•  

  pokaż komentarz

  Co za czasy, dziś wszystko jest rasistowskie, nawet Turbosłowianie. O cieście murzynku nawet nie chcę wspominać ))¯_(ツ)_/¯

  •  

   pokaż komentarz

   @Akaano: Margaryna Palma jest rasistowska, klimatyzacja jest sexistowska, matematyka jest i sexistowska i rasistowska.
   Nauka ogólnie jest rasistowska:
   https://www.youtube.com/watch?v=C9SiRNibD14
   o tempora

  •  

   pokaż komentarz

   Co za czasy, dziś wszystko jest rasistowskie, nawet Turbosłowianie.

   @Akaano: Wszystko zależy od kontekstu. Jeżeli ktoś tam sobie uważa że Polacy wywodzą się od jakichś turbosłowian - pół biedy. Jeśli zaś zaczyna tworzyć na tej podstawie jakieś dziwaczne teorie z cyklu "Polacy są lepsi od XYZ" (i to nie na zasadzie "mieliśmy silniejszą armię bo mieliśmy lepszych dowódców" tylko "mieliśmy silniejszą armię bo jeden turbosłowianin wart jest dziesięciu podludzi")...

   Polecam przeczytać sekcję "A gdzie dowody?" artykułu ze znaleziska - bo tutaj właśnie kryje się klucz do zrozumienia fenomenu "dlaczego niby neutralny tekst może kryć w sobie coś bardzo, bardzo paskudnego".

   Bo coraz częściej trafić można próby wykorzystywania zmyślonych lub fałszywych wydarzeń z przeszłości jako prostych analogii dla współczesności. Staje się to rysem rozpoznawczym sporego nurtu polskiego patriotyzmu, który pod płaszczykiem godnego pochwały zaciekawienia historią czy szacunku dla bohaterów przemyca treści rasistowskie, dyskryminacyjne czy antyeuropejskie. Niezliczone facebookowe profile w rodzaju „W Imieniu Polski Podziemnej Jesteś Skazany Na Śmierć Za Zdradę Ojczyzny” wyglądają jak talia kart, w której przetasowano reklamy odzieży patriotycznej, obrazki upamiętniające żołnierzy wyklętych i linki do szemranych stron z fake newsami na temat imigrantów. Turbolechityzm doskonale się w tę mieszankę wpisuje.

   Autor ma tutaj 100% racji - pozornie "niewinna" tematyka turbosłowiańska zaczyna powoli zamieniać się w dziwaczny zlepek pseudo-nauki i ideologii z pogranicza nazizmu. Artykuł z Najwyższego Czasu bardzo niebezpiecznie zbliża się do tej granicy, sugerując że nasza cywilizacja jest "lepsza" niż cywilizacje Europy Zachodniej - wątki turbosłowiańskie wykorzystywane są do kreowania BARDZO daleko idących wniosków na temat obecnej sytuacji polityczno-społecznej w Europie.

   I żeby nie było że autor p#!?@!$i głupoty - przecież dokładnie ten sam proces zaszedł w przypadku Żołnierzy Wyklętych, którzy zostali niemal całkowicie "przejęci" przez skrajne organizacje nacjonalistyczne. To samo obecnie zaczyna dziać się z turbosłowianami, a jest to proces znacznie bardziej niebezpieczny - bo o ile w przypadku ŻW dysponujemy dokumentacją czy wspomnienami pozwalającymi zweryfikować co ciekawsze tezy na ich temat, tak w przypadku turbosłowian... cóż - to czysta fantazja, dowolny autor może postawić sobie dowolną tezę i na jej podstawie tworzyć kolejne. To taki historyczny fejk nius podniesiony do kwadratu.

  •  

   pokaż komentarz

   @mnik1: I co teraz? Będziemy ścigać z urzędu i skazywać na 100 lat Sztumu za jakieś bajki w internetach?

  •  

   pokaż komentarz

   Co za czasy, dziś wszystko jest rasistowskie, nawet Turbosłowianie

   @Akaano: pamiętaj, że rasa aryjska też tak niewinne zaczynała

  •  

   pokaż komentarz

   @Akaano:
   Z pamiętnika komunisty: - Pierwszy dzień: włączam radio - Lenin - Drugi dzień: włączam telewizor - Lenin - Trzeci dzień: czytam gazetę - Lenin - Czwarty dzień: oglądam plakaty - Lenin - Piąty dzień: boję się otworzyć konserwę.
   ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   Będziemy ścigać z urzędu i skazywać na 100 lat Sztumu za jakieś bajki w internetach?

   @Bizancjum: Jeśli te bajki są po prostu niebezpieczne (przy czym zaznaczam, że turbosłowian jeszcze za takich nie uważam) - tak, może niekoniecznie od razu do Sztumu ale IMO powinniśmy karać za takie bajkopisarstwo. Mamy przecież w Polsce zakaz propagowania ideologii totalitarnych, a jeśli ktoś to "propagowanie" mniej lub bardziej zręcznie ukrywa za jakimiś teoriami o turbosłowianach... to dlaczego ma za to nie odpowiedzieć?

   Teorie o wyższości jednych ras nad innymi to przecież absolutna podstawa nazizmu - sam Pan z Wąsem pisał o nich w Mein Kampf, jeżeli więc pojawi się jakiś turbosłowiański "naukowiec" głoszący teorie zbudowane na tej samej podstawie... to czym, tak po prawdzie, się jedno od drugiego różni?

   Trzeba pamiętać, że te z pozoru niewinne bajki BARDZO łatwo zamienić jest w bardzo skuteczne narzędzie propagandowe - i to wszystko pod przykrywką "zainteresowania historią", więc można to wcisnąć każdemu, dzieciom, nastolatkom, dorosłym, do wyboru, do koloru. Właśnie dlatego może to być dla naszego społeczeństwa po prostu niebezpieczne - wystarczy spojrzeć na Rosję, gdzie ichnia "polityka historyczna" (bazująca właśnie na zasadzie tworzenia "bajek"!) doprowadziła do tego, że przeciętny Rosjanin Stalina uważa za bohatera i świetnego przywódcę, twierdzi że ZSRR nigdy nie podpisał żadnego paktu z Niemcami a inwazja na Polskę z 17 września to bujda na resorach. Jeśli nie chcemy tego w Polsce... to musimy reagować, innej opcji po prostu nie mamy.

  •  

   pokaż komentarz

   Trzeba pamiętać, że te z pozoru niewinne bajki BARDZO łatwo zamienić jest w bardzo skuteczne narzędzie propagandowe (...)

   @mnik1: Jak wszystko inne. Płaskoziemców też zawczasu skażmy bo ich bajki mogą doprowadzić do ludobójstwa astronomów jak ludzie uwierzą, że są okłamywani co do kształtu ziemi. Socjalistów też masowo na szafot, bo ich populizm może doprowadzić budżet państwa do ruiny, oh wait.

   Dążę do tego, że gdybyś się uparł i chciał każdego człowieka skazywać za jego fantasmagorie to byś wybił pół planety i prawdopodobnie stworzył mega c$??#we prawo zakazujące tworzenia wszelkiej fikcji, no bo przecież fikcja literacka może popchnąć ludzi do morderstw -- w taki sposób np. zginął John Lennon.

   A i Hitler nie zdobył serc Niemców p@!$#$#eniem o Aryjczykach. Jak każdy socjalista był demagogiem i w oczach ludzi był lekarstwem na powojenną biedę i okowy narzucone Rzeszy w Wersalu. Koncepcja Herrenvolk to były tylko partyjne gusła, nie narzędzie. W Armii np. mieli w to wyj$$!ne.

 •  

  pokaż komentarz

  Najwiekszym problemem byłych demoludów jest to że za wszelką ceną chcą byc lepsi od zgniłego zachodu.
  Niestety wszelkie slady bytnosci starozytnych mieszkanców z epoki brązu na dzisiejszych ziemiach polskich są nieliczne i w wiekszości nie siegają wstecz dalej niż poza okres Chrobrego.
  W tym samym czasie kiedy w Mykenach wyrabiano kosztowności i odkrywano nowe barwniki, kiedy zdobywano Troję, na ziemiach będących obecnie współczesnymi niemcami niedaleko Tollense była bitwa która na pewno nie ustępowała tej trojańskiej.
  Ale niestety brak jakichkolwiek zapisów a nawet próbek języka z tamtego okresu.
  Dla zainteresowanych https://pl.wikipedia.org/wiki/Bitwa_nad_rzek%C4%85_Tollense
  Gdyby można było udokumentować w jakikolwiek sposób historie gdyby istniało jakiekolwiek pismo język pisany , przypuszczalnie nie trzeba by wymyślać historii, a jedynie ją zgłębiać.

 •  

  pokaż komentarz

  ale logo naprawdę super

  źródło: wykop.pl

 •  

  pokaż komentarz

  Autor tekstu jest absolwentem kulturoznawstwa. To tak jak hydraulik recenzowalby film z lat 20tych

  •  

   pokaż komentarz

   @Billybob: zajmowanie się współczesnymi mitami, urban legend i wieloma innymi jest całkiem powiązane właśnie z kulturoznawstwem. notabene, żeby prowadzić bloga z recenzjami o filmach z lat 20 nie trzeba być filmoznawcą - może to robić hydraulik. i nie będzie w tym nic złego.

Dodany przez:

avatar Czajna_Seczen dołączył
119 wykopali 91 zakopali 2.4 tys. wyświetleń