•  

  pokaż komentarz

  A jak niby unia chce sprawdzać czy coś jest faktycznie planowanym postarzaniem produktu?

  •  

   pokaż komentarz

   @kk87ko0: Unia sama wyda dyrektywę ile czasu konkretny sprzęt ma działać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @kk87ko0: Bardzo prosto.
   Przykładowo - jak zgram z nowej baterii od laptopa eeprom i wgram go za kilka lat jak bateria niby padnie i okaże się, że nagle laptop działa 40min zamiast 1min to sam podp?#!!!!ę takiego producenta.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ponurnik: Wymyśl jeden przykład i twierdź że dla wszystkich urządzeń i podzespołów to bardzo proste. Fuck logic

  •  

   pokaż komentarz

   @kk87ko0: no jak na razie to o jeden przykład więcej niż Ty podałeś na to, że to niemożliwe do sprawdzenia (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   @Waspin: Ja nie podałem żadnego, bo pytam o rozwiązanie ogólne, a nie konkretny przypadek, bo to nie może tyczyć konkretnych przypadków, bo UE musiała by wydać przepis z milionem stron.

  •  

   pokaż komentarz

   @kk87ko0: Wystarczy w przypadku podejrzeń prześledzić wewnętrzną korespondencję producenta i zespołów inżynierów. "Planowe postarzanie" jest bardziej związane z procesem projektowania niż finalnym produktem, więc to od inżynierów można dowiedzieć się jakie były faktyczne wymagania co do awaryjności.
   Oczywiście - jeśli firma będzie chciała to może mataczyć i dalej celowo postarzać produkt. Niemniej duże firmy (korporacje) unikają łamania prawa - a przynajmniej w sytuacji gdy mieliby to robić i mieliby o tym wiedzieć szeregowi pracownicy.

  •  

   pokaż komentarz

   A jak niby unia chce sprawdzać czy coś jest faktycznie planowanym postarzaniem produktu?

   @kk87ko0: W sumie statystyka może w tym pomóc, (chociaż koncepcja @Ponurnik też ciekawa, i wierzę, że ludzie robili by eksperymenty, bo jednak musi być jakiś system to kontrolujący, a nie chodzi o wytrzymałość jako tako które potem łatwo potwierdzić).

   "Psulność" produktów po gwarancji powinna mieć pewien rozkład, jeżeli większość będzie tuż po gwarancji , którą
   a) chcą wytłużyć
   b) wprowadzić minimalną długość życia produktu
   c) chcą aby móć wymieniać np. baterie jak się popsują (ma to sens, bo teraz często bateria padłą tylko telefon dobry, i co...do wymiany całość bo bateria zintegrowana)

   Można porównać statystyki z konkurencją i wykryć anomalie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kk87ko0: Różne urządzenia to różne metody.
   Nigdzie nie pisałem, że tylko na jeden sposób jest ograniczana długość życia elektroniki.
   Inny przykład to chociażby karty graficzne - producenci zdaje się zapomnieli, że krzem degraduje się w 65stC i wyższych (rozjechane pkt pracy).
   Inny przykład to niedowymiarowane układy PSU, ale tu albo poprawki, albo okresowa kontrola emisji EM w poszukiwaniu harmonicznych+wymiana niedowymiarowanych elementów - te są pierwszym symptomem przed awarią sprzętu opartego o przetwornice impulsowe.
   Kolejny przykład to liczniki stron w drukarkach.
   Natomiast najtrudniejsze do zlikwidowania są blokady po czasie na oprogramowaniu układowym.

   Ot zazwyczaj to takie proste sztuczki, a żuczki zamiast się dokształcić to lecą do sklepu po nowe. To jest dopiero Fuck Logic i marnotrawstwo zasobów.

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy w przypadku podejrzeń prześledzić wewnętrzną korespondencję producenta i zespołów inżynierów

   @matips: Oo panie, przecież to totalna inwigilacja, żeby producent udostępniał takie informacje, nowy sektor do korupcji by powstał.

   @LowcaG: Do takiej statystki też były potrzebny trwały monitoring urządzenia jak użytkownik go użytkuje.
   a) W wielu urządzeniach można przedłużać gwarancje, a jakim psuciu mówisz? Po roku, dwóch latach, 5 latach?
   b) Minimalna długość życia produktu? Niby na jaki okres chciałbyś to ustawić? A co jeśli to po prostu produkt jest zły, chcesz zmusić producenta aby cały czas ci wymieniał go? A co z weryfikacją rynkową? Skoro urządzenia danego producenta się psują to ich nie kupujemy.
   c) Czyli chcesz żeby producenci byli pod bacikiem? A może tak po prostu, skoro tak Ci na tym zależy nie kupuj telefonów ze zintegrowaną baterią i już.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ponurnik: Może po prostu przestań kupować produkty firm, które tyle sztuczek stosują skoro je znasz. A dlaczego nigdy nikt nie zakłada, że producenci to też nie wszystko wiedzący omnibusy i popełniają błędy.

   marnotrawstwo zasobów

   Załóż własną firmę, produkuj własny sprzęt, przecież to takie proste i Ty będziesz przecież produkować ten najlepszy sprzęt który nigdy się nie psuje.

  •  

   pokaż komentarz

   Do takiej statystki też były potrzebny trwały monitoring urządzenia jak użytkownik go użytkuje.

   @kk87ko0: Dlatego mówię o statystyce, a nie o danym użytkowniku, przy wielu użytkownikach ich zachowanie się uśrednia.

   a) W wielu urządzeniach można przedłużać gwarancje, a jakim psuciu mówisz? Po roku, dwóch latach, 5 latach?

   @kk87ko0: Ale czego to ma dowodzić? Przecież nie twierdzę, że wszyscy to stosują.

   Minimalna długość życia produktu? Niby na jaki okres chciałbyś to ustawić? A co jeśli to po prostu produkt jest zły, chcesz zmusić producenta aby cały czas ci wymieniał go? A co z weryfikacją rynkową? Skoro urządzenia danego producenta się psują to ich nie kupujemy.

   @kk87ko0: To nie moje pomysły :)
   Ale, jak by się uprzeć, to na to samo wychodzi (różnica dla klienta w sumie jest) ;)
   Nie kupujemy, to nie ma sprzedaży, producent traci. (klienci którzy kupili są w dupie)
   Kupujemy dostajemy nowy, producent traci.

   Czyli chcesz żeby producenci byli pod bacikiem? A może tak po prostu, skoro tak Ci na tym zależy nie kupuj telefonów ze zintegrowaną baterią i już.

   @kk87ko0: tak samo było z ładowarkami, i uważam, że to świetny pomysł/bacik, padnie mi jedna albo jak ostatnio zostawiłem w hotelu i biorę z drugiej. Mam jeszcze historyczną "szufladę" gdzie mam kilka starych do niczego nie potrzebnych ładowarek.

   Czasy się trochę zmieniają, pisanie, aby nie kupować tych bez integracji jest takim trochę bajaniem, wszystko się kumuluje w kilku producentach. żadnemu procentowi nie jest na rękę, nawet nie trzeba jakiejś zmowy, to po prostu logiczne biznesowo (nie patrząc na klienta), ten kto by sprzedawał z wymienną wbrew pozorom miał by mniejszą sprzedaż (Bo po co wyrzucać), a wymienna bateria nie jest kluczowa dla mojego zakupu, tak jak ładowarka która miała usb.

   I znów
   Czasy się trochę zmieniło, ludzie(klienci) mają coraz większe wymagania, wszystko trwa szybko, cykl życia produktu jest też krótszy (nie koniecznie chodzi o postarzanie) i nie chcą czekać na zweryfikowanie przez rynek, bo no cóż, nie udało się, nie kupię teraz od tego producenta, jest już ich stratą, ten model mija, kupuje się następny. który może być już całkiem dobry.

   Jak jestem wielkim zwolennikiem wolnego rynku itd. (Czasem może za bardzo), to jednak czyste skur..ństwa, trzeba od razu ukrócać. Postarzanie produktów nie jest jakąś teorią spiskową tylko po prostu tak jest, bo liczy się sprzedaż, ładowarki, tylko od nas, inne nie pasują, zepsucie się baterii to dobry powód na wymianę całości.

  •  

   pokaż komentarz

   : tak samo było z ładowarkami, i uważam, że to świetny pomysł/bacik

   @LowcaG: Z jednej może tak, ale z drugiej nie, bo ten bacik to też ograniczenia dla pomysłów na szybkie ładowanie telefonów. Ja i tam do swojego telefonu zawsze mam ładowarkę quick charge 9V, 2A. A zapewne teraz jakby nie musieli mieć określonego standardu to telefony jeszcze szybciej dałoby się naładować.

  •  

   pokaż komentarz

   Z jednej może tak, ale z drugiej nie, bo ten bacik to też ograniczenia dla pomysłów na szybkie ładowanie telefonów. Ja i tam do swojego telefonu zawsze mam ładowarkę quick charge 9V, 2A. A zapewne teraz jakby nie musieli mieć określonego standardu to telefony jeszcze szybciej dałoby się naładować.

   @kk87ko0: Jak to mówią wszystko ma swoje plusy i minusy.
   Standardy jednak też się zmieniają, teraz USB-C zdaje się. i chyba quck charge jest możliwe
   Brew pozorom, to obniża koszty produkcji,
   Koszty dla ludzi są oczywiste,
   Producenci też mogą wpływać na standard.

   A czy telefony można by było szybciej naładować? Nie wiem, ale tak na prawdę to oni nowych technologii baterii nie wymyślają, to się dzieje wszystko równolegle, i nie podejrzewam, aby samo łącze było motorem hamującym ten rozwój. Dość wydumane dla mnie. ale kto wie możesz mieć rację. jak napisałęm są plusy i minusy, w sumie każdej decyzji, teraz tylko kwestia co się bardziej opłaca.

  •  

   pokaż komentarz

   Może po prostu przestań kupować produkty firm, które tyle sztuczek stosują skoro je znasz. A dlaczego nigdy nikt nie zakłada, że producenci to też nie wszystko wiedzący omnibusy i popełniają błędy.

   @kk87ko0: Widzisz, znam sztuczki i ten sam sprzęt który innym pada, mi po kilku modyfikacjach działa po 17 lat. Wymieniam jak nie da się już zaktualizować technologii (O/C to zbyt mało, instrukcji CPU mi mało, w TV brak fizycznego portu jakiegoś tam, bo obsługę USB i MPEG4 to jeszcze dało się dorobić w firmware itp.), czyli z powodu postępu i potrzeb.
   Natomiast bardzo dokładnie wybieram sprzęt. Bardzo ważna jest też sama technologia, architektura i parametry, których nie ma na tabliczce na półce.
   Sam wybór telefonu to studia architektur. Efekt? Za 7 lat dalej będę miał ten sam telefon jeśli nie będzie jakiegoś przełomu.

   Załóż własną firmę, produkuj własny sprzęt, przecież to takie proste i Ty będziesz przecież produkować ten najlepszy sprzęt który nigdy się nie psuje.

   Widzisz, obok etatu jeszcze świadczę serwisy.
   Natomiast nie da się w PL konkurować z kitajcami. Łoją podatkami tak, że to nie ma sensu. Nawet PCB nie opłaca się zamawiać w PL.
   A projekty to ukradną szybciej niż Ci się wydaje.

  •  

   pokaż komentarz

   @kk87ko0: normalnie, to co dla polski jest sufitem, dla UE jest podłogą

  •  

   pokaż komentarz

   @Ponurnik: Znając życie to żadnego eproma nie zgrasz bo tam pewnie nie siedzi goły eprom tylko jakiś mały mikrokontroler za kilkanaście centów z ustawionymi odpowiednio fusebitami coby ciekawscy w środku nie grzebali. Lub nawet jeśli to masówka zaprogramowany podczas produkcji krzemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tolstoj-kot
   @kaganiec_oswiaty
   @Pouty
   @kk87ko0 rozwiązanie jest bardzo proste - obowiązkowy dłuższy termin gwarancji. Produkt będzie tak zrobiony by wytrzymać ten okres.

  •  

   pokaż komentarz

   @qwerty54321: zamiast 2 lat przykładowo 2,5 roku czy tam 3 lata. A po 3 latach oj, zepsuło się. Ale hej- działało rok dłużej niż poprzednio!

   pokaż spoiler Poza tym nie wierzę że którykolwiek producent na to pójdzie, żeby ot tak sobie przedłużać gwarancję.

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty: gwarancja powinna wynosić minimum 5 lat, bo tyle może sprzęt działać bezawaryjnie w większości przypadków, z ewentualnie niewielką ilością dobrej woli producenta.

   Dodałbym do tego wycofanie durnej dyrektywy RoHS która robi samą szkodę a żadnego pożytku.

  •  
   P..................s

   +10

   pokaż komentarz

   @Ponurnik: dorabiasz do telewizora obsługę mpega gdzie dekodowanie sygnału w telewizorze się odbywa sprzętowo? Ale bajki opowiadasz xD

  •  

   pokaż komentarz

   że krzem degraduje się w 65stC i wyższyc

   @Ponurnik: a czy cpu nie jest z krzemu ? Z reguly cpu maja wyzsze temperatury i praktycznie sie nie psują.

  •  

   pokaż komentarz

   Bardzo prosto.
   Przykładowo - jak zgram z nowej baterii od laptopa eeprom


   @Ponurnik: chłopaki potrafią tak zminimalizować elektronikę że możliwe że nie będziesz mógł tego zrobić bez użycia jakichś narzędzi z klasy militarnej (zdzieranie chipa warstwa po warstwie)

  •  

   pokaż komentarz

   Swoja droga unia wprowadzila luty bezolowiowe takze tego, fck logic.

  •  

   pokaż komentarz

   @szyps i pp tym czasie nagle bedzie sie psuć... obawiam się że albo znów skończy się na dwóch latach (czyli zyskają sprzedawcy, bo firmy które dają roczną gwarancję będą musiały dodać +1 rok, klient będzie sie bujać z nimi a nie sklepem) i będzie to samo...

  •  

   pokaż komentarz

   @Philopolemus_Fronius: Kody serwisowe drogi Kolego i odblokowanie tego co juz tam jest :d Wg specyfikacji ogarnial ino mpeg 2 a usb tylko do serwisu. Natomiast owe funkcje byly disabled. Pure unlock.

  •  

   pokaż komentarz

   @etimeel: Wtedy juz kaplica.Natomiast nie dotyczy to wszystkich modeli :d

  •  

   pokaż komentarz

   @Grzesiek_astronaut: To wylazi zwlaszcza w gpu po kilku latach jak sa katowane po 90 stC. Spitkalem sie tez z takim zjawiskiem w starym 2core cpu amd w lapku. Tak byl przegrzany, ze na 700MHz tylko byl stabilny. Poprawa chlodzenia nie pomagala. Ino wymiana cepka zasolvovala problem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ponurnik: no wiadomo bo taniej ale jak eu wprowadzi ustawę to już oni zadbają o to żeby to było nie do wykrycia. Jestem zdania że sprzęt dla zwykłych zjadaczy chleba jest zawsze najgorszej jakości więc staram się kupować profesjonalny. Ostatnio kupiłem używaną drukarkę laserową bo już 4 atramentowe wyrzuciłem.

  •  

   pokaż komentarz

   Widzisz, znam sztuczki i ten sam sprzęt który innym pada, mi po kilku modyfikacjach działa po 17 lat.

   @Ponurnik: nie chciałbyś się nimi podzielić, choćby anonimowo? Brzmi bardzo interesująco.

  •  

   pokaż komentarz

   @matips: Ale liczenie np. łożysk pod konkretną ilość godzin to przecież norma w projektowaniu. I co, firma która policzy, że dane łożysko w pralce ma przepracować przykładowo 10 000 godzin, dobierają takie łożysko i... To będzie planowane postarzanie?

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy w przypadku podejrzeń prześledzić wewnętrzną korespondencję producenta i zespołów inżynierów.

   @matips: Chwila, chwila. Chcesz, żeby prywatne firmy udostępniały swoją wewnętrzną komunikację urzędnikom, bo podejrzewają oni, że produkt był postarzany? A może lepiej od razu stworzyć przepis, że trzeba wrzucać urząd w kopię maila?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ponurnik: Niestety w większości przypadków się to nie uda :-) Te kontrolery są już tak pozabezpieczane że masakra. To przecież dla naszego bezpieczeństwa :-) Heh

  •  

   pokaż komentarz

   A jak niby unia chce sprawdzać czy coś jest faktycznie planowanym postarzaniem produktu?

   @kk87ko0 Powoła biegłego, który będzie to oceniać. W niektórych przypadkach jest to łatwo stwierdzić. np. umieszczenie kondensatorów w miejscach gdzie jest największa temperatura aby działały jak najkrócej. Ale te wszystkie sztuczki z blokowanie elektronicznym po określonej ilości cykli. To się da wykryć łatwo. Oczywiście napewno będą też sposoby na postarzanie, których się nie da tak łatwo wykryć. Ale dobrze jakby chociaż te bezczelne sposoby wyeliminowali.

  •  

   pokaż komentarz

   @kk87ko0: Nie, lepiej pisac dziwnie brzmiace komentarze, ktore wygladaja jak doslowne tlumaczenie z j.angielskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @kk87ko0: W przypadku iPhone'ów zostało udowodnione, że Apple "zwalnia" starsze modele, aby wymusić kupno nowych. Była o to wielka gównoburza więc jak widać da się takie rzeczy udowodnić.

  •  

   pokaż komentarz

   @kk87ko0:

   co z weryfikacją rynkową?
   weyfikacja rynkowa działa o wiele za wolno

   Czyli chcesz żeby producenci byli pod bacikiem?
   jak najbardziej

   A może tak po prostu, skoro tak Ci na tym zależy nie kupuj telefonów ze zintegrowaną baterią i już.
   a są jeszcze takie telefony? nie widziałem ich od lat

  •  

   pokaż komentarz

   @kk87ko0: obowiązkowa gwarancja na 5 lat załatwiłaby sprawę

  •  

   pokaż komentarz

   Wystarczy w przypadku podejrzeń prześledzić wewnętrzną korespondencję producenta i zespołów inżynierów.

   @matips: O k!%%a XDDDDD
   Z kim ja tu siedzę (╯︵╰,)

  •  

   pokaż komentarz

   @matips: Jakim prawem prywatna korespondencje przeglądać?

  •  

   pokaż komentarz

   @kaganiec_oswiaty kij ma dwa końce. Sądzisz że ludzie uzależnieni od kupowania będą chcieli czekać np 5 lat na kolejnego smartfona? Dłuższy czas gwarancji to wolniejszy postęp. Producent będzie musiał zapewnić sprawność urządzeniu na dłuższy czas więc i nowy model nie będzie tak szybko wydawany bo nie będzie takiej chęci wymiany. Co dalej sprzęty zdrożeją bo dłuższą gwarancja to większa staranność w produkcji, zwroty gwarancyjne itd. Dłuższy czas gwarancji to mniejsze zatrudnienie w produkcji a większe w serwisach.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC wszelkie ekologiczne luty są nieekologiczne w skali makro. Co z tego że przy lutowaniu jest mniej oparów itd jak mamy przez to więcej elektronicznych śmieci które są nieopłacalne w naprawie.

 •  

  pokaż komentarz

  To będą...pomyłki w projektowaniu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Takie to polskie. Się cały świat od nas uczy

 •  

  pokaż komentarz

  Wystarczy gwarancja na 5 lat i skończy się postarzanie

  •  

   pokaż komentarz

   @janwit82: a cena produktów wzrośnie

  •  

   pokaż komentarz

   @PikPak: Nie wzrośnie, jeżeli gwarancja będzie dotyczyć każdej elektroniki.

  •  

   pokaż komentarz

   @PikPak: nie wzrośnie bo większość produktów może spokojnie działać 5 lat nawet z użyciem współczesnej technologii produkcji.

   Widzę że ma iphona, więc w takim apple dla przykładu, większość awarii nie wynika z zużycia sprzętu a z "błędów" (tak naprawdę celowych) przy projektowaniu obwodów elektronicznych albo tak że są podatne na awarie w sytuacji gdzie odpowiednio zaprojektowany obwód by nie uległ uszkodzeniu, albo fizycznie są umieszczone w miejscu podatnym na uszkodzenie (obwód wysokiego napięcia w macbookach od razu obok szczelin którymi dostaje się woda po zalaniu laptopa, alb inne cechy (jak słaba wentylacja, macbooki nie rozkręcają wiatraków dopóki CPU/GPU nie osiągnie 90 stopni Celsjusza).

   To są celowe wady projektu które istnieją tylko po to aby jak najszybciej uśmiercić jak największą liczbę urządzeń (zwłaszcza że apple daje tylko 12 miesięcy gwarancj na sprzęt za 15,000+ PLN). Rozwiązanie tego problemu nie jest ani trudne ani kosztowne - albo przesunąć kilka elementów na płycie głównej, albo zabezpieczyć przed zalaniem albo kręcić wentylatory przy 50 stopniach Celsjusza a nie 90.
   Ale tego nie robią bo wiedzą że mogą być bardzo bezczelni a ludzie i tak kupią.

   5 lat wymaganej gwarancji od razu zmieniłoby politykę projektowania w apple.

  •  

   pokaż komentarz

   @szakes1: wroście, bo mniej osób kupi dany produkt, a fabryka na tym traci. Produkt który dłużej działa to strata i musza ją wyrównać

  •  

   pokaż komentarz

   @lukaschels: no niekoniecznie. To że masz gwarancję 5 lat, nie znaczy że będziesz sprzęt trzymał 5 lat. Klienci apple, samsunga itp i tak będą zmieniać co roku bo inaczej nie są trendy.

   Nawet jeśli, to wolałbym zapłacić te 10-15% więcej i mieć pewność dobrej jakości, bo dla mnie obecnie gwarancja i tak prawnie nic nie znaczy, chyba że wynosi 5+ lat. 2 lata to może działać najgorszy chłam jeśli nie będzie katowany.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: klienci apple i sama firma to osobny temat i wyjątek od całej reszty
   większość osób jeśli już kupi dobry produkt to będzie go używać aż się zepsuje lub skok technologiczny będzie taki że zmiana będzie zdecydowanie na plus

  •  

   pokaż komentarz

   @janwit82: a jak rozwiazac kwestie baterii czy akumulatorów? bo 5 latach intensywnego użytkowania to w takim smartfonie ladowanym codziennie bateria by miala kilka % swojej pierwotnej pojemności i nic nie trzymała

  •  

   pokaż komentarz

   @lukaschels: to nie znaczy że po awarii obecnego urządzenia będą kupować nowe. Ja sam, po zepsuciu się mojej grafiki gtx 460 kupiłem dopiero 960, parę generacji poczekałem na zintegrowanym gpu bo i tak nie miałem za bardzo chęci grać. Więc czy ten gtx 460 by się popsuł (2 tygodnie po gwarancji xD) czy nie - nie zmieniło niczego w moim zakupie.

  •  

   pokaż komentarz

   Widzę że ma iphona, więc w takim apple dla przykładu, większość awarii nie wynika z zużycia sprzętu a z "błędów"

   @FLAC: Telefony to akurat nie jest dobry przykład. Konsumenci chcą jak najcieńsze i jak najlżejsze. W związku z tym mają bardzo delikatną konstrukcję a są używane codziennie, często siedzą przez kilka godzin w kieszeni/torebce. Dodatkowo standardy komunikacji (wersje LTE, WiFi, BT, USB-C, GLONAS, etc...) zmieniają się dość szybko więc komórka 5-cio letnia będzie: stara pod względem technologicznym, zmęczona pod względem wyglądu i będzie musiała być gruba, ciężka i z dużymi ramkami (żeby dało się wymienić baterię i zrobić solidną wewnętrzną konstrukcję). A czegoś takiego na pewno nie chcą konsumenci. A ci którzy chcą już teraz mogą sobie kupić taką toporną komórkę i używać ją kilka lat.

   Co innego w przypadku pozostałego sprzętu AGD - pralki, lodówki, czajniki, ekspresy, etc... Tutaj można wiele zrobić i wymusić na poziomie prawa.

  •  

   pokaż komentarz

   @lukaschels: No nie wiem. Ludzie nie kupują dzisiaj elektroniki bo stara im się popsuła, tylko wyszedł nowy model i trzeba żeby nie zgrywać biednego w towarzystwie. Osoby które z kolei trzymają sprzęt długo i nie lecą na trendy, zazwyczaj jak zostaną "zmuszeni" awarią sprzętu, to albo i tak kupują tańsze modele (i to zazwyczaj innej firmy bo więcej takiego szajsu nie kupią sparzeni wadliwością) albo szukają używek. Ergo, kto ma kupić nowe i tak kupi, i niespecjalnie taka praktyka nagle wywróci ekosystem konsumencki na świecie.

  •  

   pokaż komentarz

   @kwanty: tylko zwróć uwagę na to, że większość tych standardów to postęp niejako "na siłę" - świadomy konsument za tym nie goni (tak wiem, większość konsumentów to barany które kupią to co mu wciśnie sprzedawca w sklepie).

   Zaznaczam, że nie mówię że postęp zły i nie przydatny - bo kupując nowy telefon dobrze jest mieć lepsze parametry. Ale brak najnowszego 4G 1.5Gbps nie jest powodem do zmiany rocznego telefonu bo i tak nigdzie tego nie wykorzystasz. Tak samo jak USB, WiFI AC 2600Mbps i te de. Fajnie to mieć w nowym, ale absolutnie nie jest to powód do zmiany bo wykorzystanie tego jest po prostu niemożliwe. Nawet stare telefony mają GPS+GLONASS+BEIDOU (nieco nowsze jeszcze galileo) - absolutnie wystarczające do precyzyjnej nawigacji.

   Powodem do zmiany mogą być parametry na które mało zwykłych konsumentów zwraca uwagę jak wydajność samego CPU, jakość matrycy i optyki, bateria - coś co realnie wpływa na komfort użytkowania telefonu i jego długowieczność (jak choćby płynne działanie aplikacji za 3 lata)

  •  

   pokaż komentarz

   To że masz gwarancję 5 lat, nie znaczy że będziesz sprzęt trzymał 5 lat. Klienci apple, samsunga itp i tak będą > zmieniać co roku bo inaczej nie są trendy.

   @FLAC: Co za bzdury. Iphona 5 zmienilem po 4 latach (ale nadal działa w rodzinie), bo chciałem większy ekran.
   Macbooka(listopad 2014) używam do pracy - kupię kolejnego jak ten przestanie działać, a na to się nie zanosi. Poprzedni Macbook używałem 3 lata, ale potrzebowałem 15 calowego ekranu, więc oddałem starego żonie. Nadal działa.

   Najważniejsze jednak, że znalazłeś sposób, żeby poczuć się lepszy niż Ci głupi klienci Appla.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: >macbooki nie rozkręcają wiatraków dopóki CPU/GPU nie osiągnie 90 stopni Celsjusza)

   Nie wszystko co Louis Rossman mówi jest złoto, on wtedy spieprzył te sensory (oglądałem tą naprawę na żywo). Każdy macbook NOMINALNIE włącza wiatraki na ~2000k RPM. Inaczej skąd miałby fanspin przy udanej naprawie - przecież włącza się tylko przy 90C no nie? Dla przykładu tutaj mój touchbar 15' 2016 - jak widać 90C nie ma a kręci

  •  

   pokaż komentarz

   @parhelia: dobra, trochę się jebnąłem. Ale i tak uruchamiają się późno, to że teraz masz 40 nie mówi nic o tym ile było przed uruchomieniem.

   Z resztą wpadka z lapkiem z i9 pokazuje że robią na odwal się - przegrzewanie sekcji zasilania. Naprawili softem ale i tak pełnej wydajności tej i9 nie masz.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: >Ale i tak uruchamiają się późno, to że teraz masz 40 nie mówi nic o tym ile było przed uruchomieniem.
   Przed jakim uruchomieniem? I wiem dokładnie kiedy zaczyna się ramp-up, przy 60C. Co w tych modelach jest O WIELE lepsze, bo w moim poprzednim potrafił dopiero faktycznie przy TJMAX, a teraz robi co może żeby nie wyskoczył poza 80C. Mają na tym samym heatpipe Radka 460. Nie wiem jak modele 2018 ale akurat przy modelach 2016 w końcu działa to jak należy, a wcześniej miałem sławny 2011 z umierającym GPU

   Z resztą wpadka z lapkiem z i9 pokazuje że robią na odwal się - przegrzewanie sekcji zasilania. Naprawili softem ale i tak pełnej wydajności tej i9 nie masz

   I znowu - zj!?@li tak samo jak każdy inny OEM z tej platformy. Problemy z VRMami miały już desktopowe chipsety z X399, Dell obił się o to samo. To nie kwestia Apple tylko tego że Intel robił ten chipset dosłownie na kolanie, bo AMD daje 8 a oni tylko 4 za podwójną cenę. Dochodzi do tego brak 10nm.

   I żeby nie było, Apple jest c?$%?we, mając maki od czasów PowerPC ten będzie moim ostatnim, bo nie widzi mi się płacić 12k za workstację która nią nie jest, rozp%@#!$$ającą się co 3 miesiące klawiature i OS który ostatnią wartościową zmianę miał jak Stefan jeszcze żył, no i dużą dawkę "courage", i absolutnie stalinowską polityką wewnętrzną. p?$??$!e to, znajde sobie innego Unixa z desktopem. Ale jak się przyp%@#!$$ać to poprawnie a nie o to co jest klikalne.

  •  

   pokaż komentarz

   @parhelia: tak, wiem że inni też spieprzyli z i9 ale co mam na myśli - mogli albo nie powielać ich błędów bo mak wyszedł później - albo załatać go softem przed premierą a nie kilka dni po. Bo to musiało wyjść w testach wewnętrznych, może liczyli na to że nie będzie afery.

  •  

   pokaż komentarz

   @FLAC: Ale ty wiesz że dział designu nie jest w Apple, bo to chińczycy z Quanty designują mobo a nie samo Apple? Nie zdajesz sobie nawet sprawy ile części tej firmy jest już offshore w Foxconnie i Quancie. Otworze ci jeszcze bardziej oczy : Lenovo, Dell i HP też tak robią

  •  

   pokaż komentarz

   @parhelia: wiem. Ale testy też robią czy tylko projektują i "jakoś to będzie"?

  •  

   pokaż komentarz

   @janwit82: a cena produktów wzrośnie

   @PikPak Jakby teraz była tania. Cene np telefonów wcale nie maleje. A wręcz modele nowe wychodzą z coraz wyższymi cenami na premierę.

  •  

   pokaż komentarz

   a jak rozwiazac kwestie baterii czy akumulatorów?

   @Kic3k: w najprostszy możliwy sposób: baterie zrobić wymienialne.

  •  

   pokaż komentarz

   większość osób jeśli już kupi dobry produkt to będzie go używać aż się zepsuje lub skok technologiczny będzie taki że zmiana będzie zdecydowanie na plus

   @lukaschels: większość rozsądnych ludzi

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness: nie o to mi chodziło, bo przecież te niewymienialne są wymienialne
   problem jest w tym że wtedy każdy producent by musiał co najmniej raz wymienić akumulator przy 5 letniej gwarancji
   a to już by miało znaczący wpływ na cenę laptopów czy telefonów

  •  

   pokaż komentarz

   nie o to mi chodziło, bo przecież te niewymienialne są wymienialne

   @Kic3k: mówimy o możliwości samodzielnej (czytaj: nie mogą to być elementy przylutowane). Zresztą to nie tylko o baterie chodzi, w takich MacBookach Retina lutowany masz również RAM oraz (!) SSD.

  •  

   pokaż komentarz

   @endless-lameness: w prawie kazdym ultrabooku masz lutowany ram, a co do ssd to chyba tylko u jablkowych sie z tym spotkalem
   wlaśnie samodzielnie wymieniłem niewymienialną baterię w moim telefonie ( ͡º ͜ʖ͡º) ale rozumiem o co chodzi, no jakby byla przylutowana to wtedy inna bajka
   ciekawy jestem dalszych losow tej sprawy bo mialoby to ogromny wplyw na rynek jak i na ceny

  •  

   pokaż komentarz

   @Kic3k przestać odkładać do szuflady nowe patenty na trwałe i wydajne baterie

 •  

  pokaż komentarz

  Niech pozwolą na lutowanie z użyciem ołowiu to też poprawi trwałość sprzętu...

 •  

  pokaż komentarz

  Niech w takim razie najpierw zakaże produkcji takich wtyczek z gównianymi, cienkimi bolcami, które się nagrzewają.

  źródło: interameryka.com