•  

  pokaż komentarz

  Kapitał nie ma narodowości, tak nam wmawiali.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex
   Ale to tak trochę hipokryzją zapodajesz.

   Ogólnie wśród mniej ogarniętej części społeczeństwa obcy kapitał to zło. Bo wykupuje, bo wykorzystuje tanią siłę roboczą itp. Na nic tłumaczenia o pozytywnych stronach tego aspektu.

   Teraz gdy chcą produkcję przenieść do macierzy to też będzie lament? Jak mogą! Niedobrzy Niemcy chcą nas zniszczyć, wykupić....

   VW dał drugie rzycie Skodzie I ogromny rozwój całemu krajowi. Bo Czechy to mały kraj i jedna ogromna firma ma duży wpływ na całe PKB. Najlepsze jest to, że wśród Czechów za bardzo nie słychać lamentu o obcym kapitale i nie żałują, że Niemcy przejęli fabrykę. Tam niema takiego homo sovieticus jak u nas.

   Biznes to biznes i chociaż może tobie się nie podobać I nawet jak zarabiasz najniższą krajową to twoje rzycie jest dużo lepsze dzięki biznesowi i wolnemu rynkowi. A nie dzięki socjalowi.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Nie czaisz, może młody jesteś. Dawno, dawno temu, cały nasz przemysł, budowany niejednokrotnie w czynie społecznym (googlij sobie to pojęcie), został sprzedany za grosze firmom zachodnim. Bo zachód to była taka dobra wróżka która chciała naszego dobra. A potem się okazało że jak made in Poland stanowiło konkurencję dla Niemców czy Francuzów, to nasze firmy zamykali. Albo poczytaj jaka była historia z naszymi cukrowniami. W TiVi pokazali kiedyś hutę, noofka, na chwilę przed otwarciem francuski bank cofnął kredyty i zaorali bo francuskie huty były klientami tego banku. Więc nie bądź frajerem.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex
   Oho. Widzę, że mamy kolejnego post sovieticus.

   Mieliśmy taki wspaniały przemysł i technologie i wszystko poszło wp$!%u.... Tak było nie zmyślam.

   Mieliśmy rozwinięty przemysł wlukienniczy, dwa razy więcej cukrowni i produkowalismy własne samochody, wszyscy mieli pracę i byli równi.

   A tak naprawdę przemysł wlukienniczy nie potrafił konkurować z zachodem jakością a z Chinami ceną. Produkowalismy dwa razy mniej cukru niż dzisiaj. Mój wujas sprzedał dwu letniego poloneza, kupił 15. letniego Passata i zachwalał jego technologię. W sklepach brakowało podstawowych produktów. Centralnie sterowana gospodarka niepktrafiła zaspokoić potrzeb konsumentów. Jedyne co się udało się to ukryć bezrobocie. Czy się stoi czy sie leży to się należy. Drobny zakład, który dzisiaj obsługuje 30 osób kiedyś zatrudniał 200, w tym jednego grafika do zakładowej gazetki propagandowej. Wszyscy byli równi ale żeby cokolwiek załatwić trzeba było kopertę lub znajomości w partii.

   Gdy sie pojawił wolny rynek wszystko zaczęło się sypać. Nikt nie chciał kupić przestarzałych zakładów produkujących niepotrzebne rzeczy z niedoszkoloną i przerośniętą załogą. A jak już szły to za grosze i lub obcemu kapitalowi bo lokalnie ciężko było z kapitalistsmi i przedsiębiorcami. Choć trzeba przyznać że w tamtym okresie powstało też dużo firm, które dzisiaj są graczami na światowym poziomie.

   Pamiętam za gowniaka znalazłem kartkę (taka specjalna zezwalająca na zakup konkretnego produktu bo pieniądz był nic nie warty) I mama ucieszyła się bo będzie mogła zdobyć drugą parę butów, bo te kupione miesiąc wcześniej rozwalił się.

   I dzisiaj, gdy gospodarka zrobiła ogromny postęp, z poziomu trzeciego świata doszliśmy do sredniorozwinietego post sovieticus nie ma pretensji do Ruskich o pół wieku socjalizmu tylko do zachodu, bo wredni kapitalisci, banki... wykupują, zamykają, niszczą.

   Proponuję zajrzeć do podręczników z ekonomii. Tam jest wyjaśnione dlaczego potrzebna jest konkurencja, kapitał, nawet obcy nie jest taki zły. I dlaczego lata transformacji były takie trudne i mimo wielu błędów można powiedzieć, że odnieslismy sukces.

   I proponuję nie głosować na socjalistów, którzy upartyjniaja cały kraj od mediów po sądy bo nie wyjdziemy z pułapki średniego dochodu i zostaniemy murzynami Europy psiocząc na nią, mimo, że dzięki ich pieniądzom zaczęliśmy sami zarabiać I zrobiliśmy ogromny postęp.

  •  
   p.............z

   +98

   pokaż komentarz

   @wcinaster: nawet z zainteresowaniem czytałem do "drugie rzycie" xD

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex bo nie ma. Chyba, że jest niemiecki:)

  •  

   pokaż komentarz

   @poznanskijanusz normalna literówka, zdarza się wszystkim. Prawidłowa odmiana to "druga rzyć".

  •  
   p.............z

   +2

   pokaż komentarz

   @kolorofon: literówka.. "VW dał drugie rzycie Skodzie" i dalej znów literówka "o twoje rzycie jest dużo lepsze"

  •  

   pokaż komentarz

   @poznanskijanusz no i już podpowiadam
   Odpowiednio "drugą rzyć" i "Twoja rzyć jest dużo lepsza"( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  
   W........s via Android

   -1

   pokaż komentarz

   @wcinaster (✌ ゚ ∀ ゚)☞ fajnie to brzmi i zajebiscie by się żyło a praktyka jest taka, że niemiecka fabryka VW z któreś okazji dała gruba premie pieniężna dla pracownika a polska fabryka dała k??$a po czekoladzie a właściwie nie fabryka a polskie kadry buraczane. Byle się nachapać już teraz chochlą. Zagraniczny kapitał jest zapraszany dostają dotacje, ulgi i wyprowadzają kasę do krajów macierzystych nie płacąc u nas podatków. Na szczęście nie ma zmowy cenowej między firmami... Oh wait.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wrathkrigs

   1. Zagraniczny kapitał ma takie same zasady funkcjonowania jak polski. Cofajac się do lat 90 to będę blisko prawdy, jeżeli powiem, że polskiego kapitału nie było.
   2. Inwestycje typy greenfield mają dodatkowe zachęty, bo konkurujemy o nie z innymi krajami. Polski inwestor też może liczyć na różne zachęty i dotacje z różnych programów.
   3. To kłamstwo, że nie płacą podatków. Błąd poznawczy spowodowany podawaniem kilku skrajnych przypadków (jeden z elementów propagandy) Płacą takie same podatki jak polskie firmy.
   4. Zyski idą do właścicieli. To nie socjalizm. Mimo to, to nie jest drenaż naszego kraju. Inwestując zaczynasz tworzyć aktywa. Tylko cześć tych aktywów wraca w postaci zysków. Duża część zostaje w postaci kontraktów z lokalnymi kontrahentami, wynagrodzeniami, w podatkach.
   5. No to obrazii Cię tą czekoladą. Lepiej, żeby ich nie było. 20% bezrobocia i PKB o połowę mniejsze nie jest takie złe.. Oze jeszcze parę milionów wyjechało by to i bezrobocie samo by spadło. A gdybyśmy włazili w dupę dla Rosji to bylibyśmy nawet na poziomie Białorusi.

   @TitanusRex
   Sorki panowie, ale głupio się czuje bo prubuje wytłumaczyć coś, co dla was jest jak tabliczka mnożenia. I nie jest to jakaś ideologia zbudowana na propagandzie tylko wiedza oparta na nauce sprawdzonej empirycznie i teoretycznie. Oczywiście poruszyłem szeroki temat jedynie nakreślając zarys.
   To nie jest tak, że uważam, że jesteście głupi. Ale wiedzę z zakresu ekonomii oceniam na minus 5. Bo w miejsce teorii wstawianie populizmy, zabobony, stereotypy czyli to, co najbardziej lubi obecna władza bo na takich ludziach najłatwiej zagrać na emocjach. Taki homo sovieticus.

  •  

   pokaż komentarz

   A potem się okazało że jak made in Poland stanowiło konkurencję dla Niemców czy Francuzów, to nasze firmy zamykali.

   @TitanusRex: aż z ciekawości zapytam - podaj parę przykładów firm, które jakościowo mogły konkurować z wyrobami zachodnimi.

   Cukrownie - zamknięto 85% z nich dziś, a te pozostałe 15% dziś produkuje więcej cukru; odzież i obuwie - jakość chińszczyzny, a do tego droższe; motoryzacja - no k%##a proszę; elektronika - technologicznie dwie dekady za produktami zachodnimi.

   Jakie niby polskie produkty stanowiły konkurencję dla Niemców i Francuzów?

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: piszesz:

   Cytowany tekst...To nie jest tak, że uważam, że jesteście głupi. Ale wiedzę z zakresu ekonomii oceniam na minus 5. Bo w miejsce teorii wstawianie populizmy, zabobony, stereotypy czyli to, co najbardziej lubi obecna władza bo na takich ludziach najłatwiej zagrać na emocjach. Taki homo sovieticus.

   znaczy sie uwazasz, ze sa 'nie teges... 'z ekonomii i mimo wszystko dajesz im 'piatke z minusem'? (czworek, trojek, dwojek, czy jedynek sie juz nie uzywa?)

  •  
   m.......s

   -16

   pokaż komentarz

   @wcinaster:
   Minęło 30 lat i takie zjeby co siedzą na wykopie i teoretyzują o ekonomii nie zbudowały garażowych firm które zmieniły się zaawansowane technologicznie korporacje. Kapitał zagraniczny nie zbudował nam od podstaw jakiś super inwestycji wspierających nasz eksport. Rozwinęliśmy się bardziej niż średnio, ciężko to nazwać sukcesem. Popatrz na Irlandię albo Koreę Południową , albo Japonię. Chiny też miały komunizm ale przemysłu nie zlikwidowały , majątku nie wyprzedawały.
   W Polsce niema ani jednej dużej międzynarodowej firmy technicznej. 0 . Porażka totalna.

  •  
   m.......s

   -11

   pokaż komentarz

   @mag_zbc:
   Dzisiaj nasz przemysł jest 1000 lat za zachodem. Bo nie ma nic. Zbudowanie nawet poloneza było by dzisiaj niemożliwe bo nie kadr, całych gałęzi podwykonawców zaangażowanych w produkcje. Zbudowanie jakieś firmy co potrafi z czymkolwiek konkurować w jakiejkolwiek dziedzinie graniczy z niemożliwością. , bo rynki zostały zdominowane przez superkorporacje. Polska inwestuje zerowe fundusze w naukę. W PRL robiono sensowne inwestycje np elektronikę czy technologie telekomunikacyjne. Odstawały trochę może z 10 lat. Ale można było to nadrobić inwestycjami. Ale to można było wtedy zrobić. Dzisiaj już się nie da. Polska wybrała los zadupia które tylko przygląda się ogromnemu postępowi technicznemu.
   Polska eksportowała np obrabiarki sterowane numeryczne kupowane na całym świecie. Jednak Ci co robili transformację rozwalili firmę..

  •  

   pokaż komentarz

   @kavel źle. Się wyraziłem. Miałem na myśli minus pięć w zborze liczb całkowitych a nie jako ocenę pięć z minusem. Kurde dawno nie byłem w szkole.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss
   A ja widzę mnóstwo polskich firm, które odniosły niesamowity sukces na rynkach międzynarodowych. Brakuje nam tylko takich gigantów jak Facebook czy Mercedes. Nie kojarzę branży finansowej, informatycznej czy wysokich technologii bo to nie moja działka. Bardzie produkcja, logistyka. Wiem, że tam też jest ciekawie. Coraz więcej polskich firm robi podzespoły do sąd, rakiet. Coś tam w Dronach dzieje się. Na szybkiego:

   Fakro, CD Projekt, Amika, Wielton, Inglot, Drutex, Solaris, Inteflger, LPP, CCC, Raben, Orlen, KGHM, ProElit, InteliVise, Inglot, Mlekpol, Animex, Pfleiderer (dawniej niemiecki) to tylko pojedyncze przyklady firm, które konkurują na równi z zachodnimi firmami na zachodzie. Najczęściej ich produkty na zachodzie kryją się pod innymi markami.

   Wielton już wykupił większość konkurencji w Europie i jest liderem w branży. Włochy tylko opierają się mocno. Amica wykupił dwa lata temu firmy zajmujące się dystrybucją AGD we Francji i UK. W tej chwili zalewają tamte rynki swoimi produktami.
   Trzeba wyjść z piwnicy i trochę poznać świat, żeby być pod wrażeniem postępu polskiej gospodarki. Jednak tacy ludzie nie mają czasu na wykop i tutaj panuje propaganda polski w ruinie I niemnogrud homo sovieticus. I te ciągle p#$%$#!enie o nie dobrym Niemcu, obcym kapitale itp.

   Porównujęsz Chinami? Japonią? Koreą? Zastanów się troszkę dłużej, czym się ruznimy I dlaczego to właśnie taką postawa jak twoja ciągnie nasz kraj do dołu.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss
   No dobra. Pochwalę się, pracowałem w międzynarodowej logistyce. Aż miło było patrzeć, jak zalewamy zachód coraz większą liczbą towarów. Właśnie. Meblarstowo, też nasza mocną stroną Forte itp.

   Oczywiście można narzekać, że to dlatego, że tania siła robocza. Tylko jeszcze raz wróćmy do ty Chin......

  •  
   m.......s

   +6

   pokaż komentarz

   @wcinaster:
   W Polsce nie ma ani jednej dużej międzynarodowej technicznej firmy. To co podajesz to są średniaki. Polskie firmy coś tam kupiły za uczciwe pieniądze za granicą , ale u nas kupiono w za półdarmo pół gospodarki.
   Porównywanie z Koreą , Chinami ma sens. Różnica polega na tym, że ten kraje oparte są na własnym kapitale , i prowadziły mądrą interwencjonistyczną politykę. Kapitał robi co w jego interesie , w tym korumpuje , niszczy potencjalną konkurencję.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: juz ci kiedys pisalem ze to z obrabiarkami to jest mit ktory ktos rzucil gdzies bez podania nazwy firmy. Tym bardziej ze te co kojarze jak Andrychowska Fabryka Maszyn, Avia czy Seron dzialaja ciagle.

  •  
   m.......s

   -3

   pokaż komentarz

   @Miniu30:
   Czytałem książkę ekonomisty który znał się na gospodarce PRL. Kupowano licencje zagranicznych maszyn by nauczyć się samemu produkować. Wszystkiego nie znajdziesz w internecie. Musiałbyś zagłębiać się w literaturze.

  •  
   m.......s

   -3

   pokaż komentarz

   @Miniu30:
   Tak poza tym nie wiem dokładnie na czym polega produkcja tych maszyn. Oni jakoś współpracują z dużymi zagranicznymi firmami Nie jest to do końca ich własny produkt. Nie są to duże firmy. Tak samo jak Goodram. Mi to bardziej wygląda na jakoś montownie.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: no widzisz ja sadze ze w tej ksiazce tez nie byla podana firma z nazwy tylko jako anegdotka bo widzialem ta wzmianke wiele razy w roznych miejscach zawsze bez konkretow. Dziwi to tym bardziej ze akurat w tym przedziale technologi istnieja polskie firmy ciagle produkujace te obrabiarki.
   Jak to nie sa ich produkty? Taka Avia jak mi gdzies mignelo niedawno wieksza czesc produkcji eksportuje na zachod europy.. No a z nie sa to koncerny to nic dziwnego bo to firmy produkujace obrabiarki. To ze wspolpracuja a zagranica to w tym przypadku nic nadzwyczajnego czasy kombinatow gdzie od zera robiono kazda śrubkę minely dawno tym bardziej ze w tym przypadku liczy sie tez pewna standaryzacja np w sterowaniu.

   Chodzi mi o to ze ciagle sa obrabiarki produkowane i to przez te same firmy co wczesniej.

  •  

   pokaż komentarz

   4. Zyski idą do właścicieli. To nie socjalizm. Mimo to, to nie jest drenaż naszego kraju. Inwestując zaczynasz tworzyć aktywa. Tylko cześć tych aktywów wraca w postaci zysków. Duża część zostaje w postaci kontraktów z lokalnymi kontrahentami, wynagrodzeniami, w podatkach.

   @wcinaster: dobrze gada, polać mu.
   Ja bym skupił się na aktywach w postaci lepiej wyszkolonej kadry zawodowej. Dopóki robiłem w małych firmach to umiałem to czego mogłem się dotknąć - a, że to nie był wielki enterprajs to i z doświadczeniem było tak sobie. Od kiedy robię w firmach pokroju ibm to umiem jakby więcej. I to są aktywa, na których zyskuje państwo bo z wyższej pensji zapłacę więcej podatków i zusów (czyli podatków) oraz jakby przyszło wspomóc kraj wiedzą to ludzie ogarniający wielkie koncerny już są (wystarczy odpowiednio zachęcić). Skoro z tym drugim państwo się nie śpieszy to chociaż musi nacieszyć się tym pierwszym.

  •  

   pokaż komentarz

   W PRL robiono sensowne inwestycje np elektronikę czy technologie telekomunikacyjne. Odstawały trochę może z 10 lat.

   @makumbuss: to jakiś żart? Polska elektronika była w dużej mierze składakiem z zagranicznych części - nawet osławiona Odra zbudowana była na podstawie układów kupionych od Texas Instruments. Dlaczego? Bo w Polsce nie produkowało się nawet własnych tranzystorów. To tyle jeśli chodzi o odstawania może z 10 lat

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss
   Wyjdź piwnicy, zrób studia, zatrudnij się w korpo, rób biznesy, podróżuj, poznawać ludzi sukcesu. Na wykopie jest ich mało bo nie tracą czasu.

   Wtedy może zrozumiesz jakie śmieszne rzeczy piszesz. Ja odnoszę wrażenie, że rozmawiam z kimś w okolicy gimnazjum. Może liceum. W sumie też kiedyś miałem podobną wizję świata. Także nie obrażaj się. To normalne. Człowiek mądrzeje z czasem. Jeżeli tego chce.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster
   Dziękuję za minusy.
   Życie kolego a nie "rzycie"

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Nie czaisz, może młody jesteś. Dawno, dawno temu, cały nasz przemysł, budowany niejednokrotnie w czynie społecznym (googlij sobie to pojęcie), został sprzedany za grosze firmom zachodnim. Bo zachód to była taka dobra wróżka która chciała naszego dobra. A potem się okazało że jak made in Poland stanowiło konkurencję dla Niemców czy Francuzów, to nasze firmy zamykali.

   @TitanusRex: super ten przemysł. Pełno typów nie robiących nic, byle jaka jakość i zacofanie techniczne. Jak u nas stały całe piętra stycznikowni to na zachodzie wprowadzali automatykę. Większość tych firm było huj**** wartych, część po restrukturyzacji mogła by działać. Ale na to nie było woli politycznej i społecznej. Co do chamskich zagrywek, w jakim świecie żyjesz? Myślisz że życie to bajka? Te akcje pokazują jak polacy umieją zarządzać szczególnie w spółkach rządowych.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: była jest i będzie narodowość a bajdurzenie o wspólnocie,typu właśnie kapitał nie ma narodowości mozna między bajki wrzucić to chyba już nawet dla największych ignorantów jest oczywiste.
   Ale nie wińmy Niemców, że dbają o własny interes bo to czescy politycy ich zaprosili i nie stworzyli mechanizmu jaki by im przeszkodził przenieść produkcje.Chociaż w sumie i tak Czesi na tej współpracy pewnie zyskali

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: gdyby nie obcy kapitał to tej skody już dawno by nie było

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: Natomiast mnie uczono o maksymalizacji zysków.
   VW chce wziąć Superba do Niemiec do fabryki gdzie jest klepany Passat i Arteon - bliźniacy Superba i mają tam wciąż spore rezerwy. Natomiast czeskie fabryki Skody jadą już pełną parą, a VW chce za Superba produkować inny model. Bez rozbudowy fabryk w Czechach nie będą robić nowego modelu, a mają jeszcze wolne miejsce w Niemczech.
   Jakoś Czesi nie protestowali kiedy rozpoczynano produkcje ich modeli w Chinach czy Rosji.

  •  

   pokaż komentarz

   @VWgolf3

   Znam świetnie zasady ortografii ale co zrobić gdy dysortografia nie pozwala je używać tych zasad na chodzień. A słownik w telefonie już zgłupiał.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster bolą mnie rzycie jak czytam wypociny takiej ameby

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Polska to montownia zachodu, długo jeszcze tak będzie, zmiany idą, ale polityka na wiejskiej w tym nie pomaga od prawie 30lat. (╥﹏╥) Mogło być tak pięknie ale wyszło jak zawsze.

   Bujam się trochę po zagranicznych firmach, głównie niemieckich i włoskich. Wszystko w nich jest, że tak powiem z krajów ojczystych, poza pracownikami (wyższy menadżment też jest obcy, ale to zrozumiałe). Maszyny, ok nie znam polskiej firmy produkującej obrabiarki CNC, czy roboty (głownie spotkałem się z ABB i MAZAKami). Chemia zagraniczna, w kiblach to mieli tylko srajtaśmę polską.

   W polskich firmach przeważa zagraniczny sprzęt specjalistyczny. Nasza gospodarka jest tak innowacyjna, że bardziej się opłaca zatrudnić Ukraińców niż zrobotyzować produkcje. Zmienia się to, ale powoli.

   Żeby nie było, że polskie firmy to tylko januszebiznesu, spotkałem się z sytuacją modernizacji maszyn i systemów pod względem zmniejszenia ilości defektów, w końcu ktoś stwierdził, że można obniżyć koszty zwiększając precyzję w produkcji i poprawie jakości produktów, a takie zmiany wymusili głównie klienci z zagranicy...

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex przykładów daleko nie muszę szukać: browary bydgoskie - kupione, żeby je zaorać..

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: ale czesi lepiej na tym i tak wyszli niż polacy ...

  •  

   pokaż komentarz

   Mieliśmy taki wspaniały przemysł i technologie i wszystko poszło wp!@$u.... Tak było nie zmyślam.

   @wcinaster: Banki sprzedano za równowartość ich zysku netto z lat 2014 i 2015.
   Trzeba być debilem by je sprzedać za równowartość dwuletniego zysku netto.
   Argumentowano w taki sam sposób ich sprzedaż, jak piszesz popisując się swoja bezmyślnością.
   Ci politycy nadal są na stołkach, tyle że w Brukseli.

  •  

   pokaż komentarz

   @Wezmyr: tylko jej nie zlikwidowano w czasie przemian a sprywatyzowano w dlugo po nich i istnieje ciagle.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest jakieś źródła tych rewelacji? Bo wydaje mi się, że kłamiesz?

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster przez 50 lat hulali w naszym kraju czerwoni ze wschodu, bo mieli swoje cele i czerpali z tego korzyści.
   Potem zmieniły się granice stref wpływów i od tamtej pory w naszym kraju hula kapitał zachodni. Dlaczego? Bo też ma swoje cele i czerpie z tego korzyści.

   W obu przypadkach za fasadę robi jakaś górnolotna ideologia, która lubi wypisywać na sztandarach hasła Wolność, Równość, Sprawiedliwość. Jednak w rzeczywistości stoi za tym to, co napędza świat od początku, czyli władza, potęga i ich paliwo czyli pieniądze i zasoby.
   Cieszę się, że 30 lat temu przedostaliśmy się do innej strefy wpływów, bo nie było i aktualnie nie ma dla nas lepszej opcji, tu nie ma dyskusji. To jednak nie zmienia faktu, że Zachód bynajmniej nie przyjął nas z litości i łaskawie pozwolił pić biedactwu z matczynej piersi. Cały tzw. blok wschodni to byl i jest wielki, perspektywiczny rynek zbytu, pełen siły roboczej i zasobów, także politycznych. Gwarantuję, że gdyby to się nie opłacało, to żadna zachodnia firma by tu nie inwestowała, co najwyżej przyjeżdżałyby ciężarówki z darami.

   Nie dajmy się otumaniać ideologiom. Nie wszystko, co przyniosła komuna było złe i nie wszystko co niesie kapitalizm jest dobre (albo na odwrót ( ͡º ͜ʖ͡º) ). Bez analizy faktów i krytyki nie ma rozwoju

  •  
   m.......s

   -2

   pokaż komentarz

   @mag_zbc:
   Nie to nie żart. W Polsce produkowano np mikroprocesory https://pl.wikipedia.org/wiki/MCY7880. Ja mam podłączony do kompa radiomagnetofon Condor produkcji z PRL ,i robi mi za głośniki i chwalę go sobie. Większość z was co tak krytykuje przemysł PRL nie ma żadnego pojęcia o technice.
   @wcinaster:
   Ja mam ważenie z kimś kompletnie ograniczonym ,i dogmatyczny. Podaje Ci masę przykładów. Inaczej robiono w Chinach, inaczej robiono w Słowenii. I jakoś świat się nie zawalił tam. Dało się inaczej. Te wasze bzdurne neoliberalizmy można było wprowadzić później. Nie nadawały się do gospodarki taka jak Polska w latach 90. To takie trudne do zrozumienia ?

  •  
   m.......s

   -2

   pokaż komentarz

   @Miniu30:
   Przykro mi ale znalazłem tylko taką wzmiankę.
   W Polsce czasów PRL produkowało się różne rzeczy nie tylko takie znane jak fiat. Musiałbyś się bardziej zagłębić w temat.
   Znalazłem tylko taką wzmiankę
   http://cejsh.icm.edu.pl/cejsh/element/bwmeta1.element.desklight-bdcf0cf4-a045-4a89-9277-115e435c666f?q=bwmeta1.element.cejsh-24543a39-9d8d-46fc-ba20-8e78885b0280;3&qt=CHILDREN-STATELESS

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: no ja wiem ze produkowało sie rozne rzeczy chodzi o to ze akurat te obrabiarki produkuje sie caly czas a po tej mitycznej firmie ani sladu. Serio sadze ze to jest akurat z dupy przyklad ktory krazy po internecie.
   W tym dokumencie nic kompletnie konkretnego nie ma.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss
   A co takiego zrobili na Słowenii i czy osiągnęli większy sukces niż my?

  •  

   pokaż komentarz

   @lucastes
   Wszystko co niosła komuna było złe.
   Nie. Kieruje się ideologią tylko nauką. Sprawdzoną empiryczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: ja pierdziele a ty znow o tym procesorze 8080 z lat 70 i znow zarzucasz na jego przykladzie ze sie nie znaja na technice.

  •  
   m.......s

   -3

   pokaż komentarz

   @wcinaster:
   Nie robili pół darmowej wyprzedaży majątku narodowego ? Po prostu nie robiono dzikiej prywatyzacji ,i utrzymano sektor państwowy obok tworzącego się sektora prywatnego. Dało się ? Tak jak w Chinach zresztą.
   @Miniu30:
   Ja tylko odpowiadam gościowi co mówił że nie produkowano nic. Przemysł produkował wiele rzeczy. Ja przyznaję sam nie jestem jakimś wielkim znawcą ,i było tego więcej i nie było z pewnością takie tragiczne. Przecież wile procesorów bazujących na tej konstrukcji Pentium produkował do lat 90. Skąd wiesz że nie dało się tego nadrobić ? Nie lepiej zlikwidować. Zbuduj k???a dzisiaj firmę robiącą k???a mikroprocesory. Powodzenia.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: sorry za osobistą wycieczkę ale idę o zakład że masz starszą siostrę

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: przeciez wielokrotnie ci juz wyjasnialem ze akurat tego nie dalo sie tego nadrobic. Z tego co pamietam nie tylko zreszta ja. Dawalem linki ze juz za komuny nawet zdawali sobie z tego sprawe..
   Napisze znow wejdz sobie https://pl.wikipedia.org/wiki/Intel_8080 i zobacz gdzie ten procesor jest w histori. Blok wschodni nie potrafil juz skopiowac procesorow 16 bitowych z przelomu lat 80 a lata 90 to juz byl kosmom.
   edit pod koniec produkcji ten procek byl sprzedawany za grosze nawet przez Intela.

  •  
   m.......s

   -2

   pokaż komentarz

   @Miniu30:
   Tak wygląda z wami dyskusja wszystko niemożliwe.Najlepiej rozj!#?ć wszystko. Bardziej aktualna wersja
   https://en.wikipedia.org/wiki/Intel_MCS-48
   Produkowano do lat 90. Skąd wiesz że nie dało się z tym coś zrobić ,i znaleźć jakoś nisze ? Ciekawe co Japończycy robili w tym czasie ? Boże co za debile.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster
   "Wszystko co niosła komuna było złe." to raczej zaprzeczenie naukowego podejścia, a brzmi raczej jak pierwsze zdanie jakiegoś manifestu.
   Powiedz, jaka to dziedzina nauki stosuje w jednym zdaniu kwantyfikator ogólny "wszystko" z tak relatywnym określeniem jak "złe". Hm?

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: i jako przykład polskiej myśli technologicznej pokazujesz kopię amerykańskiego procesora

  •  

   pokaż komentarz

   @poznanskijanusz: Na początku przeczytałem, że "VW dał w rzyć Skodzie" ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   m.......s

   -2

   pokaż komentarz

   @mag_zbc:
   I co z tego ? Myślisz że skopiowanie czegoś takiego jak procesor jest proste ? Najpierw się uczysz kopiując.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: no to widocznie słabo się uczyli, bo 8080 wydano w 1974, w Polsce kopię produkowano od lat '70, i do upadku komuny w '89 nic się w tej kwestii nie posunęło naprzód.

   No ale gdyby nie źli kapitaliści co zniszczyli polski przemysł, to na pewno nagle, ni stąd ni zowąd, polski przemysł nadrobiłby 30 lat zapóźnienia technologicznego, nie mając ani kadry, ani technologii, ani doświadczenia.

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @mag_zbc:
   Bo może w Polsce był kryzys ? Zablokowano dostęp do technologii zachodnich. A tak poza tym ,i co z tego ? To trzeba było znaleźć jakoś nisze. Mieliśmy świetnych specjalistów. Pewnie pracowali w dolinie krzemowej po rozp#@@$$%eniu przemysłu. Kapitaliści z zagranicy nie zbudują Ci przemysłu. Skoro potrafili skopiować procesor pentium bez licencji parę lat po wydaniu to na czymś się znali. 10 lat to takie zapóźnienie straszne ? Ciekawe co budowali Japończycy gdy tworzyli własny przemysł. Lol.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: sam jestes kompletnym debilem w dodatku o zerowej wiedzy ktora maskujesz chamstwem. To jest mikrokontroler nie sam procesor.
   Jaka nizsze jak ledwo sobie radzisz ledwo z produkcja procesorow i scalakow sprzed 15 lat jak za grosze na swiecie produkowane sa ich lepsze wersje? To nie byla osobna technologia tylko przestarzala kopia.
   edit CEMI nie byla w stanie nawet Epromow do mikrokontrolerow zrobic z tego co wiem w latach 90 testowali 16kbit jak na swiecie sprzedawano 4Mbity.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: gosciu to nie jest radio ze postawisz i gra a najwyzej jest troche ciezsze czy ma starsze technologicznie podzespoly ale swoja funkcje spelnia. Tutaj sie nawet nie dalo za bardzo nawet cenowo konkurować.

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @Miniu30:
   Boże kupić nowsze technologie , maszyny, byli ludzie co to mogli ogarnąć. Polskie przemysł stał tak z 10-12 lat do tyłu.
   Wszystko oczywiście niemożliwe nie da się i chuj. Może Koreańczycy nie powinni bawić się w jakieś bzdury jak własny przemysł ,i kupować wszystko z USA. Co za ograniczona filozofia.

  •  

   pokaż komentarz

   @mag_zbc: Elwro. Producenta układów średniego stopnia scalenia kupuje i zamyka......

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @makumbuss:
   Gdybyś chciał założyć przemysł to zawsze byś odstawał od konkurencji. No w latach 90 polska zdecydowała by się założyć przemysł komputerowy. To też przecież nie produkowaliśmy nie wiadomo czego od razu. Trzeba było znaleźć jakoś niszę niekoniecznie konkurować na tym samym polu co Intelem.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: jak bys nie pamietal to sa lata gdzie zaczyna sie kompletna dominacja Intela/AMD gdzie alternatywne rozwiazania padaja jedna za druga a nikt ci technologi nie sprzeda tym bardziej maszyn w cuda wierzysz? Koreanczycy to mieli praktycznie bezwarunkowe wsparcie USA i otwarty u nich rynek bez tego nic by nie zrobili.

  •  

   pokaż komentarz

   @poznanskijanusz: ...przemysł włukienniczy literówką też chyba nie był?

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: zobacz sobie daty produkcji przy tych prockach praktycznie wszystko co kojarze z tej listy procz ARM padlo do 2000 roku albo byly jednorazowymi produktami do specyficznych rzeczy.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: "wlukienniczy": coraz gorzej wykształcone te trole

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @Miniu30:
   https://en.wikipedia.org/wiki/List_of_common_microcontrollers
   Lista firm robiących mikrokontrolery
   Mikroprocesory czy mikro kontrolery robi więcej firm niż te dwie. Ale nie chce mi się zagłębiać.
   Wpisz sobie w google > semiconductor companies albo > microcontroller companies

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: to co dales teraz to nie sa procesory tylko mikrokontrolery to nie jest to samo. Specyficzne projekty pod konkretne zapotrzebowanie na wlasnych technologiach dla wlasnych produktow jak np Panasonic czy stary Philips obecnie NXP Jak wejdziesz w linki to powinno byc to opisane bardziej - typu do kart zblizeniowych, kontrolery dyskow itp
   W PRl miales firme ktora ledwo radzila sobie z stara kopia i jak napisal @mag_zbc przez 16 lat nie posunieto nic dalej ani nic wlasnego nie opracowano widzisz roznice?
   edit te semi pokrywaja sie w duzej czesci - wielkie firmy z praktycznie 3 krajow- Japonia ,Korea i USA gdzie dwa pierwsze osiagnely to przy pomocy 3.

  •  

   pokaż komentarz

   W Polsce nie ma ani jednej dużej międzynarodowej technicznej firmy

   @makumbuss: Bo nie ma byc i nigdy nie bedzie ! Pieje sie na cala Polske i swiat, ze w tym kraju nie moze byc wysokorozwinietych technologii, bo przegonilibysmy sasiadow (w cenie, jakosci, ydajnosci), a to im nie na reke i przez to mogliby upasc.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss
   Jakieś źródła tej rewelacji? Bo ja kojarzę coś, że Słowacja kiedyś nas chwaliła i wzorowała się na modelu Balcerowicza. Ale może mylę się. Serio pytam o źródła.

  •  

   pokaż komentarz

   @LCdriver pudło. Jakaś analiza psychologiczna?

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @wcinaster:
   Słowenia nie Słowacja .Mogłem złe napisać.

   Powyższa alternatywna strategia w dużym stopniu pokrywa się ze scenariuszem
   zmian ustrojowych, który przyjęła, jak dotąd jako jedyna w Europie Wschodniej,
   Słowenia. To, że wyłącznie Słowenia przyjęła liberalny kierunek reform, bez wyprze
   -
   daży zagranicy, nie oznacza jednak, że nie nadawał się on dla innych krajów regionu.
   Ale tylko w Słowenii zostały zapewnione warunki dla jego realizacji, mianowicie od
   -
   powiedzialny aparat państwa zabiegający o interesy swej gospodarki.
   Pod wieloma względami sytuacja wyjściowa Polski i Słowenii była podobna, choć
   -
   by przez fakt, że obydwa kraje miały za sobą lata emancypacji gospodarczej od silniej
   -
   szych sąsiadów, odpowiednio Rosji i Serbii. Podobnie jak fakt, że w obydwu krajach
   pozycja załóg była bardzo silna; w Polsce dzięki „niezależnym” związkom, w Słowenii
   – dzięki tzw. partycypacyjnemu modelowi firm. Gdyby, więc Polska tylko zreperowała
   państwo, to mogłaby bardzo łatwo pójść szlakiem Słowenii.
   Wówczas, zamiast paść ofiarą pisanego palcem na wodzie „cudu Balcerowicza”,
   Polska mogłaby się rozwijać jak Słowenia, która znalazła się pierwsza w kolejce do
   przyjęcia przez Unię. Przykład Słowenii dowodzi, nie tylko, że można stworzyć dy
   -
   namiczną, odporną na kryzysy, gospodarkę bez oddania majątku zagranicy. Wskazuje
   również, że Unia nie żąda od każdego petenta, by najpierw wyzbył się na jej rzecz
   swego majątku, ale że wybór należy tylko do kraju–kandydata.
   Tzw. liberałowie przemilczają przypadek Słowenii, gdyż ten podważa całą ich mi
   -
   tologię „polskiej drogi” do kapitalizmu. Wygodnie zapominając o tym, że Słowenia
   odniosła sukces wybierając inną drogę, powtarzają w kółko, że wyłącznie polska stra
   -
   tegia pozwala na udaną budowę kapitalizmu. Każda inna prowadzi do klęski jaką po
   -
   niosła Białoruś, która nie tylko zaniechała sprzedaży swego majątku zagranicy, ale
   w ogóle nie wpuściła obcych inwestycji (np. Lewandowski 2000).

  •  

   pokaż komentarz

   @lucastes
   Czy błędy językowe dyskwalifikują z nauk przyrodniczych?

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @wcinaster:
   https://pl.wikipedia.org/wiki/Gospodarka_S%C5%82owenii

   Panował kryzys (pogłębiony jeszcze przez utratę rynków zbytu w krajach byłej Jugosławii) przeprowadzano prywatyzację, która jednak przebiegała wolniej niż w innych państwach regionu

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @wcinaster:
   To ładniej wkleje.

   Z kolei, w Słowenii, gdzie prywatyzacja została właściwie zakończona, udział zagranicy w przemyśle jest
   w granicach 15 procent, a w bankach - 10 procent. Chorwacja oraz Bośnia, stanowią przykład gdzie załamał się ten samorządowy model. Jeśli chodzi o samą Bośnię, to w wyniku wojny stała się ona międzynarodowym
   protektoratem, w ramach, którego dano preferencje zagranicznym nabywcom, głównie
   w górnictwie. Podobnie stało się w Kosowie, a Serbia, jako przedmiot ataku, omal nie
   podzieliła losu swej prowincji. To może zabrzmieć drastycznie, ale tworzenie protektoratów jawi się jako alternatywna metoda prywatyzacji.Najbardziej trudny dla inwestorów zagranicznych okazał się model Chin, gdzie po
   prostu nie doszło do prywatyzacji. Chiny uczyniły swoją gospodarkę nie mniej prywatną niż Europa Wschodnia, prawie wyłącznie przez zezwolenie własnym obywatelom na otwieranie biznesów. Te biznesy okazały się tak prężne, że zupełnie przyćmiły sektor publiczny, który utrzymano w dużym stopniu z pomocą zagraniczną, gdyż głównie
   tam zezwolono na zagraniczne inwestycje.Wariant budowy kapitalizmu bez prywatyzacji był dostępny dla Polski jak i dla
   reszty Europy Wschodniej. Żadne czynniki ekonomiczne teoretycznie nie przemawia ły za tym, że tylko Chiny mogły pójść tą drogą. Na pewno nie ma to nic wspólnego z tym, że Chiny są wielkie a Polska, czy inne gospodarki regionu, małe. Chętnie używają tego argumentu polscy tzw. liberałowie, choć oczywiście w ekonomii liberalnej
   nie ma osobnych teorii dla małych i dużych gospodarek.


   Na to, że ten szeroko przyjęty pogląd jest mitem – nazwijmy go mitem nieuchronności – wskazuje chociażby fakt, że wśród byłych komunistycznych krajów Słowenia,
   zamiast prywatyzacyjnego wynarodowienia, wybrała wariant narodowej prywatyzacji. Choć zwolennicy masowej wyprzedaży majątku za granicę bardzo krzywią się na porównania z Chinami, przykład budujących kapitalizm Chin również dowodzi, że, choćby teoretycznie, istniał jeszcze inny wybór

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @wcinaster:

   Powyższa alternatywna strategia w dużym stopniu pokrywa się ze scenariuszem zmian ustrojowych, który przyjęła, jak dotąd jako jedyna w Europie Wschodniej, Słowenia. To, że wyłącznie Słowenia przyjęła liberalny kierunek reform, bez wyprzedaży zagranicy, nie oznacza jednak, że nie nadawał się on dla innych krajów regionu. Ale tylko w Słowenii zostały zapewnione warunki dla jego realizacji, mianowicie odpowiedzialny aparat państwa zabiegający o interesy swej gospodarki.Pod wieloma względami sytuacja wyjściowa Polski i Słowenii była podobna, choć by przez fakt, że obydwa kraje miały za sobą lata emancypacji gospodarczej od silniej szych sąsiadów, odpowiednio Rosji i Serbii. Podobnie jak fakt, że w obydwu krajach pozycja załóg była bardzo silna; w Polsce dzięki „niezależnym” związkom, w Słowenii dzięki tzw. partycypacyjnemu modelowi firm. Gdyby, więc Polska tylko zreperowała państwo, to mogłaby bardzo łatwo pójść szlakiem Słowenii.Wówczas, zamiast paść ofiarą pisanego palcem na wodzie „cudu Balcerowicza”,
   Polska mogłaby się rozwijać jak Słowenia, która znalazła się pierwsza w kolejce do
   przyjęcia przez Unię. Przykład Słowenii dowodzi, nie tylko, że można stworzyć dy namiczną, odporną na kryzysy, gospodarkę bez oddania majątku zagranicy. Wskazuje również, że Unia nie żąda od każdego petenta, by najpierw wyzbył się na jej rzecz swego majątku, ale że wybór należy tylko do kraju–kandydata.Tzw. liberałowie przemilczają przypadek Słowenii, gdyż ten podważa całą ich mi tologię „polskiej drogi” do kapitalizmu. Wygodnie zapominając o tym, że Słowenia odniosła sukces wybierając inną drogę, powtarzają w kółko, że wyłącznie polska stra tegia pozwala na udaną budowę kapitalizmu. Każda inna prowadzi do klęski jaką po niosła Białoruś, która nie tylko zaniechała sprzedaży swego majątku zagranicy, ale w ogóle nie wpuściła obcych inwestycji.

  •  
   m.......s

   -1

   pokaż komentarz

   @Miniu30:
   Kraj przeżywał kryzys i mieliśmy zablokowany dostęp do technologii. Dało się to udoskonalić. Potrzebne były inwestycje i tyle. Procesory produkowało się średnio 10 lat. Dla niezbyt wymagającej polski 8 bitowiec był wystarczający. Ale mogliśmy coś ogólnie na rynku półprzewodników coś poszukać.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss
   Prosiłem o źródło a nie kopluj i wklej :)

   No ale dobra. Sam cytujesz, że Słowenia obrała liberalny kierunek. Czyli to co ja lubię. Wolny rynek, jak najmniej państwa w państwie itp.
   Cytujesz też, że nie wszędzie taki model nadawał się bo wymagany jest sprawny aparat państwa. Ok zgodzę się.

   I teraz moja hipoteza, moim zdaniem też prawdziwa.
   W PL nieudało się z liberalizmem bo w Polakach i politykach, których wybieramy jest za dużo homo sovieticus.

   Związki zawodowe, górnicy, rolnicy, brak zaufania do obcego kapitału, wolnego rynku, prywatyzacji, UE. Wszędzie spisek, układy, zamachy. Nieraz nawet masoneria, Żydzi. Ciągle skakanie do gardeł, gównoburzę ludzi, którzy nie znają się na ekonomi i mało maja mądrego do powiedzenia. Ogólnie ciemnota ludu a najlepszym odzwierciedleniem jest partia PIS, która znowu upartyjnia całe państwo i sieje propagandę identyczną jak za komuny do tego dzieli naród na zwolenników dobrej zmiany i zdrajca h narodu. Straszy ciągle jakimiś wrogami, ostatnio nawet wewnętrznymi. Typowy schemat rządów z zapedami totalitarnymi. A ciemny lud to kupuje i przyklaskuje.

   Niestety ale usredniajac so Słowenia i Czechy czy nawet Słowacja mają mondrzejsze narody.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster nie martw się, wielu po marketingu wydaje się że mają pojęcie o ekonomii, ale pieprzysz bzdury

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster z twoich wypowiedzi widać że z nauką i myśleniem to u ciebie słabo bo bezmyślnie klepiesz komunały. Sprawdzone naukowo i empirycznie

  •  

   pokaż komentarz

   @HalTrout

   Nazywając mnie gimbusem prubujesz obrazić mnie, czy zaszufladkować wg. swoich standardów?

   Bo nic z tych rzeczy nie wychodzi Ci a atak na moją osobę zamiast merytorycznej odpowiedzi świadczy o twojej słabości.

  •  

   pokaż komentarz

   @HalTrout
   Znasz mądre słowa I myślisz, że mi dowalisz? Może bardziej merytorycznie?

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: Brak patentów na produkcję procesorów. Intele z lat 70 były prostymi konstrukcjami, które były masowo kopiowane. Te z lat 80/90 już nie były takie proste. Aby produkować zaawansowane procesory, trzeba mieć opanowany dany proces technologiczny(wielkość tranzystora). Do tego należy mieć laser który, naświetli strukturę procesora. Podany przez ciebie 8 bitowy procesor, był tworzony w procesie 6000nm gdzie w 93 roku pierwsze Intel pentium miały 800nm. A projektowany był w czasach kiedy w Polsce mówiło się jeszcze "Towarzysz" i uciekało się przed milicją. A żadnej niszy "Polskimi" procesorami nie dało się wypełnić. Kiedy na rynku były za grosze oryginalne intele.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: jednej rzeczy nie rozumiem - te nasze kiepskie firmy zostaly wykupione podczas prywatyzacji przez zachod z dobroci serca? no bo przeciez nie oplacalo sie ich kupowac... Takie dobre serduszka mieli? Jak rozumiem orange tez zrobil kiepski interes?

   Ogolnie naprawde wierzysz ze vw zaczal produkowac w czechach aby pomoc sasiadom? To teraz przenosi tez aby im pomoc? ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   jakieś źródła tych rewelacji? Bo wydaje mi się, że kłamiesz?

   @wcinaster: A mi wydaje się, że poszukaj sobie ich sam, no chyba że wyłączyli ci google.

  •  

   pokaż komentarz

   @poznanskijanusz: a ja przestałem do "wlukienniczy". Niemcy nigdy nie będą naszymi partnerami jak widać.

  •  

   pokaż komentarz

   Banki sprzedano za równowartość ich zysku netto z lat 2014 i 2015.
   Trzeba być debilem by je sprzedać za równowartość dwuletniego zysku netto.


   @yam-jest: A powiedz mi w jakich latach je sprzedano i ile czasu i kasy włożyły zagraniczne firmy w ich restrukturyzację?

   Bo rozumiesz, że inwestorzy nie kupują firm, żeby nic z nimi nie robić, tylko najczęściej chcą w nie inwestować i je rozwijać.

  •  

   pokaż komentarz

   @TitanusRex: nie wiem czy jesteś świadomy ale przemysł automotive to przemysł wymagający ogromnych nakładów na R&D. Nie wiem czy jesteś świadomy, jak Polska wyglądała i wygląda do tej pory w tej kwestii. Kraje Zachodu odjeżdżają nam w tej kwestii coraz szybciej (wbrew propagandzie polskiego rządu) a co dopiero w przasnych czasach naszej gospodarki. Serio myślisz, że polskie firmy byłyby w stanie konkurować?

   To tak jak z całą transformacja. Ludzie, którzy nie mają o tym pojęcia będą psioczyc, że za bezcen sprzedano. Tymczasem firmy które dziś funkcjonują na dobrym poziomie to zasługa tych którzy odkupili i wladowali w polskie firmy kupę kasy. Nie zrobili tego oczywiście charytatywnie, ale korzyści są z obu stron.

  •  
   m.......s

   0

   pokaż komentarz

   @Wollier:
   k?!@a można było zrobić inwestycje. Nie koniecznie produkować produkty które miały by konkurować z Pentium. CEMI produkował półprzewodniki. Poszukać jakieś niszy. Prędzej dało by się unowocześnić zakład niż zbudować go od zera.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: Ale masz Digital Core Design Polska firma, która produkuje własnego projektu procesory i mikrokontrolery.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: 8 bitowiec nawet juz na koncu PRL byl przestarzaly i to mimo sankcji. To przeciez juz byly czasy procesorow 32bitowych.Co ci tez staram sie wytlumaczyc nawet w bloku wschodnim 8 bitowce produkowano tez w ZSRR, Czechoslowacji i NRD. To nie byla unikalna technologia ktora w dodatku pod koniec lat 80 nawet sam intel produkowal masowo za grosze bo byl 2 cale generacje do przodu.

  •  
   m.......s

   0

   pokaż komentarz

   @Wollier:
   Pierwszy raz słyszę o firmie. Ale nie wygląda na międzynarodową korporację.
   @Miniu30:
   Tak przemysł PRL był zacofany. Ale prędzej dało się go udoskonalić niż zbudować od zera. Nie koniecznie konkurować z intelem. Tylko poszukać jakieś niszy na rynku pół-przewodników.. Nie dało się sprowadzić nowszej technologii ?

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss:
   Dzięki za tekst o Słowenii, odrobię temat w wolnym czasie - faktycznie przypadek Słowenii zupełnie przemilczany za to często podaje się porównawczo Ukrainę żeby zobrazować jakim "cudem" były balcerowiczowskie reformy.

   Biznes to biznes i chociaż może tobie się nie podobać I nawet jak zarabiasz najniższą krajową to twoje rzycie jest dużo lepsze dzięki biznesowi i wolnemu rynkowi. A nie dzięki socjalowi.
   @wcinaster:
   Wolny rynek jest dobry, ale wewnętrznie - globalnie niezawsze. Zostawmy teorię i przejdźmy do konkretnych przykładów z naszej rzeczywistości. Korea południowa zrobiła dokładnie odwrotnie niż to co u nas w okresie transformacji (w latach 60' PKP Per Capita mieli zbliżone z Koreą PN):

   W 1963 roku generał Park ustanowił Radę Planowania Gospodarczego, która wybierała sukcesywnie gałęzie przemysłu, w których koreańskie firmy miały szanse podbić zagraniczne rynki. Każdorazowo takie firmy dostawały kredyty na preferencyjnych warunkach, a państwo rezygnowało z importu produktów,które wytwarzały, tak by dać im jak największe szanse na rozwój. Na czele Rady stał wicepremier.
   Co zrobiono w Polsce? Zmieniono umowy (podobno prawo nie działa wstecz!) kredytowe ze stałych stóp procentowych na zmienne.W praktyce był to skok np. z kilku procent do nawet 80% co skutkowało kilkukrotnym zwiększeniem miesięcznych rat kredytu. Więcej w temacie "Ustawa o uporządkowaniu stosunków kredytowych" 1989. W ten sposób padła np. Diora.
   – udział rządu w kształtowaniu produkcji przemysłowej
   – kontrola rynku przez chaebole – konglomeraty łączące interesy rządu, banków i największych koreańskich przedsiębiorstw, takich jak Daewoo, LG, Samsung
   – zakaz strajków
   **– rotacyjne promowanie wybranych strategicznych gałęzi przemysłu (do czasu aż każda z nich osiągnie silną pozycję na rynkach międzynarodowych)**
   **– nacisk na eksport i zamknięcie rynku na produkty zagraniczne**
   http://www.polska-azja.pl/k-dygulska-jamro-korea-poludniowa-droga-dla-polski/

   W 1969 roku prezydent zadecydował, że dołoży starań, by chronić też rozwój elektroniki w Korei, a w 1970, że ochroni przed zagraniczną konkurencją także petrochemię i hutnictwo.

   Efekt jest taki, że teraz taki Samsung będzie budował fabrykę pamięci za 1/3 budżetu państwa polskiego...
   Za to nasz premier Bielecki powiedział, że "Polsce elektronika jest niepotrzebna"...

   Kolejny przykład to jak USA w XIX w. zbudowało przemysł - poprzez ogromne cła zaporowe na maszyny, narzędzia z Europy.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: > pół-przewodniki to calkowicie inna spiewka niz procesory i mikrokontrolery.
   Niszy na tym na pewno nie znajdziesz wielkiego koncenru tez raczej nie zbudujesz ale unowocześnienie i dalsza produkcja sadze ze byla by mozliwa.

  •  
   m.......s

   0

   pokaż komentarz

   @Miniu30:
   CEMI zajmował się ogólnie półprzewodnikami.

   ale unowocześnienie i dalsza produkcja sadze ze byla by mozliwa.
   Cieszy mnie to. Jest masa firm w takich dziedzinach na świecie. Nawet w Europie jest dużo. W Polsce by się nie dało ?

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: Bo wypełniła tą twoją niszę, o której to tyle czasu mówisz

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: no przeciez napisalem ze akurat to moglo byc dalej produkowane jest to jednak naprawde daleko od procesorow na co sie uparles wczesniej.

  •  
   m.......s

   0

   pokaż komentarz

   @Miniu30:
   Nie rozumiem Cie. Gdybyś chciał zbudować zakład w latach 90 to też startował byś na gorszym poziomie. I też musiałbyś sprowadzać technologie , uczyć się budować , szkolić ludzi.

  •  

   pokaż komentarz

   @LaurenceFass: sorry ale Korea miala naprawde uprzywilejowana pozycje od USA i czesciowo Japonii w czasie zimnej wojny. Bez ich rynku , pieniedzy i technologi nic by nie zrobili.

  •  

   pokaż komentarz

   @Miniu30:

   Bez ich rynku , pieniedzy i technologi nic by nie zrobili.

   A na to potrzebny jest dowód.

  •  

   pokaż komentarz

   @LaurenceFass: czesciowo o pozyczkach sam dales. Tutaj jest pomoc finansowa i inwestycyjna http://www.country-data.com/cgi-bin/query/r-12334.html
   Glownym celem eksportu byl rynek USA gdzie stany mimo ze ich towary byly blokowane nie odpowiadaly tym samym niestety przez ostatnia taryfowa wojne google zwraca informacje tylko z niej i nie moge nic znalesc
   edit o USA- Korea i Japonia http://journals.sagepub.com/doi/pdf/10.1068/a130025p glownie wojskowych ale z podtekstem ekonomicznym.
   Mieli super szanse i ja wykorzystali kompletnie i tyle.

  •  

   pokaż komentarz

   @makumbuss: dlatego ze polprzewodniki wymagaja duzo mniejszych inwestycji, technologi nie sa w takim stopniu wrazliwe na rozwoj itp jak procesory i inne a takze duzo latwiej o know how. Potem zas moga stanowic baze rozwojowa dla innej elektroniki.

  •  

   pokaż komentarz

   @abgaha czy ja coś takiego napisałem? W biznesie zawsze się liczy zysk. Tylko ludziom ciężko zrozumieć, że są to obupulne korzyści. Dla VW i dla Czechów.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest
   Moje Google mówi, że kłamiesz. Może gdzieś u cioci na imieninach usłyszałem o tych rewelacjach.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: twierdzisz ze zachodni inwestorzy kupili zaklady ktore nic nie byly warte. Tak to fakt ze zachodnie firmy sa lepsze od naszych. Wiesz miedzy innymi dlaczego? Bo nie byly tlamszone przez komune a nastepnie nie byly tlamszone przez kraje z bardziej rozwinieta gospodarka, ktora oczekuje innych standardow produkcji - takich ktore krajom rozwijajcym jest trudno sprostac.

  •  

   pokaż komentarz

   @abgaha
   Ale to nie wina zachodniego kapitału, że mieliśmy komunę. On przyszedł i zrobił porządek i wprowadził konkurencję. I nie jest prawdą że wszystko za bezcen sprzedalismy. To są populizmy I propaganda.

   Swego czasu na wykopie często na głównej była niezależna I niewygodne info. I tam tekst typu:

   (wartości I dane szacunkowe, nie mam czasu grzebać teraz)

   Pod koniec lat 90 sprzedalismy Pekao Włochom za 15mld. a dziś PIS odkuouje za 45 (repolonizacja).
   No oczywiście stałe propagandowe teksty: złodzieje sprzedali za bezcen, obce banki drenują zyski. Artykół w tonacji, pełen sugestii i niedoopowiedzeń. Wnioski: cala ta prywatyzacja to zło i UE zła, wolny rynek zły itd.

   Ciężko było w komentarzach znaleźć głos rozsądku. Propaganda działa na emocje i ciężko z nią walczyć. Prawda nie jest taka czarno biała.

   1. Artykół nie wzią pod uwagę inflacji. Już suma zmniejsza się i to znacznie przez ten czas.
   2. Rynek urusł, giełda urosła. Zyski urosły. Więc po kilkunastu latach odkupilsmy inny produkt, zarabiający inne pieniądze niż w momencie sprzedalismy ten produkt.
   3 Włosi dokapitalizowali bank, rozwineli, zdobyli solidną bazę klientów i miejsce na rynku. Nie płaci szliśmy za nic.

   No i tak szerzej. W momencie prywatyzacji nie mieliśmy funduszy unijnych a budrzet państwa był rzalosny bo Polacy mało zarabiali. Potrzebna była kasa i to bardzo na różne reformy, infrastrukturę emerytury, zobowiązania zdrowotne, armię i..... socjal. Chociaż był on kiepski to i tak ciążył na skromnym budżecie.

   Rzadnemu rządowi nie zależało na taniej sprzedaży. Wręcz czasem prywatyzacja z tego powodu przeciąga się. Pamiętaj, że kasa dla rządu to też potencjalne głosy elektoratu, więc zysk dla partii.

   Wałki zdarzały się ale głównie na samym początku lat 90. głównie na niższym szczeblu, w spółkach komunalnych itp., gdzie faktycznie bywało, że prezes jakiegoś państwego zakładu ciągną spółkę w dół, żeby potem on albo jego znajomy odkupił za grosze. Albo przynajmniej jakieś maszyny

   Ale powstające nowe instytucje szybko ukrucily te problemy. Mowa o NIK, CBA, ABW CBS w sumie też KNF a także nowych narzędziach prawnych.

   Aha, i tak mamy dobry współczynnik kapitału narodowego w systemie bankowym w stosunku do innych krajów.

   Mam nadzieję, że obaliłem chociaż jeden mit. Sorki za błędy.

  •  

   pokaż komentarz

   @wcinaster: Pfleiderer i Forte nadal i od zawsze niemieckie, nie wiem skąd wziąłeś, że jest inaczej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Kotlet-Schabowy
   Może zacznijmy od tego, że obie firmy zarejestrowane są w PL i tu płacą podatki.

   Forte założył Formanowicz i nie wiem jak tam teraz wyglądają udziały ale chyba wiele nie zmieniło się.

   Pfleiderer Grajewo był założony jeszcze za komuny. Po prywatyzacji był spółką córką niemieckiego Pfleiderera. Chyba. Ale na pewno Niemcy mieli większość akcji , ale nie wszystkie. Część była w polskich rękach. Jakość przed kryzysem Grajewo zaczęło budować grupę kapitałową z kilkoma innymi zakładami w PL i jednym w Rosji.

   Po kryzysie coś się namieszało. Niemcy chyba pozbyli się większości akcji Grajewa bo ich spółka matka miała problemy. Chociaż to chyba wyglądało tak, że Grajwe zarabiało a niemiecka fabryka ciągnęła w dół i chyba nie chcieli, aby obie poszły na dno. Nie wiem nie pamiętam dokładnie.

   Generalnie w dzisiejszych czasach dyskusja jaka fabryka czy firma jaką ma narodowość jest śmieszna i raczej świadczy o niewiedzy.
   Raz, że spółki akcyjne mogą mieć różny rozkład udziałów, bardzo mieszany. Dwa, często właścicielami pakietów większościowych są fundusze inwestycyjne, które same są spółkami giełdowym o złożonej strukturze udziałówej. Tam, też mogą być jakieś fundusz.... Inceocja.... :)

   To tak z grubsza, bo temat rzeka.

 •  

  pokaż komentarz

  Aż przypomniała mi się historia z Fiatem Panda, którego produkcje przenieśli z Polski do Włoch pomimo tego, że fabryka w Bielsku-Białej jest najbardziej rentowną i efektywną fabryką w grupie Fiata.

 •  

  pokaż komentarz

  Wszyscy piszą jak to Niemcy chcą zabrać Skodę, ale to przecież jest nieopłacalne dla nich. Koszty produkcji są większe w Niemczech.

  Prędzej VW chodzi o to żeby takimi pogłoskami zachęcić rząd Czech do nadania jakichś ulg podatkowych. W podobny sposób Niemcy i inne korporacje działają przecież w Polsce. Najpierw zapowiadają jakieś przenoszenie produkcji/inwestycji, a potem kręcą nosem że słabo się to opłaca w Polsce i przydałyby się jakieś fajniejsze warunki.

  No chyba, że rząd w Berlinie zaoferuje lepsze warunki dla VW no to wtedy nie byłoby się czemu dziwić.

 •  

  pokaż komentarz

  Niech przenoszą, ich kapitał, ich marka. A Czesi mogą sobie protestować ile chcą. Rynek panie rynek

 •  

  pokaż komentarz

  Skoda to takie samo gowno jak VW tylko w innym opakowaniu