•  

  pokaż komentarz

  Fajnie jest być słupem majątku Orbana:

  Lorinc Meszaros, monter gazowy wywodzący się z "małej ojczyzny" premiera uznawany jest za zaufaną osobę Viktora Orbana. Dzięki wygranym przetargom na budowę dróg i kanalizacji, a także zakup ziemi czy prowadzenie sklepów tytoniowych w ciągu czterech lat stał się jednym z najbogatszych Węgrów. Jego majątek od objęcia władzy przez Fidesz w 2010 roku [do 2014] urósł niemal stukrotnie i [był] szacowany na 7.7 miliarda forintów (24 mln euro), co plasuje go na 85 miejscu wśród najbogatszych Węgrów. Ostatnio "zapomniał" wpisać do oświadczenia majątkowego prawie miliard forintów (3 mln euro) z dywidendy. Zajść tak daleko "pomógł mu Bóg, szczęście i Viktor Orban" - powiedział. W 2016 roku "Forbes" umieścił go już nawet na 28. miejscu na liście najbogatszych Węgrów, z majątkiem wynoszącym prawie 35 miliardów forintów (112 mln euro). Działalność biznesowa Meszarosa obejmuje niemal wszystkie dziedziny gospodarki, od rolnictwa po przemysł budowlany, od produkcji wody gazowanej i konserw, urządzeń elektrycznych, klimatyzacji po warsztaty samochodowe, przemysł hotelowy i kluby golfowe. (...) Powierzchnia gruntów wydzierżawionych przez niego od państwa w przetargach ustawionych przez ludzi z rodziny politycznej przekracza już tysiąc hektarów. Między innymi tak zdobył grunty wcześniej dzierżawione przez hodowcę owiec z Felcsut, Andrasa Varadiego, tego samego, który ostro występował przeciw aferom gruntowym i jako rywal Meszarosa wystartował w 2014 roku w wyborach samorządowych na stanowisko wójta, a następnie, kilka dni przed wyborami, zginął w wypadku w niewyjaśnionych okolicznościach. W trakcie ogólnokrajowej licytacji gruntów państwowych Meszaros z żoną kupili 6,5 tys. hektarów ziemi w komitacie [województwie] Fejer. Kiedy jednak na sprzedaż zostały wystawione grunty dzierżawione przez Meszarosa, wystarczyło, że umówił się na kawę z właściwym sekretarzem stanu, by w ciągu godziny agencja państwowa odwołała licytację. Lorinc Meszaros - wójt, właściciel ziemski, prezes fudbolowej Fundacji Kształcenia Nowej Kadry w Felcsut, przedsiębiorca - jest w jednej osobie politycznym namiestnikiem i gospodarczym ekonomem głowy rodziny politycznej, czyli figurantem Ojca Chrzestnego.

  pokaż spoiler Balint Magyar, "Węgry. Anatomia państwa mafijnego", Warszawa 2018, ss. 127-128


  PS: Dziś Meszaros jest już 8 najbogatszym Węgrem: https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_Hungarians_by_net_worth
  Węgrzy żartują, że mają swojego "Zuckerberga".

  źródło: i1.wp.com

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: A jak tam jego zięc, nadal zbija majątek na kontraktach państwowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @h225m: czyli jego ojciec to taki Węgierski Kulczyk?

  •  

   pokaż komentarz

   @imateapot: Raczej jego teść jest prezydentem kraju.

  •  

   pokaż komentarz

   Węgierski Kulczyk

   @imateapot: Jeśli wziąć pod uwagę wielkość Polski, to w zasadzie po upadku komuny nie wykształciła się u nas systemowa oligarchia, najbogatsi - jak wszędzie - są tu i tam uwikłani w politykę, ale sytuacja jest nieporównywalna do tej w Rosji, na Ukrainie czy teraz na Węgrzech. Kulczyk byl przypadkiem skandalicznym, ale raczej wyjątkiem od reguły, niż reprezentantem "układu".

   Pytanie jak długo to potrwa. Adam Hofman w jednym ze swoich świetnych (serio! chłop się niesamowicie wyrobił) wywiadów z Mazurkiem w RMF FM zdaje się do tego nawoływać, mówiąc, że "nawet w przypadku utraty władzy Orban ma olbrzymie zasoby gospodarcze" (13m49s). Może Kaczyński trochę blokuje? Ale on już schodzi powoli ze sceny, następcy bez wątpienia (bo tak dzieje się wszędzie) użyją zdobytych narzędzi do rozkradania kraju.

   źródło: youtube.com

  •  
   m.......s

   -46

   pokaż komentarz

   @eoneon:
   U nas w głównej mierze na majątku uwłaszczyła się zagranica.
   A tak poza tym ludziom jakoś chyba nie przeszkadzają te układy w obozie Orbana skoro cieszy się 50 % poparciem. Wcześniej musiało być znacznie gorzej.

  •  

   pokaż komentarz

   Fajnie jest być słupem majątku Orbana:

   @eoneon: Dowody bo w zacytowanym tekście nic o tym nie ma? To że zbija majątek dzięki orbanowi nie oznacza że nie jest on jego.

   U nas w głównej mierze na majątku uwłaszczyła się zagranica.

   @makumbuss: Lepsi byliby lokalni oligarchowie jak w Rosji i na Ukranie? I nikt się nie uwłaszczył, gdyby nie zagraniczny kapitał i twarda polityka monetarna balcerowicza bylibyśmy dzisiaj jak Ukraina czy Bułgaria.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zuben: Kapitalizm prowadzi do okropnej koncentracji kapitału.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: bardzo fajny wywiad. W kwestii polskiej polityki w zasadzie nie powiedział nic nowego, o czym wszyscy interesujący się tym, jak to wyglada w PiS by nie wiedzieli.

   Odnośnie wyrobienia, to całkiem możliwe, że wyrobiony byl już wcześniej, tylko z racji piastowanej funkcji nie mógł tego głośno mówić.

   Odnośnie Orbana kupiłem sobie tą książkę, co ją ostatnio cytowałeś i to sobie poczytam jak to wygląda na Węgrzech (zdaniem ichniejszej opozycji).

  •  
   m.......s

   +4

   pokaż komentarz

   @imateapot:
   Nowak znawca Węgier bardzo go chwali.
   https://www.youtube.com/watch?v=N98NT7mHt-0
   @Zuben:
   Ja p$@??#%e czy wy musicie myśleć tak zero jedynkowo jak jakiś p$@??#%ony komputer. Można było zrobić normalną prywatyzację ,i nie skończyć jak Ukraina.

  •  

   pokaż komentarz

   Kulczyk byl przypadkiem skandalicznym, ale raczej wyjątkiem od reguły, niż reprezentantem "układu".

   @eoneon: Krauze i Gudzowaty, mam pisać dalej?
   Wierz w to, że ludzie dorobili się na początku lat 90. dzięki sprytowi. Niestety, na interes potrzeba inwestycji a nikt normalny w latach 90. nie miał dużej ilości gotówki i to tak naprawdę zachodniej, bo polski złoty był wtedy gówno wart. Wszystkie co lepsze rzeczy kupowano albo za marki albo za dolary, cennik aut miałeś w DEM a nie w zł ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli wziąć pod uwagę wielkość Polski, to w zasadzie po upadku komuny nie wykształciła się u nas systemowa oligarchia

   @eoneon: Pewnym paradoksem jest to, że najbardziej na urojoną oligarchie biadolą Ci, który pod pozorem walki z nią... tworzą własną oligarchię, już nieurojoną. Na Węgrzech już to zrobili, u nas pod płaszczykiem walki z postkomuną, układami, repolonizacji jeszcze do tego nie doszło, ale jak się patrzy na wykopów pokroju @cuntbrah to człowiek ma wrażenie, że jak ludzie PiS ukradną pół Polski to będzie dla nich spoko, bo przecież Peło toto ukradło miliardy miliarów, poza tym postkomuchów będzie bolała dupa.

  •  

   pokaż komentarz

   ludzie PiS ukradną pół Polski

   @deviator: A podasz jakiś przykład co ukradli do tej pory? Bo ja mogę podać mnóstwo przykładów na to jak polski podatnik był przez lata okradany przez najróżniejsze mafie pod "czujnym" okiem miłościwie panującej PO, wiec mam wrażenie, że teraz najbardziej boją się złodzieje, że te pół Polski które ukradli będą musieli zwrócić. xD
   @eoneon: Nasza oligarchia była na tyle sprytna, że wystarczyły jej pieniądze, władzę zostawili tym mniej ogarniętym.

  •  

   pokaż komentarz

   @eoneon: Hofman i jego wielkie przyrodzenie z całą pewnością to będzie godny zastępca Jarka.

   pokaż spoiler Może i dobrze by było pis się szybciej pogrąży.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo ja mogę podać mnóstwo przykładów na to jak polski podatnik był przez lata okradany przez najróżniejsze mafie pod "czujnym" okiem miłościwie panującej PO

   @cuntbrah: Chyba już wszystkie kiełżunizmy o tym jaką to potęgą byliśmy w 1989 roku, że trzeba było Potężnego Spisku postkomuny i krwawych imperialistów po to żeby FSO i Kasprzak nie wyjeb@ły na orbitę Mercedesa i Sony. :)

   @eoneon: No właśnie o tym pisałem. PiS ma potężne wspracie takich umysłowych ameb jak @cuntbrah które nawet nie zajarzą, że historię o rozkradzeniu połowy Polski do dowcip, bo nic takiego nie miało miejsca. Poza tym to w głębi serca komuchy, dla nich "ukradzione" jest wszystko co jest w rękach prywatnych.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Na proste pytanie nie jesteś w stanie merytorycznie odpowiedzieć, tylko odpowiadasz o tych swoich urojeniach, zgłoś się do specjalisty, dobrze ci życzę.

  •  

   pokaż komentarz

   @cuntbrah: Chyba nie zdajesz sobie sprawy, że będąc pisowskim półautomatycznym rezoratorem jesteś niemal w pełni przewidywalna, przewidywalne było to, że zamiast rozmawiać o realnych miernikach zaoferujesz "przykłady", czyli foliarską manierą będziesz się starała zarzucić adwersarza toną dowodów anegdotycznych, wiadomo jakie to będą to przykłady (OFE, ZUS-y, dług, reprywatyzacja, VAT), wiadomo że za ch$@ nie rozumiesz o co chodzi w tych sprawach, a przykład w sprawach związanych z reprywatyzacją i VAT łykasz bez popity propagandę rządową bo największe zarzuty w sprawie reprywatyzacji na pisowski urzędnik, a wdrożenie JPK to zasługa PO/PSL.

   Tak więc, w zasadzie nie z Tobą o czym dyskutować jak zresztą z nikim, kto obrzucanie się dowodami anegdotycznymi uważa za merytoryczną dyskusje.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: Dowodzenie twierdzeń jest powszechną praktyką w dialogu ludzi cywilizowanych. Twoja nieumiejętność egzemplifikacji zjawisk, które postulujesz wskazuje na to, że jesteś beznadziejnym przypadkiem człowieka, który jedyne co potrafi to opowiadać o tworach swojej wyobraźni i obrażać rozmówcę, kiedy już nawet takich "argumentów" zabraknie. Niestety niczego innego nie można się spodziewać po kimś kto nie widzi sprzeczności w obronie komunistów w strukturach państwowych z jednoczesnym wytykaniem innym komunistycznej mentalności.

  •  

   pokaż komentarz

   @cuntbrah: Egzemplifikować można teorie dowiedzione.

  •  

   pokaż komentarz

   @deviator: I to doskonałe wytłumaczenie dlaczego nie potrafisz tego zrobić.

 •  

  pokaż komentarz

  Dobrze, że PIS idzie w ten sam kierunek. Nie może być tak, że państwowy majątek będzie w obcych rękach.

 •  

  pokaż komentarz

  "Przyjdzie taki dzien, ze w Warszawie bedzie Budapeszt"
  "Polska bedzie jak Turcja, ale najpierw zmiana wladz i elit"
  Jaroslaw Kaczynski ( ͡º ͜ʖ͡º)

  Nikt sie z tym nie kryje. Walczacy z lewakami przyklaskuja

  źródło: logicno.com

 •  

  pokaż komentarz

  i nic w tym złego dla Węgrów jeśli działające tam wielkie firmy nie są w obcych rękach

  •  

   pokaż komentarz

   i nic w tym złego

   @Singularity00: No nic, kompletnie nic. Korupcja, nepotyzm i kolesiostwo jest docelowym ustrojem polityczno-społeczno-ekonomicznym dla tych wszystkich prawicowych autokratów pitolących o dumie narodowej, wstawaniu z kolan i walki z wrogiem zewnętrznym.

  •  

   pokaż komentarz

   Korupcja, nepotyzm i kolesiostwo jest docelowym ustrojem polityczno-społeczno-ekonomicznym dla tych wszystkich prawicowych autokratów pitolących o dumie narodowej

   @adam2a: cóż Węgrzy zbytniego wyboru nie mieli bo przeciwnicy Orbana za swoich rządów robili dokładnie to samo, plus doprowadzili kraj na krawędź bankructwa w 2008 roku.

  •  

   pokaż komentarz

   @Singularity00: Zdaje sie, ze Korea pln. jest twoim idealem

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: za to lewactwo/liberalny ściek robi tak samo tylko jeszcze gorzej dla kraju bo myśli tylko o o sobie a państwo służy im tylko za dojną krowę. Jako, że nadal tego nie rozumiecie to będziecie przegrywać każde kolejne wybory.

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: Ogólnie to w konstytucji powinien być zawarty zakaz nacjonalizacji. Tylko pewnie i tak nie powstrzymałoby to pisowców przed dokonywaniem nacjonalizacji, skoro ich nie obchodzi konstytucja.

   Zarówno Węgry, jak i w na razie mniejszym, choć coraz większym stopniu Polska, to anokracja i rządy skorumpowanej i korumpującej oligarchii. Polską wersję tego można nazwać kaczyzmem.
   Najgorsze, że połowa Polaków nie chodzi na wybory, bo nie utożsamia się z własnym państwem i nie interesuje się dobrem wspólnym, dobrem ojczyzny i dbałością o przyszłość rodaków.

   W GB M. Thatcher mogła sobie pozwolić na wypowiedzenie wojny górniczym związkom zawodowym, bo miała za sobą poparcie większości społeczeństwa, a przeciętny angielski wyborca wiedział wtedy, że pewna grupa zawodowa walczy o utrzymanie swoich przywilejów, których koszt ponosi całe społeczeństwo, i że zniesienie tych przywilejów leży w interesie ogólnym, w interesie kraju. Dlatego dziś wydajność brytyjskiego górnictwa jest najwyższa w Europie, bo jest zreformowane i zredukowane do rozmiarów uzasadnionych ekonomiczną potrzebą.
   Gdy w USA kontrolerzy lotów ogłosili strajk, Reagan złamał strajk siłą i wywalił jego przywódców, bo wytłumaczył Amerykanom, że ci strajkujący egoistycznie domagają się tego, co jest sprzeczne z interesem ogółu.

   A w Polsce jak ktoś jest roszczeniowo nastawiony wobec własnego państwa, to zwykle ma za sobą poparcie większości społeczeństwa, które traktuje własne państwo jak dojną krowę i nie obchodzi go, że ta krowa może w końcu paść, bo to nie ich problem. To pokazuje, ile jest w Polsce sierot po PRL-u, po pańszczyźnie i po zaborach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Singularity00: ty jesteś ograniczony umysłowo jeżeli chcesz nacjonalizacji, a wolność kapitału łączysz z "lewactwem".

   Nacjololo już ci tak weszło, że jesteś nie do uratowania i pozostaje tylko utylizacja.

  •  

   pokaż komentarz

   @adam2a: @Singularity00:

   Ale ja nie wiem kto się dziwi. Przecież Orban już dawno zapowiedział, że najlepszym systemem polityczno-społecznym jest system rosyjski. Nawet Orban wymyślił na to nazwę: demokracja nieliberalna.

 •  

  pokaż komentarz

  Prawie jak Miedwiediew w Rosji.

  źródło: youtube.com