•  
  L24D via iOS

  +170

  pokaż komentarz

  Rozwiązanie Turinga łamało wszystkie możliwe kombinacje, dlatego było rozdmuchiwane bo było uniwersalnym sposobem na złamanie Enigmy (zmodyfikowanej trudniejszej wersji). Pogódźcie się z tym wreszcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @L24D Tym razem musisz przekonać Sir Dermota Turinga ))¯_(ツ)_/¯
   Powodzenia ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  
   m.......s

   +191

   pokaż komentarz

   @L24D:
   Tylko, że zanim Polacy za to się nie wzięli, Enigma była uważana za niemożliwą do złamania.Polacy przetarli szlaki.

  •  

   pokaż komentarz

   Sir Dermot writes in his book that “without the priceless gift of the theory of the bomba, it is hard to imagine that Alan Turing’s crib-checking machine would have been conceived so fast, if at all”. He added that when the Enigma machines became too sophisticated for the bomba, a manual method devised by a Polish cryptographer — who escaped to Britain in about 1942 and later became a British citizen — was the “only method to look at Enigma messages until Turing designed his bombe in 1940”.

   @makumbuss @L24D

  •  

   pokaż komentarz

   Tylko, że zanim Polacy za to się nie wzięli, Enigma była uważana za niemożliwą do złamania.Polacy przetarli szlaki.

   @makumbuss: To Polacy całkowicie złamali Enigmę i opracowali pierwszy matematyczny model kryptograficzny. Dzięki czemu można było go zaimplementować do 'komputera' Turinga.

   Turing designed his bombe in 1940”.
   @adam-nowakowski: on nie stworzył żadnej swoje 'bomby', tylko zaimplementował tą polską. Metoda była identyczna, tylko nasza używała replik Enigmy, a jego tą stworzoną przez niego maszynę/komputer.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Nie, metoda nie była identyczna. Polska "bomba" (jako maszyna) wykorzystywała lukę w raportowaniu. Natomiast podstawy kryptograficzne posłużyły Turingowi do zbudowaniu jego bomby która (jako maszyna) opierała się na całkiem innym założeniu, jednak wykorzystywała tę samą lukę w enigmie którą odkryli polscy kryptografowie. Dlatego nazwał ją 'bomba" - na cześć polskich kryptografów.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: Z tego co wiem to enigmę złamaliśmy jeszcze przed wybuchem wojny.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: nie uważano ja za niemozliwa do zlamania, kazdy matematyk obruszyby sie na takie stwierdzenie. Skoro istnieje kod.to istnieje klucz. Polska metoda byla dość... Malo wydajna. I gdybyśmy ppdążali tą ścieżką złamanie całkowite.zajęłoby zdecydowanie więcej lat niź trwała wojna Chociaz polscy kryptolodzy maja spory wkład w łamaniu enigmy to sytuacja jest o wiele bardziej skomplikowana.

  •  

   pokaż komentarz

   Enigma była uważana za niemożliwą do złamania.Polacy przetarli szlaki.

   @makumbuss: Enigma, którą łamali Polacy stwarzała zupełnie inne problemy, które zostały rozwiązane w inny sposób. O żadnym przecieraniu szlaków nie może być więc mowy, a nawet o inspiracji bo jeszcze przed zaczęciem prac było wiadomo, że brute force stosowany przez Polaków po prostu nie da rady ze zwiększoną ilością kombinacji i trzeba wymyślić i całkiem inny algorytm i do jego użycia zbudować całkiem inny sprzęt.

  •  
   m.......s

   0

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Lol
   Enigma była zmieniana i ulepszana. Ale to wciąż była ta sama maszyna.
   @dqdq1:
   Tylko nikomu się nie udawało ,i nawet wywiady państwa zachodnich dawały sobie siana.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: Nie, jeśli przychodziło do jej łamania. Jeśli wiesz, że moje hasło do wypoku składa się z dwóch cyfr, możesz starać się je odgadnąć, jeśli wiesz że składa się dwudziestu, musisz mi je wykraść, choć to przecież to samo konto. Możesz to zrobić, ale nie sposób powiedzieć, że w ten sposób jakoś ulepszasz wcześniejszą metodę zgadywania, bo jest ona w kontekście tego co robisz... zbędna.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, metoda nie była identyczna. Polska "bomba" (jako maszyna) wykorzystywała lukę w raportowaniu. Natomiast podstawy kryptograficzne posłużyły Turingowi do zbudowaniu jego bomby która (jako maszyna) opierała się na całkiem innym założeniu,

   @Wymiatashi92: uwierz mi na słowo.. była identyczna, późniejsze ew. zmiany. Też w moim przekonaniu są zasługą Rajewskiego.

   Dlatego nazwał ją 'bomba" - na cześć polskich kryptografów.
   haha.. nazwali ją tak, bo nazwę też zerżneli od Polaków. Polecam przeczytać, choć to co napisane niżej o bombie Turinga to bzdury. Gdy dodano dwa nowe bębny do Enigmy, to cały ten Bletchley Park miał trudność, żeby o te dwa bębny rozszerzyć algorytm. Dlatego Turing pojechał w 1942 r. do Paryża, aby Rajewski pomógł mu w adaptacji jego (Rajewskiego) algorytmu. Ta 'inność' bomby Turinga została wymyślona przez Anglików, którzy praktycznie do lat 80, zaprzeczali w jakimkolwiek udziale Polaków w złamaniu Enigmy. Dopiero po wydaniu książki niemieckiego (o ironio) Historyka. Gdzie były niezbite dowodu i zaznania naocznych, żyjących jeszcze świadków. Anglicy nie mogli już tak bezczelnie kłamać. Cała zasługa związana ze złamaniem Enigmy przypada Polakom. I dlatego IEEE przyznał im za ten wyczyn tzw. 'kamień milowy'.
   http://www.ieee.pl/?q=node/72
   https://www.polityka.pl/tygodnikpolityka/nauka/1588397,1,polscy-matematycy-z-wyroznieniem-milestone-to-oni-zlamali-szyfr-enigmy.read
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Bomba_kryptologiczna

  •  

   pokaż komentarz

   nie uważano ja za niemozliwa do zlamania, kazdy matematyk obruszyby sie na takie stwierdzenie.

   @dqdq1: Tak, uważano wtedy. Anglicy zarzucili próby jej złamania w 1937 r. Trzeba pamiętać, że to właśnie Polacy jako pierwsi, zatrudnili wybitnych i b. zdolnych matematyków do łamania szyfrów. Wcześniej byli do tego wykorzystywani lingwiści z niewielkim wykorzystaniem statystyki. Do określenia prawidłowości w zaszyfrowanych wiadomościach.

   Zadecydowano o konieczności włączenia do procesu dekryptażu zawodowych matematyków, i o rozpoczęciu kursów kryptologicznych dla studentów matematyki w Poznaniu
   https://pl.wikipedia.org/wiki/%C5%81amanie_szyfru_Enigmy

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego Turing pojechał w 1942 r. do Paryża, aby Rajewski pomógł mu w adaptacji jego (Rajewskiego) algorytmu.

   @szopa123: podasz zródla, jakąs biblio

  •  

   pokaż komentarz

   @Zsieci: To były grzecznościowe słowamłodego Turinga.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss Ok. Ale sfinalizowali? Znaleźli ostateczne, uniwersalne rozwiązanie?

   pokaż spoiler spoiler nie

  •  

   pokaż komentarz

   @L24D: Wszystko zależy od punktu widzenia i można przeprowadzać na ten temat dysputy czy liczy się kto rozpoczął z sukcesem (Polacy) czy kto zakończył tak, że enigma nie stanowiła już tajemnicy (Anglicy). Miałem na studiach zajęcia z kryptologii i oglądaliśmy dokumenty na ten temat. Konkluzja była taka, że wszyscy profesorowie, doktorzy zarówno Francuscy jak i Angielscy zajmującą się tą tematyką oraz ogólnie historią jednomyślnie zgadzają się, że to zasługa Polaków. Sami byśmy zapewne złamali do końca gdyby nie zbliżająca się III Rzesza do Warszawy. Rejewski pracował dalej już we Francji, a finalnie wiadomo kto przejął, bo miał kasę, sprzęt no i Hitler zmierzał tym razem do Francji ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: no to trzeba 14 mln dolarów na film w hollywoodzie i będzie kult Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @zboromat Tak jest, pogląd tłuszczy regulowany jest mediami. No bo przecież telewizja zawsze mówi prawdę.

  •  
   m.......s

   +1

   pokaż komentarz

   @deviator: @Lagodnyfalafel:
   Jeżeli nie potrafili łamać podstawowej wersji ,to tym bardziej nie mogli by sobie dać z jeszcze lepszą. Gdyby nie polskie badania to nie mieli by czego ruszać. Komputer Turinga przecież chyba bazował na tych ''bombach'' wymyślonych przez Rejewskiego. To jak by budować jakoś maszynę elektryczną nie znając np jakiś teorii fizycznych. Polacy dali powiedzmy teorie, oczywiście wszystkiego sami nie zrobili, ale przecież w niczym im tego to nie umniejsza.

  •  

   pokaż komentarz

   Komputer Turinga przecież chyba bazował na tych ''bombach'' wymyślonych przez Rejewskiego

   @makumbuss: No właśnie nie.

   To jak by budować jakoś maszynę elektryczną nie znając np jakiś teorii fizycznych. Polacy dali powiedzmy teorie
   Nie, nie dali, bo nie wynaleźli elektryczności. Edisona i Tesli też bym nie mieszał w sprawę, choć ich wkład był de facto większy - bez ich osiągnięć, "bomba" Turinga nie miałaby prawa powstać, bez "bomby" Polaków bomba Turunga... po prostu miałaby inną nazwę, ale powstałaby tak, czy siak.

  •  
   m.......s

   +1

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Jesteś bardzo zabawny. Może metody wmyślone przez Polaków były przestarzałe bo maszyna była ciągle ulepszana ,i zmieniana. Ale bez tego nie można było iść dalej. To takie trudne do zrozumienia ?

   W 1939 roku Rządowa Szkoła Kodów i Szyfrów zaproponowała Turingowi podjęcie pracy kryptoanalityka w Bletchley Park. Tam też matematyk (na przełomie 1939 i 1940 roku) zaprojektował tzw. bombę Turinga (częściowo w oparciu o prace polskich kryptoanalityków, np. Mariana Rejewskiego – zob. bomba kryptologiczna), urządzenie służące do łamania kodu Enigmy. Było to urządzenie, dzięki któremu rozszyfrowywanie wiadomości zapisanych przy użyciu niemieckiej maszyny szyfrującej było dużo prostsze, tańsze i skuteczniejsze. Bletchley posiadało piętnaście takich bomb, każdą przeznaczoną do jednej wiadomości.

  •  

   pokaż komentarz

   Może metody wmyślone przez Polaków były przestarzałe bo maszyna była ciągle ulepszana ,i zmieniana.

   @makumbuss: Może nie, bo sami Polacy porzucili ten projekt gdy stało się jasne, że złożoność obliczeń wzrosła tak, że żadne ulepszeniatej metody nie wchodzą w grę i potrzebna jest całkiem nowa metoda łamania kodu. Turing opracował metodę od zera, od zera zaprojektował też sprzęt. I tyle.

   Wiem, że dupa boli, bo we 3 pokolenia Polaków mają w TOP 5 narodowego dumy wdrukowane "Polacy złamali Enigmę", no bo wicie, rozumiecie jakby nie to, to wojna byłaby 2x dłuższa i kto wie, czy byśmy wygrali. A tu nagle okazuje się, ze w zasadzie to wcale nie o TĘ Enigmę chodziło, a wkład Polaków w wygraną... Coż, bardzo skromny, jeśli w ogóle jakikolwiek.

  •  

   pokaż komentarz

   częściowo w oparciu o prace polskich kryptoanalityków

   @makumbuss: Tak, część Polaków polegała na tym, że nazwa byłą podobna. I też były wirniki, co nota bene wynalazkiem Polaków chyba nie było. I to chyba... wszystko.

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Rozwalasz człowieku.
   Nie mam żadnych kompleksów. Gadasz tak jakbyś był jakimś genialnym matematykiem ,i znawcą jakiś maszyn szyfrujących. Jesteś bardzo zabawny. Był kiedyś na wykopie dokument w którym występował Rejewski , w którym komentował jakiś film w którym Brytyjczycy całkowicie sobie przypisali złamanie Enigmy. Powiedział ,że to kłamstwa. Ogólnie praca Polskich matematyków , może nie sama jakaś maszyna zwaną ''bombą'' ale ogólnie badania na pewno bardzo pomogły. Trzeba być idiotą by tego nie zrozumieć.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mam żadnych kompleksów.

   @makumbuss: Nie jesteś Polakiem?

   był jakimś genialnym matematykiem ,i znawcą jakiś maszyn szyfrujących.
   Starczy wiedzieć, czym różni się brute force od metod słownikowych (czyli wiedza na poziomie gimnazjum w sumie)

   badania na pewno bardzo pomogły
   Skąd ta pewność? Czy aby nie tylko z tego, ze... fajnie by było?

   trzeba być idiotą by tego nie zrozumieć.
   Trzeba być idiotą żeby pozwalać aby sentyment i chciejstwo zastępowały twarde dowody

  •  

   pokaż komentarz

   @tank_driver: Słyszałem o takiej ankiecie która jest przeprowadzana tak samo co roku od końca drugiej wojny. W różnych krajach pyta się, który kraj odegrał najważniejszą rolę w zwycięstwie nad krajami osi. I tak po wojnie uważano, że Rosja odegrała główną rolę, ale wraz z rosnącą liczbą filmów amerykańskich o ich bohaterskiej walce z czasem wyniki ankiety się zmieniły, choć ciągle przeprowadza ją się tak samo. Historię w świadomości ludzkiej kształtuje przemysł rozrywkowy więc jeśli chcemy się pokazać musimy w to inwestować.

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Nie wiedziałem że mi odpisałeś. Myślałem że dałeś se siana. Jesteś jakiś nawiedzony. Jak nie znasz się na czymś to się zamknij. Jeżeli myślisz że łamanie enigmy polegało brute force czyli sprawdzaniu wszystkich możliwych kombinacji to jesteś jakimś idiotą. Nie jestem jakimś nawiedzonym patriotą , chylę czoła przed paroma zdolnymi Polskimi matematykami i, nie robię z tego jakieś legendy narodowej. To ty masz jakieś swoje obsesje tylko całkiem odwrotne. Wszędzie przeczytasz , że Anglicy bazowali na pracach Polaków , wszystkiego sami nie wymyślili. Prace na poważnie nad złamaniem Enigmy zaczęły się w Anglii gdy dostali efekty działań Polaków.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: ale co atak brute force o którym mówisz ma do łamania Enigmy? Tam chodziło o atak kryptoanalityczny.

  •  

   pokaż komentarz

   @End0: Brute force to jedna z form ataku kryptoanalitycznego, Szerloku ;)

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Tylko bezużyteczna bez teorii matematycznych , tajników działania maszyny itp. Szerloku .

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: Jak najbardziej użyteczna. Sprawdzasz po kolei wszystkie możliwe kombinacje, aż trafisz na pasującą. Żadna szczególna wiedza poza dość trywialną umiejętnością określenia wszystkich możliwych kombinacji po kolei nie jest do tego potrzebna.

  •  
   m.......s

   0

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Lol
   Myślisz że oni testowali po prostu wszystkie możliwe kombinacje za pomocą tych bomb ?

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: Nie, nie po prostu. Ale testowali.

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Testowali......... Liczba kombinacji była absurdalnie wielka. Nie było wtedy superkomputerów. Widać że na tym się nie znasz , ja zresztą też, ale ty bardziej ( ͡° ͜ʖ ͡°).

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: Trochę tam się znam, Ty też się poznasz jak przeczytasz: https://en.wikipedia.org/wiki/Banburismus To jest o metodzie Turinga. To była całkiem nowa metoda, polegająca na statystycznej analizie długich tekstów. Jako taka nie miała NIC wspólnego z metodą Rejewskiego, a w żadnym razie nie była jej kontunuacja, rozwinięciem, nadbudową, nie można na serio mówić nawet o inspiracji!

  •  
   m.......s

   0

   pokaż komentarz

   @deviator:

   Banburismus was a development of the "clock method" invented by the Polish cryptanalyst Jerzy Różycki.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: Tak, ale w linkach masz opisane obie metody. https://en.wikipedia.org/wiki/Clock_(cryptography) Nie ma za dużo wspólnych cech. Co do opisów, to pewnie rodacy się dorwali, tylko jak zwykle nie byli w stanie podać na czym ten rozwój polegał :)

  •  
   m.......s

   0

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Stary ty masz jakieś obsesje :) Nie znasz się na tym. Na pierwszy rzut oka przypomina coś w rodzaju Płachty Zygalskiego. Nawet jeśli Turing potrafił sam to rozkminić z palcem w dupie ,tylko uprzedzili go Polacy, to nie zmienia to faktu że pierwsze problemy rozwiązali Polacy i zaoszczędzili mu czasu , dzięki czemu mógł się wziać potem za bardziej skomplikowane wersje. Do 40 używali bomb Rejewskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   Na pierwszy rzut oka przypomina coś w rodzaju Płachty Zygalskiego

   @makumbuss: O kurw@, jakaż głęboka analiza :) Z tego co pamiętam to Turing spotkał się z Polakami raz, stwierdził że ich robota mu się nie przyda i tyle było inspiracji i wkładu. Kto wie, może ta nowa książka odkryje coś nowego, ale póki co, tak to wygląda

   Do 40 używali bomb Rejewskiego.
   A potem ich nie używali bo ani do deszyfrowania się nie nadawały, ani nie dało się tego konceptu rozwinąć bardziej żeby dał radę w dwoma dodatkowymi rotorami dodanymi w latach 40' kropka.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Nie. Atak brute force nie wymaga żadnej analizy samego algorytmu szyfrowania. Testujemy po prostu wszystkie możliwości. W przeciwieństwie do niego atak kryptoanalityczny wykorzystuje słabość w konkretnym algorytmie i z definicji musi działać szybciej niż atak brute force. To elementarne, Watsonie :)

  •  
   m.......s

   0

   pokaż komentarz

   @deviator:
   Stary mam z ciebie niezły ubaw. To czemu Anglicy wcześniej nie złamali enigmy ? Co to za wypowiedz ? Daj linka. Może np chodziło o specyficzny kontekst ? Że enigma jest ciągle ulepszana i praca Polaków na nie wiele się już przyda.
   Hahaha nie mogę , nie mogę.
   @End0:
   Sam widzisz jak z nim wygląda rozmowa. Strata czasu.

  •  

   pokaż komentarz

   @End0: Jedna z technik Polaków. Brute force na sterdydach.

   Dzięki odszyfrowanym wiadomościom z września i października 1932 r. polscy matematycy wiedzieli, że większość niemieckich depesz zaczynała się od ‘anx’ (‘an’ to niemieckie ‘do’, a ‘x’ było znakiem przestankowym). Mając taką wiedzę, należało postępować następująco. Z depesz z danego dnia należało wybrać taką, która mogła zaczynać się od ‘a’. Dla przykładu powiedzmy, że trzy pierwsze litery zaszyfrowanej depeszy to ‘tuv’. Następnie należało wciskać przycisk „t” tak długo, aż zapali się lampka z literą „a”. Skoro w danym stanie maszyny ‘t’ szyfrowane było jako ‘a’, to z symetrii Enigmy ‘a’ musiało szyfrować ‘t’. Trzeba było wcisnąć po kolei klawisze z literami ‘u’, ‘v’ i sprawdzić, czy szyfrują one ‘n’, ‘x’. Jeśli tak, to istniało ustawienie maszyny, w którym ‘anx’ szyfrowane jest jako ‘tuv’, czyli z dużym prawdopodobieństwem tekst depeszy zaczynał się od ‘anx’. Pozostało już tylko przestawić pierścienie tak, aby litery widoczne w górnej części maszyny zgadzały się z kluczem dziennym. Była to metoda niezawodna, ale w pesymistycznym przypadku należało wcisnąć przycisk „t” 17 576 razy.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: I w tym co napisałeś bardzo ładnie widać, że chodziło właśnie o atak kryptoanalityczny, wykorzystujący właściwości konkretnego algorytmu, bo na przykład

   Skoro w danym stanie maszyny ‘t’ szyfrowane było jako ‘a’, to z symetrii Enigmy ‘a’ musiało szyfrować ‘t’.

   Oczywiście atak nadal wymagał sprawdzenia sporej ilości kombinacji, ale była ona dużo mniejsza niż to, czego wymagałby atak wyczerpujący przeszukania wszystkich ustawień.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Jak sie policzy mozliwe ustawienia Enigmy, to wychodzi, że przestrzeń kluczy to ok. 2^67, calkiem sporo nawet jak na obecne warunki. [zrodlo: https://crypto.stackexchange.com/questions/33628/how-many-possible-enigma-machine-settings].
   Dlatego to nie było sprawdzanie wszystkich możliwości (czyli atak brute force), tylko bardziej sprytne metody analityczne, które ogromnie ograniczyły ilość potrzebnych sprawdzeń.

 •  

  pokaż komentarz

  Tia, teraz "kult Turinga", a za życia go zniszczyli i zgnoili. A teraz wielkie halo. Wg mnie panu Alanowi Turingowi zawdzięczamy cały dzisiejszy świat. Teraz głupie żelazko czy latarka ma wbudowany komputer. Nawet myszka do komputera ma wbudowany komputer ;) A komputer wymyślił pan Turing.

  Alan Turing JEST KULTOWY. Handlujcie z tym.

 •  

  pokaż komentarz

  angolom wstyd ze go zabili.. to go teraz lansuja.

 •  

  pokaż komentarz

  Przydałby się jeszcze pełny artykuł, nie każdy ma tam konto.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bethesda_sucks:

   The “cult of Alan Turing” has been taken to absurd extremes, the codebreaker’s nephew has claimed as he argued that it had overshadowed Bletchley Park’s debt to Polish cryptographers.

   Sir Dermot Turing said that his uncle’s achievements in cracking German communications encrypted on the Enigma machines were based on work by a group of Polish mathematicians.

   Sir Dermot, a solicitor who has written a biography of his uncle and who is a trustee at Bletchley Park, was speaking before the release next month of his book X, Y & Z, which explores the attempts of Britain, France and Poland to master the Enigma machines, deemed crucial to the defeat of Nazi Germany.

   He has pieced together the role of Poles who had been studying Enigma messages before Britain declared war in 1939. At a meeting in Warsaw that year between the Polish mathematicians, Gustave Bertrand, a French intelligence agent, and Alastair Denniston, the head of the British government’s code and cypher school, a “briefcase of secrets” was given to the British commander. Included were details on the wiring of the Engima machines and their rotors as well as the design of the “bomba”, a device that, innovatively, used machinery to tackle machine ciphers.

   After the outbreak of war Turing created a bombe, a more advanced version of the bomba, at Bletchley Park. It was able to tackle the more sophisticated Engima machines Germany was by then deploying.

   Sir Dermot writes in his book that “without the priceless gift of the theory of the bomba, it is hard to imagine that Alan Turing’s crib-checking machine would have been conceived so fast, if at all”. He added that when the Enigma machines became too sophisticated for the bomba, a manual method devised by a Polish cryptographer — who escaped to Britain in about 1942 and later became a British citizen — was the “only method to look at Enigma messages until Turing designed his bombe in 1940”.

   These “Zygalski sheets” — pieces of perforated cardboard that allowed laborious manual deciphering of the Enigma machines’ rotor settings — had been devised by Henryk Zygalski. After the war he married Bertha Blofield, a Briton, and lectured at the University of Surrey until his death in 1978.

   Next month his contribution will finally be recognised by Britain when a memorial stone is unveiled at his grave in Chichester.

   Sir Dermot said the Bletchley Park “myth-making” had made it difficult to get at the truth. Britain had “appropriated the work done by the Poles and got it grafted into British history”, he added.

   “Pretty much all Alan Turing’s main breakthroughs were not entirely his own achievement. I am not trying to denigrate him — it is absolutely obvious that his insights were brilliant and groundbreaking — but he had a serious leg-up. All the things associated with his name at Bletchley Park are based on foundation work done by the Poles.

   He said that Zygalski had encountered “sniffiness” after the war over his foreign qualifications, with one reference saying: “He is capable of showing originality.”

   “This is the guy that broke Engima machines,” Sir Dermot said. He added: “There is a little bit of an Alan Turing cult out there at the minute, for all sorts of reasons which are very understandable and which I don’t particularly disagree with, but it does mean that it can be taken to absurd extremes. For example, the University of Surrey in Guildford has an absolutely enormous bronze statue of him. Was it Zygalski or Turing who taught there? Alan Turing had nothing to do with Guildford.”

 •  

  pokaż komentarz

  Polskich matematykow wymordowali Niemcy, angielskich Anglicy...