•  

  pokaż komentarz

  Dla rządu dobry naród to taki który jest głupi i daje się doić, natomiast taki co myśli i jest w stanie się bronić... wiadomo, taki naród jest w stanie zmienić rząd.

 •  
  P....k

  +73

  pokaż komentarz

  MSWiA to MSWiA, ale dużym nieopisanym w artykule problemem jest Komenda Główna Policji - bez aktywnego udziału przedstawicieli takie potworki raczej by nie miały szansy powstać. Nie pierwszy raz KGP próbuje tworzyć wygodne sobie prawo zamiast być organem egzekwującym prawo.

  W grudniu 2006, Komenda Główna Policji (KGP) wystąpiła o zgodę na podjęcie prac nad zmianą ustawy o broni i amunicji. Później nastąpiła czteroletnia cisza w temacie i policyjny projekt wypłynął do Rady Ministrów w momencie, gdy komisja "Przyjazne Państwo do spraw związanych z ograniczaniem biurokracji" złożyła swój. Wersja policyjna obarczona była wieloma błędami powstałymi na skutek błędnych tłumaczeń.

  Gdy cofniemy się do stenogramów z tamtych prac znajdziemy takie kwiatki jak:

  Podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Stachańczyk: (...) wyraźnie podkreślam, że naszym zamiarem było wdrożenie dyrektywy unijnej. (stenogram z prac komisji sejmowej)

  Podsekretarz stanu w MSWiA Piotr Stachańczyk: (...) za tłumaczenia dokumentów unijnych odpowiada Unia, a sytuacja, która tutaj miała miejsce, oczywiście czasem się zdarza. (stenogram z obrad Sejmu)

  Poseł Jarosław Stolarczyk (PO) na Komisji Administracji i Spraw Wewnętrznych: (...) to nie Unia Europejska weryfikuje te tłumaczenia, tylko my ogłaszamy na nie przetarg. Przetarg zazwyczaj wygrywa firma, która daje jak najniższą cenę i później dochodzi do tego typu sytuacji. UE jedynie akceptuje nasz wybór.

  Także pozostawiam wam do przemyślenia, czy to zmiany dla policji były zbyt rewolucyjne i stąd pojawiły się tego zamierzone błędy, czy była to niechlujność pracowników, czy jedno i drugie. W tym miejscu warto podkreślić jeden z absurdów dzisiejszego projektu MSWiA - zamiany w spisie istotnych części broni "lufy z komorą nabojową" na "lufę". MSWiA tłumaczy się wymaganiami dyrektywy, ale czy aby na pewno nie popełnia drugi raz tego samego błędu? Jeżeli spojrzymy na definicję lufy z glossariusza UE to znajdziemy taki fragment:

  "the cylindrical tube designed to contain the pressure of a propellant and direct the projectile. For many weapons it consists of chamber it consists of a chamber ending a rifled or smooth bore. For a revolver, the barrel does not have a chamber".

  W luźnym tłumaczeniu cylindryczna rura zaprojektowana do utrzymywania ciśnienia materiału miotającego i skierowania pocisku. Dla wielu broni składa się z komory zakończonej gwintowanym lub gładkim otworem. Dla rewolweru lufa nie posiada komory. Czyli ogólnie unia za lufę przyjmuje urządzenie, do którego da się włożyć i odpalić nabój, czyli po naszemu "lufę z komorą nabojową" bo do samej "lufy" naboju włożyć się nie da. Co w tym takiego kontrowersyjnego? Że rurka 3/4 cala z Castoramy jest pełnoprawną lufą dla amunicji od strzelby gładkolufowej. Czyli każdy market będzie sprzedawał istotne części broni, na które wymagane jest pozwolenie na broń.

  Co mamy dzisiaj? Powstaje wypracowana ze środowiskami strzeleckimi ustawa o broni i amunicji, nie jest idealna, ale w miarę mało boleśnie implementuje dyrektywę unijną. Krótko przed terminem implementacji unijnych przepisów wypływa projekt MSWiA, w którym palce macza KGP. Déjà vu?

  Kilka moich innych dywagacji:
  https://www.wykop.pl/wpis/34428381/od-dawna-mnie-zastanawialo-kim-sa-te-szare-eminenc/

  •  
   P....k

   +50

   pokaż komentarz

   a tak wygląda strzelba gładkolufowa z Castoramy. Rura hydrauliczna, która stanie się istotną częścią broni, bo pasuje do amunicji do gładkiej lufy.
   http://mindtomachine.blogspot.com/2014/08/12-gauge-pipe-shotgun.html

  •  

   pokaż komentarz

   @PikPak: Takich zdjęć oby więcej w internetach. Jak niektórzy oporni dowiedzą się, że broń to nie kosmiczna technologia, to może zorientują się, że regulowanie tematu na siłę nic nie daje, bo przestępca/terrorysta/wariat etc. jest w stanie sobie strzelbę wystrugać w przydomowym warsztacie. I może dzięki temu będzie mniej bubli prawnych.

  •  
   P....k

   +25

   pokaż komentarz

   @Sengir: i to wystrugać zupełnie anonimowo. Sprzedawca nie prowadzi przecież spisu ludzi, którym sprzedał stalową rurkę 3/4 cala. OK, zakażemy strzelb, bo amunicja może być odpalana z rur hydraulicznych. Puśćmy z dymem strzelanie do rzutków, konkurencje SKEET i TRAP, strzelanie do popperów, itd.

   No to weźmy sobie amunicję bocznego zapłonu, .22LR, która jest amunicją czysto sportową. Z kawałków miedzianych i mosiężnych rurek i złączek oraz gumy od majtek zrobimy ZIP GUN, który może mieć formę takiego gustownego breloka.

   Zakażemy w ogóle strzelectwa sportowego, bo amunicja wejdzie do przyłącza do węża?

   źródło: https://www.thefirearmblog.com/blog/2016/12/19/hardware-store-zip-guns/

  •  

   pokaż komentarz

   @PikPak: A tutaj gość struga gwintowaną lufę ze śruby, używając do tego wiertarki stołowej i prasy zrobionej z podnośnika hydraulicznego:

   https://www.youtube.com/watch?v=D43ZeYu9dnM

   Każde przepisy da się obejść, a dostatecznie zdeterminowani ludzie (ze szczególnym uwzględnieniem szemranych typków) zrobią sobie broń choćby z gówna. A nam, praworządnym, pozostaje tylko edukować i mieć nadzieję.

  •  

   pokaż komentarz

   Zakażemy w ogóle strzelectwa sportowego, bo amunicja wejdzie do przyłącza do węża?

   @PikPak: Jest rozwiązanie tej kwestii. Cytowałeś wypowiedź tej Pani z KGP :

   A więc nie ma problemu, by kluby sportowe, organizacje strzeleckie uzyskiwały pozwolenia na broń na okaziciela. Wówczas broń jest kontrolowana, przechowywana zgodnie z prawem. Osoba pragnąca uprawiać sport strzelecki bierze taką broń z klubu, strzela na strzelnicy, może uczestniczyć w zawodach, nie ma z tym żadnych problemów.

   ... to się nie dzieje naprawdę xDDD

  •  

   pokaż komentarz

   @Sengir: a po co strugać xd idziemy do sklepu rolniczego i kupujemy kilkadziesiąt kilogramów saleťry amonowej (jako nawóz oczywiście), następnie jedziemy na stację paliwową i zakupujemy kilkanascie litrów benzyny (oczywiście do kosiarki), potem plastikowa beczka (oczywiście do kiszenia kapusty) i można zrobić mały pokaz ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Ludzie naprawdę nie mają pojęcia co i z czego można zrobić, a czasami takie "rolnicze" eksperymenty potem były przedstawiane w dokumentach o zamachach terrorystycznych. A ciągłe debilne pomysły nowych praw i zakazów nic nie dadzą, tu trzeba edukować ludzi, normalnie od zera zaszczepiać kulturę co do broni, alkoholu, kuchni, jazdy pojazdami etc.
   A tak odnoszę wrażenie, że ludzie mający powyżej 30-35 lat wolą żyć w mentalnym prlu. Ni mo to jak zimno wódeczka do porzygu, raz do roku broń strzela sama, broń jak nazwa wskazuje służy do mordowania, gdzie się wpieprzasz tym lewym pasem, stój w kolejce jak wszyscy, najlepsze na świecie są flaki i bigos z samej kapusty i mi nie gadać nic o jakiejś kuchni greckiej gdzie trawe z oliwkami jedzą.
   No i mamy polskich hoplofobów, szeryfów, alkoholików, patologie różnego rodzaju, otłuszczonych ludzi w stanach przed zawałowych co jedyną rozrywką jest tv...

  •  
   P....k

   +7

   pokaż komentarz

   @RobertKowalski: a jak ktoś wyniesie amunicję ze strzelnicy? Przecież KGP się obsra na różowo jak się dowie o takiej możliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   Takich zdjęć oby więcej w internetach.

   @Sengir: Zgadzam się w 100%. Im więcej debili będzie próbowało własnoręcznie konstruować broń palną, tym mniej tychże debili będzie.

   Zacznij od siebie. Do dzieła!

  •  

   pokaż komentarz

   @E160c: Bo wbrew obiegowej opinii myślenie boli. A jeszcze bardziej szukanie i weryfikowanie informacji.

   Za to głosowanie w wyborach już nie.

   I tak się żyje na tej wsi, gdzie dla wielu jedyne źródła informacji to telewizja i gównoportale. Potem wybierają takich, którzy żerują na głupocie, i pogłębiają ją jeszcze bardziej. Kwestia broni to tylko wierzchołek góry lodowej.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie pierwszy raz KGP próbuje tworzyć wygodne sobie prawo zamiast być organem egzekwującym prawo.
   @PikPak: Przypomniało mi się jak bolało ich wprowadzenie 10 km/h tolerancji prędkości. Nawet był szyty grubymi nićmi spot telewizyjny tłumaczący, że 60 na godzinę zabija ¯\_(ツ)_/¯ Dlatego rewizję prawa do broni zacząłbym od zmiany organu decyzyjnego z komendanta policji na, nie wiem, wojewodę. Bo tutaj przepisy nie są tak złe, to mundurowi robią problemy, dla swojej wygody.

   Także pozostawiam wam do przemyślenia, czy to zmiany dla policji były zbyt rewolucyjne i stąd pojawiły się tego zamierzone błędy, czy była to niechlujność pracowników, czy jedno i drugie.
   Przetarg na tłumaczenie dyrektyw? Przecież one są wydawane we wszystkich dyrektywach członkowskich.

   Co w tym takiego kontrowersyjnego? Że rurka 3/4 cala z Castoramy jest pełnoprawną lufą dla amunicji od strzelby gładkolufowej. Czyli każdy market będzie sprzedawał istotne części broni, na które wymagane jest pozwolenie na broń.
   Typowy socjalizm jest typowy...

  •  
   P....k

   +1

   pokaż komentarz

   @Nicolai: a tak było od zawsze? Bo to jest bardzo stara wypowiedź.

  •  

   pokaż komentarz

   @PikPak: Zawsze można wydawać amunicję po jednej sztuce naraz, następną dostaniesz jak przyniesiesz łuskę od poprzedniej ( ͡º ͜ʖ͡º)

   A tak przy okazji to jakie są obecnie zabezpieczenia przed tym żeby ktoś kto przyszedł z ulicy na strzelnicę nie wyniósł kilku sztuk amunicji podczas strzelania z broni klubowej?

  •  

   pokaż komentarz

   @Aalchemik: A jak przyniosę inną łuskę?
   Myślę, że łuski i naboje powinny być oznakowane i rejestrowane w wpa, a po zużyciu "zwracane" "organowi właściwego wydającemu pozwolenie na broń"

  •  

   pokaż komentarz

   @PikPak: ten projekt to i tak zaawansowany, do strzelania śrutem albo sabotami wystarczą dwie rury (jedna z nieco większą średnicą tak, żeby węższa swobodnie poruszała się w grubszej), grubszą zaślepiasz z przyspawanym od wewnątrz czymś ostrym (ostrze gwodździa wystarczy) i można strzelać szarpiąc lufą z nabojem do siebie tak zeby gwozdz zbil splonke.

  •  
   P....k

   0

   pokaż komentarz

   A tak przy okazji to jakie są obecnie zabezpieczenia przed tym żeby ktoś kto przyszedł z ulicy na strzelnicę nie wyniósł kilku sztuk amunicji podczas strzelania z broni klubowej?

   @Aalchemik: Zabezpieczeniem jest to, że wynosząc popełniasz przestępstwo zagrożone karą pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.

  •  

   pokaż komentarz

   @PikPak: O tym wiem ale są ludzie którzy nie patrzą na to czy łamią prawo, np. członkowie grup przestępczych którzy broń mają nielegalnie i potrzebują amunicji. Materiałów wybuchowych do samolotu wnosić też nie można ale jednak prześwietlają walizki mimo tego że paragraf na to też jest.

   pokaż spoiler Ja wcale nie chcę żeby wszystkich trzepali przy wyjściu ze strzelnicy tylko po prostu mnie to zawsze ciekawiło.

  •  
   P....k

   0

   pokaż komentarz

   @Aalchemik: Równie dobrze mogą od znajomego kolekcjonera/sportowca/myśliwego/szkoleniowca/obrony osobistej wziąć paczkę amunicji, bo nie da się rozliczać ludzi z tego ile faktycznie wystrzelili. W Polsce można nawet samemu produkować amunicję jeżeli masz pozwolenie na broń.

   To wszystko jest kwestią statystyki i zaufania, jeżeli większość ludzi przestrzega prawa i nie chce być przestępcami to nie ma sensu utrudniać im życia, by walczyć z jakimś tam promilem patologii.

 •  

  pokaż komentarz

  Oni w c$@!# cały naród zrobili.

 •  

  pokaż komentarz

  I oni mają czelność określać się mianem partii prawicowej? No kurła ręce opadają na zakłamanie i hipokryzję tych sk%!!ysynów.

 •  

  pokaż komentarz

  Takie proputinowskie zmiany wprowadzane przez bolszewików.
  Co za czasy....

  •  

   pokaż komentarz

   @adamec ale wiesz ze każdy obywatel Rosji ma prawo do posiadania broni i państwo mu tego nie utrudnia, a twoje brednie z pod budki z piwem zostaw dla siebie.
   https://www.wykop.pl/link/3396669/w-rosji-juz-kazdy-moze-posiadac-bron-palna/

  •  

   pokaż komentarz

   @Yogi282: Broń, którą posiada Rosjanin dla Putina jest OK.
   Broń, którą posiada sąsiad Rosji dla Putina nie jest OK.
   Konsultacje społeczne dot. zmian prawa w trybie ekspresowym to praktycznie brak konsultacji a to styl bolszewicki.
   Czego nie rozumiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @adamec ale wiesz że socjalizmu już niema jak i PRL-U od niemal 3 dekad a ludzie nadal twierdzą bolszewicy/komuniści to i owo robią. Masz jakąś manie prześladowczą. Zresztą wiele na temat PiS-można powiedzieć ale nie to że jest to ugrupowanie pro rosyjskie. To co widzisz jest to normalne działanie władzy która boi się obywatela a że polskie rządy jakie by one niebyły boją się obywatela to i sytuacja jest w normie.
   Edit: jest to też jakiś sposób by wydebić od ludzi pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yogi282: To ze nie ma PRL to nie oznacza ze komunisci wyparowali. Oni nadal sa tylko udaja kogo innego.

  •  

   pokaż komentarz

   @sops komuniści powiedział bym że socjaliści bo wiesz zdradzę tobie sekret

   pokaż spoiler Komunizmu nigdy i nigdzie po za książkami nigdy niebyło, a to co było u nas to po prawdzie było nieudolnie dążenie do socjalizmu kturej przypominało konia że złamaną nogą nad kturym ktoś się ulitował i go dobił.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yogi282: "kturej", "kturym". Daj adres w ramach prawdziwego komunizmu wyślę ci słownik ortograficzny.

   Poza tym "to nie był prawdziwy komunizm" jest słabym argumentem. To był prawdziwy komunizm, a że jest to system niedopracowany już w założeniach to masz efekt w postaci milionów ofiar.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ganiu Widzę ciężka altyleria, ślij na Plac Defilad 1, 00-901 Warszawa ! ( ͡º ͜ʖ͡º) Napiszę tak byś zrozumiał komunizmu nigdy i nigdzie niebyło.

  •  

   pokaż komentarz

   @Yogi282: nie misiu ( ͡° ͜ʖ ͡°) komunizm jak najbardziej był, jednak jest oparty na tak nierealnych założeniach że bardzo szybko wychodzi z niego prawdziwa natura. Lenin a później Stalin w Rosji, Mao w Chinach czy Pol Pot w Kambodży to takie przykłady. Możesz się kłócić że nie było książkowego przykładu, ale z nim jest tak samo jak ze statystycznym człowiekiem - taki nie istnieje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Yogi282 naćpałeś się czegoś, że takie głupoty piszesz? PiS to teokratyczno-komunistyczny konglomerat zarządzany jednoosobowo przez zwykłego szeregowego posła żoliborskiego.

  •  

   pokaż komentarz

   @adamec: w rosji legalnie każdy może mieć pistolet do samoobrony, nie maja one pelnej mocy ale wystarczająca żeby zranić i uciec.

  •  
   k........y

   +1

   pokaż komentarz

   w rosji legalnie każdy może mieć pistolet do samoobrony, nie maja one pelnej mocy ale wystarczająca żeby zranić i uciec.

   ale wiesz ze każdy obywatel Rosji ma prawo do posiadania broni i państwo mu tego nie utrudnia, a twoje brednie z pod budki z piwem zostaw dla siebie.

   @abitbald: @Yogi282: Nie wiem skąd masz te informacje, ale jedyne pistolety jakie są dostępne na rosyjskim rynku dla przeciętnego obywatela to traumatyki. Tak naprawdę w Rosji zwykły człowiek nie ma dostępu do pełnoprawnej broni krótkiej, istnieje pozwolenie do ochrony osobistej, ale nie jest ono praktycznie wydawane zwykłym obywatelom. Jak będziesz aplikował o takie pozwolenie, to co najwyżej zostaniesz odesłany z kwitkiem na traumatyka i tyle. Broń krótka dostępna jest też dla sportowców olimpijskich wysokiej klasy, czyli dla wybranych.

   Natomiast jeśli chodzi o bron długą, to nie jest trudno. Zapisujesz się na dany kurs (myślistwo/sport), robisz badania, wpisujesz cel i dostajesz pozwolenie. Przez pierwsze 5 lat możesz posiadać broń długa gładko lufową, po 5 latach masz prawo kupić karabin/karabinek.
   Wiec wcale nie jest tak kolorowo, a te artykuły o powszechnym dostępie do broni w Rossii to brednie, wyssane z palca, kopiowane przez dziennikarzy, którym nawet nie chciało się robić rozeznania. Jeden przepisywał od drugiego i straszył nas rosyjskim oblężeniem, zastanawiając się co teraz będzie jak każdy ruski będzie miał broń.xd

  •  

   pokaż komentarz

   ale wiesz że socjalizmu już niema jak i PRL-U od niemal 3 dekad a ludzie nadal twierdzą bolszewicy/komuniści to i owo robią.

   @Yogi282: No i ludzie nadal tankują na cepeenie i teraz się cieszą, że PiS ten CPN przywróci. Bo PiS przywraca wszystko co było w PRLu. Tylko komunistów nie przywrócą, bo teraz to oni będą komunistami.

  •  

   pokaż komentarz

   Komunizmu nigdy i nigdzie po za książkami nigdy niebyło, a to co było u nas to po prawdzie było nieudolnie dążenie do socjalizmu kturej przypominało konia że złamaną nogą nad kturym ktoś się ulitował i go dobił.

   @Yogi282: To był realny socjalizm, który był nieudolnym dążeniem do komunizmu. W sumie to bez sensu takie dywagacje. To tak jakby chłopcy z ONRu przekonywali mnie, że do tej pory nie było prawdziwego faszyzmu bo ten co był to był nieprawdziwy. I jeszcze obiecają ze mi zrobią teraz taki prawdziwy ( ͡° ͜ʖ ͡°)