Familiada - Język programowania

HTML, Java Script, C++

 •  

  pokaż komentarz

  java script jest bardzo uniwersalny, w razie potrzeby odejmujesz script i masz java, super sprawa, polecam

  •  

   pokaż komentarz

   java script

   @getin: tragiczne gówno, które zyskało na popularność bo było wspierane przez wszystkie przeglądarki. Trzeba mieć nadzieję, że za parę lat WASM zacznie eliminować to g. z rynku.

  •  

   pokaż komentarz

   @getin java script jest jak świnka morska - ani świnka, ani morska

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: zawsze mam beke z ludzi którzy muszą rzucać epitetami by wyrazić to jak bardzo czegoś nie rozumieją

  •  

   pokaż komentarz

   @getin:

   java script jest bardzo uniwersalny, w razie potrzeby odejmujesz script i masz java, super sprawa, polecam
   Jak odjąć 'java s' i 'ript' zostanie c. Z odjętych części można jeszcze wybrać aap, odwrócić 'p', przestawić i będzie ada.

  •  

   pokaż komentarz

   zawsze mam beke z ludzi którzy muszą rzucać epitetami by wyrazić to jak bardzo czegoś nie rozumieją

   @grzegle:

   tak, kolega szopa123 wolalby sobie jakis aplecik javy sciagnac, aby moc dodac tu komentarz i wyrazic oburzenie wynikajace z wlasnej niewiedzy :)

  •  

   pokaż komentarz

   zawsze mam beke z ludzi którzy muszą rzucać epitetami by wyrazić to jak bardzo czegoś nie rozumieją

   @grzegle: Czego tu nie rozumieć ? Javascript jest pokraczny, brzydki, nieskładny i ma niechlujne community. Na przeglądarkach wygrał bo alternatywą był M$ z VBScriptem czyli żaden przeciwnik. Do skryptowania bez I/O to się on jeszcze jakoś tam nadaje ale na szczęście próby przeszczepienia na inne grunty wychodzą umiarkowanie.

  •  

   pokaż komentarz

   @xarafaxz: JS powstal wlasnie jako jezyk do uzupelniania stron.
   to ze sie nie nadaje do innych zadan nie powinno byc zaskoczeniem.
   ferrari tez sie do rozwozu wegla nie nadaje

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: uwielbiam tych wykopowych ekspertów. Taki beznadziejny, że używa się go do tworzenia aplikacji okienkowych, backendu, frontendu i aplikacji mobilnych.

   Czas usunąć konto

  •  

   pokaż komentarz

   @NiepodlegleWybrzezeKlatkiSchodowej: taa, a potem działa tak, że projekt lepiej wrzucić do szuflady i nikomu nie pokazywać ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @NiepodlegleWybrzezeKlatkiSchodowej: to się nazywa logika... JEDZMY GÓWNO.. biliardy much nie mogą się mylić!! To tyle w temacie twojej 'mądrości' i stworzonej za jej pomocą 'argumentów'. ( ͡°( ͡° ͜ʖ( ͡° ͜ʖ ͡°)ʖ ͡°) ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: przykro mi mirku, że cię minusują. Mnie też zminusują ale leje na to ciepłym moczem. Padłeś ofiarą mainstreamu.

   @NiepodlegleWybrzezeKlatkiSchodowej: no tak, a czemu wszędzie używają? Bo jest ogrom byle jakiej jakości "programistów" którzy rozwój swój zakończyli na uczelni i dalej to tylko klepią tyle ile wymaga pracodawca. Trzeba na dodatek uwzględnić fakt, że taki statystyczny przyszły programista idzie na studia bo usłyszał że są duże zarobki, a nie dlatego że lubi to robić. Wtedy dochodzi się do sytuacji kiedy C/C++ czy ASM lub inny język kompilowany (lub asemblowany) do kodu natywnego powoduje ból głowy i uczucie zrezygnowania u takiego delikwenta. Można tu się bronić, że przecież nie każdy jest guru programowania i nie musi wiedzieć wszystkiego lecz prawdą jest, że kiedyś ludzie byli programistami bardziej z powołania oraz zamiłowania i tak jak kiedyś nie było problemem w pisaniu w np. C++ to w dzisiejszych czasach stanowi wyzwanie.
   JavaScript ma bardzo niski próg wejścia i napisanie byle czego w JavaScript (na tyle ile pozwala ten język) nie jest wyzwaniem, a w połączeniu z małą wprawą i zasobem wiedzy oraz brakiem doświadczenia daje efekt taki, że rośnie ogromna sterta brzydkiego kodu.
   I teraz wracając do wszędobylskości JavaScritpu... Należy wyciągnąć wnioski. To że coś jest popularne nie świadczy o czymś, że coś jest dobre. W przypadku tego języka i innych to zwiększający się brak alternatyw na rynku. Skoro maleje ilość ludzi chcących i umiejących pisać w bardziej zaawansowanych i trudniejszych (o znacznie szerszych możliwościach) językach to producentom oprogramowania to nie zostaje im nic innego niż pójść z głównym nurtem i dostosować się. Dlatego powstaje masa frameworków i silników (często o wątpliwej jakości) rozszerzająca możliwość zastosowania tego języka. W innym przypadku byłaby stagnacja, gdyż ilość zaawansowanych programistów nie jest wprost proporcjonalna do zapotrzebowania rynku. Łatwiej jest wyszkolić i usadowić na stanowisku rzeszę "noobów" klepiących jakiś tam kod, niż zapaleńców piszących wydajny kod i czysty kod. Później to kółko wzajemnej adoracji i fałszywe utrzymywanie się w przekonaniu że nie może być lepiej bo dobrze jest jak jest.

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_g: Dzisiaj JS nie służy tylko do "uzupełniania" stron. To pełnoprawny język w którym pisze się ogromne skalowalne aplikacje zarówno na frondzie, backendzie, apki mobilne czy całe programy (Electron)

  •  
   p.......6

   0

   pokaż komentarz

   Taki beznadziejny, że używa się go do tworzenia aplikacji okienkowych, backendu, frontendu i aplikacji mobilnych.

   @NiepodlegleWybrzezeKlatkiSchodowej: @grzegle: Raczej nei hejtuję JS bo w sumie sam w nim piszę, ale to że coś można jeszcze nie znaczy że to dobry pomysł. W tym momencie JS jest popularny bo jest popularny, tak jak klawiatura której używamy niekoniecznie ma najlepszy układ ale jednak jest wszędzie. Może kiedyś zmienię zdanie ale obecnie uważam że JS nadaje się na front (głównie z racji wsparcia przeglądarek), ale już na backend tak bardzo średnio. Może jeszcze TypeScript jakoś ratuje sytuację, ale pod spodem to jednak to samo.

  •  

   pokaż komentarz

   @xarafaxz @Ingvarr100th Wybaczcie ale ja naprawdę nie widzę potrzeby pisania strony firmowej Januszex w asemblerze, tak samo nie widzę potrzeby robienia aplikacji bazodanowych która ma się odpalić na każdym komputerze i telefonie w C++
   Język dobiera się do zadania, skoro nie piszę systemu operacyjnego ani programu do obsługi sondy kosmicznej która musi działać z 32kB ramu to wybiorę JS w którym zadanie przetworzenia jakiś danych z tabeli zrealizuję w paru linijkach kodu a nie 50 bawiąc się wskaźnikami i opróżniając ręcznie pamięć.

  •  

   pokaż komentarz

   @NiepodlegleWybrzezeKlatkiSchodowej to że się używa oznacza, że nie ma lepszych narzędzi? Używa się bo jest niesamowity hype na niego. Nie widzę w nim żadnych zalet poza wynagrodzeniem za znajomość.

  •  

   pokaż komentarz

   @erayman operacje na bazie danych przy pomocy js? Jeszcze tego brakowało xd I chyba masz nikłe pojęcie i programowaniu jeśli twierdzisz że przetwarzanie danych z tabeli wiąże się z używaniem wskaźników i ręcznym zarządzaniem pamięcią. Mamy rok 2018, nie 1995

  •  

   pokaż komentarz

   @erayman: ale nie w tym rzecz bo chyba nie zrozumieliśmy się. JS jest ok jeżeli umie się go używać z głową, a ta zasada dotyczy nie tylko pisania oprogramowania. Chodzi tutaj bardziej o umiejętności i wiedzę.
   I uwierz, jakby pisano aplikacje mobilne na kod natywny to zużycie procesora jak i pamięci RAM by było znacznie mniejsze co bezpośrednio przekładałoby się na wydłużenie czasu pracy na baterii. Oczywiście też należy zrobić to z głową bo przecież jak napiszemy apkę co będzie miała wycieki pamięci i niezasadny narzut na procesor i inne zasoby sprzętowe to zerżnie baterii znacznie więcej.
   Chodzi mi o to, że jakość programistów w dzisiejszych czasach jest dość niska co odbija się czkawką na cały rynek IT.

  •  

   pokaż komentarz

   tragiczne gówno, które zyskało na popularność bo było wspierane przez wszystkie przeglądarki.

   @szopa123: a według mnie to super język. Nie trzeba nic studiować żeby po prostu siąść i coś zrobić. No i gimbaza ma pracę ( ͡° ͜ʖ ͡°) A potem można się douczyć i cuda w js też robić!

  •  
   Z....n

   -13

   pokaż komentarz

   uwielbiam tych wykopowych ekspertów. Taki beznadziejny, że używa się go do tworzenia aplikacji okienkowych, backendu, frontendu i aplikacji mobilnych.

   @NiepodlegleWybrzezeKlatkiSchodowej:

   js na backendzie

   ło jezu, przecież to z kilometra widać, że

   BEDZIE PRZEPISYWANKO XD

  •  
   b........r

   -2

   pokaż komentarz

   @szopa123: Daję ci minusa, za drugą część, a z pierwszą się zgadzam. Sp%$@$#%ony język, ale skoro już go w miarę umiem, to ch?% mnie to obchodzi. Lubię w nim pracować, bo Chrome ma świetny debugger i od razu pokazuje wszystkie właściwości elementów, więc nie trzeba długo szukać. Ogólnie dużo można w nim zrobić i dużo spieprzyć (np. zabawy z prototypami). https://slikts.github.io/js-equality-game/

  •  

   pokaż komentarz

   @GokuMK: uwierz mi na słowo.. to gówno ubrane w złoty papierek. Oczywiście, że ma swoje plusy i jest prosty (relatywnie). Ale to tak jakbyśmy mówili, że coś przypomina samochód jest fajne. Bo wsiadasz i jedziesz.. a że ma 5 kół, pół podłogi brakuje, w wypadku giną wszyscy jak leci, itp. To już tego nie bierzemy pod uwagę. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   Nie trzeba nic studiować żeby po prostu siąść..
   Z tym to już przesadzasz, trzeba mieć wiedzę o DOM, AJAX, itp.

  •  

   pokaż komentarz

   przykro mi mirku, że cię minusują.

   @Ingvarr100th: standard, jeżeli 'idziesz pod wiatr'. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Mnie to zbytnio nie rusza, bo całe życie prawie tak mam. Najpierw 'chichy śmichy', a później udawanie, że nikt się nie śmiał, jak wychodzi na moje. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Ale dzięki za słowa otuchy. Bo to jakby nie patrzeć... rzadkość. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: no wiesz jakoś mam podobnie tak jakoś (⌐ ͡■ ͜ʖ ͡■)

  •  
   b........r

   -6

   pokaż komentarz

   @szopa123: Właśnie o to chodzi, że by zrobić coś wiecej dużo trzeba doczytać, bo JS jest mało logiczny. Chcesz przetworzyć więcej danych i nagle okazuje się, że jednowątkowość przeszkadza i trzeba sięgnąć po WebWorkers. Chcesz wykonać operacje na danych pobranych z zewnętrznego API i musisz sięgnąć po callbacki. Okazuje się, że masz callback hell na skutek wielu następujących po sobie asynchronicznych operacji, to czytasz o promise, await, async. Dla mnie JS jest o tyle specyficzny, że dużo moich funkcji nic nie zwraca, tylko od razu modyfikuje coś w DOM - nie wiem czy to moja przypadłość czy to dlatego, że JS jest "event driven language". Jeżeli funkcje coś zwracają to najczęściej funkcje pomocnicze, które sprawdzają czy coś jest prawdą lub przetworzone dane.

  •  

   pokaż komentarz

   @blizzarder: oczywiście, że z uwagi na jego popularność, wsparcie ma zajebiste. Ale gówno to gówno... ( ͡° ͜ʖ ͡°) Kiedyś VB był na topie i gdyby nie MS, który nie pozwalał implementować VB do innych przeglądarek. Pewnie on by teraz był na topie. (były bardzo podobne do siebie)
   Moim zdaniem WASM wcześniej czy później wymiecie JS. Bo ci którzy klepią kod w C lub zbliżonych językach. Będą mogli tworzyć to wszystko co teraz jest zastrzeżone dla JS. A będzie to działać o wiele szybciej oraz strony będą wyczytywać się szybciej. Teraz gmail wczytuje ok. 17MB skompresowanego kodu JS+HTML. 17 MEGA bajtów j$@!nego kodu, żeby przejrzeć pocztę!!

  •  

   pokaż komentarz

   @blizzarder: Ty już piszesz o praktycznie całym ekosystemie JS. ( ͡° ͜ʖ ͡°) W sumie jak by to tak zanalizować, to mamy system operacyjny -> przeglądarka, który wykonuje w swoim środowisku programy w JS. Wyjściem graficznym jest DOM, a reszta w jakimś sensie analogiczna do zwykłego systemu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Tylko nie trzeba instalować żadnych sterowników, bo te już są 'wbudowane'. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   Ale rozumiem, że może się podobać. Dla mnie on działa irytująco. Bo jestem typowym dinozaurem komputerowym, który swoje pierwsze programy klepał w basicu na ZX81. A kolejny krok to był assembler, bo basic był za wolny. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Do tej pory pamiętam ile cykli zegara konsumowały pewne komendy. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  
   b........r

   +2

   pokaż komentarz

   @szopa123: Biblioteka, na bibliotece, biblioteką pogania i to jest bolączka. Po ch%? mam cokolwiek umieć, skoro ściągnę 30 bibliotek każda po 200KB. Nieważne, że wykorzystam po jednej metodzie z każdej biblioteki xd Z drugiej strony kod ma zarabiać. Klient płaci i gitara gra.

  •  

   pokaż komentarz

   @getin: najpierw uczysz się Java Scripta, potem wystarczy oduczyć się Scripta i umiesz Javę, proste :D

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_g: wolałbym inne porównanie. Żuk nie nadaje się do ścigania na torze xD

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Jest taki wynalazek jak Web Assembler, jakoś nie widzę wysypu stron korzystających z tego.

  •  

   pokaż komentarz

   @erayman: toż o tym mówię od początku .. WASM -> Web Ass.
   Ciężko, żeby z tego teraz korzystano masowo, skoro pierwsza zajawka była w marcu 2017 r. A obecnie jeszcze nie za dobrze obsługuje DOM. Potrzeba jeszcze paru lat, żeby coś konkretnego można było w nim zrobić.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ingvarr100th: @szopa123: kocham te wasze licytacje :D jeszcze kilkanaście miesięcy temu programujące mieli jechały po nie programujących: ja jestem programistą, czaisz robolu? Teraz mieli mają nową zabawę: ja jestem dobrym programistą, a ty to pewnie brzydki kod piszesz. Albo: ja to piszę w prawdziwym języku, mam dostęp do przerwań, używam kompilatora, a nie jak ty jakieś PeHaPy czy Pajtony.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Zawsze mnie śmieszą te wojny. Niech każdy sobie pisze w czym chce i po co się wtrącać. Praca programisty nie polega na byciu nadczłowiekiem, a na pewno nie jest się nim w momencie, gdy piszemy w assemblerze, bo jest trudniejszy. Przecież o to w życiu chodzi, że wraz ze wzrostem wiedzy technologicznej, ludzie chcą sobie pracę ułatwić i dlatego mamy np. taką javę, dzięki której można relatywnie prosto zrobić sobie BE zamiast używać do tego samego assemblera.

   Co z tego, że są ludzie, którzy kod "klepią"? Jeżeli pracodawca jest zadowolony to tylko jego wybór, że takiego pracownika trzyma i mu płaci. Analogicznie są osoby, które pracują w zupełnie innych dziedzinach i odklepują swoją pracę w stopniu wystarczającym, ale nie jarają się tym na tyle, żeby poświęcać całe swoje życie prywatne tej dziedzinie. Jasne, w programowaniu trzeba się dokształcać i lubić to, żeby iść dalej, ale są też inne zawody, które tego wymagają.

   Tak, piszę w JS, bo lubię, bo mogę, bo chcę. Zawsze kręciła mnie web developerka, mam z tego fajne pieniądze i robię to, co lubię. Ale przecież jestem gorsza, bo to nie jest assembler ;)

  •  

   pokaż komentarz

   JavaScript ma bardzo niski próg wejścia

   @Ingvarr100th: i bardzo dobrze!

   Jeśli do napisania "Hello Word" muszę wpisać 20 linijek i zaimplementować 7 bibliotek to ja już mam wyrobione zdanie na temat twórców języka.

   Dlaczego na przykład PHP jest najpopularniejszym językiem webowym? Bo :
   1. Żeby napisać "Hello Word" wystarczy 1 linijka tekstu
   2. Dokumentacja zawierała mnóstwo przykładów które pokazywały jak korzystać, a nie kupę uniwersyteckiego bełkotu

  •  

   pokaż komentarz

   @Emkacf: kobieta programista jest jak świnka morska, ni to świnka, ni to morska

   pokaż spoiler Hehehe ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @piatek: ale nikt tu nie miał na myśli o ładowaniu tysiąca zależności. Raczej chodziło mijaniem się z celem zastosowania danego języka na przekór jego założonego zastosowania (tj. pisanie backendu w JS). Mi raczej chodziło, że pchanie wielkich kobył z wieloma warstwami abstrakcji (patrz języki interpretowane) zaczyna być pchane i przekładane ponad języki które są przeznaczone by wyciągnąć większą wydajność z sprzętu na wykonanie samego zadania. Takim trendem jaki jest teraz więcej pary idzie w obsługę kodu (JIT, uniwersalne zarządzanie pamięcią) niż w wykonanie samego zadania. Może i przeciętnemu programiście jest łatwiej i wygodniej lecz jest to marnowanie zasobów.
   Ja mam zdanie, że język jest narzędziem które dobiera się odpowiednio od zastosowania. Tak jak kluczem płaskim mechanik dokręca nakrętkę lub śrubę z 6kątnym łbem, a nie próbuje za wszelką cenę śrubokrętem krzyżakowym.
   A aktualnie z takim JavaScript jest tak jak z tym śrubokrętem i śrubą. Na dodatek w środowisku JS jest zjawisko takie jak napisałeś. Ładuje się dziesiątki różnych bibliotek gdzie z każdej może wyciągasz 10% ich możliwości? W efekcie rosną wielkie potwory.
   I dobrze, że ma niski próg wejścia. Tylko powinien być użyty z godnie z jego oryginalnym założeniem. Niskim progiem wejścia nie powinno się usprawiedliwiać wsadzania go do wszelkich zadań jak leci. To jest propagowanie lenistwa i niskich ambicji.

  •  

   pokaż komentarz

   Jak odjąć 'java s' i 'ript' zostanie c. Z odjętych części można jeszcze wybrać aap, odwrócić 'p', przestawić i będzie ada.

   @anadyomenel: Sprawdzamy Ada... Taki nie istnieje ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   Jak odjąć 'java s' i 'ript' zostanie c. Z odjętych części można jeszcze wybrać aap, odwrócić 'p', przestawić i będzie ada.

   @anadyomenel: można jeszcze kilka liter odjąć, kilka dodać, parę zamienić i wyjdzie "diabeł".

  •  

   pokaż komentarz

   Jak odjąć 'java s' i 'ript' zostanie c

   @anadyomenel: nie ma takiego języka ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ingvarr100th: dlaczego javascript się nie nadaje do napisania backendu?

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: a trzecie i czwarte zdanie w mojej wypowiedzi to co?

  •  

   pokaż komentarz

   @Ingvarr100th: czyli javascript nie może być używany do pisania backendu bo to marnowanie zasobów? A Java może? A C# może? Python też nie? PHP też nie? Tylko assembler żeby nie marnować zasobów?

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: na pewno C# czy Java o wiele lepiej sobie z tym radzą niż interpretery JS. Radzę zajrzeć w bebechy takiego .NETa (są dostępne) a typowego silnika JS.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ingvarr100th: ale w jakim zastosowaniu? Bo jeżeli chodzi o restowe api z dużą ilością operacji IO to node.js radzi sobie znakomicie. Jeżeli potrzeba dużo skomplikowanej logiki czy obliczeń to lepiej poradzą sobie Java czy C# (a jeszcze lepiej pewnie C++). Nowy .Net core również dobrze sobie radzi z operacjach IO. Wiesz dlaczego? Serwer Kestrel pod spodem używa tego samego silnika co Node.JS (czyli libuv) i wykorzystuje asynchroniczność. Teraz Java też idzie w tym kierunku.

   Poza tym, wiesz co jest najdroższym zasobem w IT? Ludzie. Nie opłaca się oszczędzać na pamięci czy procesorze bo to jest tanie jak barszcz w porównaniu do tego ile trzeba płacić ludziom.

   A wiesz po co się robi projekty informatyczne? Aby zarabiać.

   Idąc Twoją logiką to trzeba by napisać backend w assemblerze i poświęcić milion roboczogodzin na optymalizacje

   Więc sobie zadaj pytanie co się bardziej opłaca.

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6: napisałem .NET a nie .NET Core. To jest zasadnicza różnica.

   Poza tym, wiesz co jest najdroższym zasobem w IT? Ludzie. Nie opłaca się oszczędzać na pamięci czy procesorze bo to jest tanie jak barszcz w porównaniu do tego ile trzeba płacić ludziom.
   To napisałem w mojej pierwszej wypowiedzi tutaj lecz nie bezpośrednio. Dobrze wiem czemu tak jest, co nie zmienia faktu, że to mnie boli. Ja uważam, że powinno iść się w wydajność a nie "ma to być byle jak ale ma działać".

   A wiesz po co się robi projekty informatyczne? Aby zarabiać.
   No i dobrze. A ja zarabiam na tej niszy która się właśnie cały czas tworzy i powiększa, więc wychodzę na tym znacznie lepiej niż masa przeciętnych programistów ( ͡º ͜ʖ͡º)

  •  

   pokaż komentarz

   napisałem .NET a nie .NET Core. To jest zasadnicza różnica.

   @Ingvarr100th: nigdzie tego nie neguję. Podałem przykład.

   To napisałem w mojej pierwszej wypowiedzi tutaj lecz nie bezpośrednio. Dobrze wiem czemu tak jest, co nie zmienia faktu, że to mnie boli. Ja uważam, że powinno iść się w wydajność a nie "ma to być byle jak ale ma działać".

   @Ingvarr100th: ale to nie jest byle jak. Skupienie się na wydajności nie jest w większości projektów wymaganiem. Zaczyna być w dużej skali jak Twitter czy Facebook gdzie stosuje się masę mikro optymalizacji ale do rozwiązania konkretnego problemu a nie dla zasady. W reszcie lepiej dokupić maszynę niż dodatkowego człowieka.

   No i dobrze. A ja zarabiam na tej niszy która się właśnie cały czas tworzy i powiększa, więc wychodzę na tym znacznie lepiej niż masa przeciętnych programistów ( ͡º ͜ʖ͡º)

   @Ingvarr100th: czyli na czym? Poza tym ja piszę z prespektywy kogoś kto płaci za wytworzenie oprogramowania a nie programisty bo to zupełnie inne perspektywy.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: minusujo bo ich ulubiony (czasem jedyny znany) język jest szykanowany. Gdyby wiedzieli... jak reaktywny kod nie ma sensu bez wielowątkowości (ale z nadzieją, że kiedyś ECMA jakimś cudem to doda), jak system typów jest prymitywny, jak backend jest możliwy tylko dzięki V8 łamiąc use the right tool..., jak transpilery próbują naprawić przeznaczenie języka itd. itp.

   Osobiście nienawidzę JavaScript, ale muszę go używać bo ktoś z NetScape postanowił kiedyś że tak ma być, a tylko mam nadzieję że WebAssembly nie będzie kolejnym śmietnikiem historii i ogarną pełną integrację z DOM tak, aby pisząc w już dobrym języku komunikacja z DOM była transparentna.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: Tak bardzo c#%!$wy język, że jeden z najlepszych edytorów na świecie - VIsual Studio Code jest w nim napisany xD

  •  

   pokaż komentarz

   @vitek6:

   ale to nie jest byle jak. Skupienie się na wydajności nie jest w większości projektów wymaganiem. Zaczyna być w dużej skali jak Twitter czy Facebook gdzie stosuje się masę mikro optymalizacji ale do rozwiązania konkretnego problemu a nie dla zasady. W reszcie lepiej dokupić maszynę niż dodatkowego człowieka.
   Owszem jest byle jak. Czy to w firmie w której pracuję, czy jak dostaję kod z zewnątrz spotykam się z całą masą partactwa. Niektóre przypadki są zaś tak tragiczne że budzą łzy w oczach ze śmiechu. I do tego dążę, gdyby było więcej programistów ogarniętych to pisanie wydajnego oprogramowania wynikałoby samo z siebie i ten sam efekt dało by się uzyskać na mniejszej ilości sprzętu. Tak to trzeba iść na ustępstwa i wspierać tych najsłabszych bo innego wyjścia nie ma.

   A czym się zajmuję? Znacznie bardziej skomplikowanymi i zawiłymi problemami jak obsługa buttona na stronce WWW. ;)

  •  

   pokaż komentarz

   @Ingvarr100th: nie, jest inaczej niż Ty byś chciał. Nie jesteś w stanie ogarnąć, że inni mogą chcieć czegoś innego niż Ty i mieć inne priorytety niż Ty.

   I do tego dążę, gdyby było więcej programistów ogarniętych to pisanie wydajnego oprogramowania wynikałoby samo z siebie i ten sam efekt dało by się uzyskać na mniejszej ilości sprzętu. Tak to trzeba iść na ustępstwa i wspierać tych najsłabszych bo innego wyjścia nie ma.

   @Ingvarr100th: Jakie ustępstwa? Nowe ułatwiające życie technologie to są ustępstwa dla najsłabszych? :D Nie to co pisanie bezpośrednio w kodach instrukcji procesora. To jest tylko prawdziwe oprogramowanie. Pisanie w javascripcie jest dla matołów. Amatorzy pchają się do zabawy.

   Co to jest wydajne oprogramowanie? Jaki prób wydajności jest dla Ciebie akceptowalny? Jak to mierzysz i dlaczego akurat tyle?

   A czym się zajmuję? Znacznie bardziej skomplikowanymi i zawiłymi problemami jak obsługa buttona na stronce WWW. ;)

   @Ingvarr100th: ale Ty musisz być super, nie to co reszta programującego plebsu.

  •  

   pokaż komentarz

   jestem programistą, czaisz robolu?

   @henk: a jednocześnie nie zauważali, że przecież programiści w zasadzie niczym nie różnią się od plytkarzy, hydraulików, stolarzy i innych rzemieślników. Zabawne jest to przeświadczenie o elitarności, gdy całymi dniami ślęczy się przed monitorem tylko po to, żeby jakiś prezes banku mógł kupić sobie kolejny jacht, bo jakiś proces przyspieszono o 0.05% i skoczyły zyski.

   Żeby nie było, nie chodzi mi o hejt, a o zwykły zdrowy rozsądek. Ta elitarność wynika tylko i wyłącznie z tego, że w tej dziedzinie można zarobić niezłe pieniądze nawet będąc przegrywem. Sam pracuje w tej branży i bawi mnie to, co widze i czytam.

  •  
   D............r

   -2

   pokaż komentarz

   Javascript jest pokraczny, brzydki, nieskładny i ma niechlujne community

   @xarafaxz: Może 10 lat temu, współczesny JS taki nie jest. Oczywiście oznacza to że musisz używać różnych transpilerów i narzędzi, ale jak masz dobrze skonfigurowane środowisko, JS staje się bardzo wygodnym i potężnym środowiskiem(do webdevu). Trudno mi wyobrazić lepsze narzędzi do robienia single page web app z server side renderingiem niż ES6+React+Redux+Express+TypeScript+Webpack.

   js na backendzie

   @ZaoSan: A co proponujesz aby szybko napisać jakiś prosty skalowalny mikroservice co łączy jakieś bazy, api i prostą logikę? Bo chyba poza Go(które ma dużo mniejszą bibliotekę paczek) nic takiego nie ma.

   programiści w zasadzie niczym nie różnią się od plytkarzy, hydraulików, stolarzy i innych rzemieślników

   @Vielokont: Co najwyżej klepacz kodu. Programista który zajmuje się bardziej skompilowanymi zadaniami, architekturą oprogramowania, kryptografią, itp bliżej ma do inżyniera niż rzemieślnika. Bliżej mu do osoby która projektuje i tworzy samochody/podzespoły niż mechanikowi który zajmuje się utrzymaniem i naprawą gotowych systemów.

  •  

   pokaż komentarz

   Co najwyżej klepacz kodu.

   @DisasterMaster: To właśnie miałem na myśli, przecież klepacze stanowią większość. Nie neguję faktu istnienia prawdziwych specjalistów, których praca popycha cała branżę do przodu i którzy faktycznie mają pojęcie, co robią. Jak każdego speca w swoim fachu, szanuję takich ludzi.

   Wątpię jednak, czy mają oni czas, chęć i przede wszystkim RiGCz na puste przechwałki i wojenki, które regularnie zaobserwować można na wykopie. Klepacze natomiast nie mają często problemu z uzewnętrznianiem swojego poczucia wyższości tylko dlatego, że akurat mieli szczęście jako tako ogarnąć coś, w czym są pieniądze. A te pieniądze są przecież stąd, że tak jak z fabrykami\montowniami, zachodowi opłaca się zlecać prostsze zadania zagranicy. Tacy Przemek i Patryk, klepacze kodu, robią w zasadzie to samo, co Mati i Seba na taśmie w montowni Mercedesa, tylko dostają za to lepsze pieniądze.

  •  

   pokaż komentarz

   @getin: Ja tam wole w HTML5 programować, łatwy jeżyk.

  •  

   pokaż komentarz

   Nie jesteś w stanie ogarnąć, że inni mogą chcieć czegoś innego niż Ty i mieć inne priorytety niż Ty.

   @vitek6: czyli najlepiej to przyjść do roboty, odwalić byle gówno i wrócić do domu. Można i tak...
   Lecz to i tak oznacza że w ludziach brak ambicji i umiejętności. Wygoda wrogiem osiągnięć. Wiesz może i fakt ludzie mają w dupie rozwój w danej profesji lecz to jest po prostu smutne.
   Nowe technologie są jak najbardziej spoko, tylko szkoda że to ogłupia ludzi oraz wykorzystują ją źle.
   Nie chodzi mi też o to, że pisanie w JS jest złe bo sam to czasami robię. Ale pchanie wszędzie JS jest istną patologią. Ogólnie ograniczanie się do jednej technologii jest karygodnym błędem.
   Piszę w dużej ilości przeróżnych języków i nie oczekuję by wszyscy potrafili być tak wszechstronni jak ja, lecz są też jakieś granice a w aktualnie widzę trend taki, że poziom jest coraz niższy. Dochodzi do sytuacji że ludzie nie znają podstaw nawet takich jak działa komputer i tworzą gówniany kod który można było np. napisać znacznie prostszy i lepszy.
   Piszesz jak typowy urażony gość co boli go, że ktoś potrafi więcej i lepiej niż ty i bronisz swojej marnej pozycji.

  •  

   pokaż komentarz

   mam nadzieję że WebAssembly nie będzie kolejnym śmietnikiem historii i ogarną pełną integrację z DOM tak, aby pisząc w już dobrym języku komunikacja z DOM była transparentna.

   @too: chyba nie będzie tak źle. Duzi gracze jak Google, M$, Oracle, Mozilla to wspierają aktywnie. Więc zaplecze przyszłych użytkowników już jest. Kasa pewnie też płynie wielkim nurtem. M$ wypuścił ich port do .NET o nazwie Blazor i wygląd to naprawdę nieźle. DOM to chyba w ciągu roku ogarną, bo to jest (chyba) teraz priorytetowa sprawa. Choć możesz go spokojnie obsługiwać przez JS. No i najważniejsze... jest kompatybilny w dół, poprzez port asm.js. No i są już kompilatory dla wielu języków programowania.

  •  

   pokaż komentarz

   @Vielokont: @Ingvarr100th: uuu.. szacun za czas poświęcony 'edukacji' co niektórych. ( ͡~ ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @too: zapomniałem ci wkleić filmiku z demonstracji Blazor'a. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

   źródło: youtube.com

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: walka z wiatrakami niestety. Podobnie jak sytuacja z antyszczepionkowcami czy "świadomymi" pacjentami, obrońcami "płaskiej ziemi"... Denializm plagą dzisiejszego świata.
   A no oczywiście chemitrails i w ogóle.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ingvarr100th: na tzw. wyparcie cierpi prawie 80% społeczeństwa. I to nie tylko u nas. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   A przy obecnym upadku 'prasy środka', która prezentuje bez uprzedzeń 2 strony medalu. Następuje głęboka polaryzacja społeczeństwa. Najlepiej to widać gdy się ogląda amerykańskie wiadomości. To co tam się odp%$@$%%a... to u nas jest wręcz modelowe zachowanie społeczne i to po obu stronach barykady. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   ps.
   Osobiście nie lubię używać pojęcia tzw. antyszczepionkowcy. Bo większość ludzi z tego ruchu, nie jest nastawiona anty, tylko chce rzetelnej informacji na temat szczepień. Sensu ich użycia, szkodliwości, itp.
   Jak kupujesz dom, to też chcesz się wszystkiego o tym domu dowiedzieć. Bo to, że Kowalski kupił super dom 20 lat temu. Nie oznacza, że i ty kupisz w ciemno, taki sam jak on. ( ͡° ͜ʖ ͡°)
   I dziwi mnie tylko, że tak naprawdę strona 'pro' powtarza te same frazesy, a nie odnosi się do wyartykułowanych wątpliwości, strony przeciwnej. Skoro chcemy mieć 'świadome społeczeństwo', to nie można mu czegoś narzucać. A jak wyraża co do tego swoją wątpliwość, wyzywać tą grupę za 'debili'. ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: wiesz moja dziewczyna ostatnio namiętnie czyta te grupy na FB i aż się włos jeży na głowie co za ludzie głupoty wygadują. Tu nie ma mowy o jakiejkolwiek chęci pozyskania rzetelnej informacji. Jest po prostu wrogie nastawienie niczym poparte, lub poparte na fałszywych informacjach.

  •  

   pokaż komentarz

   @Ingvarr100th: no proszę cię... ludzie na FB to niby ma być jakaś reprezentatywna grupa? ( ͡° ͜ʖ ͡°) Przecież jak przyjdzie co do czego, to nikt się do tych swoich poglądów nie przyzna. Jednak powinno to, tym bardziej dać stronie przeciwnej do myślenia. Bo skoro przedstawiają się za tych co 'wiedzą', to ich misją powinno być wytłumaczenie tej 'głupszej' stronie i rozwianie jej wszelkich wątpliwości. Jednak w całej tej dyspucie, wiele rzeczy się nie sumuje. I zamiast coś wyjaśnić, pogłębiają tylko wątpliwości.
   Weźmy ostatnia dysputa na wykopie na temat zasadności przymusowych szczepień. Wg moich spostrzeżeń, to najgłupsze 'argumenty' padają po stronie 'pro'. A większość tych z 'anty' odnosi się tylko do zasadności szczepienia dzieci w pierwszych 6 miesiącach, bez przeprowadzania odpowiednich badań wstępnych. Czy dane dziecko może być w ogóle szczepione. (bo są takie dzieci)
   Tak samo jak stosowanie jakiś XIX w. zabiegów, typu zakraplanie dziecku oczu drobinami srebra, tzw. zabieg Credego. (WTF?!! XXI w., niby dokładne badania kobiet w ciąży, antybiotyki, aseptyczność wszystkiego. A oni stosują metodę z 1880 r.?!!)

   I to jest ta polaryzacja społeczeństwa o której mówię. XXI w., Internet.. niby wspaniałe narzędzie do wymiany informacji. A koniec końców, ludzie są bardziej spolaryzowani w poglądach niż w XIX w. Zapytam się krótko i dyplomatycznie... WTF się z tymi ludźmi porobiło?! ( ͡° ͜ʖ ͡°)

  •  

   pokaż komentarz

   @ZaoSan: A co proponujesz aby szybko napisać jakiś prosty skalowalny mikroservice co łączy jakieś bazy, api i prostą logikę? Bo chyba poza Go(które ma dużo mniejszą bibliotekę paczek) nic takiego nie ma.

   @DisasterMaster:

   .neta? może javę?

  •  

   pokaż komentarz

   o najwyżej klepacz kodu. Programista który zajmuje się bardziej skompilowanymi zadaniami, architekturą oprogramowania, kryptografią, itp bliżej ma do inżyniera niż rzemieślnika. Bliżej mu do osoby która projektuje i tworzy samochody/podzespoły niż mechanikowi który zajmuje się utrzymaniem i naprawą gotowych systemów.

   @DisasterMaster:

   takich osób jest <1% programista+architekt / kryptograf

  •  
   D............r

   0

   pokaż komentarz

   .neta? może javę?

   @ZaoSan: Zazwyczaj musisz napisać kilka albo kilkanaście razy więcej linii kodu aby otrzymać taką samą funkcjonalność. Te języki są dobre, ale zbędne do szybkich prostych serwisów.

   takich osób jest <1%

   @ZaoSan: No nie wiem. Może jeśli liczysz testerów, programistów HTML czy innych front-endowców-designerów jako programistów to tak. Jednak każdy nie początkujący programista zajmujący się serwerami, aplikacjami, systemami wbudowanymi itp musi te zagadnienia znać i rozumieć. Informatykę się studiuje, kładzenie glazury - no nie dokońca.

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster:

   Przecież większość programistów gubi się gdy powiesz "GC under the hood", a Ty o kryptografii? LOL.

   Jednak każdy nie początkujący programista zajmujący się serwerami, aplikacjami, systemami wbudowanymi itp musi te zagadnienia znać i rozumieć. Informatykę się studiuje, kładzenie glazury - no nie dokońca.

   Co to w ogóle za wyliczanka? większość softu to:

   aplikacje webowe, mobilne i ewentualnie desktopy + other

   Anyway Programować dobrze nauczysz się z youtube/internetu, a z kładzeniem glazury już trudniej :)

  •  

   pokaż komentarz

   @DisasterMaster:

   Zazwyczaj musisz napisać kilka albo kilkanaście razy więcej linii kodu aby otrzymać taką samą funkcjonalność. Te języki są dobre, ale zbędne do szybkich prostych serwisów.

   Nie wiem, trudno mi powiedzieć, bo staram się trzymać z daleka od backenda w jsie, ale w w/w środowiskach można bardzo szybko stawiać proste rzeczy.

   Oraz oczywiście są dobre na dłuższą metę, gdy projekt się rozrośnie.

  •  
   D............r

   0

   pokaż komentarz

   Co to w ogóle za wyliczanka? większość softu to:

   aplikacje webowe, mobilne i ewentualnie desktopy + other

   @ZaoSan: To prawda, tylko że większość roboty w webie, mobilnych itp to nie programowanie. Programowania jest tam niewiele, a robienie layout-ów, stylowanie HTML-ów, itp słabo się do tego zalicza. Najwięcej programowania jest w tych obszarach które wymieniłem.

   Anyway Programować dobrze nauczysz się z youtube/internetu, a z kładzeniem glazury już trudniej :)

   @ZaoSan: Akurat filmików o tym jak kłaść glazurę na youtube jest masa. Jestem pewny że szybciej położysz te kafelki z pomocą filmiku niż zaprogramujesz coś przydatnego od zera.

   Nie wiem, trudno mi powiedzieć, bo staram się trzymać z daleka od backenda w jsie, ale w w/w środowiskach można bardzo szybko stawiać proste rzeczy.

   Oraz oczywiście są dobre na dłuższą metę, gdy projekt się rozrośnie.

   @ZaoSan: Ja pisałem serwisy w node, go, java, rust, c++, php. Oczywiście większość z nich użyta w 1-3 projektach, ale z doświadczenia mogę powiedzieć że w node/go pisze się najszybciej i najłatwiej. Ale w różnych sytuacjach różne narzędzia mogą okazać się lepsze. Jakbym pisał serwer do gierki to użył bym Rust albo Javy, większy serwis webowy - java, serwer HTTP - Rust albo C++. Ale kiedy robiłem sobie prostą stronkę które pozwala na robienie albumów z obrazków czy interface do minera bitcoinów i pool-a to wybierałem js. Użycie tych narzędzi w innej kombinacji zwykle doprowadza do dużej ilości "boilerplate" kodu albo mogą stwarzać problemy jak projekt się rozrośnie, co też niestety doświadczyłem parę razy.

  •  

   pokaż komentarz

   czyli najlepiej to przyjść do roboty, odwalić byle gówno i wrócić do domu. Można i tak...
   Lecz to i tak oznacza że w ludziach brak ambicji i umiejętności. Wygoda wrogiem osiągnięć. Wiesz może i fakt ludzie mają w dupie rozwój w danej profesji lecz to jest po prostu smutne.


   @Ingvarr100th: ehhh. Nic nie rozumiesz z tego co piszę... Dla Ciebie to gówno bo jest za mało wydajne (chociaż dalej nie wytłumaczyłeś co to znaczy, jak to mierzysz i dlaczego akurat tyle to jest ok) a dla kogoś innego to nie jest istotne bo mu koszt serwerów nie robi i woli mieć szybciej więcej funkcji zamiast tracić czas na optymalizacje... czego Ty w tym nei rozumiesz? To, że dla Ciebie priorytetm jest maksymalna wydajność nie znaczy, że dla innych też.

   Nowe technologie są jak najbardziej spoko, tylko szkoda że to ogłupia ludzi oraz wykorzystują ją źle.
   Nie chodzi mi też o to, że pisanie w JS jest złe bo sam to czasami robię. Ale pchanie wszędzie JS jest istną patologią.


   @Ingvarr100th: bo co? Bo Tobie się tak wydaje? Co to znaczy źle? To jest tylko narzędzie.

   Ogólnie ograniczanie się do jednej technologii jest karygodnym błędem.

   @Ingvarr100th: a to prawda.

   Piszę w dużej ilości przeróżnych języków i nie oczekuję by wszyscy potrafili być tak wszechstronni jak ja, lecz są też jakieś granice a w aktualnie widzę trend taki, że poziom jest coraz niższy.

   @Ingvarr100th: zgadza się bo jest dużo ludzi, którzy zaczynają pracę w zawodzie programisty. Ale nijak się ma do tego jakich technologi gdzie się powinno używać.

   Dochodzi do sytuacji że ludzie nie znają podstaw nawet takich jak działa komputer i tworzą gówniany kod który można było np. napisać znacznie prostszy i lepszy.

   @Ingvarr100th: programista nie musi wiedzieć jak działa komputer (podejrzewam, że Ty też nie wiesz jak dokładnie działa każdy układ w procesorze - ja nie wiem a zajmuję się programowaniem od 13 roku życia czyli jakieś 18 lat, mam tylko wiedzę ogólną na ten temat). I oczywiście jedni tworzą gówniany kod, inni nie. Tak jak w każdej branży, są lepsi i gorsi. Druga sprawa, że to czy kod jest dobry czy zły jest często subiektywne. Ale dalej co to ma wspólnego z tym, że JS nie nadaje się na backend?

   Piszesz jak typowy urażony gość co boli go, że ktoś potrafi więcej i lepiej niż ty i bronisz swojej marnej pozycji.

   @Ingvarr100th: w ogóle w jakiej dziedzinie? Ty za to brzmisz jak wywyższający się fiut, który uważa, że pozjadał wszystkie rozumy i wie najlepiej jak i w czym i co należy programować a wszyscy inni co myślą inaczej są idiotami i marnymi programistami.

  •  

   pokaż komentarz

   To prawda, tylko że większość roboty w webie, mobilnych itp to nie programowanie. Programowania jest tam niewiele, a robienie layout-ów, stylowanie HTML-ów, itp słabo się do tego zalicza. Najwięcej programowania jest w tych obszarach które wymieniłem

   @DisasterMaster:

   Wymieniłeś architekturę oprogramowania jako tą trudniejszą rzecz, a jest to bardzo istotny element aplikacji webowych, szczególnie tych większych.

   Tak, w webówce jest mniej znacznie algorytmiki, ale za to masz bazy, a robiąc WebAPI masz dużo zabawy z HTTP + do obu z: bezpieczeństwem i zagadnieniami dot. uwierzytelnienia oraz walidacji / zabezpieczania przed atakami.

   Po prostu wchodzą inne zagadnienia.

  •  

   pokaż komentarz

   @getin: Ale bym tam facepalma zrobił gdybym był na miejscu tego gościa

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: masz rację, JS był stworzony do prostych skryptów jednak dzisiaj używa się go do dużych aplikacji (to tak jakbym dłutem miał budować dom), a minusy tylko świadczą o poziomie dzisiejszych "programistów" (murzynów, klepaczy frontendów w korpo za 2k USD myślących, że są królami życia lol)

  •  

   pokaż komentarz

   Ale dalej co to ma wspólnego z tym, że JS nie nadaje się na backend?

   @vitek6: wtrącę dwa słowa, choć to nie do mnie. Pisanie logiki w JS świadczy albo o braku ludzi, którzy byliby w stanie napisać to w języku niższego poziomu, albo o skrajnej głupocie. Różnica w wykonywaniu pewnych funkcji może być gigantyczna. A przerobienie setek tysięcy rekordów w określonym czasie, wręcz niemożliwa. JS jest dobra, bo prosta i działa w 'środowisku przeglądarki', które jest dostępne na każdej platformie. I programu JS nie trzeba kompilować na dane środowisko. To są 3 zalety JS, które spowodowały jej popularność.

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: o jakim języku niższego poziomu piszesz? Niższe to już chyba są c++ albo c.

   Różnica w wykonywaniu pewnych funkcji może być gigantyczna. A przerobienie setek tysięcy rekordów w określonym czasie, wręcz niemożliwa. J

   @szopa123: a jak ten backend nie wykonuje tych funkcji i nie przerabia setek tysięcy rekordów a jedynie pobiera dane z bazy i zwraca do frontu?

   JS jest dobra, bo prosta i działa w 'środowisku przeglądarki'

   @szopa123: co w takim node js jest prostsze od np. Serwerowej Javy?

   działa w 'środowisku przeglądarki', które jest dostępne na każdej platformie.

   @szopa123: jaka przeglądarka działa w backendzie?

   programu JS nie trzeba kompilować na dane środowisko.

   @szopa123: Javy, c#, rubego, PHP, pythona też nie trzeba.

   To są 3 zalety JS, które spowodowały jej popularność

   @szopa123: bzdury. Nie masz pojęcia o czym piszesz. Popularność js na backendzie zdobył dzięki node js, które potrafi bardzo sprawnie obsługiwać bardzo dużą liczbę klientów http dzięki asynchronicznemu IO oraz koncepcji event loopa.

  •  

   pokaż komentarz

   @dcoder: ale zdajesz sobie sprawę , że js się rozwinął? Sam wolę c# bo lubię silnie typowane języki ale JavaScript jest ok. Co konkretnie powoduje, ze nie można w nim napisać dużej aplikacji?

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: nie ogarniam dlaczego większość programistów myśli w złą stronę tzn. napiszmy w takim stacku, bo się pisze łatwo, albo bo coś będzie skalowalne etc.

   To jest błąd, bo najważniejszą rzeczą w pracy programisty powinno być zrozumienie problemu - przecież mamy dwie główne natury problemów: poznawcze i decyzyjne. Najpierw należy zrozumieć problem, ogarnąć jak odseparować logikę biznesową, a dopiero na końcu wybrać do tego narzędzie.

   Dla przykładu JS jest bardzo dobry w wielu wypadkach, ponieważ po za zrozumieniem problemu dochodzą też czynniki tj. budżet etc. nie będziemy przecież odpalać osobno andka i iosa, kiedy można zrobić hybrydę, pwa czy inne rzeczy na kiju.

   Co do wasma to spoko rzecz, ale jak poznasz problem i się okaże to być np. prostym crudem, który najlepiej walnąć w monolicie, ponieważ mamy problem decyzyjny to wasm będzie overkillem. Fakt wasm ciągnie za sobą korzyści związane z wydajnością tylko po co.

   Najważniejsze jest po prostu zrozumienie problemu, przecież do prostej rzeczy do obliczania nie bedziemy robić aplikacji dla klienta, tylko powiemy mu, aby odpalił sobie excela i dwie linijki tam wpisał. Najzwyczajniej poznać problem, zrozumieć co siedzi za biznesem (logiką biznesową), wtedy myślimy nad rozwiązaniem, jeśli idziemy w programowanie to ogarnijmy architekturę w jakiej należy to prowadzić, ponieważ utrzymywanie dużego systemu należy jakoś sensownie ułożyć (każdy trzeba, ale bez overkilla) i dopiero wtedy myślimy nad technologią. Z tej racji JS jest bardzo popularny. Tani we wdrożeniu (podobnie railsy), mocno rozwijające się community i chodzące za tym plusy i minusy, budżet (pracownicy), sam czas wdrożenia, przecież nie będziemy też się bawić jakieś go, czy erlang, aby napisać coś co zejdzie nam dłużej. Czynników jest wiele i we większości janusz softów nie spotkasz klienta z problemem, w którym warto byłoby rozważać nad wasmem, ale na przyszłość bardzo dobre rozwiązanie dla problemów, gdzie performance będzie najważniejszym punktem logiki biznesowej.

   #dlugitekst

  •  

   pokaż komentarz

   @Shigurio: wywód pikny... ale w sumie mija się z istotą problemu. ( ͡° ͜ʖ ͡°) Istotę problemu JS jest to, że:
   1. ma tylko 1 wątek (w erze multi cpu, to więcej niż wada)
   2. kompiluje się na maszynie docelowej

   I nie wiem czy wspominałem już wcześniej.. ale obecnie kod JS potrafi mieć po 20-30 MB, które zaciągasz przy wczytywaniu strony. Dlatego jest to w moim przekonaniu wielkie gówno z którym musimy się obecnie męczyć.

   WASM rozwiązuje te wszystkie istotne problemy. W dodatku pozwala używać innych języków do pisania wieloplatformowych aplikacji. Więc popularność JS spadnie do realnego poziomu, bez sztucznego nadymania związanego z apkami internetowymi i stronami. I wydajność w dobie rozbudowanych apek, będzie miała istotne znaczenie. (pamietasz te 20-30 MB.. to będzie puchło coraz bardziej)

  •  

   pokaż komentarz

   @szymon_g: Polecam poczytać po co JS powstał zamiast powtarzać coś co usłyszałeś od kogoś, i powtarzasz dalej nie podejmując żadnej refleksji. Polecam również poczytać co się dzieje z językiem, po blisko 25 latach na rynku. Dalej idąc, polecam się dowiedzieć jaką przewagę dają języki wysoko poziomowe, ograniczenie składni, oraz wykluczenie (poniekąd wadliwego) modelu dziedziczenia. Pewnie pojęcie programowania funkcyjnego też będzie dla ciebie nowe.
   Kolejnym krokiem pewnie będzie poznanie więcej niż jednego języka, a najlepiej więcej niż pięć i wtedy zapraszam do merytorycznej dyskusji, zamiast robienie z siebie downa

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: chłopie widać że g się znasz na swojej robocie skoro w 2019 roku twierdzisz że pisanie logiki w języku nisko poziomowym to powinno być docelowe rozwiązanie dla każdego scenariusza xd No chyba że dla ciebie świat programowania sprowadza się do mikrokontrolerów, jeżeli tak to no cóż... Wyobraź sobie że programowanie to o wiele szersza dziedzina. Piszesz takie pierdoły bo boisz się że za, rok nie będziesz miał roboty, czy o co chodzi?
   Pisałem w C, C++, Java, Scala, Kotlin, Ruby i w końcu JS. Rozumiem że gówno wiem i gówno widziałem bo nie znam assemblera xd Idź pan w uj... Jak ja się cieszę że po 7 latach zawodowego stażu, nigdy nie trafiłem na takich jak ty...

  •  

   pokaż komentarz

   @szopa123: JS miał tylko jeden wątek... Ponad 5 lat temu... 20-30 MB kodu na, stronę? Wtf gdzie ty pracujesz? Daj znać to będę unikać jak ognia! Bundle przekraczający 1MB to już zdecydowanie za dużo a ty takie pierdoły wymyślasz... Dobrą beką jest też to iż twierdzisz że kod który zajmuje tyle miejsca w JS, nagle magicznie zacznie zajmować mniej miejsca w WASM xD no ja jeb... Na temat wydajności też chętnie pogadam zważywszy na to że w kieszeni każdej osoby jest "komputer" mocniejszy niż cały sprzęt użyty do wysłania człowieka na księżyc. Polecam również poczytać różnice między językami kompilowanymi i JIT, bo widać że masz nikłe pojęcie w tym temacie.

   WASM będzie fajny za 5 lat gdy będzie miał szerokie wsparcie i rynek się na niego otworzy. Aczkolwiek wygląda na to że ty do tego czasu wylecisz z zawodu xd

  •  

   pokaż komentarz

   @NiepodlegleWybrzezeKlatkiSchodowej: zapomniałeś jeszcze o apkach desktopowych, oraz programowaniu mikrokontrolerów Ale pewnie Java umi wincyj xd

 •  

  pokaż komentarz

  Komentarz usunięty przez moderatora

 •  

  pokaż komentarz

  Rozwaliła mnie logika. Facet powiedział „java” - pokazało „java script”, drugi powiedział „c”, nie uznało „c++” ( ͡° ʖ̯ ͡°)

 •  

  pokaż komentarz

  Widzę, że "wielcy znawcy" już czepiają się o szczegóły. Uświadomię wam coś - nie wszystkich interesują języki programowania i nie jest to jakaś "wiedza wymagana" do życia.

 •  

  pokaż komentarz

  Już wkrótce oferty programista html 15k

1 2 3 4 5 6 7 ... 15 16 następna