•  

  pokaż komentarz

  każdy pracownik sklepu co miesiąc podpisuje że będzie sprawdzał osobę kupującą alkohol czy papierosy, która nie wygląda na min. 30 lat. Lidl podstawia osoby mające ponad 18 chcące kupić alkohol czy fajki, Jeżeli pracownik nie sprawdzi dowodu wyciągane są z tego konsekwencje. Więc proszę się nie dziwić o pytanie o dowód.

 •  

  pokaż komentarz

  Trafiło mi się, że w żabce dziewczynie przede mną w kolejce kasjerka nie chciała sprzedać prezerwatyw bo niepełnoletnia. Dziewczyna młoda, pewnie 15-16 lat i mogę sobie gdybać, że bardziej to kupowała dla swojej pierwszej miłości niż dla siebie. Kupiłem jej to co potrzebowała, pani za lada zwróciłem uwagę a i tak to dla mnie sytuacja była niezręczna.

 •  

  pokaż komentarz

  Mi kilka lat wstecz nie chcieli sprzedać bibułek do papierosów bez okazania dowodu :)

 •  

  pokaż komentarz

  Koncesja jest napisana tak:
  " napoje alkoholowe zawierające do 4,5 % alkoholu oraz piwa"
  Czyli w tym przypadku piwo nie ważne ile ma % wchodzi w koncesję do sprzedaży alkoholu.
  Prawo mamy dziurawe, i łata na łacie jedno drugie wyklucza.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-piechura: Nie.

   Ust. z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi:
   Art. 46. 1. Napojem alkoholowym w rozumieniu niniejszej ustawy jest produkt przeznaczony do spożycia zawierający alkohol etylowy w stężeniu przekraczającym 0,5%.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-piechura: Po pierwsze nie koncesja a zezwolenie. Po drugie konieczność weryfikacji wieku nie bierze się z zezwolenia, a z ustawy o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi, gdzie w kontekście sprzedaży i podawania używany jest wyłącznie zwrot "napój alkoholowy". Piwo bezalkoholowe w rozumieniu tej ustawy nie jest napojem alkoholowym.

  •  

   pokaż komentarz

   @plagueis: tak ale ja chce tylko zauważyć że w gąszczu różnych przepisów i interpretacji kasjerka miała prawo nie wiedzieć, a lepiej nie stracić koncesji niż zarobić 5 groszy.
   A koncesja to się już przyjęło mówić i tego nie zmienisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @tomasz-piechura: Chyba nie rozumiesz, że nie miała prawa nie sprzedać w takim przypadku...

  •  

   pokaż komentarz

   @monk36: Dlaczego? Masz na myśli Art. 135 kw? Nie wiem czy to jest takie oczywiste w tym przypadku, bo:

   Kto, zajmując się sprzedażą towarów w przedsiębiorstwie handlu detalicznego lub w przedsiębiorstwie gastronomicznym, ukrywa przed nabywcą towar przeznaczony do sprzedaży lub umyślnie bez uzasadnionej przyczyny odmawia sprzedaży takiego towaru, podlega karze grzywny.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolnay1: tak dokładnie - nieznajomość przepisów nie jest uzasadnioną przyczyną

  •  

   pokaż komentarz

   @borys666: Przecież w artykule jest oświadczenie lidla na ten temat i tu wcale nie chodzi tu o nieznajomość przepisów. Oni naprawdę nie chcą sprzedawać piw bezalkoholowych nieletnim, a to, że nie są one napojami alkoholowymi w myśl ustawy, jest tu zupełnie bez znaczenia. Chodzi o stanowisko jakiegoś PARPA i kwestie wychowawcze. To już bez problemu może być uzasadnioną przyczyną.

   Przekleję ci, bo pewnie jest tu więcej takich, którzy artykułu jednak nie przeczytali:

   Weryfikacja wieku przy sprzedaży piwa bezalkoholowego wykształciła się m.in. w związku ze stanowiskiem Państwowej Agencji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych (PARPA), która wskazała, że co prawda w rozumieniu przepisów ustawy piwo bezalkoholowe nie stanowi napoju alkoholowego, ale sprzedaż rzeczonego napoju dzieciom i młodzieży budzi poważne wątpliwości wychowawcze.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolnay1: przeczytałem artykuł. Stanowisko parpa to nie prawo. 16-latek ma prawo do zawierania umów kupna-sprzedaży i to prawo jest nadrzędne do widzimisię. Jeśli tak, to np. Statystyki, że Cyganie kradną są wystarczające, żeby ich nie wpuszczać - twardy dowód

  •  

   pokaż komentarz

   @borys666: Przepis mówi jedynie o uzasadnionej przyczynie. Nikt nie pisał, że stanowisko parpa to prawo i nie wiem jakie to ma znaczenie. Nieznajomość przepisów o której napisałeś również nie ma nic do rzeczy, bo pytanie brzmi raczej czy takie stanowisko można za uzasadnioną przyczynę uznać. Moim zdaniem tak, w myśl jakiegoś p!@#?#!enia o wychowaniu młodzieży ktoś może uznać, że to dobre uzasadnienie, lecz dlatego wyraźnie napisałem, że nie wiem czy to jest takie oczywiste. W moim odczuciu piszesz zupełnie nie na temat.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolnay1: spoko, to twoja opinia, ja mam przeciwną. Jakbym nadal był 16-latkiem,z nadmiarem wolnego czasu i chęcią na radlera 0,0 zapewne zrobiłbym aferę dla sportu w jakimś lidlu.

  •  

   pokaż komentarz

   @borys666: Spoko. Swoją drogą skoro dopuszczasz, że można mieć na ten temat dwie różne opinie, to chyba zgadzasz się z tym, że to wcale takie oczywiste nie jest? Bo akurat tak się składa, że ja też po prostu myślę, że można mieć na ten temat wiele opinii i tylko tyle miałem do przekazania mówiąc o tej nieoczywistości ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kolnay1: ale to jest takie klasyczne p!###@@enie i posiłkują się jakąś opinią, aby chronić swój wizerunek. Zamiast przyznać się, że zj@%%li i tak dalej, to będą szli w zaparte i jeszcze przedstawią się, że to z troski. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Zabawne, że dla odmiany w Niemczech chyba można kupić normalne piwo od 16 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @HansLanda88: No jasne, niemniej jednak nie jest to wcale oczywiste, że tamten przepis został złamany, bo przepis brzmi tak jak brzmi.

   Podejrzewam, że w rzeczywistości chodzi o to, że przy skanowaniu produktów z działu z alkoholami system zawsze każe kasjerce sprawdzać dowód, no to sprawdzają. A że w tym dziale są też rzeczy takie jak piwa bezalkoholowe to trudno, nikt o tym zawczasu nie pomyślał.

  •  

   pokaż komentarz

   @kolnay1: Został złamany. "Odmowa sprzedaży będzie wykroczeniem w przypadku, gdy jest pozbawiona uzasadnionej przyczyny. Tak stanowi cytowany wyżej przepis. Nie ma wątpliwości, że taką uzasadnioną przyczyną będzie postępowanie zgodne z prawem. Mówiąc inaczej chodzi o sytuację, w której to właśnie sprzedaż konkretnego towaru stanowiłaby lub mogłaby stanowić naruszenie przepisów". NIE MA PRZEPISU ZAKAZUJĄCEGO SPRZEDAŻY takich napojów nieletnim.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie ma wątpliwości, że taką uzasadnioną przyczyną będzie postępowanie zgodne z prawem. Mówiąc inaczej chodzi o sytuację, w której to właśnie sprzedaż konkretnego towaru stanowiłaby lub mogłaby stanowić naruszenie przepisów.

   @monk36: No co do tego to nie ma. Pytanie brzmi czy wyłącznie tego typu sytuacje będą uzasadnioną przyczyną. A to nigdzie nie zostało powiedziane wprost. Właściwie to brzmienie tego przepisu sugeruje wręcz, że tak nie jest, bo z jakiego powodu użyto tam tego problematycznego sformułowania o uzasadnionej przyczynie, zamiast napisać wprost, że ten wyjątek zachodzi "w przypadku gdy naruszałoby to obowiązujące przepisy"?

   Swoją drogą trochę to koślawo napisałeś, bo to, że to musi być postępowanie zgodne z prawem jest oczywiste. Miałeś na myśli raczej postępowanie wprost podyktowane przepisami. To jednak jest pewna różnica znaczeniowa.

   No i ostatnie, widzę że cytujesz fragment artykułu. Polecam go jednak przeczytać też dalej, bo rozważane są tam przypadki, kiedy odmowa sprzedaży nie jest podyktowana obowiązującymi przepisami prawa, lecz dalej pozostaje uzasadniona: https://www.rp.pl/artykul/619406-Odmowa-sprzedazy-towaru-musi-byc-uzasadniona-.html

  • więcej komentarzy(5)

 •  

  pokaż komentarz

  Od razu napiszę wam.
  Raz jak kupowałem Heineken 0.0% pani mnie o dowód poprosiła, to się pytam za co bo to 0.0% jest i tam alkoholu nie ma. To pani mówi że ma na komputerze żeby sprawdzić i to nie jest jej wina i że tylko wykonuje swoją prace tak jak należy. Pokazała napis że ma sprawdzić dowód. Ja go pokazałem i tyle. Trochę się pośmialiśmy z tego że przy piwie 0.0% też trzeba i dziwiliśmy się trochę ale jak trzeba to trzeba.

  •  

   pokaż komentarz

   @KosmicznyPolityk: Jak komputer wyświetli, że trzeba okazać dowód przy zakupie chleba, to też pani będzie wołać? Ludzie, myśleć trzeba samodzielnie, a nie wstyd sobie i innym robić.

  •  

   pokaż komentarz

   @gelerth35: no to po krotszej chwili myslenia wyjdziesz bez piwa, bo ci go nie sprzedza wbrew wlasnym regulaminom

  •  

   pokaż komentarz

   @gelerth35 jesli pracuje 10lat w sklepiku i wpadła w monotonie to raczej ma w dupie że ktoś się obrazi, wykonuje odgórnie zalecenia i chce mieć spokój

  •  

   pokaż komentarz

   jesli pracuje 10lat w sklepiku i wpadła w monotonie to raczej ma w dupie że ktoś się obrazi

   @dimian: jesli pracuje w duzym przedsiebiorstwie, a na karku wisza mozliwe zakupy "tajemniczego klienta" to ta pani nie bedzie sie zastanawiala czy sprzedac Ci to piwo i nic na tym nie zarobic (bo ona ma placone niezaleznie od obrotu sklepu) czy moze zaryzykowac i jednak sprzedac Ci to piwo skoro w systemie figuruje ono pod pozycja "wymagane potwierdzenie wieku".

   Za to pani ze sklepiku ktora czesto jest wlascicielem, albo wspolwlascicielem raz ze pewnie nie ma rozbudowanego na tyle systemu ktory by pokazywal co kontrolowac, a co nie to do tego jej wynagrodzenie nie raz bedzie uzaleznione od marzy i sprzeda Ci piwo nawet alkoholowe nawet jesli widzi ze mozesz nie miec 18 lat.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tylko_noc: @dimian: Tyle, że zgodnie z przepisami nie może odmówić sprzedaży towaru który ma na półce. Lubię i często kupuję Warkę Radler, a że prowadzę, to wybieram tą 0,0%. To bardziej lemoniada niż piwo i w okolicznych sklepach często kupował ją mój nieletni syn. Tylko jeden raz musiał wyjaśnić pani, że to co kupuje to nie alkohol. W innych sklepach nie miał problemów.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hasz5g: zamiast tajemniczego klienta może być klient jawny, który nie pokaże dowodu tylko zadzwoni na policję która nałoży mandat za odmowę sprzedaży towaru. Wtedy pani na kasie i jej przełożeni będą zadowoleni?

  •  

   pokaż komentarz

   @siepan: wtedy sprawa nadal bedzie dokladnie taka sama jak napisalem wczesniej, pani kasjerka nie zaplaci mandatu z wlasnej kieszeni, a pracodawca nadal nie zwolni jej za nieprzestrzeganie przepisow wewnetrznych. Pewnie jeszcze dostanie premie za skrupulatnosc.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak komputer wyświetli, że trzeba okazać dowód przy zakupie chleba, to też pani będzie wołać? Ludzie, myśleć trzeba samodzielnie, a nie wstyd sobie i innym robić.

   @gelerth35: Oczywiście że tak. Jeśli sklep (jej pracodawca) sobie wymyśli, że jeszcze trzeba pokazać dupę, to ona o takie coś będzie musiała poprosić, bo to polecenie służbowe.

   Inna sprawa, że sklep może za takie wymogi odpowiadać prawnie, ale sam kasjer wykonuje swoją pracę zgodnie z poleceniami z góry.

  •  

   pokaż komentarz

   @siepan: no to proszę, dzwoń, ale jak widać takich newsów jak to sprzedawca odmówił sprzedaży piwa bezalkoholowego i dostał mandat 99999999złotych jest 0 (słownie zero), bo kto ma czas się j@?@ć z policją i kasjerką, która robi to co każą?

   ja p#???$!e takie wojujące wykopki są dla mnie najgorsze xD

  •  

   pokaż komentarz

   @niochland: to nie p$#$$#@ xD

   Ja jestem wojujący wykopek i kilka razy już wyciągałem telefon tylko jakoś zawsze nagle dowód przestaje być niezbędny xD

   Raz zadzwoniłem i przyjechali ale to w innej sprawie - płaciłem monetami kolekcjonerskimi 2zł i policja musiała pouczyć panią w kwiaciarni, że to legalny środek płatniczy w Polsce i ma k#@@a przyjąć xD

  •  

   pokaż komentarz

   @siepan: hehe a ja przedwczoraj ruchałem 15 latkę dzień po jej urodzinach i jak przyjechała policja to razem z nimi czytaliśmy artykuł 200 kk w moim kodeksie karnym i wszyscy się śmiali i dokazywali, a na odchodne pan policjant poklepał mnie po plecach i powiedział dobra robota! hehe

   źródło: wykop.pl

  •  

   pokaż komentarz

   @niochland: hehe, ale śmiesznie xD
   Ile ty masz lat, 17? Dzwonienie na policję to jest coś całkiem normalnego dla dorosłych ludzi, którzy nie są karani ani JP na 100% xD

  •  

   pokaż komentarz

   @siepan: hehe no co ty mordo nie mówię że to coś złego hehe, coś ty! dobra robota! dzięki tobie pani w kwiaciarni i pani kasjerka będą miały nauczkę! pewnie je wyp#!%@!@ą i przyjdzie ktoś inny co będzie robił to samo, ale ch@$ tam, walka z KACZYSTANEM twardą widzialną ręką człowieka wolnorynkowego musi być!!!!

   źródło: urban5.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @niochland: grunt że te głupie pipy wyp%?#?@!ą, może następnym razem pomyślą ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @siepan: widzę na prawdę nie myślisz, albo nie pracowałeś ani dnia w życiu xD
   regulaminów nie ustala pani kasjerka, pani kasjerka ma regulamin prze-strze-gać, jak tego nie będzie robić (czyli pytać o dowód gdy komputer pokaże, że piwo bezalkoholowe to alkohol, czyli PYTAĆ o dowód) to przyjdzie kieras i pach, po premii xD

   ale co ja tam będę się produkować dla wysokopoziomowego wędkarza z profesjonalną zarzutką xD

  •  

   pokaż komentarz

   płaciłem monetami kolekcjonerskimi 2zł i policja musiała pouczyć panią w kwiaciarni, że to legalny środek płatniczy w Polsce i ma k?%!a przyjąć xD

   @siepan: nie szkoda Ci ich było?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kocury: trochę, ale też były "wyłapane" z obiegu więc porysowane i ogólnie w nie-kolekcjonerskim stanie. Myślę, że ich wartość kolekcjonerska to było ze 3 zł więc niewiele więcej niż nominalna. Do tego powtórki - w klaserze miałem takie ładne w stanie menniczym.

  •  

   pokaż komentarz

   k komputer wyświetli, że trzeba okazać dowód przy zakupie chleba, to też pani będzie wołać? Ludzie, myśleć trzeba samodzielnie, a nie wstyd sobie i innym robić.

   @gelerth35: Nie, to żaden wstyd, to wykonywanie poleceń i procedur i za to m.in kasjerowi płacą. Owszem, taki kasjer widząc nieprawidłowość powinien to zgłosic przełożonym czy gdzie tam procedura każe, ale nie powinien sam podejmować decyzji bedącej w sprzeczności z procedurą.

  •  

   pokaż komentarz

   @gelerth35 obawiam się że w tym sklepie otrzymał byś odpowiedź "księga zażaleń leży na końcu korytarza ze skorpionami po lewej stronie, następny" następnie ewentualnie bawisz się z policją,

  •  

   pokaż komentarz

   @gelerth35: Nie wiem jak jest w Polsce, ale w Irlandii policja (Garda) wysyla nieletnich do zakupu produktow 18+. Jesli sprzedaz takiemu malolatowi piwo 0.0%, to bedziesz mial problemy. I zadne tlumaczenie, ze uzywales wlasnego mozgu, ci nie pomoze. Ale latwo komentowac, jak sie nie wie co i jak, prawda?

  •  
   m............a

   +1

   pokaż komentarz

   @gelerth35: Byłam kiedyś kasjerką. Mieliśmy błąd w systemie. Kiedy skanowało się kabanosy, to komuter pytał mnie o weryfikację wieku. Klienci zawsze mieli bekę ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @mejd-in-czajna: Za każdym razem żądałaś dokumentu bo system tak nakazywał, czy jednak wolno było myśleć samodzielnie?

  •  
   m............a

   +1

   pokaż komentarz

   @gelerth35: Gdzie tam, nikt nam nie narzucał tak absurdalnych zasad. Tak samo jak brodaty dziadek kupował sobie piwko, albo student, którego się znało z widzenia i pamiętało, że jest pełnoletni. To przyśpiesza obsługę.

  •  

   pokaż komentarz

   @mejd-in-czajna: I takie podejście rozumiem. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  • więcej komentarzy(15)

1 2 3 4 5 6 7 ... 13 14 następna

Dodany przez:

avatar sznaps82 dołączył
660 wykopali 26 zakopali 27.2 tys. wyświetleń
Advertisement