•  

  pokaż komentarz

  Wiecie, jaka jest podstawowa różnica pomiędzy judaizmem, a chrześcijaństwem? (co chrześcijaństwo zmieniło w doktrynie)? W judaizmie jest dogmat, przejęty od rodzimowierstwa staroegipskiego, że aby zasłużyć na zbawienie/życie po śmierci/raj, należy być dobrym człowiekiem, a zatem pierwszorzędną rolę odgrywają uczynki, przewaga dobrych nad złymi. Wiara jest drugorzędna. W chrześcijaństwie jest odwrotnie, najważniejszy jest akt wiary i skruchy - tylko osoba wierząca może zaznać zbawienia, jeśli zadeklaruje wiarę w chrześcijańskie bóstwo, miłosierdzie, a sama wykaże się żałowaniem tego, czego się dopuściła. Uczynki schodzą na drugi plan. Stąd takie parcie na nawracanie bliźnich. I dlatego niektórym katolikom, szczególnie księżom, bardzo nie w smak jest to, że ktoś może żyć i umierać jako ateista lub innowierca, zamiast skupić się na tym, jakim był faktycznie człowiekiem.

  •  

   pokaż komentarz

   Bycie etycznie żyjącym ateistą jest nie do pomyślenia dla osób wierzących. Nie wierzysz? To pewnie dlatego, że chcesz kraść i zabijać.

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin--f: O tak, w pełni się zgadzam z tą obserwacją. Motywowanie do bycia dobrym człowiekiem w katolicyzmie schodzi na dalszy plan.

   Jan Chrzciciel symbolicznie przygotowywał dorosłych, chętnych ludzi na odnowę moralną polewając ich wodą? BĘDZIEMY ROBILI TO MAŁYM DZIECIOM KILKA MIESIĘCY PO URODZENIU. JEŚLI NIE POLEJEMY ICH WODĄ TO NIE DOSTANĄ SIĘ DO NIEBA.

   Jezus spotkał żałującą swojego postępowania prostytutkę? BĘDZIEMY OPOWIADALI ZE SZCZEGÓŁAMI SWOJE GRZECHY W SPECJALNIE DO TEGO CELU STWORZONYCH BUDKACH. KTO NIE OPOWIE NIE PÓJDZIE DO NIEBA.

   Jezus zjadł pożegnalną kolację ze swoimi uczniami? BĘDZIEMY JEDLI WAFELKI NA PAMIĄTKĘ A KTO NIE ZJE TEN PÓJDZIE DO PIEKŁA. WAFELEK JEST PRAWDZIWYM CIAŁEM LUDZKIM. NIE JESTEŚMY KANIBALAMI.

   Jak takie coś traktować poważnie?

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin--f super opisales protestantyzm. W katolicyzmie wiara bez uczynkow jest nic nie warta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Hound: "Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym". (J 6,53-54)

   "Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony". (Mk 16,16)

   "A Jezus znowu rzekł do nich [do apostołów]: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»" (J 20, 21-23)

  •  

   pokaż komentarz

   @LTEPL: Nadal nie ma słowa o spowiedzi i jedzeniu wafelków.

  •  

   pokaż komentarz

   Rzekł do nich Jezus: «Zaprawdę, zaprawdę, powiadam wam: Jeżeli nie będziecie spożywali Ciała Syna Człowieczego i nie będziecie pili Krwi Jego, nie będziecie mieli życia w sobie. Kto spożywa moje Ciało i pije moją Krew, ma życie wieczne, a Ja go wskrzeszę w dniu ostatecznym

   @LTEPL: Ale wiesz, że podczas mszy nie pijesz "Krwi Jego"? Robi to tylko ksiądz i ew. para młoda podczas mszy ślubnej. A z tego co się orientuję nie ma czegoś takiego jak zbawienie połowiczne. Także tego, spłoniesz.

   Poza tym to bardzo dziwny fragment, co nie? Czy nigdy się nad nim nie zastanawiałeś?

   Kto uwierzy i przyjmie chrzest, będzie zbawiony; a kto nie uwierzy, będzie potępiony

   Od kiedy 2-3 miesięczne dzieci są w stanie uwierzyć w cokolwiek? Wyraźnie jest tu "i" a nie "lub".

   A Jezus znowu rzekł do nich [do apostołów]: «Pokój wam! Jak Ojciec Mnie posłał, tak i Ja was posyłam». Po tych słowach tchnął na nich i powiedział im: «Weźmijcie Ducha Świętego! Którym odpuścicie grzechy, są im odpuszczone, a którym zatrzymacie, są im zatrzymane»

   Co to ma wspólnego ze spowiedzią i budkami?

  •  

   pokaż komentarz

   Bycie etycznie żyjącym ateistą jest nie do pomyślenia dla osób wierzących. Nie wierzysz? To pewnie dlatego, że chcesz kraść i zabijać.

   @maksee: Chłopie, to jest nic. Was, "zwykłych" ateistów to oni co najwyżej obrażą, oskarżą o niewłaściwe prowadzenie oraz ciągoty do kradzieży, ale was jeszcze zostawiają w spokoju. Naprawdę przerąbane mają wyznawcy jakiejkolwiek filozofii z dziedziny konkurencji, czyli ateistycznych filozofii, które mają jakieś ustalone miejsca zgromadzeń (to katolików boli najbardziej), spisane zbiory zasad czy własną obrzędowość. Jako wyznawca filozofii zen (zen jest uznawany za filozofię ateistyczną, gdyż nie wyznaje jakiegoś konkretnego boga) byłam już przez katolików nazywana uosobieniem zła, piątą kolumną komunistów, zagrożeniem dla katolickich rodzin, przedstawicielem międzynarodowego spisku o przejęcie władzy na świecie (New Age , NWO itp), a dla co łaskawszych katolików byłam nieświadoma, zmanipulowaną poddaną groźnej sekty chcącej mieszać w głowach prawym i sprawiedliwym. Podobnie mają ludzie np. praktykujący jogę.

  •  
   a...o

   -3

   pokaż komentarz

   niem tego, czego się dopuściła. Uczynki schodzą na drugi plan. Stąd takie parcie na nawracanie bliźnich. I

   @marcin--f: za dużó się talmudu naczytałes a za mało nowego testamentu, doucz się zanim się wypowiesz, bo widzę , że wielu światłych gimnazjalistów cię plusuje

  •  
   a...o

   -1

   pokaż komentarz

   @maksee: to ci powiedziały głosy w głowie??

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin--f: To prawda. "Łaską bowiem jesteście zbawieni", "Łaską bowiem jesteście zbawieni przez wiarę. A to pochodzi nie od was, lecz jest darem Boga: nie z uczynków, żeby się nikt nie chlubił" (Ef 2,5 i Ef,2,8-9).

  •  

   pokaż komentarz

   @marcin--f: A co mają zrobić innego księża? Nie mogą postępować wbrew Biblii i przesłaniu Chrystusa, wiara wymaga konsekwencji a nie wybiórczego traktowania nauk.

   Jeśli uzna się, że to człowiek a nie Bóg ma rację, to oznacza że religia Chrześcijańska nie ma sensu :)

  •  

   pokaż komentarz

   to człowiek a nie Bóg ma rację, to oznacza że religia Chrześcijańska nie ma sensu

   @kiera1: No :)

 •  

  pokaż komentarz

  Ilekroć znana osoba umrze ateistą bez nawrócenia albo chrztu w momencie kiedy jest nieprzytomna, to co poniektórzy orędownicy wiary dostają białej gorączki. Dzieje się tak gdyż jeden z ich ulubinych argumentów o łożu śmierci okazuje się nieprawdziwy.

 •  

  pokaż komentarz

  Katolicy kochają wpieprzać się w cudze życie i prawić swoje wątpliwej jakości morały. Jad, nienawiść i zazdrość - bo sami są niewiarygodnie sfrustrowani swoim życiem.

 •  
  K.....o

  +7

  pokaż komentarz

  No naprawdę, jakim ludzkim śmieciem trzeba być, aby mieć problem z rodzajem pogrzebu jaki wybrała dana osoba...

 •  

  pokaż komentarz

  odsuną się od Chrystusa i nie będą dawać piniędzy na tace to dopiero tragedia. amen