•  

  pokaż komentarz

  No tak xD Bo co się może stać jak sztucznie przeniesiemy ogromne masy wody.
  Ludzkość sama się kiedyś unicestwi.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZercaMirkoslaw: No. Powinniśmy dalej siedzieć w jaskiniach i ogień chwytać z po-piorunowych pożarów...

  •  

   pokaż komentarz

   @bylem_w_bordo_bylem_w_bajo: Nie to mam na myśli. Chyba widzisz różnicę między wynalazkami: samochód - bomba atomowa?

  •  

   pokaż komentarz

   @ZercaMirkoslaw: Tak widzę. Jeden dał nam możliwość szybkiego przemieszczania się z miejsca na miejsce, a drugi wytwarzanie energii elektrycznej na niespotykaną dotąd skalę, bo dzięki pracom nad bombą atomową istnieje znana nam dzisiaj technologia produkcji energii elektrycznej z elektrowni atomowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @bylem_w_bordo_bylem_w_bajo: Nie ( ͡° ʖ̯ ͡°) Bomba atomowa nie dała nam możliwości wytwarzania energii elektrycznej. Po prostu po odkryciu energii jaka znajduje się w atomie człowiek pierwsze pomyślał jak kogoś tym zaj%@#ć.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZercaMirkoslaw: Źle się wysłowiłem, ale już się poprawiłem. Większość technologii, którą się dziś posługujesz powstawała z myślą o "skuteczniejszym zajebywaniu kogoś".

  •  

   pokaż komentarz

   @bylem_w_bordo_bylem_w_bajo: I dlatego uważam że w końcu ktoś przegnie pałkę.

  •  

   pokaż komentarz

   @ZercaMirkoslaw jak widziałeś to czemu im nie powiedziałeś?!

  •  

   pokaż komentarz

   @ZercaMirkoslaw Dzięki bombie atomowej Europa nie widziała żadnej wojny przez tak długi czas, podczas zimnej wojny to była jedyna rzeczy która powstrzymywala przed wybuchnieciem 3 wojny światowej

  •  

   pokaż komentarz

   @bylem_w_bordo_bylem_w_bajo: Dlatego ludzkość powinna wymrzeć, bo jej jedynym celem jest zabijanie - czy to ludzi czy zwierząt. Na ch?? nam cywilizacja skoro jej jedynym celem jest produkowanie coraz to lepszych narzędzi unicestwienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kenoid: zrób ludzkości przysługę i daj przykład

  •  

   pokaż komentarz

   @Kenoid: No ale co w tym złego? Przypominam że natura sama z siebie potrafi rozp?$!@?#ić wielkim meteorytem większość życia na ziemi bez żadnego powodu więc czemu my sobie nie możemy czegoś lub kogoś rozj?@!ć?

  •  

   pokaż komentarz

   @Kenoid: Tak jak kazde stworzenie walczymy tylko o dobro nas samych - nawet "dobre bakterie" ktore masz w jelitach, jak znajda sie w zlym miejscu w organiznie beda cie chcialy zaj#@?c.

  •  

   pokaż komentarz

   @bylem_w_bordo_bylem_w_bajo

   Większość technologii, którą się dziś posługujesz powstawała z myślą o "skuteczniejszym zajebywaniu kogoś".

   To tylko mit popularny wśród ludzi nie mających pojęcia o historii nauki.

  •  

   pokaż komentarz

   @bylem_w_bordo_bylem_w_bajo: Takie tam moje rozumowanie. Kiedyś jak chłop miał 5 świń to hodowla była ekologiczna - dla środowiska. Jeżeli w jednym miejscu hoduje się 5 tyś. świń z czego powstają monstrualne ilości ścieków to natura nie może sobie poradzić z taką ilości ścieków. Jeżeli ktoś zbudował tamę o wysokości 2 metrów to to nie wpłynie to na środowisko. Natomiast gdy powstanie tama na 100 m wysokości a przy okazji rzeka rozleje się i powstanie rozlewisko wielkości małego morza to już zachwieje równowagą lokalnego ekosystemu. Podobnie jest z innymi mega inwestycjami. Może się mylę.

  •  

   pokaż komentarz

   @jerzy_100: Wg mnie się nie mylisz, ale zaraz polecą minusy. "Czyńcie sobie ziemię poddaną". Wykopków nie znasz?

  •  

   pokaż komentarz

   samochód - bomba atomowa?

   @ZercaMirkoslaw: Samochód zabija bezpośrednio setki razy więcej ludzi niż bomby atomowe, kaleczy tysiące razy więcej osób niż bomby atomowe, a pośrednio przez zanieczyszczenia ze spalania i produkcji paliw zabija jeszcze więcej.

  •  

   pokaż komentarz

   samochód - bomba atomowa

   @ZercaMirkoslaw: tak przez samochody ciągle ginął ludzie, a atom poza paroma wyjątkami utrzymuje najdłuższy w historii pokój na świecie ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Kiedyś jak chłop miał 5 świń to hodowla była ekologiczna - dla środowiska.

   @jerzy_100: Ta, jakby nie odbywała się na przekształconym terenie np w zagrodzie, to nie byłby świnie hodowlane, sztucznie stworzony gatunek, a naturalnie występujące w danym obszarze np dziki, te 5 osobników nie byłoby przywiezionych z zewnątrz tylko żyło na tym terenie od urodzenia. To samo z tą tamą. To że ty nie dostrzegasz zmian na niższym szczeblu, tego że na danym obszarze nie będą mogły żyć zwierzęta, że wyginie wiele roślin, wraz z nimi owadów a na bakteriach kończąc, nie oznacza że zmian nie ma, tylko że ty z nich sobie nie zdajesz sprawy.
   Co znaczy nie poradzi sobie? Natura sobie zawsze poradzi bo niby jak miałaby sobie nie porawdzić, nawet jak wyginie pierdyliard gatunków ssaków, nawet jak wyginie kilka kontynentów, szczerze to nawet jakby cała planeta stała się jałowa to czy możemy mówić o tym, że natura sobie nie poradziła? Natura ma się jak najbardziej w porządku.
   Co znaczy zachwianie równowagą lokalnego ekosystemu? Nie ma czegoś takiego. Środowisko non stop się przekształca, działanie każdego organizmu z nami włącznie kształtują je na inny sposób każdego dnia. Nie ma sztucznego balansu w którym wszystkie zwierzęta sobie żyją w zgodzie, tak jak je tam Pan Bóg postawił 6 tys lat temu, w takiej samej liczbie, w tym samym miejscu i robiąc to samo od lat. Nie. Następowały zmiany klimatyczne, lata mniej lub bardziej suche, zmieniając liczbę jedzenia, pojawiały się gatunki obce rywalizujące z tymi, które już tam były, istniały choroby czasem dotykające części populacji a czasem jej całej, bywały obszary całkowicie wyeksploatowane przez zwierzęta po których lokalna roślinność musiała odrastać latami lub została całkowicie przekształcona bo pozbycie się określonych gatunków roślin, a poprzez to również określonych gatunków zwierząt sprawiło że pojawiło się miejsce dla innego gatunku roślin i tak wymieniać można długo.
   Nie ma co przypisywać negatywnych cech ludziom, jakby byli w tym wyjątkowi, wszystkie zwierzęta postępują w ten sposób. Występują regularne walki zarówno o samice jak i tereny łowne, występuje przekształcanie terenów przez wiele gatunków, sztuczne budowle takie jak gniazda czy nory, żeremie bobrów i zalewanie przez nich pobliskich terenów...taki bóbr ma gdzieś ile innych istot zginie przez niego, jeśli widziałeś kiedyś teren zamieszkany przez większą populacje bobrów to wiesz jak on wygląda, o mrówkach które przebudowują teren na którym jest mrowisko nawet nie wspominając.
   Nie ma co tutaj demonizować ludzi, po prostu jesteśmy najwydajniejsi. Z tym że w odróżnieniu od innych gatunków zaczęliśmy robić coś fenomenalnego, coś czego nie robił nigdy żaden inny gatunek-uznaliśmy, że chcemy utrzymać jak najwięcej zastanych gatunków przy życiu. Prowadzimy gospodarkę leśną dbając o stan lasów, prowadzimy gospodarkę łowiecką dbając o odpowiedni stan populacji zwierząt (tak, ci znienawidzeni na wykopie myśliwi robią więcej dla ochrony zwierząt niż ci wszyscy ludzie ich oprotestowujący), dbamy o rodzimy gatunki, walczymy z gatunkami inwazyjnymi, walczymy z chorobami zwierząt i roślin, poprzez odstrzał jak i szczepienia, ostatecznie najbardziej zagrożone gatunki są otaczane stałą opieką, pomaga im się nawet w procesie reprodukcji. Czy to dobrze, czy to źle? Skoro postępowanie jak wszystkie inne zwierzęta, branie tyle ile się tylko da bez oglądanie się na innych jest złe to w takim razie to jest dobre, i robimy to jako jedyni. Z całą pewnością żylibyśmy tak samo bez pand i nosorożców, nie są nam do niczego potrzebne, a jednak o nie walczymy. Jako jedyny gatunek w historii tej planety dbamy o utrzymanie bioróżnorodności, dbamy o to by inne gatunki mogły egzystować równolegle z nami

  •  

   pokaż komentarz

   Prowadzimy gospodarkę leśną dbając o stan lasów, prowadzimy gospodarkę łowiecką dbając o odpowiedni stan populacji zwierząt (tak, ci znienawidzeni na wykopie myśliwi robią więcej dla ochrony zwierząt niż ci wszyscy ludzie ich oprotestowujący),

   @Abstraktor: Rozmawiałem z mądrym myśliwym. Powiedział, że ta "gospodarka łowiecka" prowadzi do degeneracji świata zwierzęcego. Podał przykład. Każdy myśliwy z grupy zwierząt próbuje ustrzelić te najokazalsze, największe rogi, największa tusza.
   Następnie zaczynają się rozmnażać same cherlaki bo dorodne zwierzęta zostają wcześniej odstrzelone. Wystarczy podejrzeć naturę. Samce rywalizują o dostęp do samic. Oczywiście wygrywa ten najsilniejszy i przekazuje dobre geny dalej. Czas pokazuje, że gdzie człowiek swoje łapy wsadzi zaczyna się źle dziać. (nie jestem ekologiem) Podam jeszcze jeden przykład. Koty w mieście. Wielbiciele kotów ratują chore i porzucone kotki. Dokarmiają, leczą i ratują kotka. Tyle że taki odratowany kotek zaczyna polować na ptaki i to nie z głodu a dla sportu. Taka jest kocia natura. Natura sobie poradzi? Oczywiście, że sobie poradzi tylko że czasami nie zawsze tak jak sobie byśmy życzyli. Twoje zdanie "Nie ma co tutaj demonizować ludzi, po prostu jesteśmy najwydajniejsi" Podrzucę Ci kawał. Kosmici podglądają ziemian i jeden z nich mówi, że ludzie mają wysoki stopień rozwoju. Posiadają nawet broń atomową. A drugi na to że nie koniecznie są wysoko rozwinięci bo tą broń mają wycelowaną do siebie na wzajem.

  •  

   pokaż komentarz

   @Abstraktor:
   To o czym piszesz to człowiek robi od niedawna i to tylko na ograniczonym obszarze. W dalszym ciągu w innych miejscach są tępione gatunki zwierząt i roślin na niewyobrażalną skalę. Sprawdź ile w ostatnim stuleciu wyginęło gatunków bezpowrotnie, dodaj do tego gatunki zagrożone i zobaczysz pokaźną listę.

 •  

  pokaż komentarz

  W 2013 r. Trzęsienie ziemi o sile 5,1 nastąpiło w pobliżu zapory "Trzech Przełomów", największej na świecie elektrowni wodnej, zbudowanej w 2003 r. W celu został "zablokowany" naturalny nurt rzeki Jangcy.
  Trzęsienie ziemi spowodowało niewielkie uszkodzenie struktury tamy.

  Po tym wydarzeniu zespół naukowców z Chińskiego Uniwersytetu Geologicznego w Wuhan i Uniwersytetu St. Louis w Missouri postanowił przeprowadzić eksperyment w tym regionie i wdrożyć tymczasową sieć sejsmiczną.

  "Trzęsienie ziemi wydarzyło się niemal dokładnie pod jednym z naszych stacji sejsmicznych" - powiedziała Lupiah Joo, profesor sejsmologii na Wydziale Nauk o Ziemi i Atmosferze Uniwersytetu St. Louis. "To dało nam wyjątkową okazję do dokładnego zlokalizowania głównego uderzenia sejsmicznego i niektórych jego wstrząsów wtórnych."

  Wyniki obserwacji wykazały, że wszystkie trzęsienia ziemi wystąpiły w wąskim paśmie wzdłuż poprzednio niezidentyfikowanego błędu związanego ze zbiornikiem.
  Kolejne badania terenowe w regionie, przeprowadzone przez zespół naukowców kierowany przez Johna Enkarnasionom, profesora geologii na Saint Louis University, ustalili, że „winą” trzęsień ziemi jest się zdeformowana i uszkodzona głębia . Naukowcy odkryli również, że wąski pas trzęsienia ziemi był ograniczony do pewnego rodzaju skały, który został odkryty w zbiorniku i opadł na ziemię pod różnymi rodzajami innych skał

  Podczas budowy tamy powstało duże jezioro.
  "Wysokie poziomy wody wytworzyły większy nacisk w przestrzeniach porów w skałach na niższych głębokościach, co jest znanym wyzwalaczem dla trzęsień ziemi. Jest to ten sam efekt, który może prowadzić do trzęsień ziemi, kiedy ścieki są pompowane do ziemi ", powiedział Encarnacion.

  Aktywność sejsmiczna w rejonie "Trzech Przełomów" była niska aż do budowy tamy, ale wzrosła aż siedmiokrotnie do średniego miesięcznego trzęsienia ziemi po tym, jak poziom wody w zbiorniku wzrósł ponad 150 metrów nad poziomem morza.
  Chociaż naukowcy podejrzewali, że wzrost trzęsień ziemi jest związany ze zbiornikiem, badanie to po raz pierwszy pokazuje wyraźny związek między wprowadzeniem wody do określonego rodzaju skał a inicjacją trzęsień ziemi.

  Chociaż zapora uniknęła poważnych szkód w 2013 r., naukowcy są przekonani, że region nadal jest narażony na silne trzęsienia ziemi.

  "Miliony osób mieszkających poniżej zbiornika są nadal zagrożone z powodu ryzyka nowych trzęsień ziemi. Wygląda na to, że nadszedł czas, aby szukać sposobów na wzmocnienie tamy, aby mogła wytrzymać cięższe trzęsienia ziemi "- powiedział Joo.

 •  

  pokaż komentarz

  O tym, że taka dodatkowa masa powoduje trzęsienia w tamtym rejonie, wiadomo od dawna. Nic nowego nie zostało tu przedstawione.

 •  

  pokaż komentarz

  Elektrownia Trzech Przełomów