Pracodawcy narzekają na brak pracowników? Ekonomista kpi: chyba niewolników!

Pracodawcy narzekają na brak pracowników? Ekonomista kpi: chyba niewolników!

Mocne słowa dr Cezarego Mecha na temat postawy polskich przedsiębiorstw na obecnym rynku pracy.

 •  

  pokaż komentarz

  Ma rację, pracowników głównie brakuje w tych najmniej opłacanych zawodach.

 •  

  pokaż komentarz

  Po raz kolejny Polacy są szczuci na siebie. Tym razem wojna pracodawca- pracownik. Nikt nie mówi o winnych, czyli politykach. To oni odpowiadają za opodatkowanie pracy i nałożeniu kosztów jakie ponosi pracodawca.

  •  

   pokaż komentarz

   @koniarek: Pracownik i pracodawca zawsze mają i mieć będą sprzeczne interesy. Nie ważne ile by zarabiali pracownicy, zawsze będą narzekać że za mało. Nie ważne jak tanio pracowaliby pracownicy, zawsze pracodawca będzie narzekał że za drogo.
   Pan Mech krytykuje rząd za łapanie się wszelkich sposobów ściągania imigrantów z krajów 3 świata, bo "pracodawcom pracuje ludzi do pracy".

  •  

   pokaż komentarz

   @koniarek: podatki mamy jedne z najniższych w europie

  •  

   pokaż komentarz

   @koniarek: ależ to wysokie podatki płacą te zachodnie montownie na szczerych polach w strefach ekonomicznych zatrudniające po kilkaset czy kilka tysięcy osób w Polsce, a to głównie te mają teraz problemy z rekrutacją, choć i tak biznes się kręci tylko rotacja roboli większa

   polski rynek pracy potrzebuje rewolucji i teraz jest ku temu najlepsza okazja by ludzie wreszcie zaczęli się szanować, ale i tak przyjdzie czas że uległe Stefany i Grażyny poodchodzą wreszcie na emerytury a na rynku zacznie dominować pokolenie urodzone po roku 1980 to wtedy nastąpi cywilizacyjny skok

   zacznie się to już niebawem bo po 2025 roku, byle tylko nie p$?$#!!nął jakiś mega kryzys ekonomiczny to się Januszexy i zagraniczne parówki nie pozbierają

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: > Pracownik i pracodawca zawsze mają i mieć będą sprzeczne interesy
   Troche przykre, ale skisłę xD
   Zdradzę Wam sekret, supertajny, nie mówcie nikomu. Pracownikowi wszędzie na świecie płaci się za jedną z 2 rzeczy:
   1. Przychód/oszczędności jakie dzięki niemu ma firma
   2. To, jak łatwo go zastąpić
   Szokujące, wiem.
   Jeżeli firma zarabia na pracowniku 500zł, to nie będzie mu płacić 1000zł (no chyba, że pracujemy u taty albo w rządzie)
   Jak mówimy o stanowisku, gdzie nauka to 2h szkolenie, to faktycznie pracodawca będzie miał "sprzeczne interesy", bo po kiego ma mieć nie sprzeczne, jak ma 3 Ukraińców na to miejsce, a wkrótce na ich miejsce Hindusów i Filipińczyków. [nosaczsundajski.jpg] Można się nie zgodzić, można krzyczeć, że zdrajca ojczyzny, ale od szefa kiosku po prezesa zarządu wielkiego korpo myślenie będzie w tym wypadku to samo, jeżeli nie chce jutro splajtować.
   Nie wrzucajmy jednak wszystkich do jednego wora - o interes dobrego specjalisty na skomplikowanym stanowisku pracodawca dba, bo wie, że jak nie będzie tego robił, to ten sobie pójdzie. Bo dobry specjalista przynosi łatwe do policzenia pieniążki. Bo drugiego takiego trzeba szkolić 2 lata i inwestować od nowa hajs.
   Jak się branża rozwija, to specjalistów będzie brakować. "Prostych" pracowników dobierze się ze wschodu*

   *nie dotyczy Chińczyków. Chińczycy nie mają wschodu, dlatego zawsze dobierają więcej Chińczyków.

  •  

   pokaż komentarz

   @koniarek: Podatki sa po to, zeby laskawy pan przedsiebiorca mogl funkcjonowac w panstwie. Nie rozumiem tego wiecznego jojczenia na podatki. Nie rozumiecie, ze one nie ida w powietrze tylko np. na droge, ktora twoj klient dojedzie do twojego sklepu? Troche pomyslunku.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22 Pokaż tą statystykę która mówi, że podatk mamy jedne z najniższych w europie.

  •  

   pokaż komentarz

   np. na droge

   @Kenoid: Kulą w płot.Prywatne drogi opłacane słonymi opłatami za przejazd a wybudowane za kasę z akcyz i VATu na paliwie.

  •  

   pokaż komentarz

   @koniarek: Dlaczego są szczuci? Przecież ten facet w swoim (przeważającej części) prześmiewczym wywodzie, w końcu mówi, że sedno problemu leży w polityce rządowej. Gdyby rząd tworzył odpowiedni klimat pod inwestycje i ułatwiał funcjonowanie podmiotów gospodarczych w polskiej rzeczywistości rynkowej to relacje pracownik-pracodawca poprawiają się jako naturalne następstwo takich działań.

  •  

   pokaż komentarz

   @ultra:

   Prywatne drogi opłacane słonymi opłatami za przejazd a wybudowane za kasę z akcyz i VATu na paliwie.
   Która droga prywatna, na której naliczane są opłaty, została wybudowana za pieniądze z Vatu i akcyzy na paliwie?

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: Stawki moze tak, ale kwoty, od jakich te stawki sa naliczane juz niekoniecznie. Do tego obciazenia na swiadczenia spoleczne.
   Przykladowo, w UK jak zarabiasz minimalna stawke i pracujesz 40godz w tygodniu z wyplaty potraca sie mniej niz 9% wynagrodzenia brutto. Kiedys przy kursie GBP > 5.30PLN liczylem, ze musialbym na etacie zarabiac rownowartosc £70,000, zeby w UK podatki i skladki na National Insurance przekroczyly kwote, jaka w Polsce mialbym potracona. Czyli jak na etacie zarabiasz duzo, to w Polsce faktycznie podatki itd sa mniejsze.

  •  
   L...............i

   +12

   pokaż komentarz

   Nikt nie mówi o winnych, czyli politykach. To oni odpowiadają za opodatkowanie pracy i nałożeniu kosztów jakie ponosi pracodawca.

   @koniarek: To przez polityków pracodawcy przed wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej płacili 5 zł na godzinę w niektórych regionach, mimo że towary sprzedawali tak samo drogo jak wszędzie?

   Nagłe zniesienie podatków od pracy niewiele by zmieniło, skoro firmy, które sprzedają na zachód po zachodnich cenach, płacą pracownikom tyle samo co firmy sprzedające w Polsce.

   Tu potrzebna jest zmiana kultury pracowniczej, tak żeby ludzie wiedzieli, że jak Janusz drze na ciebie mordę w pracy i każe robić darmowe nadgodziny, to nie wina twoja, ani państwa, tylko tego Janusza.

  •  

   pokaż komentarz

   To oni odpowiadają za opodatkowanie pracy i nałożeniu kosztów jakie ponosi pracodawca.

   @koniarek: co za p@%!!!$enie, jakim cudem np. w takiej Holandii może wynosić 1578 Euro, czyli 6800 zł, podczas gdy u nas 2220 zł? Chcesz powiedzieć, że nasze opodatkowanie pracy jest o tyle większe niż Holenderskie, że nasze 2220 zł wychodzi dla pracodawcy drożej, niż holenderskie 6800 zł?

  •  

   pokaż komentarz

   To przez polityków pracodawcy przed wprowadzeniem minimalnej stawki godzinowej płacili 5 zł na godzinę w niektórych regionach, mimo że towary sprzedawali tak samo drogo jak wszędzie?

   @Lawrence_z_Arabii: skoro sprzedają tak drogo jak wszędzie to czemu wg OECD polski #januszetatu wypracowuje przez godzinę 1/3 tego co taki np. norweg?

  •  
   L...............i

   +4

   pokaż komentarz

   skoro sprzedają tak drogo jak wszędzie to czemu wg OECD polski #januszetatu wypracowuje przez godzinę 1/3 tego co taki np. norweg?

   @svr_: Bo Norweg ma maszynę produkującą towar z prędkością 300 sztuk/h, a Polak ma 10 Ukraińców na minimalnej, z których każdy robi towar z prędkością 10 sztuk/h.

   To jest ta różnica. Oczywiście w Polsce też są maszyny, ale znacznie mniej niż w Norwegii.

  •  
   m......k

   +17

   pokaż komentarz

   @koniarek: Życia nie znasz, przecież nawet gdyby podatki i koszty pracy były mniejsze, to w tych wszystkich Januszexach i tak ludzie by dostawali do ręki tyle co dziś, bo ten zysk przytuliłby Janusz. Jeśli myślisz że to by trafiło do kieszeni pracownika to nie znasz mentalności przedsiębiorców w tym kraju. W dużych firmach zysk byłby jeszcze większy, więc tym bardziej zachowaliby ten zysk dla siebie

  •  

   pokaż komentarz

   @svr_ Norweg? Oni mają bogactwa naturalne... a tak porównując inne kraje z który więcej wypracuje? 100 pracowników montowni czy 1, który kmini jak jak silnik zbudować?

  •  

   pokaż komentarz

   Norweg? Oni mają bogactwa naturalne

   @Inarus: No mają i co? Z tego powodu pracodawaca ma ci więcej płacić bo Norwegia ma ropę? Kolego, fakt jest taki. Polak wypracowuje przez godzinę tyle co norweg w 20min. Tym samym mniej zarabia bo mniej jest do podziału między niego, pracodawce i panstwo.

  •  

   pokaż komentarz

   Bo Norweg ma maszynę produkującą towar z prędkością 300 sztuk/h, a Polak ma 10 Ukraińców na minimalnej, z których każdy robi towar z prędkością 10 sztuk/h.

   @Lawrence_z_Arabii: Czyli zgadzasz się, że w ciągu miesiąca norwego wypracowuje dla pracodawcy średnio więcej niż polak tym samym więcej zarabia. Czy jednak wg ciebie pieniążki giną w worku bez dna pracodawcy?

   Pomijam już to że bardzo się z tobą nie zgadzam w kwestii tego, że polski przedsiębiorca za to samo dostaje takie stawki jak na zachodzie.

  •  
   L...............i

   -1

   pokaż komentarz

   Czyli zgadzasz się, że w ciągu miesiąca norwego wypracowuje dla pracodawcy średnio więcej niż polak tym samym więcej zarabia.

   @svr_: To norweski pracodawca sam sobie zapewni większą produkcję, bo to pracodawcy mają dbać o rozwój firmy i inwestowanie w maszyny, a nie pracownicy.

   Czy jednak wg ciebie pieniążki giną w worku bez dna pracodawcy?

   Jeśli jakaś firma produkuje x towarów i sprzedaje je na zachód po wysokich cenach, a inna firma produkuje tyle samo towarów, tyle że sprzedaje je w Polsce drożej, to jeśli obie firmy płacą pracownikom tyle samo, to zyski z droższej sprzedaży na zachód giną w kieszeni właściciela firmy.

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: Ale mnie wkurza powielanie tej głupkowatej propagandy...

  •  

   pokaż komentarz

   @svr_ Sam sobie odpowiedziałeś. Torcik jest większy do podziału. Bogactwo się tworzy z pracy, technologii lub sprzedaży surowców. Reszta to system prawny, który to wszystko zgrywa.

  •  
   R.........l

   +1

   pokaż komentarz

   @Inarus: 100 pracownikow montowni. Tylko że bez tego jednego co wymysli silnik nie byłoby montowni.¯\_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   Nie rozumiecie, ze one nie ida w powietrze tylko np. na droge, ktora twoj klient dojedzie do twojego sklepu? Troche pomyslunku.

   @Kenoid: od 3 lat nie idą na żadne inwestycje, a na rozdawanie obywatelom i przep#%$$%?aniu w państwowych spółkach

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: chętnie to zweryfikuję, dysponujesz wiarygodnym źródłem że w PL podatki dla prowadzących działalność są jedne z najniższych w Europie?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kenoid: nie rozumiesz bo nie jesteś pracodawcą.

  •  

   pokaż komentarz

   To norweski pracodawca sam sobie zapewni większą produkcję, bo to pracodawcy mają dbać o rozwój firmy i inwestowanie w maszyny, a nie pracownicy.

   @Lawrence_z_Arabii: Odpowiadasz trochę jak Szydło w parlamencie EU. Konkretne pytanie, kto wypracowuje więcej, przeciętny polak czy norweg?

   Jeśli jakaś firma produkuje x towarów i sprzedaje je na zachód po wysokich cenach, a inna firma produkuje tyle samo towarów, tyle że sprzedaje je w Polsce drożej, to jeśli obie firmy płacą pracownikom tyle samo, to zyski z droższej sprzedaży na zachód giną w kieszeni właściciela firmy.

   @Lawrence_z_Arabii: a tu się chyba pomyliłeś, bo raz piszesz ze sprzedaje na zachód za więcej a potem ze sprzedaje drożej w Polsce i tak nie wiem za bardzo jak to ugryźć( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   w.........m

   +3

   pokaż komentarz

   @koniarek: tak tak, to państwo okrada pracownik a nie pracodawca, ładnie was przedsiębiorcy wytresowali że powtarzacie te bzdury

  •  

   pokaż komentarz

   Pokaż tą statystykę która mówi, że podatk mamy jedne z najniższych w europie.

   @Fidel1: @woartur: 18% i 19% to nie są wysokie podatki.

   Bo Norweg ma maszynę produkującą towar z prędkością 300 sztuk/h, a Polak ma 10 Ukraińców na minimalnej

   @Lawrence_z_Arabii: nieprawda. Wystarczy popatrzeć na pracowników franczyzowej kawiarni np starbucks. Za godzinę pracy niemiecki pracownik może kupić sobie 3 kubki kawy latte, polskiego stać na 0.9 kawy za godzinę pracy. Tu nie ma maszyn by to wytłumaczyć, ani niemiecki pracownik przecież nie nalewa 3 razy szybciej kawy.

   To co robi tu różnicę to układy branżowe i związki zawodowe. Tam firma nie może pracownikowi mniej zapłacić i tyle.

  •  
   L...............i

   0

   pokaż komentarz

   Konkretne pytanie, kto wypracowuje więcej, przeciętny polak czy norweg?

   @svr_: Przeciętny Norweg, bo przeciętny norweski pracodawca zapewnia mu lepsze narzędzia pracy.

   a tu się chyba pomyliłeś, bo raz piszesz ze sprzedaje na zachód za więcej a potem ze sprzedaje drożej w Polsce i tak nie wiem za bardzo jak to ugryźć( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Oczywiście miałem na myśli tańszą sprzedaż w Polce.

  •  
   L...............i

   0

   pokaż komentarz

   Za godzinę pracy niemiecki pracownik może kupić sobie 3 kubki kawy latte, polskiego stać na 0.9 kawy za godzinę pracy.

   @mikka22: I co z tego? Gospodarka to system naczyń połączonych i jeśli w Niemczech w Starbucksie płaciliby polską minimalną, to nikt by tam nie chciał pracować, bo może iść do innej firmy.

   Tu nie ma maszyn by to wytłumaczyć, ani niemiecki pracownik przecież nie nalewa 3 razy szybciej kawy.

   Naprawdę nie ogarniasz, że żadna firma nie działa w próżni?

   To co robi tu różnicę to układy branżowe i związki zawodowe. Tam firma nie może pracownikowi mniej zapłacić i tyle.

   To nie związki zawodowe sprawiły, że Niemcy mają dużo bardziej rozwiniętą gospodarkę.

  •  

   pokaż komentarz

   Gospodarka to system naczyń połączonych i jeśli w Niemczech w Starbucksie płaciliby polską minimalną, to nikt by tam nie chciał pracować, bo może iść do innej firmy.

   @Lawrence_z_Arabii: dlatego pisałem o tym by to zrobić na poziomie państwa a nie jednej pojedyńczej firmy.

   To nie związki zawodowe sprawiły, że Niemcy mają dużo bardziej rozwiniętą gospodarkę.

   nie mówiłem o tym dlaczego mają rozwiniętą gospodarkę, tylko dlaczego zarabiają więcej. Jednym z czynników ją silne związki zawodowe. W każdym kraju gdzie są silne związki zawodowe pracownicy więcej zarabiają.

  •  
   L...............i

   -3

   pokaż komentarz

   nie mówiłem o tym dlaczego mają rozwiniętą gospodarkę, tylko dlaczego zarabiają więcej.

   @mikka22: Przecież to to samo, bo zarabiają więcej przez lepiej rozwiniętą gospodarkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: 41% o jest wysoki podatek, a takie jest całkowite opodatkowanie przy UoP.

  •  
   Z...............k

   +6

   pokaż komentarz

   bo przeciętny norweski pracodawca zapewnia mu lepsze narzędzia pracy.

   @Lawrence_z_Arabii: Wtrącenie z dupy zrobię ( ͡° ͜ʖ ͡°) Koledzy się ze mnie dziwią, że kupuję drogie i dobre narzędzia ręczne, np szczypce do cięcia kabli. Ja kupuję za 100 zł, oni za 10 zł z biedronki. Kiedy moje tną, i tną ich już nie dają rady. Ale on nie da więcej kasy za tak proste narzędzie bo szkoda. I potem się denerwuje, że mu robota nie idzie, że kabla nie potrafi przeciąć itd. A ja się z tego śmieję, z ich pozornych oszczędności.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86 a nie brakuje? k$$!a mamy niż demograficzny, najnizszy wiek emerytalny w UE i ogromna emigracje młodych... FIZYCZNIE nie ma ludzi do pracy... pensji w nieskonczonosc nie da sie podnosić jesli ceny produktow/uslug ktore ten pracownik ma wytworzyc nie rosną...

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86 ukraincy to nie polacy u niemca czy holendra... nie dymaja za 6zl/h i nie są tańsza alternatywą... są po prostu pracownikami czesto drozszymi niz polacy bo trzeba im dac lokal, oplaty zaplacic itd...

  •  

   pokaż komentarz

   Przecież to to samo, bo zarabiają więcej przez lepiej rozwiniętą gospodarkę.

   @Lawrence_z_Arabii: to po co się czepiałeś?

  •  
   L...............i

   -2

   pokaż komentarz

   to po co się czepiałeś?

   @mikka22: Bo pisałeś co innego.

  •  

   pokaż komentarz

   nieprawda. Wystarczy popatrzeć na pracowników franczyzowej kawiarni np starbucks. Za godzinę pracy niemiecki pracownik może kupić sobie 3 kubki kawy latte, polskiego stać na 0.9 kawy za godzinę pracy. Tu nie ma maszyn by to wytłumaczyć, ani niemiecki pracownik przecież nie nalewa 3 razy szybciej kawy.

   To co robi tu różnicę to układy branżowe i związki zawodowe. Tam firma nie może pracownikowi mniej zapłacić i tyle.

   @mikka22: bo Niemcy mają firmy sprzedające towar na cały świat a my nie mamy. W Niemczech jest dużo dobrze płatnej pracy, która wywarza dużą wartość. W Polsce jest dużo mało płatnej płacy pracy, która wytwarza małą wartość.

   @Lawrence_z_Arabii: chyba o to Tobie chodziło?

  •  

   pokaż komentarz

   bo Niemcy mają firmy sprzedające towar na cały świat a my nie mamy.

   @vitek6: ale to nastąpiło dopiero później. Nie dlatego oni dużo zarabiają. Teraz mają nadwyżki handlowe dlatego że dla nich euro jest tanie. Ale nawet już dużo dużo wcześniej Niemcy zarabiali więcej. I różnicę robią właśnie związki zawodowe i układy branżowe. Są u nich branże gdzie nie ma związków zawodowych i tam niemcy też mało zarabiają.

   W Polsce jest dużo mało płatnej płacy pracy, która wytwarza małą wartość.

   I to też jest nie prawda. Problemem jest to, że znaczna część zysków pozostaje w przedsiębiorstwach a nie wraca do pracowników jako wynagrodzenia. Udział płac w dochodzie narodowym brutto stale maleje od lat 90-tych. I to widać na statystykach. Po prostu firmy zarabiają coraz więcej ale to nie przyczynia się do wzrostu wynagrodzeń.

   https://businessinsider.com.pl/twoje-pieniadze/praca/udzial-plac-w-pkb-w-polsce-w-2017-r-pensje-polakow-najnizsze-w-ue/grsr901
   http://forsal.pl/artykuly/1010452,wos-kiedy-i-dlaczego-rozpoczal-sie-spadek-plac-w-pkb-felieton.html
   http://rafalhirsch.blogspot.com/2013/08/czas-na-podwyzki-pac.html

   źródło: 1.bp.blogspot.com

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: jak później jak Niemcy maja firmy, które działały przed wojnami światowymi a na wojnach zbijały majątki i wiedzę. Czyli jeszcze wcześniej?

   I to też jest nie prawda

   @mikka22: to jakie my mamy firmy i dobrze płatne stanowiska?

   Po prostu firmy zarabiają coraz więcej ale to nie przyczynia się do wzrostu wynagrodzeń.

   A to możliwe a to dlatego, że nie ma dobrze płatnych stanowisk, które mogły by konkurować z tymi słabo opłacanymi tylko montownie. Wszystko się zgadza.

  •  

   pokaż komentarz

   jak później jak Niemcy maja firmy, które działały przed wojnami światowymi a na wojnach zbijały majątki

   @vitek6: ale przecież nie wszystkie firmy :) Mnóstwo firm powstało już np po 2000 roku i one płacą pracownikom więcej.

   to jakie my mamy firmy i dobrze płatne stanowiska?

   źle mnie zrozumiałeś. nieprawdą jest to że firmy wytwarzają małą wartość, a nie że płacą mało.

   nie ma dobrze płatnych stanowisk, które mogły by konkurować z tymi słabo opłacanymi tylko montownie. Wszystko się zgadza.

   nie do końca. W niemczech też masz montownie ale tam pracownicy zarabiają więcej, właśnie dlatego że mają silne związki zawodowe. Podałem przykład z siecią Starbucks pracownicy w niemczech a w polsce. To jest ta sama sieć, ale w polsce firma może płacić pracownikom mniej bo nie ma związków zawodowych, które by o to dbały.

  •  

   pokaż komentarz

   ale przecież nie wszystkie firmy :) Mnóstwo firm powstało już np po 2000 roku i one płacą pracownikom więcej.

   @mikka22: zgadza się ale te firmy istnieją i konkurują o pracowników na rynku pracy między sobą.

   źle mnie zrozumiałeś. nieprawdą jest to że firmy wytwarzają małą wartość, a nie że płacą mało.

   @mikka22: oczywiście, że wytwarzają małą wartość.

   nie do końca. W niemczech też masz montownie ale tam pracownicy zarabiają więcej, właśnie dlatego że mają silne związki zawodowe

   @mikka22: ale obok mają lepszą pracę do której też potrzeba ludzi. Mają firmy, które napędzają gospodarkę. Ludzie więcej kupują bo mają więcej pieniędzy. Usługi są droższe itd itd. Spłycasz to do jakiegoś jednego elementu jakim są związki zawodowe. To tak jakbyś powiedział, że płacę da się podnieść ustawą.

   Podałem przykład z siecią Starbucks pracownicy w niemczech a w polsce. To jest ta sama sieć, ale w polsce firma może płacić pracownikom mniej bo nie ma związków zawodowych, które by o to dbały.

   @mikka22: czyli według Ciebie związki zawodowy podniosły by płacę do poziomu niemieckiego? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

  •  

   pokaż komentarz

   zgadza się ale te firmy istnieją i konkurują o pracowników na rynku pracy między sobą.

   @vitek6: no i co z tego?

   oczywiście, że wytwarzają małą wartość.

   widziałeś wykres wyżej? Firmy kumulują u siebie gotówkę której nie oddają w postaci pensji pracownikom. O tym mówią statystyki. Przejrzyj sobie udział płac w PKB. Ja nie biorę tego z głowy tylko z danych.

   Mają firmy, które napędzają gospodarkę.

   u nas też są firmy które napędzają gospodarkę a płacą mniej bo mogą. Tam nie mogą bo są związki zawodowe i układy branżowe.

   Spłycasz to do jakiegoś jednego elementu jakim są związki zawodowe.

   ty natomiast spłycasz to do jakiejś mitycznej gospodarki która jest napędzana samymi firmami. To tak nie działa. Pracodawcy nie podnoszą pensji pracownikom tylko dlatego że jest konkurencja. U nas też jest konkurencja a jakoś nie płacą więcej.
   a jeśli chcesz wiedzieć więcej to na zarobki niemieckich pracowników ma wpływ także większa redystrybucja bogactwa w postaci zasiłków dla dzieci etc. i lepszy rynek mieszkaniowy. Ludzie tam nie muszą tyle wydawać na wynajem mieszkań, więcej mają w kieszeni, wakacje są dla nich tańsze etc...

   czyli według Ciebie związki zawodowy podniosły by płacę do poziomu niemieckiego? Na jakiej podstawie tak twierdzisz?

   dokładnie tak. W każdym państwie silnie uzwiązkowionym płace są wyższe. Jeżeli firma zarabia dajmy na to 6 mln rocznie a na wynagrodzenia dla pracowników przez nacza 1/10 tego to taki związek nie zgodziłby się na to i powiedział, żeby firma zapłaciła 1/8 tego, czyli więcej.
   Układy branżowe to drugi punkt. Po prostu w danej branży firma nie może zapłacić pracownikom mniej.

  •  

   pokaż komentarz

   no i co z tego?

   @mikka22: i to z tego, że konkurencja wpływa na wysokość płac.

   widziałeś wykres wyżej? Firmy kumulują u siebie gotówkę której nie oddają w postaci pensji pracownikom. O tym mówią statystyki. Przejrzyj sobie udział płac w PKB. Ja nie biorę tego z głowy tylko z danych.

   @mikka22: ale rozumiesz, że Niemcy mają 5 razy większe PKB od Polski czyli, że wytwarzają 5 razy więcej wartości niż my?

   u nas też są firmy które napędzają gospodarkę a płacą mniej bo mogą. Tam nie mogą bo są związki zawodowe i układy branżowe.

   @mikka22: nawet jakby oddawały wszystko co zarabiają to dalej byłyby zarobki mniejsze niż w Niemczech. U nas nie ma wielkich, międzynarodowych korporacji, które wytwarzają dużą wartość, wytwarzają dużo produktów i usług o wysokich marżach. Są montownie tych korporacji.

   ty natomiast spłycasz to do jakiejś mitycznej gospodarki która jest napędzana samymi firmami. To tak nie działa. Pracodawcy nie podnoszą pensji pracownikom tylko dlatego że jest konkurencja. U nas też jest konkurencja a jakoś nie płacą więcej.
   a jeśli chcesz wiedzieć więcej to na zarobki niemieckich pracowników ma wpływ także większa redystrybucja bogactwa w postaci zasiłków dla dzieci etc. i lepszy rynek mieszkaniowy. Ludzie tam nie muszą tyle wydawać na wynajem mieszkań, więcej mają w kieszeni, wakacje są dla nich tańsze etc...


   @mikka22: w takim razie zróbmy ustawę, która podniesie płace. Problem rozwiązany.

   dokładnie tak. W każdym państwie silnie uzwiązkowionym płace są wyższe. Jeżeli firma zarabia dajmy na to 6 mln rocznie a na wynagrodzenia dla pracowników przez nacza 1/10 tego to taki związek nie zgodziłby się na to i powiedział, żeby firma zapłaciła 1/8 tego, czyli więcej.

   @mikka22: tylko, że takich firm nie ma.

   Układy branżowe to drugi punkt. Po prostu w danej branży firma nie może zapłacić pracownikom mniej.

   Po co związku. Niech rząd zrobi ustawę, która nakaże wypłacać większe pensje pracownikom.

  •  

   pokaż komentarz

   i to z tego, że konkurencja wpływa na wysokość płac.

   @vitek6: nie, nie wpływa. U nas też jest konkurencja i jakoś płace nie rosną.

   Niemcy mają 5 razy większe PKB od Polski czyli, że wytwarzają 5 razy więcej wartości niż my?

   a co to ma do rzeczy? Finlandia ma 2x mniejsze PKB niż Polska a tam więcej się zarabia.

   nawet jakby oddawały wszystko co zarabiają to dalej byłyby zarobki mniejsze niż w Niemczech.

   ???? :) PKB u nas wynosi 16 tys USD na osobę więc byśmy przeskoczyli niemców ponad czterokrotnie. :)

   U nas nie ma wielkich, międzynarodowych korporacji, które wytwarzają dużą wartość

   co to ma do rzeczy?

   wytwarzają dużo produktów i usług o wysokich marżach.

   nieprawda. Niemieckie produkty są tańsze niż wiele w europie i na świecie, stąd niemcy mają nadwyżkę handlową. Zauważyłeś że mają eksport prawie taki jak chińczycy? :))

   w takim razie zróbmy ustawę, która podniesie płace. Problem rozwiązany.

   a kto mówi o ustawie? ja mówiłem o związkach zawodowych a ty o jakiejś ustawie. gadasz od rzeczy.

   tylko, że takich firm nie ma.

   a konkretnie to jakich? bo właśnie w niemczech takie są. Związki zawodowe przecież siedzą w zarządzie firm i ustalają wspólnie politykę płac. Moze dokształć się zanim zaczniesz się wypowiadać?

   Po co związku. Niech rząd zrobi ustawę, która nakaże wypłacać większe pensje pracownikom.

   a gadasz tak bez sensu bo?

  •  

   pokaż komentarz

   nie, nie wpływa. U nas też jest konkurencja i jakoś płace nie rosną.

   @mikka22: właśnie u nas nie ma konkurencji w postaci dużej liczby dobrze płatnych stanowisk bo nie mamy firm co próbuję Tobie wytłumaczyć od kilku komentarzy.

   a co to ma do rzeczy? Finlandia ma 2x mniejsze PKB niż Polska a tam więcej się zarabia.

   @mikka22: a na głowę ile ma?

   ???? :) PKB u nas wynosi 16 tys USD na osobę więc byśmy przeskoczyli niemców ponad czterokrotnie. :)

   @mikka22: a u Niemców ile wynosi na głowę? 16 tys USD na głowę czyli jakieś 60 tys rocznie czyli jakieś 5 tys miesięcznie. Średnia płaca w Polsce wynosi 4600 zł brutto.

   co to ma do rzeczy?

   @mikka22: bo firmy tworzą wartość (a nie związki zawodowe i ustawy), wartość przekłada się na płace.

   nieprawda. Niemieckie produkty są tańsze niż wiele w europie i na świecie, stąd niemcy mają nadwyżkę handlową. Zauważyłeś że mają eksport prawie taki jak chińczycy? :))

   @mikka22: a jakie mają marże i na jaką skalę są produkowane. Ile znacz niemieckich wielkich korporacji a ile polskich.

   a kto mówi o ustawie? ja mówiłem o związkach zawodowych a ty o jakiejś ustawie. gadasz od rzeczy.

   A czym to się różni? Obydwie opcje podwyższają sztucznie płace.

   a gadasz tak bez sensu bo?

   @mikka22: to jest tak samo bez sensu jak pisanie, że związki zawodowe magicznie podnoszą płace.

   Zrozum, że aby były wyższe płace to musimy wytwarzać większą wartość i musi być konkurencja na rynku pracy. Żadne związki zawodowe tego nie zmienią.

  •  

   pokaż komentarz

   właśnie u nas nie ma konkurencji w postaci dużej liczby dobrze płatnych stanowisk bo nie mamy firm

   @vitek6: :) mamy bardzo duża konkurencję. Gdybyśmy nie mieli dużej konkurencji to firmy powstawałyby u nas jak grzyby po deszczu. Konkurencja może być też pomiędzy małymi firmami, które mało płacą pracownikom i te firmy konkurują ze sobą obniżając cenę produktu poprzez obniżenie płac pracownikom.

   mamy bardzo dużo firm, ale one płacą mniej niż te same firmy w niemczech i nie z uwagi na konkurencję tylko związki zawodowe i układy branżowe.

   a na głowę ile ma?

   aa widzisz to może zdecyduj się o czym piszesz? od samego PKB jeszcze los obywateli się nie poprawił. To co robi różnice to udział płac w dochodzie narodowym brutto. A nie mityczne PKB. Może przeczytaj jakąkolwiek książkę do ekonomii.

   a u Niemców ile wynosi na głowę? 16 tys USD na głowę czyli jakieś 60 tys rocznie czyli jakieś 5 tys miesięcznie. Średnia płaca w Polsce wynosi 4600 zł brutto.

   no i właśnie sobie odpowiedziałeś na pytanie dlaczego u nas słabo płacą, bo udział płac w dochodzie jest niższy. To ci próbuję właśnie powiedzieć.

   bo firmy tworzą wartość (a nie związki zawodowe i ustawy), wartość przekłada się na płace.

   u nas też firmy tworzą wartość, tylko że ta wartość jest inaczej dzielona. Większość bierze firma a mniej idzie dla pracowników. Związki zawodowe nie tworzą wartości tylko dzielą tę wartość pomiędzy pracownikami.

   a jakie mają marże i na jaką skalę są produkowane. Ile znacz niemieckich wielkich korporacji a ile polskich.

   ale co? kto ma marże?

   A czym to się różni? Obydwie opcje podwyższają sztucznie płace.

   no i właśnie mi przyznałeś rację, ze związki zawodowe zwiększają płace.

   Zrozum, że aby były wyższe płace to musimy wytwarzać większą wartość. Żadne związki zawodowe tego nie zmienią.

   od lat 90-tych non stop zwiększamy produkcję i wytwarzamy większą wartość, zwiększyliśmy efektywność pracy ponad 5-cio krotnie ale płace nie wzrosły pięciokrotnie. Nadal polacy zarabiają mało. Możesz tak zwiększać wartość w nieskończoność i tak byśmy zarabiali mało.

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: ehh. Ok. Niech Ci będzie. W tym kraju nigdy nie będzie dobrze skoro mamy takich wyborców.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: mówisz właśnie o sobie

   https://www.dw.com/pl/niemcy-wzrośnie-płaca-minimalna/a-44407159

   https://polskiobserwator.de/aktualnosci/niemcy-nowe-wyzsze-stawki-placy-minimalnej/

   https://www.obserwatorfinansowy.pl/tematyka/makroekonomia/niemcy-o-75-proc-podnosza-place-w-budzetowce/

   Płace związane z zbiorowym układem pracy wzrosną z mocą wsteczną od 1 marca o 2,1%, w 2016 wzrosną również w marcu o kolejne 2,3% co daje w sumie łączną podwyżkę o 4,4% - co do takiego kompromisu porozumiały się związki zawodowe oraz TdL (Tarifgemeinschaft der Länder).
   https://punkt.media/pl/aktualnosci/gospodarka/1252-niemcy-place-rosna-i-rosna-kto-jeszcze-otrzyma-podwyzki

   "Udział płac w PKB w krajach Europy Środkowej i Wschodniej jest średnio o siedem punktów procentowych niższy niż w Europie Zachodniej. W dodatku udział płac w PKB cały czas zmniejsza się w większości państw regionu, a spadek najbardziej widoczny jest w Polsce."

   Silne związki, wyższe płace. W ocenie dr. Béla Galgóczi jedną z przyczyn niskich wynagrodzeń w regionie jest niewysoki stopień uzwiązkowienia. - Kraje Europy Środkowej i Wschodniej, z wyjątkiem Słowenii, mają najniższy stopień uzwiązkowienia i objęcia układami zbiorowymi pracy w całej UE, który w dodatku z każdym rokiem jeszcze bardziej spada. Zaznacza także, że w wielu krajach UE np. w Niemczech sytuacja jest odwrotna. W państwach Europy Zachodniej działają silne związki zawodowe, a kwestie pracownicze m.in. dotyczące wysokości wynagrodzeń regulowane są w ramowych porozumieniach.

   http://www.solidarnosckatowice.pl/pl-PL/dlaczego_w_naszym_regionie_zarobki_powinny_rosnac.html

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: skoro tak mówisz to podnieśmy od razu place do miliona.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: to nie ja tak mówię, tylko tak działa gospodarka, masz cytaty wyżej. a ty po prostu jesteś głupi skoro prostych rzeczy nie rozumiesz.

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: tak. Jak nie było związków zawodowych to gospodarka nie działała. Przykro mi ale to Ty nie rozumiesz skąd się bierze bogactwo.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: masz tam wyżej przykłady.. w ogóle ich nie czytałeś.. Ale jak chcesz, możesz dalej udawać ignoranta.

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: oczywiście, że czytałem. Mowa jest o tym, że kilka procent różni się udział płac w PKB... czyli nawet jakbyśmy się zrównali z innymi krajami (uzwiązkowanymi) to dalej jest to kilku procentowy wzrost płac. A mówimy o różnicy pomiędzy nami a Niemcami kilkukrotnej... skąd według Ciebie ma się wziąć ta różnica po tym uzwiązkowieniu?

  •  

   pokaż komentarz

   skąd według Ciebie ma się wziąć ta różnica po tym uzwiązkowieniu?

   @vitek6: w polsce tylko 6% należy do związków, w sektorze prywatnym właściwie nie ma związków. Na dodatek nasze związki są słabe, możliwość zorganizowania strajku prawie niemożliwa. W Niemczech uzwiązkowienie jest 4 krotnie wyższe, tam związki są silne. Do tego dodaj brak umów smieciowych i układy branżowe, których u nas w ogóle nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @Lawrence_z_Arabii: dlatego właściciel który zarabia więcej na tym samym produkcie, powinien płacić pracownikowi więcej (sam nadal powinien zarabiać więcej niż przedsiębiorca sprzedający taniej)

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: nie odpowiedziałeś na pytanie. Skąd się wezmą pieniądze?

  •  

   pokaż komentarz

   Skąd się wezmą pieniądze?

   @vitek6: odpowiedziałem już dużo wcześniej tylko masz wybiórczą pamięć, albo nie kojarzysz faktów. Udział płac w dochodzie spada. I właśnie tam są pieniądze, w tej luce pomiędzy dochodem brutto a udziałem płac.

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: i jak dojdziemy do poziomu niemieckiego udziału płac czyli zwiększy się o jakieś kilka procent to o tyle wzrosną płace. A gdzie reszta różnicy w płacach pomiędzy nami a Niemcami?

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: nie nie zwiększy się o kilka procent. Kilkanaście raczej. Mamy duży rozjazd między dochodami firm a udziałem w nich płac, więc to na pewno nie jest kilka procent.

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: według zamieszczonych przez Ciebie linków jest średnio o 7 punktów procentowych niższy w krajach Europy Wschodniej i Środkowej czyli o tyle wzrosły by płace. A nawet jeżeli kilkanaście procent to dalej skąd się bierze różnica pomiędzy płacami u nas i w Niemczech?

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: przeczytaj jeszcze raz te komentarze bo nie chce mi się powtarzać

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: no przeczytałem i przytaczam Tobie Twoje dane. Więc skąd się weźmie ta różnica? Nawet już uznałem, że uzwiązkowienie podwyższy płace o te kilka procent. Ale co z resztą? Z czego wynika różnica?

  •  

   pokaż komentarz

   @waldenstrom: Po części państwo a po części pracodawca. Państwo wyzyskuje #januszebiznesu a ci przerzucają ten wyzysk na pracowników, przy okazji mając uniwersalną wymówkę.

  •  

   pokaż komentarz

   Troche przykre, ale skisłę xD

   @Swistaq612: przykre to są takie lemingi takie jak ty xD :(

  • więcej komentarzy(61)

 •  

  pokaż komentarz

  Proszę o udokumentowany przykład chociaż jednej firmy która musiała zakończyć działalność w Polsce z powodu braku "rąk do pracy"

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @tysonic: Nie ma obowiązku zatrudniania ludzi. Możesz pracować sam jak Ci się pracownik nie opłaca.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: Załóż biznes i potem się mądruj. Jeszcze się opłaca ale niebawem pis dołoży kolejne podatki i już wtedy moi pracownicy skończą na bezrobociu. Wiesz, ty też nie musisz pracować jak Ci płaca nie odpowiada, to działa w dwie strony A te k%$@y z rządu zamiast być mi wdzięczne że daję ludziom pracę i płace podatki to robią wszystko żeby mnie zniszczyć. Ale co ty możesz wiedzieć "Panie pracowniku"...

  •  

   pokaż komentarz

   Wiesz, ty też nie musisz pracować jak Ci płaca nie odpowiada, to działa w dwie strony

   @tysonic: No właśnie o to chodzi. Co to za głupia dyskusja "brakuje pracownika". Pracownicy po prostu pracują tam, gdzie im lepiej płacą. Chcesz zatrudniać, lepiej płać.

  •  

   pokaż komentarz

   @tysonic: w szwecji mają jeszcze wyższe podatki i jakoś firmy nie upadają. To nie wina podatków że nie można więcej zapłacić pracownikom, tylko problem firm, które non stop oszukują na umowach, płacąc pracownikom minimalną a resztę pod stołem. Uczciwe firmy w związku z tym nie mogą zapłacić pracownikom więcej bo wypadły by z rynku, bo konkurencja może sobie pozwolić na zejście z ceny na produkcie właśnie przez nieuczciwe praktyki.

   Podatki mogłyby być nawet wyższe, gdybyb wszyscy je uczciwie płacili i Inspekcja pracy sprawnie działała. Gdyby dla wszystkich byłyby takie same reguły problemu by nie było.

  •  

   pokaż komentarz

   Wiesz panie chuju, jak doj?%?li tyle podatków to może powiesz mi pan z czego mam więcej płacić pracownikom? Aha, tak myślałem że tu się kończą pańskie mądrości...

   @tysonic: Jak twoja firma tak marnie prosperuje że z powodu podatków nie możesz płacić więcej (a jakoś innym się to udaje), to najwyraźniej c#!??wo zarządzasz swoim biznesem i powinieneś zwinąć interes, zamiast szukać jelenia który będzie u ciebie pracować za pisiąt groszy, i poklepanie po plecach. Dla takich pshethsiepiorców jak ty zawsze wszyscy są winni (pracownicy, rząd, podatki, konkurencja) tyko nie wy, że zwyczajnie jesteś c#!??wy w tym co robisz.

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: Argumentum ad "Szwecjum" tak bardzo zajebisty. W momencie gdy ich usługi są 8 razy droższe niż w polszy płacenie 2 razy większych podatków nie za bardzo ich ruszy, a na pewno mniej niż nas.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora

  •  

   pokaż komentarz

   @fenis: ale tam usługi są droższe dlatego że więcej płacą pracownikom, a nie odwrotnie. Po prostu jeśli zwiększasz udział płac w dochodzie krajowym brutto to automatycznie choć nie zawsze ceny rosną.

  •  

   pokaż komentarz

   @tysonic: A pocałuj ty mnie w pindola, tak cię przeproszę. To ty tutaj jojczysz na to jaki jesteś biedny nie ja, więc to ty jesteś roszczeniową p@$#ą z syndromem oblężonej twierdzy nieumiejącą się przyznać że jesteś picza a nie byznesmen

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: Czyli jeżeli zatrudnię pomoc do swojej firmy i jej dowalę 50% swoich zarobków i zrobią tak wszystkie firmy to nagle automatycznie region w którym prowadzę firmę (jeden z tych o najmniejszych zarobkach) eksploduje w kosmos z zarobkami i uplasuje się w czołówce pod względem zarobków?

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22: Bo u nas się przyzwyczaili, zatrudnić jak najwięcej, płacąc jak najmniej.

  •  

   pokaż komentarz

   @tysonic: Ja patrząc na to co się dzieje zrestrukturyzowałem swój interes. Zwolniłem część pracowników bo to było tak że zajęty byłem tym by mieli co robić, brałem każdą robotę by obrót był i tak dalej. Teraz niektórych klientów wyganiam do konkurencji. Zostawiłem kilku pracowników, jak sam robiłem tak robię ale przy nieco ciekawszych zleceniach a na pewno lepiej płatnych. Bo nie muszę gonić na zbity ryj by było na wypłaty pod koniec miesiąca. Nie każdy oczywiście tak może bo to zależy od specyfiki interesu ale jak się da to jest to lepsze rozwiązanie niż gonienie za pracownikiem na siłę.

  •  
   bojownik69

   +1

   pokaż komentarz

   @tysonic: polski Janusz biznesu u którego pracowałem tez myślał że jest moim wybawicielem "bo dał mi prace" zapomina tylko ze tez jemu był potrzebny pracownik i że ten pracownik jak zobaczy że go robi w jajo to mu podziękuje i pójdzie gdzie indziej pracować.
   Ja mu podziękowałem i poszedłem tam gdzie dali 500 więcej i bez pracy w soboty a robota ta sama.

  •  

   pokaż komentarz

   @mikka22 tylko w Szwecji proszę Pana za ten sam towar przeciętny obywatel jest w stanie zapłacić więcej. Robi się skala. U nas bitwa o każdy grosz. Z resztą Szwecja to nie jest najlepszy przykład. Oni mają bogactwa i kilka firm o zasięgu światowym. My dalej jesteśmy na dorobku. A pracodawcy płacą tyle ile płaci rynek. Jak im się przestanie opłacać zamkną firmy albo przeniosą się w inne miejsce.

  •  
   z.............o via Android

   0

   pokaż komentarz

   @tysonic Ludzie nie potrzebują pracy, tylko kasy, więc nie oczekuj wdzięczności że "dajesz pracę"

  •  

   pokaż komentarz

   @nowoczesny_jawnogrzesznik: ja od jakiegoś czasu mam podobnie - pracownicy dostają minimalną na umowę ale pracują w sumie jakieś 14 dni w miesiącu i szczerze powiem, że sami tak wolą bo najwidoczniej nie zależy im na większej kasie a lekkiej pracy. Ale wykopki za te 14 dni to by chciały 5k i czerwony dywan.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: jesteś strasznie aktywny tu. Pytanie mam zatem.
   W mojej okolicy by wygrać przetarg na roboty budowlane (takie mniejsze, dla wspólnot itp.) trzeba w kosztorysie dać stawkę za roboczogodzine w okolicy 13,50-14,00 zł. Jak taki pracodawca ma płacić więcej, jak zamawiający wybierają po cenie i najniższa wygrywa?

  •  

   pokaż komentarz

   @tysonic: masz rację, ode mnie plus a teraz czekam na grad minusów od narzekających na januszy Panow pracowników ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @_komentator_: Jeśli startujesz w takim przetargu to znaczy że masz ludzi którzy zgodzą się za tyle pracować. To znaczy że nie brakuje Ci pracowników. Jeżeli Ci brakuje, to nie startujesz w takim przetargu, czekasz na lepsze oferty.
   Teraz już wiesz jak żyć.

  •  

   pokaż komentarz

   @PC86: pula dostępnych ludzi w wielu zawodach zmalała, to nie tylko kwestia wynagrodzenia tylko faktycznie brakuje rąk do pracy (przez 6 miesięcy szukałem php developera wiem co mówię)

  •  

   pokaż komentarz

   @woartur: Kurde, no to szkoda ogromna że jest na rynku mniej php developerów niż 20 lat temu... Rozwiązaniem jest masowe ściąganie Hindusów i Ukraińców.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli Ci brakuje, to nie startujesz w takim przetargu, czekasz na lepsze oferty.
   Teraz już wiesz jak żyć.


   @PC86: Ale jak takiemu januszowi etatu napiszesz zmien prace wez kredyt to hurr durr nie kazdy moze byc programista( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @fenis: nie region, musiałby być tak w całym państwie + podatki + redystrybucja, wtedy tak właśnie było.

   Z resztą Szwecja to nie jest najlepszy przykład. Oni mają bogactwa i kilka firm o zasięgu światowym.

   @Inarus: ale zaczynali te reformy w latach 30tych ubiegłego wieku będąc biednym państwem. Zresztą, jeśli ci szwecja nie odpowiada to weźmy Finlandię. Finlandia nic nie ma a jest bogatsza od nas.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli Ci brakuje, to nie startujesz w takim przetargu, czekasz na lepsze oferty.

   @PC86: nie ma lepszych ofert. za co żyjesz, płacisz ludziom (którzy też czekają) i za co spłacasz kredyty na sprzęt firmowy?

  • więcej komentarzy(15)

 •  

  pokaż komentarz

  Polski byznesmen z janszexu przez podatki uciśniony, biedny więcej płacić nie może, tak w ogóle to do interesu dokłada - dltego pensji nie podnosi ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  źródło: wykop.pl

1 2 3 4 5 6 7 ... 16 17 następna