•  

  pokaż komentarz

  Kazimierz był genialnym politykiem, szkoda że był ostatnim Piastem na tronie Polskim.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miczowiec: to prawda. Szkoda, że nie miał tak utalentowanego syna jak on. Chociaż co by było, gdyby miał? Co by było gdyby nie unia z litwą? Pozostaje nam tylko gdybanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miczowiec gdyby był taki genialny to odzyskał by Śląsk i Pomorze. Co prawda realia polityczne ówczesnych czasów byly trudne ale były na to szanse. Szczególnie Śląska szkoda bo na chwilę pojawiła się konkretna okazją by wcielić go spowrotem do Polski.

  •  

   pokaż komentarz

   gdyby był taki genialny to odzyskał by Śląsk i Pomorze. Co prawda realia polityczne ówczesnych czasów byly trudne ale były na to szanse. Szczególnie Śląska szkoda bo na chwilę pojawiła się konkretna okazją by wcielić go spowrotem do Polski.

   @przemek-zkielc: Z tym śląskiem to ciężko. Bo mieliśmy na pieńku zarówno z Litwinami jak i krzyżakami. Do tego królestwo liczymi wojnami było trochę spustoszone demograficznie a w skarbcu jakoś kasy też za bardzo nie było. Śląsk był dosyć gęsto zaludniony i ufortyfikowany, a u Niemców i Czechów żadnego większego burdelu nie było, by można skorzystać z okazji i go zająć.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miczowiec: @Turboknot: Prawie by miał, wszak usynowił swojego wnuka Kaźka Słupskiego, który był doskonale urządzony dynastycznie, bo po matce miał prawa do Polski, po ojcu do Pomorza, a po żonie do Litwy. Niestety chłop miał niesamowitego pecha. Jego mariaże były niewypałem, sądy cofnęły testament dziadka, a on sam umarł młodo. I tak tron przejęli, za pośrednictwem Andegawenów, Jagiellonowie.

   Niby to też była dobra dynastia, ale trzem ostatnim Piastom na tronie nie dorastali do pięt. Tak, trzem... może i Przemysł II jest nieco zapomniany przez historię, ale w zmyślności jednoczenia polskich ziem pod swoją koroną nie ustępował ani Łokietkowi, ani Kazkowi. Ta trójka to był jeden z nielicznych okresów w naszych dziejach kiedy Polacy umieli w politykę. Dyplomacja, mariaże, sojusze i wojny. Sięgnęli po dosłownie wszystkie możliwe sposoby poszerzenia swojej domeny.

   A potem przyszli Jagiellonowie. Ich największą zaletą było to, że są dobrymi chłopkami, a największą wadą to, że... byli dobrymi chłopkami. Brakowało im zmysłu politycznego i tej zadziorności. Zawsze starali się wszystkich uszczęśliwić i nikomu nie wadzić. Dlatego jak Bonie jakimś cudem udało się namówić tą ciepła kluchę, którą zwała mężem do wzmocnienia władzy królewskiej to ledwo co się protesty podniosły, a ten już odpuścił. I na przeprosiny Wolną Elekcję obiecał. Ech, jakby to Sforza rządziła zamiast nich...

   No i te naiwne podejście do rodziny. Jagiełło prawie przepisał Litwę na kuzyna, bo tak go lubił. A Zygmunt Stary odpuścił doskonałą okazję na inkorporację Prus, bo Wielkim Mistrzem był jego siostrzeniec. A Zygmunt August z kolei odstąpił od ustaleń lennych i zamiast odziedziczyć Królewiec, oddał go swojemu kuzynowi Albrechtowi Fryderykowi.

   Tak to jest jak zamiast rozprawić się z wrogiem oddajesz mu córki i myślisz, że tym razem więzy krwi zahamują ich antypolskie zapędy. Ach, te mariaże to była jakaś patologia. Zamiast wżenić się tak by czerpać jakieś korzyści to na zmianę swatali się z Hohenzollernami i Habsburgami, którzy ze swoimi nieszczerymi intencjami tak się kryli, że tylko Jagiellonowie ich nie widzieli.

   Największym hitem było ostatnie pokolenie. Pierwsza żona Augusta była chorowitą epileptyczną nie umiejącą po polsku, potem była zarażona syfilisem magnatka odradzana przez wszystkich, a trzecią była siostra tej pierwszej, z nią nic nie było tak, więc problemy zaczął robić Zigi i zaczęli żyć w separacji. W tym czasie siostry króla wybrały staropanieństwo... bo tak. Anna Jagiellonka jak poślubiła Batorego miała... 53 lata (╯°□°)╯︵ ┻━┻ Ogólnie późna żeniaczka to jeden z wielu problemów z Jagiellonami, ale to było ekstremalne nawet na nich. Twój brat nie umie dorobić się potomka, a potomstwo ze strony sióstr może nie zabezpieczyć tronu - zostań starą panną ¯\_(ツ)_/¯ Nic dziwnego, że Bona stwierdziła "patrzeć na Was nie mogę" i wróciła do Włoch.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: Jeszcze prześledź historię Konrada Mazowieckiego - ta sama krew. Z niego też był mocny kozak, ale też ciężki okres... dzięki niemu jednak Władek i Kazek stali się tym kim się stali :) Dla mnie punkt zwrotny w historii Polski to odmowa pomocy Nowogrodowi w drugiej połowie XV wieku. Od tego momentu Moskwa zaczęła rosnąć jak na drożdżach, choć były ostrzeżenia, żeby na nią uważać - a nie tylko walczyć o koronę czeską.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeszcze prześledź historię Konrada Mazowieckiego - ta sama krew.
   @Vit77: Tylko Kondziu popełnił jeden poważny, dziejowy wręcz, błąd. Mówię oczywiście o sprowadzeniu Krzyżaków. Oczywiście, sprawa była to niełatwa, bo miał nóż na gardle, a własny zakon nie spełnił pokładanych nadziei, ale czy sprowadzenie Niemców, którzy swoje chore ambicje przejawili już na Węgrzech na pewno było mniejszym złem? No, ale my znamy kilkaset lat konsekwencji, a on nie miał takiej wiedzy, decyzję musiał podjąć tu i teraz.

   Dla mnie punkt zwrotny w historii Polski to odmowa pomocy Nowogrodowi w drugiej połowie XV wieku. Od tego momentu Moskwa zaczęła rosnąć jak na drożdżach, choć były ostrzeżenia, żeby na nią uważać - (...)
   Ta... na sprzyjaniu Moskwie, mniej lub bardziej cichym, wychodziliśmy jak Zabłocki na mydle. XV wiek XV wiekiem, ale co mi powiesz o III wojnie północnej? Bycie mniej lub bardziej oficjalnym sekundantem Kremla skończyło się tak, że Piotr Wielki zdobył co chciał, a my w zamian dostaliśmy kraj wyniszczony cudzą wojna. Brawo August, tak dobrze się sprawiłeś, że z Twojego rodu spróbujemy zrobić dynastię panująca (╯°□°)╯︵ ┻━┻ Innym przejazdem na Moskwie była Targowica, która po tym wszystkim dostała wręcz bitchslapa od Kaśki...

   (...) choć były ostrzeżenia, żeby na nią uważać - a nie tylko walczyć o koronę czeską.
   Ogólnie Polacy zabierali się za zdobywanie Moskwy jak pies do jeża. Batoremu robili wielce pretensje, a Wazowie stwierdzili "Wasz jedyny warunek to zmiana wyznania na prawosławie? No to zrywamy negocjacje..." ¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Nicolai: III wojna północna to już ostatnie podrygi konającej ostrygi... nie lubię historii XVIII-XIX wiecznej, krew mnie zalewa jak czytam ( ͡° ͜ʖ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Oglądam kanał od kilku lat, wykop w ciemno.

  •  

   pokaż komentarz

   @push3k-pro: Też bym wykopał, gdyby nie to, że autor ma zwyczaj porzucania serii - wojna w Wietnamie to dobry przykład. Albo historia pancerza i porzucenie późnego średniowiecza/wczesnego renesansu. Ja rozumiem hajs itd. ale o kanał też trzeba dbać, żeby monetyzacja się zgadzała, bo hajsu nie będzie, jak się porzuca serie w 3/4. Z czystej przyzwoitości należałoby to zamknąć/dokończyć, a nie olać.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ranven: Wietnam zostawił po demonetyzacjach, które rozlewały się na inne filmy, a pancerz ma jeszcze robić (po odcinku z tego znaleziska?). Za to serii z gier rzeczywiście większości albo nie ukończył z różnych powodów, albo je urywał.

  •  

   pokaż komentarz

   @Captain90: Thrash z grami przeniósł się na Twicha. Nagrania wrzuca na drugi kanał na yt ThrashingMadPL streamy. Jak coś to w poniedziałki, środy i piątki o 19.00 na Twichu są jego streamy.

 •  

  pokaż komentarz

  Ehhhh. Szkoda że mało jest takich kanałów.

  II Wojna Światowa "Generał Mróz , Końmi na czołgi, Tchórzliwe żabojady"- Chyba najlepsze materiały. Szkoda że od roku nic nowego nie dodał
  Irytującyhistoryk
  ciekawehistorie

  A tak tylko na zagranicznych tubach coś ciekawego można znaleźć

 •  

  pokaż komentarz

  Ruchał na potęgę i miał w dupie kler.

 •  

  pokaż komentarz

  No w końcu... uwielbiam tą serie (。◕‿‿◕。)