•  

  pokaż komentarz

  Jestem rad że ona była kobietą.

 •  

  pokaż komentarz

  Aż dziwne. Fakt, zasłużyła się ludzkości jak mało kto, ale wynoszenie ją jako najbardziej wpływową jest raczej słabe.
  Margaret Thatcher czy nawet Angela Merkel, moim zdaniem są dużo bardziej wypływowymi kobietami w historii niż Pani Maria.

  •  

   pokaż komentarz

   @betonowecukierki: Merkel może jest obecnie dość wpływowa, ale pomyśl sobie, jaki ona ma realny wpływ na życie ludzi? To że zaprosiła do Niemiec " gości " sprawiło, że ma wpływ na swoich gości i rodowitych Niemców, ale to niewiele w porównaniu z kobietą, która miała realny wpływ na życie pewnie gdzieś z połowy ludzi na ziemi i to nie tylko żyjących w jej czasach, ale także wszystkich przyszłych pokoleń.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zenglodon: pierdo*** typowego kuca.
   Jaki Merkel ma wpływ na życie ludzi? Pytasz o tych z afryka czy europy? I czy pytasz o decyzje geopolityczne czy typowo polityczne jak budowa nordstream czy masa innych decyzji... Mowa tu o "wpływach" nie o "odkryciach".

  •  

   pokaż komentarz

   która miała realny wpływ na życie pewnie gdzieś z połowy ludzi na ziemi

   @Zenglodon: pytanie, czy gdyby nie ona, to faktycznie byłby taki zastój w rozwoju ludzkości? W dużej mierze te odkrycia były wykorzystaniem pracy zbiorowej, też jej męża. Nie były też aż tak przełomowe, żeby móc powiedzieć "o, gdyby nie ona, to nie bylibyśmy w stanie ogarnąć tego, tego i tego" - taki np Einstein faktycznie pchnął świat na nowe tory, albo ludzie, którzy stworzyli idee sieci elektrycznej.

   @betonowecukierki: no zgadzam się, Merkel ma o wiele poważniejszy wpływ. Według mnie jest to wpływ mocno negatywny, ale jest. Jeszcze też trzeba sobie odpowiedzieć na pytanie, na ile decyzje polityków i nawet ich obecność na stanowisko to wynik ich działania, a na ile wynik działania polityki partii czy w ogóle sytuacji społecznej. U nas, czy działa PO, SLD, PSL czy PiS podejmowane są praktycznie takie same decyzje, więc ciężko powiedzieć, że prezesi partii mają jakiś szczególnie duży wpływ na losy kraju. Robią to, co mają robić i specjalnie się nie wychylają. Może tak też jest w przypadku Merkel, robi to, co jej każą ludzie albo sytuacja, w której się znalazła?

  •  

   pokaż komentarz

   @betonowecukierki: Może warto dowiedzieć się czegoś więcej o Pani Marii? Co robiła oprócz czystko naukowego odkrycia pierwiastków???
   Przede wszystkim jej ogromną zasługą było wdrożenie odkrycia w życie - szczególnie w czasie I Wojny Światowej - jej zawdzięczamy wprowadzenie całego systemu (bo nie był to pojedynczy punkt) ale cały system mobilnych punktów robiących zdjęcia rentgenowskie - to pomogło dziesiątkom tysięcy rannym którzy byli prześwietleni - ale również pomogło lekarzom którzy dzięki temu mieli więcej czasu i środków dla wszystkich rannych.

   Drugą sprawą były jej działania na rzecz praw kobiet - sam fakt otrzymania Nobla to dużo - ale Pai Maria prowadziła aktywne działania dla wsparcia kobiet, ich praw do uczenia się itd.

   Trzecią sprawą jest jej praca po zakończeniu IWŚ nad wdrożeniem i ulepszeniem systemu prześwietleń medycznych.

   To tylko 3 rzeczy - ale nie jest to wszystko - warto poczytać o jej pracy poza naukowej szczególnie w czasach po IWŚ.

   Dla tego właśnie jest ona uznawana przez świat za najbardziej wpływową kobietę wszech czasów.

   dodam tylko że w ostatnim roku w UK widziałem co co najmniej 6 programów dokumentalnych o Marii - część przy okazji 100 IWŚ część przy okazji rocznicy praw kobiet - były to długie godzinne - a raz 4 odcinkowy program -
   O Marii Skłodowskiej-Curie po prostu się dużo mówi...

  •  

   pokaż komentarz

   @inko: wydaje mi się, że o Merkel lub Margaret mówi się jednak więcej....

 •  

  pokaż komentarz

  "fizyczka, chemiczka" - co to jest?