczaj. Jeśli ktoś nie chce płacić to przecież nie musi mieć oprawy muzycznej. To jest tak jak np. stala pensja plus jakiś procent od sprzedaży w salonie samochodowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii 400 pln za godzinę imprezy, gdzie zagra łącznie 3-4 kawałki? To ja pierdziele programowanie i zostaję organistą xD

  •  
   L...............i

   +1

   pokaż komentarz

   400 pln za godzinę imprezy, gdzie zagra łącznie 3-4 kawałki? To ja pierdziele programowanie i zostaję organistą xD

   @franaa: ostatnio zarobił u nas 2000 zł w rok, bo tylko 5 ślubów było.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: Tylko że w przeciwieństwie do mnie kosciół ma siłę nacisku, która powoduje, ze jego usiłowania są skuteczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @raj: ale to już nie kościoła wina.

  •  

   pokaż komentarz

   Może dlatego, że wiem gdzie dzwonić w takim przypadku i by się to dla księdza źle skończyło.

   @Lawrence_z_Arabii: To gdzie dzwonić?

  •  
   L...............i

   -1

   pokaż komentarz

   To gdzie dzwonić?

   @Floyt: Do kurii.

  •  

   pokaż komentarz

   To ja pierdziele programowanie i zostaję organistą xD

   @franaa: Zostawaj. Tylko że nauka płynnego i dobrego grania na organach pozwalającego na zagranie czegokolwiek w sposób prawidłowy to lata praktyki (tak około 8-10, może 6 jak jesteś zdolny i dużo ćwiczysz), a żeby ćwiczyć musisz mieć dobre układy z proboszczem danej parafii (a najlepiej kilku) więc trochę musisz mu powchodzić w dupę. Do tego aby z tego wyżyć to wiecznie musisz jeździć od parafii do parafii, bo wbrew pozorom śluby i pogrzeby to nie są aż tak częste wydarzenia. Do tego śluby są zazwyczaj w większości latem, więc przez pół roku twój dochód będzie raczej mizerny.
   Do tego konkurencji na rynku nie brakuje, bo zazwyczaj organiści to zawód przechodzący z ojca na syna (i tacy już plecy mają), a jako bonus - w wielu parafiach organy są remontowane raz na ruskie 10 lecie, i wiele z konserwacji musisz wykonać sam żeby na tym dało się grać.
   A, no i o oprócz dobrego grania na organach musisz mieć jeszcze ładny głos i śpiewać czysto ;)
   Wszystko jest fajne bez znajomości sytuacji z drugiej strony :)
   Lepiej być programistą, zapewniam :)

 •  

  pokaż komentarz

  Spojler filmu: wódka, cycki, skandal, zbliżona obsada aktorska, dużo koloryzacji. Nic nowego w filmie Smarzowskiego. Dobry film do onanizowania się dla ruchów antykościelnych, ale dla fanów Smarzowskiego (mam kilka filmów w swojej bibliotece) to trochę taki odgrzewany kotlet w nowej panierce. Temat nawet nie jest kontrowersyjny. Myślę, że nawet Kościół Katolicki nie będzie protestował - czyt. robił reklamy. Trochę idzie w kierunku Vegi, gdzie wałkuje te same metody szokowania widza. Zero eksperymentów na planie. Na część Polaków podziała, bo niestety coraz bardziej przypominamy Amerykanów.

  Gdyby chciał wjechać ostro w kontrowersyjny temat to zrobiłby coś innego. Jechanie po kościele to już standard w Polsce. Nawet wśród deklarujących się prawaków, także może umoczyć na tym temacie.

 •  

  pokaż komentarz

  jest jakiś film smarzowskiego bez jakubika?

  edit: nawet bym doprecyzował: czy jest jakiś film smarzowskiego, w którym jakubik nie wali wódy?

 •  

  pokaż komentarz

  Kościelni już naciskają?