•  

  pokaż komentarz

  Dla ekonomistów wszystko co Polskie to zło. Banki mają być, albo Francuskie albo Niemieckie, wtedy jest dobrze.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaryba13: Jak wiadomo ekonomiści, finansiści, prawnicy, sędziowie, lekarze i (tu wstaw grupę społeczną, która poddaje krytyce działania PiS) to wrogowie Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylkowielkanocny: Jakoś nie srali sie do tej pory, jak wszystko należało do Niemiec. Teraz raptem to ryzyko makroekonomiczne. Pomyśl zanim coś napiszesz.

  •  

   pokaż komentarz

   jak wszystko należało do Niemiec
   @jaryba13: Możesz rozwinąć? Bo sprawdziłem na szybko i chyba operujesz na jakichś innych danych. Jeszcze możesz rozwinąć swoją tezę ogólnie o tym, że "Dla ekonomistów wszystko co Polskie to zło.". Tak się składa, że obracam się w środowisku ekonomistów i są raczej mocnymi patriotami.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaryba13: Prawdę prawisz dobry człowieku.

  •  

   pokaż komentarz

   @tylkowielkanocny: Gdzie byli do tej pory Twoi ekonomiści gdy UniCredit Group, w którym głównymi udziałowcami są Niemcy wykupili, oczywiście za zgodą UE!, połowę europejskich banków? Nic im nie przeszkadzało?

  •  

   pokaż komentarz

   Gdzie byli do tej pory Twoi ekonomiści gdy UniCredit Group, w którym głównymi udziałowcami są Niemcy

   @jaryba13: Włosi, nie Niemcy.

   oczywiście za zgodą UE!, połowę europejskich banków?

   @jaryba13: Co UE ma do tego?

   Nic im nie przeszkadzało?

   @jaryba13: Dominacja UniCredito na włoskim rynku jest jedną z przyczyn tego, że Włochy tak mocno dostały podczas kryzysu.

   No ale co tam - powtórzmy model, który chwilę temu się nie sprawdził gdzie indziej. Lewków będzie boleć dupa.

   Pull up... pull up...

  •  

   pokaż komentarz

   Jakoś nie srali sie do tej pory, jak wszystko należało do Niemiec. Teraz raptem to ryzyko makroekonomiczne. Pomyśl zanim coś napiszesz.

   @jaryba13: Udział zachodniego kapitału w bankach malał od 72,3% w 2008 przez 58% w 2010 do około 52% w momencie przejęcia władzy przez PiS. Nie był to poziom zagrażający polskiej gospodarce. Nie było powodu żeby robić nacjonalizację sektora bankowego. Natomiast duży udział pańśstwa w sektorze bankowym skończy się źle bo banki te będą łatwo udzielać kredytów na inwestycje w rodzaju przekop mierzei, centralne lotnisko, samochody elektryczne czy dofinansowanie PGZ. Generalnie pakujemy się jeszcze bardziej w socjalizm.

  •  

   pokaż komentarz

   Włosi, nie Niemcy.

   @adam2a: Siedziba jest we Włoszech, głównymi udziałowcami są Niemcy!.

   Co UE ma do tego?

   @adam2a: To KE nie wyraziła zgody na zablokowanie połączenia BPH i PeKaO a w następstwie sprzedaży banku > Dominacja UniCredito na włoskim rynku

   @adam2a: Dlatego napisałem, że nie przeszkadzało do tej pory "ekonomistom" jak banki były w rękach Niemiec, dopiero jak nastąpiła repolonizacja to wielki krzyk; jak to PiS odkupuje baki polskie od ich prawowitych niemieckich właścicieli?

   52% w momencie przejęcia władzy przez PiS. Nie był to poziom zagrażający polskiej gospodarce

   @Mario7400: Nie, nie ma żadnego zagrożenia, że kasą sterują nasi odwieczni "przyjaciele" Niemcy, oni tak dbają o nasze pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie, nie ma żadnego zagrożenia, że kasą sterują nasi odwieczni "przyjaciele" Niemcy, oni tak dbają o nasze pieniądze.

   @jaryba13: No nie ma. Co udowodnił niedawny kryzys finansowy. Żadne polski bank nie miał problemów z płynnością. Nie miało miejsce drenowania kapitału. Dyskutuj z rzeczywistością a nie swoimi przeczuciami.

   Dlaczego lepiej nie mieć dominacji banków z kapitałem państwowym? No ten ma skłonność do realizowania politycznych interesów władzy, a nie dbania o wyniki banku. Z kolei Władza ma skłonność do protekcji tych banków, a nie egzekwowania zasad rynkowych. I skutkuje to stopniową erozją całego systemu, jak we Włoszech, Hiszpanii, Grecji, Niemczech... Tylko jakoś Polskę ominęło bo to co prawica ma za wielką słabość polskiej bankowości w momencie próby okazało się jej wielką siłą.

   No ale przecież nie mówimy o środowisku, które potrafi zmieniać swoje poglądy w starciu z rzeczywistością. Jeśli teoria nie zgadza się z faktami to tym gorzej dla faktów.

   Siedziba jest we Włoszech, głównymi udziałowcami są Niemcy!

   @jaryba13: USA i UK. Reszta to drobnica. Nie wiem, czy tam w ogóle są Niemcy: https://www.unicreditgroup.eu/en/governance/shareholders-structure.html

  •  

   pokaż komentarz

   Tak się składa, że obracam się w środowisku ekonomistów i są raczej mocnymi patriotami.

   @tylkowielkanocny: I uważają, że polski rynek finansowy powinien być w zagranicznych rękach? Ciekawe.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie miało miejsce drenowania kapitału.

   @adam2a: To się ubawiłem. To jak nazwać wysyłanie swoich pieniędzy do firm matek? xD

  •  
   E....0 via iOS

   +3

   pokaż komentarz

   @tylkowielkanocny: wrogowie ojczyzny wrogami ojczyzny ale czemu np w DE banki o kapitale niemieckim maja większość i Angela ratowała za wszelka cenę deutche bank jak popadł ostatnio w tarapaty? W dzisiejszych czasach kto ma banki, ten ma kasę, ten ma władze. Kryzys z 2008 pokazał jak zagraniczne banki transferowany kasę do mateczników aby je ratować za wszelka cenę.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaryba13 byłoby miło gdyby były polskie, ale przede wszystkim mają być dobre, tanie i NIE PAŃSTWOWE bo skończą jak stadnina w Janowie, kolejny deficytowy folwark za nasze podatki.

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: To się ubawiłem. To jak nazwać wysyłanie swoich pieniędzy do firm matek? xD

   @4x80: Zarabianiem pieniędzy? To chyba logicznie że kupuje się jakąś firmę i rozwija by na niej zarabiać. To jest dziwna logika niektórych że kiedy jakaś polska firma zarabia przez spółki zagraniczne to jest wszystko ok ale kiedy zagraniczna robi to samo to hur dur - wyprowadzanie pieniędzy.

  •  

   pokaż komentarz

   wrogowie ojczyzny wrogami ojczyzny ale czemu np w DE banki o kapitale niemieckim maja większość i Angela ratowała za wszelka cenę deutche bank jak popadł ostatnio w tarapaty?

   @Epic00: Wyborne. To, że Niemcy musieli ładować kasę w upadające banki jest używane jako argument za posiadaniem państwowych banków.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaryba13 tylko jakbyś poczytał artykuł to dowiedziałbyś się, że ekonomiści nie mają problemu z tym, że banki stają się polskie, tylko z tym, że są państwowe. A przy obecnej władzy w sumie wszystko jest możliwe. Mogą na przykład zacząć udzielać kredytów tylko określonej grupie osób albo firm, bo inne im się nie podobają.

  •  

   pokaż komentarz

   @jaryba13: Największym udziałowcem Unicredit jest Aabar Luxembourg S.a.r.l. który realizuje strategie inwestycyjne rządu ... Abu Zabi baranie xD

  •  

   pokaż komentarz

   bo skończą jak stadnina w Janowie,

   @Dupa01: zawsze przynosiła straty, jeśli Ci o to chodzi. Dochód przynosi tylko hodowla bydła.

  •  
   h.....i via Android

   +1

   pokaż komentarz

   @jaryba13 nie wiem czy wiesz - ci, o ktorych piszesz to ludzie, ktorzy za pare euro op%!$?%#ili by kolbe i zajadali sie gownem zachodnich panow bedac przy tym w nielada zachwycie, ze sa nazywani polskim scierwem. Im ojro za bycie niewolnikiem to wyplata, a za polsze zlote to gowno i smierdzi na kilometr

  •  
   h.....i via Android

   0

   pokaż komentarz

   @tylkowielkanocny obracasz sie wsrod ekonomistow choc nim nie jestes... Ciekawe co tam robisz... ( ͡° ͜ʖ ͡°)ノ⌐■-■

 •  

  pokaż komentarz

  Repolonizacja banków niepokoi ekspertów

  relacjonuje "Economist"

  wyjaśnia tygodnik.

  przypomina "Economist"

  ostrzega tygodnik

  prognozuje "Economist"

  konkluduje "Economist"

  Co za artykuł, jeden z tych "a co o nas mówią za granicą". Zaciekawiło mnie cóż to za eksperci, których tak niepokoi repolonizacja banków i oczywiście wymienione w tekście źródłowym są jedynie polskie nazwiska. Chciałem sprawdzić któż to napisał ten artykuł, czy to przypadkiem nie jakiś Polak piszący za granicą lub Polak z Polski piszący za granicą, ale niestety Economist nie podaje w ogóle nazwisk autorów tekstu. ¯\_(ツ)_/¯

  Źródło - The Economist

  •  

   pokaż komentarz

   @moooka: Typowy artykuł na zlecenie, pewnie polityczne. Proponuję olać, nie wnikać i nie tracić czasu.

   W każdym razie cały ten temat repolonizacji banków jako coś ważnego, też jest mocno nadmuchany. Przypomnę tylko czym jest bank: bank jest po prostu hurtownią pieniędzy... Piniędzmi handlujo i procent przycinajo!

   Póki pieniądze "produkuje" NBP, to mało istotna jest narodowość "hurtowni". Jak przejdziemy na Euro czyli pod kuratelę ECB to wtedy można dyskutować.

 •  

  pokaż komentarz

  Zetka nie jest źródłem rzetelnych informacji. Słuchając jej można dojść do wniosku, że grają w tej samej ekipie co opozycja oraz od tych samych mocodawców przyjmują rozkazy. Równie dobrze można sobie włączyć pro rządową stację i tam będą mówić coś zupełnie przeciwnego.
  Moim skromnym zdaniem mocna gospodarka narodowa to mocne państwo. Niby zawsze można sprzedaż ale to przynosi tylko jednorazowy zysk i i nie pozwala czerpać korzyści(oczywiście mogą być też straty). Jak to w przysłowiu daj człowiekowi rybę to zje daj wędkę to nigdy nie zazna głodu (jeżeli będzie mądrze łowił:)

 •  

  pokaż komentarz

  Wszyscy krytykują źródło, ale odnieść się merytorycznie do argumentów z artykułu już nie. Dlaczego? Bo to wymaga myślenia i wiedzy, a tego na tym portalu to za dużo nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @awcalezenie: Bardzo trafnie - brawo. Podoba mi sie Twoj komentarz. Nie mozna dyakutowac tutaj, bo brak jest prawdziwych argumentow przeciwnych postawionej tezie. Sa tylko rozne formy ataku na podniot - argumentum ad personam w czystej formie.

   - dwa razy dwa to trzy
   - twoj tata popiera lgbt

 •  
  j.........l via Android

  +2

  pokaż komentarz

  Eksperci?...ulubione słowo pewnej stacji tv.