•  

  pokaż komentarz

  Wyjeżdżający z prawego pasa mogą bowiem zająć zarówno prawy jak i środkowy pas ruchu. Natomiast ci, którzy wcześniej znajdowali się na lewym pasie, muszą trzymać się lewej strony, a chcąc zjechać na środkowy pas, muszą ustąpić pierwszeństwa tym, którzy się na nim znajdują.

  Hmm, przepisy jakoś ściśle nie regulują takiej kwestii. Poza tym wychodzi kwestia tego, jak słabo znakowane są polskie drogi.

  Tutaj skrzyżowanie w Szczecinie a tutaj podobna zmiana pasów w Warszawie.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: Mylisz się z tymi przepisami. Regulują w 100%. Ci z lewego zajmują pas lewy, a ci z prawego prawy bądź środkowy gdyż zgodnie z regułą prawej strony mają pierwszeństwo (przy zmianie pasa z prawego na środkowy) przed tymi co jadą pasem lewym.

  •  

   pokaż komentarz

   @satyricon:
   No właśnie, przy zmianie pasa z prawego na lewy. Ale jak masz 2, które rozdzielają się na trzy w sposób nieuporządkowany to ta zmiana pasa nie jest taka oczywista.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz to wtedy dochodzi do zwykłej zmiany pasa i pierwszeństwo ma kierowca po prawej. To samo jest na wjeździe na ronda z 2 pasów na 3.

   Nie dorabiajcie do prostych przepisów kosmicznych ideologii.

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier:
   Nie zmienia to faktu, że drogę można oznakować tak, żeby nie było wątpliwości. W Krakowie malują linii aż za dużo i kierowcy głupieją a w Szczecinie prawie nic nie malują i też głupieją. Najtrudniej znaleźć złoty środek, ale na przykładzie pokazałem miejsce, gdzie nikt nie ma żadnych wątpliwości.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz z tego zdjęcia na pewno wielu agentów wy wywnioskowalo, że i tak mogą z lewego na środkowy wjechac. XD

  •  

   pokaż komentarz

   @Krupier:
   Nic nie słychać o problemach na tym skrzyżowaniu, a jeździ tam naprawdę wiele aut. Dlatego wydaje mi się, że to dobry wzór, sprawdzony w praktyce.

  •  

   pokaż komentarz

   @janekplaskacz: A nie lepiej zamiast linii przeczytać kodeks drogowy? Na tym skrzyżowaniu wątpliwości mają co najwyżej niedouczeni i kiepscy kierowcy.

  •  

   pokaż komentarz

   @satyricon:
   To jak kiedyś będziesz miał stłuczkę z takim niedouczonym, stracisz mnóstwo czasu, twój samochód straci na wartości to może wówczas dojdziesz do wniosku, że lepiej jak drogi są oznakowane tak, żeby nawet ci mniej ogarnięci nie mieli problemu.

  •  

   pokaż komentarz

   @satyricon żeby zmienić pas, to trzeba wcześniej jakiś zajmować. Jeżeli zajmujesz środkowy pas ruchu to zajmujesz środkowy pas ruchu, a nie zmieniasz pas ruchu z lewego na środkowy. I tak jak zostało już napisane, ta kwestia nie jest uregulowana prawnie. Policjanci najczęściej posiłkują się tym, o czym napisałeś, ewentualnie zakazem wyprzedzania z lewej strony pojazdu skręcającego w lewo, co jest oczywiście błędem.

  •  

   pokaż komentarz

   Jeżeli zajmujesz środkowy pas ruchu to zajmujesz środkowy pas ruchu, a nie zmieniasz pas ruchu z lewego na środkowy.

   @marek-krakow: Widziałeś filmik? Tam nie ma środkowego pasa. Jakby z trzech przechodziły w trzy pasy to chyba nie było by tego artykułu.

   Policjanci najczęściej posiłkują się tym, o czym napisałeś, ewentualnie zakazem wyprzedzania z lewej strony pojazdu skręcającego w lewo, co jest oczywiście błędem.

   Art. 7. Zabrania się wyprzedzania pojazdu silnikowego jadącego po jezdni:
   3. na skrzyżowaniu, z wyjątkiem skrzyżowania o ruchu okrężnym lub na którym ruch jest kierowany.
   Art. 9. Dopuszcza się wyprzedzanie w miejscu, o którym mowa w ust. 7 pkt 3, pojazdu sygnalizującego zamiar skręcenia, pod warunkiem że kierujący nie wjeżdża na część jezdni przeznaczoną do ruchu w kierunku przeciwnym.


   Skąd wiesz że się posiłkują, masz jakieś statystyki? Przepisy są jasne i można wyprzedzać skręcającego w lewo na skrzyżowaniu oczywiście jeśli pozwalają na to warunki. Wracając do sytuacji. Jak ten z prawego skręca w lewo to włącza lewy kierunkowskaz czyli dokładnie ten co przy zmianie pasa ruchu z prawego na lewy (ci z lewej nie wiedzą czy kierunkowskaz dotyczy tylko skręcania czy skręcania i zmiany pasa ruchu i muszą ustąpić). A ten z lewego żeby zmienić pas musi użyć prawego kierunkowskazu, ale najpierw skręca w lewo, więc musi włączyć lewy, a po skręceniu prawy. Jaśniej się nie da.

   @janekplaskacz: To ja już nie wiem. Czy dalej mówimy o przepisach czy o mojej jeździe bo chyba nie załapałem kiedy zrobiliśmy przejście?

  •  

   pokaż komentarz

   @satyricon jeśli czytasz przepisy, to rób to w całości, bo teraz tylko pokazujesz jaki z ciebie ekspert. Pojazd skręcający w lewo można wyprzedzać tylko z prawej strony.

   Cały czas nie rozumiesz na czym polega zajęcie pasa ruchu. Jeżeli skręcasz na przykład, dla odmiany, w prawo, w wielopasmową jezdnię i od razu po skręcie zajmujesz któryś z pasów, ale nie skrajny prawy, to NIE UŻYWASZ lewego kierunkowskazu, bo NIE ZMIENIASZ pasa ruchu, tylko ZMIENIASZ KIERUNEK JAZDY W PRAWO i zajmujesz sobie wybrany pas OD RAZU, z prawym kierunkowskazem.

  •  

   pokaż komentarz

   jeśli czytasz przepisy, to rób to w całości, bo teraz tylko pokazujesz jaki z ciebie ekspert. Pojazd skręcający w lewo można wyprzedzać tylko z prawej strony.
   Nie znasz przepisów i tyle do tej pory wiemy, a dalej w to brniesz i jeszcze się wypowiadasz myląc przepisy.
   Spójrz w nie jeszcze raz, najpierw w swój przepis, a później w mój. W moim pojawia się magiczne słowo "skrzyżowanie". Skręcającego w lewo nie można wyprzedzać z lewej strony, ale skręcającego w lewo na skrzyżowaniu już tak (jeśli nie wjeżdża się na część pasa do jazdy w przeciwnym kierunku czyli gdy jest więcej pasów do jazdy w jednym kierunku). Gdy ktoś skręca w lewo na skrzyżowaniu, a jest jeden pas to nie ma miejsca z lewej i trzeba by było wjechać "pod prąd" żeby go wyprzedzić, ale gdy jest więcej pasów, a wyprzedzany jedzie prawym to jest to już możliwe.

   Cały czas nie rozumiesz na czym polega zajęcie pasa ruchu. Jeżeli skręcasz na przykład, dla odmiany, w prawo, w wielopasmową jezdnię i od razu po skręcie zajmujesz któryś z pasów, ale nie skrajny prawy, to NIE UŻYWASZ lewego kierunkowskazu, bo NIE ZMIENIASZ pasa ruchu, tylko ZMIENIASZ KIERUNEK JAZDY W PRAWO i zajmujesz sobie wybrany pas OD RAZU, z prawym kierunkowskazem.
   @marek-krakow: Hehe nie rozumiem, ale ty mi zaraz na pewno wyjaśnisz patrząc na poprzedni wpis. Skręcający z lewego pasa w obojętnie którą stronę zajmuje lewy pas (chcąc zmienić na środkowy musi użyć prawego kierunkowskazu), a skręcający z prawego (używa odpowiedniego kierunkowskazu tylko przed skrętem) w obojętnie którą stronę zajmuje prawy bądź środkowy bo i tak ma pierwszeństwo przed tym z lewej strony (dałem przykład z kierunkowskazami bo nie potrafiłem już ci jaśniej tego wytłumaczyć). A jeśli skręca z jednego pasa w dwa, trzy i więcej to zajmuje, który chce.

   Nie odpowiedziałeś mi na pytanie ponawiam:

   Skąd wiesz że się posiłkują, masz jakieś statystyki?
   PS Masz jakąś awarię klawiatury bo ci się caps lock włącza cały czas.

  •  

   pokaż komentarz

   @satyricon

   "Skręcającego w lewo nie można wyprzedzać z lewej strony, ale skręcającego w lewo na skrzyżowaniu już tak"

   Ale ty jesteś tępy. Dalej nawet nie czytałem. Jak skończysz pisać swoją wersję p.r.d. to koniecznie opublikuj. Zobaczymy jak wielka może być głupota ludzka.

  •  

   pokaż komentarz

   Komentarz usunięty przez moderatora