•  

  pokaż komentarz

  Takich prezesów jest tysiące, szczególnie w małych miejscowościach i wioskach są nie do ruszenia. Jakaś spółdzielnia mieszkaniowa z 10 blokami i prezes! Znam takiego. Jest Bogiem i Carem. Kradnie, oszukuje a ludzie i tak nie potrafią nic zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @wypokowy-egzorcysta: socjalizm dziala wrecz dokladnie odwrotnie, z definicji jest tam sprawiedliwy podzial wytworzonego zysku między pracownikow. Dlatego u nas w lodzi, gdzie panowal dziki kapitalizm, fabrykanci budowali sobie palace a robotnicy biedowali a w takim szkockim new lanark robert owen, szef tamtejszej przedzalni i jeden z wynalazcow socjalizmu, mieszkał w malym domku a ludzie zarabiali przyzwoicie, mieli ubezpieczenie spoleczne, szkoly dla dzieci i dla doroslych, mieszkania socjalne itd.

   Poczytaj, zanim zrobisz z siebie idiote. Bo nawet fakt, ze bamda wykopkow cie zaraz zasypie plusami a mnie minusami, bo na wykopie socjalizm to synonim patologii nie zmienia faktu, że bzdury gadasz.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zenon_Czosnek

   socjalizm dziala
   ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Zenon_Czosnek: Jestem elektrykiem, kładę instalację 2x szybciej niż konkurencja, pracuję 11h dziennie i zarabiam na tym 250zl/h. Dlaczego mam dawać moje ciężko zarobione pieniądze, jakiemuś gamoniowi, który pracuje 8h dziennie?

   Socjalizm to bandyterka

  •  

   pokaż komentarz

   @wypokowy-egzorcysta: od kiedy socjalizm zakazuje pracy w nadgodzinach...?

  •  

   pokaż komentarz

   @Zenon_Czosnek: Brawo! Niech gamoń sobie robi nadgodziny, a nie kradnie moje pieniądze ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Zenon_Czosnek: @Zenon_Czosnek: Socjalizm nie godzi się z egoistyczną naturą ludzi. Jak coś jest wspólne to jest niczyje, inni starają się wycisnąć ze spółki czy spółdzielni jak najwięcej dla siebie tak samo i ja. Jak jenie to jenie bo jak ja nie wezmę to wezmą inni. W socjalizmie liczy się tu i teraz

  •  

   pokaż komentarz

   @Zenon_Czosnek z definicji socjalizm działa.
   W praktyce ani razu nie zadziałał. Jeśli się mylę, śmiało możesz mnie zasypać przykladami.

  •  

   pokaż komentarz

   @bkwas: Mógłbym ci pisać o tym, jak sprawnie działający system socjalny w Finlandii czy Danii powoduje, że ludzie nie boją się domagać wyższych zarobków (bo mają działającą sieć bezpeicześństwa) czy zakładać własnych biznesów, jak dzięki niemu jest niższa przestępczość a dzięki progresywnemu systemowi podatkowemu są najmniejsze różnice bogactwa, dzięki czemu te kraje regularnie lądują na topowych miejscach rankingów najlepszych krajów do życia.

   Mógłbym pisać o tym, jak dramatyczna różnica w poziomie życia przeciętnego człowieka jest między Kanadą (gdzie sprawnie działa system socjalny) a USA (gdzie wszystko reguluje wolny rynek).

   Mógłbym pisać o tym, jak dzięki temu, że z pieniędzy podatnika utrzymuje się tak system szkolnictwa jak i opiekę nad seniorami (dochodzącą lub też stałą) ludzie mają znacznie więcej czasu do korzystania z życia (bo nie siedzą pół życia w pieluchach, a drugie pół w pieluchach dla dorosłych).

   Mogłbym pisać o tym, jak dzięki skróceniu dnia pracy i obowiązkowym urlopom wzrosła produktywność, jak dzięki progresywnym systemom podatkowym zachodnie społeczeństwa są stosunkowo egalitarne, a nie są po prostu kłębem mas zdanych na łaskę i niełaskę kilku bogatych oligarchów...

   Mógłbym pisać o tym, jak dzięki sprawiedliwszemu podziałowi wypracowywanych przez dany kraj zysków dramatycznie przez ostatnie 100 lat podniósł się poziom życia przeciętnego człowieka (choć ostatnio dzięki powrotowi neoliberalizmu zaczyna się to znowu psuć i dzisiejszy młody człowiek w USA na przykład może tylko pomarzyć o takim życiu, jakie wiódł jego dziadek, który będąc robotnikiem w fabryce w latach 50-tych mógł sobie pozwolić na utrzymywanie rodziny z jednej pensji, samochód i domek na przedmieściu).

   Ale po co miałbym to pisać, skoro i tak nie masz czasu na czytanie, bo skoro socjalizm nie działa, to nie miałeś szans skorzystać z żadnych jego zdobyczy i zapewne od kiedy ukończyłeś cztery lata pracujesz siedem dni w tygodniu po szesnaście godzin dziennie za śmieszne grosze? :)

  •  

   pokaż komentarz

   @wypokowy-egzorcysta: No i tak właśnie jest w socjaliźmie. Gamoń jak chce zarobić więcej, to może sobie wziąć nadgodziny, jak Ty. A jak nie chce, to jego osiem godzin pracy powinno mu zapewnić wystarczający dochód, żeby moc z tego wyżyć.

   Natomiast dzięki temu, że on również płaci wysokie podatki, kiedy Ty wreszcie zejdziesz na zawał zaharowując się przez tyle lat, to on będzie opłacał Twoje leczenie, a jeśli nie będziesz w stanie wrócić do pracy, to z jego podatków będzie opłacana Twoja renta.

  •  

   pokaż komentarz

   @ar2r0: To twierdzenie jest głupie. Równie dobrze można powiedzieć, że prawo własności jest niezgodne z egoistyczną naturą ludzi, bo zawsze się znajdzie taki, który będzie chciał to ukraść.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zenon_Czosnek:

   No i tak właśnie jest w socjaliźmie. Gamoń jak chce zarobić więcej, to może sobie wziąć nadgodziny, jak Ty. A jak nie chce, to jego osiem godzin pracy powinno mu zapewnić wystarczający dochód, żeby moc z tego wyżyć.

   Niestety jest cos takiego jak rozwój i ewolucja gospodarki. Wprowadzając socjal, osoby zarabiające mało, będą zarabiały jeszcze mniej.

   Natomiast dzięki temu, że on również płaci wysokie podatki, kiedy Ty wreszcie zejdziesz na zawał zaharowując się przez tyle lat, to on będzie opłacał Twoje leczenie, a jeśli nie będziesz w stanie wrócić do pracy, to z jego podatków będzie opłacana Twoja renta.

   Nie bierzezsz pod uwagę, że nie mam ochoty płacić na ZUS i też nie mam ochoty korzystać z usług ZUSu. Gdy ubezpieczenia są dobrowolne i stanie mi się krzywa, to moja sprawa.

   Nie ma zgody na to, by ktoś na ulicy podszedł do mnie i powiedział, żebym oddawało mu piniądze, pod groźbą np. zamknięcia w piwnicy, bo ma chore dzieci. Za taki czyn dostaje się więzienie do 12lat. A gdy robi to samo urzędnik z policją, to jest sprawiedliwość społeczna. Tfu, zasrani hipokryci i złodzieje.

   Socjalizm to najczystsze złodziejstwo

  •  

   pokaż komentarz

   @wypokowy-egzorcysta: A, sorry, ty jesteś gimbokorwinistą. Myślałem, że chcesz podyskutować na poziomie :)

  •  

   pokaż komentarz

   @Zenon_Czosnek ok mój błąd. Socjal działa, państwo socjalistyczne juz nie i o to mi chodziło.

   Poza tym jak dla mnie sprawny socjal może działać tylko w odpowiednio rozwiniętym państwie, które nie przeszkadza bogadzić się obywatelowi który nota bene będzie utrzymywać całość systemu. I zauważ, że każde z państw które wymieniłeś : Kanada, Finlandia, Dania to kraje które mają bogate zasoby surowców. Jednoczenie umiały wykorzystać swoje walory i pomimo zmian politycznych, zachowali ciągłość w dużych projektach.

   O co mi chodzi: Socjal trzeba wprowadzać z głową, w szczególności w krajach rozwijających się. W momencie gdy w danym państwie nie ma możliwości dużego zarobku socjal nie wpływa mobilizująco ani dla ludzi ani dla gospodarki, zresztą widać to u nas.

   I ja tam się nie dziwie. Możesz mnie brać za jakiegoś głąba, nie przeszkadza mi to w jakimkolwiek stopniu, pracuje odkąd mam 20 lat a teraz chce założyć własną firmę.

   Ale nie dziwie się ze pewni ludzie wolą dostać z socjalu 1600zl i nie pracować, niż pracować za niecałe 2000 na rękę i robić po 8h dziennie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Zenon_Czosnek: Przecież łódzcy fabrykanci też zapewniali mieszkania, ubezpieczenia, zasiłki i szkoły dla dzieci.

  •  

   pokaż komentarz

   @bkwas: Jakich to surowców ma zasoby Finlandia? Drewna? Komarów? Wody z jezior?

   Finlandia po wojnie była biednym krajem, dodatkowo pozostającym w pewnym stopniu pod wpływem ZSRR. W odróżnieniu od Norwegii nie zbudowali swojego dobrobytu na tym, że srali kasą z ropy, tylko właśnie na rozsądnej polityce socjalnej, kładzeniu nacisku na edukację i zadbaniu o to, żeby żaden z obywateli nie został na lodzie.

   Niestety dzięki USA nie dowiemy się, jak działałoby wprowadzanie socjalizmu w biednych krajach trzeciego świata, bo tam, gdzie to tylko zaczęto wprowadzać w życie Jankesi sponsorowali rewolucje, które obalały demokratycznie wybranych socjalistycznych liderów takich jak Kwame Nkrumah w Ghanie na przykład, bojąc się, że kraje, które obiorą bardziej socjalistyczny kurs, będą miały zbyt dobre relacje z Sowietami.

   Masz rację, że rozdawnictwo pieniędzy jest bez sensu - jakbym mógł za darmo dostawać prawie tyle, ile zarabiam, to też bym się zastanowił dwa razy czy pójść do pracy. Dlatego należy umieć rozróżnić socjalizm od populistycznego rozdawnictwa. 500+ czy Wenezuela to nie jest socjalizm. Socjalizm polega na tym, że pomoc państwa jest jak taka siatka bezpieczeństwa pod linoskoczkiem - ma zamortyzować upadek, ewentualnie dać wszystkim równy punkt startu (basic income) a nie odciągać ludzi od pracy.

   Jeśli przez "Państwo socjalistyczne" rozumiesz państwo, które ma w nazwie socjalizm - jak ZSRR na przykład, to oczywiście, że to nie będzie działać. Bo takie państwo najczęściej ma z socjalizmem tyle wspólnego, co PiS z prawem i sprawiedliwością. Ale państwo, które ma progresywny system podatkowy, możliwości kontroli biznesu i działający sprawnie system socjalny już jak najbardziej, moim zdaniem, można nazwać państwem socjalistycznym. I takie państwa jak najbardziej działają, i to lepiej niż inne, czego przykładami są właśnie Finlandia, Dania czy Kanada.

   @Boog: ale dużo później, kiedy zmusiła ich do tego zapoczątkowana przez Owena i jemu podobnych fabrykantów z UK rewolucja.

 •  

  pokaż komentarz

  Tak wygląda socjalizm w praktyce. Spółdzielnia, już samo to sformułowanie gwarantuje tego typu patologię.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest: W przemyśle spożywczym bardzo częstą formą działalności gospodarczej są spółdzielnie, tak jak @Strumien_Objetosci: napisał przykład Muszynianki i szkoda, że masz takie spostrzeżenia. Jest wiele spółdzielni, które działają bardzo prężnie.

  •  

   pokaż komentarz

   @Strumien_Objetosci: @mactrix: Niech będzie i spółdzielnią, co nie przeczy, że nie ma tam patologii jak z ww.prezesem. I to takiej z kilkunastoletnim okresem, która stała się normą.

   Zakładam, że jesteście młodzi, bo np. jak od 20 lat pamiętam, że np. PFRON i zakładane z tych pieniędzy spółdzielnie to było co 2-3 lata jedno wielkie 'aferzysko'.
   Ostatnio, po tylu latach, żerował na tych wyłudzeniach wżeniony w rodzinę Kaczyńskich.

   SKOK Wołomin to również spółdzielnia, tak jak wszystkie SKOKi, mają to już w nazwie w pierwszej literze, tak dla niewtajemniczonych. Mafia (ludzie WSI, także związani z PIS, jest na youtubie opis autorstwa Gadowskiego) wyprała tam setki milionów, jesli nie parę miliardów złotych

   Wyczyściły one (dzięki PO!) do zera Bankowy Fundusz Gwarancyjny, a prezes Bierecki jest senatorem i zarabia tyle co dyrektor banku.
   Na BFG składają się wszyscy klienci banków. Ot spółdzielnia psia jego mać.

   Zapomnieliście o tym?!
   Prezes Swierklańca przy SKOKach to kandydat na świętego.

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest: Liczba spółdzielni w Polsce to około 10 tys., w całej starej UE około 130 tys. taka forma prawna to nie jest wynalazek prl ani nie ma służyć działalności przestępczej, tylko ułatwiać wspólny biznes wielu producentów. Przekręty są robione wszędzie (korporacje i januszpole też mają wiele za uszami - daleko szukać nie trzeba - afera Amber Gold to szybki przykład), a to że kilka mocno nagłośnionych spraw pojawia się kontekście spółdzielni nie powinno oznaczać, że wszystkie spółdzielnie należy wrzucać do jednego worka. Poza tym w swoim poprzednim komentarzem tylko zaznaczyłem fakt, że działalność spółdzielcza to jak najbardziej coś normalnego.

  •  

   pokaż komentarz

   @mactrix: Afera SKOKów to prawdziwie spółdzielcza afera, wszyscy klienci banków w Polsce poprzez BFG składają się na ich przekręty.
   Dla mnie wystarczy za argument.
   Komu mało, niech przekona się PFRONem, na który składają się wszyscy ubezpieczeni w ZUS pod odpowiedzialnością karno-skarbową.
   Spółdzielnie i ich przewodnie hasło "dobrze się yebie, na cudzym chlebie".

  •  

   pokaż komentarz

   Liczba spółdzielni w Polsce to około 10 tys., w całej starej UE około 130 tys. taka forma prawna to nie jest wynalazek prl ani nie ma służyć działalności przestępczej

   @mactrix: dane?

  •  

   pokaż komentarz

   @Lorenzo_von_Matterhorn: pierwszy link pod zapytaniem google "liczba spółdzielców" ciężko było poszukać?
   http://ruchspoldzielcow.pl/baza-wiedzy/spoldzielczosc-w-liczbach

  •  

   pokaż komentarz

   @yam-jest: spółdzielnia = socjalizm jprdl

  •  

   pokaż komentarz

   @mactrix: @yam-jest: Spółdzielnia która zarabia tomzupelnie coś innego od spółdzielni której jedynym celem jest wydawanie kasy. Co by się stało jakby nagle zaczęli oszczędzać w SM a No czynsze by spadły i było by mniej coraz domwydawania ergo coraz mniej górki od firm wygrywających przetargi.

 •  

  pokaż komentarz

  Jprdole 26 tyś za wiceprezesostwo w jakimś PKMie w Świerklańcu? A czy to w ogóle nie jest miejscowość co ma raptem 11 tyś mieszkańców?

  •  

   pokaż komentarz

   @tekbbar: Liczba ludności: 3 600 (2006)

   pokaż spoiler jesli to ten Świerklańc

  •  

   pokaż komentarz

   @bury256: Chyba gmina 11 a miasto 3.6, a tak w kwestii formalnej : to ile zarabia prezes? Bo rozumiem że skoro jest wice to i prezes główny musi być? Czy też na jakiś innych kombinacjach ten wałek prowadzą?

  •  

   pokaż komentarz

   @tekbbar: Idź u siebie sprawdź w urzędach, zwikach i innych gminnych i powiatowych spółkach co tam się odp$#!#%@a. Gwarantuję emocje. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   U mnie na przykład jest klika połączona urzędami i w każdym prezesi zarabiają po 600 tysięcy rocznie za nic nie robienie. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @tekbbar: @bury256:
   wg wikipedii ta firma obsługuje kilka linii w Katowicach, Tarnowskich Górach, Bytomiu, Chorzowie, Siemanowicach i Piekarach Śląskich, więc w sumie obszar zamieszkiwany przez prawie 800 tyś ludzi + pewnie jakieś wsie. w sumie 25 linie, pewnie ponad 100 pracowników, gdyby ten prezes miał się zrzec całego swojego wynagrodzenia na rzecz kierowóców, to każdy by dostał może 200zł podwyżki.

  •  

   pokaż komentarz

   @pejatojajestem: A kto mówi że ma się zrzec - ale litości 26 tyś/msc ZA CO? On jest jakiś super wyjątkowy, niezastąpiony, obdarzony nieprawdopodobnym talentem? Przecież po wypowiedzi widać że to proste chłopię a do ogarnięcia tego stanowiska za choćby połowę tej kasy co bierze znalazło by się wielu innych.

  •  

   pokaż komentarz

   Jprdole 26 tyś za wiceprezesostwo w jakimś PKMie w Świerklańcu? A czy to w ogóle nie jest miejscowość co ma raptem 11 tyś mieszkańców?

   @tekbbar: @bury256: @kupkesobieciagne: @pejatojajestem: Po pierwsze PKM Świerklaniec nie jest własnością gminy a MZKP Tarnowskie Góry (czyli związku gmin Krupski Młyn, Miasteczko Śląskie, Mierzęcice, Ożarowice, Świerklaniec, Tarnowskie Góry, Toszek, Tworóg, Wielowieś i Zbrosławice).

   Po drugie jego obszar działania sięga po Katowice czy Gliwice i działa w Kooperacji z KZK GOP czyli głównym organizatorem komunikacji w regionie

   Po trzecie PKM ten powstał po wydzieleniu z Wojewódzkiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego gdzie w tej gminie była lokalna baza (tak jak w innych typu Katowice, Gliwice, Sosnowiec czy Tychy).

   Więc w tym wypadku nie można powiedzieć że to jest spółka "gminna"

 •  

  pokaż komentarz

  Te pieniądze po prostu mu się należOM ( ͡º ͜ʖ͡º)