•  

  pokaż komentarz

  Europa opiera się na Antycznych Helenistycznych mitach skrosowanych z siłą i potęga Rzymu który upadł pod naporem Ludów wschodu i północy. A dopiero na takich fundamentach na całą długość i szerokość skrystjanizowano Europę.

 •  

  pokaż komentarz

  A jakie to są "chrześcijańskie wartości"? Te wartości normalne dla każdej kultury, które sobie chrześcijaństwo przypisało? Te same, których żadni władcy nie respektowali?

 •  

  pokaż komentarz

  No w sumie historia jest jaka jest. Rzeczywiście duża część wcześniejszych wieków w Europie była zdominowana przez motywy chrześcijańskie, co miało dobre i złe strony (sporo tych złych). Ale podstawy są raczej antyczne: filozofia, matematyka, prawodastwo, sztuka. Nawet katolicyzm zerżnął większość motywów z antyku.

 •  

  pokaż komentarz

  Wcale Europa nie wyrosła na fundamentach wzniesionych przez Greków i Rzymian, wcale xD

 •  

  pokaż komentarz

  Czy to znaczy, że mieszkańcy Europy nie będący chrześcijanami ani nawet osobami wierzącymi mają być z niej wysiedlani, po to by Europa dalej była Europą? A może osądzimy ich po ich rozumie i filozofii życiowej?

  •  

   pokaż komentarz

   @mapz: chodzi o to że wartości fundament jest oparty na chrzescijaństwie - i nei doczytuj sie niczego wiecej

  •  

   pokaż komentarz

   @mapz właśnie nie są wysiedlani bo Europa bazuje na chrześcijaństwie ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   @Fugi88888: ale te zasady są uniwersalne, po prostu zostały zaadaptowane przez chrześcijan. Większość cywilizacji na którymś etapie swojego rozwoju dochodziło do podobnych wniosków, jeśli chodzi o prawo, moralność i etykę. Były odstępstwa, rzeczy mniej lub bardziej pogięte, ale można wykazać mnóstwo wspólnych punktów. Spoko, że dzięki chrześcijanom i dekalogowi więcej ludzi zachowuje się porządnie, ale podwaliny pod taki stan rzeczy zostały położone znacznie wcześniej. Oni nie wymyślili niczego, co wcześniej już nie funkcjonowało w jakiejś formie.

  •  

   pokaż komentarz

   @mapz tak ,dokładnie to należy zrobić . Osoby niewierzące nie mają zasad moralnych

  •  

   pokaż komentarz

   @mapz Dokładnie tak. Na pierwszy ogień idą osoby subskrybujące #bekazkatoli. Razem z László wywieziemy was osobiście do białych niedźwiedzi (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   Osoby niewierzące nie mają zasad moralnych

   @delbana: zawsze kiedy słyszę takie bzdury zastanawiam się skąd biorą się tacy ignoranci. Bycie katolikiem (czy też innego wyznania) nie sprawia że ta osoba staje się bardziej moralna.

  •  

   pokaż komentarz

   @BoJaProszePaniMamTuPrimasorta: Obawiam się że zasady moralności chrześcijańskiej nie są oczywiste dla wszystkich kultur. W pogańskim Rzymie ojciec był panem życia i śmierci własnej rodziny, mógł bezkarnie porzucić dziecko skazując je tym samym na pewną śmierć. Niewolnicy byli traktowani jak bydło, Warron określał ich jako "instrumenta vocale" (mówiące narzędzia) i tu warto zaznaczyć że sytuacja niewolników wcale nie polepszała się wraz z rozwojem cywilizacyjnym Rzymu, a wręcz przeciwnie, w okresie młodej republiki niewolników traktowano jak członków rodziny, dopiero wraz z rozwojem państwa ich sytuacja uległa pogorszeniu. Tak samo niektóre "rozrywki" ówczesnych ludzi wskazują na ich nieco odmienny system wartości, jak współcześnie na stadionach ogląda się mecze piłki nożnej tak wtedy oglądało się jak dwóch ludzi zmuszonych do walki wzajemnie się zabijało.

  •  

   pokaż komentarz

   @Fugi88888: zachodnia juz dawno nie opiera sie o chrzescijanstwo. I laicyzacja postepuje.

  •  

   pokaż komentarz

   zawsze kiedy słyszę takie bzdury zastanawiam się skąd biorą się tacy ignoranci. Bycie katolikiem (czy też innego wyznania) nie sprawia że ta osoba staje się bardziej moralna.

   @gl0wa: Posługujesz się potoczną definicją moralności. Prawdziwa definicja jest szersza niż bycie w porządku wobec innych ludzi. Chodzi o zasady (nie tylko społeczne) mówiące, co jest dobre, a co złe. Jeśli przyjąć np. biblijny system wartości, to w zakres moralności wchodzi też wielbienie Boga, więc według tych zasad wierzący jest bardziej moralny od niewierzącego.

  •  

   pokaż komentarz

   właśnie nie są wysiedlani bo Europa bazuje na chrześcijaństwie ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @hphp123: widzieliśmy to w epoce nowożytnej, gdzie bardziej tolerancyjnym krajem pod względem wyznania od katolickiej Francji był kraj z sułtanem na czele ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Posługujesz się potoczną definicją moralności.

   @Clermont: że niby jaką? Mnie chodzi o literalną definicję moralności. Jest wiele systemów zasad moralnych działających w społeczeństwach które ze sobą konkurują. Często pokrywają się one w znacznym zakresie natomiast w innych zakresach mogą się różnić a nawet być w konflikcie ze sobą.

   Każda religia ma swoje specyficzne zasady moralne, jednak nie powinno się ich wymagać od osób nie wyznających danej religii. Niestety zdarzają się takie sytuacje, gdzie np. liczna grupa wyznawców oczekuje przestrzegania pewnych zasad moralnych tej religii od ogółu, ograniczając wolność części społeczeństwa nie wyznającej danej religii. W świetle innego systemu moralnego może to być postrzegane jako zachowanie niemoralne.

   Stan moralności należało by więc oceniać względem konkretnego systemu (np. filozoficznego czy religijnego), określającego dokładnie normy moralne a nie szerszego systemu społeczno kulturowego, w którym może działać wiele systemów moralnych. Na przykład perfekcyjnie moralne zachowanie w oczach Polaka katolika może być naruszeniem zasad moralnych kogoś z odległej kultury albo po prostu sąsiada nie katolika.

   Takich konfliktów doświadczamy często w życiu publicznym. Np. obecny rząd sprawił że dostęp do pewnych środków antykoncepcyjnych jest utrudniony, co przez część społeczeństwa jest uznane za niemoralne ograniczenie wolności jednostki. Podczas gdy w świetle moralności katolickiej korzystanie z antykoncepcji jest niemoralne.

   Wracają do mojego wcześniejszego komentarza i kwestii moralności katolików czy też jej rzekomego braku w przypadku osób niewierzących (zdaniem @delbana). Osobiście myślę że religia katolicka ma wysoki standard zasad moralnych z których większość uważam za słuszne. Inną sprawą jest ich przestrzeganie - każdy Polak znakomicie zdaje sobie sprawę jak to wygląda w naszym społeczeństwie. Nie jest też prawdą że osoby niewierzące nie mają zasad moralnych. Po prostu mogą one pochodzić z innego systemu wartości.

  •  

   pokaż komentarz

   @gl0wa: Ale wychodzi na to, że przyznajesz, że jeśli oderwać się od obyczajów społecznych, religii itp. i spojrzeć z boku, to nie ma uniwersalnego systemu moralnego, co jednak nie zgadza się z twoim poprzednim komentarzem, gdzie niejako stwierdziłeś, że istnieje jakiś uniwersalny system moralny, ten wynikający z norm społecznych, a warstwa religijna to już dodatek. Dla wierzącego uniwersalny system moralny to ten wskazany przez Boga.

  •  

   pokaż komentarz

   Dla wierzącego uniwersalny system moralny to ten wskazany przez Boga.

   @Clermont: to zależy gdzie ten wierzący żyje, bo czasem normy społeczne albo np. te wynikające z obowiązującego prawa albo kultury mogą nie być w jakiejś części kompatybilne z daną religią i wtedy znaczna część wierzących definiuje własny system aby pogodzić różne systemy dodając często do tego osobiste przekonania na które wpływ może mieć np. propaganda.

   Należy też odróżniać zasady wskazane przez Boga, od zasad które w danym czasie nakazuje dana religia. Bo te dwie nie są chyba tożsame, skoro te ostatnie zmieniały się na przestrzeni wieków (i dalej się zmieniają).

   Myślę że w takim przypadku zastosowanie zasady "wolność człowieka kończy się tam, gdzie zaczyna się wolność drugiego człowieka" pozwoliło by w wielu wypadkach uniknąć konfliktów moralnych pomiędzy różnymi systemami. Gdyby obecny rząd kierował się taką zasadą we wcześniej wspomnianej sprawie antykoncepcji, to nie wprowadził by dodatkowych ograniczeń.

  •  

   pokaż komentarz

   @Defter: nowożytna Francja nie była już katolicka

  •  

   pokaż komentarz

   @hphp123: ? XD
   A z jakiego powodu L14 wyj$%#ł hugenotów z Francji? A na jaką religię kazał nawracać edykt z Fontainebleau? Na islam? xD