•  

  pokaż komentarz

  Ogólnie rzecz biorąc Biblia to taka dosyć średnia opowieść fantasy.

  Dziw bierze jedynie to, że ma ogromny fanbase na świecie, który uważa, że wszystko w tej księdze się naprawdę zdarzyło.

  •  

   pokaż komentarz

   @przegryw_ale_wygryw: Średnia opowieść fantasy? Poważnie? Średnia? Jeśli uznać, że Biblia to fikcja literacka należy przyznać, że ówcześni pisarze mieli świetnie rozwiniętą wyobraźnię jak na tamte czasy. Żeby wymyślić historię zerwania owocu z drzewa poznania (którą można interpretować metaforycznie jak i dosłownie), potop, Arkę Noego, Jezusa, Apokalipsę (chyba najtrudniejszą do zrozumienia) itd. itp. trzeba mieć naprawdę głowę na karku...

  •  

   pokaż komentarz

   @hornylikehorse: Nie mieli rozwiniętej wyobraźni bo opowieści były kształtowane przez lata poprzez przekaz ustny zanim zostały spisane. Każdy mógł coś dodawać od siebie po drodze. Jest to praca zbiorcza wielu pokoleń i umysłów. Już w eposie o Gilgameszu było coś o potopie. Te opowieści musiały krążyć po bliskim wschodzie przez wieki.

  •  

   pokaż komentarz

   @hornylikehorse: Na długo przed napisaniem Biblii stworzono o wiele ciekawsze opowieści fantasy.
   Mitologia gecka, egipiska, czy mniej znana chińska.

  •  

   pokaż komentarz

   @hornylikehorse Ta historia ma ponad 2000 lat. Najstarsza księga ST to XII w. p.n.e.. Nie muszę dodawać kto u kogo przebywał w niewoli i kto od kogo mógł się uczyć jako lud w mniejszym stopniu ucywilizowany. Ta książka powstała w podobny sposób co dzieło Sumlińskiego.

   . . . kliknij, aby rozwinąć obrazek . . .

   źródło: 1534283990401.jpg

  •  

   pokaż komentarz

   @bruthal: O Panie, a Sumeryjska? Kosmici stworzyli Adam i Ewe.

  •  

   pokaż komentarz

   @hornylikehorse: @Adrian00: @bruthal: Silmarillion, dzieło jednego człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   @van-der-staas: Która to niby księga Biblii pochodzi z XIII wieku p.n.e? Najstarszy fragment Starego Testamentu - pieśn Debory w 5 rozdziale Księgi Sędziów - może pochodzić z XII wieku p.n.e, ale nie jest to do końca pewna datacja.
   @bruthal: Mitologia grecka to w najlepszym wypadku rówieśniczka Biblii :-)

  •  

   pokaż komentarz

   @Bactrosaurus: Najstarszy zachowany fragment. Pisz uczciwie i nie ściemniaj.

  •  

   pokaż komentarz

   @HowardLovecraft: Przed XIII wiekiem p.n.e. to nawet Izraelitów jako etnosu nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie mieli rozwiniętej wyobraźni bo opowieści były kształtowane przez lata poprzez przekaz ustny zanim zostały spisane. Każdy mógł coś dodawać od siebie po drodze. Jest to praca zbiorcza wielu pokoleń i umysłów. Już w eposie o Gilgameszu było coś o potopie. Te opowieści musiały krążyć po bliskim wschodzie przez wieki.

   @Adrian00: Ciekawe, czyli Biblia to taki zbiór nieśmiesznych memów ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   potop, Arkę Noego, Jezusa, Apokalipsę (chyba najtrudniejszą do zrozumienia) itd. itp. trzeba mieć naprawdę głowę na karku...

   @hornylikehorse: wymieniles nonsensowne mity biblijne, w tym jeden pisany prawdopodomnie przez regularnego wariata ( lub ćpuna) Zeby brac to na serio- nawet poddane obrobce alegoryzacyjnej- trzeba byc naprawde naiwnym

  •  

   pokaż komentarz

   Jeśli uznać, że Biblia to fikcja literacka należy przyznać, że ówcześni pisarze mieli świetnie rozwiniętą wyobraźnię jak na tamte czasy. Żeby wymyślić historię zerwania owocu z drzewa poznania (którą można interpretować metaforycznie jak i dosłownie), potop, Arkę Noego, Jezusa, Apokalipsę (chyba najtrudniejszą do zrozumienia) itd. itp. trzeba mieć naprawdę głowę na karku...

   @hornylikehorse: Ci z Biblii to na ogół tzw kompilatorzy/kapłani i oni wszystkiego nie wymyślili. Wymyślił takie historie człowiek odkąd był w stanie jakoś to zapisywać, ale na ogół, najczęściej były to przekazy ustne. Historia Adamy i Ewy, potop i cała masa innych opowieści miały swoje miejsce w kulturach Mezopotamii, Babilonu, Egiptu czy Syrii.

   Co do potopu to faktycznie się zdarzył, ale nie taki globalny. Naukowcy w rejonach Kaananu znaleźli warstwy mułu na kilka metrów co sugeruje, że jakiś potop - ale lokalny był - na tyle duży że przetrwał w opowieściach wielu ludów.

   Wiele opowieści zostało wyolbrzymionych przez kapłanów i przez nich też dodana uczestnictwo Jahwe jako przyczyny tych tragedii. Zauważcie jak kapłani negatywnie opisali Saula - pierwszego króla Izraela, choć był to bardzo dobry wojownik, świetny król, prywatnie skromny i porządny człowiek. Jego błąd polegał na tym, że zadarł z Samuelem - największym kapłanem kultu Jahwe. Samuel chciał by rządzili kapłani (teokracja) i miał już kandydata... ze swojej rodziny... Natomiast Davidowi wchodzili w zad, mimo że przez pewien czas swojego życia był hersztem w bandzie, która napadała na wrogie, ale i jego własne ludy, układał się z wrogiem, prowadził rozwiązłe i pełne blichtru życie króla. Przy nim Saul to grzeczny chłopiec. Kapłani składali ST i robili co im pasowało, co było korzystne dla ich władzy.

   Jest masa opracowań Starego Testamentu. Naukowcy z wielu dziedzin głownie dzięki odkryciom archeologów większość opowieści ze ST zweryfikowali i często na podstawie wielu żródeł. Warto się z tym zapoznać z czystej ciekawości.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bactrosaurus przecież napisałem XII w. A mogłaby być i pięćset lat młodsza lub starsza a i tak nie miałoby to żadnego znaczenia gdy te same, starsze opowieści ubrane w inne barwy znajdujemy u kultur wyższych niż u przodków Żydów.

  •  

   pokaż komentarz

   @van-der-staas: Nie mówiłbym o tych samych opowieściach, tylko o pewnych motywach, które jakby się przyjrzeć są powszechne na Bliskim Wschodzie, a nawet po za nim. Np. weźmy symbolikę węża, który w Księdze Rodzaju kusi Ewę, zaś w sumeryjskim eposie o Gilgameszu kradnie bohaterowi podczas snu zioło dające nieśmiertelnośc. Motyw cudownie uratowanego dziecka, wyłowionego z rzeki, które potem dokonuje wielkich czynów, mamy w Księdze Wyjścia (Mojżesz), Mezopotamii (Sargon Wielki), a nawet w Rzymie (Romulus i Remus). I tak można ciągnąć dalej.

  •  

   pokaż komentarz

   Ogólnie rzecz biorąc Biblia to taka dosyć średnia opowieść fantasy.

   @przegryw_ale_wygryw: Może, ale genialny materiał do tworzenia rozrywki i bawienia się mitologię tego, filmy, seriale, gry, naprawdę niektórzy potrafią z tego wyciągnąć cuda np. supernatural jeżeli chodzi o seriale.

  •  

   pokaż komentarz

   Dziw bierze jedynie to, że ma ogromny fanbase na świecie, który uważa, że wszystko w tej księdze się naprawdę zdarzyło.

   @przegryw_ale_wygryw: Ludzie są po prostu głupi i nie chcą myśleć. Nawet jeśli sam ksiądz i kościół od lat gada że biblia nie powinna być interpretowana dosłownie, na mszach stara się tłumaczyć to wciąż pojawi się taki Cejrowski który będzie mówić o kreacjonizmie, a ludzie takie historyjki lubią. No nie bez powodu tak było to opisane w samej biblii.

  •  

   pokaż komentarz

   @hornylikehorse: przecież biblia została zerżnięta z egipskiej księgi umarłych

  • więcej komentarzy(10)

 •  

  pokaż komentarz

  Kiedy w 2014 roku jeszcze byłem katolikiem mówiącym do ściany przed snem, oburzałem się na takie treści na wykopie czy innych forach i gdybym tylko miał taką możliwość to bym wtedy je cenzurował, mimo, że właściwie nie miałem żadnych argumentów. Dlatego rozumiem zakopujących, znam to uczucie niewygody. xd

  •  

   pokaż komentarz

   @Dobre_bo_z_Marcepanem: hm...w 2014 roku oburzałeś się na takie treści na wykopie czy innych forach i gdybyś tylko miał taką możliwość to byś wtedy je cenzurował, mimo, że właściwie nie miałeś żadnych argumentów. Ale rozumiesz zakopujących, znasz to uczucie niewygody - ponieważ, tak samo jak oni teraz, byłeś tylko mówiącym do ściany przed snem, a nie katolikiem.

  •  

   pokaż komentarz

   katolikiem

   @eroico:
   Zazdrościsz że wyleczył się z raka? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Dobre_bo_z_Marcepanem a jak nazwać kogoś jak mnie ? W Boga wierzę , w Jezusa i historię na ziemi już mniej. Ale kompletnie nie widzę się jako katolika? Kościoł kojarzę z złem .

  •  

   pokaż komentarz

   Dlatego rozumiem zakopujących, znam to uczucie niewygody. xd

   @Dobre_bo_z_Marcepanem: Ale dalej nie rozumiesz wierzących i uczucia miłości Boga... Współczuję Ci tej pustki i niepewności co do nieznanego i będę się za Ciebie modlić. Pozdrawiam i życzę byś mimo swego zwątpienia odnalazł ponownie wiarę. Bez niej zawszę będziesz czuć się niekompletny, mimo powierzchownego szczęścia będziesz czuć smutek którego nie da się uleczyć odrzucając wiarę w Boga.

  •  

   pokaż komentarz

   Ale dalej nie rozumiesz wierzących i uczucia miłości Boga...

   Ano xD

   Współczuję Ci tej pustki i niepewności co do nieznanego i będę się za Ciebie modlić.

   Czego? xD

   Pozdrawiam i życzę byś mimo swego zwątpienia odnalazł ponownie wiarę. Bez niej zawszę będziesz czuć się niekompletny, mimo powierzchownego szczęścia będziesz czuć smutek którego nie da się uleczyć odrzucając wiarę w Boga.

   Co xD

   @ToadieGooniedzwiedz: Ziomek, wiedz, że wiara cię otępia. Zamiast "uczucia miłości Boga" polecam relacje interpersonalne. Pustkę i niepewność masz TY, bo my doskonale wiemy, co się z nami po śmierci stanie, a to WY trzęsiecie portkami, czy was WASZ miłosierny (xDDDD) bóg weźmie do siebie, czy każe sp$$$%#@ać, bo się dotykaliście w wieku 8 i 13 lat. To jest dopiero esencja "niekompletności", niby jesteś w niebku, ale nie jesteś, dopóki nie spadniesz z rowerka i się nie przekonasz xD Życzę ci, byś w końcu zrzucił te kajdany i kulę przy kostce, żeby poczuć, czym jest prawdziwe życie, bez strachu przed niewidzialnym panem w chmurach i wiecznym potępieniem, i poczuł w końcu bezwarunkową i prawdziwą miłość prawdziwych, namacalnych istot. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Ziomek, wiedz, że wiara cię otępia. Zamiast "uczucia miłości Boga" polecam relacje interpersonalne. Pustkę i niepewność masz TY, bo my doskonale wiemy, co się z nami po śmierci stanie, a to WY trzęsiecie portkami, czy was WASZ miłosierny (xDDDD) bóg weźmie do siebie, czy każe sp$$$%#@ać, bo się dotykaliście w wieku 8 i 13 lat. To jest dopiero esencja

   @catch: W sumie przykry jest ten jad. Koleś pozdrowił, użył miłych słów a dostał takim tekstem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Majkel94: Nazwałbym Cię wierzącym bezwyznaniowcem. Jesteś na dobrej drodze do stwierdzenia któregoś dnia, że Twoja wiara jest pozbawiona podstaw.

  •  

   pokaż komentarz

   @catch: Chętnie posłucham Twojej interpretacji w odniesieniu do większego kontekstu, bo akurat uważam że kontekst bywa kluczowy :)

  •  

   pokaż komentarz

   @catch: Interpretacji Twoich słów. Chętnie posłucham jak brzmi interpretacja Twoich słów, skoro kontekst tutaj coś zmienia :) Chyba że mają brzmieć wprost tak jak zabrzmiały, bez interpretacji, bez kontekstu, to będzie mi po prostu przykro że ktoś wylewa taki niemiły jad.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dobre_bo_z_Marcepanem: pamiętam swoje pierwsze czytanie Biblii - juz kiedy jako kilkulatek zadawałem mnóstwo pytań - odpowiadano mi że w PŚ są wszystkie odpowiedzi! (!!!) Ojj jak ja się nakręciłem na przeczytanie tego, a jak srogo się zawiodłem kiedy w końcu czytałem z niedowierzaniem że dorośli tak mnie wrobili

   pokaż spoiler Plus był taki że w miarę szybko nauczyłem się czytania ze zrozumieniem

   źródło: i.pinimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   Ziomek, wiedz, że wiara cię otępia. Zamiast "uczucia miłości Boga" polecam relacje interpersonalne. Pustkę i niepewność masz TY, bo my doskonale wiemy, co się z nami po śmierci stanie, a to WY trzęsiecie portkami, czy was WASZ miłosierny (xDDDD) bóg weźmie do siebie, czy każe sp#!!#%#ać, bo się dotykaliście w wieku 8 i 13 lat. To jest dopiero esencja "niekompletności", niby jesteś w niebku, ale nie jesteś, dopóki nie spadniesz z rowerka i się nie przekonasz xD Życzę ci, byś w końcu zrzucił te kajdany i kulę przy kostce, żeby poczuć, czym jest prawdziwe życie, bez strachu przed niewidzialnym panem w chmurach i wiecznym potępieniem, i poczuł w końcu bezwarunkową i prawdziwą miłość prawdziwych, namacalnych istot. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @catch: Twoim zdaniem taka relacja interpersonalna jak obrażanie się, wyzywanie i kpienie z czyichś przekonań i wiary, która sprawia, że człowiek chce być lepszy i rozwijać się duchowo jest lepsze niż modlitwa? ;) Nie wydaje mi się, żebyś był szczęśliwszym i bardziej pogodzonym ze samym sobą człowiekiem niż ja. Wyprowadza Cię z równowagi już sama myśl, że ktoś może czerpać szczęście z wiary, a to nie jest zdrowe. Za Ciebie też się pomodlę.

  •  

   pokaż komentarz

   Twoim zdaniem taka relacja interpersonalna jak obrażanie się, wyzywanie i kpienie z czyichś przekonań i wiary, która sprawia, że człowiek chce być lepszy i rozwijać się duchowo jest lepsze niż modlitwa? ;)

   @ToadieGooniedzwiedz: Chce być lepszy mówiąc, że wiara w coś innego albo brak wiary to błąd i zła rzecz? Jedyne co robisz tutaj to próbujesz innym narzucić "prawdę" nie mając żadnych dowodów.

  •  

   pokaż komentarz

   W sumie przykry jest ten jad. Koleś pozdrowił, użył miłych słów a dostał takim tekstem.

   @southlander: Protekcjonalizm i wywyższanie się podszyte "miłymi słówkami". Jad jadem zwalczaj. Nie znoszę tej zdewociałej obłudy jaką uraczył nas @ToadieGooniedzwiedz. Dla niektórych takie słowa są uwłaczające, więc nie dziwię się reakcji.

  •  

   pokaż komentarz

   @Dobre_bo_z_Marcepanem a nie wpadles na to że ludzie po prostu nie mają ochoty czytać tych ateistycznych wysrywow i całego tego ataku na wiarę w Boga? Codziennie po kilka wpisów i znalezisk że ktoś jest ateista i jakieś sytuację które zdarzają sie sporadycznie. Ale co tam napisze dla atencji jakby to kogoś obchodziło ))¯_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @ToadieGooniedzwiedz oczywiście, że nie. Owszem, kpię z katolików, którzy już na wstępie zakładają, a właściwie informują mnie o tym, że nie jestem szczęśliwa, oraz inne tego typu dyrdymały, nawet mnie nie znając XD Nie mam szacunku do takich ludzi, przykro mi.

  •  

   pokaż komentarz

   @catch: z tym, ze nikt nie bedzie sobie zawracal dupy twoim bezwartosciowym szacunkiem

  •  

   pokaż komentarz

   @sharpmarv a jednak odezwał się ból dupy ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @southlander jedynym jadem jest tu wmawianie ludziom, że są nieszczęśliwymi istotami bez wiary w sercu. Otóż ja swoje szczęście opieram na żywych ludziach, a nie na panu w chmurkach, co wszystkim polecam.

  •  

   pokaż komentarz

   @Majkel94: chrzescijaninem. Katolicy to odłam chrześcijaństwa. Czyste chrześcijaństwo jest raczej niespotykane, ale o wiele blizej tego ideału są baptyści i zielonoświątkowcy

  •  

   pokaż komentarz

   @Majkel94: jesli wierzysz w boga jako bezosobowa sile stworcza, to poczytaj o deizmie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kazorek: używając Twojej terminologii - znam wiele osób, które nie były dotknięte lub wyleczyły się z raka, jednak bardzo niewiele spośród nich to osoby dla których wybór drogi życiowej był prosty, a wiara w Boga była rakiem z którego trzeba było się wyleczyć - właśnie te osoby nie wiedzą co z sobą zrobić, a jedyną liczącą się i ich życiu wartością jest powrót do zdrowia - szczęście z tego faktu wypełnia ich życie tak dokładnie, że na nic innego/sensownego nie starcza czasu i ochoty. Nie znam Ciebie, nie znam Dobreboz_Marcepanem, w oparciu o te dzisiejsze wypowiedzi stwierdzam jednak, że nie ma czego Wam zazdrościć. Jednak kroczycie własnym życiem i życzę, jak każdemu człowiekowi, na tej drodze powodzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   gdybym tylko miał taką możliwość to bym wtedy je cenzurował, mimo, że właściwie nie miałem żadnych argumentów

   @Dobre_bo_z_Marcepanem: To dość nie katolickie podejście.

   Zazdrościsz że wyleczył się z raka? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Kazorek: A wiesz że Bóg nakazuje szanować bliźniego. Możesz ewangelizować ale nie możesz zmuszać nikogo do wiary, np cenzurą.
   I nie, nie jestem katolikiem. Po prostu bawi mnie ile osób które uważają się za wierzących albo nie wierzących nie wie o czym ta religia jest.

   W sumie przykry jest ten jad. Koleś pozdrowił, użył miłych słów a dostał takim tekstem.

   @southlander: Jeden drugiemu sobie równy. Jeden wmawia pustkę i niepewność a drugi niewolę. Dajcie wierzyć każdemu w co chce.

  • więcej komentarzy(18)

 •  

  pokaż komentarz

  -2k18
  -do gimbusków nadal nie dochodzi że ponad 4 tysiące lat temu ludzie mieli inną mentalność i zwroty poetyckie
  -Biblia była pisana jako zbiór pieśni i wierszy
  -a j?$!na transkrypcja z aramejskiego na starogrekę, ze starogreki na łacinę, z łaciny na język staroangielski lub niemiecki i wreszcie język ojczysty nie pomaga

  Nawet nie rozumiemy mentalności średniowiecznego społeczeństwa do XVI wieku.
  No ale lepiej p!%%?#$ić głupoty "hehe gupie katole" bo gimbusek przeczytał z 2 strony Biblii i obejrzał 2 10-minutowe filmiki na YT i już struga wielkiego eksperta, mimo iż do dziś antropolodzy i teologowie głowią się nad kawałkami tekstu które mają tysiące lat.
  Meanwhile jak zwykle wykopowy "egzperd xd" gimnazjalny z dyplomem Instytutu Badań z Dupy wie "lepij".

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny 2k18 a ludzie dalej wierzą w boga xd tak, Ty wiesz "lepij" xd ps. Wierzysz w bajki napisane przez ciemny lud żyjący 4 tyś lat temu. Brzmi legitnie

  •  

   pokaż komentarz

   2k18 a ludzie dalej wierzą w boga xd

   @jankes83: ateistyczne państwo pięknie nam się przedstawiło-rozj!#?niem Europy po 1945 i wymordowaniem 60 milionów ludzi.
   Dziwnie każda ateistyczna inicjatywa od komuny paryskiej po ZSRR zakłada mordowanie innych

   Ty wiesz "lepij" xd

   Wiem że osoba sprzed 200 lat miała inną mentalność i odbierała inaczej te same gesty co dzisiejszy człowiek.
   Jak zdaję sobie sprawę, a "fielgi fszechfiedzoncy" gimboateusz nie, to kto tu jest kretynem?

   Wierzysz w bajki napisane przez ciemny lud żyjący 4 tyś lat

   Nawet nie wiesz że 4 tysiące lat temu tylko wykształcona elita-uczeni astronomowie itp umieli pisać.
   Byle pastuch nawet by kreski nie namazał na papierze.
   I ty niby wielce wszystko wiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   każda ateistyczna inicjatywa od komuny paryskiej po ZSRR zakłada mordowanie innych

   @WodzNaczelny: Patrząc na to co się dzieje to wychodzi na to, że raczej religijne państwa są w tym lepsze. Popełniasz także błąd wrzucania do jednego worka "ateistycznych inicjatyw". Do tego dorzucasz "każda" co już jest w ogóle przegięciem. Ateistyczną inicjatywą jest segregacja śmieci i wypożyczalnia rowerów miejskich. Zapominasz, że ateizm to nie jest ideologia, zestaw praw czy grupa ludzi skupiona wokół jakiejś sprawy. Ateizm po prostu znaczy, że nie należysz do żadnej wspólnoty religijnej. To jak napisanie, że osoby religijne są terrorystami.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet nie wiesz że 4 tysiące lat temu tylko wykształcona elita-uczeni astronomowie

   @WodzNaczelny: Jeszcze jedna uwaga. Mam wrażenie, że uczeni sprzed 4000 lat mieli mniejsza wiedzę, niż przeciętnie wykształcony człowiek obecnie.

  •  

   pokaż komentarz

   ateistyczne państwo pięknie nam się przedstawiło-rozj$$#niem Europy po 1945 i wymordowaniem 60 milionów ludzi.
   Dziwnie każda ateistyczna inicjatywa od komuny paryskiej po ZSRR zakłada mordowanie innych


   @WodzNaczelny: to teiści nie mordują? Ciekawe rzeczy piszesz.

   Wiem że osoba sprzed 200 lat miała inną mentalność i odbierała inaczej te same gesty co dzisiejszy człowiek.
   Jak zdaję sobie sprawę, a "fielgi fszechfiedzoncy" gimboateusz nie


   chyba sprzed 4000 lat, a nie 200. Zdajesz sobie sprawę? Szkoda tylko, że bzdury w biblii dalej są.

   to kto tu jest kretynem?

   ateiści nie są więc wydedukuj sobie

   Nawet nie wiesz że 4 tysiące lat temu tylko wykształcona elita-uczeni astronomowie itp umieli pisać.
   Byle pastuch nawet by kreski nie namazał na papierze.
   I ty niby wielce wszystko wiesz.


   i co z tego, że wykształcona na tamte czasy? Teraz mam rok 2018, nie 2000 p.n.e. Ludzie stali się świadomi, nauka jest na miliard razy wyższym poziomie. Zresztą, nie wiem po co ja w ogóle z tobą dyskutuję. Upierasz się przy jakiejś bzdurze, której nie potrafisz udowodnić, a normalnych ludzi próbujesz (nieudolnie) wyzywać od kretynów.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: Oczywiście masz rację. Dlatego Biblia nie powinna być traktowana jako pismo święte tylko powinna być zapomniana. Bo przecież coś takiego głupiego, wewnętrznie sprzecznego, okrutnego i w ogóle nie mogło być spisane ręką Boga tylko od początku do końca są to zwykłe wysrywy jakichś okrutnych wioskowych głupków co świata nie znali.

  •  

   pokaż komentarz

   @Adrian00: ależ pięknie to podsumowałeś :)

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny:

   ateistyczne państwo pięknie nam się przedstawiło
   Ja tam nie słyszałem o żadnych ludobójstwach na terenie (bogatszych) Czech i Estonii, ale oczywiście gimbokatolik wie lepiej. ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @jankes83: No co Ty, przecież miłosierni katolicy nikogo nigdy nie zabili. Rdzenne plemiona indiańskie i afrykańskie wybiły i zniewoliły się same jeszcze przed przybyciem miłosiernych katolików z Hiszpanii, Francji i Portugalii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Rdzenne plemiona indiańskie i afrykańskie wybiły i zniewoliły się same jeszcze przed przybyciem miłosiernych katolików z Hiszpanii, Francji i Portugalii. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   @Strajca_Wjelkjej_Bolzgi: Biali przynieśli ze sobą choroby które szybko wywołały epidemie wśród mieszkańców ameryk. Co ma religia do ekspansji mocarstw? Robiły by to samo niezależnie od wyznawanej religii.

  •  

   pokaż komentarz

   Co ma religia do ekspansji mocarstw? Robiły by to samo niezależnie od wyznawanej religii.

   @Grewest: Co mają zbiorowe morderstwa na zlecenie krwiożerczych przywódców państw do ateizmu? Tak samo by wywoływali nienawiść gdyby wierzyli w losową religię. Wiara lub jej brak tutaj niczego nie zmienia, ma conajwyżej znaczenie propagandowo / manipulacyjne.

  •  

   pokaż komentarz

   Ja tam nie słyszałem o żadnych ludobójstwach na terenie (bogatszych) Czech i Estonii,

   @Strajca_Wjelkjej_Bolzgi: Czechy i Estonia są państwami świeckimi.
   Świecki=/=laicki

   No ja jebe, doczytajcie o doktrynie którą wyznajecie zanim podejdziecie do kogokolwiek xD

  •  

   pokaż komentarz

   Co mają zbiorowe morderstwa na zlecenie krwiożerczych przywódców państw do ateizmu?

   @Pangalaktyczny-Gardlogrzmot: to że Stalin mordował dla ateizmu, nie pomimo

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: Nawet jeżeli (co jest nieprawdą), to wynikało to z jego chorego postrzegania ateizmu. Nie ma żadnego ateistycznego manifestu, świętej księgi która mówi żeby mordować wierzących. Natomiast w Biblii czy Koranie nie ma problemów żeby znaleźć zalecenia pozbywania się konkurencji.

  •  

   pokaż komentarz

   Nawet jeżeli (co jest nieprawdą), to wynikało to z jego chorego postrzegania ateizmu.

   @Pangalaktyczny-Gardlogrzmot: no tak, dziwnym trafem od Marata przez komunę paryską, Marksa, Lenina, Engelsa, Trockiego, Stalina, Gorbaczowa, Mao Zedonga, Che Guevary, Fidela Castro, po Kim Dżong Una, wszyscy ateistyczni przywódcy "postrzegają w chory sposób ateizm".
   To może lepiej niech ateiści już więcej nic nie robią, skoro przez ostatnie 300 lat konsekwentnie wszystko rozpierdalali.

   Nie ma żadnego ateistycznego manifestu, świętej księgi która mówi żeby mordować wierzących.

   Nie. Jest parę.
   "Kapitał", "Manifest", "Czerwona Książeczka" i to co tam naskrobał Kim Ir Sen, nie potrafię znaleźć tytułu.

   Problem w tym, że metody ze Starego Testamentu na zasadzie "morduj niewiernego", Żydzi i chrześcijanie przestali stosować jakieś 900 lat temu.
   Tymczasem ateiści mordują nadal. Pierwszy lepszy przykład z brzegu to komunistyczne bojówki z Somalii, które odstrzeliwują zarówno muzułmanów jak i misje katolickie, nieważne że niosące pomoc medyczną i edukację.

   Z tego wynika że ateizm jest 900 lat za chrześcijaństwem.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: W tych książkach religia jest pokazywana jako choroba, to nie znaczy, że one same nie są innymi chorobami. Rozwiązanie jest proste - oparcie rozwoju i moralności o naukę a nie wiarę w bajki i śmieszne ideologie.

  •  

   pokaż komentarz

   Rozwiązanie jest proste - oparcie rozwoju i moralności o naukę a nie wiarę w bajki i śmieszne ideologie.

   @Pangalaktyczny-Gardlogrzmot: wyżej wymienieni "pszywutcy" też tak mówili.
   Skończyło się wyrżnięciem milionów.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: Jak chcesz zobaczyć normalny kraj ateistyczny to popatrz na Czechy i powiedz mi ilu ludzi tam się morduje.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak chcesz zobaczyć normalny kraj ateistyczny to popatrz na Czechy i powiedz mi ilu ludzi tam się morduje.

   @Pangalaktyczny-Gardlogrzmot: Czechy nie są krajem ateistycznym.
   Są krajem świeckim, w którym większość to ateiści.

   To różnica.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: Z postępem procentowym tej większości, który następuje w całej Europie - coraz bardziej ateistycznym.

   Zresztą na tej samej zasadzie mógłbyś powiedzieć, że Polska nie jest katolicka bo nie wszyscy wierzą w zombie chodzącego po wodzie.

  •  

   pokaż komentarz

   Z postępem procentowym tej większości, który następuje w całej Europie - coraz bardziej ateistycznym.

   @Pangalaktyczny-Gardlogrzmot: cóż, jeśli masz w Niemczech podatek za wierzenie w cokolwiek, nawet misia Gogo, a za ateizm nie, to nie dziw się, że ludzie deklarują się jako ateiści, a do kościoła chodzą( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Tak samo we Francji, której doktryna to państwo laickie, walczące wręcz z wiarą, no chyba że islam to spoko, zapraszamy jebnijcie sobie meczet( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Zresztą na tej samej zasadzie mógłbyś powiedzieć, że Polska nie jest katolicka

   Bo nie jest. Jest państwem świeckim, spośród którego większość to katolicy.

   Ogarnij człowieku pojęcia "państwo wyznaniowe", "państwo świeckie", "państwo laickie", bo się ośmieszasz.
   Jak mam rozmawiać z człowiekiem który nie zna pojęć?

   w zombie chodzącego po wodzie.

   Nie no, ale mi dowaliłeś, koledzy z gimnazjum będą pękać z zazdrości( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: https://pl.wikipedia.org/wiki/Biblia_Tysiąclecia Gwoli ścisłości - najpopularniejszy przekład Biblii w języku polskim jest przekłądem z oryginału, a nie przez taki łańcuszek jak pokazałeś.

  •  

   pokaż komentarz

   Gwoli ścisłości - najpopularniejszy przekład Biblii w języku polskim jest przekłądem z oryginału, a nie przez taki łańcuszek jak pokazałeś.

   @maxiz: jest tłumaczeniem z łaciny. A to oznacza, że łańcuszek skrócił się, ale nie zniwelował.

  •  

   pokaż komentarz

   @WodzNaczelny: za artykułem wiki:

   Według noty na pierwszych stronach wydania, tłumaczenia dokonano z języków oryginalnych.
   Korzystano z następujących krytycznych edycji tekstów oryginalnych[17]:
   Do tekstu hebrajskiego (i fragmentów aramejskich) Stary Testament: Biblia Hebraica, ed. R. Kittel, A. Alt, O. Eissfeldt, Stuttgart 1945.
   Do tekstu greckiego Starego Testamentu: Septuaginta..., ed: A. Rahlfs, Stuttgart 1943, 2 tomy.
   Do tekstu greckiego Nowego Testamentu: Novum Testamentum Graece et Latine, ed. A. Merk, Romae 1951.

  • więcej komentarzy(16)

 •  

  pokaż komentarz

  Ło ale odkrywcze, że w Starym Testamencie Bóg jest okrutny a w Nowym miłosierny.

 •  

  pokaż komentarz

  Dodał bym jeszcze,
  to tylko metafora !!one!one!!! To nie dosłownie, hurr durr ! ( ͡º ͜ʖ͡º)
  TO TRZEBA INTERPRETOWAĆ !!!

  •  

   pokaż komentarz

   @KiraQueen:
   No nie, bo przecież przez 2000 nie zmienił się nic a nic język ani obyczaje. (To był ŻART).

   Zakładając, że kilka tysięcy lat temu Ziemię odwiedzili wyprzedzający nas w rozwoju obcy. Przekazali ludziom mnóstwo swojej wiedzy, ale współcześni cóż, nijak nie potrafiliby ani tego zrozumieć, ani nawet opisać swoim ograniczonym językiem. Daniken pisze o tym bardzo przekonująco. No bo jak opisano by 2000 lat temu drona czy tablet?

   Trzeba interpretować KAŻDY jeden tekst z innej epoki. Żeby zrozumieć dawny język trzeba rozumieć nie tylko słowa ale kulturę i szerszy kontekst.

   Myślę, że to powinno być oczywiste dla każdej inteligentnej dorosłej osoby.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: No, tylko co to miłe, przyjazne trzeba brać na serio, a te nie wygodne to wykreślić z katechizmu, albo powiedzieć to tylko metafora xd

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez autora

  •  

   pokaż komentarz

   @KiraQueen:
   Tak myślałem, że nie zrozumiesz ;) Niestety specyficzna treść przyciąga specyficzne osoby. Mała szansa, że ktoś zrozumie.

  •  

   pokaż komentarz

   tylko co to miłe, przyjazne trzeba brać na serio

   @KiraQueen: wolałbyś rozumiem żeby kościół był niemiły i na serio tego nie brał, jak za czasów Inkwizycji? Bo ja to chyba wolę jak miłe rzeczy są miłe cały czas.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry:

   Tak myślałem, że nie zrozumiesz
   ;) Mała szansa, że ktoś zrozumie.

   Jak czytałem koran podawawali bardzo podobne argumenty.

  •  

   pokaż komentarz

   No bo jak opisano by 2000 lat temu drona czy tablet?

   @pies_harry: A opowieść o wymordowaniu iluśtam setek tysięcy ludzi to metafora silnika odrzutowego czy skrzyni biegów?

  •  

   pokaż komentarz

   @KiraQueen
   I co? Myślisz że Jezus naprawdę mówił tylko o sytuacji w których ma się trzech sług i zostawia im pięć talentów, dwa i jeden. Nie popadajmy w skrajności w skrajności w jechaniu po Biblii bo księga ta niesie wiele mądrości jednak.

  •  

   pokaż komentarz

   No, tylko co to miłe, przyjazne trzeba brać na serio, a te nie wygodne to wykreślić z katechizmu, albo powiedzieć to tylko metafora xd

   @KiraQueen: lepiej tak, niż na odwrót jak w islamie. Tam się zabijają, a u nas żyją sobie na chillu.

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry nie wydaje mi się by tekst o tym żeby zabić kogoś za coś trzeba było interpretować. Przecież to nie tablet ani dron.

  •  

   pokaż komentarz

   bo księga ta niesie wiele mądrości jednak

   @ukradlem_ksiezyc:
   xD

  •  

   pokaż komentarz

   @KiraQueen: nie zapominaj o zwracaniu się do wszystkich: gimbusie - klasyka xD

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry Obcy nie mieliby powodu by tu przylatywać. A ze względu na przesunięcie czasowe, nie mogliby tu źycia namierzyć ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @pies_harry: Ok to interpretuj
   Druga Księga Królów 2:23-24

   Stamtąd poszedł do Betel. Kiedy zaś postępował drogą, mali chłopcy wybiegli z miasta i naśmiewali się z niego wzgardliwie, mówiąc do niego: Przyjdź no, łysku! Przyjdź no, łysku! On zaś odwrócił się, spojrzał na nich i przeklął ich w imię Pańskie. Wówczas wypadły z lasu dwa niedźwiedzie i rozszarpały spośród nich czterdzieści dwoje dzieci.
   Nie przezywaj starszych panów bo to mogą być czarodzieje i naślą na ciebie niedźwiedzie

   Pierwszy List do Koryntian 14:34-35

   kobiety mają na tych zgromadzeniach milczeć; nie dozwala się im bowiem mówić, lecz mają być poddane, jak to Prawo nakazuje. A jeśli pragną się czego nauczyć, niech zapytają w domu swoich mężów! Nie wypada bowiem kobiecie przemawiać na zgromadzeniu.
   Słusznie :)

   Księga Powtórzonego Prawa 22:28-29

   Jeśli mężczyzna znajdzie młodą kobietę - dziewicę niezaślubioną - pochwyci ją i śpi z nią, a znajdą ich, odda ten mężczyzna, który z nią spał, ojcu młodej kobiety pięćdziesiąt syklów srebra i zostanie ona jego żoną. Za to, że jej gwałt zadał, nie będzie jej mógł porzucić przez całe swe życie.

   Księga Powtórzonego Prawa 25:11-12

   Jeśli się bić będą mężczyźni, mężczyzna i jego brat, i zbliży się żona jednego z nich i - chcąc wyrwać męża z rąk bijącego - wyciągnie rękę i chwyci go za części wstydliwe, odetniesz jej rękę, nie będzie twe oko miało litości.

   Ewangelia wg. św. Mateusza 21:18-22

   Wracając rano do miasta, uczuł głód. 19 A widząc drzewo figowe przy drodze, podszedł ku niemu, lecz nic na nim nie znalazł oprócz liści. I rzekł do niego: "Niechże już nigdy nie rodzi się z ciebie owoc!" I drzewo figowe natychmiast uschło
   Bóg nie ma co robić tylko drzewa przeklinać bo to złe drzewo było

   Pwt 23:2-3

   Nikt, kto ma zgniecione jądra lub odcięty członek, nie wejdzie do zgromadzenia Pana. Nie wejdzie syn nieprawego łoża do zgromadzenia Pana, nawet w dziesiątym pokoleniu nie wejdzie do zgromadzenia Pana
   Dokładnie walić tych ludzi są winni!!!

   Można tak długo wiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991: za mądry to ty nie jestes:) wydaje ci sie ze katolicyzm jest odpowiedzialny za to ze mamy teraz luz. Dziwne bo jak katolicyzm był w Europie najsilniejszy to miały miejsce takie radosne rzeczy jak inkwizycja, lub rzeź Beziers. Ciekawe ze rewolucja francuska zmiotła ukochanych funkcjonariuszy koscioła razem z arystokracja.To ze teraz masz luz to wynik wielu wydarzen które wywalczyły cos takiego jak prawa człowieka i rozwoj humanizmu. Gdyby do bycia pozadnym wystarczyła ksiazka to nigdy nie było by rzezi religinych palenia czarownic i innych tego typu postepowych dokonan sukienkowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @Marek1991 No i jak widać to o tobie jest ten film.

  • więcej komentarzy(7)