•  

  pokaż komentarz

  rodziny się zgadzały tym bardziej ze mylono ciała. Nie widze tutaj problemu

  •  

   pokaż komentarz

   @venom696:
   Rodziny się zgadzały i dlatego wniosły skargę do Trybunału?

  •  

   pokaż komentarz

   @venom696: Rodziny się zgodziły tylko w takiej rzeczywistości w której za rodziny uznasz tylko osoby popierające PiS a te niepopierające za osoby trzecie powiązane w sposób znaczny ze zmarłym. Wtedy tak - wtedy i tylko wtedy można uznać że wszystkie rodziny się zgodziły.

  •  

   pokaż komentarz

   @venom696 Zgodziła się tylko część a reszcie wyciągnięte ciała bliskich z grobu by porobić kampanie wyborczą zwłokami.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Szczerze mówiąc, to nawet poparcie na PIS nie powinno automatycznie oznaczać poparcia dla ekshumacji. Inna sprawa popierać program danej partii, a inna pozwolić na rozkopywanie grobów swoich bliskich w ramach jakiejś chorej kampanii politycznej.

  •  

   pokaż komentarz

   @lewoprawo: Powiedz to tym którzy je wyciągali z grobów.

  •  

   pokaż komentarz

   Rodziny się zgodziły tylko w takiej rzeczywistości w której za rodziny uznasz tylko osoby popierające PiS a te niepopierające za osoby trzecie powiązane w sposób znaczny ze zmarłym. Wtedy tak - wtedy i tylko wtedy można uznać że wszystkie rodziny się zgodziły.

   @perlikont: @Herubin: @lewoprawo:
   Tu jest sprawa bardziej skomplikowana, odrzućmy na chwilę wojenkę PiS-PO, tylko zastanówmy się nad samą istotą sprawy. Dokonywane są sekcje zwłok po katastrofie, po pewnym czasie okazuje się, że szczątki ciał zostały pomieszane. To jak rozwiązać w takim wypadku ten problem? Część rodzin będzie chciała by w grobie ich bliskich leżały szczątki ich bliskich a nie innych ofiar, powinniśmy czy nie powinniśmy tej woli uszanować? Z drugiej strony część osób, nie będzie chciało by ktokolwiek ruszał szczątki... No właśnie pytanie czyje szczątki? Bo jeśli w tych trumnach są szczątki innych osób, to dlaczego ich rodziny nie mają prawa do odzyskania szczątków?

   Jakie macie rozwiązanie dla tej sytuacji? Nie da się zadowolić wszystkich... Trzeba wybrać którąś stronę.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: Ale czekaj... przecież retoryka jest zupełnie inna więc się jej trzymajmy. Retoryka od początku była taka: robimy ekshumacje bo szukamy dowodów na zamach. Pytanie więc czy jeśli powiedzmy w przypadku dość losowo usadzanych przecież kilkudziesięciu osób/ofiar których rodziny zgodziły się na ekshumacje nie znaleziono tych dowodów to jakie jest prawdopodobieństwo że akurat to na szczątkach ofiar tych którzy nie chcą będą te dowody.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme

   No właśnie pytanie czyje szczątki?

   Ludzkie. W większości.
   To naprawdę ma aż takie znaczenie?

   Przecież wszyscy widzieli, w jakim stanie był wrak samolotu. Potraficie sobie w ogóle wyobrazić, w jakim stanie były zwłoki?

   Przecież oni tam tak naprawdę zbierali w lesie losowe kawałki mielonego mięsa.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: To naprawdę dałoby się zrobić delikatniej - np. najpierw ekshumować tych, których rodziny się zgodziły. Jak okaże się, że zamiast pana X jest pan Y, którego rodzina nie chciała rozkopów, to wystarczy ją poinformować, że mają do odbioru ciało bliskiego, u nich leży kto inny i czy w związku z tym teraz można go wykopać. Sprzeciwu albo by nie było, albo byłby mniejszy.

  •  

   pokaż komentarz

   @Herubin i pokazano im, ze skladalo znicze na grobach nie saoich bliskich. Ludzie... Masakra. Zamiast robic pojazd po Partii Oszustow, ktpra dp tego wszystkiego doprowadzila, czesc z was wiesza psy na obecnych, ktorzy chca ten syf POwsko odkrecic. A wystarczylo rzetelnie swoja robote wylonac pani kopacz, panie tusk

  •  

   pokaż komentarz

   Ale czekaj... przecież retoryka jest zupełnie inna więc się jej trzymajmy. Retoryka od początku była taka: robimy ekshumacje bo szukamy dowodów na zamach. Pytanie więc czy jeśli powiedzmy w przypadku dość losowo usadzanych przecież kilkudziesięciu osób/ofiar których rodziny zgodziły się na ekshumacje nie znaleziono tych dowodów to jakie jest prawdopodobieństwo że akurat to na szczątkach ofiar tych którzy nie chcą będą te dowody.

   @perlikont:
   Faktem jest, że szczątki pomieszano, co jest dla mnie uzasadnionym powodem by wznowić sekcje zwłok. Retoryka, retoryką a fakty faktami. Masz jakieś dowody na to, że ekshumacja była przeprowadzona po to by znaleźć dowód na zamach? Są za to dowody, że pierwsza sekcja została przeprowadzona niedbale.

  •  

   pokaż komentarz

   Ludzkie. W większości.
   To naprawdę ma aż takie znaczenie?


   @RandomowyMirek:
   Problem w tym, że ma znaczenie i dla "jednych" i "drugich" rodzin, bo inaczej nie byłoby kłótni o to. Jedni chcą "poznać prawdę o tych szczątkach" inni "uszanować spokój szczątków".

  •  

   pokaż komentarz

   @venom696: Prawa człowieka złamała Rosja wkładając do tych samych trumien szczątki różnych osób dodatkowo myląc osoby. Potraktowali ciała jak zwykłe części czy mięso. Co oczywiście wcale mnie nie dziwi znając ich podejście do życia i do człowieka.

  •  

   pokaż komentarz

   To naprawdę dałoby się zrobić delikatniej - np. najpierw ekshumować tych, których rodziny się zgodziły. Jak okaże się, że zamiast pana X jest pan Y, którego rodzina nie chciała rozkopów, to wystarczy ją poinformować, że mają do odbioru ciało bliskiego, u nich leży kto inny i czy w związku z tym teraz można go wykopać. Sprzeciwu albo by nie było, albo byłby mniejszy.

   @motokate:
   A jak brakuje nogi to co? Nie da się uporządkować tego wszystkiego bez otwarcia wszystkich trumien, serio. To jest technicznie awykonalne. Tej przykładowej nogi mogło w ogóle nie być, bo została doszczętnie spalona np...

   Sprzeciw jest, bo jest wojna polsko-polska, tutaj mało kto postępuje racjonalnie i jeszcze mniej osób ma jakikolwiek szacunek dla drugiej strony.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme Na całym świecie ofiary katastrof i innych masowych kataklizmów zakopuje się w zbiorowych mogiłach. Posegregowanie mielonego mięsa jakie często zostaje po wypadkach wymagałoby mnóstwa czasu i pieniędzy.
   Jak rodziny chcą szybkiego pogrzebu to tylko zbiorowo.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: To zapraszam Cię do zapisu z konferencji Pasionka bodajże z 9 albo 10 listopada 2016 roku.
   Gdzie wprost mówi o tym że celem i przyczyną wszczęcia śledztwa jest ustalenie przebiegu wydarzeń i znalezienie dowodów przestępstwa. Ciała mają być badane na wiele sposobów począwszy od tomografu a na badaniach fizykochemicznych kończąc które mają sprawdzić ciała (w normalnie nieosiągalny sposób przy standardowych sekcjach zwłok ) obecność materiałów wybuchowych. etc. - chcesz to sobie znajdź nagranie nie będę za Ciebie riserczu robił.

  •  

   pokaż komentarz

   Gdzie wprost mówi o tym że celem i przyczyną wszczęcia śledztwa jest ustalenie przebiegu wydarzeń i znalezienie dowodów przestępstwa.

   @perlikont:
   To inne słowa, niż "dowody na zamach". Czy nie uważasz, że lepiej żeby to zrobili? By rozwiać wątpliwości i pożywkę dla teorii spiskowej? Faktem jest, że pierwsza sekcja była źle zrobiona, bo komuś zabrakło "jaj" by zrobić to porządnie i dobrze, tylko poszli na czas...

  •  

   pokaż komentarz

   Na całym świecie ofiary katastrof i innych masowych kataklizmów zakopuje się w zbiorowych mogiłach. Posegregowanie mielonego mięsa jakie często zostaje po wypadkach wymagałoby mnóstwa czasu i pieniędzy.
   Jak rodziny chcą szybkiego pogrzebu to tylko zbiorowo.


   @kuba70:
   Ale tu zdecydowano inaczej, mleko się rozlało.

  •  

   pokaż komentarz

   @motokate: próbowano tak robić, ale jak znaleziono tylko rękę pana X w grobie pana Y, to co wtedy? Też ekshumacja pana X? Niestety to nie takie proste

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: @PawelDzierzega: Oczywiście, że to nie jest proste, ale jest różnica między "rozkopujemy grób pani ojca, bo tak nam się podoba, i co nam pani zrobi", a "obawiamy się, że szczątki pani taty odnaleziono w grobie Y, chcielibyśmy je złożyć wraz z resztą szczątków pani ojca, czy moglibyśmy równocześnie sprawdzić, czy nie ma tam szczątków kogoś innego, aby także innym rodzinom umożliwić odzyskanie szczątków ich bliskich?". Z większością ludzi idzie się dogadać, jeśli odpowiednio podejść do sprawy, a też gdyby parę rodzin jednak odmówiło, to nic by się nie stało - nie trzeba mieć 100% ciał do przebadania, żeby ustalić, czy była sztuczna mgła, wybuch i kosmici.

  •  

   pokaż komentarz

   Prawa człowieka złamała Rosja wkładając do tych samych trumien szczątki różnych osób dodatkowo myląc osoby. Potraktowali ciała jak zwykłe części czy mięso. Co oczywiście wcale mnie nie dziwi znając ich podejście do życia i do człowieka.

   @ozzmann: Chyba nie masz pojęcia jak wyglądają szczątki po katastrofie lotniczej - duża część to zmielone mięso razem z ziemią czy skrawki z metalowymi częściami. Wszystko jest robione szybko, nikt nie będzie robił wtedy badań DNA każdego fragmentu. W usa do dzisiaj się bawią w badania ofiar z 9/11 i dalej tylko część zidentyfikowali.

  •  

   pokaż komentarz

   awiamy się, że szczątki pani taty odnaleziono w grobie Y, chcielibyśmy je złożyć wraz z resztą szczątków pani ojca, czy moglibyśmy równocześnie sprawdzić

   @motokate: zapewniam cię że właśnie tak podchodzono do sprawy, z pełną delikatnością i wyczuciem,a dopiero po sprzeciwie dokonano ekshumacji pomimo braku zgody rodziny.

  •  

   pokaż komentarz

   @deeprest: A to pewnie, wj$$%c do trumien jak leci i wysłać polaczkom do tego wmówićustami ,,polskiego'' rządu że wszystko zostało zrobione dokładnie. Nie porównuj zawalenia się budynku z milionami ton gruzu do kilku dziesiątek ofiar skoncentrowanych na niewielkim terenie.
   Oczywiście że się da to zrobić. Podaj mi przykład katastrofy lotniczej w której nie potraktowano ciał z szacunkiem

  •  

   pokaż komentarz

   @PawelDzierzega: Jakoś trudno mi uwierzyć, po latach życia w Pl i rozmaitych doświadczeniach kontaktu z tzw. systemem - samopoczucie interesanta nie leży w obszarze zainteresowania służb. Jeśli znasz jakieś szczegóły, to chętnie poznam, typu: na rozmowy wysyłano psychologów, a nie najeżone urzędowym bełkotem pisma pod rygorem tego i owego.

  •  

   pokaż komentarz

   (...) Jakie macie rozwiązanie dla tej sytuacji? Nie da się zadowolić wszystkich... Trzeba wybrać którąś stronę.
   @Bijelodugme: jakie znaczenie ma to, czy w grobie leżą kompletne zwłoki danej osoby czy np. czegoś brakuje? Ile ma brakować by uznać grób za nieważny? Jeśli znajdziemy tkanki należące do innej osoby to jest jakiś poważny problem, biorąc pod uwagę że do trumien wkładano niemalże mielone?
   Pytam, bo np. na rodzinnym grobowcu mam tabliczkę upamiętniającą pradziadka zamordowanego w Katyniu i nigdy mi nie przyszło do głowy by szukać zwłok...

  •  

   pokaż komentarz

   Podaj mi przykład katastrofy lotniczej w której nie potraktowano ciał z szacunkiem

   @ozzmann: Pewnie w większości zdarzają się uchybienia, tylko do mediów to nie wycieka - ale niedaleko szukając: https://www.express.co.uk/news/world/626626/Egypt-plane-crash-victims-wrongly-named

   Wiesz co by się u nas działo, gdyby ciała były oddne rodzinom 11 tygodni po katastrofie? A w przypadku Niemców tak było: https://www.independent.co.uk/news/world/europe/germanwings-crash-victims-bodies-arrive-back-in-germany-11-weeks-after-disaster-10309083.html

   A tu inny przykład: https://tribune.com.pk/story/18513/bodies-of-air-india-crash-victims-may-be-with-wrong-families/

  •  

   pokaż komentarz

   @deeprest: Nie mówię o skrawkach tylko elementach typu stopa, noga ramię. Takie badania nie trwają tygodniami. Kwestia chęci i poszanowania ofiar

  •  

   pokaż komentarz

   jakie znaczenie ma to, czy w grobie leżą kompletne zwłoki danej osoby czy np. czegoś brakuje? Ile ma brakować by uznać grób za nieważny? Jeśli znajdziemy tkanki należące do innej osoby to jest jakiś poważny problem, biorąc pod uwagę że do trumien wkładano niemalże mielone?
   Pytam, bo np. na rodzinnym grobowcu mam tabliczkę upamiętniającą pradziadka zamordowanego w Katyniu i nigdy mi nie przyszło do głowy by szukać zwłok...


   @enron:
   Dla jednych osób ma znaczenie czyje zwłoki znajdują się w trumnie dla innych nie. Kwestia wartości jakie kto uznaje. Z tego co relacjonowały media, tam nie był problem z tkankami, tylko np. w trumnie mężczyzny była czaszka kobieca, w innej były trzy dłonie... Media donosiły też o tym, że w trumnie były dwie głowy. Dla mnie te przykłady są wystarczającym powodem by zrobić ekshumacje.

  •  

   pokaż komentarz

   @deeprest: Nie mówię o skrawkach tylko elementach typu stopa, noga ramię. Takie badania nie trwają tygodniami. Kwestia chęci i poszanowania ofiar
   @ozzmann: owszem, trwają bo i tak tylko badania DNA rozstrzygają wątpliwości

  •  

   pokaż komentarz

   @enron: Nie, nie trwają. W laboratorium kryminalistyki dostajesz wyniki w góra tydzień a samo badanie trwa nie dłużej niż dwie doby. Przy uzyciu specjalnej maszyny trwa to więc do 3 dni.

  •  

   pokaż komentarz

   @Bijelodugme: Przeczytaj treść wyroku. Jedna z kobiet SAMA zidentyfikowała ciało swojego męża, a ciało drugiego zidentyfikowała bodaj Ewa Kopacz, jego przyjaciółka.

   Powiedz mi, skoro rodziny twierdzą, że w mogiłach NA PEWNO leżą ich bliscy to po ki uj, wbrew ich woli wyciągać te trupy?

   Zresztą ETPCz najbardziej i tak dowalił się do tego, że decyzje prokuratora były arbitralne, a bliscy ofiar nie mieli żadnej ochrony prawnej w zakresie tego co zrobił. Była jedynie ta iluzoryczne, bo ekshumacji mimo procesów i tak dokonano.

  •  

   pokaż komentarz

   i pokazano im, ze skladalo znicze na grobach nie saoich bliskich. Ludzie... Masakra. Zamiast robic pojazd po Partii Oszustow, ktpra dp tego wszystkiego doprowadzila, czesc z was wiesza psy na obecnych, ktorzy chca ten syf POwsko odkrecic.

   @WixaDrv: No a zgadnij, dlaczego?
   I co mają do tego pojęcia PR, propaganda, damage control, szeptanka?

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzmann:

   Nie, nie trwają. W laboratorium kryminalistyki dostajesz wyniki w góra tydzień a samo badanie trwa nie dłużej niż dwie doby. Przy uzyciu specjalnej maszyny trwa to więc do 3 dni.

   Jeśli masz jedną próbkę i materiał porównawczy, to tak.

   Tutaj była ponad setka ciał, w większości w wielu kawałkach.

   Po katastrofie Germanwings 9525 identyfikacja zwłok trwała 6 tygodni. Było to pięć lat po Smoleńsku, i koszt sekwencjonowania DNA spadł w międzyczasie mniej więcej 10-krotnie, więc na pewno w Polsce trwałoby to znacznie dłużej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Neratin: Państwo tak bogate jak Rosja nie ma środków na zrobienie badań setki ludzi? Kpisz sobie czy jak? Lodówek tez nie mają? Po prostu mieli to głęboko w dupie i tak jak mówiłem, swołocz spakowała mięso w skrzynki i wysłała.

  •  

   pokaż komentarz

   @ozzmann:

   Państwo tak bogate jak Rosja nie ma środków na zrobienie badań setki ludzi? Kpisz sobie czy jak?

   Nie wiem, czy mają (zwłaszcza jeśli chodzi o badania obywateli innych państw), ale nie o to chodziło. Wyższy koszt badań genetycznych wynikał z droższego sprzętu, a to oznaczało że miejsc gdzie można było robić takie badania było mniej, jak i mniej było wyszkolonego personelu. Zatem identyfikacja zwłok przy pomocy badań DNA nie trwałoby 3 dni, jak sugerowałeś. Bardziej realistyczne byłyby 3 miesiące.

   Lodówek tez nie mają? Po prostu mieli to głęboko w dupie i tak jak mówiłem, swołocz spakowała mięso w skrzynki i wysłała.

   Przecież to nie ich problem, że rodziny i znajomi błędnie zidentyfikowali niektóre ciała. Nie miało to żadnego znaczenia przy badaniu przyczyn katastrofy, a pozwoliło na szybki transport ciał do Polski.

   Gdyby trzymali zwłoki kilka miesięcy u siebie, włącznie z Kaczyńskim, Macierewicz i inne smoleńskie świry pewnie by wymyślili milion teorii spiskowych.

 •  

  pokaż komentarz

  Oj tam jakieś trybunały z jakiejś wyimaginowanej wspólnoty nie będą nam mówić że białe jest białe a czarne jest czarne. Wstaliśmy z kolan i na zadnych krzesłach siadać nie będziemy.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Na szczęście już występujemy z sieci rad sądownictwa. Jeszcze unieważnimy prawa człowieka i mogą nam skoczyć na pukel (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  

   pokaż komentarz

   Oj tam jakieś trybunały z jakiejś wyimaginowanej wspólnoty nie będą nam mówić że białe jest białe a czarne jest czarne

   @perlikont: ...albo, że kopiemy na metr wgłąb, nie?

   źródło: pbs.twimg.com

  •  

   pokaż komentarz

   @SIerraPapa: A i znowu to samo. Duda się wygłupił nie nawet z właśnej swojej winy ale ze względu na miernych dyplomatów którzy go otaczają i doradzają) to przywołuje się Komora z jego bigosem. Jak wspomina się o tańcu na grobach Macierewicza to wyciągane jest na metr w dół. Serio? Mamy się prześcigać w tym który rząd i którzy politycy są bardziej hujowi? Serio? Z tego mamy być znani jako kraj? Jedyne co tym robisz to udowadniasz że dobra zmiana wcale nie jest dobra ale co najmniej tak samo c#$##wa jak poprzednicy albo jeszcze gorsza. I z tego mamy być dumni? Jesli tak to ja dziękuję.

  •  

   pokaż komentarz

   Mamy się prześcigać w tym który rząd i którzy politycy są bardziej hujowi? Serio? Z tego mamy być znani jako kraj?

   @perlikont: Jeżeli to kosztuje zaledwie EUR32k + koszty postępowania, to czemu nie.
   Trzeba było naprawdę kopać na metr w głąb, naprawdę przeprowadzić badania DNA, naprawdę sprawdzić trumny i naprawdę wjechać na Rusków gdy sprawa petów w trumnach i pomylonych zwłok była jeszcze gorąca.
   Jeżeli rząd PO nie potrafił ogarnąć tak prostych zadań i świadomie zamiast roboty wybrał łganie, to sam sobie wystawił ocenę. Proste.

  •  

   pokaż komentarz

   @SIerraPapa: Oj chyba naprawdę albo nie chcesz, albo tego nie śledziłeś albo jesteś za młody (to nie wypomnienie wieku - nie o to chodzi po prostu szukam przyczyny) aby pamiętac sytuację po katastrofie, kwestie decyzji nacisków (mówię o wewnętrznych a nie jakichś zewnętrznych) opinii publicznej etc. Aby szczerze do sprawy podejśc nie powinno się o tym zapominać.
   Ale pominąwszy to wszystko nadal zadaję pytanie - czy naprawdę mamy się cieszyć że obecni są tacy sami albo gorsi od poprzedników i wszystko tłumaczyć sławetnym " przez ostatnie osiem lat polcy i polaki..."? Tzn. oczywiście możesz, ale ja jednak pozostanę przy stanowisku że skoro poprzednicy byli tacy źli to dlaczego obecni ich po trzech latach już swoch rządów nie rozliczają, nie stawiają przed trybunałami stanu etc, a jeśli tego nie robią to coś jednak jest na rzeczy. I albo nie było nic złego albo sa takimi nieudacznikami że nie potrafią wyciągnąć sprawiedliwości albo sa tak samo umoczeni jak poprzednicy - niezależnie od tego jaka jest odpowiedź - odpowiedzialnośc spada na obecnie rządzących. Tak samo jak spadnie na przyszłych rządzących za działania obecnych jeśli nie wyciągną konsekwencji.

  •  

   pokaż komentarz

   @SIerraPapa nie warto sie klocic, dla nich szabrowanie zwlok i wrzucamie do zaspawanych trumien kiepow jest normalne

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont fakty sa takie ze rzad sp?@@#%@il sprawe kiedy byla swieza, moze to dlatego, ze nigdy nie doszlo do takiej sytuacji w ktorej umiera tylu waznych politykow i nie zachowali zimnej krwi tylko oddali wszystko ruskim. Dobrze, ze teraz wiemy wiecej i tej sprawie dzieki ekshumacjom

  •  

   pokaż komentarz

   @Dorhak: No i jak mówi przysłowie:
   Prawda jest jak dupa - każdy ma swoją. I niech i tak będzie.
   Problem w tym że ja o gruszce a ty o pietruszce. Skoro takie winy ponoszą poprzednicy to dlaczego po 3 latach rządów nikt nie został do odpowiedzialności pociągnięty?

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont bo to Polska, tu nikt kto jest wysoko postawiony, nie odpowie za swoje czyny, nie wazne czy PIS, PO czy polska partia przyjaciol piwa a co do faktow to ja jestem zadowolonu ze posiadam wiedze na temat tego ze glowa polityka X byla w trumnie polityka Y, bo to pokazuje jak ciagle Polska jest robiona w bambuko od tylu lat.

  •  

   pokaż komentarz

   Oj chyba naprawdę albo nie chcesz, albo tego nie śledziłeś albo jesteś za młody (to nie wypomnienie wieku - nie o to chodzi po prostu szukam przyczyny) aby pamiętac sytuację po katastrofie, kwestie decyzji nacisków (mówię o wewnętrznych a nie jakichś zewnętrznych) opinii publicznej etc.

   @perlikont: O tak! To opinia publiczna kazała Kopaczce kłamać z trybuny sejmowej, nie zrobić sekcji pomimo obligu kodeksowego, nie sprawdzać po Ruskich i jeszcze kłamać, że sprawdza. Zła opinia publiczna. Niedobra.

   Ale pominąwszy to wszystko nadal zadaję pytanie - czy naprawdę mamy się cieszyć że obecni są tacy sami

   Zrobili sekcję? Zrobili. I to nie oglądając się nie tylko na tą podłą opinię publiczną, która już raz śmiała wątpić w prawdomówność i talenta organizatorskie świętej Ewy z Lisów Kopacz. Jak dla mnie 1:0 dla PiS. Postawienie przed sądem Kopacz to byłoby 3 lub nawet 5:0 więc stawianie znaku równości między jedną a drugą ekipą jest co najmniej nieuczciwe.

  •  

   pokaż komentarz

   @SIerraPapa: jesteś albo p#??#@!nięty ! albo nie masz za grosz rozumu nie życzę Ci przeżyć tragedii żeby ktoś z bliskich był wykopywany z powodów urojeń grupy która ma władze i zbija kapitał polityczny na wywoływaniu emocji u wyborców , nadawał byś się na takiego Misiewicza którego antek w dupę ląduje pajacu !

  •  

   pokaż komentarz

   @SIerraPapa: sama prawda a minusy lecą, tak to już jest z tymi fanatykami ( ͡° ʖ̯ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @boguslaw-pomietlo: Więc ja ci w rewanżu życzę, żeby wszystkich twoich bliskich pochowano zmielonych z bezdomnym z Markotu i zawartością kuwet ze schroniska na Paluchu. Tobie to nie sprawi różnicy, a kto wie, może nawet będzie zgodne z nadwołżańskimi normami kulturowymi, które najwyraźniej nie są ci obce.

  •  

   pokaż komentarz

   Oj tam jakieś trybunały z jakiejś wyimaginowanej wspólnoty

   @perlikont: Mylisz z Trybunałem Sprawiedliwości Unii Europejskiej.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tamerlan: Myślę że nie do końca zrozumiałeś to co napisałem.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Rozumiem, problem w tym, że żart ci nie wyszedł.

  •  

   pokaż komentarz

   @Tamerlan: A ja rozumiem że nie do końca na żartach się znasz skoro się przyczepiłeś do tego co napisałem jednocześnie rozumiejąc że to żart.

  •  

   pokaż komentarz

   @perlikont: Skoro nie pomyliłeś, to spoko. Ale zobacz ile komentarzy w tym znalezisku błędnie przywołuje UE.

   Po lekturze Twojego komentarza, jeden, drugi dzban bezrefleksyjnie sobie przyjmą, że to Trybunał UE.

 •  

  pokaż komentarz

  Znaczy się, że żona zabija męża, szybki pochówek i prokurator ma związane ręce, bo ekshumacja naruszy coś tam? Oczywiście to przejaskrawiony przykład, ale tutaj też chodziło o ślady potencjalnego przestępstwa...

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik:
   Naruszenie polega (tak przynajmniej wnioskuję z treści skarg i komunikatów prasowych) nie tyle na samych ekshumacjach, co na braku możliwości zaskarżenia dokonania takiej czynności i niewykazaniu, że są one konieczne.

  •  

   pokaż komentarz

   @Roxar123:

   122. The Court agrees with the Government that the investigation in the present case concerns an incident of unprecedented gravity, which affected the entire functioning of the State. At the same time, the Court is mindful of the importance of the applicants’ interest in ensuring that the remains of their deceased husbands were respected.

   123. The Government submitted that the legislature had excluded the possibility of lodging an interlocutory appeal against a prosecutor’s decision ordering exhumation, since otherwise the prosecution’s ability to conduct an investigation would be obstructed by numerous appeals lodged by unsatisfied parties. However, the Court notes that the Code of Criminal Procedure does not exclude all judicial scrutiny in the exercise of prosecutorial powers in an investigation. Certain decisions taken by a prosecutor in the course of an investigation are amenable to judicial review. This concerns decisions on search and seizure (Article 236 of the CCP), on control and recording of telephone communications (Article 240 of the CCP) and on the application of preventive measures (Article 252 § 2 of the CCP).

   124. In the instant case, the prosecutor ordered the exhumation of the remains of the applicants’ husbands. When issuing his order, the prosecutor was not required by the CCP to assess whether the aims of the investigation could have been attained through less restrictive means and to evaluate the possible implications of the impugned measures on the private and family life of the applicants. Furthermore, the prosecutor’s decision was not amenable to appeal before a criminal court or any other form of adequate scrutiny before an independent authority.

   126. Having regard to the foregoing considerations, the Court concludes that Polish law did not provide sufficient safeguards against arbitrariness with regard to a prosecutorial decision ordering exhumation. The domestic law did not provide a mechanism to review the proportionality of the restrictions on the relevant Article 8 rights of the persons concerned resulting from the prosecutor’s decision (see Polyakova and Others, cited above, §§ 99 and 101). The applicants were thus deprived of the minimum degree of protection to which they were entitled.

   128. There has therefore been a violation of Article 8 of the Convention.

  •  

   pokaż komentarz

   @Nieszkodnik:

   Znaczy się, że żona zabija męża, szybki pochówek i prokurator ma związane ręce
   Że niby od razu zakopuje w ogródku? To raczej żona ma związane ręce z szybkim pochówkiem, ponieważ ciało jest przetrzymywane do czasu zakończenia sekcji.

  •  

   pokaż komentarz

   Że niby od razu zakopuje w ogródku? To raczej żona ma związane ręce z szybkim pochówkiem, ponieważ ciało jest przetrzymywane do czasu zakończenia sekcji.

   @BrodatyMajster: zależy kto robi tą sekcję ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Roxar123: A także zupełną arbitralność decyzji prokuratora i brak możliwości odwołania się od niej do sądu.

 •  

  pokaż komentarz

  mnie to zastanawia, że rodziny nie chciały ekshumacji, kurde nie wiem jak wy ale ja to bym wolał jednak wiedzieć, że w grobie który odwiedzam i opłacam lezy ktoś z rodziny a nie prezydent, albo inny Gosiewski.

 •  

  pokaż komentarz

  Może odszkodowania raczyłby zapłacić Antoni? Z własnej kieszeni, Ziobro się dorzuci.