•  

  pokaż komentarz

  Czy ktoś wyobraża sobie świat bez piractwa ? Ja za "gówniaka" miałem może kilka oryginalnych gier z supermarketu a reszta, to albo jakoś od kolegów, albo z "autogiełdy"(czy jak tam to się nazywa) zamawiałem za 10zł(?) płyta.

  Dzisiaj, to na prawdę rzadko kiedy trafie na grę, która jest w stanie mnie zatrzymać na dłużej niż kilka godzin i dlatego prawie zawsze zaczynam od pirata i kupuje dopiero gdy widzę, że tytuł jest w stanie zatrzymać mnie na dłużej, bo nie mam zamiaru wydawać po 100zł tylko po to, żeby odstawić grę po 5 godzinach i nigdy do niej nie wracać. Ot chociażby ostatnio rimworld wydawało mi się pewniakiem do kupienia, ale jednak po paru godzinach zaczęło mnie nudzić, także wywaliłem z dysku i "zaoszczędziłem" ponad 100zł. Inny przykład AC:Origins, kupiłem na allegro za 10zł dostęp do konta, włączyłem raz pograłem może z 5 godzin i nawet gdybym zapłacił 200zł, to grałbym co najwyżej na siłę.

  Ale już z drugiej strony, to gry takie jak EU IV, HOI III/IV, CK2, Wargame, Wiedźmin(!), GTA V CoH 2, Kingdom Come, Civ 5/6, kupiłem dopiero gdy pograłem trochę na piracie.

  Dlatego, jeśli w parze z denuvo nie idzie jakiś sensowny system zwrotu (2h na steam, to za mało), albo dobra wersja demo, to nigdy w życiu nie zapłacę 150zł za grę, której nawet nie da się(?) odsprzedać.

  Tak jeszcze z innej beczki - czy to ja się starzeje, czy to te wszystkie nowe gry są jakieś takie nudne i powtarzalne ?

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: pomyśl ile godzin straciłeś na graniu...

  •  

   pokaż komentarz

   Czy ktoś wyobraża sobie świat bez piractwa ?

   @bachuxd: nie, bo sama instytucja "własności" intelektualnej nie jest zgodna z duchem praw własności i jest wiele argumentów za tym, by jej nie uznawać, ergo nie uznawać piractwa za czyn niemoralny. Polecam: https://mises-media.s3.amazonaws.com/Against%20Intellectual%20Property_2.pdf

   tldr prawa własności istnieją w prawdziwym świecie dlatego, bo dobra są skończone i trzeba jakoś pokojowo rozwiązywać konflikty, kto ma decydować o losach danej rzeczy - jeśli ja mam jabłko, to ja decyduję kiedy je zjem i tylko ja. Natomiast koncepty, idee czy dobra wirtualne nie są skończone - jeśli ja np. wymyślę jakąś maszynę (w sensie koncept, nie - zbuduję ją), to ktoś inny po drugiej stronie świata może równie dobrze też o niej pomyśleć. W takiej sytuacji obydwoje jesteśmy de facto "właścicielami" konceptu, co jest niemożliwe dla dóbr fizycznych, i co jest pierwotną przyczyną wymyślenia przez ludzi pojęć moje/twoje. W książce jest jeszcze kilka argumentów ale wybrałem mój ulubiony

  •  

   pokaż komentarz

   @ameneos: No w ch@! ¯\_(ツ)_/¯ Gdyby nie te gry, to mógłbym być dzisiaj człowiekiem sukcesu ᕙ(⇀‸↼‶)ᕗ Ewentualnie nigdy nie przestał bym wychodzić z koleżkami na ćpanie, bo nie miałbym nic do roboty w domu i wtedy może nie skończyłoby się na kuratorze, zawiasach, trawce i amfie, tylko na kryminale, i metaamfetaminie, która dziś niszczy i uzależnia 5x gorzej niż to co kiedyś brałem ( ͡° ͜ʖ ͡°) Także z dwojga złego, to już wolę być uzależnionym od gier XD

  •  

   pokaż komentarz

   pomyśl ile godzin straciłeś na graniu...

   @ameneos: pewnie mniej niż ty na wypoku ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: No cóż, kiedyś gdy miały dema, dzisiaj mają preordery, wszystko poszło w drugą stronę ;)
   Ja piratów nie ściągam, ale jeśli gra nie ma dema, ani nie mogę jej wypróbować np u kolegi, to po prostu jej nie kupię. Chyba, że jestem bardzo pewny że mi się spodoba.

   Tak jeszcze z innej beczki - czy to ja się starzeje, czy to te wszystkie nowe gry są jakieś takie nudne i powtarzalne ?

   Wychodzi sporo dobrych gier, tylko niekoniecznie są to te same, które są potem popularne i promowane w mediach :)

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: > Tak jeszcze z innej beczki - czy to ja się starzeje, czy to te wszystkie nowe gry są jakieś takie nudne i powtarzalne ?>

   Po prostu zmieniły się trendy, teraz większość produkcji z segmentu AAA stawia na otwarty świat. Najlepszy przykład to produkcje Ubisoftu np. Ghost Recon Wildlands i serie Assasins Creed, Far Cry. Większość z nich jest zrobiona według takiego samego schematu. Świat jest podzielony na mniejsze obszary i każdy z nich jest wypchany masą znajdziek oraz nudnymi, powtarzalnymi zadaniami. Jeśli szukasz interesujących i oryginalnych produkcji to powinieneś zainteresować się dziełami mniejszych wydawców. Tylko problem jest w tym, że Steam jest teraz zalewany masą indie-badziewia i ciekawe gry giną w tym natłoku.

  •  

   pokaż komentarz

   Tak jeszcze z innej beczki - czy to ja się starzeje, czy to te wszystkie nowe gry są jakieś takie nudne i powtarzalne ?
   @bachuxd: whynotboth.jpg...
   Twoje zachowanie jest niby ,,mądre'' ale zauważ, że prowadzi to do całkowitego wstrzymania produkcji porządnych gier ,,single player''... Ktoś się będzie pocił i robił nowego F2 albo BG2, a 95% ludzików po prostu ,,zassie torrenta''...
   No i masz teraz skinner-boxy aka MMO czy inne ,,gierki na androida''...

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: teraz sama instalacja trwa dluzej niz samo granie

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: Ba mało tego niektórych gier w ogóle nie szło kupić na rynku polskim długi czas i kopia była jedną opcją posiadania.

  •  

   pokaż komentarz

   @PanSpustoszenie: Instalacja jak instalacja najgorzej jak trzeba pobrać grę z platformy FFXV 10 h pobierania, + kolejne na sterowniki T...T

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: Pirata ostatni raz miałem jakieś... 15lat temu, ogólnie to byłem nawet przekonany, że nielegalne oprogramowanie już nawet w Polsce nie funkcjonuję i co najwyżej można je zobaczyć już tylko w jakiś krajach 3 świata( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd Z drugiej strony ktoś te marne 5h stworzył i jakaś rekompensata się mu za to należy. System zwrotów na steamie jest dobrym kompromisem.

  •  

   pokaż komentarz

   @moocker: Ja mam tak "elitarny"(czyli zjebany) gust, że nawet nie patrzę już na rynek AAA, jeśli producentem nie jest CDPR, albo jakiś inny Rockstar ( ͡° ͜ʖ ͡°) Nie wiem, może po prostu mam jakieś nierealne wymagania i chcę, żeby gra była trudna, realistyczna i wymagająca, ale jak już się ograło każdą większą strategię, to każda kolejna polega jedynie na ogarnięciu mechanik i karaniu AIka. który w złożonych grach nie jest w stanie rywalizować z człowiekiem. Jedynie multi ratuję sytuację, ale jednak brakuje mi jednak tej satysfakcji jaką miałem kiedyś podczas kolorowania mapki w EU, czy cywilizacji. A znowu fabuły w dzisiejszych grach są z reguły biedne i schodzą na drugi plan.

   @Desolator: Śledzę bardzo często takie niezależne gierki. Grałem trochę w factorio, rimworld, prison architect, albo ostatnio w Battle Brothers, ale koniec końców, to po ogarnięciu mechanik gra mnie nudzi, bo często opiera się na tych samych schematach i nie stawia na wyzwanie, tylko na kreatywność i jak już się ogarnie mechanikę, to praktycznie nie da się przegrać.

   @Cynikt: Może ja po prostu nie jestem "targetem" w który celują twórcy takich gier ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Też ogólnie nie chcę mówić, że wszystkie gry są dziś słabe, bo przecież jak ktoś gra w takiego nowego Far Cry i mu się podoba, no to ja mu nawet zazdroszczę, tak samo jak stary ćpun zazdrości młodszym, bo ich lepiej kopie ( ͡° ͜ʖ ͡°) Jestem po prostu ciekawy, czy tylko ja mam ostatnio taki problem

  •  

   pokaż komentarz

   Tak jeszcze z innej beczki - czy to ja się starzeje, czy to te wszystkie nowe gry są jakieś takie nudne i powtarzalne ?

   @bachuxd: ja mam ostatnio bardzo podobnie. Nie potrafię już jak kiedyś przysiąść przed kompem kilka godzin i grać. 15 minut i mi się nudzi. Nie wynika to z braku czasu bo po pracy czy w weekendy mam go pod dostatkiem, ale jakoś nie mogę znaleźć takiej gry, która by mnie pochłonęła na dłużej.

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: piraciłem głównie jako dziecko, wtedy zupełnie mi to nie przeszkadzało. Teraz wszystko już mam oryginalne, tyle, że raczej kupuję kilkuletnie gry na Steam za jakieś grosze. Za GTA V nakupowałem worek gier, w niektóre nawet nie zagrałem jeszcze;]

  •  

   pokaż komentarz

   @ipkis123: na graniu to ja straciłem życie, to wiem, co piszę...

  •  

   pokaż komentarz

   @MojeTrzecieKonto: Ehh kuurła kiedyś to się grało ( ͡° ͜ʖ ͡°) Dziś, to nawet jak mnie coś wciągnie, to i tak nawet wątku głównego mi się nie chcę kończyć XD Nawet Wiedźmina nie chciało mi się kończyć, a zostało mi może kilka godzin grania.

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: a no to ja Wiedźmina akurat ograłem całego ( ͡° ͜ʖ ͡°) worth it. Aczkolwiek za drugim razem już mnie nudził.

  •  

   pokaż komentarz

   @EtaCarinae: ja ostatnio przestałem kupować. Mam za dużo gier, których nie przeszedłem na Steamie. Płacę za to co miesiąc za Origin Access, jest sporo fajnych gier, a 15zł to nie majątek.

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: odnośnie rimworld - jest milion modow, taki mały Skyrim

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: Tak. Dzisiaj właśnie kupiłem blooda i homm3 za jakieś 30zł oba bo nie chciało mi się szukać gdzie je miałem (wyciągałem dysk i gdzieś on leży...).

   I jako osoba zarabiająca na pisaniu oprogramowania zrozumiałem ile w to wchodzi serca i pracy i po prostu źle się czuję z piraceniem.

  •  

   pokaż komentarz

   @redmonk: Tutaj chodzi raczej o mój zj!#!ny gust, który przez gry multiplayer oczekuję teraz jakiegoś zajebistego wyzwania i emocji, albo chociaż świetnej fabuły i klimatu, No ale AI na dłuższą mete nie jest w stanie konkurować z człowiekiem w jakichś złożonych grach, a znowu klimatyczna gra z dobrą fabułą nie zdarza się zbyt często ( ͡° ʖ̯ ͡°)

   @Scharnvirk: Ja od kilku lat polubiłem kupowanie gier i mam z tego jakąś taką frajdę ( ͡° ͜ʖ ͡°) Także moje podejście nie jest uczciwe i nie ma co się w tej kwestii oszukiwać, czy usprawiedliwiać, bo przecież dbam głównie o swój interes i kupuję gry dla własnej wygody i satysfakcji, a wspieranie twórców to dla mnie sprawa drugorzędna. Ale znowu gdyby nie możliwość piracenia, to na prawdę nie wiem czy wydawałbym więcej pieniędzy na gry.

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: Mi to wiedzmina nawet sie nie chciało zaczynać, poj!@!ło mnie na tyle, że wolałem na necie przeczytać Fabułe(bo jest spoko, nie ma sie co spierać)niż samemu grać.

  •  
   m.......s

   +3

   pokaż komentarz

   @bachuxd:
   Trzeba było się uczyć Chińskiego, Łaciny , C++ albo rozwiązywać problemy milenijne.

  •  

   pokaż komentarz

   @tyrytyty: co za brednie. Ktoś daje Tobie usługę i masz za nią zapłacić jak chcesz korzystać. To jest tak proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: Tak. Mam to samo. Tez niedziela byla przeze mbie ovlegana i kypowalo sie piraty. Byl taki dziwny...fajny przyjemby klimat...zapach kielbaski w tle...do tego wydrukowane czasem w kolorze tyruly z okladkami gier...
   -Czy crack jest na plycie?
   -Tak..jest. Z instrukcja xD
   Teraz gry robi sie pod grafike..nie rozgrywke. Zdarzaja sie rarytasy...ale nie jak w latach 90tych
   Do tej pory czekam na commandosa4 z oprawa i klimatem commabdosa2

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: To juz lepiej spiracic niz kupowac klucz na allegro.

  •  
   jaZZjack via iOS

   -3

   pokaż komentarz

   @bachuxd: chwalenie sie piratami i kupowanie kont z kradzionych kart kredytowych.. Ja p!??@$?e co za ludzie. I jeszcze publicznie sie przyznajesz i probojes usprawiedliwiac to co robisz. No trzeba miec tupet kolego..

  •  

   pokaż komentarz

   @bachuxd: może wzrosły twoje wymagania i dlatego gry są nudne

  •  

   pokaż komentarz

   @ameneos: Granie to nie jest tracenie godzin XD

  •  

   pokaż komentarz

   @tyrytyty: No ostro poleciałeś. Tak naciąganej ideologi to jeszcze nie słyszałem. Gra (konkretny tytuł) nie jest konceptem, gra jest produktem (usługą). Więc kopiując konkretne pliki, zwyczajnie je kradniesz a nie korzystasz z konceptów. Jak pójdziesz do lekarza i on Ci powie co Ci dolega, to też wyjdziesz bez płacenia ? Bo to choroba i diagnoza nie jest produktem skończonym i nie może go opatentować ?

  •  

   pokaż komentarz

   Czy ktoś wyobraża sobie świat bez piractwa ?

   @bachuxd: Niestety piractwo podobnie jak zwykle złodziejstwo będzie na tym świecie zawsze, bo zawsze znajdą się ludzie którzy chcą tanim kosztem lub za darmo czerpać nielegalnie korzyści z pracy kogoś innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @tyrytyty: prąd i przestrzeń na dane jest nieskończona? Ktoś mnie oszukał i sprzedał dysk 500gb zamiast mnie uświadomić i dać mi za darmo dysk o pojemności kopniętej ósemki.

 •  

  pokaż komentarz

  samozaoranie level master ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Szczerze po opadnięciu pierwszych kurzy, mniej więcej po miesiącu od premiery denuvo nie ma sensu. Powinni je usuwać Patchem kiedy już zostanie złamane

 •  

  pokaż komentarz

  Jak widać można zaimplementować denuvo tak, by nie zżerało niepotrzebnych zasobów, a można i na odwal się, co już ma widoczny wpływ na wydajność

  BTW. jestem ciekaw, jak by sobie poradził jakiś nowszy procek, i7-2600K już mimo wszystko trochę odstaje od poziomu gamingowych procesorów

  •  

   pokaż komentarz

   @wojt4ss: No własnie też mnie to zastanawia, kto testuje grę na karcie 1080ti i procku 2600k? przecież on musiał być podjechany do granic możliwości a to i tak mało w stosunku do stockowego zegara np w 8600K.

  •  
   NaBu1908

   +48

   pokaż komentarz

   @intri: Chodziło o ty by sprawdzić jak Denuvo obciąża CPU oraz jaki ma to wpływ na rozgrywkę. Dlatego wzięto troszkę starsze CPU. To nie problem wziąć i7 8700K @ 5.2GHz stwierdzić "ej patrzcie Denuvo nie ma wpływu na rozgrywkę". W końcu nie każdy gracz ma najnowszego kompa. Sporo ludzi jeszcze siedzi na starych podzespołach jak i7 2xxx, i7 9xx czy Phenomy od AMD.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaBu1908: to po co pchać 1080ti jak można było 970-tke lub coś słabszego...1080ti sama kolosalnie obciąża proca

  •  
   NaBu1908

   +22

   pokaż komentarz

   @intri: Żeby nie było bottlenecku.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaBu1908: No własnie ten proc robi wąskie gardło, miałem 2600k i 1070 i non stop odczuwalne ściny na bf1 takie przycięcia jak by było w sli a podjechany był do 4,6 i robiła karta 100kl/s. Wymieniłem na 8600k i działa na 4,1 i zero przycięć klatek więcej bo nawet do 140 dochodzi nieraz. Rozdziałka FHD 144Hz.

  •  
   NaBu1908

   +16

   pokaż komentarz

   @intri: Ale Denuvo właśnie obciąża CPU i o to w tym wszystkim chodzi. Poza tym i5 8600K jest prockiem w miarę świeżym z dodatkowymi 2 rdzeniami w porównaniu do i7 2600K.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaBu1908: zgadza się dlatego napisałem dlaczego ktoś dodatkowo obciąża go 1080ti jak przy tej karcie to trzeba go podjechać na ponad 4,3Ghz. Wystarczyła by jakaś karta z jego epoki.

  •  
   NaBu1908

   +5

   pokaż komentarz

   @intri: Obciążenie procesora będzie takie same w przypadku GTX 1080Ti jak i starszej karty od tego samego producenta.

  •  

   pokaż komentarz

   @intri: @wojt4ss: 2600K zły nie jest. 4x3.4GHz, a jego kręcenie zaczyna się od 4.8GHz. Z tego co pamiętam to konieczność zwodowania dopiero koło 5.5-6GHz.

   Wydajności i potencjału mu nie brakuje, chociaż faktycznie, na dzisiejsze standardy może mu już trochę brakować czegoś poza gigahercami, bo tych to mu szybko nie braknie.

  •  

   pokaż komentarz

   @intri:
   Ale tu chodzi właśnie o przetestowanie wpływu Denuvo na procesor. Więc karta idzie jak najmocniejsza żeby wykluczyć jej udział, a procesor słabszy. W ten sposób to na pewno procesor będzie powodem bottlenecka, więc jego dodatkowe spowolnienie bezpośrednio przełoży się na spadek fps. Nieważne, że w realnym życiu ten procesor nawet nie powącha takiej karty, ważne żeby to on miał bezpośredni wpływ na wydajność.

   Przenosząc to na inne pole: to tak, jakbyś przy teście przyczepności budżetowych opon narzekał na to, że pracują z wyścigowym zawieszeniem Ohlinsa, a nie dobitym, pełnoletnim zawieszeniem "niewiadomojakim". Po prostu to drugie mogłoby wprowadzić nieprzewidywalne problemy i zafałszować test, to pierwsze jest wzorcowe i wszelkie różnice będą wynikać z opon.

  •  

   pokaż komentarz

   Obciążenie procesora będzie takie same w przypadku GTX 1080Ti jak i starszej karty od tego samego producenta.

   @NaBu1908: Bzdura. Załoƶę się, ƶe we współczesnych grach nie wszystkie procedury wykonywane są przy uƶyciu DirectGMA/GPUDirect ze względu na biznesową optymalizację kosztów produkcji (implementacja kosztuje) - stąd takie 1080Ti obciąƶa procesor znacznie bardziej niƶ jakaś słabsza karta.

   @intri: Jesteś przykładem, ƶe jak ktoś wie nieco więcej od motłochu to leci na stos - przykro, ƶe ciemniactwo Cię minusuje, aczkolwiek miło zobaczyć, ƶe są tutaj ludzie, którzy mają nieco pojęcia o sprzęcie.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaBu1908: Serio? Linkujesz Linusa? Kanadyjczyka, który potrafi złoƶyć komputer ale nie ma zielonego pojęcia jak działają jego podzespoły? Gościa, który ma cięƶkie problemy z ogarnianiem macierzy dyskowych na własnych serwerach? Typa, którego testy procesorów są festiwalem sp$%%#$!enia i dowodem na to, ƶe gościu nie ma pojęcia co i przy jakich zastosowaniach jest waƶne. Przecieƶ to jest celebryta, a nie geek. Dosłownie ƶaden autorytet. Chcesz się czegoś dowiedzieć o sprzęcie to poświęć czas na powaƶne kanały typu <C>omputerphille, a nie clickbaitowe p$%%#$!enie Linusa w stylu "wp$%%#$!my xeona i płaczmy, ƶe gry c$@%#wo chodzą".

  •  

   pokaż komentarz

   @NaBu1908: Denuvo mocno mieli dysk. Jesli mamy gierke z denuvo na dysku flashowym ssd...jego zywotnosc uplywa szybciej.

  •  
   NaBu1908 via Android

   -4

   pokaż komentarz

   @yorimo Tez o tym słyszałem że skraca zywotnoscm dysku.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaBu1908: I kto niby będzie miał w tym systemie GTX 1080 i i7-2600k?
   To tak jakby testować procesory Intela i AMD w grach w 800x600 żeby sztucznie powiększyć różnicę. Niby można i niby coś to mówi, ale w żaden sposób nie przekłada się to na rzeczywiste wykorzystanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @NaBu1908: obawiam się że może tu być stosowana pewna nie uczciwa praktyka.

   powody wydają się być następujące
   - szybsze zużycie cpu/gpu = trzeba kupić nowe komponenty
   - większe wymagania gry = trzeba kupcie komponenty nowej generacji
   - nowsze komponenty to więcej zabezpieczeń przed próbami zkrakowania gry